PZC Provincie knijpt N254 verder af Dolblij en een stuk mondiger Pissebedden en Spitfires debuut van meester Verkuil Met sloop bedreigde bode woning krijgt nog even respijt O iittala Opruimen asbest achter de rug Subsidie Smerdieks muziekfestival Scriptieprijs oud-inwoner Breskens Extra maatregelen tegen sluipverkeer Vrachtwagen en auto in botsing in Lewedorp Nieuw riool tegen stank in Oost-Souburg Eis drie jaar gevangenis voor overval op ABN-Amro Aardbeien De mooiste iittala shop in Zeeland, biedt u vandaag de Origo drinkbeker aan voor 7,50 i.p.v. 14,90 per stuk. Voor een compleet beeld van iittala; bezoek onze verbouwde life-style winkel! HAAR VAN BOVENK ZIJ VAN BENEDEN! N GORTSTRAAT 28 4331 LC MIDDELBURG T 0118-617652 WWW.BOVENENBENEDEN NL COLIJNSPLAAT - De asbestdeeltjes die in de nacht van zondag op maandag zijn verspreid bij een brand in een loods aan de Visserijweg in Colijnsplaat, zijn opgeruimd. Een asbestsaneringsbedrijf heeft het gebied tussen het ha venterrein en het bedrijf Wisse-Kramer, een flink stuk van de Oostzeedijk, schoongemaakt. Dat heeft de gemeen te Noord-Beveland gisteren laten weten. Het schoonmaak werk moest deels met de hand gebeuren. Een deel van dé Oostzeedijk is speciaal gemaaid omdat het gras te hoog stond. Na de maaibeurt konden de weggewaaide asbest deeltjes worden opgezogen. Het eerder afgezette gebied is nu weer toegankelijk. Een strook van twee meter voor de loodsen aan de Visserijweg is nog niet vrijgegeven. SINT-MAARTENSDIJK - Het Smerdieks muziekfestival krijgt een eenmalige subsidie van vijftienhonderd euro Dat heeft de Thoolse gemeenteraad gisteravond besloten. Het festival, dat vorig jaar voor het eerst gehouden werd breidt dit jaar uit van drie naar vier woensdagavonder met muziek in het dorp. Het evenement heeft een totale begroting van 9500 euro. De meerderheid van de gemeenteraad was gisteravonc van mening dat het festival een subsidie verdient, aange zien ook subsidies zijn toegekend aan soortgelijke evene menten in Sint-Annaland en Oud-Vossemeer. De partijen SGP, ChristenUnie en Reformatorische Frac tie Tholen (RFT) stemden om principiële redenen teger het voorstel. Ook waren er geluiden dat een meer gestruc tureerd beleid voor dit soort subsidieverzoeken noodzake lijk is. Het Thoolse college werkt hier inmiddels aan. Hei nieuwe beleid moet in 2008 ingevoerd worden. BRESKENS - De afstudeeropdracht van oud-Bressiaan- der Steven Mookhoek (26) is onderscheiden met de drie jaarlijkse scriptieprijs van de Deutsche Kautschuk Gesell- schaft. Mookhoek was leerling van het Scheldemondcolle'. ge in Vlissingen. In Enschede studeerde hij chemische technologie aan d< faculteit technische natuurwetenschappen van de Univerj siteit Twente. Plij studeerde december vorig jaar af. Ir zijn afstudeeropdracht deed hij onderzoek naar de verbe tering' van de eigenschappen van rubbermaterialen di< nog verwerkbaar zijn als plastics. Mookhoek neemt zijn onderscheiding, waaraan een be drag van 2500 euro is verbonden, maandag in Neurenberg in ontvangst. De Deutsche Kautschuk Gesellschaft heef-' als doelstelling het stimuleren van het onderzoek naar er de ontwikkeling van rubbers. Mookhoek is momentee. werkzaam aan de Technische Universiteit in Delft. Daal doet hij onderzoek naar zelfherstellende kunststoffen. vrijdag 30 juni 2006 editie Bevelanden-Tholen LEWEDORP - Op de kruising Postweg, Scheldestraat in Lewe dorp heeft zich gisteravond rond half acht een aanrijding voorgedaan. Daarbij waren een personen auto en een vrachtauto betrok ken. Er vielen geen gewonden. De veroorzaker van het ongeluk was een 45-jarige automobilist uit de gemeente Borsele. De au tomobilist kwam het dorp uitrij den en reed rond half acht in de Scheldestraat. Op de kruising verleende de in woner van Borsele geen voor rang aan een 59-jarige bestuur der van een vrachtauto uit Mid delburg. De personenauto raakte zwaar beschadigd. De vrachtauto kwam er met een lichte bescha diging van „af. door Rob Paardekam GOES - Dolgelukkig waren ze met hun certificaat, de veertien leerlingen van de Deltaschool in Goes die de af gelopen weken hebben deelgenomen aan het project 'omgaan met elkaar'. „Ze zijn een stuk mondiger gewor den", vindt directeur H. Willemstein. Op de Deltaschool zitten kinderen met een verstandelij ke beperking. Veel van hen zijn best onzeker in hun con tacten met andere mensen. De schoolleiding vond het tijd om daar iets aan te veranderen. Een medewerker van Mee Zeeland, een organisatie die zich inzet voor mensen met een beperking, heeft daarbij geholpen. De kinderen hebben in zestien lessen onder meer video's be keken en aan rollenspellen deelgenomen. Veel denkbare situaties kwamen daarbij aan bod. Hoe spreek ik mijn baas aan? Hoe ga ik om met kritiek? Dat soort zaken. „Natuurlijk was er in het verleden ook aandacht voor omgangsvormen", zegt directeur Willemstein. „Maar met dit project zijn we er dieper en breder op ingegaan. Het heeft geholpen. Een leerling kwam onlangs naar me toe om te onderhandelen over een bepaalde faciliteit in de school. Dat had hij vroeger echt niet gedurfd." Als het aan Willemstein ligt, wordt het project een vast on derdeel van het leerprogramma. Of Mee Zeeland daar bij betrokken blijft, weet hij niet. „Leraren hebben de afgelopen tijd meegeholpen", stelt hij. „Ze kunnen het in de toekomst waarschijnlijk best zelf doen." foto Willem Mieras door Rob Paardekam HEINKENSZAND - De Lokale Partij Borsele (LPB) heeft gister avond een stokje gestoken voor de sloop van de bodewoning aan de voorkant van het gemeente huis in Heinkenszand. Het college had de gemeente raad voorgesteld om in verband met de aanstaande sloop van de leegstaande woning de boek waarde van 164.000 euro ineens af te schrijven. Als de sloop een maal is geschied, zou de vrijge komen ruimte gebruikt kunnen worden voor een stel extra par keerplaatsen bij het gemeente huis. De LPB liet weten niet erg ge charmeerd te zijn van het plan en diende een motie in om sloop van de bodewoning voorlopig te voorkomen. Fractievoorzitter B. Kooiker liet weten 164.000 eu ro nogal veel geld te vinden voor pak 'm beet tien parkeerplaat sen. PvdA'er P. Vollaard zei ook wei nig te zien in de sloop van de wo ning. Hij stelde voor om de af boeking nu niet door te laten gaan en wil eerst een degelijk voorstel zien over wat het colle ge nu echt met de woning of de vrijkomende grond wil doen. Hij opperde het idee om van het huis een starterswoning te ma ken. „Als na onderzoek toch blijkt dat slopen de enige optie is, moet dat maar. Het is echter onzinnig om nu al die 164.000 euro weg te boeken." Wet houder M. de Bruijne raadde de raad af om de motie aan te ne men. Hij noemde het tekort aan parkeerplaatsen een belangrijke reden om de woning te slopen. I In verhuur of verkoop van hé; huis ziet hij weinig, omdat hér zo nadrukkelijk op het terrein van het gemeentehuis staat. Alhoewel CDA, SGP/Chrijs tenUnie en WD op zich weini.; problemen met sloop leken t' hebben, stemden ze na enig bé' raad toch in met de motie va - de LPB. Dat betekent dat sloo'.r voorlopig van de baan is. Hé- college zal op termijn met ee< concreet voorstel over de toe? komst van de woning moeten kcj men. OOST-SOUBURG - De waterc verlast achter de Spoorstraat e> bij het Ambachtsveld r Oost-Souburg wordt in augiu tus aangepakt. Dat heeft hr Vlissingse college besloten. 1 Vorige zomer stond tot drie ked toe zo'n veertig centimeter wA ter in de garages aan de achtei kant van de Spoorstraat. E_ rioolpompinstallatie werkl wel, maar kreeg de hoeveelhei water niet op tijd weggewerk De pomp moest het afval- en i\ genwater afvoeren uit zowel c Spoorstraat als het noordelijl deel van de Middenhofsingel. Ii middels is het gebied Middei hof losgekoppeld van de riol ring Ambachtsveld. Met het oc op de toekomstige woningbou op het Ambachtsveld moet riolering verder verbeterd wo den, vinden B en W. Er komt r een gescheiden rioolstelsel. Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. door Frank Balkenende s-HEER ARENDSKERKE - De actiegroep Knip N254 Nu wist het al lang, maar nu is ook de provincie overtuigd. De maatre gelen om sluipverkeer op de N254 te weren, werken nauwe lijks. Dat blijkt uit tellingen van de provincie. Er worden daarom extra maatregelen getroffen. De provincie, de gemeente Goes en de actiegroep Knip N254 Nu hebben daar gisteren overeen stemming over bereikt. Het pak ket aanvullende maatregelen om met name vrachtwagens te ontmoedigen over de provincia le weg tussen Goes en Heinkens zand te rijden, bestaat uit extra politiecontroles op snelheid, een andere bewegwijzering bij Hein kenszand en overleg met haven bedrijf Zeeland Seaports over de wegenkaarten die zij aan (buitenlandse) vrachtwagen chauffeurs meegeven. De provin cie wil weten of de N254 daar als doorgaande route op staat. Bij Heinkenszand is een andere bewegwijzering nodig, omdat de borden nu bestuurders naar Goes dirigeren via de N254. Een vierde frustratie voor slui- pers vormt de aanleg van een nieuw spoorwegviaduct bij 's-Heer Arendskerke. De bouw daarvan begint in september en duurt vier maanden. Voor ver keer zal tijdelijk ter hoogte van het viaduct één rijstrook be schikbaar zijn. Bovendien staan er dan verkeerslichten. Hoewel slechts een tijdelijke barrière, beschouwt gedeputeer de A. Poppelaars (CDA, ver keer) de bouw van dat viaduct als een extra maatregel. „We denken dat dat de grootste klap per oplevert. We hopen dat het verkeer dat dan naar en van Goes rijdt via de rijksweg A58, dat ook na die vier maanden blijft doen." Bewoners aan de geplaagde rou te langs 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Hendrikskinderen, vere nigd in de actiegroep, klagen sinds de opening van de Wester- scheldètunnel over toegenomen sluipverkeer. Uit door de actie groep gehouden kentekenonder- zoeken is gebleken dat vooral veel vrachtwagens op de route Zierikzee-Sloegebied de N254 nemen, terwijl ze evengoed over de snelweg A58 kunnen rijden. Qua tijd maakt dat niets uit. Om het probleem aan te pak ken, wilde de provincie aanvan kelijk bij Heinkenszand een 'zachte knip' maken ter hoogte van de Drieweg en de Postweg. Dat zou chauffeurs ontmoedi gen de N254 te kiezen. Weinig effect De provincie zag echter vorig jaar om financiële redenen af van de beloofde knip. Ze vond het onzinnig daar één miljoen aan te spenderen, terwijl over enkele jaren de Sloeweg wordt verdubbeld, waarbij er bij Hein kenszand een nieuwe, betere aansluiting op de snelweg komt. De actiegroep schikte zich, maar eiste wel alternatieve maatregelen en kreeg die. De in grepen die tot nu toe zijn ge daan, sorteren echter weinig ef fect. Grootste aanpassing vormt het kruispunt bij de Deltaweg in Goes. Er is voor verkeer dat vanaf 's-Heer Hendrikskinderen komt nog maar één opstel- strook, zodat de wachttijd lan ger wordt. Tegelijkertijd stimu leert de vrije rechtsafstrook op de Deltaweg richting de Goese binnenstad, het gebruik van de snelweg. Via de A58 kom je im mers sneller Goes binnen. Dat heeft geleid tot zeven procent meer verkeer op de Deltaweg, waaruit Poppelaars concludeert dat de proef met de vrije rechts afstrook succesvol is. Op de N254 is het aantal vracht wagens echter nauwelijks ge daald; van 925 (in 2005) naar 890 per etmaal. Pluspunt is wel weer dat ondanks belemmerin gen op de N254 het verkeer door De Poel en 's-Heer Hendrikskin deren niet is toegenomen. Enkele beloofde maatregelen uit de eerste fase moeten nog worden uitgevoerd: de invoe ring van roodlichtcamera's en een langere wachttijd bij alle verkeerslichten op de N254. De camera's konden niet worden ge plaatst omdat het Openbaar Mi nisterie die landelijk als één pak ket aanbesteedt. Zeeland moet daar op wachten. Invoering van een snelheidsli miet van zestig kilometer per uur, zoals de actiegroep bepleit, vindt Poppelaars niet passen bij de functie van de N254. De gemeente Borsele is er ook te gen. door Frank Balkenende GOES - Zijn klas was zijn klankbord.- Elk hoofdstuk las meester Gerard Verkuil van ba sisschool De Regenboog in Hoe- dekenskerke voor om te peilen of hij op de goede weg was met zijn kinderboek. Daarom kregen 'zijn' leerlingen van groep acht deze week allemaal een exemplaar van zijn literaire debuut Pissebedden en Spitfires. Was-ie wel verplicht. De 22-jarige Verkuil uit Goes schrijft graag. Columns op web- logs en discussiefora. Een kin derboek schrijven is echter ande re koek. „Eén pagina of tachtig kantjes maakt wel een ver schil." Hij is er 'gewoon' aan be gonnen tijdens een vakantie in Bretagne. Op het strand bouwde hij het raamwerk voor zijn schrijversdebuut en schreef hij alvast drie hoofdstukken. „Ik dacht: ik begin er nu aan en als het lukt, is het gaaf." Het resul taat is een boek met spanning, humor, drama en vriendschap. Hoofdpersoon Tim Kranendon- ck, een ventje uit groep zeven van de basisschool gaat samen met zijn nog steeds niet zindelij ke vriend Richard op vakantie naar Normandië en Bretagne. Daar delen ze hun passie voor de Tweede Wereldoorlog (Spitfi res) en onderwijl helpt Tim zijn vriend van het broekpiassen af (vandaar: pissebedden). Hoe, dat wil Gerard Verkuil niet prijsgeven, anders is de clou ver klapt. Natuurlijk bevat het boek ook een romance. Tim is verliefd op Tirza en uiteraard wordt er heel Meester Gerard Verkuil met zijn boek. foto Willem Mieras wat af ge-sms't. Voor de nodige spanning wordt en passant een zakkenroller gesnapt, komt als educatief element het thema 'pesten' om de hoek kijken en snijdt de debutant ook het ge loof aan. „Het boek zit vol met dingen van mijzelf. Ik ben lid van de gereformeerde kerk vrij gemaakt en heb de kerkgang er in gestopt. Wel op een luchtige manier. Ze klieren met de collec tebus en vangen iets op over de barmhartige Samaritaan. Het is echter geen boek met een bood schap." Samba Als er weer een hoofdstuk uit de pen was gevloeid, las Verkuil het voor aan zijn leerlingen. Daarbij bleek dat kinderen andere opvattingen over humor hebben dan volwassenen. „Je voelt je net een cabaretier die zijn grappen test. Passages die ik aardig vond, werkten soms niet, andere weer wel. Ik heb ook elementen van mijn leer lingen gebruikt. Zo beschrijf ik een horloge, waarvan één van de leerlingen direct opmerkt: 'Hee, dat is mijn horloge'. Het leuke is dat leerlingen heel erg meegaan in het verhaal. Ik laat mijn hoofdrolspelers in plaats van shit 'samba' zeggen. Dat roept nu iedereen op school." Verkuil denkt dat het boek, waarvoor Corine de Man illus traties heeft gemaakt, gemaakt is om op basisscholen voor te le zen. Supereducatief is het niet, maar de leerlingen steken wel wat op over pesten en topogra fie. En uiteraard over wat kinde ren op die leeftijd ernstig bezig houdt: verkering. Pissebedden en Spitfires is ver krijgbaar bij intemetziitgeverij Free Musketeers, ISBN 908539-487-2. Voorverkoop: 12,65 euro, straks in de lokale boekhandels: 15,95 euro. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 59-jarige inwoner van Kwaden- damtne is gisteren bij de recht bank in Middelburg voor het ple gen van een overval drie jaar ge vangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De man pleegde op21 maart de overval op een filiaal van de ABN-AMRO bank in Goes. Tegen een baliemedewerkster, een stagiaire, zei hij die morgen: „Dit is een overval, in deze kof fer zit een bom en met een druk op de knop van mijn mobiel gaat hij af." Vervolgens dwong hij de kassier tot het afgeven van bankbiljetten. De stagiaire dacht in eerste instantie aan een alarmoefening, maar merkte al gauw dat het menens was. De verdachte liep daarna met de buit, circa tweeduizend euro, de bank uit. Er werd meteen alarm geslagen. De aanhouding volgde niet veel later. De man bestelde eerst in een snackbar een frietje met kroket. Daarna ging hij een café binnen. Aan de hand van een duidelijk signale ment kon hij daar worden aange houden. De verdachte zei zich niets meer van de overval te her inneren. „Ik weet nog wel dat ik gegeten heb." Dat hij de herinne ring aan de overval kwijt was, had volgens hem te maken met zijn suikerziekte. De overval viel echter niet te ontkennen, omdat de (markante) man ge makkelijk op de videobeelden bij de bank was te herkennen. Bij fouillering werd ook nog eens het geld van de bank aange troffen. Officier van justitie R. Jeuken geloofde het verhaal van de ver dachte niet. Jeuken werd in zijn 'overtuiging gesteund door het rapport van de gedragsdeskundi gen, die dergelijk gedrag bij sui kerpatiënten niet als zodanig herkennen. In de rapportages werd gesproken over een boven gemiddeld intelligente man. De officier zocht het motief voor de overval in de financiële proble men en de huisuitzetting op de dag van de overval. Raadsman M. Harte vond de overval niet veel voorstellen. „Het is een op welling geweest. Mijn cliënt was zijn medicijnen vergeten in te nemen. Het komt regelmatig voor dat hij dan zijn bewustzijn verliest." De strafpleiter twijfel de aan de toerekeningsvatbaar heid. Hij pleitte voor een cel straf van vier maanden. De offi cier meende dat de Bevelander juist door zijn rustige uitstra ling zich ervan bewust was een grote kans te hebben om de over val te doen slagen. De recht bank doet op 12 juli uitspraak. zeeuwse almanak „Zeg Peter", zei die moeder uit Vlissingen tegen haar elf jaar oude zoon, „als jij nu eens aardbeien haalt voor op brood?" Zo gezegd, zo gedaan. Op zijn fietsje racete hij naar de groenteboer, twee straten ver- j der. Binnen vijf minuten was hij terug, het doosje met aard- beien keurig onder de snelbin- ders. De familie liet zich de aard- ij beienjam prima smaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31