Zeereep lijkt van de baan PZC PZC Het is allemaal gratis wat wij doen Schaapskooi zoekt beheerder Dag der Vrijheden brengt culturen samen Beheersplan reservaat krijgt vorm Thoolse traditie op havenfeest rioorCornelleke Blok THOLEN - Schepen, duikers, paling, haring en een hoop gezel ligheid, dat zijn de goede ingre diënten voor een geslaagd haven- feest. Een zonnetje erbij en de dag kan helemaal niet meer stuk. Alles is zaterdag in Tholen aanwezig tijdens het evenement dat dit jaar na het succes van vo rig jaar voor de tweede keer wordt gehouden. jf)Oren dicht!", klink het regel matig vanaf de kade. Om tien uur verwelkomen Gijs Craus- haupt en Frans Boogaart van de stichting Levende Historie Tho len burgemeester Nuis en de Thoolse havenkoningin Anouk Jansen met vijftig kanonscho ten. Later op de dag kunnen de be zoekers de kanonnen ook zelf uitproberen: kruit in het kanon, lont erop, aansteken, snel de vin gers in de oren en wachten op pe knal. pe twee heren in authentieke lakken hebben veel bekijks. „We willen een stukje van de Thoolse geschiedenis zichtbaar maken. We zijn immers een oude vestingstad. Daar horen ka nonnen bij", vindt Boogaart, die zijn zwarte hoed even heeft afge zet, vanwege de warmte. Platbodems Aan de andere kant van de 'Thoolse haven liggen 48 platbo dems. Ze zijn versierd met hon derden vlaggetjes. „We zijn hier op uitnodiging van de Vereni ging van platbodemeigenaren", vertelt booteigenaar Lau Kloet uit Rilland. „We komen één keer per jaar bij elkaar. Dit jaar is dat bij het Thoolse haven- feest. Vanochtend hebben we met z'n allen in traditionele kle dij ontbeten op de kade." Daar vindt 's middags een hele andere maaltijd plaats, wellicht ook het begin van een nieuwe Thoolse traditie. Het Thools kampioenschap ha- ringhappen is, net als vorig jaar, onderdeel van het havenfeest. Isaac Goedegebure uit Tholen weet in twintig minuten 27 ha ringen naar binnen te werken. (Hij verbreekt daarmee het re- jpord van 24, dat André Faber uit Sint-Annaland vorig jaar i vestigde. Gasthuiskerk opent deuren voor bezoekers ZIERIKZEE - De Gasthuis- kerk aan het Havenplein in Zierikzee zet deze zomer dc deuren weer open voor publiek. Tussen 3 juli en 25 augus tus zijn bezoekers vier mid dagen (13.30-16.30 uur) in de week welkom. Het Mar- cussenorgel wordt be speeld en ook is er een spe ciaal ingerichte expositie te zien van Rembrandt en de bijbel. Voor kinderen wordt een korte film ver toond met bijbelse verha len en is er een quiz over wetenswaardigheden van de Gasthuiskerk. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het aanleggen van een extra duinenrij (zee- reep) voor de Brouwersdam is waarschijnlijk niet nodig. Dat blijkt uit een tussentijdse rap portage van het beheersplan Zeereservaat aan de onderne mers. In eerdere versies van het beheersplan werd nog wel ge sproken over een nieuwe duinen rij als onderdeel van de natuur compensatie voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Het beheersplan zeereservaat/ voordelta krijgt steeds meer vorm. Het strandgebruik wordt niet gehinderd, wel wordt over wogen de bestaande strandzone- ring (waar mag er gesport wor den en waar niet) aan te passen. De wintersluiting van het Brou- wershavense gat (een gebiedje aan de voet van de Brouwers- dam) blijft gehandhaafd om de roodkeelduiker te beschermen. Ook de Verklikkerplaat blijft rustgebied. Dat heeft geen gevol gen voor het strandgebruik, al leen honden moeten aangelijnd zijn en in de periode april tot juli zijn evenementen verboden. Maar er is volgens A. Schouw (stichting belangenbehartiging Schouwen-Duiveland/Tweede Maasvlakte) een adder onder het gras waar Schouwen-Duive- land zeer beducht voor moet zijn. „Ze maken nu de move dat de lokale overheden de spelre gels moeten vaststellen. Daar mee wordt ook het probleem van het handhaven van de spel regels op het bordje van de ge meente neergelegd." Het ontwerp-beheersplan wordt deze week verder besproken met alle betrokkenen en in au gustus moet het concept gereed zijn. Schouw verwacht niet dat er nog veel wijzigingen zullen komen. „Dan gaat het echt om millimeterwerk." In november start de officiële bezwaarschrif tenprocedure en dan pas wordt het publiek bij het proces be trokken. Ondertussen groeit de onvrede over de manier waarop het be heersplan voor het kustgebied tot stand komt. „Je kunt als on dernemers overleggen tot je een ons weegt, maar wat levert het op?", zegt Schouw. Hij is bang dat al dat overleg met bestuur ders en ondernemers zich tegen hen zal keren. „Wat gebeurt er als je uiteindelijk besluit be zwaar in te dienen? Er zal bij de rechter aangedragen worden dat je betrokken bent geweest bij het hele proces en wat doet de rechter dan?" Schouw is er niet gerust op, ze ker niet omdat de hele procedu re onder zware tijdsdruk staat. Over anderhalf jaar moet het he le proces afgerond zijn, inclusief de bezwaarschriftenprocedure, want anders loopt de start van de aanleg van de Tweede Maas vlakte gevaar en die staat ge pland voor begin 2008. door Cornelleke Blok HEINKENSZAND - Het be stuur van de Stichting Zeeuwse Schaapskudde is sinds januari vorig jaar op zoek naar een nieu we beheerder voor het bezoe kerscentrum aan de Nieuwka- merseweg bij Heinkenszand. Het centrum wordt sindsdien draaiende gehouden door vrij willigers. Grote zorgen maakt J. Leendert- se, penningmeester van de stich ting, zich nog niet, maar de si tuatie moet wel snel verande ren. „Voor het eind van het jaar willen we echt een beheerder ge vonden hebben", geeft hij aan. De voormalige beheerder, T. Martens, werd anderhalf jaar geleden ziek en overleed afgelo pen april. Leendertse: „Hij heeft tien jaar lang zijn ziel en zalig heid in de schaapskooi gelegd. Als dat ineens wegvalt, dan mis je dat." In het bezoekerscentrum van de schaapskooi zijn verschillende exposities opgesteld, er is een balie met souvenirs en op de bo venverdieping bevindt zich een vergaderruimte. Leendertse: „De beheerder is een coördinator van het cen trum. Hij of zij regelt de bezet ting van de vergaderruimtes, zorgt voor de catering, de be voorrading en de souvenirs. Het is net als in een huishouden: het regelen van de dagelijkse gang van zaken." Gelukkig heeft een groep van zo'n tien vrijwilligers in het be zoekerscentrum een al even gro te betrokkenheid als de voorma lige beheerder. M. Tinge neemt de coördinerende rol voor de ta ken in het bezoekerscentrum voorlopig op zich, maar ideaal is het niet. „We zijn in de zomer zes dagen per week open. Ik ben wel coördinator, maar dat bete kent niet dat ik er elke dag ben. Het zou veel makkelijker zijn als er één aanspreekpunt is, die alles regelt en die weet hoe alles gaat. Het loopt nu allemaal wel, maar ik vind niet dat dit werk alleen door vrijwilligers gedaan zou moeten worden. Het bezoe kerscentrum heeft gewoon een beheerder nodig", aldus Tinge. Wat het zoeken naar een beheer der zo moeilijk maakt, is het be schikbare budget. „We hebben een vaste beheerder nodig, maar we hebben geen geld om iemand volledig in dienst te nemen. On- ze stichting is afhankelijk van subsidies en donaties. We zijn op zoek naar een persoon die bij- voorbeeld langdurig werkloos is. Voor zo iemand krijg je tach tig of negentig procent subsidie. We hebben de afgelopen tijd al le mogelijke instanties aange- schreven. De voorzitter van ons. bestuur, burgemeester E. Gelok van de gemeente Borsele, heeft ook zijn contacten aangespro ken, maar het is nog niet gelukt om iemand te vinden." Probleem Hoe dan ook: voor het eind van het jaar moet er een nieuwe be heerder zijn. Leendertse: „Is het niet linksom, dan wel rechtsom. Als we geen gesubsidieerde be- heerder kunnen vinden, dan moeten we misschien toch ie mand volledig in dienst nemen. We proberen dat te voorkomen, want we zijn het financiële te kort dat we de afgelopen paar jaar hadden, net te boven. Dat probleem willen we niet nog een keer." Pauselijke onderscheiding voor vrijwilliger VLISSINGEN - Waar sociale nood is, is Leen Minderhout. De Vlissinger kreeg gisterochtend de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice voor zijn jarenlange inzet als vrijwil liger bij de Rooms Katholieke Parochie Zuid-Walcheren. Minderhout (73) werd tijdens de wekelijkse viering in de Onze Lieve Vrouwekerk in Vlissingen verrast. „Waarom nu ineens voor mij", dacht hij toen hij naar voren werd geroepen. „Er zijn een hoop andere mensen die. hetzelfde doen." Minderhout is een grote stimu-;- lans voor de hele parochie, zei pastoor P. de Maat die hem de onderscheiding opspeldde. Hij somde een lange lijst van activi-.. teiten op die Minderhout sinds:. 1990 verricht. Hij is penning-:*"" meester van de Caritas en van- de Vastenaktie, zit in de advies-; raad van het In- en Uitloophui.s. Vlissingen en in het bestuur van'! het Platform Uitkeringsgerech tigden en Ouderen. maandag 3 juli 2006 1 1 Mevrouw Topsan geeft tickets aan toeristen die hun fiets in de bewaakte stalling hebben gezet. door Melita Lanting WESTENSCHOUWEN - Het is nog on wennig voor de kersverse gastvrouwen en gastheren van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Met een helderblauw shirt en dito pet zitten ze in het kleine beetje schaduw wat te vinden is op de parkeerplaats bij de rotonde Westen- schouwen. Veel tijd om te wennen heb ben ze overigens niet, want door het mooie weer is het topdrukte. Het vijfkoppige team beheert de be waakte fietsenstalling, zorgt ervoor dat de strandovergang niet vol staat met fietsen en maakt deze regelmatig zand vrij, loopt over het strand om informa tie te geven en - waar nodig - mensen op de strandregels te wijzen. De be waakte fietsenstalling staat op de par keerplaats bij de rotonde en dat is al snel een metertje of twintig lopen naar de strandovergang. Voor veel zonaan- bidders te ver, waardoor veel fietsen toch weer tegen het hek van de trap wor den gezet en dat is nu juist niet de be doeling. Als daar wat van gezegd wordt, krijgen de medewerkers de meest vreselijke verwensingen naar het hoofd geslingerd. „Ze willen niet naar ons luisteren, ze zeggen gewoon rot op vuile buitenlanders." Steun De groep is er een beetje ontdaan van en hoopt dat ze vanuit de gemeente wat meer steun krijgen door bijvoorbeeld duidelijke borden die aangeven dat daar geen fietsen mogen staan. „Dat geldt ook voor de overgang hierachter (De Punt, red.). Daar is het helemaal erg en dat kan niet want daar moeten invaliden langs en de ambulance." Het project strandbeheer draait voor het tweede jaar. Naast Westenschou- wen is ook een team actief in Renesse, bij strandovergang Watei'gat. Vorig jaar lag de nadruk nog op het controle ren, dit jaar ligt de nadruk veel meer op gastvrijheid en informatie. Hiervoor hebben de werknemers speciaal een cur sus Duits gehad. „En dat was wel een beetje vreemd omdat sommigen nog be zig zijn met hun cursus NT2 (Neder lands als tweede taal, red.)", vertelt coördinator Peter Groen. Aan het pro ject doen in totaal zestien mensen mee. Zeven hebben er een betaalde job aan foto Dirk-Jan Gjeltema en de anderen zitten in het work first-traject, een re-integratietraject voor werklozen. De ervaring van het eerste weekend heeft de groep van Westenschouwen al een lijst aan verbeterpunten opgele verd. „We moeten eigenlijk wisselgeld hebben want heel veel mensen komen bij ons vragen of wij geld kunnen wisse len voor de parkeerautomaat. Als dat niet kan, moet hier een wisselautomaat komen. En het wegzetten van de moto ren is ook lastig. Daar moet ook een op lossing voor komen." Verder heeft de groep behoefte aan in formatiefolders, willen ze graag iets hebben om uit te delen aan de kinderen en mag het wel wat duidelijker aangege ven worden dat de bewaakte fietsenstal ling gratis is. „Mensen denken dat wij geld van hun willen hebben maai' dat is niet zo, het is helemaal gratis wat wij doen." Scholiere CSW wint Afrika-reis MIDDELBURG - Anne Landman (15) uit Burgh-Haam- stede heeft zaterdag een reis naar Oeganda gewonnen. Ze gaat daar in de herfstvakantie met eigen ogen bekijken waar het geld van de inzamelingsactie Zip your Lip te rechtkomt. De leerlinge uit havo 3 van de CSW in Middel burg won de reis met een opstel over de aids/hiv-proble- matiek onder Afrikaanse jongeren. Voor het zo ver was, moest ze zaterdag in Amersfoort in debat met elf andere kanshebbers. Haar tegenstanders waren allemaal meisjes. Maar er zaten volgens Anne 'pittige tantes' bij. De ontwik kelingsorganisatie World Vision neemt vijf Nederlandse scholieren en hun docenten mee naar bet Afrikaanse land. Wiskundeleraar Martin Hofman zal Anne vergezel len. Doel van de reis is om meer bekendheid te geven aan de jaarlijkse inzamelingsactie en de aids/hiv-problema- tiek. Anne vindt het 'super' dat ze naar Oeganda mag. Ze heeft de jury beloofd om na haar reis zoveel mogelijk men sen enthousiast te krijgen om aan de volgende Zip your Lip mee te doen. Pas een dag na de uitslag, drong het nieuws tot haar door, vertelt ze. „Zo, je gaat echt, dacht ik toen ik wakker werd." Aanhouding na vernieling in Goes GOES - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag verschillende jongeren aangehouden in Goes vanwe ge vernielingen. Vier mannen tussen de achttien en twin tig jaar werden rond vijf uur zondagochtend op de West- wal aangehouden, omdat ze verkeerslichten vernielden. Ze zijn door de politie overgebracht naar het bureau, Te gen drie van de vier mannen is een proces-verbaal opge maakt. Ze moeten de schade aan de verkeerslichten beta len. De vierde, de jongste van het stel, bleek onschuldig te zijn. Rond dezelfde tijd kreeg een groepje jongeren op de Beestenmarkt ruzie met de bewoners van de straat, van wege geluidsoverlast. Een 21-jarige man uit de gemeente Goes vernielde daarop de voordeur van één van de wonin gen. Plij is aangehouden door de politie en overgebracht naar het bureau. Eén van de vrienden van de verdachte overkwam hetzelfde, omdat hij de politieagenten beledig de. Alle verdachten van de vernielingen zijn inmiddels weer vrijgelaten. Aanrijding bij Oesterdam RILLAND - Twee auto's raakten zaterdagmiddag rond kwart over vijf betrokken bij een aanrijding op de krui sing van de Oesterdam met de Oude Rijksweg bij Rilland. De bestuurders van één van de twee auto's, een achttienja rige vrouw uit Ossendrecht, verleende geen voorrang aan de bestuurder van een auto uit Kalmthout. De Belgische man is naar het ziekenhuis gebracht met rugklachten. De vrouw liep waarschijnlijk een hersenschudding op. Onderscheiding voor redden kind MIDDELBURG - De vijftienjarige Davina Radermacher. uit Middelburg is door de organisatie Dare op Curacao on- derscheiden voor het redden van een tweejarig jongetje. Het kind dreigde in zee in de ai-men van zijn nichtje te ver drinken. Davina aarzelde geen moment en bracht hem vei lig naar de kant van Kontiki Beach. De Middelburgse vindt zichzelf geen heldin. „Ik heb gewoon gedaan wat ik moest doen." Het gebeurde vorige week zondag op Konti ki Beach waar Davina vakantie aan het vieren was. doorSelma Osman MIDDELBURG - In Middelburg is zater dag de afschaffing van de slavernij her dacht en gevierd. In feestelijke kledij luis terden Surinamers en Antillianen op het Abdijplein onder de schaduw van de bo men naar trommelaars en andere arties ten. Bij het monument op de Balans werd stilgestaan bij een zwarte bladzijde uit de Middelburgse geschiedenis: het slaver nijverleden. Het slavernijmonument is een jaar gele den onthuld. Het staat pal tegenover de Sint Jorisdoelen waar reders vroeger bij eenkwamen om de reizen van hun koop vaardijschepen te bespreken. Dit jaar werd voor het eerst ook de vrij heid gevierd. De Dag der Vrijheden bracht Middelburgers, toeristen en Suri namers en Antillianen samen. Ons Boere- goed trad op tegenover de kraampjes met broodjes pom en bakkeljauw. De Surinaamse dames hadden hun feest jurken uit de kast gehaald. Rita Loswijk (gouden jurk en fraai geknoopte hoofd doek) hoefde daar niet over na te denken. „Vandaag doe je toch iets extra's." Op 1 juli gaan haar gedachten naar Suriname. „Daar wordt de afschaffing van de sla vernij altijd groots gevierd. Het is fijn dat er nu hier ook iets gebeurt." Bij het monument werden zaterdag bloemen ge legd. Voorzitter F. Ralf van de Stichting Monument Middelburg onderstreepte tij dens de plechtigheid het belang om het afschaffen van de slavernij in de Neder landse koloniën nog steeds te herdenken. Bij het monument op de Balans werd zaterdag stilgestaan bij het slavernijverleden van Middelburg. foto Lex de Meester Zelfs na 143 jaar. „Vrijheid is voor ieder een van grote waarde." Hij vroeg om een groot applaus voor de maakster van het monument, kunstenares Hedi Bogaers uit Zierikzee. Zij overleed enkele maan den geleden. Op vrijdagavond werd bij het monument een wake gehouden. Onge veer 25 Surinamers en Antillianen her dachten er hun voorouders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31