mr$" Nederland door val kabinet vervroegd naar de stembus Toerist breekt definitief met Zeeland PZC I raymoryjo PZC Auto Delta claimt schade door splitsingswet mil ii mi i MAANDMBNU 23, Zeeuwse Kamerleden blij en ontzet Kamerfractie D66 trekt stekker uit Balkenende II Veel tips over ontvoeringspogingen Zeeuwen zijn gezonde mensen Wieier wereld houdt adem in Ambachtfi entend t Zonnig en droog. Zwakke tot matige noordoostenwind en met 22 tot 27 gra- 48e jaargang no. 152 rijdag 30 juni 2006 os nummer 1,25 den warm zomerweer. 'NT trnyffiö'vHo ii| VOORGERECHT HOOFDGERECHT NAGERECHT Vooraf haring en Dan volgt een heerlijke En als afsluiting honing een heerlijke varkensoester met amandel parfait met rode bietensalade. spekjes en ui. een caramelsaus. internet: www.pzc.nl DEN HAAG - Het verschil tussen de reacties van de twee Zeeuwse Kamerleden kan niet groter zijn. De één is verbijsterd, de ander is blij. Siem Buijs (CDA) noemt de door D66 veroorzaakte val van het kabinet 'onbegrij pelijk en onverantwoord'. Luuk Blom (PvdA) daaren tegen is blij. „Niet voor me zelf, maar voor de ouderen en de chronisch zieken." Volgens Buijs was het kabi net de Tweede Kamer in de zaak Ayaan Hirsi Ali volle dig tegemoet gekomen. De handelwijze van D66 heeft volgens hem dan ook te ma ken met 'emoties en interne spanningen'. „Hun verhaal was zwak. Het is boven dien onverantwoord, want het gaat ten koste van het herstel van de economie en het tegengaan van de werk loosheid, allemaal dingen waar wij met onze prachti ge hervormingsagenda aan werkten. Op het gebied van sociale voorzieningen en in komen hebben we enorme successen geboekt. Dit is aan het Nederlandse volk niet uit te leggen." Tot aan de vervroegde ver kiezingen streeft het CDA naar een missionair minder heidskabinet met de WD, aldus Buijs. Dus geen de missionair kabinet dat geen besluiten kan nemen. „Het is beter voor het land als we echt dingen kunnen doen. Bij elk voorstel zul len we kijken of we vol doende steun in de Kamer kunnen krijgen." De ge beurtenissen van gisteren hebben een 'enorme vastbe radenheid' in de CDA-frac- tie gebracht om de verkie zingen te- gaan winnen, al dus Buijs. Hemelsbreed Die heerst ook bij de PvdA, blijkt uit de reactie van Blom, die verder hemels breed verschilt van die van Buijs. „Voor de mensen die het de afgelopen drie jaren zwaar hebben gehad, ben ik enorm blij dat dit kabi net is gevallen. Nu kunnen we als PvdA werken aan een sterk en sociaal Neder land. We krijgen de kans om met een mooie verkie zingsuitslag recht te breien wat onder Balkenende II al lemaal' is- kromgetrokken. In het kader van de Zorg- verzekeringswet gaan we de lasten eerlijker verde len, we gaan de koppeling tussen AOW en lonen her stellen. Dat zijn zekerheid- jes." Voor beide Kamerle den zal de zomer er anders uitzien dan verwacht. „Geen reces", erkent Blom. „Maar ik verheug me er op." pagina 4 commentaar martelgang van Balkenende strijd om kiezersgunst barst los D66 neemt geen genoegen met nieuwe knieval Verdonk Advertentie VACATURES Bent u de Autoplanner die Kloosterboer Vlissingen zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze óf één van de vele andere vacatures. Premier Balkenende verlaat de Tweede Kamer nadat hij heeft meegedeeld de koningin het ontslag van zijn kabinet aan te bieden. door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Nederland moet bin nenkort weer naar de stembus voor een nieuwe Tweede Kamer. Pre mier Balkenende biedt vanmorgen het ontslag van zijn ministersploeg aan de koningin aan. Gisteravond werd het kabinet ten val gebracht door de Kamerfractie van D66, die de steun aan het kabinet had opge zegd vanwege de paspoortaffaire rond het afgetreden Kamerlid Hirsi Ali en VVD-minister Verdonk. De reguliere verkiezingen waren voor zien voor 15 mei volgend jaar. De regeringspartijen CDA en WD gaan voorlopig samen verder met een demissio nair minderheidskabinet zonder D66. Het liefst willen zij samen als minder heidskabinet een doorstart maken en pas voor volgend voorjaar nieuwe verkiezin gen uitschrijven. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil echter komend najaar al verkiezingen houden. Koningin Bea trix consulteert vandaag vice-voorzitter Tjeenk Willink van de Raad van State en de voorzitters van Tweede en Eerste Ka mer over de ontstane situatie. Nadat D66-fractievoorzitter Van der Laan gistermiddag de steun aan het kabi net had opgezegd, traden de D66-minis- ters Pechtold en Brinkhorst en staatsse cretaris Medy van der Laan af. Premier Balkenende zei daarop in de Tweede Kamer dat hij geen andere moge lijkheid zag dan vandaag naar de konin gin te gaan om het ontslag van het voltal lige kabinet aan te bieden. De komende dagen moet blijken of er een manier is waarop een coalitie van CDA en WD toch kan aanblijven. Een door start met alleen CDA en WD, samen goed voor 71 zetels, 'is zeker een moge lijkheid', zei demissionair minister van Financiën Zalm (WD). Volgens hem is dat nodig om een gedegen begroting voor volgend jaar te kunnen opstellen. Minis ter van justitie Donner (CDA) voerde de uitzending van Nederlandse troepen naar de Afghaanse provincie Uruzgan aan als argument voor een doorstart. Alexander Pechtold D66-fractievoorzitter Van der Laan Minder vakantiegangers naar en minder vakantie-uitgaven in provincie door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De teruggang van het toerisme in Zeeland is niet tijdelijk. In 2005 vierden 16 procent minder Nederlanders en 12 procent minder buitenlan ders vakantie in Zeeland. De va- kantievierders laten vooral de Bevelanden en Walcheren links liggen. Ook besteden ze minder geld en laten vaker de tent thuis. Het kenniscentrum toerisme en recreatie presenteerde gisteren de definitieve cijfers over 2005. Voor het eerst sinds jaren duikt Zeeland onder de landelijke trend, stelt het kenniscentrum vast. Definitief lijkt een einde gekomen aan de groei van het aantal Nederlanders dat in Zee land vakantie viert; een trend die de periode 1990 tot 2003 ken merkte. Zeeland keldert hard; in 2003 stond de provincie nog op de tweede plek als wordt ge keken naai' het aantal vakan tie-overnachtingen. Nu staat Zeeland op de achtste plaats. Veertig procent van de totale da ling van het aantal overnachtin gen wordt veroorzaakt door een terugloop van het toeristisch kamperen. De terugloop in het aantal va kanties treft vooral de Bevelan den en Tholen; een afname met 150.000 toeristen. Dat is bijna zestig procent van de totale afname van het aantal vakanties. Vaste gasten Op Walcheren groeide het aan tal vakanties van vaste gasten. Maar op het gebied van toeris tische vakanties moest de regio 24 procent inleveren. Schou- wen-Duiveland vormt een uit zondering en kende een groei van 20.000 vakanties. Niet alleen minder Nederlan ders, maar ook minder buiten landers vierden vakantie in Zee land. Het zijn vooral Duitse vakantie gangers die Zeeland weten te vinden, maar het aantal Duitse gasten daalde vorig jaar met 16 procent. De Belgen daarentegen weten Zeeland steeds meer te waarderen. De vakantievierders gaven vo rig jaar minder geld uit. De ge middelde bestedingen per per soon per vakantie zakten tot 158 euro; een daling van 11 euro ten opzichte van 2004. Ondanks de negatieve ontwikke lingen blijft de werkgelegenheid Auto Nieuwe Spider moet warm onthaal missen De politie in West-Brabant heeft tientallen tips gekregen over de poging tot ontvoering van twee jongens in de pro vincie. Volgens criminoloog De Graaff zijn grensstreken populair bij kinderlokkers omdat ze daar moeilijker zijn op te sporen. Mensen in Zeeland wonen in een gezonde provincie en krijgen genoeg beweging; bovendien zijn er weinig zware drinkers 'en rokers. Daardoor leven Zeeuwen re latief lang. Wel lopen ze meer kans op een onge val op besmetting in geval van een epidemie. De Spaanse justitie maakt vanochtend een lijst be kend, met daarop de na men van bijna zestig wiel renners die verdacht wor den van dopinggebruik. Daarbij zouden zo'n twin tig coureurs zijn die aange meld zijn voor de Tour de France. Ook de favorieten Jan Ullrich (foto) en Ivan Basso worden met de zaak in verband gebracht. Gisteren meldden de prof- ~~JL ploegen gezamenlijk, dat ie- y dere renner die op die lijst staat uit de Tour geweerd woi'dt. De spanning in Straatsburg is ra f V 4 daardoor te snijden. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20, 21 en 23; Redactie Reactie: 24; Auto: 25 en 27 foto Robert Vos/ANP CDA en WD gaven gisteren de schuld van de val aan de kleinste coalitiepartij. De kersverse WD-fractievoorzitter Rut- te zei woest te zijn op D66 vanwege het 'ongecoördineerde optreden' van die par tij. „Dit duidt op een diepe interne ver deeldheid. D66 is schuldig en niemand anders." CD A-fractieleider Verhagen noemde het 'onbegrijpelijk' dat D66 het kabinet heeft opgeblazen. D66-fractievoorzitter Van der Laan wees de kritiek van de hand. „Wij hadden geen vertrouwen meer in minister Ver donk. CDA en VVD bleven haar steunen, dus wij hadden geen keuze." Van der Laan had de volle steun van de D66-be- windspersonen. Landsbelang Volgens Pechtold was het vertrouwen in Verdonk ook bij hem weg. „Ik vond het niet in het landsbelang dat het beleid van Verdonk zou voortduren," aldus de afgetreden minister. De crisis begon diep in de nacht van woensdag op donderdag, toen Van der Laan onverwacht het kabinet voor de keuze stelde: of Verdonk eruit of D66 er uit. Gisteren kwam het antwoord van het kabinet: dat bleef achter Verdonk staan. Daarop maakte Van der Laan haar drei gement waar en trok de steun van D66 aan het kabinet in. Een tragisch slachtoffer van de val van •het kabinet is de Haagse oud-wethouder Bruijns, die deze week in de staitblok- ken stond om Rutte op te volgen als staatssecretaris van onderwijs. Die nieu we baan gaat nu niet door. GPD door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Energiebe drijf Delta stelt de Nederlandse Staat aansprakelijk voor de schade die het zal lijden door de splitsingswet. Het gaat om een bedrag van naar schatting enke le honderden miljoenen euro's. De energiebedrijven kondigden vorig jaar al aan een miljoenen- schade te lijden als ze worden opgedeeld in een netwerk- en een commerciële onderneming. In een brief aan minister Brink horst (Economische Zaken) stelt Delta de bewindsman voor de wet terug te trekken of haar zo danig te wijzigen dat Delta geen schade lijdt. Amerikaanse bedrijven cüe stuk jes van het Delta-netwerk in handen hebben en die aan Delta leasen (cross border lease) gaan bij Delta een claim indienen. De contracten worden door de split sing immers verbroken. „De waarde van zowel het netwerk als het commerciële bedrijf zul len dalen, de werkgelegenheid staat onder druk en we moeten kosten maken om de splitsing uit te voeren", rekent Del ta-woordvoerder M. Van Zuilen grofweg de schade voor. Volgens Delta is de gedwongen splitsing strijdig met de Europe se wet inzake het vrije kapitaal verkeer en het Europees Ver drag voor de Rechten van de Mens. Van Zuilen: „De inzet van een rechtszaak is dat Delta schade leidt als gevolg van wet geving. We beroepen ons op Eu ropese wetgeving, dus de rech ter zal de zaak doorverwijzen naar het Europees Hof van Justi tie. Die zal totdat het een uit spraak doet de wet schorsen. Met de uitspraak van het Euro pees Hof gaat Delta dan weer naar de Nederlandse rechter." Delta is de eerste van de grote Nederlandse energiebedrijven die de Staat aansprakelijk stelt. Advertentie in het toerisme stabiel, aldus het kenniscentrum. Er werken 13.588 mensen in de recreatie en het toerisme (een aandeel van 8,2 procent binnen de totale werkgelegenheid) (Advertentie) m Uw Parketspecialist sdC^w«K'S^,NG NOORDSTRAAT 46 - AXEL BUITENRUSTSTRAAT 20 - MIDDELBURG J voorletters: straal: nummer postcode: plaats: i telefoon: e-mall:y i (postlbankrekeningnummer: i Kijk op ivww.pzc nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar i PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. WO WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement i van 5 weken voor €14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mi|rt rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen i pioolabonnemcnt gehad, Noteert u mij voor een vast abonnement. 1 De eerste twee weken ontvang ik de i krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20,551'. j [H per kwartaal met automatische incasso 59,751" O per |aar met automatische incasso 229,201". met gratis PZC-paraplu S^iióssHSSSSÏO11 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1