eerlingen kunnen en eten steeds minder Mosselen vinden het nog te koud PZC Moeder Tjinta zielsgelukkig met pasgeboren zoon v Tunnelbedrijf begint charmeoffensief Botsing leger en illegalen Malta Zeeuwse Streekproductenmarkten JP luidt noodklok over praktijkonderwijs Mensenleven mag per jaar maar 80.000 euro kosten ogeschool heeft nastersopleiding Europa pakt overstromingen aan Kink in kabel bij Sluiskiltunnel Beste tennis van Roger Federer mm IfjfTt middag M? N0\3 ioden met zon en droog. Matige ordoostelijke wind en maxima tus- 20 en 23 graden. Morgen warmer. 8e jaargang no. 150 lensdag 28 juni 2006 L nummer 1,25 PZC Elke donderdag van 29 juni t/m 31 augustus 10 - 15 u. op het Groentje in Colijnsplaat Mijn zelf streekprodukten tussen 11.00 en 11.30 u. in de vismijn Bezoek de mosselboot in de haven "sJL Maak een huifkartocht V Stichting y Streekproducten r van 't Zeeuwse Land 8 ir John Hermse 8fN HAAG - Het onder- zal steeds slechter wor- J n als leerlingen zich meer de praktijk van een vak I an richten en minder ge- 8; ion les krijgen van een do- fifit. Juist nu leerlingen it minder kennis het mid- en hoger beroepson- ijs binnenkomen, is les taal en rekenen belang- 7 nvi stof. Verder komen er op ROC en hogeschool meer leerlingen binnen uit milieus waarin stude ren niet gebruikelijk is. Het mbo krijgt vaker zorgleer- lingen in de schoolbankjes uit het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs (vmbo), en in het hbo neemt het aantal studen ten met een vwo-diploma af ten gunste van studenten met een havo- of mbo-papiertje. De leerlingen hebben niet alleen minder in hun mars als ze op school komen, er wordt ook min der aan gedaan om dat bij te spijkeren, concludeert het SCP. In het hbo steekt de student bijna een derde van zijn tijd in de beroepspraktijk. Volgens cij fers van de Inspectie van het On derwijs neemt in het mbo de ef fectieve onderwijstijd af. Tijdens de 850 verplichte stu die-uren krijgen de leerlingen maar beperkt te maken met een docent die hun iets bijbrengt. De meeste tijd gaat naar algeme ne of praktijkgerichte vaardig heden. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er moet een grens worden gesteld aan de ziektekosten van een patiënt die nog worden vergoed uit het ba sispakket. Wanneer een behan deling duurder is dan 80.000 eu ro en het leven van de patiënt wordt er niet langer dan één jaar mee gerekt, dan moet die be handeling niet worden betaald. Dat bepleit de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg (RVZ) in een advies aan minister Hoo- gervorst van volksgezondheid. Hoogervorst had om het advies gevraagd om ideeën op te doen hoe de kosten van de gezond er praktijkonderwijs en de ide omarming van het zogehe- competentiegericht leren j it 'op den duur onvermijde- ten koste van het niveau het onderwijs'. Dat staat in onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau dat 75 jdaag verschijnt. Het rapport netst een beeld van de combi- ie van leren en werken in het oeps- en hoger onderwijs. P-onderzoeker R. Bronne- n-Helmers stelt vast dat jon en die naar het middelbaar hoger beroepsonderwijs bo en hbo) gaan, steeds min- weten en kunnen. Dit komt idat ze op de basisschool en het voortgezet onderwijs min- leren. Daar staat vaker de [wikkeling van een leerling ïtraal, en niet meer de leer- 11/8 FINALE Brazilië - Ghana Spanje - Frankrijk 3-0 1-3 NAAR 1/4 FINALE Brazilië Frankrijk K.L\PZC .1SSINGEN - De Hogeschool eland biedt als eerste in Zee- ïd een mastersopleiding. Het at om de opleiding Asset Ma- gement Control, die nog ner- ns anders in Nederland wordt geven. Asset Management Control at het om optimaal beheer n kosten, kennis en materiaal j grote projecten.De accredita- van de opleiding wordt mor- n gevierd, agina 15 opleiding gat in de markt RHENEN - Orang oetan Tjinta met haar zaterdag geboren zoon in hun verblijf het Orihuis in Ouwehands dierenpark in Rhenen. Moeder Tjinta is anderhalf jaar geleden uit de dierentuin van Keulen naar Ouwehands gekomen in het kader van het fokprogramma. De vader van het jong is Bako. Bako is negen jaar geleden in Ouwehand geboren en net geslachtsrijp. Dit is dan ook zijn eerste jong. foto Juan Vrijdag/ANP door René Schrier YERSEKE - De aanvoer van ver se mosselen uit de Oosterschel- de en de Waddenzee is uitge steld. De mosselen hebben nog niet voldoende kwaliteit. Dat heeft te maken met het koude Advertentie (Advertentie) Woensdag 5 juli a.s. verschijnt de Ondernemer Met o.a. de volgende onderwerpen: Haringparty Goes Digitaal stappenplan Durf te ondernemen Onder nemer weer. Overigens zijn wel mosse len van de zogenoemde hangcul- tures verkrijgbaar. Vorige week is een monsterdag gehouden en de resultaten die daar werden geconstateerd, heb ben de kwekers doen besluiten de mosselen nog even op de per celen te laten liggen. Een volgen de monsterdag is nog niet afge sproken. H. van Geesbergen van het mosselkantoor in Yerseke legt uit dat op zo'n monsterdag wordt gekeken naar de kleur van de mosselen, het gewicht en bijvoorbeeld de hoeveelheid pok ken die op de schelpen zit. De conclusie die daarbij werd ge trokken, was dat de mosselen nog niet aan de consument kun nen worden aangeboden. Overi gens staat het iedere mosselkwe ker, vrij om'op het moment dat hij het nodig vindt, de mosselen op te vissen en naar de mossel veiling te brengen. Zonnig Van Geesbergen: „De natuur is later. De mosselen hebben warm en zonnig weer nodig, dan kunnen ze zich in een vrij korte tijd herstellen. Als er licht in het water komt wordt er voed sel gevormd dat weer wordt ge filterd door de mosselen. Onder dergelijke gunstige omstandig heden zie je de mosselen van dag tot dag opknappen. Ik heb begrepen dat het later in de week zonnig wordt. Dat hebben we nodig." Mosselen van de hangcultures zijn altijd wat eerder- gereed dan bodemmosselen. Die zijn nu dan ook wel verkrijgbaar. Ver der zijn ook geïmporteerde mos selen uit Canada te koop. Vorig jaar begon de aanvoer van mos selen rond 1 juli. Voor de jaarlijkse mosseldag in Yerseke heeft uitstel van het mosselseizoen geen consequen ties. Die dag staat voor zaterdag 19 augustus op het programma. heidszorg kunnen worden beteu geld. Hij wil nog niet reageren op de voorstellen van de RVZ. De raad vindt dat voortaan een afweging moet worden gemaakt tussen hoeveel een operatie of behandeling kost en wat het con creet aan levensverwachting voor de patiënt oplevert. In de Tweede Kamer is huiverig gereageerd op het advies. Vol gens PvdA-Kamerlid Arib kan het nooit zo zijn dat bijvoor beeld mensen met kanker geen behandeling krijgen omdat het leven met slechts een paar maan den wordt verlengd. CDA'er Buijs zegt niet van statistische berekeningen te houden als het om mensenlevens gaat. GPD Wereldfoto's in Grote Kerk van Veere De Milieuministers van de 25 EU-landen zijn het eens ge worden over een samenwerking om het risico van over stromingen van grensoverschrijdende rivieren, zoals de Rijn en de Donau, te beperken. Kern van de Europese Hoogwaterrichtlijn is dat alle landen de komen de jaren analyses gaan maken van de risicoge bieden in het stroomgebied van de rivieren. Een belangrijke geldbron voor de aanleg van een tunnel bij Sluiskil is weggevallen, nu minister Zalm weigert ge noegen te nemen met een lager rendement op de Wester- scheldetunnel. Zalm zei gisteren wel dat hij met de pro vincie wil overleggen hoe de tunnel bij Sluiskil er kan ko men; maar dat wordt moeilijker omdat het niet kan uit de verkoop van aandelen in de Wester- .rfj [F*1 scheldetunnel, waarschuwde hij. Drievoudig winnaar Roger Federer liet in de eerste ron de van Wimbledon al gelijk zijn beste tennis zien. Hij versloeg de Fransman Gas- quet met riante cijfers. De Spanjaard Rafael Nadal, die ook zonder problemen door de opening kwam, wordt in het grastoernooi gezien als grootste rivaal van Federer. mm I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 21; Kunst: 23, 24, 25 en 27; Uit: 28 en 29 door Jan van Zuilen TERNEUZEN - De Westerschel- detunnel is een reclamecampag ne begonnen om meer (tol beta lende) passanten te trekken. Met de slogan 'de charmantste route' richt de campagne zich vooral op het recreatieverkeer. „De Westerscheldetunnel ver bindt twee gebieden in Vlaande ren en Zeeland waar een hele boel leuke dingen te zien en te beleven zijn. Via deze campagne willen we de mensen laten zien dat wij de kortste route naar die leuke dingen zijn. Vandaar ook de naam de charmantste route", verklaart woordvoerder I. de Moor van de NV Westerschelde tunnel de nieuwe campagne. De campagne is deze week be gonnen met een website op het internet www. de charmantste- route, eu) en met een reclame spot op Omroep Brabant. Verder is het de bedoeling dat er mee wordt geadverteerd in tijd- schiïften en magazines in België en Nederland die zich richten op recreatie en uitgaan. Met de campagne wil de Westerschelde tunnel ook en vooral de toeris ten aan de kust in Vlaanderen en Zeeland bereiken. Daartoe worden onder meer autobussen van De Lijn in België en Con- nexxion in Zeeland beplakt met de nieuwe slogan. Groei De Moor verheelt niet dat de campagne is bedoeld om het tot nu toe tegenvallende gebruik van de tunnel op te krikken. Hij wil echter geen prognose geven van de groei die het bedrijf door de reclamecampagne verwacht. Tegelijkertijd vestigt de slogan de aandacht op een aantal be zienswaardigheden en evene menten in Vlaanderen en Zee land. „Ook de toeristische sector spint er garen bij." (Advertentie) VALLETTA - Een illegale immigrant ligt ge wond tegen een legerbusje bij de Maltese hoofd stad Valletta. Tweehonderd illegale immigran ten hebben gisteren slag geleverd met politie en militairen op het eiland in de Middellandse Zee. Drie agenten, twee militairen en vier rel schoppers raakten bij de rellen gewond toen de veiligheidsdiensten probeerden te verhinderen dat de illegalen optrokken naar het paleis van de premier. foto Matthew Mirabelli/RTR telefoon; (post)bankrekeningnummer: Handtekening. PZC hv gaal zorgvuldig on O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste dne maanden geen - proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - per maand met automatische incasso 20,55)*. per kwartaal met automatische im per jaar met automatische incassc mol gratis PZC-paraplu asso 59.75)*- (€229,20)*. Kijk op m/w.pzc nl/abonneren, bel gratis 0800 0231231 ol stuur deze bon naar PZC. aldeling lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes het alfabet van Zeeland étgm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1