Engeland stort zichzelf in zwaard Machteloos voetbal beheerst WK PZC Toekomst van Parreira ongewis na uitschakeling 1 3 'r WKM - I Spaan itewv r. '-x.-c'1. WK 2006 Duitsland Britse pers geeft Eriksson schuld van uitschakeling Records coach Scolari en doelman Ricardo Rood Rooney en penalty trauma openen deur Portugezen naar halve finale ül fflÈvrnmÊm 1/8 FINALE 1/4 finale v0efbaf 1/2 FINALE 9 FINALE wk in cijfers maandag 3 juli 2006 door Roel Wiche GELSENKIRCHEN - De veld heer (coach Eriksson) blies ver bitterd de aftocht, de strateeg (aanvoerder Beckham) strompel de ontredderd over het slagveld en het kanon (wonderkind Rooney) ontmantelde zichzelf. Eén week voor de gedroomde verovering van de wereld von den de Engelse elitetroepen hun Waterloo. Na een 0-0-eindstand en een traditioneel dramatische penal tyreeks bogen ze voor Portugal, dat woensdag voor het eerst in veertig jaar de halve finale van een WK speelt, tegen de herre zen Fransen. De slotscène van het even arme tierige als enerverende gevecht in Gelsenkirchen sneed dwars door de ziel van alles wat Brits was. Terwijl de Portugezen eu forisch demarreerden naar de enige hoek die roodgroen kleur de, keken de Engelse spelers verslagen naar de rest van de tribunes. Een leger van liefst 100.000 fans volgde zaterdag de kwart finale binnen en buiten de are na, maar de hoop dat de wereld- geeft punten Zidane „We wisten dat we fit moesten zijn en we waren fit", zei Zida ne na de overwinning op het bla sé voetballende Brazilië. Hoe de Fransen die staat van fitheid hebben bereikt, is onderge schikt aan het resultaat: een her boren Zidane die Ronaldinho en Kaka overklaste in techniek en gretigheid. Ronaldinho werd zelfs een beetje zielig met die in zijn haarband geborduurde gou den R. Intussen verbaasde Zida ne de wereld met bewegingen die hij in jaren niet had gepro beerd. Spelers van zijn niveau verleren niks. Weer was hij een uitvinder van het meest verfijnde voetbal. Met gemak gooide hij er zijn wereld beroemde tiptop uit, hij strooide met no-look passes, hij sprintte, hij tackelde en hij gaf de eerste assist van hun beider carrière op Henry. Mijn god, wat een af- scheidstoernee is dit. Is Zizou ooit zo goed geweest? Alsof Mick Jagger beter zou kunnen dan toen, met As tears go by. De jaren van Zidane zijn nog niet voorbij. Ze duren nog een week. Cristiano Ronaldo Ik denk niet dat Cristiano Ronal do nog een minuut voor Man chester United speelt. Had ik een week geleden een zeker me delijden met het verwende nest na zijn ontmoeting met de kooi- vechter Boulahrouz, zaterdag middag betreurde ik het ten zeerste dat Rooney zijn noppen niet in de ballen van Ronaldo draaide. Het lulletje lampepit vroeg om een kaart voor zijn Engelse ploeggenoot. Dit in de knop al verlepte strandmietje, waarvan ik tijdenlang heb gedacht dat het voetbalde met een zonnebril in de haartjes, maar het was vie ze gel, gaat echt niet naar de eer ste training in Manchester. Nu zeiden Rooney en Neville alleen nog 'fuck off' tegen de scharen sliep die geen man voorbij kwam. Mocht hij zich op Car- rington vertonen, gaan ze hun woorden kracht bijzetten met waar ze beter in zijn dan in taal. Wat zal het jong huilen. Ribéry Een ontroerend beeld: hoe de kleine Ribéry aan de zijlijn hele maal alleen netjes op zijn. beurt wachtte totdat ook hij de grote Zidane mocht feliciteren. Dat hij zelf iets met het succes te ma ken heeft gehad, zal hij pas over een paar jaar beseffen. cup eindelijk terug naar de ba kermat van het voetbal zou gaan werd wreed de grond inge boord. Sven-Göran Eriksson, de vertrekkende coach, hekelde de oliedomme rode kaart van Wayne Rooney en het penalty trauma van Engeland, waarop Oranje jaloers zou kunnen zijn. „Het zal lang duren voordat ik hier overheen ben. In 2002 en 2004 werden we uitgeschakeld in de kwartfinales en toen had ik er vrede mee. Nu niet. Ik had een team dat sterk genoeg was om wereldkampioen te wor den." Onvermogen Met die laatste uitsmijter gaf de Zweed zichzelf een brevet van onvermogen. Want hij slaagde er geen moment in zijn 'wereldkampioensteam' op stoom te krijgen,. Engeland, met sterren als Gerrard, Lam- pard, Beckham en Rooney, wor stelde zich moeizaam door de groepsronde en versloeg Ecua dor slechts door een vrije trap van specialist Beckham. De overmoed groeide echter met de minuut en die doet, zeker in het Engelse kamp, gekke din gen met een ploeg. In 1998, te gen Argentinië, raakte Beek- ham volledig de weg kwijt toen hij Simeone natrapte. Zaterdag kreeg een andere vedette een waas voor zijn ogen. Buskruit Wayne Rooney hakte vroeg in de tweede helft in op de edele delen van Ricardo Carvalho en moest ziedend met rood vertrek ken. Het vaatje buskruit wacht ongetwijfeld een heet jaar. Beekham moest in '98 body guards inhuren om zich tegen de volkswoede te beschermen. Het vertrek van Rooney vergde het uiterste van de Britten, die eerder al captain Beckham jan kend zagen afhaken met een voetblessure. Engeland gooide de boomlange Peter Crouch in de spits en hield met leeuwen moed de Portugezen, die even eens geen onvergetelijke in druk maakten, in bedwang. Maar toen de 120e minuut aan brak, begon het witte leger op de tribunes te sidderen. Sinds 1990 had Engeland al vier keer gefaald vanaf de stip en zater dag ging het voor de vijfde keer mis, tragischer dan ooit. Dramatiek Gerrard, Lampard en Carragh- er bogen voor penaltykiller Ri cardo, op het EK in 2004 ook al de grote kwelduivel. Uitgere kend Cristiano Ronaldo, in En gelse dienst bij Manchester Uni ted, velde het vonnis. Ook hij kan een kolkend jaar tegemoet zien. De Portugees bedelde op zichtig voor een rode kaart toen Rooney, nota bene clubge noot, over de schreef ging. Alle dramatiek leverde de Por tugese coach Luiz Felipe Scola- ri een hattrick op die collega i' WK voetbal 2006 Duitsland Eriksson nachtmerries zal be zorgen. De Braziliaan knikker de de Zweed drie keer in succes sie (WK 2002: Brazilië-Enge- land, EK 2004: Portugal-Enge- land, WK 2006: Portugal-Enge- land) uit een groot toernooi. 'Big Phil' kan nu de eerste wor den die met twee landen de we reldtitel grijpt. De spelers lo pen weg met hun baas, die met zijn passionele inborst een hecht vriendenteam heeft we ten te smeden van een stel indi vidualisten. Zelf denkt hij de eeuwige Portugese zwakte, een gebrek aan killersinstinct, te hebben overwonnen. „We heb ben eindelijk de spuit gevon den om een oorlog te winnen. En dit team kan nog beter." GPD Wayne Rooney (links) zet onder de ogen van scheidsrechter Eli- zondo zijn noppen in de edele de len van Ricardo Carvalho en zal daar de rode kaart voor krijgen, foto Rolf Vennenbernd/EPA De vier kwartfinales hebben het moderne soort voetbal laten zien dat het hele WK be heerst en dat de sport in de ko mende jaren mogelijk een dode lijke injectie zal toedienen: machteloos voetbal. Ze (trainers en spelers) willen niet en ze kun nen niet. De vraag is nog wat overheerst, de onwil of de on kunde. door Henri van der Steen Drie van de vier kwartfinales waren spannend en toch niet meeslepend. De scores verraden het een en ander over de inten tie van de ploegen en hun kwali teiten. Engeland-Portugal leverde twee uur lang geen goal op, Brazi- lië-Frankrijk werd beslist met een vrije trap, van de twee goals bij Duitsland-Argentinië viel er eentje uit een corner en eentje uit een combinatie. Italië-Oek- raïne dient buiten beschouwing te blijven, omdat de Oost-Euro peanen feitelijk niks te zoeken hadden bij de laatste acht, zoals van onze sportredactie FRANKFURT - De toekomst van Carlos Alberto Parreira als bondscoach van het onttroonde Brazilië is nog ongewis. De veel- bekritiseerde trainer wilde een dag na de uitschakeling door Frankrijk (0-1) in de kwartfina les van het WK niets kwijt over zijn persoonlijke situatie. Feit is wel dat in het verleden geen enkele Braziliaanse bonds coach in functie mocht blijven na het mislopen van de wereldti tel. Wijlen Tele Santana stapte in 1982 zelf op, maar keerde la ter weer terug voor het WK in 1986. Parreira leidde Brazilië eerder in 1994 naar de wereldti tel. Hij wil pas bij terugkeer in zijn vaderland praten over zijn eigen functioneren. Parreira deed gisteren in Frank furt een dramatische oproep aan de media om geen heksen jacht op hem of op zijn spelers te ontketenen. Hij nam zijn fa lende manschappen ook opzich tig in bescherming. „Ik maak niemand verwijten. We hebben nog steeds de beste spelers van de wereld en die blijven we steu nen. Winnen of verliezen, we doen het allemaal samen." Parreira had ook gisteren nog geen verklaring voor de sensatio nele nederlaag tegen de Franse Haantjes. „Ik weet het ant woord op die vraag niet. Het is nog geen 24 uur geleden. We zijn nog bezig om de klap te ver werken. De wonden moeten nog helen. Parreira: „We hebben vier jaar de tijd om terug te komen. Ik ben ervan overtuigd dat de ster van Brazilië weer zal schitteren. We zullen uit ons as moeten her rijzen." Volgens de Braziliaanse bondscoach is de prestatiedruk bij de nationale ploeg extreem zwaar. „We worden voortdu rend door achthonderd journa listen op onze vingers gekeken. Zij hebben het verwachtingspa troon rond mijn ploeg veel te hoog opgeklopt. Alle realiteit was zoek." Zidane De Braziliaanse media riepen Ronaldinho uit tot grootste te leurstelling van het WK. Dat ging Parreira veel te ver. „Hij is zeer getalenteerd, maar we heb ben de wereldtitel natuurlijk niet door hem verloren. Ieder een vernachtte veel te veel van hem. We kunnen beter de aan houdende kwaliteit van Zidane bij Frankrijk bewonderen. Hij speelde zaterdag tegen Brazilië misschien wel zijn beste wed strijd in acht jaar." Mede door twee treffers van Zi dane won Frankrijk in 1998 het WK in eigen land door in de fi nale Brazilië met 3-0 te ver slaan. ANP/RTR pagina 24 Braziliaans 'Dream Team' verketterd ook bleek. Het is pijnlijk te moe ten vaststellen dat op dit WK van al die vooraf aangewezen megasterren er nauwelijks een tje is die aan de verwachtingen voldoet. Dat ligt vooral aan de verwachtingen, die veel te hoog zijn, en ook een beetje aan de spelers die om diverse redenen ver van hun topvorm verwijderd blijven. Enkelen redenen: de analyse enorme, vooral mentale druk, de defensieve tactiek van de trai ners, het hele misselijkmakende professionele sfeertje in het he dendaagse topvoetbal. Mag je de topvoetballers van nu 'jongens van plezier' noemen? In commercials spat de lol er af, op het veld verkopen ze lijf en eer aan de hoogst biedende. Een 'mooi' voorbeeld van het hoeri ge voetbalwereldje anno 2006 werd dinsdag geleverd bij Frankrijk-Spanje, door de bege nadigde Franse spits Thierry Henry. In een onschuldig duel met de Spaanse verdediger Puyol werd Henry licht aan de borst geraakt. Henry viel en hield meteen de handen voor zijn gezicht, alsof iemand hem met een honkbalknuppel had ge- Henry is een intelligente jongen, die opkomt tegen racisme en an der om-echt. Nu liet hij zich ken nen als een schaamteloze maten naaier en fraudeur. Gevolg: Puyol kreeg volkomen ten on rechte geel, Frankrijk een vrije trap, die werd benut om zeven minuten voor tijd 2-1 te maken. Spanje kon naar huis.Vier jaar geleden sprak elke voetballief hebber schande van het gedrag van de Braziliaanse vedette Ri- valdo, die een bal (zacht) in de buik had gekregen, ter aarde stortte en zijn handen voor het gezicht sloeg, Van stoere backs en sterke mid denvelders wist je wel dat ze je, indien nodig geacht, lachend het ziekenhuis in schopten. Mannen als Boulahrouz, Van Bommel en Cocu kennen alle wegen die naar Rome leiden. In tussen zijn ook mooie en creatie ve spelers als Wesley Sneijder op de hoogte gebracht en scha men ook prachtige voetballers als Rivaldo en Henry zich niet voor de rottigste praktijken. Dat is een extra merkwaardige ervaring. Cristiano Ronaldo is het laatste voorbeeld van de verloedering. Hij was er zaterdag als de kip pen bij om te bevorderen dat Rooney van het veld werd ge stuurd. Toen dat was gelukt, deelde hij zijn geluk met de Por tugese bank door het versturen van een vilein knipoogje. Eerder (bij Duitsland-Argenti nië) schopte de Argentijnse re serve Cufre nog even een tegen stander tegen de grond toen de wedstrijd al afgelopen was. Als nog rood. Mooie kleur, rood, kleur van liefde en betaalde lief de. Intussen ga je op zo'n WK vanzelf weer verlangen naar een onbekommerd potje voetbal van jonge jongens of amateurs, ware liefhebbers, die nog écht voor hun plezier spelen. GPD Duitsland Zweden MOnclten 17.00 uur Argentinië Mexico Duitsland (wns) Argentinië Australië Kelserslnutern 17.00 uur Italië 3 Zwitserland Oekraïne 0 Oekraïne (wns) Keulen 21.00 uur Engeland .1 Ecuador 0 Stuttgart 17.00 uUC Engeland 0 Portugal 1 Gelsenkirchen 17.00 uur Duitsland Italië 3e plaats Brazilië 3 Ghana 0 Dortmund 17.00 uur Brazilië Spanje 1 Frankrijk Frankfurt 21.00 u Frankrijk 3 Hannover 21.00 uur Portugal Frankrijk door Esther Gotink LONDEN - De Britse pers heeft gisteren flink uitgehaald naar de scheidende Engelse bonds coach Sven-Göran Eriksson. De kranten waren hevig verdeeld over de vraag of het terecht was dat Wayne Rooney van het veld werd gestuurd, maar bleken una niem in hun veroordeling van de Zweedse coach. Engeland leed voor de vijfde keer in zestien jaar tijd een ne derlaag met strafschoppen tij dens een internationaal kam pioenschap. „Het eindigde alle maal in tranen", kopte de Mail on Sunday naast een foto van een huilende aanvoerder David Beckham. The Daily Star plaats te foto's van teleurgestelde fans. Engelands aftocht uit het WK domineerde de voorpagina's, achterpagina's, sportbijlagen en opiniecolumns van de Britse zon dagskranten. Hamvraag was wie verantwoordelijk kon wor den gehouden voor Engelands ondergang in de kwartfinale. De bondscoach, dus. „Dit is een gouden generatie van Engels talent maar wat be treft de keuze van de juiste ploeg en het brengen van de ge wenste balans in het team, had Eriksson het compleet mis", al dus ex-voetballer Gary Lineker in The Sunday Times. „Het is heel eenvoudig: Eriksson gaf ze niet de kans." The Sunday Telegraph sprak van het ultieme dieptepunt in Erikssons carrière. En The Sun day Times meende dat het WK beter af is zonder Engeland en diens coach. „Hiermee komt dan eindelijk een einde aan de schande als Engelsman in Duits land rond te lopen", tierde jour nalist Joe Lovejoy, die daarmee tevens refereerde aan de Engel se hooligans die tijdens het WK vochten en in de gevangenis be landden. The Observer concludeerde: „Nu Engelands hoop op de we reldbeker wreed overboord is ge gooid, ondanks hun allerlaatste gevecht in het stadion van Gel- Engeland - Portugal 0-0 n.v. Portu gal wint na strafschoppen: 1-3. Strafschoppenserie: Simao 0-1, Lam pard mist, Viana mist, Hargreaves 1-1, Petit mist, Gerrard mist, Postiga 1-2, Carragher mist, Cristiano Ronaldo 1-3. Scheidsrechter: Elizondo (Arg). Rode kaart: 62. Rooney (Engeland), natrap pen. Gele kaart: Terry, Hargreaves (En geland), Petit, Carvalho (Portugal). Aan tal toeschouwers: 52.000. Engeland: Robinson; Neville, Ferdi nand, Terry en Ashley Cole; Beckham (51. Lennon/118. Carragher), Lampard, Hargreaves, Gerrard en Joe Cole (65. Crouch); Rooney. Portugal: Ricardo; Miguel, Carvalho, Meira en Valente; Petit, Maniche, Tiago (74. Viana), Figo (86. Postiga) en Cristia no Ronaldo; Pauleta (63. Simao). Brazilië - Frankrijk O-I (O-O). 57. Hen ry 0-1. Scheidsrechter: Medina Cantale- jo (Spa). Gele kaart: Cafu, Juan, Ronal do, Lucio (Brazilië), Sagnol, Saha, Thu- ram (Frankrijk). Aantal toeschouwers: 48.000. Brazilië: Dida; Cafu (76. Cicinho), Lu cio, Juan en Roberto Carlos; Gilberto, Ze Roberto, Kaka (79. Robinho) en Juminho (63. Adriano); Ronaldinho en Ronaldo. Frankrijk: Barthez; Sagnol, Thuram, Gallas en Abidal; Vieira, Makelele, Ri béry (76. Govou), Zidane en Malouda (81. Wiltord); Henry (85. Saha). 1. Klose (Duitsland) 5 2. Torres, Villa (Spanje), Podolski (Duits land), Crespo, Rodriguez (Argentinië), Ronaldo (Brazilië), Henry (Frankrijk) 3 5. Toni (Italië), Wanchope (Costa Rica), senkirschen, zeggen we adieu te gen Sven GÖran-Erikssoii adieu tegen de voetbalvrouwen en zeer waarschijnlijk adieu te gen Engelands beste kans op dj wereldbeker in lange tijd. De meningen over Rooneys ac ties waren zeer verdeeld. Totten-! ham-manager Martin Jo schreef in een Sunday Times-co lumn dat de aanvaller niet een een overtreding begin. „Toe Rooney op Ricardo Carvall trapte, deed hij dat niet expres Portugals Christiano Ronald;- rende naar de scheids en vroej hem een kaart te geven. Zo ge. draagt Ronaldo zich, hij pro. beert scheidsrechters te beïrj vloeden en het maakt me misse-; lijk dat spelers zoiets flikken." j Sir Geoff Hurst, die Engeland in 1966 aan de wereldbeker hielp, vertelde The Sun dal Rooney niet bestand was teger- de druk. Voormalig coach Tenj Venables reageerde: „Het waf een rode kaart, daar bestaai geen twijfel over. Laten we een] lijk zijn, hij trapte op Ricardo Carvalho en het zag er ontzet] tend pijnlijk uit, recht in hel kruis. Het was dom. Het was; een moment van drift en onder streepte hoe fragiel Rooneysj temperament is." The Mirror was sympathieker en schreef: „Het voelde als een. wederom harde beslissing tegen' Engeland door de Argentijns scheids." Dagblad The People tekende op: „David Beckham jankte, Waync: Rooney raasde, Sven-Görai' Eriksson wanhoopte en Christia no Ronaldo gaf de knipoog van: een bedrieger." GPD Sven-Göran Eriksson Bravo (Mexico), Cahill (Australië), Rosk ky (Tsjechië), Carlos Tenorio (Ecuador! Delgado (Ecuador), Bosacki (Polen) Gerrard (Engeland), Dindane (Ivoor, kust), Sjevtsjenko (Oekraïne), Viein (Frankrijk), Manïche (Portugal), Adrians (Brazilië) 2 19. Frings, Lahm, Neuville (Duitsland), Deco, Cristiano Ronaldo, Pauleta, Si mao (Portugal), Pirlo, laquinta, Gilardi no, Materazzi, Inzaghi, Totti, Zambrolt!' (Italië), Kaka, Fred, Juninho, Gilberto, Ze Roberto (Brazilië), Ribéry, Zidane (Frankrijk) 1. Eigen doelpunt: Gamarra (Paraguay)! Zaccardo (Italië), Sancho (Trinidad &Tct bago). Spelers met één doelpunt alleen not vermeld van landen die nog aan hs toernooi deelnemen. Vanaf kwartfinales. Rode kaart: Rooney (Engeland), Costinha, Decó: (Portugal/2x geel), Materazzi (Italië), Cufré (Argentinië). Twee gele kaarten: Sorin (Argenli- nië), Petit (Portugal), Terry (Engeland) Juan (Brazilië). Gele kaart: Frings, Podolski, Odonkor (Duitsland), Robinson, Carragher, Har greaves (Engeland), Carvalho, Manidio, Figo, Ricardo, Valente, Carvalho (Portu gal), Adriano, Cafu, Ronaldo, Lucio (Bra zilië), Vieira, Ribéry, Zidane, Sagnol.Sa ha, Thuram (Frankrijk). Geschorst voor eerstvolgende wed- strijd: De Rossi (Italië), Petit (Portugal). uur: Duftsland-ltalië. Woensdag, München 21.00 uur: Portu-' gal-Frankrijk. van onze sportredactie GELSENKIRCHEN - Luiz Fe lipe Scolari is de eerste bonds coach die, nadat hij een WK won, op het eerstvolgende we reldkampioenschap de halve fi nale bereikte met een ander land. In 2002 maakte hij Brazilië we reldkampioen, zaterdag loodste hij Portugal ten koste van Enge land naar de laatste vier. Dat lukte nog geen enkele trainer eerder. De Nederlander Guus Hiddink was daar wel dichtbij. Zowel met het Nederlands elftal (1998) als met Zuid-Korea (2002) strandde hij in de halve eind strijd. Zegereeks Scolari breidde eveneens zijn lange WK-zegereeks verder uit. In totaal zat hij nu twaalf WK-duels op de bank. Hij won ze alle twaalf, zeven met Brazi lië en vijf' met Portugal. Ook doelman Ricardo vestigde zaterdag een record. Hij stopte in de strafschoppenreeks de in zetten van drie Engelse spelers: Frank Lampard, Stéven Ger rard en Jamie Carragher. Tol! dusverre wisten keepers op we reldkampioenschappen hooguit! twee strafschoppen te keren in een reeks. De Duitser Harald Schumacher; en de Argentijn Sergio Goycoe-I chea lukte dat zelfs twee keer.; ANP/SID Groots onthaal spelers Oekraïne KIEV - De voetbalselectie van WK-debutant Oekraïne is zater dagnacht groots onthaald bij te rugkeer in eigen land. Het elftal! van bondscoach Oleg Blochin verloor vrijdag in de kwartfina le van het WK met 3-0 van Ita lië. Honderden voetbalfans wacht-* ten de spelers en technische stad op bij de luchthaven van Kiev. „Blijkbaar hebben we zo'n ont vangst verdiend", zei middenvel der Andrej Goesin. De Oekraïense minister van sport, Joeri Pavlenko, onder-: scheidde alle selectieleden van wege hun 'grote verdienste voor; dë sport'. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 16