Wethouder put hoop uit overleg PZC PZC Koken met zelfgeplukte ingrediënten s 13 ALTENA Raad wil zelf bepalen waar extra gelden Delta naar toe gaan Doorberekening van gemeentelijke kosten wordt jaar uitgesteld Stichting Renesse en Zeeuwland in beeld als investeerders cultuurhuis agenda Boerderijen onderworpen aan energiescan weekenddiensten Surrender op schuurfeest Scriptieprijs oud-inwoner Breskens Brief Hulst tegen ontpolderen Plan Perkpolder financieel rond Auto gestolen in Renesse vrijdag 30 juni 2006 dooi r Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeenteraad weet in oktober of de vestiging van een cultuurhuis in Zierikzee haalbaar is of niet. De gemeente zit weliswaar momenteel zelf even krap bij kas, maar met de verkoop van gebouwen en de hulp van externe partners 'ko men we ook al een heel eind', zegt wethouder W. Renden (Pv dA). De gemeente heeft inmiddels ge- I - (Advertentie) interieur™ DESIGN scheldestraat 25-29 vlissingen Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags'tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl sprekken gevoerd met de Stich ting Renesse en woningbouwcor poratie Zeeuwland over het mil- joenenproject. Beide instellin gen hebben volgens de wethou der laten weten bereid te zijn mee te betalen aan de bouw van een cultureel centrum -waarin een theater- en mogelijk ook een nieuw sportcomplex in Zie rikzee. Ook is het overleg begon nen met de potentiële gebrui kers van het cultuurhuis. In dat rijtje past onder meer de muziek school, Brogum, filmtheater Fi- zi, de bibliotheek en sportcom plex Onderdak. Een aantal gebouwen, waaron der ook voormalig theater Mon- dragon, is gemeentelijk eigen dom en kan dan in de verkoop voor woningbouw. De verwach ting is dat de locaties bij elkaar een aardig bedrag opleveren voor de beoogde nieuwbouw van het cultuur- en sportcen trum. Mocht het plan onver hoopt niet doorgaan, dan heeft de gemeente een probleem voor wat betreft achterstallig onder houd aan sommige panden. Ook daar moet dan het nodige geld bij, schetst Renden de bestaan de situatie. Door alle gebruikers onder één dak te brengen, kan op de langere termijn waar schijnlijk worden bespaard op de exploitatielasten en wellicht ook de energiekosten. Eén van de opties waar naar wordt gèkeken, is de bouw van het complex door een externe partner en huur van die ruimte door de gemeente. Zeeuwland zou in dat verband een logische kandidaat zijn in relatie tot de prestatie-afspraken die de cor poratie heeft gemaakt met de ge meente. Binnen dat kader is het voor de vereniging aantrekke lijk te investeren in zogeheten maatschappelijk onrendabele projecten, zoals dus een culuur- en sportcomplex. Als tegenpres tatie kan Zeeuwland bijvoor beeld het recht op eerste koop krijgen bij nieuwbouwlocaties, zodat de mega-investering langs die weg (deels) kan worden te rugverdiend. Zeeuwland heeft eerder al aangegeven belang te hechten aan goede culturele en sportvoorzieningen op Schou- wen-Duiveland, vanuit het oog punt van een leefbare woonom geving. Renden wil in oktober een blauwdruk op tafel hebben van de haalbaarheid van het cultu reel- en sportcentrum. Op basis daarvan moet de raad besluiten of het zin heeft al dan niet door te gaan met de voorbereidingen, alsmede het zoeken naar de meest ideale locatie. HEINKENSZAND - De Zeeuw se gemeenten van boven de Wes- terschelde slaan de handen in een om de uitstoot van C02 te gen te gaan. Honderd agrarische bedrijven in het gebied worden binnen afzienbare tijd aan een energiescan onderworpen. De gemeenten werken samen met de bedrijven Buitenkans en Dubourgraaf, die zich beide be zighouden met energiebespa ring. Delta is de derde partner en neemt het grootste deel van de kosten op zich. De bijdrage van de gemeenten bestaat gro tendeels uit het leveren van amb telijke uren. Het is nog niet ze ker dat alle gemeenten mee zul len doen. De betrokken gemeenten zullen op korte termijn honderd boe renbedrijven selecteren, die mee mogen doen. Mogen, want niets is verplicht. De energiescan moet duidelijk maken op welke gebieden de bedrijven kunnen besparen. Ook hier geldt weer een grote mate van vrijblijvend heid, want de deelnemende agra riërs worden op geen enkele wij ze verplicht de adviezen daad werkelijk op te volgen. Het is de bedoeling dat in augustus of sep tember met het project wordt be gonnen. Medio 2007 moeten de resultaten bekend zijn. STREEKACTIVITEITEN DREISCHOR: De Kleine Schorre, 9.30-18.30 uur: Open huis wijnhoeve, met rondleidingen; RENESSE - Strandpaviljoen De Bran ding, 20.00 uur, strandconcert Luctor et Efnergo WESTENSCHOUWEN - Strandtrap, 14-00 uur: Start Poëtische wandeling; ZIERIKZEE - Nieuwe Kerk, 20.00 uur 20- rrjerzangavond mmv Christelijk ge- mengd koor Shalom IJsselmonde; Mathilda van Leeuwen geeft kookcursussen in Kookboerderij Spennekot. door Esme Soesman KERKWERVE - Bij haar geen recept met 75 ingrediënten op het aanrecht om te komen tot wat 'moois'. Mathilda van Leeuwen van Kookboerderij Spennekot in Kerkwerve predikt de eerlijke, lande lijke keuken. Dat doet ze in een tot droomkeuken omgetoverde boeren schuur. Als het even kan mét gebruik making van spullen uit eigen moestuin plus fruitbomen gaat ze met 'kook schoolcursisten' aan de slag. Koken zit Van Leeuwen in haar bloed. Als vrijwilliger heeft ze via Sociaal Cul tureel Werk de Lichtboei een aantal ja ren meegewerkt aan samen koken via het project Wereldvrouwen. Ook geeft ze - via dezelfde organisatie - nog altijd kooklessen aan mannen. Langzaamaan rijpte het plan om ook les aan huis te gaan geven. „Ik vind koken heel gezel lig. Met een grote tafel waaraan je daar na gezamenlijk kunt eten. Dat vind ik misschien nóg wel leuker dan het koken op zich", geeft Van Leeuwen het belang van een goede sfeer aan. Die grote tafel staat er. Vier meter lang doorleefd ogend hout. Met butsen en vlekken; het goede leven letterlijk absor berend. De tafel biedt plaats aan groe pen van 10 tot 22 personen. Met hen gaat Van Leeuwen aan de slag in de ge heel door man John gebouwde leefruim te met keuken (voorheen deels stallen en dorsvloer, deels bijkeuken en badka mer) met de afmeting 'balzaal'. Forse aanrechtblokken en een uitgestrekt grondoppervlak bieden daartoe vol doende ruimte. De leunstoelen rond de haard, donkerrode balken en dito lam penkappen brengen sfeer in de tent. Drie jaar geleden verkaste het echtpaar met dochters Dominique (15) en Veroni ca (14) naar de - in 1954 na de Ramp op nieuw opgetrokken - Kerkwerfse boer derij Spennekot. Wat en hoe precies wist Mathilda op dat moment nog niet, maar ze broedde toen al op iets in deze richting. Dus werd er bewust gezocht naar een boerderij waar woonhuis en schuur aan elkaar verbonden zijn. Want privé en werk lopen op Spenne kot, alleen al in ruimtelijke zin, onge breideld in elkaar over. Wortels Hoewel nog grotendeels in opbouw - de kookboerderij is in maart van start ge gaan - wordt de tuin meer en meer ver lengstuk van het keukendeel. De bezoe ker wordt straks over een pad, langs een met kiwi's en druiven overdekt ter ras, rechtstreeks naar de moestuin en daarachter gelegen fruitbomen geleid. Niks is mooier dan je eigen spulletje plukken en snijden en in je gerecht ver werken. Dat merken de Van Leeuwens goed als er randstedelingen op kookcur sus zijn. „Halen ze wortels uit de grond, zeggen ze: Goh, het ruikt nu al naar wor tel. Voor ons is dat normaal, maar in de winkel heb je dat niet." foto Marijke Folkertsma De eigenaren van de kookboerderij zijn van plan zich ook meer op de teelt van 'oude' groenten, zoals pastinaak en ar tisjokken, te richten. Nee, het hoeft niet Zeeuws te zijn. Sterker nog: Italiaans blijkt onder de cursisten favoriet. Zij gaan aan de slag aan de hand van een recept van Van Leeuwens hand. Om het resultaat vervolgens gezamenlijk te nut tigen. Daarbij wordt zoveel mogelijk seizoens gebonden met eigen producten gewerkt. Een uitgangspunt waar de eigenaresse van Spennekot ook aan vasthoudt bij het maken van hartige en zoete taarten, jams en chutneys. Het lekkers staat in een grote kast uitgestald, aangevuld met onder meer Italiaanse delicatessen. We willen een leuk adres zijn voor culi naire dingen, geeft John aan. Zowel in het aanbod van activiteiten als in pro ducten. Gaandeweg zal het aanbod op de Kerk werfse kookboerderij aan de Verseputse- weg worden uitgebreid, blikken de Van Leeuwens vooruit. „Dit moet een el dorado voor de kookliefhebber wor den." (Advertentie) zaterdag 1 en zondag 2 juli 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111406111 Noordweg 125, Serooskerlce Walcheren, 0118-593030, www.keesdenherder nl Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.00 - 17.00 uur NIEUWERKERK - De Zeeuwse dialectrockband Surrender treedt morgen op tijdens het schuurfeest van de Plattelands Jongeren Schouwen-Duiveland. Het feest wordt gehouden in de loods van Doeleman aan de Oude Nieuwlandseweg in Nieu- werkerk en begint om 21.00 uur. Bezoekers op klompen krijgen een gratis consumptie. Toegang voor niet-PJZ-leden is tien euro. (Advertentie) i.v.m. familieomstandigheden is onze showroom gesloten op vrijdag 30 juni en zaterdag 1 juli KEUKENSTUDIO Kloosterweg 6 Kapelle Industriererrein de Smokkelhoek BRESKENS - De afstudeeropdracht van oud-Bressiaan- der Steven Mookhoek (26) is onderscheiden met de drie- jaarlijkse scriptieprijs van de Deutsche Kautschuk Gesell-.; schaft. Mookhoek was leerling van het Scheldemondcolle-; ge in Vlissingen. In Enschede studeerde hij chemische, technologie aan de faculteit technische natuurweten schappen van de Universiteit Twente. Hij studeerde de cember vorig jaar af. In zijn afstudeeropdracht deed hij onderzoek naar de verbetering van de eigenschappen van? rubbermaterialen die nog verwerkbaar zijn als plastics. Mookhoek neemt zijn onderscheiding, waaraan een be-, drag van 2500 euro is verbonden, maandag in Neurenberg in ontvangst. De Deutsche Kautschuk Gesellschaft heeft als doelstelling het stimuleren van het onderzoek naar en de ontwikkeling van rubbers. Mookhoek is momenteel- werkzaam aan de Technische Universiteit in Delft. HULST - Het gemeentebestuur van Hulst dringt bij hef Rijk aan op alternatieve maatregelen voor de ontpolde- ring van de Hedwigepolder nabij Nieuw-Namen. De ge meente blijft principieel tegenstander van dat idee als na- tuurcompenserende maatregel voor de verdere verdieping van de Westerschelde. Een brief van die strekking gaat naar de commissie die de studie naar de milieueffecten van de ontpoldering in beeld moet brengen. De gemeente raad nam gisteravond kennis van het concept van de brief. Op verzoek van de CDA-fractie scherpt de gemeen te de brief nog aan. Ook de christendemocraten zijn fali- kant tegen ontpoldering van de Hedwigepolder. Ze vinden dat het heel goed mogelijk is om buitendijks maatregelen te nemen om verloren natuurwaarden te com penseren. In de raadsvergadering nam W. Dobbelaer na mens de actiegroep Redt onze Polders verder stelling te- gen het ontpolderingsplan. De inspreker noemde dat 'on zinnige kapitaalvernietiging' waar 'geen enkel bestuur lijk draagvlak voor te vinden is'. HULST - Perkpolder krijgt een jachthaven, vele tiental len vakantiewoningen, een wedstrijdgolfbaan en een for se lap nieuwe natuur. Plet dagelijks bestuur van Hulst ver zekert al jaren dat de plannen voor de voormalige veerha ven doorgaan, maar tot nu toe had de gemeente de finan ciering niet rond. Maar projectwethouder F. van Driessche onthulde giste ren dat ook de financiering voor nieuwe natuur, waar vijf tien tot twintig miljoen euro voor nodig is, bijna voor el-.; kaar is. Er moeten nog enkele kleine details worden gere- .geld, maar het Rijk staat garant voor de benodigde miljoe- RENESSE - In Renesse is gistermiddag een Duitse auto gestolen. De auto stond geparkeerd aan de Duinwekken.- De auto heeft een waarde van enkele honderden euro's?; De eigenaar van de auto had de autosleutels in het slot la- j ten zitten. In Scharendijke werd ingebroken in een auto die gepar keerd stond aan de Rampweg. Uit de auto is een fototoe-*; stel met een waarde van tientallen euro's weggenomen. Een portierslot van de auto is vernield. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland wil zelf bepalen waar het rekening overschot 2005 en extra divi dend van Delta aan wordt uitge geven. De raad is dan ook niet akkoord gegaan met een verde lingsvoorstel van het college. Dit tot groot ongenoegen van wethouder W. Renden. „Ik ben hier diep teleurgesteld over." Renden is bang dat door deze be slissing lopende projecten als de kerntakendiscussie, digitalise ring van de dienstverlening aan de burger of de inrichting van een pand voor begeleid wonen in gevaar komen. Het extra geld van Delta zou naar dit soort pro jecten gaan. Allemaal zaken waar naar verwachting in dit be grotingsjaar (meer) geld voor no dig is, maar waarvoor in de be groting nog geen dekking is. De meerderheid van de raad heeft anders beslist. De raad wil zelf een afweging kunnen ma ken op basis van feitelijke gege vens. En - zo zegt woordvoerder N. de Danschutter van het CDA - dat kunnen we beter tijdens de- behandeling van de begroting^ 2007. „Want dan hebben we? meer inzicht in de werkelijke? kosten van de kerntakendiscus-;: sie, terwijl we nu maar een slag1 in de lucht slaan." Een stelling" die wordt ondersteund door? WD, Alert!, GroenLinks, SGP- en Leefbaar Schouwen-Duive land. Sinds jaren was het bin-; nen de raad gebruikelijk dat het> college een voorstel deed waar" de overschotten van de jaarreke ning naar toe zouden gaan. De, raad heeft dit vrijwel altijd over-" genomen. Het collegevoorstel was altijd gebaseerd op claims vanuit het ambtelijk apparaat. Een manier om projecten uit het voorgaande jaar toch te financie ren in het lopende begrotings jaar. Een situatie waar Renden,, net als de raadsleden, niet geluk kig mee is. Hij kondigde al aan met ingang van het komende jaar te willen breken met deze traditie. De raad heeft hier niet op willen wachten en besloot gis teravond al het heft in eigen hand te nemen. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeenteraad is akkoord gegaan met het voor stel van B en W om dit jaar nog geen kosten in rekening te bren gen bij de organisatoren van niet-commerciële evenementen. Volgend jaar worden de organi satoren wel geconfronteerd met de doorberekening van kosten die de gemeente maakt. Met deze beslissing komt voolio- pig een einde aan een langduri ge discussie over het gemeente lijk evenementenbeleid. Niet zo zeer het beleid zelf als wel de fi nanciële gevolgen hebben op het eiland heel wat commotie ver oorzaakt. Organisatoren zagen zich ineens geconfronteerd met een fikse verhoging van kosten posten, omdat voor sommige za ken extra belasting moest wor den betaald en omdat de ge meente een deel van de hand- en spandiensten ging doorbereke nen. Voor organisatoren een ono verkomelijk financieel pro bleem. Na felle discussies in de raad en met diverse organisaties heeft het college besloten om de doorberekening van extca kos ten niet dit jaar in te laten gaan, maar pas volgend jaar. Daarbij is afgesproken dat de gemeente in september met de organisato ren rond de tafel gaat zitten om' de gang van zaken dit jaar të evalueren. Dan wordt gekeken welke kosten de gemeente maakt en welke kosten daarvan definitief doorberekend kunnen worden aan organisatoren van niet-commerciële evenementen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39