PZC Bloedende Hushovd kan verder Superieure Zidane leidt de dans Trieste aftocht voor de wereldkampioen Kartonnen handjes zorgen voor tumult op brede straat in Straatsburg Redactie: 0113-315640 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 3 juli 2006 Van Zimmeren bekroont monstervlucht in Kruiningen Damcoryfee Anderson overleden GOES - Op 86-jarige leeftijd is zaterdag Leo Anderson overleden. Hij verzorgde zo'n 55 jaar de damrubriek voor de PZC. Zijn wekelijkse bijdragen werden gekozen in de topvijf van rubrieken uit Nederlandse dagbladen, tussen die van toppers als Ton Sijbrands en Rob Clex'c. In 1949 schreef Anderson zijn eerste rubriek, in 2004 nam hij af scheid als medewerker. Vorig jaar kreeg Anderson vanwe ge zijn vele verdiensten voor de damsport het erediploma van de nationale dambond (KNDB) uitgereikt. Leo Anderson wordt woensdag begraven op de begraaf plaats aan de Westelijke Oude Havendijk in Middelburg. Boze dronkaard doodgeschoten PARIJS - De Franse politie heeft gisterochtend vroeg een boze dronkaard doodgeschoten, die eerder het vuur had geopend op feestvierende Franse voetbalfans. De man be dreigde toegesnelde agenten ook nog met een zwaard waarna de politie hem uitschakelde. Het incident gebeurde in Zuid-Frankrijk in het dorp Cap d'Ail in de buurt van Monaco. De schutter wond zich he vig op over het geluid dat Franse fans op straat produceer den na de WK-triomf op titelhouder Brazilië (1-0) in Frankfurt. Duidelijk onder invloed van alcohol stormde hij plotseling zijn huis uit en schoot hij in het wilde weg op een groep feestvierders. Auto rijdt in op WK-publiek BERLIJN - Een auto met twee inzittenden is gisteren op een afgesloten WK-boulevard in Berlijn ingereden op wandelend publiek. Daarbij zijn volgens de Duitse politie 21 mensen gewond geraakt, onder wie een Nederlander. Een jongeman brak verscheidene ribben. Hij werd met tien anderen naar het ziekenhuis gebracht. Ook de Neder lander werd naar het ziekenhuis vervoerd, met nog onbe kend letsel. De andere slachtoffex-s konden ter plekke aan hun vei"wondingen worden behandeld. Afscheid Agassi van Wimbledon LONDEN - Tennisser Andx*e Agassi heeft zijn laatste bal op Wimbledon geslagen. De 36-jarige Amerikaan verloor zaterdag in de derde ronde van Rafael Nadal. De Span jaard, als tweede geplaatst, won met 7-6 6-2 6-4. Vooraf had Agassi gezegd dat het zijn laatste optreden op Wim bledon zou woi'den. Hij stopt later dit seizoen, na de US Open. Titelverdedigster Venus Williams werd zatex'dag ook uitgeschakeld. De Amerikaanse ging in de derde ron de verrassend met 6-7 6-4 4-6 ondenxit tegen Jelena Jan- kovic uit Servië en Montenegro, pagina 19 de laatste buiging, de laatste kus door Ad Pertijs STRAATSBURG - De eerste massasprint van de Tour de France was meteen een bizarre. Iedereen bleef overeind in de ga lop naar de finishlijn op de bre de Avenue de Ia Foret Noire, maar achter de streep lagen plots de wonden en de vragen. Jimmy Casper bleef veiTassend Tom Boonen en Robbie McEwen de baas. Gele-truidrager Thor Hushovd kwam met een hevig bloedende rechtei'axm over de meet en zakte toen neer. Het bloed gutste werkelijk uit zijn bovenarm. Boonen greep naar zijn schouder. En waar kwam Casper na jaren anoniem mee sprinten vandaan? Een technicus van de televi sie kneep de slagader van Hus hovd af en voorkwam erger. In het tumult was aanvanke lijk niet duidelijk wat er pre cies gebeui'd was. De vertraag de televisiebeelden boden uit komst. De vlak langs de hek ken sprintende Noor was in de laatste honderden meters ge raakt door een van de bekende groene geplastificeerde karton nen handen, waarmee de toe schouwers graag xiitbxmdig zwaaien. Het lichte, maar vlijmscherpe Onderzoek Fifa naar gedrag van Frings in Berlijn BERLIJN - De Duitse internatio nal Torsten Frings mist moge lijk de halve finale van het WK morgen tegen Italië. De tueht- commissie van de wereldvoetbal bond Fifa heeft alsnog een offici eel onderzoek ingesteld naar zijn rol in de massale vechtpar tij na het gewonnen duel met Ar gentinië, vrijdag in Berlijn. Frings zou tegenstander Cruz een klap hebben gegeven. De Fifa liet gisteren aanvanke lijk weten dat de tuchtcommis- sie geen strafzaken tegen Duitse spelers zou beginnen naar aan leiding van de ongeregeldheden. Mede op stevige aandrang van uit het Italiaanse kamp kwam de Fifa daar gisteravond op te rug. Een woordvoerder sprak van „nieuw bewijsmateriaal dat wijst op een actieve rol van Frings in de incidenten na de wedstrijd". De Italiaanse krant La Repubbli- ca klaagde als eei-ste na een grondige bestudering van nieu we tv-beelden (ook) Frings als dader aan. Vrij snel daarna liet de Fifa weten dat de tuchtcom- missie deze opnamen van het Berlijnse opstootje toch maar had opgevraagd. Frings en de Duitse voetbalfede ratie (DFB) hebben tot vandaag 13.00 uur de tijd om een schrifte lijke verklaring in te leveren. De tuchtcommissie van de Fifa doet later vandaag uitspraak. Bij de rel in Berlijn kreeg de Argentijn se wisselspeler Leandro Cufx-é de rode kaart. Deze sanctie heeft dezelfde consequenties als een „normale" veldverwijzing. Dat de speler geen seconde in ac tie kwam doet niet ter zake. Ook ploeggenoot Maxi Rodriguez moet rekening houden met een schoi-sing nadat hij de Duitser Bastian Schweinsteiger een vuistslag had gegeven. Volgens de Argentijnen maakte Tim Borowski zich schxxldig aan provocaties en was hij daarmee de aanstichter van de ongere geldheden. De Duitse speler, die een strafschop benutte, zag dat anders. „Onmiddellijk na de be slissing kwamen enkele Argen tijnen met dreigende bewegin gen op me af. Ze moeten nu niet zeggen dat ze niets hebben mis daan. Die jongens zijn echt geen heiligen." Volgens Frings lag de schuld bij de Argentijnen. „Ze begonnen te schoppen. Ze toonden zich on sportief en waren slechte verlie zers. Dat is het verhaal.ANP vooxwerp sneed een vijf centime ter grote snee in de aim van Hus hovd. Hij zakte terug naar de ne gende plaats en moest met een ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. Tourarts Pox- te liet de geschrokken ploeg maats en fans van Hushovd we ten dat de Noor na behandeling van de wond vandaag zou kun nen starten. Ook Tom Boonen bleek gei'aakt te zijn door een vooiwerp dat een van de toeschouwers achter de hekken vasthield. In zijn ge val was het een filmcamex-a. De Belg raakte er door uit balans, raakte ingesloten en kon fluiten naar zijn eei'ste xïtzege. De sprint verliep uiterst ongeor dend. Opgelucht „Daar houd ik juist van", zei Casper, de man die in 1999 in de Ronde van Duitsland de toen nog onaantastbare Erik Zabel klopte maar sindsdien zijn faam nooit meer kon waarmaken. „Ik denk dat het nu eindelijk gaat gebeuren", sprak hij opgelucht. Casper hoorde wat Hushovd was overkomen. „Die kartonnen handen moeten verboden wor den in de laatste 500 meter. Ze zijn als een mes zo scherp." De Tour-organisatie onderkent dat nu ook. Het bekende aloude col lector's item van sponsor PMU mag vanaf vandaag niet meer uitgedeeld wox-den in de laatste twee kilometer. Ook wordt het publiek nog eens extra gewaar schuwd. Heelhuids Volgens Joost Posthuma wordt het met de dag gevaarlijker op de weg. „Iedere dag ben ik weer blij dat ik heelhuids binnen kom. Er ligt van alles op straat. Dingen die onderweg uitgedeeld worden. Nu weer dit met die handjes. Ik snap niet dat ze ze uitdelen." Voor Tom Boonen is het trou wens niet alleen zaak om vanaf morgen wat verder weg te blij ven van het publiek. Zijn spx'int- trein raakte op de brede avenue van slag en aantrekker Steven de Jongh was plots iedereen kwijt, waarna Boonen ook nog eens veel te vroeg op kop kwam GPD De jongens van het 'joga bonito' - mooi spel - kunnen naar huis. Wereldkampioen Brazilië speel de niet mooi, niet effectief, niet eens met vreugde. Elke liefheb ber weende stilletjes om de ar me Ronaldo. door Henri van der Steen FRANKFURT - Het is midder nacht, bijna anderhalf uur na Brazilië-Frankrijk. In de mixed-zone van het Waldsta- dion hangt een krijgsmacht van journalisten rond, in een beklem mende lucht van klamme hitte, zweet en verveling. Dan komt de eerste Braziliaanse speler naar buiten, Ronaldo! Drie keer blijft hij tijdens zijn slalom langs de muskieten van de pers een minuutje staan voor een paar woordjes, die als brood kruimels over de hongerige mas sa worden uitgestrooid. „Ik ben heel verdrietig, heel te leurgesteld. We hadden plannen om veel verder te komen, het is niet gebeurd. Fx-ankrijk was de betere ploeg. Dat is voetbal. Wij zijn trots op hoe we hebben ge vochten en wat we er allemaal voor hebben gedaan." Niemand slaagt er kennelijk in Ronaldo even diep in de ogen te kijken en te zeggen: „Jongen, zeg eens, is het afgelopen met je?" Daar komt een engel voor bij. Hij heet Kaka. „We hebben verloren omdat we ons spel niet konden maken." Of zoiets. De jonge Robinho: „Het leven is een leerproces. Je kunt ook van vei'liezen leren. Dit was mijn eer ste WK en ik ben verdrietig om dat ik er niet in ben geslaagd we reldkampioen te worden." Is het allemaal netjes ingestu deerd? Somnxige spelers worden begeleid door iemand van de persafdeling van de voetbal bond, die netjes in de gaten houdt dat de voetballer niet zo maar acht hele zinnen achter el kaar gaat zeggen. Mooie dingen krijg je wel te zien zo: dat rare kapsel van keeper Dida, de tatoeages van Cicinho, een tatoeage op het scheenbeen van Ronaldo. Mooi is ook dat de meeste spelei's gewoon doorlo pen, af en toe opkijken, een land genoot hei'kennen en dan heel charmant, alsof ze het echt niet helpen kuixnen, een gezicht trek ken dat ze er werkelijk van tus sen moeten... Alleen de oude Cafü heeft voor iedereen tijd, elke vraag wordt door de aanvoerder ook met een brede lach beantwoord. Aardige kerel. Zijn teksten hebben ver der de kwaliteit van zijn ploeg maten. Frankrijk was beter, ja, jammer dat het zo gelopen is. Je hoort het hem zeggen en je denkt: die wil ook alleen nog maar lekker naar huis. Nog even opwinding, Ronaldin- ho! Hij stopt twee keer langs de weg. Van achteren is het net een meisje. Mooie blote nek... Ronal- dinho is heel wat begeerlijker dan collega Franck Ribery, een Frans talent van 23 met een oud hoofd en een diep bedroefde mi miek. Alsof-ie net met 6-0 heeft verloren, van het veld is ge stuurd en van zijn coach te ho ren heeft gekregen dat hij de eer ste drie weken met het tweede moet meetrainen. Nee, dan de Braziliaanse verlie zers, Cafü voorop. Gedistin geerd verdriet, relativerende lach. Ze zijn verslagen, maar de droom blijft bestaan. Volgende keer spelen ze weer mooi voet bal. En anders de keer daarop. GPD pagina 16 toekomst Parreira ongewis De bloedende Thor Hushovd (links) ziet hoe Tom Boonen, Robbie McEwen (vanaf links) en Erik Zabel (rechts) hun meerdere moeten erkennen in Jimmy Casper (midden). foto Gero Breloer/EPA Voormalig wonderkind Ronaldo onzichtbaar in duel met Frankrijk Frankrijk won zaterdagavond in de kwartfinale van het WK voetbal met 1-0 van Brazilië. De onttroonde wereldkampi oen komt vandaag thuis, Frank rijk speelt woensdag de halve fi nale tegen Portugal. door Henri van der Steen FRANKFURT - Er wordt wel eens gezegd dat de belangrijk ste actie van een speler de eer ste is. Die eerste actie geeft een voetballer vertrouwen, als de actie lukt. Nou, de eerste actie van Zinedine Zidane, zaterdag avond tegen wereldkampioen Brazilië, moet de oude meester een gigantisch shot zelfvertrou wen gegeven hebben. Er waren 35 seconden ge speeld, toen Zidane een moeilij ke situatie voorzag, met de bal ongunstig en de tegenstanders Zé Roberto en Kaka nog ongun stiger in zijn buurt. Zidane be- 2006 sloot tot een pirouette, gebruik te en passant zijn grote lijf om de twee Brazilianen van de bal te houden en passeerde vervol gens in één moeite door Gilber- to Silva met een authentieke schaarbeweging. Super voet bal! Vooraf was de vrees dat Frank rijk misschien met tien man zou spelen als de inbreng van Zidane zo beperkt zou zijn als in enkele eerdere wedstrijden. Al vrij snel werd duidelijk dat het verhaal op deze schit terende avond in het bom en sfeervolle Waldstadion in Frankfurt heel anders in el kaar stak: Zidane was weerga loos, Brazilië speelde juist met een man minder. Het was waarachtig triest te zien hoe Ronaldo het Brazili aanse elftal met zijn onbeweeg lijkheid bijkans reduceerde tot een tiental. De axme jongen, 29 inmiddels, is niet fit. Wat doe je als coach? Wanneer grijp je in bij een speler die wellicht over de houdbaar heidsdatum is of scherpte mist? Carlos Alberto Parreira besloot zijn kaarten op Ronal do te zetten, Domenech op Zi dane. De eerste zal dat achter af betreuren. Al in de eerste helft was de sympathie van de neutrale toe schouwer bij de Fransen, voor al vanwege Zidane, die zijn he le repertoire aan ontsnappin gen en genialiteitjes leek te showen. Het verschil op het scorebord kwam er pas na rust, na een uurtje spel. Zida ne was betrokken bij de goal die een uniek karakter kreeg, De weergaloos spelende Zinedine Zidane (links) houdt controle over de bal met de Brazilianen Ro naldo (midden) en Ronaldinho (rechts) in zijn buurt. foto Arne Dedert/EPA omdat Henry de maker was. Nooit eerder kwam het voor dat de gx-ote afmaker Henry een goal maakte die was voor bereid door de grote ci'eateur Zidane. Schoonheid De primeur, in de 55e interland die ze samen speelden, was van grote schoonheid. Zidane nam een vrije trap, vanaf de linker kant, naar de verste hoek van het vijfmetergebied. De bal vloog over ettelijke hoofden heen, naar de laatste man in de rij, Henry, die het ding met veel controle met de binnen kant van de schoen naar het doel stuurde, langs Dida tegen het net. Zo goed als Zidane was, zo te leurstellend speelden de grote mannen van de wex-eldkampi- oen, Ronaldo voorop, maar op nieuw ook Ronaldinho en de al even bleke Kaka. De vierde, het krachtmens Adriano, was door resultaattrainer Parreira op de bank gezet en werd pas ingebracht toen het al 0-1 was. Ronaldo was zo hartverscheu rend slecht dat je soms niet eens zag of hij zich liet vallen om een vrije trap te versieren of omdat hij over zijn eigen be nen dan wel gedachten struikel de. Afwezig Het voormalige wonderkind zal nu nog een Frankrijk-Brazi- lië willen vergeten of overspe len. De WK-finale van 1998 ging aan Ronaldo voorbij, hoe wel hij speelde, vanwege een mysterieuze aanval van afwe zigheid. Zaterdagavond leek hem nog eens zoiets te overko men. Parreira liet hem niette min staan, in de hoop dat er één ouderwets Ronaldo-mo- ment zou komen. Het was ijde- le hoop. GPD Invaller Adriano is zwaar teleurgesteld nadat hij met Brazilië is uit geschakeld op het WK. foto Paulo Whitaker/RTR K

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15