Les in digitaal opsporen Frida de Bakker legt ziel bloot in haar schilderijen Kunstroute in teken van sieraden GEL CHT ICT-rechercheurs Elsevier: Goes is beste woonstad ei Vlissinger moet vier weken zittenm Politie Kapelle pakt jongeren aai Boete voor geweld tegen politie Overeenkomst GGD en CZ over logopedie Film by the Sea sluit seizoen af kunst door Emile Calon Computers hebben de plaats van au tootjes ingenomen, verzucht Leen Maas. De directeur van de afdeling ICT en Elektro bij het ROC Zeeland ziet het bij de aanmeldingen voor opleidingen die iets van doen hebben met compu ters. Met name jongens komen daarop af. Meisjes? „Minimaal." Hij merkt het nu ook weer bij de nieuwe opleiding voor particulier digitaal rechercheur. Wederom met name jongens. Die kun nen straks bij de politie patrouilleren op de digitale snelweg of bij het bedrijfsle ven ervoor zorgen dat via die snelweg geen bedrijfsgeheimen verdwijnen. De nieuwe opleiding biedt plaats aan 24 studenten. De helft van die plekken is al vergeven, aldus Maas. Hij ver wacht dat die andere helft ook wel vol stroomt omdat werken met computers toch veel jongeren aanspreekt. Hij waarschuwt wel dat het geen oplei ding is voor nerds, voor jongeren die al- leen -maai- geïnteresseerd zijn in 'bits and bytes'. De toekomstige digitale re chercheurs moeten ook sociaal vaardig zijn want ze moeten in een organisatie kunnen functioneren. Maas verwacht dat de opleiding wel eens belangrijk kan worden. Hij ziet bij bedrijven een toenemende behoefte aan het beveiligen van informatie. En bij de politie een toenemende behoefte aan he,t vergaren van digitale informatie. De directeur wijst naar enkele recente voorbeelden zoals het weglekken van jaarstukken van een grote bank en het slordig omspringen met opgeslagen in formatie door medewerkers van Defen sie en Justitie. „Het beveiligen van in formatie wordt steeds belangrijker. Maar ook het' vastleggen als er iets mis gaat of dreigt mis te gaan." Volgens de afdelingsdirecteur speelden opleidingen maar mondjesmaat in op dinsdag 27 juni 2006 GOES - Volgens Elsevier is het goed wonen in Goej gemeente staat vijftiende op een lijst, die het weekblaj ze week publiceert en is daarmee de beste scorend! meente van Zeeland. Elsevier vergeleek alle gemeen! Nederland op 23 punten. Goes scoorde met name goM_ economie, winkelaanbod en sportvelden. De gem Naarden is volgens Elsevier de beste plek om te woni Fat jute MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Vlissi moet alsnog vier weken gevangenisstraf uitzitten. D< liste politierechter M.Meeuwisse gisteren, omdat de singer zich niet heeft gehouden aan de afspraken m reclassering. De man liet niets meer van zich horen, 1 de reclassering herhaaldelijk had geprobeerd met ht contact te komen. De Vlissinger, die van zijn drugs-1 coholprobleem moet worden afgeholpen, gaf gistere fout te zijn geweest. KAPELLE - Het politieteam van de gemeente KaSpl' gaat strenger optreden tegen jongeren die overlast vei zaken. Er komt een lik-op-stukbeleid. Wie ove schreef gaat, wordt voortaan niet meer gewaarsch nt maar gaat direct op de bon. In Kapelle klonteren j<#31 ren nogal eens samen bij de winkels in het centrum sportcentrum en het station, terwijl in Wemeldingt sluisplateau en het dorpsplein de bekende hangple! zijn. De jeugd veroorzaakt vaak het nodige lawaai, i ook het openbaar drank- en drugsgebruik is veel meier een doorn in het oog. De boetes die jongeren straks di nen krijgen variëren van 50 tot 75 euro. „De lik-op-stukbeleid heeft altijd een negatieve klank" seft burgemeester S. Kramer van Kapelle. „Het is niet zo dat de jongeren hier vervelender zijn dan in a re gemeenten, maar zo nu en dan hebben de mensen van ze. Zeker ih de zomermaanden, als mensen buiten ten en de ramen open staan, nemen de klachten toe willen daarom wat meer op de jongeren letten en stre optreden, zonder dat we nou meteen een heksenj gaan ontketenen." age MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Oost burg moet aan een politieman 628 euro schadevergoejr betalen. De agent raakte gewond aan zijn duim toe Souburger zich vorig jaar op 4 december op het politii reau inVlissingen recalcitrant gedroeg. Eerder die had de man zijn vriendin mishandeld en was hij we spannig toen de politie hem thuis wilde aanhouden, die actie raakte ook een andere agent gewond aan hand. Politierechter M. Meeuwisse veroordeelde de dachte voor de geweldsdelicten tot de tien dagen celsf die hij al in voorarrest heeft uitgezeten, honderd P werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenis#13 met reclasseringstoezicht. Uit het strafblad bleek dap man eerder voor geweld met justitie in aanraking isfd' weest. Het toegekende schadebedrag was een voorsc|d omdat de agent nog steeds aan zijn duim wordt beH>°: deld. Voor het resterende bedrag kan de politieman! wie zijn pezen in zijn duim waren afgescheurd, nog iF de civiele rechter stappen. die behoefte. De mensen die tot nu toe dat werk doen, zijn veelal praktijkmen sen; mannen en enkele vrouwen die affi niteit met computertechniek hebben. Ook docent Bartjan Wattel van de Hoge school Zeeland merkt dat de overheid en het bedrijfsleven steeds meer behoef te hebben aan goed opgeleide computer beveiligers. Sinds twee jaar biedt de HZ een deelopleiding aan waarin ingegaan wordt op dat onderdeel. Daar leren de studenten hoe ze bijvoorbeeld diep in de computer kunnen duiken om gewiste bestanden alsnog op te sporen. Tot nu toe heeft een veertigtal studen ten die deelopleiding informatiebeveili ging gevolgd. Het zijn mensen die na hun Vlissingse periode terechtkomen bij de politie, banken, verzekeraars of particuliere bureaus die zich bezig hou den met computerbeveiliging en digi taal onderzoek Maas rekent voor dat volgens schattin gen per jaar zo'n vierhonderd tot vijf honderd mbo'ers werk kunnen vinden als digitaal rechercheur, zowèl bij de overheid als in het bedrijfsleven. Daar bij moet gedacht worden aan bedrijven als internetproviders, telecomprovi- ders, de beveiligingsbranche en particu liere detectivebureaus. Hij erkent dat dat aantal van vierhon derd tot vijfhonderd een voorzichtige schatting is en dat er mogelijk straks een grotere vraag is naar mensen die goed geschoold zijn in het opsporen van digitale gegevens en het afschermen van diezelfde gegevens. Normaal Wattel noemt geen getal maar ook hij voorziet een grote behoefte aan beveili gingsspecialisten van computernetwer ken. „Een goede beveiliging van de digi tale bestanden zal binnen niet al te lan ge tijd voor bedrijven net zo normaal zijn als het hebben van een iso-norm." Maas op zijn beurt voorspelt dat sys teembeheer en -beveiliging steeds meer naar elkaar toe zullen groeien. „Het is tegenwoordig niet meer los te zien van het ander. Volgens Maas volgen leerkrachten van het ROC cursussen om na de zomer op te kunnen treden als docent digitaal re chercheur. Daarnaast is het ook de be doeling dat flink wat gastdocenten aan schuiven,- mensen die echt in de prak tijk te maken hebben met het beveiligen en opsporen van digitale informatie. Ook zijn organisaties bereid om work shops en lezingen te geven. Ze doen vol gens de directeur mee omdat ze het be langrijk vinden dat in het Zeeuwse een opleiding komt op dat terrein. Maar ook omdat ze op die manier eerste rang zitten bij het binnenhalen van studen ten die opvallen. Zowel bij de HZ als het ROC Zeeland nemen stages een belangrijke plek in tij dens de studie. Volgens Maas is het de bedoeling dat ROC-studenten digitale recherche drie keer een half jaar op sta ge gaan. Tijdens de eerste zal de nadruk liggen op het beheer van ICT, de tweede op het forensisch onderzoek en de derde op de bedrijfsorganisatie. „Zodat we breed opgeleide mensen afleveren." door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De maande lijkse Kunst- en Cultuurroute in Middelburg staat zondag 2 juli in het teken van Zeeuwse siera den. Op een groot aantal loca ties wordt invulling gegeven aan dit thema. De kunstroute duurt, zoals gebruikelijk, van 13.00 tot 17.00 uur. Tijdens de route komen zowel traditionele als hedendaagse sie raden aan bod. Bezoekers wordt gevraagd hun eigen Zeeuwse sie raden uit het stof te halen en die dag te dragen. In Galerie T (Turfkaai 25) ex poseren diverse kunstenaars die geboeid worden door het on derwerp. Nelly van Nieuwen- huijzen is present met rubberen objecten die zijn geïnspireerd op Zeeuwse sieraden en Gerjan- ne Wiersum biedt een heden daagse kijk op het hetzelfde the ma. Van Liesbeth Davidse uit Mid delburg zijn in de galerie twin tig foto's te zien van vrouwen die met sieraden uit familiebezit in eigentijdse kleding worden ge portretteerd, Onder hen zijn de Zeeuwse kunstenaars Juul Kor- tekaas, Kathe Ruyssenaars, Ine ke Otte en Nelly van Nieuwen- huijzen. Prijzen Davidse is pas drie jaar volop ac tief als fotograaf, maar won al diverse internationale prijzen. Eerder deze maand kreeg ze de titel QEP, het Europees kwali- VLISSINGEN - In de Vlissingse bioscoop CineCity is vanavond de laatste 'Film by the Sea door het Jaar-voorstelling' van dit sei zoen. Deze begint om 20.00 uur. Deze keer gaat het om de voor première van De Celestijnse be lofte, naar de bestseller van Ja mes Redfield. Deze is verfilmd onder regie van Armand Ma- stroianna, met in de hoofdrol Matthew Settle en Hector Eli- zondo. De Celestijnse belofte komt op 20 juli in Nederland uit. Film by the Sea hervat haar jaar programma op dinsdag 15 au gustus. Het festival zelf is van vrijdag 15 tot en met zondag 24 september. teitslabel als professioneel foto graaf. De tentoonstelling in Ga lerie T loopt van 29 juni tot en met 29 juli. De kunstenaars zijn zondag ook aanwezig. Conny Arendse, lid van de Ver- telkring Midden-Zeeland, doet zondag om 13.30, 14.30, 15.30 en 16.30 uur in dialect haar ver haal over bloedkoralen. Dat ge beurt bij De Pagter Interieur (Herenstraat 9). De Goese sieradenmaakster Ine ke Otte vertelt in De Drukkerij op de Markt over haar bijzonde re ontwerpen, die zijn geïnspi reerd op de natuur en opvallen door hun aparte vormen en in tense kleuren. In galerie De Cleene Houttuyn (Langeviele 45) toont edelsmid Joze Murre uit Vlissingen haar sieraden in filigram, een oude techniek voor eigentijdse siera den. Tops van Holstein stelt een deel van haar atelier (Korendijk 56) beschikbaar aan sieraden- kunstenaar Tina, die haar jong ste creaties tentoonstelt. Kunstenares Gerda Rutters ex poseert in galerie De Vier Geme ten (Lange Noordstraat 50) haar bronzen Zeeuwse Knoop in grootformaat. Hetzelfde onder werp is door fotografe Silvia Wennekes verbeeld, zoals is te zien op Koepoortstraat 6. Op hetzelfde adres toont Ans Kloet van Kwekerij Sluishoek in Bors- sele het Zeeuws Knoopje als plant in al zijn diversiteit. In Gallery Maritime (Gortstraat 43) exposeert de Zeeuwse kun stenares Els Burgers pastels van Zeeuwse sieraden, waaronder Arnemuidse vissersknopen. Ook de originele sieraden zijn te be kijken. Depot Exposities Ont werpen ('t Zanddorp 68) heeft Leontine Franssen met heden daagse sieraden als gastexpo- sant, naast de vaste collectie sie raden van Willem Pastoor, Bar bara Voit, Raf Verjans en Sylvia Merschmann. Anne Pool laat in Atelier Blau we Hope (Seisweg 78) zien hoe ze traditionele bloedkoralen- en granaten colliers rijgt en knoopt en hoe ze deze verwerkt tot een hedendaagse ontwerp. Leden van klederdrachtgroep Mooi Zeeland loopt in heden daagse' klederdracht door het centrum van Middelburg. Om. 15.00 uur voegen ze zich bij de leden van Stichting Het wji chers Costuum, die in antf klederdracht present zijn i$] voorhal van het Stadhuis aaf1 Markt. Pe Muziek Behalve sieraden is er ook zondere muziek tijdens Kunst- en Cultuuroute. Zo om 14.00 als om 16.00 uur is veertig minuten durende conte sitie te horen van Dies le f uit Middelburg. Deze wordt' gevoerd door twee kopersep ten die zich bevinden op de rentransen van het Stadhuis de Lange Jan. De bedoelin dat een muzikale dialoog staat. De elf delen van het es rimentele stuk, gebaseerd op bundel Vertikale poëzie van berto Jüarroz, wordt aangev met een lied dat wordt gezon door Patricia Beysens. De muziek is het beste te beli teren op 'Het pleintje van Ni tje', te bereiken via het hek de Burggang 1. Daar valt het luid van beide torens precies men. Voor meer informatie: www.kw routemiddelburg.nl. Nelly van Nieuwenhuijzen uit Lewedorp, gefotografeerd door Liesbeth Davidse. Party's waar jongeren uren achtereen met elkaar computerspellen spelen zijn voornamelijk jongensaangelegenheden en moge lijk de kweekvijvers voor de digitale rechercheurs van morgen. foto Ruben Oreel door Claudia Sondervan GOES - De logopedietaak blijft behouden bij de GGD Zeeland. De Zeeuwse gezondheidsdienst heeft een contract met zorgver zekeraar CZ over de vergoeding van onderzoeken bij basisschool kinderen als die een spraak- of taalontwikkelingsprobleem lij ken te hebben. De GGD overwoog afgelopen jaar om de vervolgonderzoeken na de signalering van taalproble men bij basisschoolkinderen te schrappen om aan de bezuini gingsopdracht van drie ton te ge raken. Op aandringen van scho len en gemeenten is een andere oplossing gezocht en gevonden. De GGD verwacht dat na CZ ook andere bij zorgverzekeraars in Zeeland logopediecontracten kunnen worden afgesloten. Het contract gaat in per januari 2007. Dat betekent dat een deel van de bezuiniging voor dit jaar niet gehaald wordt. Bij monde van hun bestuurders in de GGD praten de Zeeuwse gemeenten vrijdag 7 juli over dat gat in de begroting. Dat gebeurt om 11.00 'tijdens de openbare bestuursver gadering in Goes. De GGD legt dan voor de derde keer het specialisme medische milieukunde op tafel. De GGD wil dat zo snel mogelijk in huis hebben, maar de Zeeuwse ge meenten weigerden al twee keer Saarin te investeren. De GGD wil nu aansluiten bij een plan van de Brabantse GGD'en om medische milieukunde in eerste 'lijn op 'waakvlamniveaü' të 'brengen per 2008. Daar moet de de GGD Zeeland 1,3 extra ar beidsplaats aan bijdragen. Op die manier voldoen de gemeen ten op minimale wijze aan hun plicht volgens de wet. De GGD wil zo tevens een man co in zijn prestaties herstellen. De dienst werd door de inspec tie voor de gezondheidszorg bij de opmaak van De Staat van de Volksgezondheid dit voorjaar pp een hoge vijftiende plaats ge zet. In een eerdere rapportage kwam de Zeeuwse GGD als Slechtste dienst uit de bus. De GGD zal met medische milieu kunde in huis stijgen op de lijst. door Anita Tournois HULST - „Schilderen helpt me om weer tot innerlijke rust te ko men." De artistieke drang om haar beleving weer te geven in schilderijen werd voor Frida de Bakker tevens een belangrijke uitlaatklep voor doorstane emo ties. De Hulsterse legt haar ziel bloot in meerdere kleurrijke 'acrylwerken, die te bezichtigen zijn in een nieuwe expositie in Post Art, voormalig postkantoor en nu galerie. De Bakker, geboren in Hulst in "1954, woonde en werkte veer- tien jaar in het groene hart in de randstad, voor ze in 1999 terug keert naar haar geboortegrond. „Na ingrijpende ervaringen in mijn persoonlijke leven in de laatste jaren, ben ik weer op zoek naar de ervaring van de in- nerlijke rust, die ik ooit kende. Een huis met een tuin, een ster ke behoefte die ik toen voelde, zou daarbij helpen. Gelukkig vond ik al snel een geschikte ruimte, nog wel op de plek van mijn oorsprong." Frida de Bakker is blij met haar woonstek en atelier aan de Hul- sterseweg in Kloosterzande, waar ze schildert en cursussen en workshops verzorgt. Een op leiding creatieve handvaardig heid, om zich te bekwamen in het overbrengen van kunstzinni ge technieken op anderen, volg de ze hiervoor in Leiden. In haar teken- en schilderwerk is ze autodidact, maar ze was wel aangesloten bij het kunste naarscollectief Arto-Kune in Haarlem. In 1998 werd ze geno mineerd voor de tweejaarlijkse Groene Hart Kunstprijs. Ze ex poseerde eerder in Leiden, Am sterdam, Utrecht en op de lucht haven Schiphol. De afgelopen jaren ontbrak de drang tot exposeren, het innerlij ke gevecht stond voorop. In Post Art treedt ze voor de eerste keer met haar werk naar buiten in haar geboortestreek. De natuur en de mens spelen de hoofdrol in de dagelijkse beleving van de kunstenares. Maar ook ervarin gen die ze opdoet op reis vor men de basis voor haar werken in acryl op doek of paneel: realis tische schilderijen, maar in een eigen vormentaal, met sobere be lijning en een kleurenpalet dat varieert van realistisch tot sfe- risch. Vrolijke werken in de vorm van kleurrijke bloemen- schilderijen als bijvoorbeeld Li la papaver, Irissen in Hollands blauw, Rode amaryllissen of Pa paver Oriëntale, kleine fruitstil- levens met kastanjes en appels, maar ook een strandtafereel met schatten in de vorm van schel pen, touw, wier, kurk en hout in Strandjutten. Cleopatra Een bijzondere confrontatie met Egypte door intensieve contac ten met de plaatselijke bevol king, is vastgelegd in een drie luik met passanten: een gesluier de moslima, een bedelend meis je en een mannelijke figuur. Aan de linkerkant van elk werk staat een Cleopatra-achtige vrouw in diverse poses, die de personages confronteert met rijkdom, beschaving en cultuur van weleer en het sterke con trast aantoont met het huidige leven. Indringend zijn de werken, die dicht bij gevoel en verdriet staan van De Bakker. Zoals het vierluik met de verschillende fa ses in een mensenleven, geba seerd op karakteristieken van de vier jaargetijden of de serie intens roodgeschilderde werken met handen en hoofden en titels Als de dood ons scheidt, Schou der en Troost, evenals de wer ken Zoon/Echtgenoot en Alleen. Tentoonstelling t/m 17 juli in Post Art, Minderbroederstraat 3, Hulst. Openingstijden: za. zo. en ma. 13.00 -17.00 uur foto Peter Nicolai -Frida de Bakker treedt in Post Art voor de eerste keer met haar werk naar buiten in haar geboortestreek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 46