>zc luitconcerten voor titelhouder Yoetbaltuig maakt nu de dienst uit Vechten om een papieren broodjeszak PZC Brazilië in remstand langs Ghana, het volk eist droomvoetbal 19 Rode kaart voor coach Dujkovic ruijff richt zijn Men op Verdonk Defensie van Duitsland is geen vraagteken meer Ronaldo: record was geen doel Beroep van Deco heeft geen zin Cristiano Ronaldo wil naar Real Moeilijkste duel ooit voor Ivanov woensdag 28 juni 2006 oor Roel Wiche ORTMUND - Diep in de twee helft, toen Brazilië-Ghana lindstand 3-0) al lang was ge- :eld, daverde een striemend uitconcert van de tribunes in ortmund. Het was niet de ver- ezende ploeg die op z'n sode- ieter kreeg, maar de winnen- Want het was opnieuw, zo irdeelde het volk, niet briljant niet buitenaards genoeg wat ireldkampioen Brazilië had la- Iet is het eeuwige lot van de razilianen: winnen is nooit ge- loeg, de finale halen is nooit ge- ioeg, zelfs wereldkampioen wor- /en| [en is nooit genoeg. Het moet al- n v ijd en overal gepaard gaan met 1pj( roomvoetbal, liefst de volle ne- entig minuten lang. Vooral Car et] 58 WK ZS 2006 t voetbal VZ/ Duitsland <ess oach, zal het gefluit als verne- j-e j erend hebben ervaren. Toen hij e v i 1994 wereldkampioen werd j-(|3 net Brazilië, werd hij door het ne deel van het volk bewie- ookt, maar door het andere eel als een verrader neergezet. farreira had de titel behaald 'et een stijl die nooit aan de p s oogste kunst deed denken. )p koers waalf jaar later liggen de God- ssci elijke Kanaries opnieuw op oers. zijn allevier de wedstrij- en gewonnen en is het doelsal- o 10-1. En toch knaagde, ook isteren, voortdurend het gevoel at het mooiste angstvallig in en grote kluis bewaard wordt oor later. Ronaldinho, de tove- aar van Barcelona, liet ook gis- eren slechts een glimp van zijn abelachtigè repertoire zien. Ro- laldo en Adriano scoorden op- jieuw, maar het was hun enige eken van leven. Alleen Kaka, et stille brein op het midden- C A Zid ectie van bondscoach Van Bas- veld, blijft op zijn torenhoge ni veau voetballen. Het zegt veel, zoniet alles, over het onvoorstelbare potentieel dat zelfs een Brazilië in rem stand moeiteloos naar de kwart finale wandelt. Ghana voetbal de als altijd met het hart, kop pelde techniek aan fysieke kracht, maar het was niet ge noeg om ook maar een schijn van kans te hebben. En al had den de Afrikanen die illusie, dan was er altijd nog de op dit WK collectief falende arbitrage om die de grond in te boren. Gis teren was het een Slowaakse grensrechter die een zuivere bui tenspelgoal (de 2-0 van Adriano op slag van rust, na een voorzet van Cafü) weigerde af te vlag gen. Brazilië had de wedstrijd al na vijf minuten naar zich toe ge trokken. Na een briljante steek pass van Kaka, fopte Ronaldo keeper Kingson met een vloeien de schaar en schoof hij zijn der de WK-treffer in het lege doel: 1-0. De goal was een persoonlijke mijlpaal die zijn criticasters de mond zal snoeren: met vijftien doelpunten is hij Gerd Müller als eeuwige WK-topscorer ge passeerd. Het tekende de la-acht van de Ghanezen dat ze weigerden on der de voet te worden gelopen. De laatste Afrikaanse ploeg in het toernooi had in de eerste helft de nodige kansen, maar had niet het dodelijke eindschot van de Brazilianen. Alberto Parreira, de bonds- Adriano zet Brazilië vanuit buitenspelpositie op een 2-0-voorsprong en beslist daarmee het duel met Ghana. foto Ina Fassbender/RTR Matthew Amoah, ex-spits van Vitesse, faalde oog in oog met Dida. Mensah kopte één meter voor het doel miraculeus tegen de voet van de Braziliaanse keeper. Publiek Het laconiek ogende spel van de wereldkampioen was genoeg om ook na rust de Ghanezen van het lijf te houden, niet het pu bliek. Toen bleek dat het droomvoet bal beperkt bleef tot enkele ma gistrale hakballetjes van Ronal dinho en Kaka, denderden de fluitconcerten genadeloos van de tribunes. Even later ver dween de laatste angel uit de wedstrijd toen Michel de tweede gele kaart trok voor Asamoah Gyan, na een buiteling in het strafschopgebied. De Zuid-Ame rikanen profiteerden direct. Zé Roberto ontweek zowel de bui- tenspelval als keeper Kingson: 3-0. Het doofde de geluidswal op de tribunes, niet het gemor van de critici. Als het aan hun ligt is de volgende opdracht van de wereldkampioen duidelijk: scoren, winnen én eindelijk voet bal spelen dat Brazilië waardig is. GPD DORTMUND - Voor de eerste keer op het WK voetbal in Duits land is een trainer naar de tribu ne gestuurd. Het overkwam de Ghanese bondscoach Ratomir Dujkovic, gisteren in de achtste finale tegen Brazilië. Op slag van rust maakte aanval ler Adriano 2-0. De spits stond in buitenspelpositie, maar dat was zowel de grensrechter als ar biter Lubos Michel ontgaan. De Ghanese spelers en Dujkovic haalden op weg naar de kleedka mer verhaal bij Michel. Dujko vic protesteerde zo heftig dat de Slowaakse scheidsrechter de Serviër verbood de tweede helft weer in de dug-out plaats te ne men. ANP ZaTJlJSWIJK - Minister Rita Ver- onk (Vreemdelingenzaken) is bedeschuldig aan de uitschake- ing van het Nederlands elftal in le achtste finales van het WK ietbal in Duitsland. Dat be- L. weerde Johan Cruijff gisteren in D rijn column in De Telegraaf. G De voetbalgoeroe van Neder- and doelt op de afwezigheid 'an Salomon Kalou bij Oranje. ai it /erdonk weigerde de aanvaller lit Ivoorkust versneld een Ne- lerlands paspoort te verstrek ten. waardoor hij moest afzien 'etit ran een zekere plek in de WK-se- Backerei Klinsmann groeit tijdens WK uit tot bedevaartsoord i). irt 3 (G .Nederland had te maken met y,Ziien situatie, dat als Arjen Rob- len en Robin van Persi'e niet in l1 le wedstrijd zaten, er geen alter- was. En die hadden we Qet Salomon Kalou wel kunnen schrijft Cruijff. „Ik er vooral mee zeggen dat een ainister er is om het landsbe- ang te dienen en dat heeft ze luidelijk niet gedaan". ii-En Perdonk is het niet eens met de ]kr- analyse van Cruijff: „Het was och de bedoeling dat Kalou op ichts zou spelen? Daar stond iet Van Persie onze beste nan." Wel zei ze dat de bonds- 1:oach „heel goed werk" heeft ge leverd en dat ze zich had zitten /erbijten tijdens de laatste wed strijd. Toekomst Cruijff gaat in zijn kritiek nog verder. Verdonk heeft met haar negatieve besluit de hele toe komst van het Nederlandse voet- )al een slechte dienst bewezen. .Dankzij haar krijgt de door groei van het nationale elftal geen extra impuls. De ploeg is volop in ontwikkeling en als er straks nog zo'n twee a drie spe- lers uit Jong Oranje doorbreken, dan ziet de toekomst er richting iet EK 2008 goed uit. Daarom is iet zonde, dat je dit niet extra an stimuleren met de aanwezig- leid van een supertalent als Ka lou" De oud-voetballer en -trainer van onder meer Ajax en Barcelo na vindt eigenlijk dat de WD- bewindsvrouw moet opstappen. Cruijff: „Ik vergelijk het maar even met een technisch direc teur van een profclub. Als een grote speler van het kaliber Ka lou zich bij mijn club zou mel den en mijn manager stuurde bem weg, dan kon hij daarna hjn conclusies trekken. Dat leidt dus ook voor Verdonk" ANP Het Weltmeisterbrot vliegt met kilo's de deur uit en Duitse voet balfans doen een moord voor de broodjeszakken. Backerei Klins mann, hoog in de heuvels boven Stuttgart, is dit WK een waar be devaartsoord. Bodyguards en smeekbedes van de Duitse bondscoach moeten het familie bedrijf voor de totale gekte be hoeden. door Roel Wiche STUTTGART - Het moet echt niet veel gekker worden. Terwijl beneden de kerkklokken gal men, beklimmen drie tieners in uiterste staat van opwinding een steile straat. Halverwege, bij een wit huis met houten luik jes en een Duitse vlag, vallen hun monden open. Ze kijken el kaar aan, laten een moment van gewijde stilte vallen en knielen dan gezamenlijk neer. Waar blijft de wierook? De drie tieners heten Mattias, Alex en Tobias, de steile straat is de Eltinger Strasse en boven het witte.huis staat in sierletters Konditorei Backerei Klins mann. Drie dagen na de overtuigende winst van Die Mannschaft op Zweden heeft het trio het eind punt bereikt van een lange pel grimstocht. Licht verbijsterd constateren ze dat Backerei Klinsmann (openingstijden 6.30-13.00 uur en 15.00-18.30 uur) middagpauze heeft. En dat betekent dat ze voorlopig kun nen fluiten naar hét collectors item van dit WK: een papieren broodjeszak van de beroemdste Backerei Klinsmann is al sinds 1963 gevestigd in Botnang, een dorp in de heuvels boven Stuttgart. foto Peter Schols/GPD bakkerij van Duitsland. Mat thias: „Er komen hier mensen die 25 kaiserbroodjes kopen en elke broodje in een aparte zak willen. Hebben ze meteen 25 zakken! Ik kan me voorstellen dat de familie daar gek van van onze sportredactie DEN HAAG/BERLIJN - De kri tiek die vooraf bestond op de Duitse defensie, kan voorlopig de ijskast in. 'Die Mannschaft' incasseerde in de openingswed strijd tegen Costa Rica twee goals, maar is nu al drie duels zonder tegendoelpunt. Middenvelder Torsten Frings is overtuigd van de kracht van de Duitse verdediging. „We spelen erg compact en hebben slechts twee doelpunten tegen gehad." Duitsland wist tegen Polen en Ecuador beide keren de nul te houden, waarna het in de acht ste finales met 2-0 van Zweden won. Vrijdag wacht Argentinië, maar de ploeg van bondscoach Jürgen Klinsmann barst van het zelfvertrouwen. „We weten dat het tegen die spelers moeilijk wordt, maar we staan niet te tril len op onze benen", zei verdedi ger Per Mertesacker. „Voetbal lers als Javier Saviola kunnen je altijd gek maken maar we zul len als team sterk staan, net als tegen Zweden." GPD/RTR wordt." 'De familie' is Martha, de moeder van de Duitse bonds coach Jürgen Klinsmann, en Horst, een van de vier broers. Nadat vader Siegfried vorig jaar overleed, runnen zij het fa miliebedrijf in Botnang, een dorpje in de groene heuvels bo ven Stuttgart. Bodyguard Backerei Klinsmann genoot tot voor kort vooral faam door de uitstekende kwaliteit van de Brezels (een zout, gevlochten broodje) en de befaamde Plun- derstückchen (kruimelgebak). Maar dit WK zijn de deegmachi-' nes op hol geslagen. Camera teams, tv-stations, hordes jour nalisten, Duitse voetbalfans, dagjesmensen: het loopt elke dag storm. Zo erg dat Jürgen Klinsmann via een officieel sta tement van de Fifa iedereen heeft verzocht zijn familie met rust te laten. Sterker nog, op werkdagen staat er een heuse bo dyguard voor de bakkerij. „Die zorgt ervoor dat Martha en Horst tenminste hun werk kun nen doen", weet Manfred Dietz, buurman van de familie. „Ik heb hier Japanners en Chinezen gezien die een complete tv-stu- dio leken te bouwen. Gisteren was er plots een cameraploeg uit IJsland. Soms staan de men sen tot buiten de deur. Het wordt te gek." Ook de buurman, tevens schoon vader van Horst Klinsmann, vraagt om straks niemand in de bakkerij lastig te vallen. In ruil daarvoor wil hij wel wat intie me familiedetails prijsgeven. Bijvoorbeeld dat Jürgen, slechts twee weken voor het WK, in het diepste geheim een bezoek aan de bakkerij bracht. En dat moe der Martha haar razend populai re zoon na de wedstrijd tegen Zweden in de catacomben innig omhelsde, zonder dat de bloed honden van Bild Zeitung het in de gaten hadden. „Ze zegt nooit dat ze de moeder van de bondscoach is. Nooit. Weet u, de familie Klinsmann is bescheiden. Jürgen ook. En so ciaal. Vroeger bezocht hij al de gevangenis van Stuttgart om handtekeningen uit te delen. En tegenwoordig runt hij een orga nisatie die Roemeense weeskin deren opvangt. Zo'n vent gun je een wereldtitel." Martha, Horst en de andere Klinsmanns hopen dat even vu rig. Al zal de prijs hoog zijn. Want de bakkerij zit met de hon derden Brezels, Plunderstück- chen en Welmeisterbroten (een heerlijk, geurig brood in de vorm van een WK-bal) al aan het plafond. Handen tekort Als de deur 's middags weer open gaat, stromen vanuit het niets de broodjeszakkenjagers toe en komt 'Mutti' Klinsmann weer handen tekort. Heel even, bij uitzondering, wil ze op de fo to. Heel even, met toestemming van de bodyguard die opvallend on opvallend aan de overkant van de straat staat. Om half zeven is alles, godzijdank, weer rustig. Al moet de ergste gekte nog ko men. Buurman Dietz: „Als we wereldkampioen worden, schil deren we de hele straat zwart-rood-geel. En de bakkerij als eerste." GPD Advertentie Bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800 -0231 231 grai M het alfabet van Zeeland DEN HAAG/DORTMUND - Al na vijf minuten in de wed strijd Ghana-Brazilië brak Ronaldo het WK-doelpunten- record van Gerd Müller. Zijn vijftiende doelpunt was na een steekpass en een atletische schaarbeweging een feit. Plet 29-jarige wonderkind - dat door zijn criticasters in Duitsland was neergezet als een amechtig hijgend dik kerdje - zei. na afloop van de wedstrijd dat het record voor hem geen doel op zich was. „Ik ben er wel blij mee, maar het was geen doel op zich. Het gebeurde gewoon. Maar het echte doel is natuurlijk de finale." GPD/RTR BERLIJN - De Portugese sterspeler Deco mist zaterdag de kwartfinale tegen Engeland op het wereldkampioen schap voetbal. De wereldvoetbalbond Fifa gaf gisteren de Portugese bond te kennen dat bezwaarmaken tegen de ro de kaart van cle middendvelder geen zin heeft. De Portu gezen legden zich daar bij neer. Deco kreeg rood na zijn tweede gele kaart in het duel met Oranje. De voetballer treuzelde met het afgeven van de bal bij een vrije trap. Portugal mist tegen de Engelsen ook middenvelder Costinha, die eveneens een rode kaart kreeg in het duel met Oranje. ANP/RTR DEN HAAG/MADRID - Cristiano Ronaldo, de Portugese aanvaller van Manchester United, wil na het WK verhui zen naar Real Madrid. Ronaldo heeft zich hiervoor ver bonden met een van de kandidaten voor het voorzitter schap van Real Madrid, Juan Miguel Vilar Mir, alhoewel er volgens de speler nog geen afspraken zijn gemaakt. „Ik heb mijn zaakwaarnemer verteld dat ik klaar ben om te vertrekken. Ik wil spelen voor Real Madrid, dat zou een droom zijn voor mij", aldus Cristiano Ronaldo tegenover de Spaanse sportkrant Marca. „Ik doe met Vilar Mir's pro ject mee omdat het serieus is en er eerlijk wordt gehan deld. Ze hebben mij hun plannen uitgelegd en de volgen de stap is een gesprek tussen Vilar Mir ên Manchester Uni ted om te onderhandelen." GPD/RTR MOSKOU - De wedstrijd Portugal-Nederland was de moeilijkste in zijn carrière, zei scheidsrechter Valentin Ivanov gisteren in een interview met de Russische krant Izvestia. Ivanov trok zondag in de achtste finale van het WK een recordaantal kaarten uit zijn borstzakje: vier ro de en zestien gele. De Rus omschrijft het duel als „grim mig", maar ontkent dat hij daar schuldig aan was of fou ten heeft gemaakt. Op de vraag of hij de controle over de wedstrijd had verloren, antwoordde Ivanov: „Ik weet het niet. Ik heb gefloten zoals ik de zaken zag, zoals ik ze be greep." Ivanov is na zijn 'kaartenregen' overladen met kri tiek van spelers, coaches en journalisten. De landgenoten van de scheidsrechter hebben zo hun ei gen mening over Ivanovs beweegredenen, blijkt uit een on derzoek van Izvestia. Hoewel 61 procent vindt dat de spe lers hun verdiende loon hebben gekregen, denkt 23 pro cent dat Ivanov Rusland, dat zich niet kwalificeerde voor het WK, eens duidelijk op de kaart wilde zetten. Tien pro cent is van mening dat de arbiter namens zijn vaderland wraak nam voor de 7-1- nederlaag tegen Portugal in de WK-kwalificatiewedstrijd. ANP/AFP Sommige wijsheden van vroeger zijn nu kol deriek. 'Een goeie scheids rechter zie je niet.' In het huidige, van grof en genie pig geweld doordrenkte top voetbal, kun je als scheids rechter niet meer onzicht baar zijn en blijven. Top wedstrijden eisen leiding, topleiding. door Henri van der Steen Op het WK van 2006 - waar al een record aantal rode kaarten is gescoord - wordt de arbitrage weer van alle kanten gehekeld. Er zijn evidente fouten en blun ders begaan, dat is waar. Daar staat onterechte kritiek tegen over. Guus Hiddink zei: „Ze flui ten heel snel bangelijk." Het ont breekt de scheidsrechter vol gens Hiddink aan persoonlijk heid. Maar hoeveel persoonlijkheid moet je hebben om het cynisme in het topvoetbal afdoende en toch rechtvaardig te bestrijden? Dezelfde Hiddink dankt zijn glo- rietocht als coach min of meer aan een cynische rode kaart, toen Winter heel bewust een doorgebroken Wit-Rus onderuit haalde. Even later scoorde Oran je een lucky winnende goal, zo dat Hiddink niet eerloos werd ontslagen, maar met zijn jon gens naar het EK '96 mocht. Ontbreekt het de scheidsrech ters aan kwaliteit of moet je vaststellen dat de eisen aan de arbitrage tot in het absurde zijn opgerekt? Op elk WK fluiten de scheidsrechters met nieuwe richtlijnen en wordt in het alge meen een zeer strakke aanpak geëist. Maar spelers worden al maar vuiger, televisiebeelden al maar pijnlijker. Geen scheids rechterlijke fout blijft nog on zichtbaar, nu liefst 24 camera's worden ingezet per WK-wed- strijd. Hiddink heeft makkelijk schel den. Vier jaar geleden werd zijn ploeg (Zuid-Korea) dramatisch bevoordeeld en hoorde je hem niet. Maandag werd Hiddink de dupe van een fout, toen de scheidsrechter de Italiaanse back Grosso een strafschop gaf in plaats van een gele kaart voor een Schwalbe. In de herhaling zie je het heel goed. Ja, in de her haling... Fifa-baas Blatter deed deze week ook een duit in het zakje over de scheidsrechter bij Neder- land-Portugal, die volgens hem ook geel had verdiend, maar de nareist kan beter Mark van Bom mel eens op het matje roepen. Blatter zou Van Bommel moeten vragen zich eens nader te verkla ren als het gaat om zijn definitie van WK-voetbal. Zondag verklaarde Van Bom mel geen moeite te hebben met de sportieve liquidatie van Cristiano Ronaldo. Zevende mi nuut: doodschop Boulahrouz, einde wedstrijd Ronaldo. Van Bommel: 'Dat maakt toch niet analyse uit. Het is een WK.' In de compe titie moet je je een beetje ge deisd houden, maar op een WK kun je iemand gewoon het zie kenhuis in trappen. Meent Van Bommel. Dit soort voetbaltuig, aangemoe digd en opgehitst door al even egoïstische, principeloze coaches, moet in de hand worr den gehouden door scheidsrech ters die tegenwoordig heel veel mee hebben (opleiding, finan ciële vergoeding, begeleiding, trainingsfaciliteiten, communi catiemiddelen), maar nog altijd veel meer tegen. Veruit de meeste rode kaarten zijn overigens geel-rode kaar ten. Het betekent dat scheids rechters sneller en vaker geel ge ven, met als consequentie dat er meer spelers van het veld wor den gestuurd. Feitelijk kun je al leen nog pleiten voor meer di rect rood. Maar ook dat is geen oplossing. Tegen domheid is geen kruid gewassen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19