PZC Toch startershuizen Nieuwerkerk Een prachtig gebouw, maar verder is het niks Doelgroepenvervoer wordt goedkoper School wil snel duidelijkheid over huisvesting O iittala Opruimen asbest achter de rug Scholiere maakt kans op reis Celstraf geëist voor bankoverval zeeuwse almanak Aardbeien College gaat in zee met ontwikkelaar in d'Heule Hoogleraar onderscheiden Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 30 juni 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 De mooiste iittala shop in Zeeland, biedt u vandaag de Origo drinkbeker aan voor 7,50 i.p.v. 14,90 per stuk. Voor een compleet beeld van iittala; bezoek onze verbouwde life-style winkel! GORTSTRAAT 28 4331 LC MIDDELBURG T 0118-617652 WWW.BOVENENBENEDEN NL editie Schouwen-Duiveland Kapoentjes op bladluisjacht voor gemeente door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeen te Schouwen-Duiveland zet ook dit jaar weer lieve heersbeestjes in bij de be strijding van bladluis. Vo rig jaar werd deze methode op het eiland voor het eerst toegepast en dat is goed be vallen. De overlast van de door bladluis geproduceer de - zeer kleverige - honing dauw is minder geworden. Vooral" lindebomen en es doorns hebben in de zomer veel last van bladluis. Voor al op plaatsen met veel pu bliek en verkeer geeft dat overlast. De bladluis scheidt een kleverig goedje (honingdauw) af dat lastig te verwijderen is van pla veisel en geparkeerde au to's. Tot vorig jaar bestreed de gemeente de bladluis door een door het ongedierte ge plaagde boom te injecteren met een chemisch bestrij dingsmiddel. Werkte pri ma, alleen werd het middel in kwestie op de lijst van verboden middelen ge plaatst en moest de gemeen te op zoek naar een andere methode. Dat werd het lie veheersbeestje. Het diertje staat symbool voor protest tegen zinloos geweld, maar zo hef als de naam doet ver moeden, is het niet. Het is een gulzige vleeseter die zijn honger bij voorkeur stilt met bladluis. Maandag 3 juli wordt be gonnen met het uitzetten van larven. Dat gebeurt door middel van speciale zakjes vol larven die aan de bomen worden beves tigd. De larven groeien tot volwassen lieveheersbeest jes die korte metten maken met de bladluis. De milieuvriendelijke blad- luisbestrijding wordt in Zierikzee gebruikt voor lin debomen aan de Oude Ha ven, Havenpark en Man huisstraat en esdoorns in d'Aillystraat en Zaagmo len. In Noordgouwe wor den lieveheersbeestjes-lar- ven uitgezet in lindenbo- men aan de Ring, Vijver bergstraat, Van. El- dikstraat en Pauwstraat. COLIJNSPLAAT - De asbestdeeltjes die in de nacht van zondag op maandag zijn verspreid bij een brand in een loods aan de Visserijweg in Colijnsplaat, zijn opgeruimd. Een asbestsaneringsbedrijf heeft het gebied tussen het ha venterrein en het bedrijf Wisse-Kramer, een flink stuk van de Oostzeedijk, schoongemaakt. Dat heeft de gemeen te Noord-Beveland gisteren laten weten. Het schoonmaak werk moest cleels met de hand gebeuren. Een deel van de Oostzeedijk is speciaal gemaaid, omdat het gras te hoog stond. Na de maaibeurt konden de weggewaaide asbest deeltjes worden opgezogen. Het eerder afgezette gebied is nu weer toegankelijk. Een strook van twee meter voor de loodsen aan de Visserijweg is nog niet vrijgegeven. MIDDELBURG - Scholiere Anne Landman van cle Chris- telijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg maakt samen met docent Martin Hofman kans op een reis naar Oeganda. De ontwikkelingsorganisatie World Vision neemt dit najaar vijf scholieren en vijf docenten mee naar dit land om met eigen ogen te zien hoe het leven in Afrika is. De studiereis is onderdeel van de sponsoractie Zip your lip. Door het hele land haalden 159 scholen dit voor- jaar ongeveer 300.000 euro op voor kinderen uit Afrika die aan aids lijden. De actie bestond uit een etmaal vas ten. De CSW belandde met een opbrengst van ruim 18.000 euro op de tweede plaats in het klassement van scholen die het meeste geld wisten op te halen. Daai*om werd de Middelburgse school uitgenodigd om met een op stel over de hiv-/ aidsproblematiek in Afrika mee te din gen naar de studiereis. Vanwege haar betrokkenheid bij de actie mocht Anne Landman uit Haamstede het essay schrijven. Morgen wor den de vijf winnaars bekendgemaakt tijdens een bijeen komst in Amersfoort. MIDDELBURG - Tegen een 59-jarige inwoner van Kwa- dendamme is gisteren bij de rechtbank in Middelburg voor het plegen van een ovei-val drie jaar gevangenisstraf geëist, waai-van drie maanden voorwaardelijk. De man pleegde op 21 maart de overval op een filiaal van de ABN-AMRO bank in Goes. Tegen een baliemedewerkster, een stagiaire, zei hij die morgen: ,,Dit is een overval, in de ze koffer zit een bom." Vervolgens dwong hij de kassier tot het afgeven van bankbiljetten. De verdachte liep daar na met de buit, circa tweeduizend euro, de bank uit. Er werd meteen alarm geslagen. De aanhouding volgde niet veel later. De man bestelde eerst in een snackbar een frie tje. Daarna ging hij een café binnen. Aan de hand van een duidelijk signalement kon hij daar worden aangehouden. De rechtbank doet op 12 juli uitspraak. door Frank Balkenende GOES - Het doelgroepenver voer in de Oosterschelderegio wordt klantvriendelijker en goedkoper. Het is daarbij de be doeling het vervoer van verschil lende doelgroepen te combine ren, voor zover mogelijk. Voor de uitvoering daarvan komt er één centrale organisatie. De betrokken partijen hebben gisteren een intentieovereen komst gesloten. Dat zijn het Sa menwerkingsverband Welzijns zorg Oosterschelderegio, dat mo menteel in zeven gemeenten het vervoer van gehandicapten (WVG) en leerlingen regelt, en de sociale werkvoorziening (WSW), die zorgdraagt voor ver voer van werknemers van de Betho (Goes en Tholen) en De Zuidhoek (Zierikzee). Verder zijn de stichtingen Het Gors (AWBZ-vervoer), Regionale Zorgverlening Ter Valcke en Ter Weel, die vervoer van oude ren naar dagbestedingcentra re gelen, erbij betrokken. Het idee om het vervoer van ver schillende doelgroepen te bunde len, komt niet uit de lucht val len. Ten eerste vervalt met in gang van 2007 de openbaar ver- voer-functie binnen het bestaan de collectief vraagafhankelijke vervoer (CVV). Ten tweede ver plicht de nieuwe Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) de gemeenten straks lo kaal sociaal vervoer aan te bie den. Belangrijker nog is dat het kabi net wil dat de wirwar aan ver- voersregelingen voor gehandi capten, zieken en leerlingen ver dwijnt. PvdA-Kamerlid Dijks- ma heeft de regering gevraagd experimenten op te zetten, waar bij alle gelden en vervoersrege- lingen in de hand van één orga nisatie komen. Het ministerie van VWS heeft de Oosterschelderegio als proef tuin aangemerkt. Uit een onder zoek blijkt dat er kansen be staan om doelgroepen (honder den reizigers per dag) gecombi neerd te vervoeren. Dat is zekei het geval bij zieken en minderva- liden. Een pluspunt is dat hel nieuwe vervoerssysteem per dag meer uren beschikbaar is en de ze doelgroepen meer bewegings vrijheid krijgen. Ook werkne mers van de sociale werkvoorzie ning kunnen mogelijk meelifter met de taxibusjes. Meer vrijheid Overigens is er aanvullend on derzoek nodig naar de social* werkvoorziening, omdat die ni nog deels over een eigen wagen park beschikt. De gevolgen voo: de WSW'ers zijn groot. Nu wor den ze nog opgehaald en thuisge bracht met bedrijfsbusjes straks reizen ze met het open baar vervoer. Dat schept aan d« andere kant wel meer vrijheid. Voor leerlingen (veelal uit he speciaal onderwijs) wordt in d- nieuwp opzet de reistijd vrij we zeker korter en groeit de kan dat leerlingen van dezelfd school samen kunnen reizen. Mo menteel reizen leerlingen uit het zelfde dorp of dezelfde stad sa men. In de nieuwe opzet staa de reiziger centraal. Plan is or alle doelgroepen vaak en op tiji te informeren over de verande ringen die op til zijn. De project partners willen de komend maanden de volgende stappe: zetten: gezamenlijke inkoop e: aanbesteding van doelgroepen vervoer, de opzet van één be heersorganisatie en de mogelij ke combinaties van te vervoere doelgroepen verder uitwerken. „Zeg Peter", zei die moeder uit Vlissingen tegen haar elf jaar oude zoon, „als jij nu eens aardbeien haalt voor op brood?" Zo gezegd, zo gedaan. Op zijn fietsje racete hij naar de groenteboer, twee straten ver- der. Binnen vijf minuten was hij terug, het doosje met aard beien keurig onder de snelbin- ders. De familie liet"zich de aard beienjam prima smaken. door Piet Kleemans SIRJANSLAND - Een passend dak bo ven het hoofd. Niets meer en niets min der wil directeur G. Oele van de Sirjans- landse vestiging van OBS Duiveland voor de leerlingen van de groepen 4 tot en met 8. Dit najaar wordt het oude ge deelte van de school ingrijpend ver bouwd en kan daar geen les gegeven worden. Over het eindresultaat van de verbou wing maakt Oele zich geen zorgen. Dat komt, zegt hij, dik voor elkaar. ,,We krij gen een juweel van een school en daar ben ik heel trots op. Dat is het punt niet." Wat Oele wel enige zorgen baart, is het feit dat er nog geen alternatieve huisves ting is gevonden voor de leerlingen die straks niet meer in hun eigen vertrouw de lokaal terechtkunnen. „Dat had al lang geregeld moeten zijn. De gemeente weet al dik een jaar dat deze verbou wing eraan komt. Dan moet je gewoon zorgen dat er tijdig iets geregeld is." Tij dens een verbouwing van de school in 1984/1985 kregen de leerlingen les in het plaatselijk verenigingsgebouw/dorpshuis. Oele ging met dat gegeven in het achter hoofd vanuit dat de kinderen daar ook deze keer terecht zouden kunnen. „Maar toen kreeg ik -van de gemeente te horen dat dat een probleem gaf, omdat er al afspraken waren gemaakt met on der meer een toneelvereniging die er re peteert. Op zich heb ik daar best begrip voor, maar ik vind wel dat het belang van de school in dit geval moet prevale ren boven dat van een toneelvereniging. Oele voegt daar meteen aan toe dat hij openstaat voor andere oplossingen. „Ik wil ook best in de kerk lesgeven. Waar het mij om gaat, is dat de continuïteit van het onderwijs niet in gevaar komt. En de huisvesting is de verantwoorde lijkheid van de gemeente." Gesprek Daar is de gemeente zich, zegt beleids medewerker van de afdeling samenle ving J. Schlicher, terdege van bewust. „Wij begrijpen heel goed dat de school vervangende lesruimte nodig heeft en wij gaan er ook vanuit dat die er komt. We zijn in gesprek met de bestuurscom missie van het dorpshuis over de vraag hoe we dit op kunnen lossen." i Schlicher stelt dat het dorpshuis het meest voor de hand ligt als tijdelijke les ruimte, maar dat er ook andere moge lijkheden zijn. „Eerder is bijvoorbeeld ook wel in brandweerkazernes les gegeven en in Noordgouwe staat een schoolgebouw leeg. Maar het moet natuurlijk allemaal wel te doen zijn voor het onderwijzend personeel en de kinderen. We kijken vooral naar wat er in Sirjansland zelf mogelijk is." Het is de bedoeling dat de verbouwing van de school in september of oktober begint. Schlicher; „We heb ben dus nog even tijd." OOSTKAPELLE - C.J. Cornelis- se uit Oostkapelle is gisteren ko ninklijk onderscheiden voor zijn bijzondere verdiensten voor het onderzoek naar kanker. Hij is benoemd tot Ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw. Cornelisse is als hoogleraar mo leculaire tumor pathologie ver bonden geweest aan het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Daar heeft hij gisteren afscheid genomen. Het schoolgebouw aan de Lageweg in Sirjansland wordt dusdanig ingrijpend verbouwd dat lesgeven tijdens het karwei onmogelijk is. foto Marijke Folkertsma door Melita Lanting NIEUWERKERK - In Nieuwer kerk komen tien starterswonin gen. De woningen komen in [nieuwbouwwijk d' Heule, op de [plaats waar een blokje van vier geschakelde woningen gepland stond. Het college heeft hierover afspraken gemaakt met een pro jectontwikkelaar, tot verbazing van sommige fracties. „Dat verbaasd ons", zegt W. Ju- melet (WD) in een eerste reac tie. Hij doelt daarbij op het feit dat de raad heeft bepaald dat in de luxe woonwijk d'Heule geen projectontwikkelaars aan de slag zouden gaan. Het college schrijft aan de raad dat project ontwikkelaar Willemsen en Min- derhoud uit Capelle aan de IJs- sel de optie had gekregen op de bouw van twee blokken van vier geschakelde woningen in de nieuwbouwwijk. Deze afspraak is gemaakt in ruil voor extra investeringen bij een project in Zierikzee. Na overleg tussen gemeente en de projectontwikkelaar is besloten één blokje van vier woningen te schrappen en op die plaats tien starterswoningen te bouwen. Dat heeft wel consequenties voor de grondprijs. Om de wo ningen betaalbaar te houden, moet de grondprijs omlaag en dat levert de gemeente 190.000 euro minder op. Een verkapte subsidie, waar wel tegenover staat dat op de woningen een an- ti-speculatiebeding komt. Hoe dit anti-speculatiebeding er uit gaat zien, is nög onbe kend. Het kan zijn dat de eerste eigenaar de woning pas na een x-aantal jaren met winst mag verkopen, maar het kan ook ver der gaan zoals bijvoorbeeld bij het initiatief in Burgh-Haamste- de. Daar is gekozen voor een ju ridische constructie zodat de wo ningen tot in lengte van jaren be schikbaar blijven voor starters. Met het plan voor starterswonin gen komt het college tegemoet aan de wens van de raad om in het dorp goedkope huizen te bouwen. Een burgerinitiatief van inwoners van het dorp om starterswoningen te bouwen aan de Ooststraat sneuvelde in de gemeenteraad. Het plan was te laat ingediend om in het wo ningbouwprogramma voor de komende tien jaar mee te draaien en het plan kon ook niet rekenen op planologische goed keuring van de welstandscom missie. De raad heeft daarop het college opgedragen op zoek te gaan naar andere mogelijkhe den en dat wordt nu uitgevoerd tot tevredenheid van raadslid J. van de Berge (ChristenUnie). Burgerinitiatief „De wethouder voert de geest van de motie uit", zegt hij. „Al leen het burgerinitiatief zou voor de gemeente goedkoper zijn geweest." Bij het burgerini tiatief hoefde de gemeente niets bij te dragen. Ook zouden de wo ningen voor de kopers goedko per zijn geweest, zegt W. Dorst. Hij stond aan de wieg van het burgerinitiatief. „Mooi dat de huizen er komen, absoluut. Maar ze zijn wel 30.000 èuro duurder dan in ons plan." De nu geplande huizen gaan tus sen de 130.000 - 140.000 euro kosten. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Uit een imago- en identiteitsonderzoek van het gemeentelijk museum is naar vo ren gekomen dat de tentoonge stelde zaken de bezoeker niet kunnen bekoren. Het wekt de in teresse niet, is saai en rommelig. Het imago-onderzoek is vooral onder inwoners van de gemeen te Schouwen-Duiveland gehou den, maar hoe denkt de museum bezoeker er over? „Een prachtig gebouw, maar verder is het niks", is het korte, maar heldere commentaar van een bezoeker ui Zeist. Hij is een van de weinige mensen die gis termiddag het museum binnen wandelde. Het is waarschijnlijk te mooi weer voor museumbe- zoek. Het museum is gevestigd in een prachtig historisch pand in de Meelstraat. Aan de buiten kant ziet het er allemaal piek fijn uit. v De bezoekers aan het museum hebben dit seizoen ook wel pech. De collectie wordt schoon gemaakt en daardoor is minder te zien dan gebruikelijk, zo krij- de trap op geklommen, loopt de bezoeker tegen een lege vitrine aan. Symbolisch voor de situa tie in het museum want het is verder nagenoeg leeg. In een hoekje is een kleine expositie over Meekrap en verder staan er nog wat arrestee® en een koets. De tussenverdieping is ingericht als trouwzaal en kan ook beke ken worden. „Mooi, maar het ademt de sfeer van Zeeuwse zui nigheid. De zaal kan wel eens opgepoetst worden, het is nu zo grauw." Interessant Een Duits stelletje wat in het museum loopt is wat positiever. Ze hebben met een folder over de historie door het museum ge lopen. „Zeer interessante ge schiedenis. Hierdoor weet je wat meer als je door de stad loopt en het is interessanter dan alleen winkelen." Het stadhuismuseum zal nog wel een tijdje in de reorganisa tie zitten, het wordt samenge voegd met het Maritiem mu seum en het is de bedoeling om in 2009 het vernieuwde museum te openen. gen de bezoekers via een folder uitgelegd. „Die hadden we dus beter eerder kunnen lezen." De Zeistenaar kan er nog wel om la chen. Het pand in de Meelstraat heeft drie verdiepingen, waarvan op de bovenste verdieping het mu- seumdeel is gevestigd. Eenmaal Het was gisteren niet erg druk in het stadhuismuseum in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37