Eenheid in doelgroepenvervoer PZC PZC In de voetsporen van Hannes Schouwen-Duiveland zet weer lieveheersbeestje in tegen luis ALTENA Oosterschelderegio proeftuin voor klantvriendelijker en goedkoper systeem Culinair feest in Domburg agenda Autodiefstal in Renesse b 13 Lintje voor hoogleraar Gent koploper in biobrandstof Brief Hulst tegen ontpolderen Scholiere maakt kans op reis weekenddiensten door Frank Balkenende GOES - Het doelgroepenver voer in de Oosterschelderegio wordt klantvriendelijker en goedkoper. Het is daarbij de be doeling het vervoer van verschil lende doelgroepen te combine ren, voor zover mogelijk. Voor de uitvoering daarvan komt er één centrale organisatie. De betrokken partijen hebben gisteren een intentieovereen komst gesloten. Dat zijn het Sa menwerkingsverband Welzijns zorg Oosterschelderegio, dat mo menteel in zeven gemeenten het vervoer van gehandicapten (WVG) en leerlingen regelt, en de sociale werkvoorziening (WSW), die zorgdraagt voor ver voer van werknemers van de Betho (Goes en Tholen) en De Zuidhoek (Zierikzee). Verder zijn betrokken de stichtingen Het Gors (AWBZ-vervoer), Re gionale Zorgverlening Ter Val- cke en Ter Weel, die vervoer van ouderen naar dagbestedingcen tra regelen. Het idee om het vervoer van ver schillende doelgroepen te bunde len komt niet uit de lucht val len. Ten eerste vervalt met in gang van 2007 de openbaar ver- voer-functie binnen het bestaan de collectief vraagafhankelijke vervoer (CW). Ten tweede ver plicht de nieuwe Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) de gemeenten straks lo kaal sociaal vervoer aan te bie den. Belangrijker nog is dat het kabinet wil dat de wirwar aan vervoersregelingen voor gehan dicapten, zieken en leerlingen verdwijnt. Die stap is onder meer genomen op aanbeveling van een commissie onder voor zitterschap van de Goese burge meester D. van der Zaag. Daar naast heeft PvdA-Kamerlid Dijksma de regering gevraagd experimenten op te zetten, waar bij alle gelden en vervoersrege lingen in de hand van één orga nisatie komen. Het ministerie van VWS heeft de Oosterschelderegio als proef tuin aangemerkt. Uit een onder zoek blijkt dat er kansen be- DOMBURG - Domburg staat be gin juli drie dagen lang in het te ken van eten en drinken. Op vrij dag 7 juli begint het evenement Culinair by the Sea met een lo pend diner. Op vertoon van een bon kan ie dereen de hele avond (tot 21.00 uur) bij deelnemende restau rants terecht-voor een proeverij- tje of een gerecht. Zaterdag 8 juli gaan de proeve- rijen door, van 12.00 tot 21.00 uur. In de Ooststraat is er dan ook een markt met streekproduc ten. Bovendien is er een kindex'kook- club van 14.00 tot 16.00 uur en een workshop tapas maken van 15.30 tot 17.30 uur. Zondag 9 juli wordt Culinair by the Sea afgesloten. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN7THOLEN Stationspark 28 i Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl staan om doelgroepen (honder den reizigers per dag) gecombi neerd te vervoeren. Dat is zeker het geval bij zieken en minderva- liden. Een pluspunt is dat het nieuwe vervoerssysteem per dag meer uren beschikbaar is, deze doelgroepen meer bewegingsvrij heid krijgen. Ook werknemers van de sociale werkvoorziening door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zet ook dit jaar weer lieveheersbeestjes in bij de bestrijding van blad luis. Vorig jaar werd deze metho de op hel eiland voor het eerst toegepast en dat is goed beval len. De overlast van de door bladluis geproduceerde - zeer kleverige - honingdauw is min der geworden. Vooral lindebomen en esdoorns hebben in de zomer veel last van bladluis. Vooral op plaatsen met veel publiek en verkeer geeft dat overlast. De bladluis scheidt een kleverig goedje (honing dauw) af dat lastig te verwijde ren is van plaveisel en gepar keerde auto's. Tot vorig jaar bestreed de ge meente de bladluis door een door het ongedierte geplaagde boom te injecteren met een che- kunnen mogelijk meeliften met de taxibusjes. Overigens is er aanvullend onderzoek nodig naar de sociale werkvoorziening, omdat die nu nog deels over een eigen wa genpark beschikt. De gevolgen voor de WSW'ers zijn groot. Nu worden ze nog opgehaald en thuisgebracht met bedrijfsbus- misch bestrijdingsmiddel. Werk te prima, alleen werd het mid del in kwestie op de lijst van ver boden middelen geplaatst en moest de gemeente op zoek naar een andere methode. Dat werd het lieveheersbeestje. Het dier tje staat symbool voor protest te gen zinloos geweld, maar zo lief als de naam doet vermoeden, is jes, straks reizen ze met het openbaar vervoer. Dat schept aan de andere kant wel meer vrijheid. Voor leerlingen (veelal uit het speciaal onderwijs) wordt in de nieuwe opzet de reistijd vrijwel zeker korter en groeit de kans dat leerlingen van dezelfde school samen kunnen reizen. Mo- het niet. Het is een gulzige vlees eter die zijn honger bij voorkeur stilt met bladluis. Maandag 3 juli wordt begonnen met het uitzetten van larven. Dat gebeurt door middel van speciale zakjes vol larven die aan de bomen worden beves tigd. De larven groeien tot vol wassen lieveheersbeestjes die menteel reizen leerlingen uit het zelfde dorp of dezelfde stad sa men. Het aangeboden vervoer wordt dus klantvriendelijker en (dank zij de bundelingen) efficiënter en dus goedkoper. In de nieuwe opzet staat de reiziger centraal. Plan is om alle doelgroepen vaak en op tijd te informeren korte metten maken met de blad luis. De milieuvriendelijke bladluis- bestrijding wordt in Zierikzee gebruikt voor lindebomen aan de Oude Haven, Havenpark en Manhuisstraat en esdoorns in d'Aillystraat en Zaagmolen. In Noordgouwe worden de lieve heersbeestjes uitgezet in linde bomen aan de Ring, Vijverberg straat, Van Eldikstraat en Pauw straat. (Advertentie) INTERIEUR H DESIGN scheldestraat 25-29 vlissingen over de veranderingen die op til zijn. De projectpartners willen de komende maanden de volgen de stappen zetten: gezamenlijke inkoop en aanbesteding van doelgroepenvervoer, de opzet van één beheersorganisatie en dê mogelijke combinaties van te vervoeren doelgroepen verder uitwerken. STREEKACTIVITEITEN BAARLAND - Fam. v.d. Akker, Voge laarstraat 9, 10.00-17.00 uur: Open tuin dag; BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 22.00 uur:Vrijdagavondcafé; GOES - Leger des Heils, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Bil jartvoorouderen; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 10.00-11.30 uur: Jeu de boules; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten: KATTENDIJKE - Muziektent, 19.30 uur: Zomeravondconcert strijkersen semble Plan B; KLOETINGE - Geerteskerk, 13.30-16.00 uur: Geopend voor publiek, gidsen zijn aanwezig; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; KWADENDAMME - Kermis. RILLAND - Vliedberg, 14.00 uur: Bingo voor 55-plus; SINT-MAARTENSDIJK Voormalige bibliotheek, Markt 58: 14.00 -17.00 uur, verkoop afgeschreven collectie boeken; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; Terras restaurant De Optimist, sluispla- teau, 19.30 uur: zomeravondconcert mu ziekvereniging O.K.K. YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Hel Tref punt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. zaterdag 1 en zondag 2 juli 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen, spreekuur volgens af spraak) Patiënten huisartsenpraktijk de Pij lers v. Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. 0113-272000 Spreekuur zat. en zon. 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Tholen/St. Phlipsiand Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland A.M. Koster.Van Dusseldorpstraat 5, Goes, tel.06-53257131 Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: B. J. Boer, tel. (0113) 313050 of (0113) 228866. Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman, van Anrooy: P.C. Stokman, 's Gravenpolderseweg 39, Goes, tel (0113)213419. Praktijk voor gezelschapsdieren. L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel.( 0113) 572756. Spreekuur zat. 9.30-10 uur. Dierenkliniek Goes, kliniek voor Ge zelschapsdieren, C.W. Dreesman en, M.A.R. van den Boomgaard, 's Graven- polderseweg 92, Goes, tel.(0113) 270072 (24 uurs spoeddienst). Spreek- uur zat. 10.00 tot 15.00 uur. Dierenambulance Dierenambulance Bevelanden, tel. 0623466221. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur Poortvliet, Kalfsdamseweg 2» zat. van 8.30-9.00 uur en Tholen, Boter- J markt 10, zat.van 11.00-12.00 uur. Wijkverpleging Allévo. tel.(0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel.(0113)229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: M. de Winter, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. RENESSE - Een auto die ge parkeerd stond aan de Duinwek- ken in Renesse is gistermiddag tussen 12.00 en 17.00 uur gesto len. Het betreft een grijze Opel Vec- tra met het Duitse kenteken DOKM203. Het gestolen voertuig heeft een waarde van enkele honderden euro's. (Advertentie) i.v.m. familieomstandigheden is onze showroom gesloten op vrijdag 30 juni en zaterdag 1 juli Kloosterweg 6 Kapelle keukeKistudio. Industriererrein de Smokkelhoek vrijdag 30 juni 2006 Roelof, Janaï en Victor (vlnr) bestuderen plaatjes van schapen in de schapenwei. door Cornelleke Blok NISSE - Lang geleden leefde er in de schapenwei bij de schaapskooi in Nisse een stroper. Zijn naam was Hannes. Hannes ving dieren op het land van he le rijke mensen. Die stuurden dan de schout op Hannes af om hem te vangen. Gelukkig beschermden zijn vrienden hem. In ruil daarvoor nam Hannes af een toe een haasje of een konijntje mee. Hannes had geen huis, maar sliep in de wei. Alleen als het koud was, ging hij naar binnen, naar de schaapskooi. Een beetje verdwaasd staan de kinde ren te luisteren, terwijl moeder Anja La- zar het verhaal over Hannes de stroper voorleest. Jens, Victor, Janaï (6) en Roe lof, die over een paar dagen zijn zesde verjaardag viert, zijn uit Middelburg naar Nisse gekomen voor Roelofs kin derfeestje. Ze maken zich op voor het stroperspad bij de schaapskooi in Nisse: een nieuwe activiteit, die in het teken staat van Hannes de stroper en zijn bele venissen. Mieke Tinge, vrijwilligster bij Stichting Zeeuwse Schaapskudde, kwam met het idee. Samen met de andere vrijwilligers zette ze de route uit. „Ik weet niet meer precies hoe ik op Hannes de stroper ben gekomen. We hebben al best wat erva ring met kleuterpaden en kabouterpa den. Er is hier bijvoorbeeld al het zee roverspad, voor kinderen van zeven tot tien jaar. Ik wilde iets leuks doen voor jongere kinderen. Het moest iets zijn waarbij de kinderen kunnen rennen en hun zintuigen moeten gebruiken." Anja was meteen enthousiast: „We heb ben ook al eens meegedaan aan het zee roverspad, voor een feestje van één van mijn andere kinderen. Het is leuk als ze in de natuur bezig zijn. Bovendien is cÜt een omgeving waar je niet zo vaak komt, als je in Middelburg woont." Het stropersverhaal lijkt ondertussen nog niet echt door te dringen bij de kin deren. „Hannes was eigenlijk een man die van alles probeerde, maar die eigen lijk nergens goed in was", probeert An ja de stroper beter te typeren. Roelof staat er met een beteuterd ge zicht bij te kijken. Als feestvarken mocht hij zojuist de groene stropersbo- dywarmer met bijpassend hoedje in ca- mouflagekleui'en aantrekken, want een stroper mag natuurlijk niet opvallen. Hij lijkt nu toch een beetje spijt te heb ben van zijn enthousiaste reactie van zo even. „Ben ik nu ook zo'n domme Han nes?", vraagt hij met grote ogen. Na wat geruststellende woorden van zijn moe der, kan de tocht rondom de schapen wei beginnen. Janaï draagt de stropers tas met allerlei attx'ibuterx, die nodig zijn om de opdrachten uit te voeren. Fanatiek rennen de jongens vooruit, op zoek naar de nummerbordjes, die uitge zet zijn op het parcoux-s. Al snel hebben ze de eex-ste gevonden. De schapen ko men meteen aan bod. De jongens moe ten de schapen in de wei vergelijken met plaatjes uit de stroperstas. Veel aan dacht voor de beesten hebben ze niet. Het is veel interessanter om op zoek te gaan naar het bordje met nummer twee. In alle haast vex'geten ze de stroperstas mee te nemen. In het zonnetje maken de jongens gecon centreerd een pijl van grassprieten en stenen. „Dat deed Hannes ook- Hij kon niet lezen en schrijven, maar hij moest toch' de weg aanwijzen", legt Anja aan de hand van haar instructieboekje uit. Lang duurt het niet, want bordje num mer drie lonkt. De kinderen rollen door het gras als ze zich, net als Hannes, moe ten verstoppen voor de schout. Even la ter moeten ze met een natte vinger uit vinden uit welke richting de wind foto Willem Mieras komt. Dat moest Hannes immers ook weten, als hij een vuurtje wilde maken. De zintuigen worden inderdaad volle dig benut. Het welverdiende zakje chips als tussendooi'tje is daarop geen uitzondering. Naax-mate de kinderen verder lopen lij ken ze het zoeken naar bordjes steeds interessanter te gaan vinden, dan de op- di'achten zelf. Toch doen ze fanatiek mee met het nabootsen van dieren en luisteren naar geluiden in de omgeving. Anja: „Ja, het lijkt misschien alsof ze er niet zo mee bezig zijn, maar als je ze er straks naar vraagt, dan hebben ze er toch heel veel van opgestoken." Daar blijkt ze na afloop geen ongelijk in te hebben.Van vex-warde blikken is geen spoor meer te bekemxen. Jens weet na het uurtje vol avontuur precies uit te leggen wat een stxuper is. „Dat is een mens die allemaal diex-en vangt. Eigen lijk mocht dat niet, dus toen hadden ze de politie erbij gehaald", legt hij wijs uit. „Maar", zegt hij er meteen achtex*- aan, „Hannes was niet slecht hoor. Hij zorgde goed voor zijn vrienden." In de zomer kan het stroperspad bij de schaapskooi in Nisse elke dinsdag tot en met zondag tussen 13.00 en 16.00 uur gelopen worden. Vooraf reserveren is noodzakelijk via telefoonnummer 0113-655268. OOSTKAPELLE - C.J. Cornelisse uit Oostkapelle is giste-": ren koninklijk onderscheiden voor zijn bijzondere ver diensten voor het ondex-zoek naar kanker. Hij is benoemd! tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Corne-' lisse is als hoogleraar moleculaix*e tumor pathologie ver-; bonden geweest aan het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC). Daar heeft hij gisteren afscheid genomen. Bij zijn afscheid ontving hij de koninklijke ondex'schei- ding. Cornelisse is zeer nauw betrokken geweest bij de- ontdekking van de genen voor erfelijke borstkanker. Bo vendien vervulde hij een sleutelrol bij het ontrafelen van. het gen dat vex-antwoordelijk is voor erfelijk paragang- lioom. Hij heeft het erfelijke mechanisine ontdekt dab leidt tot overerving van deze tumor. Ook is Cornelisse* nauw betrokken bij wetenschappelijke organisaties en. een invloedrijk biomedisch wetenschapper. In Zeeland is hij medevei'antwoordelijk voor het opzetten van het life sciences-programma van de Roosevelt Academy. GENT - De Gentse Kanaalzone wordt in snel tempo inge- x*icht als Ghent Bio-Enei*gy Valley. De biobx*andstofprodu- centen Bioro en Alco Bio Fuel investeren de komende tijd tientallen miljoenen in installaties voor de productie van biodiesel en bio-ethanol. De bedx'ijven werken samen met het havenbedrijf, de stad Gent en de Univex*siteit van Gent. Samen willen ze het leeuwendeel van de bioproduc- tie in België voor hun rekening nemen. HULST - Het gemeentebestuur van Hulst dringt bij het Rijk aan op alternatieve maatx*egelen voor de ontpolde- x*ing van de Hedwigepolder nabij Nieuw-Namen. De ge meente blijft principieel tegenstander van dat idee als na- tuurcompenserende maatregel voor de verdere verdieping van de Westerschelde. Een brief van die strekking gaat' naar de commissie die de studie naar de milieueffecten van de ontpoldering in beeld moet brengen. Op vex*zoek van de CDA-fx*actie schex*pt de gemeente de. brief nog aan. Ook de christendemocratexr zijn falikant te-', gen ontpoldering van de Hedwigepolder. Ze vinden dat' het heel goed mogelijk is om buitendijks maatregelen kun nen worden genomen om verloren natuux*waarden te com penseren. MIDDELBURG - Scholiex*e Anne Landman van de Chris telijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg maakt samen met docent Max-tin Hofman kans op een x*eis naar Oeganda. De ontwikkelingsox'ganisatie World Vision neemt dit najaar vijf scholieren en vijf docenten mee naar dit land om met eigen ogen te zien hoe het leven in Afrika is. De studiereis is onderdeel van de sponsoractie Zip; your lip. Door het hele land haaldexi 159 scholen dit voox*-: jaar ongeveer 300.000 euro op voor kinderen uit Afrika die aan aids lijden. De actie bestond uit een etmaal vas-: ten. De CSW belandde met een opbrengst van ruim; 18.000 euro op de tweede plaats in het klassement van] scholen die het meeste geld wisten op te halen. Daarom wex*d de Middelburgse school uitgenodigd om met een op-" stel over de hiv-/aidspx*oblematiek in Afrika mee te din gen naar de studiereis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33