Sas niet blij met nieuwe Markt Borsele gaat tipgevers belonen PZC Juf Bettie neemt afscheid met een ijsje -1( Gat van Axel wordt een wandelgebied Gemengde reacties op plannen voor wegverbetering Maatregelen maken strandgeul Zwarte Polder veiliger Ondernemers laken gebrek aan overleg, omwonenden bang voor overlast Belgen blijven verdeeld over sluiting van kerncentrales Hardrijder onder invloed gepakt it Te weinig geld voor vissers K zi( agenda "Rit donderdag 29 juni 2006 door Eugène Verstraeten AXEL - Het Gat van Axel, het braakliggende gebied aan de Zeestraat, wordt een wandelge bied. Tenminste, als de gemeen te Terneuzen en de betrokken grondeigenaren het eens kun nen worden over de verkoop prijs. Aanvankelijk zou een project ontwikkelaar er woningen bou wen, maar dat plan is nu van de baan. Het braakliggende terrein is al vele jaren een doorn in het oog van de inwoners van Axel. Ook de stadsraad heeft al heel wat keren aangedrongen op een op lossing voor het gebiedje. Het idee om er appartementen complex neer te zetten stuitte op toenemend verzet. Het gaat namelijk om een historische plek. Vroeger lag er de oude haven van Axel. De Terneu- zense gemeenteraad gaf novem ber vorig jaar via een motie het college van B en W opdracht met een plan van aanpak te ko men. In antwoorden op de algemene beschouwingen bij de Perspec- tievennota 2007-2010 wijst het college er op dat de eigenaar niet alleen het braakliggende perceel wil verkopen, maar ook de voormalige Alfagarage aan de Nassaustraat. Het open ge bied tussen de Nassaustraat en de Zeestraat heeft hoge cultuur historische waarde. Het is de enige plaats waar de historische omwalling van de vesting Axel duidelijk in het landschap is te rug te vinden. „De vestingwal met de aangrenzende hoogtever schillen, tezamen met de aanwe zige hoogstamfruitbomen, ma ken het perceel uniek voor Axel en behoudenswaardig", betogen BenW. Nu ook het andere perceel deel uitmaakt van de verkoopplan nen ontstaat volgens het college de mogelijkheid om via de ves tingwal een verbinding te ma ken tussen de Zeestraat en de Nassaustraat. Het gebied kan dan voor het publiek toeganke lijk worden gemaakt. Aanvulling B en W hebben besloten te pro beren de percelen in eigendom te verwerven vanwege de cul tuurhistorische waarde en het feit dat het een goede aanvul ling zou vormen op de al aanwe zig groenstructuur in Axel. De gemeente wil ook proberen een derde aangrenzend perceel te ko pen. We willen er een fraai wan delgebied van maken", zegt wet houder C. van Schaik. „En het terugbrengen in de oude contou ren." Met de eigenaren heeft al een gesprek plaatsgevonden en er zijn ook al taxatietrapporten uitgebracht. Binnenkort worden de onderhandelingen voortge zet. Van Schaik verwacht dat de plannen dit jaar rond zijn en vol gend jaar kunnen worden uitge voerd. door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Natuursteen keitjes als rijbaan, rode gebak ken klinkers om overheen te lo pen, leilinden, klassieke straat verlichting, nieuwe zitbankjes en stevig straatmeubilair. De ge meente Terneuzen kijkt niet op een euro om de Markt van Sas van Gent in een nieuw jasje te steken. Maar tot enthousiasme leidde dat gisteren niet tijdens een in formatieavond in het voormali ge Sasse gemeentehuis. De on dernemersvereniging Sas 70 voelt zich gepasseerd, omdat ze niet betrokken is bij de plannen makerij. Terwijl de opknap beurt van de Markt wel een be langrijk onderdeel van het reno vatieplan Vitaal Sas is, memo reerde bestuurslid J. Vereecken. Ondernemers vrezen nu dat te weinig rekening wordt gehou den met de bereikbaarheid van winkel- en zakenpanden. Bewo ners van de Markt en omgeving wezen dan weer dat hun huizen slecht toegankelijk zullen zijn, dat hun auto's worden klemge zet of hun garageboxen een tijd je niet gebruikt kunnen worden. Vers Wethouder J. Bos kon niet di rect op alle wagen antwoord ge ven, omdat hij als 'verse' be windsman voor openbare wer ken niet precies weet welke af spraken in het verleden zijn ge- door Wout Bareman DOEL - De politieke partijen in België blijven verdeeld over de voorgenomen sluiting van de ze ven kerncentrales in Doel en Ti- hange bij Hoei. De regering be sloot in 2001 dat de centrales tussen 2015 en 2025 dicht moe ten omdat ze dan verouderd zijn, maar de christen-democra ten (CD&V) achten kernenergie onmisbaar en de liberale VLD neigt in dezelfde richting. Al leen de socialistische SP.A houdt vast aan het besluit van vijf jaar geleden. SP.A-voorzitter J. Vande Lanot- te: „Je kunt als laatste je centra les sluiten en daarvan nog enig profijt hebben, maar als je eer der begint met investeringen in alternatieve energiebronnen, pakt dat uiteindelijk voordeli ger uit." Volgens Vande Lanotte is er, sinds de aankondiging dat de kerncentrales op termijn dicht gaan, al flink geïnvesteerd in alternatieven zoals zon- ne-energie. Dankzij die nieuwe bronnen zouden nu al drie cen trales kunnen worden gesloten. Vlaams CD&V-parlementslid E. Schouppe daarentegen stimu leert kernenergie de concurren tie, is het goedkoper en bieden de centrales de absolute garan tie van een permanente levering van stroom. Hij vindt wel dat de drie oudste centrales (Doel 1 en 2 en Tihange 1) op niet al te lan ge termijn moeten worden gemo derniseerd, zodat ze minstens 15 jaar mee kunnen. VLD-voorzit- ter B. Somers verwerpt sluiting als uit onderzoek blijkt dat er onvoldoende alternatieven voor handen zijn. Uit peilingen blijkt dat 55 pro cent van de Belgen voorstander is van behoud van de kerncen trales, die momenteel ook 55 procent van de stroomvoorzie ning voor hun rekening nemen. Energieleverancier Electrabel voelt niets voor sluiting van haar centrales in Doel en Tihan ge. Met name in Doel zijn de af gelopen jaren miljoenen geïnves milieuorganisatie Green peace meent dat sluiting van de geen enkel probleem mits wordt ingezet op een drastische uitbreiding van de van groene stroom, ge combineerd met energiebespa- -ing. maakt. Hij meldde wel direct dat met alle wensen zoveel mo gelijk rekening wordt gehou den. Zo gauw bekend is welke aannemer de klus mag uitvoe ren, worden omwonenden en on dernemers op de hoogte ge bracht van het te verwachten werkschema. In overleg met de aannemer moet het ook moge lijk zijn dat de lijkwagen tot voor de kerk kan rijden bij even tuele uitvaartmissen tijdens de werkzaamheden. De ruim veertig aanwezigen lie ten zich nauwelijks uit over de maatregelen die de gemeente in petto heeft om van de Sasse Markt weer een waardig stads hart te maken. Een aantal nieu we panden heeft het centrale plein van het stadje de laatste ja ren al iets van zijn oude allure teruggegeven. Nu de riolering wordt vernieuwd, wil het dage lijks gemeentebestuur ook de Markt zelf aanpakken. Burgemeester en wethouders verwachten zo'n zes ton nodig te hebben voor de reconstructie van de Markt. Ongeveer een derde is nodig voor het vervan gen van de riolering en het aan leggen van een gescheiden vuil- water- en regenwaterstelsel. Voor het resterende bedrag moeten automobilisten zich 'te gast' voelen in het grensstadje, terwijl de voetgangers zich vei lig voelen. Bovendien studeert het college nog op het 'opwaar deren' van de waterpomp die op een centraal verkeersplein- tje op het midden van de Markt staat. Een bierpomp, zoals een toe hoorder suggereerde, wordt het niet. Dat baarde de meeste aan wezigen echter minder zorgen dan de afwatering van het plein. Bij hevige regenbuien staat de Markt door haar lage ligging snel blank. Vernieuwing van het rioolstelsel moet er dan ook op gericht zijn om die problemen in de toekomst te voorkomen. stelden een aantal aanwezigen. Wethouder Bos deed echter nog geen toezeggingen. „We zijn mo menteel bezig met een Water- plan voor de hele gemeente Ter neuzen. Realisatie van dat plan kost tientallen miljoenen en dat bedrag komt niet in één keer be schikbaar. De bergingscapaci teit van de Markt zal aan de nor men voldoen, maar ik kan hier niet garanderen dat er nooit overlast ontstaat bij extreme weersomstandigheden. Juf Bettie Nieuwenhuis-Bosgoed neemt afscheid tussen haar kleuters met een ijsje. foto Peter Nicolai door Jeanette Vergouwen SINT-JANSTEEN - Bijna veer tig jaar in het onderwijs en dan afscheid nemen. Voor Bettie Nieuwenhuis-Bosgoed was het een warme golf van emotie. Zij trakteerde op haar laatste schooldag alle leerlingen van basisschool de Inghelosenberg- he in Sint-Jansteen op een ijs je. „Het is een heel dubbel gevoel. Ik ben blij dat ik nu meer tijd krijg voor mijn man, kinderen en kleinkinderen, maar wat zal ik het omgaan met kinde ren missen en de vele contac ten met de ouders", verzucht juf Bettie, die voortdurend aan de mouw getrokken wordt omdat haar kleuters allemaal aandacht willen. Bettie is geboren in Gelder land en ging toen ze zes tien was naar een internaat in Etten waar zij in 1963 haar di ploma kleuterleidster behaal de. „Ik ben als leidster begonnen in Apeldoorn en in die periode heb ik ook mijn hoofdakte ge haald in Enschede en ben ik een tijd hoofd van een kleuter school geweest. Dan trouw je en we wonen nu al 32 jaar in België, daar zijn de kinderen geboren. Ik had mijn baan dus opgezegd en besteedde alle tijd aan het gezin en huishou den, maar toen begon het weer te kriebelen en ik heb in 1979 niet geaarzeld toen ik de kans kreeg om in Sint-Jansteen op de kleuterschool Sint Janneke te gaan vervangen. Ik kreeg daarna een vaste benoeming en deze week hebben leerlin gen al elke dag een beetje af scheid genomen." Interviews Maandag werd de juf verrast door de ouders die een dvd hadden samengesteld met op namen in de klas en een aantal interviews van de vele genera ties kleuters die bij juf Be.ttie hadden gezeten. „Het fijne van kleuterjuf zijn is, dat je mi nimaal twee generaties kleu ters ziet passeren. Alle leerlin gen van de oudere groepen kennen me, ze zijn bij mij op school begonnen. Daarom trak teer ik vandaag ook alle leer lingen op een ijsje." Hoewel juf Bettie bijna altijd voor de kleuters zorgt, geeft ze ook af en toe ADV lessen in de hoge re groepen (Engels, dictee, te kenen). „Vandaag is mijn laatste schooldag, vreemd hoor. Ik weet dat je op een bepaald mo ment afscheid moet nemen. Ik begin dus aan een nieuwe fase in mijn leven. Meer tijd voor mijn hobby's bloemschikken, tekenen en schilderen en reizen. Ik kijk er naar uit, maar zal de school missen." De kleuters nemen haar mee naar een groot lo kaal en zingen een afscheid- liedje: Dag juffrouw Bettie en er wordt heen en weer ge zwaaid met tientallen zelfge maakte handjes. Vandaag is het officiële af scheid van juf Bettie. Een bij eenkomst en receptie voor col lega's en oud-collega's tussen 16.00 en 17.30 uur. Sociale controle moet vandalisme de kop indrukken doorCornelleke Blok HEINKENSZAND - Tipgevers van vandalisme worden voor taan beloond in de gemeente Borsele. Wie vanaf 1 juli een vandaal aangeeft bij de politie, mag een kwart van het schade bedrag doneren aan een zelfge kozen Borselse vereniging of in stelling. De betrokkenheid van de bur gers vergroten, dat is het doel van de actie. De gemeente Borse le kampt al een aantal jaren met forse schadeposten door vanda lisme. Er zijn wel enkele succes volle maatregelen genomen om de vernielingen tegen te gaan, zoals het inrichten van jongeren ontmoetingsplaatsen. Toch kan nog steeds slechts een klein deel van de schade ver haald worden op de aanrichters ervan, omdat er maar weinig aangiftes en meldingen zijn. Zo was er in 2004 ruim 57.000 euro schade, waarvan 13.300 euro verhaald kon worden op de da ders. In 2005 was dat 1100 euro op een bedrag van bijna 28.000 euro. „In 2004 zaten we dus met een gat van 44.000 euro. In 2005 was dat ruim 26.000 euro. Dat geld zijn we nu gewoon kwijt. Met deze maatregel proberen we die bedragen te verkleinen", aldus woordvoerder P. de Vree van de gemeente Borsele. Toch is het financiële aspect niet het hoofddoel van het plan. „We willen eigenlijk twee vlie gen in één klap slaan. Door de aangiftes wordt de sociale con trole in de gemeente vergroot. Daarnaast kunnen we meer geld binnenhalen. Het uitgangspunt is om het vandalisme terug te dringen." Als mensen een vermoedelijke vandaal willen aangeven, kun nen ze dat gewoon bij de politie doen. De Vree: „Als de aangifte inderdaad leidt tot verhaal van het schadebedrag, dan speelt de politie de gegevens door aan de gemeente. De betreffende persoon krijgt van ons bericht hoeveel geld uitgekeerd wordt." Maximum Het maximum uit te keren be drag per tip is vijftienhonderd euro. De tipgever, wiens identi teit vertrouwelijk behandeld wordt, krijgt het bedrag niet op zijn of haar eigen bankrekening gestort. Het geld wordt overge maakt naar een door een aange ver aan te wijzen vereniging of. instelling met een maatschappe lijk doel, die gevestigd is in de gemeente Borsele. Daarnaast zijn er nog enkele voorwaarden. De schade moet betrekking hebben op gemeente lijke eigendommen, zoals scho len, verenigingsgebouwen, bus hokjes, speelvoorzieningen of verkeersborden. De verstrekte aanwijzingen moeten verder zo danig duidelijk zijn dat ze daad werkelijk leiden naar de dader. Volgens De Vree is de gemeente Borsele uniek in zijn aanpak van vandalisme. „We hebben geen voorbeeld van andere ge meenten gevolgd. Voor zover ik weet zijn we de eerste." ZIERIKZEE - Een 51-jarige hardrijder uit Zierikzee is in de nacht van dinsdag op woensdag op de N59 bij Oude-Tonge aan gehouden door de politie. De man reed 172 kilometer per uur en bleek bovendien gedron ken te hebben. De Zierikzeeënaar moest direct zijn rijbewijs inleveren en kreeg een dagvaarding voor de recht bank. door René van Stee TERNEUZEN - De reconstruc tie van de Willem de Zwijger laan in Terneuzen tussen de Churchilllaan en de Zuidland- straat kan rekenen op brede in stemming. Maar toch zijn er kri tiekpunten die nader tegen het licht moeten worden gehouden. Dat bleek gisteren tijdens een voorlichtingsbijeenkomst in het stadhuis van Terneuzen. Aanleiding voor de werkzaamhe den is de onveiligheid van de voetgangersoversteekplaats ter hoogte van de Julianastraat en de Mauritsstraat naar de Prins Willem van Oranjeschool. Na dat een leerlinge in oktober vo rig jaar werd aangereden door een auto, drongen de directie en de ouderraad van de school sa men met omwonenden aan op in grijpende maatregelen. De gemeenteraad ging een maand later akkoord met het voorstel om het hele traject in eens aan te pakken. De weg wordt niet alleen versmald naar twee keer één rijbaan, waardoor de snelheid van het wegverkeer naar beneden zou moeten gaan, ook alle slingers gaan eruit. Ver der wordt het fietspad dat kruist met de Leeuwenlaan door getrokken. Daardoor ontstaat een logische aansluiting met de reeds aanwezige parallelweg. De voetgangersoversteekplaats ter hoogte van de Leeuwenlaan komt iets noordelijker en ligt dan voortaan in een rechte lijn. Verder komt de oversteekplaats bij de Jacob Catsstraat in het verlengde van die straat te lig gen. Ook de entree van de Jacob Catsstraat wordt versmald. Het idee om de oversteekplaats naar de Willem van Oranje- school iets zuidelijker in het ver lengde van de Julianastraat te leggen en te voorzien van marke ringen in de vorm van led-ver lichting op de rijbaan, leverde verdeelde reacties op. Welis waar waren er in dit verband geen twijfels over een betere zichtbaarheid voor het autover keer, maar spraken sommige Of- aanwezigen de vrees uit dat kin deren hierdoor nog sneller zul len oversteken. Daarom dede: verkeersouders van de school d suggestie om de oversteekplaal noordelijker in het verlengd van de Mauritsstraat aan te leg gen. Ter hoogte van de Julia nastraat zou een hekwerk moe ten komen, waardoor de kindef ren niet onverhoeds de straat lopen. Wethouder J. van Schaik (vei keer) kon de twijfels over het te rugbrengen van de snelheid va het verkeer niet wegnemei Sommige omwonenden verklaai den dat vooral jeugdige Temen zense bestuurders en Franse Belgische bezoekers aan de fieshops in de binnenstad matig de snelheidslimiet overtre den. Alleen de weg versmalle heeft volgens hen weinig nut Zij drongen aan op aanvullend maatregelen zoals flitspalen trajectcontrole. Die zijn volgens van Van Schail niet haalbaar. Hij voegde er aa toe dat ze ook nauwelijks iet uithalen, omdat het uitdele; van boetes aan met name Fran sen weinig effect sorteert. Voo wat betreft het indammen va het drugstoerisme naar de bin nenstad had de wethouder maa één oplossing: een verkooppun van softdrugs in het buitenge bied. H de 'ga C'8r ko! .p, i stelsel DEN HAAG - De 35 miljo» euro die minister Veermat o' (CDA, Landbouw, Natuur er,4, Voedselkwaliteit) de komend jij drie jaar op tafel legt om d zeekottervloot te helpen is onvol doende. Volgens het Productschap Vi zijn faillissementen onder kot tereigenaren te verwachten. De kottervloot is in problemei j-j] gekomen door hoge brandstof- g, prijzen. De vissers willen opnieuw mei Veerman in gesprek. Tei ible jvar •eif-vol e|den fijk ipe fek 'rui dei Laf t De derl ilijl ich yoo: je 0: lel ómz gen Van zu 111 ÏÖQ] niks Ms: yan se el door Frank van Cooten NIEUWVLIET - Waterschap Zeeuws-Vlaanderen en Het Zeeuwse Landschap zijn ak koord met veiligheidsmaatrege len in het nieuwe natuurgebied in de Verdronken Zwarte Polder in Nieuwvliet. Dit gebeurt mede naar aanlei ding van geconstateerde knel punten door manege Hippo d'Or in Nieuwvliet, de vereniging van recreatieondernemers Re- cron en de Ondernemersvereni ging Nieuwvliet. De paardenliefhebbers hebben bij vloed last van een verdiepte strandgeul in de Verdronken Zwarte Polder. Een paar maan den geleden nog zat een paard vast in het zand. De Recron pleitte daarom voor veiligheids maatregelen en een ruiterpad. Aan een groot deel van de be zorgdheid wordt nu tegemoetge komen, blijkt uit brieven van de gebiedscommissie West-Zeeuws-Vlaanderen de be trokken ondernemer en vereni gingen. Zo kunnen recreanten over een vlonderbrug veilig over de geul wandelen. De manege wil met haar paarden en ruiters zo snel mogelijk de Verdronken Zwarte Polder in en dan via de dijk rich ting Cadzand en het strand op. Zowel het Zeeuws Landschap als het waterschap is bereid mee te werken aan dit verzoek. In overleg tussen waterschap en het Zeeuws Landschap is een al ternatieve ruiterroute ontwor pen. Wel is voor het ruiterpad door het natuurgebied een ver gunning nodig. Afhankelijk van de te verkrijgen ontheffing op de Natuurbeschermingswet is de verwachting dat het ruiter pad voor het begin van het toe ristisch hoofdseizoen is gereali seerd. Navraag bij het waterschap leert echter dat dit streven waar schijnlijk niet wordt gehaald. Het wachten is immers nog op de noodzakelijke vergunning, liet een woordvoerder van het waterschap weten. Hij zegt wel dat de aanleg van het ruiterpad niet gecompliceerd is. Het gaat immers om een verharding door middel van klei. Er is al wat klei opzij gezet. Naast een oostelijke mogelijkheid richting Breskens is ook een westelijke route ii {aj p beeld, die achterlangs de geu pp r gaat en bij de radartoren wee yan op het strand komt. ^en, Gezien de ervaringen in de aan- Van grenzende gebieden verwachl Vast de gebiedscommissie overigens ken. dat in de geul na verloop vai ben tijd van nature weer op een aan tal plaatsen een 'harde' onder grond zal ontstaan die zowe voor mens als paard (met erva ring) is te doorwaden. In en rond het gebied zijn ex; tra waarschuwingsborden neer gezet, ook in het Duits. Wel is prikkeldraad nodig in verband met het grazende rundvee in de natuurgebieden. De Recron liet gisteren bij monde van bestuurslid J. van Damme we-(]ruk ten in grote lijnen tevreden tenüdp zijn over de geboden oplossin aan I gen. Zuid Mexi Euro reld. bregi Toen punt de, sc skla AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uunfnete Kaarten, vrij biljarten; 13.30 uur: Hand vaardigheid; 14.00 uur: Bieden; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 KBO bieden; Café van Grol, 19.00 uur: Wandelvier-; daagse; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; 15.00 90; HENGSTDIJK - Café 't Jagershui 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur Bridge; 9.30 uur: Biljarten, koersbal; Voor 13.30 uur: Soos met competitie sjoelen, vrij spelen en kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gil- Wet hi denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor-strijdt ten voor (ex)hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten; 10. uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; STREEKACTIVITEITEN 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19.00 tylarse seizoe :io Rc lorur Ribér; uur: Line dance; 19.30 uur: Bridge; De Blaauwe Hoeve, 9.30 uur: Kaartjes v maken; 14.00 uur: Bakmiddag; 19.00 petitie uur: Soos, koersbal; fcet M ieke, nnerl van ki door e 'ij der let Fr en de éct, I lee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42