PZC Hincapie's droom komt eindelijk uit PZC Wit staat Posthuma wel, al is het maar een dagje tour de trance Leblanc vond Zeeland te ver 17 Amerikaan pakt na acht jaar zijn tweede kans De Rooij: Blij dat wij andere keuzes maken <2b Leblanc: criminelen bedreigen wielrennen maandag 3 juli 2006 STRAATSBURG - Soms gaan dromen voor de ploegtactiek. Het was niet de bedoeling (en verwachting) dat George Hinca- pie gisteren in de etappe van en naar Straatsburg een aanval zou ondernemen op de gele trui. Hij deed het toch. pakte het tri cot en daarmee schudde hij ein delijk een jarenlang stilletjes meerijdende frustratie van zich af. ,.In 1998 had ik de kans de gele trui te pakken. In een boni ficatiesprint. Stuart O'Grady was me voor. Ik kwam twee seconden tekort voor de trui. Meer over deTOUR op de PZC-site: www.p2C.nl Het zijn de langste twee se conden in mijn leven geweest", liet de 33-jarige Amerikaan we- I ten na afloop van de rit. Sinds die mislukte etappe naar Cholet I (gewonnen door Blijlevens) droomde Hincapie ervan alsnog het geel te pakken. Het was en werd een stille droom. Vanaf 1999 zag zijn Tourleven er im- i mers plots anders uit. Zijn vriend Lance Armstrong had zijn zinnen gezet op de eindzege en Hincapie was daarbij een lo yale, onbaatzuchtige steun en toeverlaat. Hij leerde zelfs het sprinten af om Armstrong beter bij te kunnen staan in de ber gen. Vorig jaar zette Armstrong een punt achter zijn indrukwek kende Tourcarrière. Voor Hinca pie kwam daarmee de oude droom weer om de hoek kijken. „Ik had de trui graag zaterdag gepakt in de proloog. Het was een enorme teleurstelling dat ik minder dan een seconde te- kortkwam om hem ook te pak ken." Als een echte prof stak Hincapie ook deze frustratie weg. Zijn ploeg Discovery Channel is niet gebaat bij het nu al veroveren van de gele trui. Het team van Johan Bruyneel wil dat de con trole van de koers zo lang mogelijk in handen blijft van de andere ploegen. Daarom was er ook geen plan om Hincapie via de bonificatiesprints alsnog aan de leiding te krijgen. „Eerlijk gezegd had ik ook niet gedacht dat het mogelijk was. Zo snel ben ik niet meer in de sprints." Maar zie, op tien kilometer voor de meet was daar plots dè kans. Bij het naderen van de laatste bonificatiesprint, vlak voor de Frans-Duitse grens, werd het merendeel van de kopgroep, die de dag kleurde achterhaald. Alleen de dappere Beneteau reed nog voorop. „Plots lag daar mijn kans." Hincapie dacht voor even met aan de team tactiek. Hij ging voor de bonificatieseconden. Gele-trui- drager Hushovd bleef zitten. Afwachten Hij spaarde zijn krachten liever voor de eindspurt in Straats burg. Diens ploeggenoot Hi- nault kon Hincapie nog wel af houden van de tweede plaats (goed voor vier seconden), maar aangezien de Amerikaan de laat ste twee tellen opraapte, gloor de toch het geel. Toen moest hij alleen de massaspurt (met de ve le bonificatieseconden) afwach ten. Omdat Boonen en Hushovd de mist ingingen, bleef Hincapie overeind. De vraag hoelang Hincapie de gele trui nog denkt te dragen, verwees hij door naar zijn ploeg leider Bruyneel. Hincapie hoopt op een paar dagen gele voldoe ning. „Het zal moeilijk worden. Sinds 1998 ben ik een betere ren ner geworden, maar aangezien ik de laatste jaren veel heb ge traind op het klimmen en tijdrij den is mijn sprint wat minder geworden." Kopman Ondertussen is de Yank ook nog een van de vier beschermde ren ners van de Discovery Chan- nel-ploeg. Naast Savoldelli, Po- povitsj en Azevedo. Hij zegt er niet warm of koud van te wor den. „De aanduiding kopman zegt mij niets. Ik heb het niet no dig om zo gezien te worden. De eerste tien dagen heb ik geen ploegmaats nodig om vooraan te blijven. Op het gebied van klassiekers ben ik een van de beste renners van de wereld. Ik red me wel. Tegen de tijd dat we bij de bergen aankomen, zal dui delijk zijn wie er van ons dat het beste voorstaat. Voor hem zullen we dan rijden." GPD door Edward Swier STRAATSBURG - Nee, leedver maak heeft Rabobank-manager Theo de Rooij niet. Maar wat hem betreft is het wel tijd voor stevige woorden. „Want door de recente ontwikkelingen zijn on ze zogenaamd tegenvallende prestaties uit het voorjaar wel in een ander daglicht komen te staan." Dan maar niet veel dan dertig overwinningen per jaar, of drie grote klassiekers in het voorjaar winnen. Zijn ploeg maakt ande re keuzes. „Keuzes waar wij niet de prijs voor hoeven te beta len. Daar ben ik blij om." Zaterdag nam De Rooij uitge breid de tijd om zijn visie te ge ven op de dopingperikelen van de recente weken. Hij is tevre den over de keuzes die hij vroe ger gemaakt heeft. De keuze voor gezond sporten. „Ik heb links en rechts van mij mensen gezien die de keuze voor doping hebben gemaakt. Je probeert ze ervan af te houden. Het is soms een keus tussen miljoenen en de goot, sommigen zijn bereid dat risisco te nemen. Ik hoef die mil joenen niet. Zij die het risico wel nemen, kunnen er een gru welijk hoge prijs voor betalen." Het verbaasde De Rooij niet dat juist voor de Tour resultaten van het Spaanse onderzoek naar buiten kwamen. „Maximaal ren dement natuurlijk." GPD Acht jaar geleden miste George Hincapie zijn eerste kans op de gele trui. Gisteren pakte hij in Straatsburg zijn tweede kans. foto Oliver Weiken/EPA Fransen in meerderheid in Tour STRAATSBURG - De Franse coureurs vormen de meer derheid op de startlijst van de Ronde van Frankrijk. Liefst 38 Franse wielrenners rijden de Tour, drie meer dan het door een dopingzaak ingekrompen Spaanse con tingent. De Italianen zijn de derde grote afvaardiging met 24 renners. In totaal zijn 26 nationaliteiten vertegenwoor digd in de Tour. Deelnemers verdeeld over landen: Frank rijk 38, Spanje 35, Italië 24, Duitsland 14, België 10, Vere nigde Staten, Nederland 8, Australië 5, Rusland, Zwitser land 4, Oostenrijk, Zweden, Oekraïne 3, Colombia, Groot-Brittannië, Slovenië, Venezuela 2, Zuid-Afrika, De nemarken, Finland, Kazachstan, Luxemburg, Noorwe gen, Nieuw-Zeeland, Portugal, Tsjechië 1. ANP Ook Quesada op non-actief BRUSSEL - De Belgische wielerploeg Unibet.com heeft zaterdag de Spaanse wielrenner Carlos Garcia Quesada op non-actief gezet. De naam van Quesada dook vrijdag op in het onderzoeksrapport van de Spaanse justitie over het Spaanse dopingschandaal. „We laten Carlos voorlo pig niet deelnemen aan wedstrijden, tot we meer nieuws hebben van de internationale wielerunie UCI", vertelt ploegleider Hilaire Van Der Schueren. Quesada reed vroe ger voor Kelme en nadien voor Comunidad Valenciana. Vorig jaar maakte hij de overstap naar Unibet.com. ANP/Belga 'Veeltalig' Phonak in recordboeken STRAATSBURG - Phonak is de eerste ploeg in de geschie denis van de Tour de France die negen coureurs met ver schillende nationaliteiten aan de start brengt. Koos Moe renhout kan zijn lol op aan de eettafel. De Belg Axel Merckx is ook Nederlandstalig, de rest van zijn teamgeno ten zal hij in een andere taal moeten benaderen. De Zwitserse formatie heeft behalve de Nederlander en Belg ook nog coureurs uit de Verenigde Staten (Landis), Zuid-Afrika (Hunter), Colombia (Pena), Frankrijk (Nico las Jalabert), Zwitserland (Moos), Spanje (Martin) en Duitsland (Bert Grabsch) op de startlijst staan. In het ver leden brachten veel ploegen wel zeven verschillende natio naliteiten aan het vertrek, maar negen is een absoluut re cord. GPD Vinokoerov wil eigen ploeg STRAATSBURG - Alexandr Vinokoerov speelt met de ge dachte om verder te gaan met een eigen wielerploeg. Zijn team Astana-Würth werd wegens de betrokkenheid in het Spaanse dopingschandaal het startrecht aan de Tour ontzegd. De Kazach (32 jaar) wil samen met hoofdspon sor Astana het bedrijf achter het team opkopen om van Astana-Würth een volledig Kazachs team te maken. Di Luca denkt aan opgeven STRAATSBURG - Danilo Di Luca kwam gisteren als laat ste binnen in de eerste Touretappe op bijna tweeënhalve minuut achterstand van ritwinnaar Jimmy Casper. De Ita liaan moest in de finale lossen uit het peloton. De Liqui- gas-renner wordt al enkele dagen gekweld door koorts. „Als ik me morgen net zo slecht als vandaag voel, keer ik terug naar huis", zei hij gisteren. door Peter van Leeuwen STRAATSBURG - Het wielren nen wordt bedreigd door crimi nele organisaties. Dat zegt Tour baas Jean-Marie Leblanc in een interview met de Zwitserse krant Le Temps. Wie delen van het rapport van de Spaanse jus titie leest, gaat inderdaad den ken dat doping een zaak is ge worden van georganiseerde mis daad. Jean-Marie Leblanc SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax: 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De Franse sportkrant L'Equipe geeft in haar zaterdageditie een kijkje in de geheimen van de do- pingpraktijken van dokter Fuen tes. Bestudering van de pseudo niemen die Fuentes in zijn admi nistratie gebruikt in combinatie met de vele afgeluisterde tele foongesprekken hebben justitie ervan overtuigd dat renners als Jan Ullrich, Ivan Basso en Os car Sevilla betrokken zijn bij de verboden praktijken. De codenaam 'Jan' wordt diver se keren in verband gebracht met bloedmonsters, groeihormo nen en testosteron. Het zou om Ullrich gaan. „Wanneer kunnen we even praten, Rudicio", ont vangt Fuentes op 18 mei als sms-bericht. De dokter heeft het druk en laat een medewerker antwoorden: „Vanavond." De reactie: „Dan hebben we een tijdrit." Die dag wint Ullrich de tijdrit in de Ronde van Italië en 'Rudicio' zou Rudy Pevenage zijn, diens begeleider. Fuentes zou meer renners heb ben 'geholpen' in de Giro. In de rapporten duikt een lijst op van 'medewerkers en deelnemers aan het festival van de maand mei'. Renners op de beruchte lijst die deelnamen aan de Ron de van Italië zijn onder anderen Ullrich, Basso en Marco Serra no. Basso wordt genoemd in een telefoongesprek tussen Labarta, assistent-ploegleider van de ploeg Comunidad Valenciana, en Fuentes waarin wordt beves tigd dat de Italiaan klant is bij Fuentes. Zijn bloed zou onder de codenaam 'Birillo' worden be waard. Die feiten deden Leblanc ver zuchten dat er sprake is van ge organiseerde misdaad. „We heb ben de politie nodig omdat ik het gevoel heb dat we te maken hebben met echte maffia die er op uit is veel geld te verdienen." L'Equipe geeft een lijst van vijftig renners die in meer of mindere mate hebben samenge werkt met Fuentes. Sommigen zijn geïdentificeerd op basis van telefoongesprekken, anderen zijn gefilmd terwijl ze het labo ratorium in Madrid bezochten. Ook zijn er renners die alleen door derden in verband zijn ge bracht met de arts, maar van wie geen directe betrokkenheid vaststaat. Liefst 21 renners heb ben banden met Liberty-Würth, tegenwoordig Astana-Würth, als (oud-)renner van de ploeg. ANP Joost Posthuma startte de Tour zaterdag in het overwegend oranje Posthuma besloot de eerste Tourdag in de witte trui, als leider van shirt van de Raboploeg. foto Gero Breloer/EPA het jongerenklassement. foto Vincent Jannink/ANP Nederlandse jongeling verdedigt trui niet door Edward Swier STRAATSBURG - Het stond hem wel, dat wit. Maar de Tour is geen modewedstrijd, het gaat erom als eerste binnen te zijn. Of onderweg bonificatiesecon den te sprokkelen. Joost Posthu ma raakte gisteren zijn witte trui, die hij zaterdag na de pro loog ontving als beste jongere, alweer kwijt. Ze hadden allemaal hun best ge daan. De helmensponsor bracht een speciaal wit exemplaar, Mi chael Boogerd stond een broek af die beter bij het witte tricot paste. Er was getoast op het eer ste succesje, de stemming in het Rabokamp was direct opper best. De renner uit Hengelo had zelf eerder ook zijn best gedaan. In de proloog eindigde hij als 23e, op zestien tellen van Thor Hus hovd. Van de 23 coureurs in de ze Tour die onder de 25 jaar zijn, was hij de snelste. Op het eerste tussenpunt, na 3,6 kilome ter, waren zelfs maar vier ren ners van het hele pak sneller. Zijn rugklachten, veroorzaakt door een ongelukkige beweging tijdens het NK wielrennen in Maastricht, een week voor de Tour, waren spontaan vergeten. De huldiging onde'rging hij als een blij kind. Maar er was ook nuchterheid. „Luister, ik ben al lang blij dat ik hier kan star ten." Nee, dat was geen verwij zing naar het wegsturen van mannen als Ullrich en Basso. De rug was tot woensdag een grote zorg geweest. Bovendien was er het ploegbelang. „De witte trui is geen doel op zich. Die kan je niet met hand en tand gaan ver dedigen, dat is het niet waard." Gistermorgen bij de start had hij nog, vol humor, geklaagd. De huldiging op het podium, voor de ogen van duizenden en in de armen van twee 'kissmis- sen', had veel te kort geduurd. Het was een sollicitatie naar meer. Maar 's avonds had hij slechts nog een souvenir aan wat eens was. Gevaar Een vroege vlucht bracht onder anderen Benoït Vaugrenard aan de leiding. Via de bonificaties prints passeerde de jonge Frans- door René Schrier STRAATSBURG - In technisch opzicht stond niets een Tour etappe door Zeeland in de weg. De benodigde ruimte en andere voorzieningen waren aanwezig. Alleen Jean-Marie Leblanc vond Zeeland te ver weg en nam de beslissing dat het niet door kon gaan. De man die verantwoordelijk is voor alle aankomst- en vertrek plaatsen van de Tour, Jean-Louis Pagès, is nu wat openhartiger over Zeeland om dat de Ronde van Frankrijk de provincie dit jaar toch niet aan doet. Zijn functie is 'directeur des sites'. Pagès is tegen het eind van een etappe altijd aan wezig bij de finishlijn. Als de renners naderen, staat zijn tele foon niet meer stil. Wat hem betreft was een door komst van de Ronde van Frank rijk door Zeeland geen pro bleem geweest: „Technisch ge zien was alles geregeld. Er wa ren geen obstakels. Maar het was een beslissing van Jean-Ma rie. Hij vond Zeeland te ver. Eerst vanuit Straatsburg naar Zeeland en dan weer terug naar Frankrijk. Hij heeft de knoop doorgehakt." Vorig jaar rond de ze tijd zweeg Pagès nog als het graf. Het is nu eenmaal beleid van de Tourdirectie om niets prijs te geven over toekomstige Touretappes. Alleen het grote vertrek, le Grand Depart, zoals dat in de Ronde van Frankrijk genoemd wordt, is een jaar van tevoren bekend. Volgend jaar wordt dat Londen. Neeltje Jans Nu is Pagès wat openhartiger over Zeeland. Hij heeft de pro vincie door zijn verschillende be zoeken, die dienden als voorbe reiding op een mogelijke door komst van de ronde, redelijk le ren kennen. Het is een mooi ge bied, vindt hij. Vooral Neeltje. Jans is naar zijn mening een fraaie plek voor een aankomst van een etappe zoals de Tour die graag ziet. Vorig jaar al kon Pagès vrijwel accentloos het woord Waterland uit zijn mond krijgen. Of het er ooit nog van komt? Het voorwerk is immers gedaan. De sympathieke voormalige aard rijkskundeleraar vervalt weer in zijn oude rol en hult zich in stilzwijgen. Hij lacht vriende lijk: „Wie weet? Misschien komt het er nog eens een keer van." man Posthuma. Die kon aan de meet slechts zijn schouders op halen. Zijn achterstand be draagt inmiddels zeven tellen. Tuurlijk had hij snel doorgehad dat gevaar dreigde toen zeven man gingen lopen, maar zijn prioriteiten lagen elders. „Nog maals: die witte trui is niet een van de hoofddoelen. Het is mijn taak om bij Denis Mentsjov, on ze klassementsrenner, te blij ven." Dat hij de trui al snel weer kwijt was, is jammer voor fami lie en vrienden. Renners delen doorgaans - behalve de eerste, die ingelijst aan de muur komt te hangen - de exemplaren die ze winnen uit. Posthuma geeft ze nog hoop: „De Tour is nog met afgelopen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17