PZC De touwen los en weg Gemeente zet in op korte vakantie Strandbieb Ouddorp officieel geopend Zonnebootteam dolblij met vierde plek in Friese race Wethouder Verseput wil meer differentiatie in aanbod maandag 3 juli 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland zeeuwse almanak Jacks Gehoord op een zonnige mid dag op het terras in Terneu- zen: „Dat Othene-Zuid loopt nu langzaam maar zeker echt vol. Wist je dat je de bewo ners kunt herkennen aan hun fris gekleurde jacks? Het wordt daar, naar een bekende fabrikant van dergelijke jas sen, nu al de 'Gaastra-stroolc' genoemd. Gelukkig maar dat deze kolonisten goed met de Othentieke bevolking op kun nen schieten..." fr Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook ami bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. In de boot genomen Wakker worden op het dei nen van de golven. Van eiland naar eiland varen, een hengeltje uitgooien, de hele dag genieten van zon en water. „Wij hoeven niet weg, we hebben hier alles wat we nodig heb ben", vinden Frits en Cobie Koopman. In de jachthaven van Veere, box 105, ligt de Paloma aange- meerd; het vakantieadres van J- familie Koopman. Frits (62) en Cobie (57) zitten in de kuip de krant te lezen terwijl een paar t eenden bedelend rond de achter- J steven zwemmen. „Die weten J ons inmiddels wel te vinden", zegt Cobie. Al 25 jaar lang brengt het Mid- delburgse stel de vrije dagen en vakanties door op het water. „Voor ons is dit het ultieme ge voel van vrijheid. Je gooit de touwen los en je bent weg", ver telt Frits. „Met een stacaravan of strandhuisje zit je altijd op dezelfde plaats, maar wij zijn vrij om te gaan en te staan waar we willen." Waterpadvinderij Met twee zoons die destijds bij de waterpadvinderij rondlie pen, was de keus voor de motor boot snel gemaakt. Een beslis sing waar de familie Koopman tot op de dag van vandaag geen spijt van heeft. „De vakanties van onze kinderen waren altijd geslaagd, mét of zonder mooi weer. Ze gingen met hun eigen rubberboot het water op en als er wind stond dan gebruikten ze een paraplu om te zeilen. Ze hebben zich nooit verveeld", vertelt Cobie. „Inmiddels zijn de jongens de deur uit, maar die liefde voor het water zijn ze nooit kwijtgeraakt. Nu komen ze weer aan boord met hun ei gen kinderen." De vakantie van Frits en Cobie is er door de jaren heen wel an ders uit gaan zien. „Vroeger la gen we wekenlang bij hetzelfde eiland aangemeerd, daar had den de kinderen na verloop van tijd hun eigen vriendjes en vriendinnetjes. Nu trekken we graag van eiland naar eiland en hebben we meer afwisseling in onze vakanties gebracht." Hoewel een tour door het land ook erg geliefd is, hebben Frits en Cobie er dit keer toch voor gekozen om in Zeeland te blij ven. „Wij hebben zo'n uniek vaarge- bied voor de deur. Waarom zou je met die warmte door kreekjes en kanalen gaan varen, als je hier zoveel open water tot je be schikking hebt?", aldus Cobie. Brabant is voor hen een tweede vakantiebestemming, ideaal voor de moterboot. Maar omdat Frits toch gepensioneerd is, kun nen zij ook nog wel een keer in het naseizoen de provincie uit. Tijdens de zomerperiode heeft het Zeeuwse water wat hen be treft alles te bieden. „Wij ken nen zoveel mensen die hier uren voor rijden. Zeeland is nou een maal een ideale watersportpro vincie." Als voordelen noemt Frits de goede zwemwaterkwali teit en het feit dat in Zeeland zo mers altijd wat te beleven valt. De gezellige drukte op en om het water. „Je ontmoet hier alle nationaliteiten, daar hoef je echt niet voor naar het buiten land." Het moet Frits en Cobie toch even van het hart dat de water sport aan het veranderen is. „Je ziet een soort rivaliteit ontstaan Cobie en Frits Koopman brengen hun vakanties en vrije dagen al 25 jaar door op het water. tussen zeiljachten en motorjach ten. Tussen grote en kleinere schepen. Wij zwaaien naar ie dereen. Of ze nou in een 'tupper- warebootje' of in een joekel va ren, 't maakt ons niets uit. Het zonnetje schijnt toch voor ieder een?", zegt Cobie. Zij geniet er in elk geval volop van. „Ik ver veel me geen minuut." De familie Koopman stevent graag af op De Haringvreter of De Goudplaat, midden in het Veerse Meer. „Daar vind je zo veel mooie natuur", vertelt Co bie. „Je kunt daar prachtige wandelingen maken." Dronken Voor Cobie hebben de eilanden nog een andere waarde. Zij heeft sinds een operatie aan haar gehoor regelmatig last van haar evenwicht. „Als ik cle hele dag op het water ben, heb ik 's avonds het gevoel dat ik dron ken ben." Daarom zet zij graag haar parasolletje uit in het gras. Stoeltje erbij, krantje in de hand. Een kop koffie zet ze in de boot. Een caravan op het wa ter, noemt Frits zijn schip. „Op twintig vierkante meter hebben wij alles wat we nodig hebben, maar een luxe is het niet." Noem het kneuterig of behel pen, voor Frits en Cobie is hun schip het paradijs op aarde. „Je bent wel op elkaar aangewezen, dat moet je niet onderschat ten", vindt Cobie. Niet voor niets is zij inmiddels volleerd schipper, stuurman en matroos tegelijk. „De taken liggen hier niet vast, het gaat zoals het gaat", zegt Frits. Als de boodschappen op zijn en de kleding moet in de was, dan lopen zij de haven in. Thuisha ven is Veere, een haven die vol gens Frits en Cobie veel voor deel biedt. Het is mooi, klein schalig en gezellig. En je zit zo op het water. Een nadeel is het ontbreken van een supermarkt. „We wonen in Middelburg, dus we kunnen altijd even op en neer rijden om spullen te halen, een was te draaien en de post te lezen." Benauwd Toch blijven ze het liefst zoveel mogelijk aan boord. In de ha ven kunnen zij altijd douchen, een hapje eten bij de Jachtclub of een wasje doen. Maar over nachten, dat doen Frits en Co bie het liefst ergens op het foto Ruben Oreel meer. „In de haven krijgen we het toch een beetje benauwd", zegt Frits. Ze gebruiken hun thuishaven wel vaak voor een uitstapje aan de wal. „We wandelen graag via de Stenen Beer langs het wa ter naar Vrouwenpolder. Een ijsje eten en dan weer terug. Of de sluizen over naar Oranje plaat." Him zeebenen vormen geen be lemmering voor sportieve pres taties aan de wal. ,,'s Winters zitten wij in de Oostenrijkse ber gen, wij zijn wel wat gewend", vertelt Frits. Altijd onderweg, rondzwerven over het water. Le ven met de seizoenen. Dat is hun leven, zegt Cobie. „Wij zijn niet honkvast, ook nooit ge weest." Anita Janse Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 1 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. OUDDORP - In een mobiel kantoor op het strand aan de Bromversdam, staan een paar boekenkasten met romans, lite ratuur, Duitstalige boeken en strips. Op de grond ligt een flinke laag zand en in een hoek staat een balie. Buiten staat als lokkertje een kistje met stripboeken en liggen grote kussens uitnodigend in het zand. De strandbieb van Ouddorp is zaterdag officieel geopend. Een uitgelezen dag met een strand vol potentiële leners. De vaste krachten van de bieb ploeteren door het zand om flyers uit te delen en het werkt. De klan ten druppelen binnen. De een kiest een boek van Sakia Noort, de ander heeft liever een strip. Carolien uit Ouddorp komt samen met haar vriendinnen de bieb binnengelopen. Ze heeft haar boek thuis laten liggen en grijpt haar kans in de kersverse strandbieb. Het wordt Son ny Boy, van Annejet van der Zijl. Het le nen gaat verbazend makkelijk, alleen wat gegevens invullen en je mag het boek meenemen. „Voor vijf uur graag weer inleveren, daarna zijn we geslo ten." Alles gaat met gesloten beurzen en op basis van goed vertrouwen. De vrien dinnen van Carolien laten het er deze keer bij zitten. Ze willen liever tijd schriften maar die zijn er nog niet. die komen vanaf maandag. De strandbiblio- theek is te vinden naast strandpaviljoen De Kous aan de Brouwersdam en is er nog tot en met 24 augustus. foto Dirk-Jan Gjeltema door Selma Osman MIDDELBURG - Het Friese zonneboot-avontuur van een groep scholieren van het ROC Zeeland is zaterdag geëindigd met een vierde plaats in het klas sement én de initiatiefprijs. „Voor ons is dit helemaal top", zegt de dolblije coach Hans Breure. Met een hele simpele zonneboot is zijn sCool-team zes dagen in de race gebleven. Ze kregen geen pech, kwamen elke dag op tijd aan en stalen de harten van het pubhek. „Omdat ons trans portmiddel een vrachtwagentrai ler is met een truck ervoor, ver geleken ze ons met een formule 1-team", lacht Breure. De zes Zeeuwse schippers en hun begeleiders konden in Fries land rekenen op een flinke por tie media-aandacht. „We zijn wereldberoemd geworden in Friesland", grapt de coach. De sCool-ers vielen als 'drop-outs' op tussen de andere studenten teams die meededen aan de Fri sian Nuon Solar Challenge. Bij het ROC volgen ze een speciaal onderwijstraject. Breure: „Tij dens de race konden ze iets van zichzelf laten zien en bewijzen dat ze kunnen samenwerken." Vanwege hun bijzondere achter grond won het team van het ROC Zeeland de initiatiefprijs. In zes dagen varen legden de Zeeuwen 220 kilometer af in 30 uur, 51 minuten en 54 seconden. De Technische Universiteit Delft was het snelste team. Zij overbrugden de afstand in een kleine 17 uur. Drie van de 27 teams uit binnen- en buitenland haalden de eindstreep niet. De zonneboot van de Noordelijke Hogeschool Leeuwarden ont plofte voor de start en een Zweeds en een Duits team kre gen motorpech. Het absolute hoogtepunt was volgens Breure - net als bij een Elfstedentocht over ijs - de aan komst van de zonneboten zater dag in Leeuwarden. De grach ten vol met boten van het water sportevenement Friesland Vaart en langs de kant klappende en juichende mensen. Hele prestatie De Zeeuwen eindigden als vier de in de A-klasse, waarbij de zonnepanelen door de organisa tie van de race werden gedo neerd. De TH Rijswijk bleef het ROC voor, net als een Ameri kaans en een Belgisch team. Breure vindt het een hele presta tie dat sCool, met haar simpele boot zonder technische snufjes dicht in de buurt van het Bel gische Yellow Sunsation-team kon blijven. „Toen de zon ging schijnen, hebben ze ons van de derde plaats afgestoten", zegt Breure. Het klunen ging de Zeeuwen goed af. Twee keer moesten ze met vier man de 220 kilo zware boot, compleet met zonnepane len, uit het water tillen. „Een kwestie kleren uit en het water in", legt hij uit. „Gelukkig wa ren de slootjes niet diep." Een elfstedenkruisje hebben de schippers er niet mee verdiend. Wel elfstedenvaantjes en een in gelijste oorkonde voor de school. „Die hangen we op als stimulans voor de andere groe pen", zegt coach Breure. „Over twee jaar doen we zeker weer mee." Man bewusteloos geslagen RENESSE - Een 20-jarige man uit Burgh-Haamstede is vrijdagnacht bewusteloos geslagen op de Hogezoom in Re- nesse. De man was betrokken bij een opstootje en kreeg een dusdanig harde lclap dat hij bewusteloos van zijn fiets viel. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Over zijn toestand is niets bekend. De dader (een 21-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland) rende na het voorval hard weg, maar kon een paar straten verder op door de po litie worden aangehouden. Hij is overgebracht naar een politiecel in Torentijd in Middelburg. Theaterdirecteur Peijs weg MIDDELBURG - Directeur Gerard Peijs van de Stich ting Theater Exploitatie Middelburg trekt zich voor een periode van twee tot drie jaar terug wegens gezondheids redenen. Een interim-directeur zal zijn functie overne men. Peijs is al enige tijd ziek. De interim-directeur wordt aangesteld voor twee tot drie jaar. In afwachting van medisch onderzoek zal Peijs voor lopig vanuit huis de noodzakelijke werkzaamheden ver richten tot eind september. Wedstrijden voor politiehonden ARNEMUIDEN - C. van Belzen uit Arnemuiden heeft za terdag met zijn hond Anjado in Wolphaartsdijk de eerste prijs in de wacht gesleept in een nationale wedstrijd voor politiehonden. De wedstrijd vond plaats ter gelegenheid van het 75-jarige bestaan van de politiehondenvereniging Walcheren. Tweede werd L. van Oosten met Pepper uit Lepelstraat. Op de derde plek eindigde J. Oudewater uit Brielle met zijn hond Robby. Op het programma stonden onder meer springoefeneningen en het bewaken van voor werpen. Secretaiïs C. van Liere van de politiehondenvere niging kreeg een zilveren speld van het Zeeuwse afdelings bestuur voor zijn verdiensten voor de vereniging. Fossielen vangst in Westerschelde HANSWEERT - Het Zeeuws genootschap der Weten schappen uit Middelburg heeft afgelopen zaterdag weez een geslaagde zoektocht gehouden naar resten van fossie len bij een geul voor de kust van Terneuzen, in de Wester schelde. Bij de zoektocht vonden de wetenschappers on der meer een heiligbeen van een zeehond, een oppei-ai'm- been van een dolfijn en een ribfragment, een tand en een halswervel van een potvis. „We hebben ook nog enkele bij zondere schelpen gevonden", meldt conservator F. van Nieulande. De hoeveelheid resten was minder dan andere jaren. „We gaan de gevonden fossie'lenresten eerst ontzil- ten en daazua worden ze toegevoegd aan de collectie van het Zeeuws genootschap." floor Melita Lantinq ZIERIKZEE - Schouwen-Duive land moet inzetten op de korte vakanties. „En daarin past diffe- rentiatie in het aanbod", zegt wethouder A. Verseput. „De -J nieuwe trend is meerdere korte vakanties en daar moeten wij op inspelen. De gewoonte dat je drie weken vakantie komt vie ren op Schouwen-Duiveland is aan het veranderen." Verseput reageert daarmee op de toeristische trendrapportage 2005 die eind vorige week is ge presenteerd. De cijfers van de af gelopen drie jaar laten zien dat de vakanties steeds korter wor den. Ruim veertig procent van de vakanties is maar twee tot vier dagen lang en slechts 7 pro cent van de vakantiegangei-s blijft langer dan 16 dagen. Ook blijkt dat het toeristisch kampe- ren (met de tent of caravan naar de camping) verder afneemt, ter- wijl hotel, pension en vakantie- i huis populairder worden. Gege- J vens die volgens Verseput be- 1 trokken moeten worden bij toe komstig beleid. „De nieuwe no- ta kamperen die binnenkort ver- schijnt, speelt daar al op in. Er komt meer ruimte voor ander- soortige verblijfsrecreatie op de v campings." Schouwen-Duiveland doet het op de binnenlandse vakantie- markt beter dan de rest van de provincie. Zeeland-breed daal- de het aantal vakanties met 16 r. procent, op Schouwen-duive- land is het aantal vakanties met j» 20.000 toegenomen. Toch hangt ,.v Verseput niet onmiddellijk de ij vlag uit. „Ik begi-ijp die cijfers IJ niet helemaal", zegt Verseput. N „Iedereen roept dat het vorig jaar minder was. De winkeliers, de hoi-eca de campings en we zien ook een terugloop in de toe ristenbelasting. Dat kan ik niet rijmen met die cijfers. Uit de uit leg heb ik begrepen dat de stij ging volledig is toe te schrijven aan het aantal vaste gasten, maar ik wil er nog eens goed op studeren. Niet dat ik die cijfers in twijfel trek, maar ik wil we ten hoe het kan dat desondanks iedereen de omzet ziet dalen." Als de stijging van het aantal (korte) vakanties inderdaad he lemaal toe te schrijven is aan de vaste gasten, vei'klaard dat wel voor een deel de tez-ugloop van de toeristenbelasting. Een vaste gast betaalt niet per nacht, maar koopt de toei'istenbelas- ting in een keer af. Meer over nachtingen brengen dan geen extra centen in de gemeentekas. Verseput wil de uitkomsten nog eens nader bestuderen. „Ik wil weten waarom het aantal Duit se gasten terugloopt en we moe ten met dit rapport in de hand vei'betei'ingen zoeken." OCCASIONCENTER AUTOBEDRIJF RIDA www.rida.nl Productiestraat 8 Tel. 0115 - 613690 Ford Fusion 1.6 Luxury Bj. 2003 49.000 km €13.950,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29