zc remier Oost-Timor treedt af Beer Bruno legt het loodje Veel vragen over toegang VS tot betalingsverkeer sraël dreigt met arde maatregelen Wegpiraten worden misdadigers in Spanje n af Schotland tevreden met rookverbod Doden door water in Indonesië Tadic is eerste gast Montenegro Gotthard-snelweg vrijdag open Golf van moorden in Acapulco Aracataca blijft gewoon Aracataca Het spoor van bruine beer Bruno 'Qf* 5 mei voordeel Brussel overweegt EU-regels voor bommenmakers Ikatiri neemt zijn verantwoordelijkheid voor rellen van vorige maand tad j-chitecten j; ingehouden ™4 instorting anje steunt erleg met ETA dinsdag 27 juni 2006 JAKARTA - Overstromingen en aardverschuivingen heb ben zeker 21 mensen het leven gekost in Zuid-Kaliman- tan, in het Indonesische deel van het eiland Borneo. Twin tig anderen worden vermist. Dat heeft het Indonesische persbureau Antara gisteren bericht. Verscheidene rivieren zijn door langdurige en hevige re genval buiten hun oevers getreden. Honderden huizen zijn weggespoeld en duizenden andere staan onder water. Het water heeft veel mensen in hun slaap verrast, aldus hulpverleners in de regio. ANP/DPA/EFE CETINJE - Montenegro, sinds 3 juni het nieuwste onaf hankelijke land op aarde, heeft gisteren voor het eerst een buitenlands staatshoofd op visite gekregen. President Tadic van buurland Servië, waarmee Montene gro een unie vormde die na een referendum in mei werd beëindigd, bezocht de historische plaatsje Cetinje. President Vujanovic van Montenegro ontving Tadic in het bergdorp dat tot 1918 de hoofdstad was van het onafhan kelijke koninklijk Montenegro. Beide staatshoofden on derstreepten het belang van goede betrekkingen tussen de volkeren, die verbonden zijn door een gemeenschappe lijke taal en godsdienst. ANP/AFP ZÜRICH - De Zwitserse autoriteiten stellen vrijdag de Gotthard-snelweg weer open voor alle verkeer. Dat heeft de ANWB gisteren laten weten. De belangrijke verbindingsweg tussen Noord-Europa en Italië moest enkele weken geleden worden afgesloten in verband met aardverschuivingen en vallend gesteente. Aanvankelijk was het onduidelijk of de route door de Al pen op tijd gereed zou zijn voor het vakantieseizoen. In de len van Duitsland, in België en de regio Zuid-Nederland beginnen komend weekeinde de vakanties. ANP ACAPULCO - De politie in de Zuid-Mexicaanse bad plaats Acapulco heeft zondag de lichamen gevonden van zeven mensen die door geweld om het leven zijn gekomen. Waarschijnlijk zijn zij slachtoffer geworden van een strijd tussen rivaliserende drugsbendes. De slachtoffers waren 'geblinddoekt en geboeid. Op de li chamen zijn sporen van marteling aangetroffen. Ze zijn gedood met een schot door het hoofd. Acapulco zucht al maanden onder een golf van geweld die wordt toegeschre ven aan de georganiseerde misdaad. ANP/AFP/DPA BOGOTA - Macondo, het dorp dat ontsproten is aan het brein van de Colombiaanse schrijver Gabriel Garcia Mar- quez, blijft slechts een fantasieplaats. De inwoners van de geboorteplaats van Garcia Marquez hebben een voorstel om de naam van het stadje te veran deren van Aracataca in Aracataca-Macondo, zondag in een referendum verworpen. Het gemeentebestuur wilde de beroemdste zoon van Aracataca eren door het stadje te vernoemen naar de plaats van handeling van zijn bekend ste roman, Honderd Jaar Eenzaamheid. ANP/RTR door Hetty van Rooij eigendom is van 7800 banken en het zenuwcentrum vormt van BRUSSEL - Het doorsluizen het geldverkeer in 200 landen, van gegevens over het intematio- stelt haar gegevens beschikbaar nale betalingsverkeer van Euro- aan de CIA. pa naar de VS is waarschijnlijk Dat gebeurt al sinds de aansla- niet illegaal. Er is geen Europe- gen van 11 september 2001 en is se wetgeving die het beschik- volgens de VS een onschatbare baar stellen van dergelijke gege- bron van informatie bij het op- vens verbiedt, en het is nog on- sporen van de geldstromen van duidelijk of de Belgische wetge- terroristen, ving bepalingen kent die van Een transactie via Swift ver toepassing zijn. De vraag wie po- meldt de naam en het adres van litiek verantwoordelijk is voor de zender en van de ontvanger het verstrekken van gegevens, van elektronisch verstuurd geld. bleek gisteren moeilijk te beant- De Nationale Bank van België woorden. heeft naar eigen zeggen geen controle over de gegevens die De onthulling dat de Amerikaan- Swift beheert. In een verklaring se inlichtingendienst met be- liet de bank weten dat zijn rol hulp van dagvaardigingen toe- als toezichthouder 'beperkt' is. gang heeft gekregen tot een we- Tot vorige week was de Bel- reldwijde financiële databank, gische premier Verhofstadt niet roept in Brussel voornamelijk op de hoogte van het program- vragen op. De Belgische rege- ma. ring stelt haastig een onderzoek in naar het spionagepi'ogramma etgevïng dat al vijf jaar loopt, en dat de Omdat het Swift-hoofdkantoor Amerikaanse inlichtingendienst in Brussel staat, moet de organi- CIA inzage geeft in het interna- satie voldoen aan de Belgische tionale geldverkeer. regels voor privacybescherming. Ook de Europese Commissie wil De Europese wetgeving is niet het naadje van de kous weten, van toepassing, omdat die al- De in Brussel gevestigde coöpe- leen de samenwerking tussen ratieve onderneming Swift, die EU-lidstaten regelt. GPD door Clemens Inqwersen MADRID - Ernstige fouten in het stadsverkeer moeten vol gens de Spaanse regering bin nen afzienbare tijd tot misdrij ven worden gerekend. Daarom zal er celstraf staan op onder meer veel te hard rijden of rij den onder invloed. De regering rondt deze week de voorbereidingen voor het wets voorstel af, zo berichtte het dag blad El Pais gisteren. Die kwam uit na een gewoon weekeinde in Spanje waar tussen wij dag 15.00 uur en zondagavond 20.00 uur 31 doden en zestien zwaar gewonden vielen in het Spaanse verkeer. Het wetsvoorstel, dat in oktober voor de volksverte genwoordiging komt, bepaalt onder meer dat het een misdrijf in plaats van een overtreding is om in de bebouwde kom of ver stedelijkte gebieden 40 kilome ter per uur harder te rijden dan is toegestaan. Het wordt volgens El Pais straks wel erg druk in Spaanse gevangenissen. Afgaande op één flitscamera van de Madrileense politie bij één controle geduren de slechts anderhalf uur zondag ochtend op de Paseo de la Castel- lana, een drukke straat in de hoofdstad, zou dit een tiental veroordeelden hebben opgele verd. Van de 1135 automobilis ten reden er tachtig te hard on der wie een tiental harder dan 90 kilometer per uur; 40 kilome ter harder dan toegestaan. ANP DUITSLAND 20/5 Graswang Lenggries Pflachj®)' Route<sind$ 5 mei, SchapbrkaÜavepé' 17/5 Martinau Innsbruck OOSTENRIJK Begin mei: beet ■komt Oostenrijk binhen vanuiUt. Afgeschoten door jagers 9 mei Schruns T6,1 St. Anton Tösens Schwaz 20 km anp- bron: apa/afp Robert Bloemen [ALLAH - De spanningen jn Israël en de Palestijnen i een ontvoerde Israëlische iBTvVjair zijn hoog opgelopen, zalem dreigde gisteren met arde vergeldingsmaatrege- De Israëlische autoriteiten n dat de gegijzelde korpo- n uitget uiterlijk vandaag wordt /en vcielaten. :,ew e» il overweegt de door de radi- islamitische Harnas geleide r ptijnse regering ten val te Jen als de militair zijn gijze- ïiet overleeft. Israël kondig- >k een grootscheeps offen- pn Gaza aan als de tank- Advertentie) schutter vandaag nog steeds niet wij is. Jeruzalem wil de kor poraal desnoods met militair ge weld bevrijden. De Israëlische premier Olmert zei dat hij de militaire comman danten opdracht heeft gegeven zich voor te bereiden op een langdurig offensief tegen radica le organisaties. „We zullen ieder een overal bereiken", aldus Ol mert in Jeruzalem. „Niemand is immuun." Aan de grens met de Gazastrook werden al tanks in stelling gebracht. De Palestijnse president Abbas gaf zijn veiligheidsdiensten op dracht tot een onmiddellijke en grootschalige zoekoperatie in de Gazastrook naar de gekidnapte Israëliër. Hij wil dat de militair zo snel mogelijk wijkomt. De 19-jarige korporaal G. Sha- lit was afgelopen weekeinde door militante Palestijnse groe pen ontvoerd uit een Israëlisch legerkamp nabij de Gazastrook. Tijdens de aanval op de buiten post kwamen naast twee Pales tijnse aanvallers ook twee mili tairen om het leven. De drie Palestijnse groepen ach ter de overval eisten gisteren de wijlating van alle vrouwen en kinderen onder de 18 jaar uit Is raëlische gevangenissen in ruil voor informatie over de vermis te militair. Israël het weten niet te willen onderhandelen. ANP Kees Bos iSSEL - De Europese Com- iie overweegt EU-regels op tellen voor het maken van jtien. De huidige voorschrif- vcrschillen te veel van land and, zei vice-voorzitter Frat- schi (Justitie) van de Europese geliq unissie gisteren bij een socia- listencongres in het Europees Parlement. Frattini was op het idee geko men door websites die tonen hoe mensen zelf bommen kun nen maken. Deze websites hinde ren volgens hem de strijd tegen terrorisme. De Eurocommissaris kondigde een conferentie aan over het onderwerp. Daar moe ten antwoorden op wagen ko men als: wie in Europa mag bommen maken? De Brusselse toppoliticus wil verder de belangrijkste bouw werken en centrales in Europa beter beveiligen. Enkele maan den geleden opende Frattini hiervoor een inspraakronde. Nog voor de zomer presenteert hij een evaluatie daarvan en vol gen voorstellen. Frattini hekelde tot slot de traagheid waarmee EU-landen besluiten nemen. De landen kis sebissen al drie jaar over een voorstel voor gezamenlijke mini mumrechten voor verdachten (zoals het recht op een tolk). Frattini wil beslissingen versnel len door het vetorecht op justi- tiegebied af te schaffen. „Mor gen stelt de Europese Commis sie daarom voor om vaker te be slissen bij meerderheid, in plaats van unanimiteit", aldus Frattini. ANP ai verdi enlev ato .seny at er 2 blijt - Drie architecten evenementenhal bij het Isom&e Katowice zijn gisteren 2i' sai de Poolse politie gearres- ga's i. Het gaat om drie Polen rijgeie hal ontwierpen die 28 ja- nde/i instortte. Daardoor kwa- ngva 65 van de naar schatting ?t amonderd aanwezige mensen engefe hal om het leven, onder |en Nederlander, sten of Sen in het ontwerp en in de v zijn ei' mogelijk de oor- j van dat het pand ineen- fte onder een last van uw. In februari werden al bestuurders van de ondeme- die de hal beheerde en ex- ieerde aangehouden op ver ting van nalatigheid. Zij zit- |og steeds vast. ANP/AFP Oost-Timorezen in Dili vieren feest nadat premier Alkatiri heeft verklaard op te stappen. foto RTR door Esther Gotink LONDEN - Schotten blijken dik tevreden met het rookver bod in hun kroegen en restau rants. Ze zeggen vaker de deur uit te willen nu de horeca rook vrij is gemaakt. Dat blijkt uit een onderzoek van de Britse kan kerbestrijding onder rokers en niet-rokers. Van de rokers zegt 35 procent minder vaak een sigaret op te steken als gevolg van de ban. Tien procent van de Schotten is niet zo blij met het rookverbod en zegt minder vaak uit te gaan. Van de ruim duizend onder- waagden zegt 45 procent dat het verbod hen niks uitmaakt; ze zullen nog net zo vaak uit gaan als voorheen. Het rookver bod werd drie maanden geleden ingevoerd in Schotland, vooral om personeel in pubs, bars, ho tels en restaurants te bescher men tegen de schadelijke effec ten van passief roken. De wees van horeca-onderne- mers dat ze hierdoor flink wat inkomsten zouden derven, is niet uitgekomen. „De resultaten van ons onderzoek moeten ge ruststellend zijn voor eigenaren van pubs en bars die weesden dat een rookverbod klanten zou wegjagen", reageerde J. King, di recteur tabakscontrole van de kankerbestrijding. „Onze con clusies weerspiegelen de positie ve ervaringen in andere landen, waar al langer een rookverbod geldt." Volgens directeur A. Markham kan 'Schotland trots zijn op zichzelf, dat het het rook verbod zo snel weet te omar men'. Tussen 26 maart, de dag waarop het verbod werd inge voerd, en 30 april werden 15.540 Schotse horeca-gelegen- heden gecontroleerd op de uit voering van de wet. Uit de resul taten blijkt dat 99,4 procent zich keurig aan de regels houdt. Aan slechts drie ondernemingen werd een boete uitgedeeld. Nog eens drie mensen, horeca-klan- ten, werden beboet voor het ne geren van het rookverbod. Volgend jaar wordt ook in de rest van Groot-Brittannië een rookverbod van kracht. In Ne derlandse cafés mag nog tot ze ker 2009 een sigaret worden op gestoken. GPD daar Kii a, li sta: ja n de te De Oost-Timorese pre- Alkatiri heeft gisteren zijn de ir lag ingediend. Hij lag onder omdat hij verantwoorde- wordt gehouden voor de dige rellen die het straatar- Aziatische land vorige ie najnd in hun greep hielden, s Kii wor iositie van Alkatiri was on- voor par geworden. De afgelo- senre dagen gingen duizenden de b deit ering To )R1D - Zes op de tien Span- Allien steunt het vredesover- heks at premier Rodriguez Zapa- met de Baskische terreurbe- nie>ng ETA wil gaan voeren, blijkt uit een peiling die in jacht van de Spaanse radio- Ier Cadena Ser is uitge pit ffl. an ni nogelde ondervraagden is 32 pro- tegen gesprekken met de ogeht Gehtaldus Cadena Ser gisteren, n fo er blijkt uit de peiling dat op rocent kritiek heeft op de sitionele centrumrechtse spartij (PP) omdat die groe- ig elke dialoog met de ETA etten st. De sociaaldemocraat Za- ■o maakt naar verwachting week bekend op welke da- hij het wedesoverleg met TA begint. De ETA kondig- ïkele maanden geleden een cht; nd af. Twee weken geleden kt of in honderdduizenden Span- mneslen de straat op om tegen isonderhandelingen met de te protesteren. ANP Oost-Timorezen de straat op om zijn aftreden te eisen. Ook presi dent Gusmao en de zondag opge stapte minister van Buitenland se Zaken Ramos-Horta hadden hun vertrouwen in de regerings leider opgezegd. Alkatiri zei gisteren dat hij de verantwoordelijk voor de crisis in het land op zich neemt. „Ik ben vastbesloten om niet bij te dragen aan een verdieping van de crisis", aldus Alkatiri. Hij voegde eraan toe dat hij aan blijft als parlementslid en dat hij bereid is mee te werken aan de vorming van een nieuwe inte rim-regering. Het Portugese persbureau Lusa meldde dat nog enkele leden van de regering zullen opstap pen. Gusmao, die eerder zelf met aftreden dreigde, buigt zich vandaag over een opvolger. Ken ners noemen onder meer de naam van Nobelprijswinnaar Ramos-Horta, die tot zondag de hoogste diplomaat van Oost-Ti- mor was. Het nieuws over het aftreden werd in de straten van de hoofd stad Dili feestend onthaald. Tientallen bussen en bestelwa gens trokken al toeterend door het centrum van de stad waar rellen vorige maand enkele tien tallen levens eisten. Overheersing Alkatiri werd in 1949 in de Oost-Timorese hoofdstad Dili geboren. Hij was een van de leiders van de Beweging voor de Bevrijding van Oost-Timor, die streed tegen de Portugese overheersing. Na het vertrek van de Portugezen in 1975 was hij een van de oprichters van Fretilin, de groepering van ver zet tegen Indonesië, dat Oost-Ti- mor in 1975 binnenviel en an nexeerde. Als premier ontsloeg Alkatiri in april dit jaar ongeveer zeshon derd militairen. De soldaten hadden geklaagd over achter stallige salarisbetalingen en ge brek aan promotiekansen. De militairen kwamen in opstand en raakten verwikkeld in een strijd met regeringsgetrouwe troepen. Ook burgers werden be trokken bij de geweldsspiraal, die aan enkele tientallen men sen het leven heeft gekost. Er moesten troepen uit onder meer Australië en Portugal aan te pas komen om de orde te herstellen. Australië verwelkomde het af treden van Alkatiri. De stap is volgens minister van Buiten landse Zaken Downer een teken dat het land de huidige onrust begint aan te pakken. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland MÜNCHEN - De bruine beer Bruno, die de Duitse deelstaat Beieren al maanden onveilig maakte, is gistermorgen vroeg door jagers doodgeschoten. Dat heeft het Beierse ministerie van Milieu bevestigd. „Het schot is gevallen. De beer is dood", zei Manfred Wölfl, de voor beren verantwoordelijke Beierse func tionaris. De deelstaatregering had het afgelopen weekeinde toestemming gegeven de beer af te schieten wegens het toene mende gevaar voor mensen. Zaterdag was de beer nog ge zien door mountainbikers en wandelaars in een recreatiege bied bij het Soinmeer. Ze zagen het dier in het meer zwemmen. Vervolgens trok hij de bergen in. Enkele wandelaars zijn het dier gevolgd, maar toen de beer zich omdraaide en hun richting opkwam, maakten de wande laars zich uit de voeten. Doodvonnis Tegen 4.50 uur kregen de jagers Bruno in het vizier en voltrok ken ze het zaterdag door de loka le autoriteiten opgelegde dood vonnis. De door de pers Bruno gedoopte beer moest bij de eer ste de beste gelegenheid worden afgeschoten omdat hij een echt gevaar begon te vormen voor mensen. De identiteit van de schutter wordt niet vrijgegeven, zei minister van Milieu Bemhard la ter op de dag. Bij de Beierse ja gersvereniging kwamen maan dag dreigtelefoontjes en dreig- mails binnen met teksten als 'de beer is dood, leve de moorde naars'. In mei had het ministerie al be sloten de beer te laten doden, maar na protesten van de dieren bescherming en handtekeningen acties van scholieren werd daar van afgezien. Bruno doodde tien tallen schapen en kippen. Ook kwam hij steeds dichter in de buurt van mensen. Finse beren jagers met speciaal opgeleide honden werden ingezet om hem te vangen, maar zonder succes. Ook werd geopperd een bronsti ge berin in te zetten om de beer te lokken, maar omdat Bruno nog jong was, zou dat weinig zin hebben gehad. Het Wereldnatuurfonds reageer de bedroefd op het nieuws. „Als men zes weken lang al het moge lijke doet om het leven van de beer te redden en hij wordt dan zo snel afgeschoten, is dat zeer teleurstellend", zei een woord voerster. GPD/ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5