PZC Schumi kruipt dichterbij De laatste buiging, de laatste kus WK werpt schaduw over NK springen 19 Spanjaarden domineren Met winst in Indianapolis doet Duitser goede zaken maandag 3 juli 2006 «DONINGTON - Spaanse motor rijders domineerden gisteren de Grote Prijs van Groot-Brittan- 9nië. Dani Pedrosa, Jorge Loren zo en Alvaro Bautista triomfeer- 'c'den in achtereenvolgens de Mo- Vi toGP, de 250cc en de 125cc. jiDe twintigjarige Pedrosa vero verde zaterdag poleposition met JÜeen ronderecord op het ruim lij vier kilometer lange circuit. In Bde wedstrijd van gisteren duld- 1 de hij alleen in de beginfase de Italiaan Marco Melandri in zijn buurt. Op een goed moment gaf de debutant in de MotoGP zijn Honda de sporen en verdween langzaam uit zicht. Achter Pedrosa verbeten de Itali anen Valentino Rossi en Marco Melandri de pijn en vochten een :talurair slotduel uit. Rossi, ',r' de vijfvoudige wereldkampioen, gstartte vanaf plek twaalf en n klom gedurende de race op naar de tweede plek. De 27-jarige 2 Yamaha-coureur had nog altijd 'spijn in zijn rechterhand, die hij 5vorige week blesseerde bij de g.- TT van Assen. Melandri kampte kook nog met de pijnlijke nawee- èn van een schuiver die hij Smaakte in de GP van Catalonië a twee weken terug. De Ameri- 61 kaan Nicky Hayden, zevende, behield de koppositie in het WK e» met 153 punten. ^Bautista won de race in de ^I25cc vanaf poleposition. De ■a Aprilia-coureur boekte al zijn "svierde zege van het seizoen en verstevigde de leiding in het we- Ev reldkampioenschap. De Span- !li jaard heeft 52 punten meer dan de Fin Mika Kallio, die als twee- is de finishte. De zestienjarige "I Joey Litjens, Nederlands enige S vaste coureur in de GP's, ver- 45 scheen niet aan de start. De rij- vi der uit het Molenaar Hon- j da-team had te veel last van ver is scheidene kneuzingen die hij za- terdag in de vrije training had w opgelopen door een lelijke val. si Lorenzo (Aprilla) was evenals jij een week geleden in Assen supe- rieur in de 250cc. Hij leidde van i» start tot finish en had op de '5 meet ruim zes seconden voor- sprong op de Sanmarinees Alex de Angelis (Aprilia). Lorenzo ij liep met zijn vijfde zege van dit g. seizoen verder in op de leider in li het wereldkampioenschap, de ]a Italiaan Andrea Dovizioso. ANP doorTys Hallema DEN HAAG - Fernando Alonso kondigde het voorafgaand aan de race al aan: een zege tijdens de Grand Prix van Amerika zou niet tot de mogelijkheden behoren. De Spaanse leider in het Formule 1-klassement reed in de kwalificatie slechts de vijf de tijd, zijn belangrijkste concurrent Michael Schuma cher mocht vanaf pole position starten. De Duitser stond de koppositie, op een korte periode in het begin van de race na, niet af en bracht met zijn overwin ning de spanning terug in de Formule 1 van 2006. Alonso werd vijfde. De race op het circuit van India napolis begon spectaculair. Voor acht coureurs was de race al na enkele seconden voorbij. Twee botsingen in de tweede bocht betekenden het einde van de ambities van Scott Speed, Ki- mi Raikkonen, Juan Pablo Mon- toya, Christian Klien, Franck Montagny, Mark Webber, Jenson Button en Nick Heid- feld. Vooral laatstgenoemde mocht van geluk spreken dat hij geen blijvende schade overhield aan de crash. Zijn BMW-Sauber vloog liefst vier keer over de kop. In het restant van de race vielen nog vijf coureurs uit, waardoor er slechts negen wagens finish ten. Dat waren er nog altijd drie meer dan een jaar eerder. Toen zorgde een probleem met Miche- lin-banden ervoor dat alleen de teams die met Bridgestone re den konden starten. Christian Albers Christian Albers pakte in die race de vijfde plek. De Neder lander kon deze prestatie niet evenaren. De inwoner van La ren startte vanaf de veertiende plek, maar klom door het grote aantal uitvallers naar de elfde plek. De opmars van Albei's werd echter gestuit door proble men met zijn versnellingsbak die het einde van zijn race in luidden. Ondertussen kon Michael Schumacher naar de zege rij den. Vanaf de start had zijn ploeggenoot Felipe Massa nog brutaal de leiding genomen, maar vanaf de eerste serie pitstops pakte Schumacher de leiding en stond deze ook niet meer af. De Duitse record kampioen stevende zo gestaag af op zijn vijfde zege op het circuit van Indianapolis, een record. Nog niet eerder in de historie van het circuit kwam een coureur zo vaak als winnaar over de eindstreep. Het be tekende Michael Schumachers 87e overwinning in een Grand Prix. Felipe Massa maakte het Ferra- ri-feestje compleet door als tweede te eindigen. Giancarlo Fisichella ging met zijn derde plaats Kimi Raikkonen voorbij in het klassement en staat nu derde, op eerbiedige afstand van Schumacher en Alonso. Laatstgenoemde heeft met 88 punten nog altijd een ruime voorsprong op Schumacher, die met 69 punten tweede staat. Met nog acht races te gaan is de spanning echter geheel terug. Over twee weken strijden de coureurs op het Franse circuit in Magny-Cours. Op voorhand een interessante ra ce: vorig jaar won Alonso, het jaar ervoor was Schumacher de sterkste. GPD De Duitser Nick Heidfeld is betrokken bij één van de twee botsingen aan het begin van de race. Hij komt er, gezien de vier keren dat hij over de kop gaat, nog goed van af. foto John Sommers/RTR Willemsen opnieuw ongenaakbaar NEEROETEREN - Daniël Willemsen is vooralsnog onver slaanbaar in de strijd om de wereldtitel in het zijspancros- sen. De coureur uit Lochem en zijn bakkenist Sven Ver- brugge wonnen gisteren in het Belgische Neeroeteren de vijfde Grote Prijs van het seizoen. Het duo stond in de ti telstrijd nog geen manche af. De Russen Tsjerbinin en Sos- novskich werden tweede, de Duits-Zwitserse combinatie Happich/Schelbert derde. ANP Waterpolosters verliezen weer BARCELONA - De Nederlandse waterpolosters hebben gisteren hun tweede nederlaag geleden in de eerste voor ronde van de World League. In Barcelona was Duitsland net iets sterker en won met 11-10. De vrouwenploeg van bondscoach Robin van Galen bezet nu de derde plek in de poule. Nederland verloor zaterdag van gastland Spanje en boekte vrijdag een overwinning op Griekenland. Van af donderdag ontmoeten deze vier landen elkaar weer in Bochum. Oranje ging tegen Duitsland na twee periodes nog aan de leiding, zij het met klein verschil: 3-2. Daarna volgde een doelpuntrijke derde periode waarin Duitsland de stand gelijk trok: 7-7. In de laatste periode hadden de Duitse vrouwen het initiatief en maakten ze uiteindelijk één doel punt meer. Marieke van den Ham en Rianne Guichelaar maakten ieder drie doelpunten voor Oranje. ANP De Gruijter en Ronnes stranden STAVANGER - De beachvolleyballers Jochem de Gruij ter en Gijs Ronnes zijn zaterdag uitgeschakeld in het toer nooi uit de World Tour in Stavanger. Het Nederlandse duo wist de groepsfase van het evenement in Noorwegen te overleven, maar verloor in de eerste eliminatieronde met twee keer 21-16 van het Noorse tweetal Horrem/Pettersen. De Gruijter en Ronnes eindigden hier door in de eindstand als zeventiende. ANP Taylor verslaat Smith STADSKANAAL - De Amerikaan Daniel Taylor heeft gisteren in Stadskanaal Rutger Smith verslagen in een ko gelstootduel. Taylor, de nummer acht van de wereldrang lijst, kwam bij de Nellie Cooman Games tot een afstand van 20,76 meter. Smith, zesde van de wereld, liet 20,64 no teren. De Groninger bleef daarmee ruim onder zijn Neder lands record van 21,62. ANP Van Barneveld verliest finale LAS VEGAS - Raymond van Barneveld is er in Las Vegas niet in geslaagd de Desert Classic op zijn naam te bren gen. De Haagse darter verloor gisteren in de finale (best-of-11 sets) met 3-6 van de Canadees John Part. De winnaar, deze week 40 geworden, verdiende ruim 26.000 dollar' de verliezer kreeg de helft. Van Barneveld, die Part twee weken geleden in de Engel se plaats Hayling Island nog de baas was, had in de Ame rikaanse gokstad de eindstrijd bereikt ten koste van Phil Taylor, zijn grote rivaal in de profbond PDC: 4-3. De Ne derlander kwam met 0-2 achter, haalde op tot 3-3 en gooi de de partij op 2-2 in legs uit met een dubbel 9. Het was zijn tweede achtereenvolgende zege op Taylor. ANP 1 Murray stuurt Roddick weg j LONDEN - Engeland was za- terdag in rouw gedompeld na de nederlaag van hun voetballers 2 op het WK voetbal. Drama, el- l lende en verdriet. Maar geluk kig voor de Britten was er een J mooi lichtpunt: de overwinning j van tennisser Andy Murray. De i Schot won verrassend van twee- voudig finalist Andy Roddick (7-6 6-4 6-4). Het was een bijzondere avond. I Murray had gevraagd of hij pas j qa de voetbalwedstrijd de baan t op mocht, zodat hij kon kijken, jj Maar tijdens de verlenging werd j. hij toch geacht te beginnen. Op de tribune luisterden honderden 1 mensen naar de radio, je zag hun gezichten tijdens de penaltyserie verschieten van pure blijdschap naar ellende. Maar ze herpakten zichzelf na de uitschakeling snel en besloten dat het joch met de zwarte krullen op het centre court hun avond zou kunnen redden. Het geluid zwol aan en nam Murray mee naar grote hoogten. Hij kon niet meer an ders dan winnen. Opmerkelijk was ook de uitschakeling van de Kroaat Ivan Ljubicic. De onopvallende nummer vijf van de wereld ver loor in vijf sets van Dmitri Toer- senov: 5-7 4-6 6-1 7-6 6-2. Lley- ton Hewitt wankelde een ronde eerder nog, maar sloeg zich in drie sets met kinderlijk gemak langs de Belg Olivier Rochus, 6-1 6-4 6-4. Bij de vrouwen ligt Venus Williams uit het toernooi. Ze verloor zaterdag met 7-6 4-6 6-4 van Jelena Jankovic uit Servië. Andre Agassi neemt afscheid van Europa op centre court Wimbledon Rogier Wassen strandt in dubbelspel LONDEN - Rogier Wassen is zaterdag gesneuveld in de tweede ronde van het dubbelspel op Wimbledon. De Nederlandse tennisser ging met zijn Amerikaanse partner Tripp Phillips in vijf sets onderuit tegen de Georgiër Irakli Labadze en de Serviër Dusan Vemic: 6-4 6-4 3-6 5-7 4-6. Vorig jaar strandde Was sen in de derde ronde. Hij is met Michaëlla Krajicek nog wel actief in het ge- mengddubbel. ANP De hekken blijven gesloten, geen mens scharrelt rond op Wimbledonpark. Het is zondag, een vrije dag. Stilte, waar 24 uur eerder een applaus klonk dat het kippenvel op je armen liet dansen. Op deze plek nam een grootheid afscheid van Euro pa. Andre Agassi maakte na zijn nederlaag tegen Rafael Nadal een laatste buiging op het centre court. door Fardau Wagenaar LONDEN - Hij is op weg naar huis met zijn vrouw Steffi Graf en de kinderen. Het is zijn laatste vlucht uit Europa als ac tief tennisspeler. Met een glim lach en een traan zal Andre Agassi (36) de lucht doorkrui sen. Zijn eerste tranen vielen za terdag, na zijn verlies. Maar het was zeker niet omdat hij verlo ren had van de talentvolle Na- dal. „Ik heb meerdere keren ge huild, het waren tranen van ont roering. Dit afscheid voelt het zelfde als een mooie overwin ning, misschien nog wel mooier." Nu het gejuich aan deze kant van de oceaan is verstomd, maakt hij zich op voor een laat ste tennisronde in Amerika. Tij dens de US Open zal de 'Las Vegas Kid' zijn finale handkus de wereld in blazen. Het was groot nieuws in Londen afgelopen week: Agassi gaat met pensioen. Nadat hij vorig weekeinde zijn afscheid had aan gekondigd, kreeg zowat elke ten nisser van formaat de vraag voor gelegd. Of die speler nou ge wonnen had of nog diep in de el lende zat na een nederlaag, ze moesten antwoord geven: wat vind je ervan dat Agassi met pensioen gaat? Allemaal zeiden ze hetzelfde: „Heel jammer, hij is een legende. Een grootheid, omdat hij alle vier Grand Slams heeft gewonnen." Jongens als Roger Federer, Lley- ton Hewitt, Andy Murray en Rafael Nadal kennen Agassi alle maal van vroeger. Toen zij nog kleine kinderen waren, won de Amerikaan in 1992 op Wimble don zijn eerste van vijf grote ti tels. Die overwinning van lang gele den was een van de redenen dat het podium van zijn Europese af scheid Wimbledon moest wor den. Maar het was ook een eerbe toon aan het toernooi en aan al W-A Andre Agassi is klaar op Wimbledon. Hij buigt, het publiek klapt de handen kapot. foto Glenn Campbell/EPA die tennisfreaks die nachten ach ter elkaar in bolle tentjes op de stoep doorbrengen om kaartjes te bemachtigen. Elke nacht zijn ze er, zelfs op deze vrije zondag hebben ze hun kamp opgeslagen en slingert de rij door de straten van Wimbledon. „Het is een bijzondere ervaring om met een auto naar de baan te rijden en al die rijen mensen te zien die daar voor jou zijn. En dan nog al die mensen die uren lang geduldig onder hun paraplu's blijven zitten als het regent. Allemaal uit liefde voor de sport, dat zie je nergens zo. Zij verdienen dit." De zon schijnt over het uitge storven tennispark, een hitte golf trekt over Engeland. Alleen op de trainingsbanen worden op de tweede zondag van Wimble don wat ballen geslagen. De ten niswereld gaat verder zonder de laatste speler van de generatie Sampras, Ivanisevic en Becker. Hij vindt het goed zo. „Het af scheid van Londen was een van mijn grootste momenten ooit", En wat was het ook mooi: het ap plaus dat niet leek op te houden, veertienduizend mensen die zijn naam schreeuwden en de grote armen van Rafael Nadal die zijn kleine lichaam omsloten. De oude dame die met een wit zak doekje haar tranen wegveegde, terwijl mascara zich ophoopte in de plooien van haar gezicht. En toen die laatste buiging, die laatste kus. In de neonlichten van Las Vegas bouwt hij verder aan de rest van zijn leven en hij heeft er eigen lijk ontzettend veel zin in. „Twintig jaar lang werd ik wak ker en dacht: wat moet ik alle maal doen vandaag? De rest van mijn leven, ga ik mezelf als ik opsta vragen: hoe wil ik dat mijn leven eruit gaat zien? Die nieuwe reis ga ik met net zo veel passie maken als ik op de tennis baan stond. Ik ga me zeker niet vervelen, dat is geen optie kan ik je verzekeren. Het zou niet goed zijn voor mij, maar zeker niet voor mijn vrouw." Maar weet hij echt zeker dat hij niet meer terugkomt? Een Engel se journaliste kijkt Agassi bijna smachtend aan als ze de vraag stelt. „Nee", antwoord die. „Ik heb mezelf lang beziggehouden met de vraag of ik moest stop pen. Het was een kwelling, om dat ik altijd twijfel. Maar na een paar moeilijke maanden met veel blessures weet ik dat het goed is zo." Kansarme kinderen Wat hij nu gaat doen? De wereld beter maken en genieten. Agassi heeft jaren geleden een school opgezet voor de arme en kansar me kinderen van Las Vegas. „Ik heb nu meer tijd om me met de school bezig te houden. Ik wil deze droom zo ver mogelijk uit werken en hoop dat we een voor beeld woorden voor heel Ameri ka. Ik zou ook graag iets in het tennis willen blijven doen en de sport vooruit helpen. Misschien commentaar geven voor de tele visie of als coach van de Davis Cup, ik weet het nog niet. Ik kan me in ieder geval niet voor stellen dat ik het boek tennis dicht zou doen en weg zou lo pen." GPD door Giel Hendrix MIERLO - De inzet was het Nederlands kampioenschap, maar het draaide uiteindelijk om de selectie voor het we reldkampioenschap in Aken. De barrage tussen Gerco Schroder (winnaar met Euro- commerce Berlin) en Harrie Smolders (Exquis Oliver Q) om de nationale titel werd daardoor naar de achter grond verdrongen. De vraag of oud-olympisch kampioen Jeroen Dubbeldam nu wel of niet naar het WK in Aken gaat, was na afloop het onderwerp van gesprek. Zelf vertelde de ruiter uit Weerse- lo gistermiddag dat hij wat hem betreft geen kandidaat meer is voor het WK. Vorig jaar won hij met Nassau brons op het EK (individueel en team) en leidde de ploeg ook naar de zege in de finale van de strijd om de Super Lea gue. Hij haalde gistermiddag die periode nog eens aan: „Misschien heb ik in die perio de wel iets teveel gevraagd van Nassau, want hij is nu niet in goeden doen. Het heeft geen zin om met Nassau naar Aken te gaan." Bondscoach Rob Ehrens, nog niet op de hoogte van de uit spraken van Dubbeldam, vond die conclusie van de rui ter echter iets te kort door de bocht. „Zo'n beslissing moet je niet nemen tijdens een con cours. Je moet eerst even de emoties laten zakken voordat je conclusies trekt. Maar bij dit soort beslissingen moet je ook uitgaan van het gevoel van de ruiter. Want die weet toch het beste wat goed is voor zijn paard." De bondscoach heeft zijn ge zag doen gelden tijdens het NK in Mierlo. Gisteren heeft hij parkoersbouwer Louis Ko- ninkx weten over te halen om de balken toch een paar centi meter hoger te hangen dan hij zelf van plan was. „Op de eer ste plaats omdat we er toch van verzekerd wilden zijn dat we een waardig kampioen zouden krijgen. Bovendien wilde ik van de wedstrijd een serieuze proef maken met het oog op het WK." En dus heeft hij ook iets ge leerd dit weekeinde. Ehrens: „Er heeft zich weer een aan tal combinaties gemeld waar we mee vooruit kunnen, zon der meteen te concluderen dat ze allemaal mee kunnen of moeten naar het WK. Ik zal komende week een lijst van tien combinaties opstellen. Uit die 'shortlist' komen de vijf paarden voor Aken. Maar die hoef ik pas in de derde week van augustus op te ge ven." Na gisteren staan even wel, ijs en weder dienende, drie namen vast. Naast Al- bert Zoer met Okidoki, die al eerder zeker was van selectie, zijn dat de nummers één (Ger co Schroder) en twee (Harrie Smolders) van het NK De kleine Schroder was dolblij met zijn titel en dat maakte de anders zo stille Twent uit Tubbergen, spraakzamer dan normaal. Hij kreeg begin vorig jaar Ber lin onder het zadel toen broer Wim een been brak. „Vorig jaar was de hengst nog actief in de dekdienst, maar afgelo pen najaar is besloten dat hij alleen in de winter sperma zou afgeven om in te vriezen en dat hij in 2006 zijn krach ten mocht sparen voor de sport. Nu heeft Berlin gewel dig springvermogen en ook zijn conditie is super." Dat laatste moest ook Harrie Smolders toegeven nadat hij de barrage had verloren. Dat extra rondje was nodig omdat beide ruiters na vier omlopen in twee dagen vier strafpun- ten achter hun naam hadden. Vorig jaar reden de twee op het NK ook een barrage. Die was toen nodig om te bepalen wie de bronzen medaille zou krijgen. Net als in 2005 trok Schroder daarbij aan het lang ste eind. Overmoedig De als eerste gestarte Smol ders maakte het hem wel ge makkelijk door twee balken af te springen. „Ik moest een beetje risico nemen omdat ik als eerste van start moest", legde de ruiter uit Lage Mier de later uit. „Maar Oliver werd halverwege de rit een beetje overmoedig en begon nog sneller te lopen dan echt nodig was. Daardoor raakten we in problemen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19