Hulst inspireert schrijfster Speuren naar kunst in de Zak Inzendingen kunstwedstrijd tentoongesteld 25 jaar opnieuw voor Zeeuws Orkest Geen antwoord op boetevoorstel Reuzenhoek loopt voor Georgië Geld voor Blijf-van-m'n-lijfhuizen Afspraken over parkeren nodig eeuws-Vlaamse presenteert haar vijfde jeugdboek Zorg of verpleging thuis nodig? MIDDELBURG - Het voorstel van de SGP-fractie in de Provinciale Staten om de provincie een boete op te leggen wanneer een bepaalde procedure niet binnen de daarvoor geldende tijdslimieten verloopt, is misschien zo gek nog niet. De SGP had dat voorstel verpakt in vragen aan het colle ge van Gedeputeerde Staten. Ook die moeten binnen een bepaalde termijn beantwoord worden. Daar zijn GS niet in geslaagd. In het Reglement van Orde van Provinciale Staten staat dat het antwoord binnen dertig dagen gege ven moet worden. Dat is niet gelukt en daarom hebben Gedeputeerde Staten een zogenaamde verdagingsbrief ge schreven, waardoor ze nog eens dertig dagen de tijd heb ben om een antwoord te formuleren. Overigens lukte het Gedeputeerde Staten ook niet binnen de gestelde termijn de vragen van GroenLinks over de bij drage van Zeeland Seaports voor het tegengaan van spoor- hinder in Goes te beantwoorden. REUZENHOEK - Op de protestants-christelijke basis school Reuzenhoek is bijna duizend euro opgehaald voor een kerstvakantie van kinderen uit Georgië. Het grootste deel van het bedrag haalden de leerlingen op via een spon sorloop. Met de opbrengst van een eindejaarsfeestje, waarbij de leerlingen optredens verzorgden, en de aanvulling van spontane giften erbij is bijna duizend euro ingezameld. Pax Kinderhulp gebruikt dat geld om kinderen uit Georf gië eind dit jaar drie weken vakantie te kunnen laten vie ren. TERNEUZEN - De Zeeuwse soroptimistenclubs hebben tijdens een muziekfestijn in De Mythe in Goes vijfdui zend euro ingezameld voor de stichting Blijf-van-m'n-lijf Zeeland. De zeventienjarige pianist Dwayne Boeyen uit Goes heeft de wedstrijd voor leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool gewonnen. Hij ontving de soroptimisten- beurs van 450 euro. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet bij grote evenementen met organisatoren vooraf goede afspraken maken over het parkeren voor bezoekers. Dat stelt raads lid C. Freeke (LCF) in schriftelijke vragen aan burgemees ter en wethouders. Freeke reageert daarmee op het flinke aantal bekeuringen dat afgelopen weekend tijdens de Ha vendagen in Terneuzen is uitgedeeld aan automobilisten die hun voertuig in de wegberm stationeerden. Volgens burgemeester J. Lonink moeten volgend jaar goe de afspraken gemaakt worden. Freeke wil weten waarom dit niet meteen is gebeurd. Hij wijst op de uitspraak van Lonink dat de doorslaggevende factor is dat het verkeer normaal doorgang moet kunnen vinden. „De auto's die be keurd zijn stonden echter niet op de weg, maar in de berm", aldus Freeke. „Volgens minister Donner moet rechtshandhaving op de samenleving zijn afgestemd. Bij grote evenementen in den lande wordt steevast een oogje toegeknepen. Jammer dat nu vele bezoekers aan onze Havendagen gefrustreerd naar huis gingen." (ma el. 08( k MIDDELBURG - In Middel burg zijn twee exposities te zien die verband houden met de gro te tentoonstelling Het 'verbor gen' naakt van Walcheren in het Marie Tak van Poortvliet Mu seum in Domburg. De Drukkerij in Middelburg toont een selectie uit de inzen dingen van de wedstrijd die aan de Domburgse tentoonstelling was verbonden. Walcherse kun stenaars waren uitgenodigd een werk te maken rond het thema naakt. Het winnende werk van Bianca Runge is te zien in het Marie Tak van Poortvliet Museum. In De Drukkerij zijn tot en met 12 augustus de inzendingen van Erica Mohrmann, José Ras, Yo- landa Roosen, Nanda Runge, Se la, Marian Siereveld, Gilles van Sparrentak, Titske Sinke, Tina Verburg en Machteld van der Wijst te zien. Stadskantoor In de centrale hal van het stads kantoor in Middelburg zijn de genomineerde inzendingen te be kijken van een vergelijkbare wedstrijd voor cursisten van Kunsteducatie Walcheren. Het gaat om werk van Alice Raap, Eric Heugen, Yvonne de Kra mer, Nelleke Beimers, Nel Dou- ma, Saskia Kruit, Renske Bruijel en Monique Berrevoets. Na 28 augustus worden de kan didaten nog een maand getoond in het Theo van Doesburgcen trum in Vlissingen. .00 uuj s Hoojr Jeanette Vergouwen n peri^ST - „Waarom de jeugd dit n; k moet lezen? Heel eenvou- Hery ttjiet is een spannend en lek- 2/7Ïleesbaar verhaal. Eigenlijk een goed jeugdboek in uur:!maand van hel spannende n sta k", valt Anneriek van Heug- met de deur in huis. geschi oodm#chrïjfster uit Hulst presen- agen *t woensdag 28 juni om 19.00 waterig het 's Landshuis in haar Randplaats haar vijfde jeugd- r oogsk: De man in de modder. BuwailHeugten werd tot het schrij- uw3l!van dit boek geïnspireerd 00-17.1- elementen uit de geschiede- ers, kejyan Zeeuws-Vlaanderen en e MeM" Ibumsgever Clavis klasseerde het Erj'n^ als een doorlezer. „Je blijft 7.00 uï'n' want je wilt weten hoe ns imafloopt." Rlio feUgdb0e ^ens een klein stukje van de er op, de situaties zijn her- en b°ek smaakt ge- ervam naar meer." Anneriek van iigten, zelf moeder van twee leerkinderen, voelt prima aan wei de jeugd reageert. „De fdpersonen zijn allen twaalf ïaar' vei'haal gaat vens °r de periode 1944 en de huidi- iur: Kdijd 2006. De hoofdpersoon ^"^a'het verleden was in 1944 ook cel Bei3^ en is nu de opa van de li die samen met zijn vrien- 0 uur: hetje gaat speuren. De hoofd- MlJiken spelen telkens in de ene ;n ruin!4) of andere (2006) periode. rondsE[ezer weet 0p een geven mo- dus meer dan de beschre- 45| personages. Ik benadruk ïsteiiiivjk dat de jeugd van nu graag za^en onderzoekt. (t/m 8. ur: VO Het wordt echt fantastisch als oudere mensen zenuwachtig worden en de opa nogal heftig reageert wanneer de baggerwer- ken beginnen." Wat valt er dan te baggeren en wat komt er uit de modder tevoorschijn? Van Heugten fietste in 2001 bijna da gelijks langs de baggermachines die de Vest in Hulst uitgroeven en uitdiepten. „Enorme hoeveel heden slib kwamen naar boven en met metaaldetectors werden metalen vondsten opgespoord. Granaten Op de plaats waar gebaggerd werd, heeft op het Oranjebol- werk in Hulst vroeger een gasfa briek gestaan. In de oorlogsja ren kon de fabriek het afval niet afvoeren, het afval verdween in de bodem en in de vesting gracht. Die fabriek is allang ge leden afgebroken, maar de ver ontreinigde grond is pas in 2001 gesaneerd, toen de gemeente bij de restauratie van het Oranjebol- werk de Vest liet uitbaggeren. Ik herinner me de opschudding toen er in het slib op scherp staande granaten uit de Tweede Wereldoorlog werden gevonden. De baggerwerkzaamheden wer den stilgelegd en een gespe cialiseerd bedrijf met bepant- serde kranen moest het werk overnemen. Ja, en toen ging mijn fantasie werken. Wat zou er nog meer in het slib kunnen liggen?, zitten er geheimen diep onder de modder? en wat ge beurt er als een oude geschiede nis dan boven water komt?" An neriek van Heugten is ook stads- gids in Hulst en weet dus alles over de historie van dit vesting stadje. Advertentie e (t/ml injsaöe voor thuiszorg www.curadomi.nl 0113 - 33 30 30 De Hulster kinderboekenschrijfster Anneriek van Heugten. Het feit dat er in de Tweede We reldoorlog een Duitse uit kijkpost in de Hulster basiliekto ren zat en dat deze samen met de toren in 1944 verwoest is door granaten heeft Van Heug ten gekoppeld aan de bagger werkzaamheden in de Vest. Het leverde De man in de modder op. Het verhaal speelt zich af in de-fictieve vestingstad Konings burg. „Daar heb ik bewust voor gekozen, een verzonnen stad geeft mij meer vrijheid om te schrijven wat ik nodig vind voor het verhaal. In het boek wordt Koningsburg gebombardeerd, dat is nooit gebeurd in Hulst, maar wel nodig voor mijn ver haal. Lugubere vondst De centrale figuur in het boek is Ro. Hij is twaalf in 1944 en woont in Koningsburg. Tegen het einde van de Tweede Wereld oorlog raakt hij betrokken bij gedwongen geheimhouding, ver raad en geweld. Meer dan zestig jaar later doen zijn zoon, zijn kleinzoon Thomas en diens vriendinnetje Leonie een lugube re vondst in de vestinggracht van Koningsburg. Ze willen we ten wat er gebeurd is en vragen zich af wat de oude mevrouw Bakker ermee te maken heeft. Opa Ro vertelt tenslotte de ware toedracht. Wie de officiële presentatie van het boek wil meemaken is op woensdag 28 juni 2006 om 19.00 uur welkom in 's Landshuis in Hulst. Er wordt gesproken door burgemeester J.F. Mulder, cultu reel ambtenaar S. van der Walle en I. Vansteelandt van uitgeve rij Clavis. Anneriek van Heug- foto Camile Schelstraete ten verzorgt een presentatie met beelden uit de omgeving en de baggerwerkzaamheden in de Vest van Hulst. Ook historische opnamen uit 1944 worden ge toond. Tijdens de presentatie le zen leerlingen van groep acht van basisschool de Nobelhorst toepasselijke fragmenten voor uit het boek. Het boek is verkrijgbaar in elke boekhandel. 'De man in de mod der' van Uitgeverij Clavis telt 142 bladzijden en is geschikt voor de jeugd vanaf ongeveer elf jaar. Het boek kost 13,95 euro. stond Jules van Hessen in 1981 als invallend dirigent voor het Zeeuws Orkest. Nu, 25 jaar later keert hij terug als gastdirigent. foto Lex de Meester OUWERSHAVEN - Als 'broe- zoals hij zelf zegt, stond ies van Hessen al eens voor Zeeuws Orkest. Nu, bijna de kop af 25 jaar geleden, oïrt hij opnieuw terug als gast- daaigent voor een driedelige se- Deze wordt ons girgenavond geopend in Brou- rshaven. sen pl or detnei 1981 moest de vaste diri- nen eat van Het Zeeuws Orkest, n die Uis Stotijn, wegens ziekte ver- ran dek laten gaan. Van Hessen, die 'eerder een aantal repetities BarnA geleid, werd gewaagd in te opereilen en groeide uit tot 'een ons lardig plaatsvervanger', aldus recensent van de PZC des- Os|s. gespè was toch al een bijzondere waarbij een van alleevioolconcerten van Paganini r vestjtraal stond. Solist was de kip. ïneens nog jeugdige violist hap van Zweden, die een applaus' oogstte, roep i had toen een soort Zeeuwse e in Mode", zegt Van Hessen. „Ik 1. b ook een tijdje het Zeeuws Jeugdorkest gedaan en kwam hier toen vaak. Daarom is het heel leuk nu weer eens voor Het Zeeuws Orkest te staan. Boven dien gaat het om een heel mooi programma." Van Hessen, vaste dirigent van het Philips Symfonieorkest en het Nederlands Theaterorkest en verder in Zeeland onder meer bekend van de jaarlijkse Scratch Messiah, is nauw be trokken geweest bij de samen stelling van het programma. Het hoogtepunt is het deel na de pauze, als Symfonie nr. 5 van Dmitri Sjostakovitsj wordt uit gevoerd. „Het is een van mijn lijfstukken, een symfonie die he lemaal in mijn systeem zit", zegt Van Hessen. „Ooit heb ik een concours in Denemarken ge wonnen met dit stuk en sinds dien komt het steeds terug." Bijzonder aan het werk is voor al de dubbele bodem, aldus de dirigent. „Sjostakovitsj moest zich aanpassen aan de censuur van het Russische regime, maar tegelijkertijd had hij zijn eigen ideeën en zijn drang naar artis tieke onafhankelijkheid. Als je dat weet, is het heel goed hoor baar." Van Hessen noemt het slot als voorbeeld. „Het stuk ein digt met een heel forse, robuus te koperfanfare. Die bombast vond Stalin prachtig, maar het gaat net te lang door. Het her haalt zich, het is too much. Dat soort stijlgrappen zitten er veel in." Op een onderhuidse manier per sifleerde Sjostakovitsj het cultu rele leven in Rusland en maakte tegelijkertijd de schrijnende po sitie van het volk voelbaar. „Het stuk is heel vaak niet wat het lijkt. De muziek is heel vaak grappig, maar toch niet vrolijk, want er zit altijd een unheimi sche ondertoon in." Die emotie moet voelbaar worden, zegt Van Hessen. „Ik heb ook gezegd te gen de musici: je kunt beter een noot missen dan de emotie die in het stuk zit." Vóór de pauze worden de Mas- querade-suite van Aram Khats- jatoerian en Concert voor colora tuursopraan van Reinhold Gliè- re uitgevoerd. De suite bestaat uit vijf dansen. „Het is vrolijk, hangt tegen de amusementsmu ziek aan." Het bijzondere van het werk van de Russische componist Glière, van wie Khatsjatoerian nog les heeft gehad, is het ge bruik van de zangstem als in strument. Deze rol wordt tij dens de Zeeuwse concertreeks vertolkt door sopraan Marijje van Stralen. „Je hoort zang, maar het is geen aria, er is geen tekst. Dat maakt het heel bijzonder", zegt Van Hessen. „Haar bijdrage is noot voor noot uitgeschreven, maar het klinkt alsof dat niet zo is. Dat vraagt ook veel flexibiliteit van het orkest." De stukken van Khatsjatoerian en Glière zijn vooral 'light hear ted, gezellig', zoals de dirigent het omschrijft. „We hebben be wust gekozen voor een contrast met de symfonie van Sjostako vitsj. Vóór de pauze wordt het bijna een promconcert; na de pauze komen de grote emoties." Concerten: Het Zeeuws Orkest on der leiding van Jules van Hessen, met werk van Sjostakovitsj, Khats jatoerian en Glière. Morgen in de Grote Kerk i n Brouwershaven, vrijdag in de Grote Kerk in Veere en zaterdag in de Sint Baafskerk in Aardenburg. Aanvang telkens om 20.15 uur. door Rolf Bosboom HEINKENSZAND - Onder de naam 'Kunstspeuren in de Zak' stellen komend weekeinde kun stenaars in de gemeente Borsele hun ateliers open voor publiek. Dat gebeurt zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Onderdeel van de kunstroute door de Zak van Zuid-Beveland is een overzichtstentoonstellig in de molen in Borssele, waar al le deelnemers werk laten zien. De wieken van de molen wor den getooid met zeilen die zijn beschilderd door de landelijk be kende kunstenares Marthe Rö- ling. Een van de deelnemers aan de route is Jopie Minnaard uit Heinkenszand (Clara's Pad 33). Zij maakt schilderijen in uiteen lopende technieken, waaronder aquarel, acryl en olieverf. Eveneens in Heinkenszand be vindt zich Atelier Kerab (Hein- kenszandseweg 42) van beel dend kunstenaar en keramiste Betsy de Jonge. Te gast in het atelier is Jorien Brugmans uit Terneuzen met linodruk. Beiden zijn ook nauw betrokken bij het Dijken van Wijven-project op de nabijgelegen Meerkotsedijk, dat inmiddels is hersteld van de vernielingen die tweeënhalve week geleden werden aange richt. Zondag treedt, tussen 14.00 en 17.00 uur, Anja Kop- mels op de dijk op. Ook Rinus Rentmeester van ate lier 't Ouwe Glas'uus aan de Ring 61-63 in Nieuwdorp doet mee aan 'Kunstspeuren in de Zak'. In het atelier van de glas vormgever is Marion van de Vel de met aquarellen en gouaches te gast. Bij kermamiste Cock Hazelager van klei-atelier De Cockel (West singel 28, Borssele) zijn edel smid Vanessa van Weele en Neel- tje Maria (textielkunst) op be zoek. Op zondagmiddag wordt er gemusiceerd door Geert For- trie. Andere deelnemers aan de route zijn Nelly van Nieuwenhuijzen (Oude Veerweg 5, Lewedorp) met schilderijen, Diana Stevens (Van Tilburghstraat 39, Driewe gen) en keramiste Hanna Bolier (in de katholieke kerk, Johan Frisostraat 5, Kwadendamme). Het Vrije Beeld Gastlocatie is dit jaar Smient straat 5 in Heinkenszand, het on derkomen van Het Vrije Beeld, de beeldhouwgroep die wordt gevormd door Jaap Heuvingh, Janet Dane, Henk Theunissen, Connie Miermans, Annelies Schokker en Mar ja Timmers. Verder zijn twee galeries in de route opgenomen. Bij 't Kunst- uus in Heinkenszand (Dorps straat 43) is momenteel een ex positie met voornamelijke figu ratieve kleisculpturen van Jo- zien Vercouteren en geome- trisch-abstracte schilderijen van Michiel Hermsen. Deze ten toonstelling loopt tot en met 15 juli. Galerie G achttien 88 (Oude Pol derdijk 2, Baarland) van Tineke van de Water en Cees Dubbel dam heeft als gastexposant Joop van 't Hoenderdaal met schilde rijen en grafiek. Van Tineke van de Water zelf is keramiek te zien. De tentoonstelling loopt door tot en met eind juli. In de tuin is tot en met 24 september de expositie Buitenwerk te be zoeken, met objecten van Astrid Bakker, Tilly Heijster, Annette Jeukens, Jacqueline de Jong, Ko- bi van der Kooi, Winny van Ros- sum, Marleen Vinke en Carl Westhof. De figuratieve kleisculpturen van Jozien Vercouteren zijn te zien bij 't Kunstuus in Heinkenszand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17