lang wachten op uitkering Artsen verwachten toename kanker onder allochtonen Schilderijvernieler beschadigde ook in het buitenland kunst Üeer echtscheidingen Als een tapijtje op de snelweg 3 Zonneboot ontploft tijdens race Van Gogh Museum koopt brieven Fietspad dicht door gans in berm Boek mee in drie op de vier koffers Madurodam krijgt Concertgebouw Politie zoekt identiteit onbekende Dreiging varkenspest voorbij Extra miljoenen voor meer opvang op school iin Hoof pakt schuldenproblematiek aan ermoorde Jbanees zou '4aan trouwen letsbellendief dinsdag 27 juni 2006 LEEUWARDEN - Grote te leurstelling bij het team van zeventien studenten van de Noordelijke Hogeschool Leeuwarden. Gistermiddag ontplofte op het Van Harinx- makanaal in Leeuwarden hun op zonne-energie varende boot Solar Flash, vlak voor de start van de internationale elf stedentocht voor zonneboten. Piloot Jip van Akker (21) wist zichzelf in veiligheid te bren gen door in het water te sprin gen. Na het ontploffen van een accu vloog de Solar Flash in brand. Vervolgens explodeer den ook de andere accu's. Een camping aan het kanaal werd op last van de brandweer tijde lijk ontruimd. Van Akker is zwaar teleurgesteld door de voortijdige afloop van het zon- nebootavontuur. Aan de Fri- AMSTERDAM - Het Van Gogh Museum in Amsterdam heeft 55 brieven verworven die Vincent van Gogh schreef aan zijn kunstbroeder Anthon van Rappard. De briefwis seling betreft de periode van 1881 tot 1885. Dat maakte museumdirecteur heeft Axel Rüger gisteren bekend. Het museum kocht de collectie brieven van een Ameri kaanse verzamelaar die anoniem wil blijven. Afgezien van een twintigtal losse brieven die nog in privébezit zijn, is het de laatste grote collectie Van Gogh-corresponden- tie die nog te koop was. Hoeveel er met de aankoop ge moeid was, maakt het museum niet bekend. ANP IJLST - De kleine rietgans zet een flinke streep door de bruikbaarheid van een nieuw fietspad in de gemeente Wimbritseradeel. Jaren ijverden inwoners van Blauwhuis en Oudega voor de komst van een fietspad tussen hun dor pen. „Nu blijkt dat de kleine rietgans in de berm van het fietspad zit, mag het van 15 september tot 1 april niet wor den bereden", zei gisteren wethouder G. Gerbrandy. De kleine rietgans zit ook langs een ander fietspad in de gemeente. Daar mag wel gefietst worden, want dat pad was al aangelegd toen de beschermende regelgeving voor de gans werd ingevoerd. Langs het bestaande fietspad zit ten 45.000 kleine rietganzen, langs het nieuwe fietspad door de weilanden 17.000. ANP DEN HAAG - Driekwart van de Nederlanders boven de 18 jaar neemt deze zomer een boek mee op vakantie. De helft van hen stopt zelfs drie of meer boeken in de koffer. Dit blijkt uit een door het Nipo, in opdracht van de Stich ting CPNB, gehouden onderzoek. De x-esultaten zijn giste ren bekendgemaakt bij de start van de postercampagne Zomerlezen. Het onderzoek leert dat 66 proce'nt van de mannen een spannend boek meeneemt. Bij vrouwen is het roman-gen re favoriet met 58 procent. Van de lezers geeft 85 procent aan dat ze per vakantiedag tenminste één uur in hun boek lezen, 39 procent houdt het op twee of meer uur. ANP DEN HAAG - Madurodam in Den Haag krijgt donderdag een miniatuurversie van het Amsterdamse Concertge bouw. Dat liet Madurodam gisteren weten. Het model is 3,10 meter breed, 2 meter lang en 1,20 meter hoog. De onthulling vindt plaats ter gelegenheid van het vertrek van directeur Sanders bij het Concertgebouw. Hij legde op 1 juni na 24 jaar zijn functie neer. ANP NIJMEGEN - De politie zoekt mee naai' de identiteit van de onbekende, Aziatische man die sinds 5 mei in het Uni versitair Medisch Centrum St Radboud in Nijmegen ver blijft. De ziekenhuisdirectie is daar blij mee, want de poli tie hoeft zich er niet mee te bemoeien omdat de man geen slachtoffer is van een misdrijf. De onbekende is op 5 mei naar het ziekenhuis gebracht door mensen, die zeiden dat zij hem liggend op straat in Nijmegen hadden gevonden. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De man die wordt verdacht van het vernie len van een schilderij in het Am sterdamse Rijksmuseum, zegt dat eerder te hebben gedaan bui ten Nederland. De man, een 69-jarige Duitser, is geen beken de van politie en justitie in Ne derland, zo maakte de politie gisteren bekend. Hij blijft voor lopig vast zitten. Volgens een woordvoerster be schikte het Rijksmuseum over een signalement en een foto van de verdachte omdat hij eerder in het buitenland werken zou hebben vernield. Dankzij een in ternationaal netwerk is via de computer ongeveer een jaar gele den een foto binnengekomen bij de beveiliging van het museum. De beveiligers hebben de foto ge print en vervolgens met het sig nalement in het museum ver spreid. Volgens de woordvoerster zijn er allerlei redenen te bedenken waardoor de man toch het mu seum binnen heeft kunnen ko men. „Hij kan zich vermomd hebben of het kan een oude foto geweest zijn waardoor de ver dachte niet te herkennen was." Justitie in Amsterdam wacht op informatie uit Duitsland over eventuele eerdere daden van de 69-jarige verdachte. „Het feit dat er een foto circuleert van de ze verdachte zegt wel iets", al dus een woordvoerder van het Openbaar Ministerie. Zondagmiddag rond half vijf spoot de man, die in Hamburg woont, een chemische vloeistof op het schilderij Schuttersmaal tijd ter viering van de Vrede van Munster (1648) van Bartholo mew van der Helst, een van de topstukken in het museum, Volgens het Rijksmuseum lijkt de schade mee te vallen en is al leen de vernislaag beschadigd door het nog onbekende middel. ANP DEN HAAG - De dreiging van varkenspest is officieel voorbij voor de Nederlandse boeren. Zo wel in Duitsland als in Neder land is na grondige inspectie geen varkenspest meer aange troffen. Daarop trok minister Veerman van Landbouw giste ren de laatste beperkende maat regelen in. Daarmee komt een einde aan de maandenlange onzekerheid voor de Nederlandse varkens houders. In het voorjaar werd in Noord-Rijnland-Westfalen, een Duitse deelstaat die grenst aan Nederland, varkenspest gecon stateerd. Gedurende de maan den daarna rukte het virus op richting Nederlandse grens. De uitbraken bleven echter beperkt tot geïsoleerde gevallen. GPD door Guus Mater DEN HAAG - Minister Van der Hoeven (Onderwijs) stelt 50 mil joen euro extra beschikbaar voor de voor- en naschoolse op vang. Alle basisscholen krijgen een vast bedrag en een bedrag per leerling. Van der Hoeven heeft dat gisteren aan de Tweede Ka mer geschreven. Met die eenmalige bijdrage kan op iedere basisschool een mede werker een jaar lang ongeveer vijf uur per week de coördine rende werkzaamheden voor de opvang Verrichten. De bijdrage geldt voor het schooljaar 2006-2007. Scholen moeten zich vanaf 1 ja nuari 2007 voorbereiden op de invoering van de opvang. Dat be tekent dat ze moeten inventari seren wat ouders willen. Vanaf het schooljaar 2007-2008 moe ten scholen deze opvang aanbie den. Scholen die dat willen, kun nen al starten. ANP 31 lOArs.T .-3D 2 Dat rap ik hooit frcH-rEn. oou oelz-ocHT sian Nuon Solar Challenge, zo als de elfstedentocht voor zon- nevaartuigen officieel heet. doen deze week dertig teams van over de hele wereld mee. Het team van het ROC Zee land uit Middelburg eindigde op de derde plaats. foto Jeroen Veenema/GPD iqnze redactie binnenland X HAAG - Mensen die een iiandsuitkering aanvragen, ven straks nog maximaal weken te wachten op hun !ii, Staatssecretaris Van Hoof :iale Zaken) bereidt een iswijziging voor op dat Nu duurt het soms wel weken of langer voordat bijstandsgerechtigde zijn haar uitkering krijgt. In de sentijd komen veel mensen i irdoor in financiële proble ms- n en moeten zich in de maar lulden steken. /ertui ands ilTERDAM - De 39-jarige Al- naf i aees Gino of Gjin die 30 mei de Rotterdamse Rijnhaven od werd aangetroffen in de fcrbak van een auto, stond Ihet punt te gaan trouwen. De in verscheen echter op 19 mei Bftftl op zijn eigen bruiloft. jat blijkt uit informatie die de Uitie vandaag bekend gaat ma- ju in een uitzending van het •programma Opsporing Ver- rht. Duikers van de brand- ~_1 sr ontdekten de donkerblau- tijdens een proefduik 11 meter diepte. In de koffer slag het lichaam van de Alba- es, Hij bleek te zijn doodge- loten. Vorige week deed de po- t'eeen beroep op het publiek met informatie te komen er de man, die Op 30 mei al e weken was vermist. Rotterdamse politie roept kin de zaak van een vermoor- Schiedammer hulp in. Don- rdag 25 mei werd het stoffe- s overschot van de 82-jarige in gevonden in zijn huis aan Schiedam. De homoseksuele jn bezocht in de laatste dagen in zijn leven veelvuldig bio- oop Cinerama in Rotterdam, li had daar Brolceback Moun- ingezien, een film over de lief- Itussen twee cowboys. ANP ft'OLLE - De politie heeft gis- t;n in Zwolle een man uit die ats aangehouden die ervan ordt verdacht 125 fietsbeldop- ir.'c in te hebben gestolen. Dat 0 21 fldt de politie IJsselland. Bij ju aanhouding vond de politie buit in zijn tas. De 29-jarige ivast op het bureau. ANP door Jan Salden DEN HAAG - Kanker komt on der allochtone Nederlanders x zeer weinig voor, maar naar verwachting zal de komende 25 jaar het aantal gevallen van kanker in deze groep flink toe nemen. Dit komt doordat men sen met een allochtone achtergrond ongezonder gaan le ven, maar ook door de vergrij zing, zo blijkt uit een voorspel ling van het Koningin Wilhelmi- na Fonds Kankerbestrijding (KWF). Nu is slechts 1,8 procent van de kankerpatiënten in Nederland van allochtone afkomst. Dat percentage zal echter toenemen naar 6,5 procent in 2030 en in de grote steden zelfs naar ruim 20 procent, zo verwacht het KWF. Dat kanker onder Marok kanen, Turken, Surinamers en Antillianen minder vaak voor komt is vooral te verklaren door dat ze gezonder eten (veel verse groente en knoflook en weinig 'verkeerde' vetten), minder alco hol drinken en minder roken, hoewel dat laatste niet voor Tur ken geldt. Allochtonen die op jonge leeftijd naar Nedei'land zijn ge komen of hier zijn geboren, ne men echter gaandeweg steeds meer westerse leefgewoonten over, waardoor het aantal kan kergevallen onder hen toe neemt. Ook de vergrijzing speelt bij het ontstaan van kanker een rol. Zo vormen behalve jongeren ook Tui'kse mannen een risicogroep, doordat zij x'elatief veel roken. Vormen van kanker die samen hangen met infecties, zoals le ver- en baarmoederhalskaixker, komen nu al relatief vaker voor onder allochtonen. Dit komt doox'dat het x'isico op ixxfecties door bijvoorbeeld slechte hygië ne in het land van herkomst gro ter is. Communicatie Volgens de onderzoekers vex- loopt de communicatie tussen al lochtone kankerpatiënten en art sen soms moeizaam. Zo zoeken ixiet-westerse allochtonen de verklaring voor het kx'ijgen van kanker vaak in boverxnatuurlij- ke invloeden. Ook beseffen ze door hun ge brekkige kennis van het mense lijk lichaam niet altijd dat de ziekte levensbedreigend kan zijn. Dit wox'dt nog vex'sterkt doordat familieleden van de pa tiënt die als tolk fungeren vaak medische informatie verzwij gen. Volgens het KWF moeten zorg- veiieners zich beter verdiepen in de sociaal-culturele leefwe reld van allochtonen. Ook is er behoefte aan medisch onderleg de tussenpersonen van allochto ne afkomst, die als tolk kunnen optreden. Zij kunnen een belangrijke rol spelen in het geven van betere voorlichting over de ziekte. Die zou zich volgens het KWF voor al moeten toespitsen op kennis van het menselijk lichaam en het aanbod van verpleging en verzox-ging. Ook moet allochtonen er op wor den gewezen dat het behouden van onderdelen van de niet-wes- terse leefstijl kanker kan helpen voorkomen. GPD Van Hoof wil dat de sociale dienst van een gemeente na vier weken het geld ovei'boekt, ook als alle foimuliex'en nog niet in orde zijn of wanneer alle gege vens nog niet zijn gecontx'oleex'd. „Dan stox'ten ze maar vast een voorschot", vindt Van Hoof. „Nu komen er te veel mensen in problemen door te trage besluit vorming." De bewindsman is ook in overleg met uitkeringsin stantie UWV over een snellex-e verwex'king van WW-aanvra- gen. De Tweede Kamer steunt de plannen. Van Hoof wil iets doen aan de gi'oeiende groep mensen met pro blematische schulden. Meer dan 100.000 mensen zitten via hun gemeente in een traject om hun schulden af te lossen. Die schuld bedraagt gemiddeld 16.000 euro. Zo'n 40.000 van hen zit zó diep in de px'oblemen, dat er extra hulp moet worden geboden, bijvoorbeeld door hen te leren met geld om te gaan. Van Hoof trekt 25 miljoen euro uit om extra schuldhulpverle ners aan te stellen bij gemeen tes. Ook wordt een publiekscam pagne opgestart om mensen te waarschuwen zich niet te mak kelijk in de schulden te steken. Voedselbank „Van de mensen die aankloppen bij een voedselbank zit 80 pro- cent diep in de schulden. Dat zou niet nodig hoeven zijn als die mensen beter begeleid wex-- den door de vex-antwoordelijke instanties", aldus Van Hoof. Hij wil dat gemeenten en hulpverle ners beter gaan samenwerken. „Het gaat vaak om hele tragi sche gevallen", aldus Van Hoof. „Mensen die in hun auto slapen en een hele stapel boetes hebluen voor fout parkeren. Of analfabe ten die in een sociaal isolement leven. Ze kunnen hun aanmanin gen simpelweg niet lezen en gooien die daarom maar ongeo pend weg." In een gesprek met de staatssecretaris hebben kre- dietverstrekkei's zoals postorder- bedx'ijven en banken toegezegd, dat zij voortaan beter gaan con troleren wie ze geld lenen of een product leveren. Er wox'dt al ge- wex'kt aan een betere x'egistx-atie. Commerciële kredietverstrelc- kei's zullen straks iedereen die geld wil lenen of een bestelling plaatst eerst controleren. Het is de bedoeling dat zich zo minder mensen in de schulden steken. GPD in onze redactie binnenland OORBURG - Bij ruim zes van lien echtscheidingen vorig ar waren minderjarige kinde- a betrokken. Meer dan de -Iftvan die bijna 36.000 kinde- a was jonger dan tien jaar, op de vijf jonger dan vijf totaal handelden de x'echters .600 echtscheidingszaken af, 120.000 waren minderjarige inderen betrokken. Dat blijkt cijfers van het Centraal Bu- au voor de Statistiek (CBS), 2j s gisteren bekend zijn ge- -akt. De ouders behouden bij ]na negen van de tien echt- ieidingen beiden het ouder- js gezag. Dè meeste kindex-en gaan na de echtscheiding bij hun moeder wonen. Zo gaat het in 80 px'ocent van de gevallen. Bij ruim 10 procent trekken de kinderen bij de vader in en bij 4 px'ocent is er spi'ake van co- ouderschap. Een klein aantal kinderen gaat zelfstandig wo nen of vindt eldex's onderdak, bijvoorbeeld bij andere familie leden, in een pleeggezin of in een kindei'tehuis. Het aantal echtscheidingen nam vorig jaar met 5 procent toe ten opzichte van 2004. Van de ontbonden hu welijken had bijna een kwart tussen de vijf en tien jaar stand gehouden en bij nog eens een kwart waren de paxdnex-s al twin tig jaar of langer bij elkaar. ANP HENGELO - Zoals een tapijt wordt afgerold, zo wordt in de toekomst ook het asfalt op de rijbaan afge rold. Gisteren werd, bij wijze van experiment, een strook afrolbaar asfalt aangelegd op de Rijksweg 35 bij Hengelo. Een nieuwe generatie asfalt, geprefabri ceerd in de fabriek en geheel afrolbaar, wordt over een afstand van vijfhonderd meter als deklaag ge bruikt op de Rijksweg 35 bij Hengelo. De asfaltmat is een product van het Sittardse bedrijf Intron, bedenker en tester van innovatieve materia len, en wegenbouwer Dura Vermeer. Volgens inge nieur R. Naus van Intron is eerder in Apeldoorn een proefstrookje van vijftig meter gelegd, maar is de rijks weg de echte test met een hele rijbaan van afrolbaar asfalt. De voordelen zijn in theorie legio. Het huidige asfalt moet ter plaatse worden gestort op een tempera tuur van 180 graden, waarna een wals het geheel glad strijkt. Dat duurt relatief lang. Met de nieuwe metho de is slechts een kraan nodig, die de rol asfalt op een haspel (totaalgewicht zeventien ton) ter plaatse brengt. „Een voordeel van het nieuwe asfalt is de ge luiddemping. Daardoor zouden zelfs geluidsschermen langs de wegen achterwege kunnen blijven. De mat is echter wel duurder dan gewoon asfalt, al zal de prijs kunnen dalen wanneer het materiaal in grote hoeveel heden wordt gebruikt", aldus Naus. foto Eric Brinkhorst/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3