Braziliaans 'Dream team' verketterd na uitschakeling IMS-klasse zit in de verdrukking Dikke tranen Djorkaeff valt door de mand Lokerse moet weer genoegen nemen met derde plaats De Waal gooit hoge ogen in Topevenementencircui Veel goede zeilers hebben overstap naar eenheidsklassen gemaakt door Frans Lindenkamp De tranen, die dit weekeinde vloei den in Brazilië, het land dat een patent op wereldtitels meent te heb ben, waren tranen van ongeloof. Een uiting van de immense teleurstelling over het vertoonde spel. Brazilië is met de neus op de feiten gedrukt. Te gen beter weten in droomde heel het land van de zesde WK-titel. Het min ste wat de verwende Brazilianen eis ten was een finaleplaats. De rauwe waarheid is, dat Brazilië tijdens het WK nauwelijks uit de startblokken is gekomen. Na het laatste fluitsignaal tegen de Fransen klonk overal geraas en getier. Gevloekt werd er niet zozeer om de uitschakeling. Maar hoofdzakelijk op de arrogante bondscoach Parreira. Hij heeft in de ogen van de meeste Brazilianen het ge weldige potentieel om zeep geholpen met speelschema's die dwars in gaan RUGNUMMER De Braziliaan Lucio heeft aan de verloren kwartfina le met Frankrijk (1-0) een re cord overgehouden. De verdedi ger maakte in het duel na 26 minuten zijn eerste overtre ding van dit WK. Met een tack le op spits Henry gaf hij voor het eerst in 386 minuten een vrije trap weg. Dit was nog geen enkele veldspeler op een WK gelukt. De speler van Bayem Mün- chen hield het exact drie minu ten langer vol dan Carlos Ga- marra. De Paraguayaan had op het WK van 1998 geen enke le overtreding nodig, maar kwam 'slechts' 383 minuten in actie. tegen de natuur van de Braziliaanse voetbalschool. Namelijk de tegenstan der overklassen met schalks (straat)voetbal. Wat Parreira uit de hoge hoed toverde was zonder schoonheid, zonder fran je, zonder spontaniteit. Zakelijk en bu reaucratisch. Alle critici zijn het erover eens: Brazi lië speelde lelijk en verloor daardoor lelijk. Lof was er daarentegen voor de Fransen. Zidane voorop. Zijn spel om schreef tv-zender Globo als 'elegante efficiëntie'. Galvao Bueno - de nestor onder voetbalverslaggevers - conclu deerde dat Brazilië los zand was. „Een samenraapsel van vedettes, die op geen enkel moment een team vorm den." De Braziliaanse televisie toonde dit weekeinde tientallen malen het Fran se doelpunt. Te zien valt hoe verdedi ger Roberto Carlos bij de gewraakte vrije trap van Zidane zijn kousen op trekt. Henry staat daarom vrij, en scoort. Pele, is verbijsterd. „Ik weet niet waar ze met hun hoofd waren. Het is onvoorstelbaar dat drie spelers op dit niveau werkeloos toekijken hoe Frankrijk scoort", aldus het vinnige commentaar van Koning Voetbal. Ook de Braziliaanse media zijn gena deloos met hun kritiek op het Dream Team. De Estado de Sao Paulo schrijft dat Brazilië dit weekeinde een van zijn grootste voetbaltragedies ooit beleefde. „Zelden was een selectie zo huizen hoog favoriet. Zelden gingen toppers zo hard op hun bek." De opening van de zondagkrant liegt er niet om: 'Een team om te vergeten'. Gesproken wordt van blunders, wan orde en gebrek aan inzet. Ex-bonds- coach Carlos Alberto Silva verwijt de selectie in zijn column een gebrek aan moed. 'In de 36 jaar dat ik meedraai heb ik nog nooit zoveel apathie en ondoeltref fendheid bij elkaar gezien. Achteraf ben ik blij dat ik geen toegangskaart jes meer kon krijgen. Het heeft me een reis naar Duitsland bespaard." O Globo uit Rio de Janeiro noemt de opvoering tegen Frankrijk om voor te schamen. Volgens het dagblad heeft Parreira - koppig als altijd - het voor elkaar gekregen om de beste spelers ter wereld te smoren met zijn bureau cratische spelopvattingen. Het blad constateert dat dit het WK had moe ten worden van Ronaldinho. O Globo noemt de 'beste speler ter wereld' de 'grootste teleurstelling van het toer nooi'. „Geen goals, geen vermaarde drib bels, geen briljante passes en steekbal letjes. Wat we zagen was uitgebluste Ronaldinho. Hij was een schaduw van wat hij in Barcelona is." Oud-wereldkampioen uit 1970 Tostao constateert in de Folha de Sao Paulo dat „de wereld in de veronderstelling verkeerde dat Brazilië een geweldig team had. Pure illusie." Volgens het dagblad bestaat er geen enkel excuus. Dit Brazilië was machteloos: zonder magie, zonder tactiek, zonder uithou- dings- en doorzettingsvermogen en zonder sterren. Columnist Juca Kfouri voegt eraan toe: „Brazilië dui'fde niet mooi te spe len. De afstraffing is meer dan ver diend." Op tv zei hij dat de Braziliaanse cracks een voorbeeld dienen te nemen Gele kaart voor stadionspeaker De Duitse stadionspeaker Andreas Wenzel is alweer in genade aange nomen. Zaterdag schorste het WK-organisa- tiecomité de omroeper op last van de Fifa. Een dag later werd de schorsing omgezet in een 'gele kaart', waardoor Wenzel morgen alsnog plaats mag ne men achter de microfoon tijdens de halve finale tussen Duitsland en Ita lië. Wenzel koos vrijdag bij de kwartfina le tussen Duitsland en Argentinië iets te veel de kant van zijn vaderland, toen hij - na een wissel bij de Argentij nen - zijn landgenoten opriep om Duitsland toe te juichen. „Ons team heeft nu jullie steun nodig", galmde er door het Olym- pia-stadion, nadat Wenzel even daar voor plichtmatig melding had ge maakt van een wissel aan Argentijnse kant. De Fifa oordeelde dat de speaker zijn neutraliteit had verloren en vroeg het organisatiecomité om in te grijpen. Waarom de schorsing precies is opge heven, maakte de organisatie niet be kend. ANP/DPA aan de sobere, bescheiden Zidane. „Hij gedraagt zich tenminste niet als een popster zoals de beide Ronaldo's, Kaka en Roberto Carlos. Zidane is van de oude stempel. Hij is alleen met voetbal bezig." Televisiecommentator Frank Snoeks twijfelde zaterdagavond, maar de directie van de New York Red Bulls ontstaken in grote woede toen Youri Djorkaeff tijdens de rechtstreekse uitzen ding van Frankrijk-Brazilië prominent in beeld kwam. De Franse wereldkampioen van 1998 zat genoeglijk op de tribunes, terwijl hij zijn club donderdag had verteld dat hij voor 'serieuze familieomstandighe den' naar Frankrijk moest. De woede is helemaal groot omdat de voormalige MetroStars laatste staan in de Amerikaanse voet balcompetitie. En ze dus graag gebruik maken va: de diensten van de duurbetaalde aanvaller. „Natuurlijk hebben we hem toestemming gegeve om naar Frankrijk te gaan, maar we gingen er oo! vanuit dat hij, zodra het probleem was opgelost, di rect terug zou komen en niet naar een voetbalwet strijd in Frankfurt zo gaan kijken", aldus de clubdi rectie. „We zullen deze kwestie met hem opneme: zodra hij terug is." De 38-jarige Djorkaeff speekt tot nu toe dertien wedstrijden voor de club. Hi scoorde tweemaal. GELSENKIRCHEN/SAO PAULO - De supporters van Duitsland, Ita lië, Portugal en Frankrijk mogen nog hopen op een wereldtitel voor hun land. Voor vier andere landen kwam er de afgelopen dagen een ein de aan het WK voetbal. Het verlies na strafschoppen tegen Portugal werd een Engelse fan (rechts) even te veel en hij liet zijn tranen de vrije loop. Enkele uren laten werd ook Brazilië uitgeschakeld. De nederlaag tegen Frankrijk leidde tot dikke tranen bij een jonge supporter in Sao Paulo (links). foto's EPA en RTR 1 maandag 3 juli 2006 door Pieter van Klinken ALMERE - De beachvolleybal- lers Timko Lokerse uit Dishoek en Max Backer zijn opnieuw der de geworden tijdens een eredivi- sietoernooi. In Almere was het duo Richard Schuil/Reinder Nummerdor gisteren in de halve finale te sterk. Het is al de tweede keer dit sei zoen dat Lokerse derde wordt. Hij lijkt te berusten in die posi tie. „Als de drie beste teams van Nederland er zijn, kunnen we ook gewoon derde worden." Nu was van die drie teams al leen het koppel Jochem de Gruijter/Gijs Ronnes afwezig. Het half-Zeeuwse duo was ech ter niet kansloos tegen Schuil en Nummerdor. De eerste set ging verloren (15-21), maar Lokerse en Backer pakten daarna wel de tweede set (21-16). In de derde en allesbeslissende set ging het lang gelijkop. Pas in de slotfase moesten Lokerse en Backer bui gen voor Schuil en Nummerdor: 11-15. Ook de andere Zeeuwse deelne mers waren tevreden over prestaties. Thomas en U Meijboom handhaafden voor het eerst dit seizoen m lijk in de eredivisie. Ze wi negende en grepen zate maar net naast een plaats finaledag. De Goese broers loren in de beslissende strijd nipt van Stefan Gam en Arjen Heupers: 21-18,2 Bij winst hadden ze bij de ste acht gezeten. De debutanten van dit op het hoogste niveau, den niers Rini Boutens en van de Vrie uit Goes, pres den ook naar behoren. Ze' nen één wedstrijd en werdi de andere twee duels niet i droogd. Dat was zelfs voldoende oe volgende week in de eredi te mogen spelen. Dat doa echter niet. Boutens en Vj Vrie gaan op vakantie en se hun plek vrijwillig af. Van de Vrie: „Misschien kur we over een paar weken no: keer vlammen, zodat we in gustus in Vrouwenpolder in de eredivisie mogen D> doen." T. door Eugène de Kok ZIERIKZEE - De deelnemers aan de 36e Deltaweek rekenden gisterochtend op eenzelfde dag als de zaterdag, die werd geken merkt door perfect zeilweer. Maar de zeilers moesten giste ren vooral wachten op wat wind, die uiteindelijk nauwe lijks kwam. De verschillende klassen voeren gisteren allemaal met veel moei te één wedstrijdje. Plet beteken de een vrij abrupt einde van het IMS Topevenementencircuit, dat dit eerste weekeinde plaats vond. De IMS-schippers streden sinds vrijdag om de winst in de IMS 1 en IMS 2. Hans de Waal uit Bruinisse gooide hoge (j s( in de IMS 2, won in zijni e: Kopje Kleiner een paar weds b den, maar moest de eindover ning uiteindelijk laten aan se per Van Wijngaarden uit B ambacht. De overwinning i> IMS 1 ging naar Peter de Rii uit Gorkum met zijn Checki 3. In de ORC 1-klasse ging han Bol in de Aboen gist met de overwinning aan haal. Een klasse lager won lem Garschagen uit Brouwen» t ven met zijn boot de Ceeek 1 ter. In de ORC 4 war er een: -c voor Roy Aller uit Breskens c de Noordwind. Zaterdag den de Zeeuwse ORC-zt zich niet mengen in de strijd de prijzen. Het totale aantal deelnemers aan de Deltaweek - die afgelo pen weekeinde in Zierikzee van start ging - is redelijk stabiel, maar de grootte van de verschil lende klassen verschilt van jaar tot jaar. Waar nieuwe categorie ën floreren, zitten andere klas sen in de verdrukking en blijven weer andere onverrranderd po pulair tijdens het groocste, meer daagse zeilevenement van Zuid- west-Nederland. door Euqène de Kok ZIERIKZEE - Zo'n 179 namen prijken op de deelnemerslijst van de 36e Deltaweek. De boten zijn onderverdeeld in vijftien verschillende klassen, zodat klei ne, snelle en wendbare zeilboot jes niet moeten concurreren met kolossale zeiljachten. De IMS-klasse is met haar goe de schippers en bemanningen al tijd een vlaggenschip van het wedstrijdzeilen voor kajuitbo- ten geweest, maar de categorie kent de laatste jaren een teruglo pend aantal deelnemers. „Hier vaart het op één na grootste IMS-veld van Nederland", zegt Kees van der Vaart in de bom volle haven van Zierikzee, waar de zeilboten rijen dik liggen aan gemeerd. Gepaste trots Als lid van het organisatiecomi té zegt hij het met gepaste trots, maar enig realisme is hem niet vreemd. Met achttien boten (ver deeld over de klassen IMS 1 en IMS 2) is het geen groot veld. Jammer, vindt Middelburger Wessel Liezenga, schipper van het IMS 1-jacht de Weerga. „Het is natuurlijk veel leuker om in grotere velden te varen. Twee jaar geleden had je altijd twintig tot 25 boten. Nu zijn het er vaak nog maar hoogstens vijf tien." Liezenga verwacht dat de IMS-klasse - waarin er voor elk schip via een meetformule tijd- correcties worden berekend - op den duur zal verdwijnen. Ame Hubregtse uit Scharendij- ke, schipper van de Flin die uit komt in de IMS 1, is het eens Drie van de achttien boten die uitkomen in de IMS-klasse in actie tijdens de Deltaweek. met zijn concurrent. „Tijdens dit soort wedstrijden heb je ei genlijk twee grote competities naast elkaar: de IMS en de ORC. Dat geeft te veel versnippe ring", is het voormalig lid van de technische commissie van de Noordzeeclub (de klassenorgani- satie voor kajuitzeiljachten) van mening. „Het zou beter zijn als alle boten onder één handicap zouden varen. Daarin zou je dan misschien een onderscheiding kunnen maken tussen bijvoor beeld een A- en een B-catego rie." De laatste jaren hebben veel goede IMS-zeilers de over stap gemaakt naar eenheidsklas sen, waar alle boten hetzelfde zijn en zonder ingewikkelde re kenmethodes duidelijk wordt wie het beste zeilt. Populair „Het is een soort trend. Nu zijn eenheidsklassen populair en over een paar jaar is het handi capvaren misschien weer in", zegt Hubregtse. „De laatste vijf tot tien jaar zag je over de hele wereld grote eenheidsklassen ontstaan. Veel topzeilers vinden het op het moment minder leuk om met een handicap te varen. Elke meetmethode heeft tenslot te zijn voor- en nadelen." Hoewel het leeuwendeel van de zeilers de beperkingen van de metingen voor lief neemt en nog altijd meedoet in de IMS- en vooral ORC-klasse, zijn ook tij dens de Deltaweek de eenheids klassen in opkomst. Vorig jaar was er al het eerste First 31.7- kampioenschap, tijdens deze edi tie maakt de X-35-klasse zijn de buut. Gebroederlijk liggen de ge stroomlijnde X-35's naast el kaar in de Zierikzeese haven, de vlaggen van een automerk - dat het wedstrijdcircuit van het spiksplinternieuwe type spon sort - in elke mast van elke boot lijken de eenheid nog eens extra te benadrukken. De twaalf X-35's varen op de twee zonda- foto Dirk-Jan Gjeltema boot met veel zeil ten opzichte van grotere en zwaardere boten, dus als het hard waait, zal het moeilijker zeilen zijn. Het lijkt me leuk om in een eenheidsklas se te varen. Iedereen heeft de zelfde boot, je weet op de finish lijn wie de beste zeiler is." Liezenga wil de overstap naar de eenheidsklasse niet maken. „Hij is mij iets te klein", zegt hij over de bijna elf meter lange X-35. „Ik ben een veertigvoeter gewend. Dit schip", wijst hij naar de Weerga, „is gebouwd als wedstrijdboot, maar met de mogelijkheid dat je er ook goed vakantie op kunt vieren. En dat wil ik kunnen blijven doen." gen van de Deltaweek de races voor hun competitie. Zeeuwse deelnemers zijn er nog niet, hoewel het niet veel had ge scheeld. „Die van mij wordt vol gende week pas geleverd", lacht Goesenaar Kees Meijer, terwijl hij op de steiger in Zierikzee wacht op een gerepareerd onder deel voor zijn huidige boot Pe- paju, dat tijdens de laatste race in de ORC 1 op zaterdag af is ge broken. „Onze huidige boot is tien jaar oud en als je wilt mee doen, is het goed als je met zo modern mogelijk materiaal zeilt", zegt hij over zijn keuze voor de X-35. „Maar we zullen zien wat het brengt. Het is een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24