ROVINCIALE ZEEUWSE OOURAN Harnas kondigt wraakacties aan Vrees voor verkeerschaos rond concert bij Brouwersdam PZC Nederland stemt op 22 november france (te 19 l Olmert: Israël zet aanvallen voort zolang ontvoerde soldaat niet vrijkomt Vandaag smog in het hele land Belg met kind in auto parkeert midden op A58 Nek-aan-nekrace verkiezing Mexico cft Personeel SDU betrokken bij diefstal passen Tweede ongeluk wordt Belg fataal Treinen ontsporen door warm weer Veteranen bijeen in Terneuzen Atlete Wisse mist het EK middag 28, 0 Opnieuw zonnig en tropisch warm met 25 graden aan zee tot 30 graden land inwaarts. Matige oostenwind en droog. 248e jaargang no. 154 maandag 3 juli 2006 los nummer 1,25 Twee botsingen bij Grand Prix internet: www.pzc.nl i?i door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De islamitische verzetsbeweging Harnas dreigt doelen in Israël te treffen als de luchtaanval len in de Gazastrook voort duren. De Israëlische pre mier Ehud Olmert zei giste ren op zijn beurt het leger te hebben bevolen er voor te zorgen dat 'niemand in de Gazastrook nachtrust krijgt' zolang de ontvoerde Israëlische soldaat Shalit niet is vrijgelaten. Olmert droeg het leger op de ac ties uit te breiden en 'jacht te maken op deze terroristen, dege nen die hen sturen en degenen die hen beschermen'. Hij zei dat niemand in de Palestijnse top ge vrijwaard zal zijn van de Israëli sche vergelding. De Israëlische veiligheidsdiensten waarschu wen al dat de crisis rond Shalit maanden kan duren. Israël en de Palestijnse ontvoerders van Shalit wijzen een compromis voorstel van Egypte van de hand. De onderhandelingen wor den verder bemoeilijkt door one nigheid binnen Harnas. Op initiatief van president Plosni Moebarak hebben Egypti sche bemiddelaars een plan op- d door Ap van den Berg DEN HAAG - Nederland kiest J waarschijnlijk op woensdag 22 sta november een nieuwe Tweede Kamern. Diverse politieke par al tijen zullen die datum vandaag te in gesprekken met informateur Vi Ruud Lubbers naar voren bren- 1 gen. Op 22 november zijn er ook uir 'herindelingsverkiezingen' in on- der meer Noord-Holland, ij Zuid-Holland en Midden-Lim- burg. Lubbers is zaterdag door konin gin Beatrix benoemd tot infor- mateur. Hij moet onderzoeken of het mogelijk is uit de brok- ns stukken van Balkenende-II een w nieuw, volwaardig kabinet van u, CDA en WD samen te stellen, c-; Dat zogenoemde romp- of min- BILTHOVEN - In heel Neder land wordt vandaag matige smog verwacht. Die kan leiden tot hoofdpijn, kortademigheid en irritatie aan luchtwegen en ogen. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu kun nen mensen dan beter zware in spanningen vennijden. Zater dag was er ook al matige smog, die ontstaat door vuile lucht in combinatie met krachtige zon en hoge temperaturen. Daar door wordt er meer ozon ge vormd. Met matige smog is spra ke van tussen de 180 en 240 mi crogram ozon per kubieke me ter. Stijgt de hoeveelheid tot bo ven de 240 microgram, dan is er sprake van ernstige smog. Voor al bejaarden en mensen met pro blemen aan de luchtwegen kun nen hinder ondervinden van smogvorming. België In België, dat gisteren al te ma ken had met matige smog, kan de komende dagen ernstige smogvorming ontstaan. In dat geval zal het Belgische ministe rie van Volksgezondheid maatre gelen nemen. Zo zal op de snel wegen de maximumsnelheid worden beperkt tot 90 kilometer per uur. GPD ROOSENDAAL - Een dronken Belg heeft in de nacht van zater dag op zondag levensgevaarlij ke capriolen uitgehaald op de A58. Rond half een parkeerde hij zijn auto midden op de snel weg bij Roosendaal. Het zesjari ge zoontje van de 38-jarige man uit Wilrijk lag op dat moment op de achterbank te slapen. Surveillerende agenten troffen de auto op de snelweg aan. „Wij weten niet precies hoe lang de man daar heeft gestaan, maar het is een wonder dat er geen on gelukken zijn gebeurd", aldus een politiewoordvoerder. De Belg verklaarde dat hij was ge stopt omdat zijn navigatiesys teem niet goed werkte. Uit een ademanalyse bleek dat de man te veel had gedronken. De poli tie heeft zijn rijbewijs ingeno men. GPD derheidskabinet krijgt onder meer tot taak vervroegde verkie zingen uit te schrijven. Omdat het de bedoeling is dat Balkenende-III een missionaire status krijgt, kunnen CDA en WD in het verdere verloop van dit jaar desgewenst nog stevige noten kraken over de rijksbegro ting 2007, een nieuw belasting plan en de voorgenomen hervor mingen van de publieke om roep. Daarvoor hebben ze dan wel de (gedoog-jsteun nodig van LPF, SGP of eventueel andere fracties. LPF en SGP gaven za terdag na de benoeming van Lubbers tot informateur aan dat er op dat punt met hen af spraken zijn te maken.GPD pagina 3 campagnekoorts loopt op 2006 Het kantoor van de Palestijnse minister-president Ismael Haneiya is gisteren zwaar beschadigd na een k.lapzc Israëlische raketbeschieting. foto Mohammed Saber/EPA door Melita Lanting SCHAKENDIJKE - De vele dag jesmensen voor de Brouwers- dam zouden komende zaterdag wel eens van een koude kermis thuis kunnen komen. Dat voor spellen ondernemers rond de Brouwersdam. Ze vrezen dat de reguliere Brouwersdamganger niet in de gaten heeft dat de pa rallelweg zaterdag is afgesloten in verband met Concert at Sea. „Daar is bij de mensen nog heel weinig over bekend"zegt cam pinghouder H. Coomans. Als het mooi weer is, staat de hele dam vol met campers en auto's, op sommige stukken zelfs rijen dik. Die kunnen volgens de website van Concert at Sea volgende week niet terecht op hun vaste stekje. Het megafestival, met op tredens van onder anderen Ilse de Lange, Racoon en Blof, trekt MEXICO STAD - Ruim 71 mil joen Mexicanen zijn gisteren naar de stembus gegaan om een president te kiezen. Volgens de laatste peilingen zijn de linkse en de rechtse kandida ten in een nek-aan-nekrace ge wikkeld. Voorzichtige koploper is Andrés Manuel López Obra- dor van de linkse Revolutionai re Democratische Partij. Hij wordt op de voet gevolgd door Félipe Calderón van de Nationa le Actie Partij. GPD naar verwachting 60.000 bezoe kers en vindt plaats aan de voet van de dam; de parallelwegen zijn onder meer nodig om de ve le duizenden auto's van concert gangers kwijt te raken. De on dernemers vrezen dat dit - met name bij mooi weer - tot ver keersproblemen kan leiden op de Schouwse wegen. „Die mensen kunnen overdag ge woon terecht op de Brouwers dam", zegt burgemeester J. As- selbergs. „Het is die dag welis waar betaald parkeren, maar mensen kunnen gewoon naar het strand. Ik weet overigens niet of ze daar verstandig aan doen. Je moet je wel realiseren dat het moeilijk kan worden om er weer af te komen." Assel- bergs verwacht dan ook niet dat er grote problemen zullen ont staan. De organisatie heeft imniddels eigen borden geplaatst bij de pa rallelweg waarop staat dat de dam op 8 juli vanaf midder nacht gesloten is en dat 's mid dags het betaald parkeren in gaat. Ondernemer O. Meinen van Natural High geeft onder meer kitesurflessen op het strand van de Brouwersdam en verwacht zaterdag ook de nodi ge klanten. „Ik heb afgesproken dat er lijsten komen van klanten en medewerkers en dat die ge woon naar ons toe kunnen ko men. "Beide ondernemers bena drukken wel dat ze niets tegen het festival hebben. Dat de zon voor drukte op de Zeeuwse wegen kan zorgen, bleek gisteren maar weer eens: 's ochtends stond er richting de kust op de A58 tussen Kruinin- gen en de Vlaketunnel tien kilo meter file en aan het einde van de middag de andere kant op zestien kilometer. Drukte op de Brouwersdam afgelopen weekeinde; ondernemers vrezen dat er komende zaterdag ver keersproblemen ontstaan doordat de parallelweg is afgesloten in verband met Concert at Sea. foto Dirk-Jan Gjeltema üss «m tsm <&$m gesteld waarbij Shalit zou wor den uitgewisseld tegen door Is raël gevangen gehouden Pales- tijnen. De ruil zou worden uitgevoerd in twee fasen, waarbij Shalit eerst naar Israël zou worden overgebracht en pas later de ge vangenen vrij zouden komen. Het was al snel duidelijk dat zo'n transactie op verzet zou stuiten van beide partijen. Israël zegt dat de Palestijnen Shalit gewoon moeten vrijlaten, 'zo niet dan komen we hem ha len'. Iedere ruil is uitgesloten, zei Olmert dit weekeinde. Olmert: „Als we vandaag toege ven, vragen we voor morgen om meer afpersingen." Harnas wil niet op het Egyptische voorstel ingaan omdat het geen aantal len gevangenen noemt en geen datum voor hun overdracht. 'Israël is niet te vertrouwen', zo werd gezegd. Moebarak zei daar op er persoonlijk garant voor te zullen staan dat Israël een over eenkomst uitvoert. Hamas in de Gazastrook zou nu wel oren hebben naar het com promis, maar Hamas-leider Kha- led Mishal in Damascus zou dwarsliggen. Volgens andere be richten heeft Mishal ingestemd, maar laat hij de uiteindelijke be slissing over aan de milities die de korporaal hebben ontvoerd. Die eisen naar verluidt de vrijla ting van duizend gevangenen, onder wie alle vrouwen en min derjarigen, en leiders van Pales tijnse organisaties. GPD pagina 5 Israël treft VS in portemonnee HAARLEM - Het Openbaar Mi nisterie in Haarlem heeft een grote zwendel met paspoorten en identiteitsbewijzen blootge legd. Hiervoor zijn tussen de cember vorig jaar en februari dit jaar dertien mensen gearres teerd. Vier verdachten zijn intussen veroordeeld tot celstraffen tot 33 maanden. De laatste arresta tie betrof een 29-jarige inwoner van Haarlem, die in februari werd aangehouden voor diefstal van halffabrikaten voor 300 pas poorten en 900 identiteitsbewij zen bij drukkerij-uitgeverij SDU in Haarlem. Ongeveer 600 documenten berustten nog bij deze hoofdverdachte, een oud-werknemer van SDU, thuis in Haarlem. De rest had hij in het illegale circuit verhandeld. De Haarlemmer was bij de SDU betrokken bij de fabricage van paspoorten en indentiteitsbewij- zen. Daarbij zag hij kans de be langrijkste paspoortvellen, com pleet met watermerken, te ont vreemden. Dat is gebeurd uit het panden die SDU huurt van drukkerij Joh. Enschedé Zn. in Haarlem. De diefstallen be gonnen rond medio 2002. Een uit Liberia afkomstige man kon vervolgens nog zeker twee ja ai- lang ongehinderd zijn gang kon gaan. Pas in september 2004 de den het ministerie van Binnen landse Zaken en de SDU aangif te. In augustus 2005 zijn de eer ste arrestaties verricht in Den Haag. GPD STADEN - Een 77-jarige Belg is gistermorgen overleden nadat hij met zijn fiets in een gracht te recht was gekomen. Net daar voor was hij met zijn auto ook al in dezelfde gracht gereden. Nadat hij alleen maar een nat pak had opgelopen bij zijn eer ste ongeluk, liep de man, een in woner van Staden in West- Vlaanderen, naar huis voor dro ge kleren. Hij wilde daarop te rug naar zijn auto om de schade eens goed op te nemen en pakte daarvoor de fiets. Maar onderweg kwam hij waar schijnlijk ongelukkig ten val en raakte voor de tweede maal te water. GPD PROLOOG 1. Hushovd 8.17 J 2. Hincapie z.t,| 3. Zabriskie 0.04 23. Posthuma 0.16J 1Hincapie (foto) 4.18.15 2. Hushovd 25. Posthuma Meer over de TOUR op de PZC-site: www.p7r..nl Spoorbeheerder ProRail waarschuwt machinisten voor gevaarlijke uitzettin gen van rails, 'kattenrug- gen'. Die ontstaan door de hitte en leidden de aflopen dagen al tot ontsporingen bij Zwammerdam (foto) en Heerlen. ProRail vreest dat er de komende dagen nog meer treinen uit de rails zul len lopen. Ongeveer 500 veteranen hebben zaterdag de eerste Zeeuw se Veteranendag bezocht. Niet alleen oud-militairen die in Nederlands-Indië of Korea hebben gediend, bezochten de dag, maar ook soldaten die tijdens vredesmissies in bij voorbeeld Libanon of Irak hebben gediend. „We verschillen in leeftijd maar we hebben 4| toch vrijwel allemaal hetzelfde meegemaakt." Yvonne Wisse zal in augustus niet aan het Europees kam pioenschap in Göteborg deelnemen. De 24-jarige Vhssing- se meerkampster miste gisteren in het Oekraïense Jalta de limiet (6000). Wisse bleef steken op 5859. Eerder dit jaar haalde ze de eis ook al niet tijdens een op treden in het Oostenrijkse Götzis. Daar haalde 4| ze 5822 punten. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9,11 en 13; Sport: 15,16, 17, 18,19,21,22, 23 en 24 (Advertentie) NEW CLASSIC LIFESTYLE DOMBURG GOES Nu tot 50% KORTING op onze dames- en herenkleding collectie! o.a. Scapa sports, Gaastra, Riverwoods, Gant, Ralph Lauren Mc. Gregor (Advertentie) telefoon: IpostlbankfekeningnumiTier: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig loeslemming voor automatische incasso van dll bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20,55)' O per kwartaal met automatische incasso (E 59.75)'. i IZI per jaar met automatische incasso (C 229.20)* mol gratis PZC-paraplu Kijk op mm.pre nZobonneien. bol gratis 0800 0231231 ol stuur deie bon naar: P7.C, afdeling le/crsservicc Antwoordnummer 713, '1100 WB Goes het alfabet van Zeejand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1