Kilometers papier heb je zo dier inspireren het meest Mens en GELICHT Portretten en stillevens in een monument van vergane glorie 17 kunst Archieven ZMF helpt kantoren en scholen energie te besparen Miljoen meer voor jeugdzorg Nieuw gebouw voor Visio Cheque voor Villa Pardoes FNV-horecacamper in Breskens vrijdag 30 juni 2006 door Ben Jansen GOES - Beheerders van grote ge bouwen kunnen flink op de ener giekosten besparen door een be tere inregeling van de cv-instal- latie. Bij een proef op de Middel burgse basisschool De Uilen- burch is 22 procent minder gas verbruikt. Dat is gebe,urd in het kader van het project CV Opti maal waarvoor de Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF) het initia tief heeft genomen. In samenwerking met energiead- viesbux-eau Duboxu-graaf heeft de ZMF bij acht scholen de cv-installatie beter afgesteld. De gemiddelde besparing be droeg 15 procent. Ook voor kan- tooi'- en andere utiliteitsgebou wen zal zo'n project op touw worden gezet. Bij CV Optimaal draait het om het waterzijdig inregelen van de cv-installatie. Voor een goede warmteafgifte is de druk in de cv-installatie van belang. Dat luistert des te nauwer in grote gebouwen, waar de afstanden tussen radiatoren en de cv-ketel vaak aanzienlijk zijn. De klach ten in zo'n situatie zijn bekend: m' de ï'uimten dicht bij de ketel is het te warm en in verderop ge- légen vertrekken te koud. Optimalisei'ing is te bereiken door de doorstroomopening van de radiatorkranen beter af te stéllen. Hoe verder van de ketel, hoe minder de druk, hoe hoger de doorstroomopening moet zijn. Die juiste inregeling, ge combineerd met een goed be heer van de cv-installatie, leidt tot een aanzienlijke verbetering van rendement en comfort. De eenmalige kosten van de aan passingen in school De Uilen- bui'ch bedroegen 1500 euro. In éën stookseizoen is al 1000 euro op het gasverbruik bespaard, zo dat de investering snel is terug verdiend. Daarbij komt dat ver- mindering van het gasverbruik een lagere uitstoot van broeikas gassen met zich meebrengt. De ZMF en Dubourgraaf zijn van plan de Zeeuwse cv-installa- tiebedrijven een speciale oplei ding te geven in het waterzijdig inregelen. door Martijn de Koning Bij archieven denk je al snel aan sche merige kelders met meterslange rijen mappen en dossiers. Geen ver keerd beeld. „Een beetje gemeente heeft al gauw een kilometer of drie, vier aan papier in het archief", verklaart O. Hoogerhuis. Hij bekijkt of de archie ven in de provincie aan de regels vol doen. Hoogerhuis is provinciaal archiefin specteur. Eén keer in de twee jaar maakt hij een verslag van zijn bevindin gen. Die van 2004 en 2005 staan nu op papier. Het gaat met name om de pi'ovincie en gemeenten, maar ook waterschappen en instellingen als de GGD Zeeland, de Sociale Dienst Walcheren, de Zeeuwse Muziekschool en de Zeeuwse Biblio theek krijgen Hoogerhuis regelmatig op visite. Want ook die zijn veilplicht Zeeland heeft relatief veel archiefmateriaal. Hoogerhuis: „Dit was vroeger een belangrijke provincie. Dat bracht veel admini stratie met zich mee." foto Lex de Meester een groot deel van hun administratie te bewaren en toegankelijk te maken. In eerste instantie doen ze dat 'omdat het nu eenmaal moet. „De samenleving verwacht dat overheidsinformatie snel, duidelijk en betrouwbaar is", schrijft Hoogerhuis in zijn vei'slag. Een archief dient als controlemiddel. Iedereen is im mers bevoegd bijna alles wat daar staat, te bekijken. Het is logisch dat er zo veel kilometer papier in de archieven staat, geeft Hoo gerhuis aan. „Denk je eens in hoeveel er dagelijks in een gemeentehuis binnen komt of verstuurd wordt. Alles wat met beleid te maken heeft, moet bewaard worden. Soms honderden jaren." Boven dien heeft Zeeland relatief veel archief - matei'iaal. „Dit was vroeger een belang"- rijke provincie. Dat bracht veel admini- sti'atie met zich mee." Dat begon rond 1500. En nog steeds komt er meer papier bij dan er vernie tigd mag wox'den. „De landelijke over- heid schuift steeds meer taken dóór naar gemeenten. Die krijgen het dus steeds drukker." De archiefkelders moeten aan allerlei regels voldoen. De ruimten zijn voor zien van dikke muren. Het dient er een graad of zestien te zijn, terwijl de lucht vochtigheid rond de 55 procent moet lig gen. „Anders heb je kans dat het papier gaat schimmelen." In het verslag valt te lezen dat dit wel eens gebeurt. „Soms gaan documenten verloren. Restaureren kost erg veel geld." Ommezwaai Het nieuwste probleem heet digitalise ring. Waar vroeger alles wat bewaard werd op papier stond, werden gegevens de afgelopen decennia steeds vaker op achtereenvolgens floppy's, diskettes en memorysticks opgeslagen. Dat bespaart ruimte en is niet duur. Maar het vergt wel een ommezwaai in de mentaliteit van ai-chivarissen, geeft Hoogerhuis aan. „Ze moéten leren hoe nieuwe tech nologieën werken.'Een heel karwei." Ook is er onzekerheid over de duur zaamheid van die elektronische hulp middelen. „Van papier weten we dat het, mits in goede omstandigheden be waard, zeker honderd jaar goed blijft. Van die nieuwe informatiedragers is dat nog niet zeker." Daarom moeten ar chiefbeheerders af en toe met geavan ceerde technieken controleren of alles er nog op staat. Het gaat nog wel eens mis, weet Hooger huis. Veel gemeenten voldoen niet aan alle richtlijnen. Dat komt vooral door gebrek aan mankracht. „Grote gemeen ten hebben meerdex'e archivarissen in dienst. Kleinere soms niet één. Dan schieten dergelijke zaken er wel eens bij in." Hoogerhuis is niet het type inspecteur dat streng nagaat of alle regeltjes pre cies worden nageleefd. „Ik handel lie ver naar de geest van de wet." Daar door heeft hij ook een advisei'ende rol. Maati'egelen nemen kan altijd nog. „Ik heb uiteindelijk de mogelijkheid be- stuui'sdwang toe te passen. Gedeputeer de Staten nemen dan het beheer van een archief over." Hoogerhuis, al 21 jaar inspecteur, heeft nog niet meege maakt dat dat nodig was. „Door te pi-a ten komen we er altijd wel uit." Dat komt ook door zijn goede contacten met de archiefbeheerders. Hij bezoekt ze een keer of vier per jaar. „Ik stuur bijna nooit een brief, ga altijd zelf langs. Dat is anders in omliggende provincies. Daar zijn de lijntjes niet zo kort." De inspecteur is ook tevreden over de openbaarheid van de Zeeuwse archie ven. Want hoewel elk ai-chief toeganke lijk hooi-t te zijn, is het wel zo handig als een gemeente er ook een geschikte studiezaal bij bouwt. In Zeeland zijn er wat dat betx-eft goede mogelijkheden ar chieven in te zien. Het Zeeuws Archief, dat de oude papei-assen van de provin cie beheert, heeft de gegevens van bijna vier miljoen Zeeuwen van de afgelopen eeuwen zelfs op internet gezet. Waar door je vanuit je luie stoel je stamboom uit kan pluizen. „Het vei-groot de toe gankelijkheid. Dat is alleen maar goed", constateei-t Hoogei-huis. Voi'ig jaar concentx-eerde de schildersclub zich op naakten, dit jaar op stillevens en portx-et- ten en voor volgend jaar staan landschappen op het program ma. Als docent probeert hij ingesle ten patronen bij zijn leerlingen te doorbx-eken. „Sommigen ko men alleen maar om ideeën op te1 doen; anderen zitten juist vast en willen toch verder pro beren te komen. Als je alleen wex'kt, kom je er vaak niet toe iets nieuws te proberen. Ik ben er, denk ik, vrij goed in om men sen andex-e wegen te tonen. Stug De Valk laat de cursisten bij voorbeeld bewust acrylverf ge- hte bruiken. „Ik heb ze allemaal t van de olieverf af gekx-egen. Het voordeel van acryl is dat het stug is en snel droogt. Elke streek moet daarom goed zijn. eg> Op die manier leer je echt goed schildex-en. Later kun je het al tijd nog afwerken met olie- - verf." Het niveau van de exposanten 'a loopt, onvex-mijdelijk, stex-k uit een. Achtex-af gezien vindt De Valk dat hij de afgelopen maan- door Anita Tournois GROEDE - Dieren blijken nog altijd een favoriet onderwerp voor Steven tje Hardeman. Maar ook naakten en portretten sieren de wanden van res taurant 1880. De expositie betreft et sen en schilderijen van recente data alsook werk van voor de eeuwwisse- ling. Een reeent werk in acxyl is een por tret van een bruid. Het gezicht in zachte groene tinten is waziger ge maakt en contrasteert stex-k met de vuxurode achtergrond. Op het waar om de kunstenares deze bruid schil derde blijft Hardeman het antwoord schuldig. ,,Ik werk meestal zonder vooropgezet plan, tenzij er op tech- rxisch vlak enige planning vex-langd wordt. Mijn schilderijen ontstaan puur spontaan. Bij etsen moet ik na- Een recent werk van Steventje Har deman is een portret van een bruid. foto Peter Nicolai tuurlijk wel vooraf bedenken, hoe ik het een en ander aanpak." Dieren blijken nog altijd favoriet on derwerp voor de kunstenares. Hax-de- man exposeex-de eerder op tal van plekken in Zeeuws-Vlaandex-en - nu voor de derde keer in Groede - en in Brussel. In de tentoonstelling in Echo-Audio in Terneuzen, alweer enkele jaren geleden, draaide alles om hanen en. kippen. Na een kleine omzwerving in de buurt met diverse verhuizingen en een korte periode vertoefd te hebben in België, woont de kunstenares momenteel in Oost burg. Daar wil ze weer cursussen in etsen gaan geven, net als voorheen in haar atelier in Zuiclzande. Ook 'open atelier' op zaterdag en zondag behoox-t tot de mogelijkheden, laat ze weten. Overleven Kunst is noodzakelijk voor Harde man. „Mijn kunst is een vorm varx (over)leven. Heel jong waren mijn ge dachten al met kunst bezig. Op lage re schoolleeftijd was mijn overbuur meisje, mijn ideaal en schetsvrien- din. Samen liepen we in het week end, in Amsterdam, vanaf de hoofd weg naar Badhoevendoxp, met ieder een schetsboek onder de arm. Ook mijn etservaring begon in Amster dam. In de loop der tijd heb ik deze techniek verder ontwikkeld." Onderbewustzijn „Met acrylverf kwam ik in aanra king in Frankx-ijk, door contact met kunstenaars die met deze matex-ie wex-kten. Mijn interesse voor dit ma teriaal was geboren. Het schilderen met acryl is een soort bevrijding voor mij. Etsen vraagt juist om securiteit en heel px-ecies bezig zijn. Toch is mijn aandacht verdeeld over beide en gaat het van periode naar periode, bepaald door het gevoel van het mo ment. Blijvend is de inspiratie die mens en dier, hun omgeving en de na tuur in het algemeen, mij geven. Het afbeelden van dieren keert steeds te rug, die zetelen min of meer in mijn onderbewustzijn. Deze keer heb ik paax'den geschildei'd, omdat er veel kx-acht uitstraalt. Toch ben ik eigen lijk wat bang van ze", bekent Harde- man. Schilderijen en etsen van Hardeman tonen duidelijk vex-schillen. De wer- ken, vex-vaardigd in acryl, zijn om danks hun sobere lijnenplan, uitbun dig van aard. Inherent hieraan is het gebruik van primaii-e tinten als blau wen, roden of groenen, toegepast bin-, nen vlakken die grotendeels de com positie bepalen. Zoals de naakten in diverse posities, meestal vooi-zien van een draperie. Etsen daarentegen zijn gedetailleex-dex' en eex-der ingeto gen van aard, vooral door een sober der kleurstelling in unietinten. Te zien in afbeeldingen van reigers, een rund, een kat exx een vlinder. Flarde man: „Sinds kort woon ik in een huis met een tuin vol bloemetjes. Dat in spireert me weer tot bijvoorbeeld het etsen van deze vlinder." Tentoonstelling t/m eind augustus in Etablissement 1880, Markt 27, Groede. Openingstijden; dagelijks van 12.00 - 14.00 uur en van 18.00 - 21.00 uur, ma. en di. gesloten door Rolf Bosboom ZIERIKZEE - Aanvankelijk dacht Kees de Valk dat het bij één expositie van Schildersclub Mondragon in het voormalige Zierikzeese theater zou blijven, maar inmiddels is hij er zeker van dat er volgend jaar zelfs een derde tentoonstelling komt. De tweede editie wordt morgen geopend. Mondx-agon is al jaren een mo nument van vergane glorie en symbool van het gebi-ek aan be stuurlijke - voox-tvarendheid. Om krakers te weren uit het pauperde pand, dat sinds 2Ö01 buiten gebruik is, mag beeldend kunstenaar Kees de Valk het sinds 2004 gebruiken als atelier en als lesruimte. Zicht op een nieuwe bestem ming is er nog altijd niet. In het vroegere restaurantge deelte geeft De Valk door het jaar op vrijdag- les aan cursis ten. De resxiltaten werden in juli 2005 voor het eerst geëxpo seerd in dezelfde ruimte. Nu is het wex-k van het afgelopen sei zoen te zien. De Valk gaat, uit van de klassie ke thema's in de schilderkunst. den wat sturender had moeten optreden. „Ik heb de cursisten dit jaar wel erg vx*ij gelaten. Daar kreeg ik later spijt van, maar toen kon ik nauwelijks meer ingrijpen. Volgend jaar wil ik het weer veel strenger aanpakken." Ook wie het kaf van het koren scheidt, houdt nog voldoende over. De opvallendste bijdrage komt zonder twijfel van Max-tin Immerzeel, met een gx'oot stille ven. Technisch gezien is het ze ker niet volmaakt, maar het tx-ekt onmiddellijk de aan dacht, mede dankzij Hairy Mu- lisch die als marionet uit de he mel lijkt te zijn nedergedaald. Immex'zeel leverde daarnaast een indringend vrouwenportret af. Een eigen stijl heeft ook Max-ij- ke Reuser. Een van haar wer ken is gemaakt naar aanleiding van het stuk Kaatje is verdron ken van Alex van Wax-merdam, die ook is afgebeeld. Stex-ker is echter het zelfportret. Strijklicht Anja van den Boogex-t-Schone- man was vorig jaar afwezig en maakte nu alsnog een fraai naakt, met bijzonder strijk licht. Daarnaast is zij vertegen woordigd met een schilderij waax-op De Valk zelf. welis waar een aantal jax-en jonger, is geportretteerd. Het wex-k van Marjo van der Steen, Anna van den Bex-g en Helna van Ieperen mag even eens als geslaagd worden be schouwd. Verder nemen Bonni de Klijne, Tineke Vens, Dox-- othée de Wilde, Willie Kort, Ma ria J. Scholtz, Ad Wieland, Noor Bitter-Roks, Lia Latex- veen, Bas Vex-hagen en Els Rup- pert aan de expositie deel. Zijn rol in Schildersclub Mon dragon 'loopt parallel' aan zijn eigen werk, zegt De Valk. „Soms is er een wisselwerking. Ik neem de cursisten ook een keer mee naar mijn atelier en dan mogen ze 'schieten' op mijn werk. Dan komen er din gen boven waar ik zelf nog niet zo over had nagedacht." Expositie: Schildersclub Mondra gon, van zaterdag 1 juli t/m zon dag 9 juli in voormalig theater Mondragon, Oude Haven 13, Zie- rikzee. Geopend: dagelijks, 13-17 uur. Officiële opening: morgen om 17 uur. Het stilleven van Martin Immerzeel toont onder meer Harry Mulisch, opgevoerd als marionet. foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - Zeeland krijgt jaarlijks een miljoen eu- i-o meer te besteden aan de jeugdzorg. Dat is het x-esultaat dat gedeputeerde G. van Heukelom gistex-en meebx-acht uit het overleg tussen de provincies over de verdeling van de veex-tig miljoen euro die het Rijk per 2007 extx-a geeft aan de provincies. Daarmee deelt Zeeland voor het eerst volwaardig mee in het rijksgeld dat in het Interprovin- ciaal Overleg wordt verdeeld, stelt de dagelijks bestuur der voor de zox-g. „Zeeland krijgt nu tussen de 174 en 176 miljoen exiro, daarmee zijn we eindelijk daar waar we zijn moeten," stelt Van Heukelom. Waar het geld naartoe gaat, wordt in september bekeken, als de resultaten be kend woi'den van verschillende projecten om de Zeeuwse jeugdzorg soepeler te laten werken. GOES - Medewerkers en klanten van Visio in Goes heb ben weer de ruimte. Gisteren nam de revalidatie-instel- ling voor blinden en slechtzienden het nieuwe onderko men op het Stationspark in Goes officieel in gebruik. Bij Visio werken een kleine veertig mensen. Visio Zuid west-Nederland heeft klanten in heel Zeeland en West-Bx-abant. De instelling verhuisde in mei van de Goe- se Lijnbaan naar het nieuwe onderkomen, het oude UWV-gebouw op het Stationspark. „Dat was hard nodig", verklaart woordvoerder M. de Geus. „We krijgen steeds meer klanten. Het vorige ge bouw werd echt te klein." Bovendien is de nieuwe locatie makkelijker te bereiken. Die ligt vlak bij het station. Het pand bevat ook een lichtlaboratorium. „Daar advise ren we mensen over lichtgebruik op hun werk en thuis." Slechtzienden hebben verschillende behoeften wat be-i treft de hoeveelheid licht. De Geus: „Voor de één is het be ter om verschillende gedempte lampen te hebben. De an der heeft juist fel licht nodig." YERSEKE - Leerlingen van basisschool Hef Kompas ixi Yerseke hebben gisteren een cheque van 3000 euro over handigd aan Villa Pardoes, een vakantieverblijf voor kin deren met een levensbedreigende ziekte. Flet geld is eer der dit jaar ingezameld tijdens de tweejaarlijkse bazaar- op de school. BRESKENS - FNV Horecabond is gistex-en een landelijke actie voor vakantiewerkers begonnen bij vakantiepark Zeebad in Breskens. Met een camper toert de FNV tot en met 20 juli langs drukbezochte steden, kustplaatsen en re creatiegebieden om tijdelijke arbeidskx-achten te informe- x-en over hun rechten en plichten. FNV constateert dat veel vakantiewerkers flink worden ondex'betaald en te lan ge dagen maken. Ook komt het regelmatig voor dat de tij delijke vakantiekrachten geen contx-act en/of loonstrook- jes kx-ijgen, geen recht op vakantiedagen over gewerkte xu-en opbouwen en niet uitbetaald wox-den bij ziekte. Daarnaast denken veel vakantiewei'kex-s dat ze beter af zijn met zwartwerken. De vakbond wil dit idee uit de we reld helpen. Ook vaste wex-knemers in de hox-eca- en re creatiebranche kunnen tex-echt bij de camper met vragen over hun vak, salax-issen en arbeidsvoorwaarden. Op 1, 2 en 3 juli doet de camper Kamperland aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17