Bekroning van een monstervlucht De oervorm van onze sport Wisse mist laatste kans op EK-deelname Jansen zwaait af met drie medailles Tal van scores van loven 65 procent lij dressuur Sé-Ros Brabander Werner van Zimmeren wint Ronde van Kruiningen Winst De Ridder in Sluis maandag 3 juli 2006 Zeldzame prestatie Holland Acht LONDEN - De Nederlandse Acht heeft gisteren op de tra ditierijke Henley Royal Regatta in Londen een zeldzame prestatie geleverd. De roeiploeg van bondscoach Mark Emke triomfeerde in de Grand Challenge Cup, een inter nationale race op de roeiregatta die dateert uit 1839. Slechts één keer eerder won Oranje die wedstrijd, in 2004 met de acht die later in Athene olympisch zilver verover de. De moderne acht versloeg in de halve finale de Deutschland Acht, in de finale The British Eight. ANP Zesde triatlontitel voor Heidoorn STEIN - Triatleet Frank Heidoorn heeft gisteren in Stein het open Nederlands kampioenschap op de lange afstand gewonnen, voor de zesde keer in zijn carrière. Hij vol bracht de 3 kilometer zwemmen, 110 kilometer fietsen en 30 kilometer lopen in het zeer warme Limburg in 5 uur, 42 minuten en 48 seconden. De atleet uit Huizen had een kleine zeven minuten voorsprong op Alphenaar Bas Borre- man. Chris Brands pakte het brons. Bij de vrouwen zege vierde de Duitse Ulrike Schwalbe in 6.30.41. De Leerdam- se Sione Jongstra finishte als tweede vóór Heieen bij de Vaate uit Stein. Bas Diederen en Birgit Berk werden zaterdag Nederlands kampioen op de olympische afstand (1,5 kilometer zwem men, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen). Diede ren klokte 1.51.46, Berk 2.08.46. Remy Vasseur uit Vlissin- gen werd bij de mannen elfde in 2.07.07. ANP Licht herstel De Reuver UDDEVALLA - Motorcrosser Mare de Reuver lijkt over zijn dip heen. De Amstelvener werd gisteren vierde in de Grote Prijs van Zweden in de MX2-klasse. De twee voor gaande GP's ging het nog helemaal mis bij de KTM-cou- reur. De Italiaan David Philippaerts (KTM) was in Uddevalla voor de derde keer op rij de beste. Hij hield de Fransman Christophe Pourcel (Kawasaki) achter zich, die wel de lei ding behoudt in de stand van het wereldkampioenschap. De Reuver kan in theorie nog aanspraak maken op de we reldtitel. Hij neemt de vierde plek in het klassement in, maar de achterstand in punten is groot. ANP Franse Open voor Bickerton VERSAILLES - De Engelse golfer John Bickerton heeft gisteren op Golf National in Versailles het Franse Open gewonnen met 273 slagen (-11). In het eindklassement was de 36-jarige Brit één slag beter dan de Ier Padraig Harrington. De derde plaats werd met 276 slagen gedeeld door de Nieuw-Zeelander Michael Campbell, de Austra liër Marcus Fraser en de Engelsman Ian Poulter. De Ne derlanders Maarten Lafeber en Robert-Jan Derksen kwa men dit kampioenschap van de Europese Tour niet dooi de schifting. ANP Hockeysters te sterk voor India AMSTELVEEN - De Nederlandse hockeysters hebben gis teren in Amstelveen een oefeninterland tegen India met ruime cijfers gewonnen: 4-1. Voor Oranje scoorden Janne- ke Schopman (strafcornervariant), Sylvia Karres, debu tante Eva de Goede en Naomi van As. ANP nnr Roeland van Vliet iOES - Atlete Yvonne Wisse il niet deelnemen aan het Euro- ees kampioenschap in Göte- org, later dit jaar. ie Vlissingse meerkampster reep gisteren in het Oekraïense ilta naast de limiet, die op 6000 punten ligt. Het was haar laatste kans op een ticket. Wisse ging vorig jaar in Polen voor het eerst over de 6000-pun- tengrens. Tijdens het EK onder 23 kwam ze tot een totaal van 6026. En omdat de 24-jarige Vlissingse zich doorgaans jaar lijks verbetert, werd het niet on mogelijk geacht dat zij dit jaar bij één van haar meerkampen de EK-limiet zou halen. Maar in het Oostenrijkse Götzis (5822) kwam ze er eind mei niet aan. En ook in Jalta, tijdens een Eu ropacup-ontmoeting in de eer ste divisie, bleef ze gisteren op 'slechts' 5859 steken. Aan het einde van de zaterdag had Wisse al een flinke achter stand op het schema van het EK onder 23. Op dat toernooi had ze na vier van de zeven onderde len 3665 punten, in Jalta zat ze op 3595. Die achterstand maak te ze gisteren niet meer goed. Met name bij het kogelstoten en verspringen en op de afsluiten de 800 meter liet ze steken val len. Wisse, die voor De Spartaan uit Lisse uitkomt, werd met haar score derde. Na zaterdag ging ze nog aan de leiding. hor Koen de Vries [RUININGEN - Wanneer Wer- er van Zimmeren oud en be- lard is, kan hij indruk maken p zijn Ideinkinderen door ze te lijzen op de erelijst van de Ron- e van Kruiningen. Bij namen Is Johan van der Velde, Theo liddelkamp. Wim van Est, [arm Ottenbros, Toine van de iunder, Heddie Nieuvvdorp en lathieu Hermans prijkt sinds aterdag ook die van de 24-jari- e profwielrenner uit Kruis- ind. Van Zimmeren won de 73e ditie van de kermiskoers op in- iukwekkende wijze door een lucht van 55 kilometer te be lonen. )e zege was des te imposanter pidat de renner van het Bel- ische Flanders Pro Cycling- eam steeds een groot peloton in ijn kielzog had (53 vertrek kers), waarin ook profs als Peter an Agtmaal (Fondas) en John- iy Hoogerland (Jartazi) reden. na 25 kilometer trok Van iimmeren samen met de in de jeginfase ontembare Davy Jas- lers uit Sint Willebrord erop dt. „We hebben gewacht op der renners die in achtervol- >ing gingen, maar die kwamen naar niet. Hoewel het nog ver pas, heb ik toch maar de gok ge- ïomen en ben ik blijven rijden", iprak de gelukkige Van Zimme ren na afloop in het snikhete kruiningen. Warm De gedrongen Brabander voelde sich gesterkt door de omstandig- ïeden. „Het was behoorlijk warm en dan vind ik het prettig ivielrennen. Bovendien kom ik iet terug uit de Ronde van Ser vië. Na een etappekoers van zes dagen is de vorm meestal goed. Dat bleek vandaag wel." Er was nog een derde factor die Van Zimmeren insprireerde. Een dag voor de koers overleed een broer van zijn schoonvader. „Voor hem wilde ik graag de bloemen mee naar huis nemen." De voorsprong van Van Zimme ren en Jaspers werd nooit groter dan een minuut. Een kleine twintig kilometer voor het eind ging bij Jaspers het licht uit en moest Van Zimmeren alleen ver der. Achter hem viel het peloton in stukken uiteen, maar gaf de achtervolgende groep van negen te laat gas. Wilco Jonker (Burgh-Haamstede), veteraan John Leijs (Standdaarbuiten), baanwielrenner Niels Pieters (Hoofddorp), Johnny Hooger land (Yerseke), Gerwin de Regt (Nispen), de verrassend sterke Michel Rommers (Kruiningen), Peter van Agtmaal (Huijber- gen), de Belg Jeroen Das (Kalmt- hout) en Marco van Haaften (Stavenisse) keken elkaar te lang aan. Uiteindelijk waagde Van Agt maal de sprong, maar de 24-jari- ge renner uit Huijbergen kwam te laat. „Ik kwam nog wel in de buurt, maar Van Zimmeren heeft terecht gewonnen. Hij was vandaag de beste." Zo dacht Van Zimmeren er ook over: „Het was een loodzware koers, een echte afvalrace. Degene die het het langst volhoudt, wint." Achter Van Agtmaal sprintte Le ijs naar de derde plaats, Niel Pie ters werd vierde, Hoogerland vijfde, Rommers achtste, Van Haaften negende en Jonker tien de. De koers voor eliterenners was zaterdag de laatste van een hele serie wedstrijden in de Ronde van Kruiningen. Vrijdag won Rein Jan Elenbaas de wedstrijd voor amateurs A. Hij kwam een dag later in de elitekoers ook aan de start, maar stapte halver wege af. Bij de meisjesjunioren legde Anne Eversdijk uit Kapel- Ie beslag op de tweede plaats. Ze moest alleen Britt Jochems uit Vianen voorrang verlenen. Agnieta Francke uit Koudeker- ke schreef de koers voor meisjes nieuwelingen op haar naam. Bij de jongensnieuwelingen gingen de bloemen naar Barry Marcus uit Hoofddorp. Alex Gresnigt uit Kapelle werd knap tweede, Nick Nieuvvdorp - zoon van Middelkamp-ploegleider Heddie Nieuwdorp - vierde. Opvallend was de vijfde plaats van Nick van der Lijke uit Middelburg. Hij reed zijn eerste koers bij de nieuwelingen. Bij de jongensjunioren was de plaatselijke favoriet Christian Kik de beste Zeeuw. Hij zat in de tang van zijn medevluchters Leo Gödde en Tim Aalders, die ploeggenoten zijn. Kik werd dei- de. Werner van Zimmeren komt alleen aan, na lang op kop te hebben gereden. foto Willem Mieras Het was druk in Sluis: zwemmers hadden vaak maar één afstand waar ze op uitkwamen en genoten daarna van het uitje, foto Peter Nicolai Zwemmers hebben weer een uitje bij openwaterwedstrijd Sluis Lucien Roelandt ■VROUWENPOLDER - Ondanks hitte werd er tij- Hens de dressuurwedstrijd van goed gepresteerd. De terreinen van De Een- ■Iracht vormden blijkbaar een in voor de ruiters. Sco res boven de 65 procent waren uitzondering. ■Toch bleken de twee proeven bij sea;temperatuur van dertig gra- «len heel wat kracht van de paar- jflien te eisen. Dat ondervond San- Rira van der Hoofd in de klasse wbj2-„ In de eerste proef eindigde Mie amazone uit Gapinge met No ■Mercy, met een score van 208 punten, op gelijke hoogte met Ida Sinke met O'Di Caprio op pé eerste plaats. In de tweede «foef bleef de combinatie uit Yerseke Van der Hoofd echter {duidelijk (212-196) voor. [Toch was Van der Hoofd niet on- Derde plek Dees in etappekoers Acht van Bladel iBLADEL - Wielrenner Tim !Dees uit Tholen is derde gewor- en 'den in de 57e editie van de junio- jren-etappewedstrijd Acht van jBladel. Ferdinand Boogaard uit [Vbssingen eindigde op een ver- idi.enstelijke 15e plek. Dees koos in de vierde en laatste etappe vrijwel direct voor de aanval. Hij vluchtte weg uit het peloton en kreeg al snel drie ren ners mee. De voorsprong liep tij dens de race op tot 1.10, waar door Dees eventjes virtueel win naar was. Uiteindelijk wist klas sementsleider Thijs Bezemer het gat terug te brengen tot 34 se conden. Dees kreeg in de laatste küomers een hongerklop en ver loor nog eens vijf seconden op zijn medevluchters. Hij eindig de in het eindklassement gelijk met Pim Ligthart, maar doordat de laatste een betere tijdrit had gereden werd hij tweede. Ferdi- - nand Boogaard, net als Dees uit- 4 komend voor ZRTC Theo Mid- delkamp, finishte in de derde groep en werd verdienstelijk der tiende. Hij eindigde als nummer Jvijftien in het eindklassement. tevreden. „No Mercy liep in de eerste proef erg fijn. We hebben de stijgende lijn te pakken. In de tweede proef eiste de hitte haar tol. Ze werd moe en daar door kon ik haar niet meer vol doende voorwaarts rijden. Maar daar maak ik mij niet te veel zor gen over, want wedstrijden on der deze temperatuur zijn zeld zaam." In de goed bezette klasse Z1 was er een sterke kopgroep, waarin Vincent Bol met Jumper K een hoofdrol opeiste. De ruiter uit Nieuw- en Sint Joosland stuur de in de eerste proef de vijftien jarige bruine ruin met een score van ruim 65 procent naar de overwinning. In de tweede proef kwam Bol met zijn score van 214 punten een fractie tekort voor een tweede oranje erelint. Leonie Commandeur bleef met Ladisch de Walcherse combina tie een puntje voor. In de klasse L2 trok Miranda Weijermans met Ultano H de progressieve lijn door. De ama zone uit Grijpskerke toonde zich in beide proeven met de fraaie score van 68 procent de beste. Dat het bijzonder klikt tussen Weijermans en de door haar gefokte Krack-zoon bleek nog maar eens bij het halstrek- ken. De bewegingen, regelmaat, ontspanning en souplesse van de pas vijfjarige ruin getuigden van grote klasse van africhting. „Het is nu de vijfde keer dat ik Ultano H op dit niveau uitbreng en het gaat vrij aardig. Hij toont iedere wedstrijd progressie en in dit tempo zijn we al snel aan promotie toe. Met een eigen fok- product zo ver mogelijk komen, dat is de wens van iedere ruiter. Maar ik wil dit niet forceren. Daarom ga ik ook niet elk weekeinde met Ultano op wed strijd." In de klasse LI ging de overwin ning in de eerste proef naar In- ger van Boven. De amazone uit Wolphaartsdijk stuurde Mid night met de voor iedere ruiter tot de verbeelding sprekende score van 70.33 procent naar het oranje erelint. In de tweede proef was Marcelle de Kam spekkoper. De amazone uit Domburg eiste met Solid Touch, met een score van 65 procent, de overwinning op en stuurde Rum ba Girl, evenals in de eerste proef, naar de derde stek. door Roeland van Vliet SLUIS - Starter Johan Keuke- laar, die al zoveel jaren bij zo veel zwemkampioenschappen betrokken is, zweert bij openwa- terwedstrijden. „Dat binnen zwemmen, da's eigenlijk alle maal gekunsteld", vindt hij. „Wat we hier in het kanaal aan het doen zijn, is de oervorm van onze sport. Lekker buiten, geen chloorlucht, mooi weer, gezellig heid... Prachtig toch?" De lange Kloetinger („Ik heb zelf altijd gebasketbald, ik kan nauwelijks zwemmen") geniet van zijn lunch aan de waterkant van het kanaal tussen Sluis en Hoeke. Hij werkt op zijn gemak je, teruggetrokken in de scha duw, een paar cadetjes naarbin- nen, nadat hij de mannen en vrouwen heeft uitgezwaaid voor hun 3000 meter vrije slag. „In een binnenbad is er nauwelijks tot geen contact tussen de star ter en de zwemmers", vertelt Keukelaar. „Bij openwaterwed- strijden des te meer. Hier heb je tijd om tegen ze te praten, zelfs als ze al in het water liggen. Daardoor kent iedereen mij en ken ik ook iedereen. Het zegt wellicht genoeg dat ik van tal van openwaterzwemmers nieuw jaarskaarten krijg." Keukelaar kijkt vervolgens om zich heen en noemt de verzame ling zwemclubs „één grote fami lie". En hij heeft gelijk: in Sluis, waar de eerste Zeeuwse openwa terwedstrijd van het seizoen is, zijn 54 verenigingen uit heel het land vertegenwoordigd, maar een onderscheid is er niet of nau welijks te maken. „Iedereen is blij elkaar weer te zien", weet hij. „Voor de happy few is een hoge notering weggelegd. De an deren proberen hun snelste tijd te verbeteren en gaan op de rest van de dag voor de sfeer." Die is er genoeg, vindt ook Thier ry Potin. De trainer van het Mid delburgse Luctor et Emergo, ge boren in Frankrijk, paradeert over het jagerspad, groet de mensen op de vele campingstoel tjes en heeft het ontzettend naar zijn zin. Zijn voetbalpetje - 's avonds is Frankrijk-Brazüië - doet het bij de meeste mensen goed. „Het is een soort reünie", vertelt hij. „Iedereen ziet elkaar na het zwembadseizoen weer hier. En bij sommige openwater- wedstrijden maken we er met onze club een heel kampeer- weekend van. De zwemmers zien dit soort dagen vaak als uitjes." Ontspannen Dat er Zeeuwse clubs zijn die de openwaterwedstrijden laten schieten en met hun zwemmers dus niet meedoen voor de di verse Zeeland Bekers, snapt Po- tin niet. Het Terneuzense De Schelde bijvoorbeeld wil in de zomer rust inlassen en is er daar door in Sluis niet bij. Potin: „Hoezo rust? Dit is toch ook ont spannen. De meeste zwemmers komen op zo'n dag maar één keer in actie, daarna kunnen ze hier heerlijk aan het kanaal zit ten." Niek de Ridder, zwemmer van de Sasse club De Bruinvis, kan daar goed in mee gaan. Hij kijkt jaarlijks uit naar de wedstrijden in het open water. „Ik ben altijd blij als we weer naar buiten kun nen", zegt de achttienjarige Zuiddorpenaar. „De sfeer, de ge zelligheid... En ondertussen kun je je meten met de rest van Ne derland." In Sluis is het water 21 graden. Te warm, vinden de zwemmers die bij de 3000 meter vrije slag als eerste uit het water komen. De Ridder, de nummer vijf, is ook niet helemaal tevreden. „Het kan mij eigenlijk niet fris genoeg zijn. Als de andere zwem mers zeggen: 'het is te koud, ik wil eruit', dan ben ik juist op mijn best." door Sjaak Sinke BERGEN OP ZOOM - Per et maal een medaille, was op het NK atletiek voor junioren zo on geveer het motto van Marije Jan sen. De Goese, uitkomend voor Rotterdam Atletiek, won vrij dag in Bergen op Zoom al brons op de 400 meter horden. Zater dag was er eveneens brons voor haar bij het verspringen en giste ren sloot ze haar juniorentijd de finitief af met goud op de 100 meter horden. Jansen liet bij het verspringen in haar eerste poging al meteen 5 meter 59 noteren. Alleen haar vijfde poging (5,53) kwam nog in de buurt. Voor de eerste plaats kwam ze tien centimeter tekort. Brenda Baar en Babs Eg- bers overbrugden beiden een af stand van 5,69. Jansen kon er mee leven: „We zijn nu eenmaal behoorlijk aan elkaar ge waagd." Gisteren plaatste de Goese, die in Rotterdam International Bus- siness Managment studeert, zich als eerste voor de finale van de 100 meter horden met 14,65. In de finale was ze nog een frac tie sneller (14,63) en bleef ze de nummer twee, Boudine Bouw man, drietienden voor. De enige andere Zeeuwse die ook een medaille kreeg omge hangen, was Aniek Aper van RKHAV uit Hulst. Zij werd der de op de 1500 meter bij de meis jes B. Zaterdag al liep ze in de SLUIS - Carmen de Ridder, zwemster van De Bruinvis, was zaterdag de beste Zeeuwse op de 3000 meter vrije slag. Een dag later won ze de 5000 meter vrije slag. Haar broer Niek werd op beide afstanden respectieve lijk vijfde en tweede. De meeste overwinningen in Sluis gingen naar zwemmers van buiten de provincie. Op de 3000 meter vrije slag voor man nen won Koen Florijn van MNC Dordrecht, in 35,52. Niek de Rid der bleef daar bijna twee minu ten (37,35) achter. Bij de vrouwen was het verschil tussen winnares Bianca de Bruijn (MNC Dordrecht) en Car men de Ridder een kleine mi nuut (37,34 om 38,29). Gisteren serie 4.55,46. In de finale was ze gisteren liefst 11 seconden snel ler: 4.44,08. Voor Aper kwam de plak volkomen onverwacht. Het duurde nog lang voor ze weer aanspreekbaar was. Madeion Dekker (AV'56) kwam bij het verspringen uit op 5 me ter 32, waarmee ze zevende werd. Over een maand vertrekt zij naar het Amerikaanse Kan sas voor een jaartje High Scool. „Ik hoop dat ik me daar kan ver beteren, wanneer ik in het atle- tiekteam opgenomen wordt", zei Dekker. Clubgenote Esther Vermeu kwam in de finale van de 400 meter horden net tekort voor brons. Met 58,83 werd ze vierde. Kogelstoten Stefan Stokman, ook van de Goese atletiekvereniging, gooi de met het kogelstoten de hoog ste ogen. Hij werd met 12 meter 87 vijfde op dat onderdeel. Bij het kogelslingeren werd de Goe- senaar zevende (29,18) en bij het discuswerpen haalde hij met 30,28 de finale niet. Ook clubgenoot Rinse Pieters haalde de eindstrijd niet. Hij overleefde de eerste series met 11,28, maar sneuvelde in de hal ve finales met 11,39. Ex-RKHAV-atleet Bart van Remoortere, nu lopend voor het Eindhovense PSV, kwam op de 200 meter ook door de series (22.20), maar met zijn snellere 22,14 kwam hij toch niet in de fi nale. kwam de zwemster uit Zuiddor- pe tot 1.09.30. Haar broer was iels sneller: 1.05.11. Op de 3000 meter schoolslag werd Ryan Verplanke van Schel- destroom tweede, in 51.29. Eline Nijskens van ZC Koewacht kwam als derde aan, in 53.57. Verplanke deed een dag later mee op de 5000 meter vrije slag en kwam tot 1.17.48. Daarmee werd ze vijfde. Bij de jeugd wa ren er Zeeuwse zeges voor Na than Tramper (Bevelanders, 500 meter vrije slag junioren 3 en 4), Jaimy Kort (De Stormvogel, 500 meter vrije slag junioren 1 en 2), Judith Stap (De Stormvogel, 1000 meter vrije slag, junioren 1 en 2) en Wouter Stap (De Storm vogel, 250 meter vrije slag mini- oren 1, 2 en 3).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21