zc In vogelvlucht zie je meer moois B ommenede was een bouwdok Cadeau van het Zeeuwse Landschap m ga weerwoord namen e bijlagen: uii3-3ibööu c.nl redactie@pzc.nl 31, 4460 AA Goes ntie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; -Vlaanderen: 0114-372770; al: 020-4562500. dag 27 juni 2006 Wie jarig is, trakteert. Onder dat motto ver rast stichting Het Zeeuwse Landschap haar donateurs iedere lustrumviering met een cadeau. Om het 70-jarig bestaan te vieren, krijgen die één dezer dagen een map met wandelingen in de bus. Vooral de unieke over zichtstekeningen springen daarbij in het oog. De geschenken van Het Zeeuwse Landschap lijken iedere vijf jaar mooier te wor den. Bleef het in de jaren zeven tig nog bij een ballonnenwed strijd voor kinderen, vijf jaar ge leden werden donateurs ver blijd met een geïllustreerd boek over typisch Zeeuwse planten en dieren. Voor het nieuwste cadeau vroeg de stichting in alle dertien ge meenten twee vrijwilligers een wandeling uit te zetten. „Eén daarvan wist veel van de na tuur, de ander had kennis van de cultuurhistorische aspecten in de streek", legt Carolien van de Kreeke van Het Zeeuwse Landschap uit. Met het geschenk wil de stich ting mensen hun huizen uit krij gen. „Met een boek of iets voor de computer lukt dat natuurlijk niet." De tochten gaan voor een groot deel bewust niet door na tuurgebieden. „Ook de gewone, alledaagse omgeving is voor veel mensen verrassend", meent Van de Kreeke. De wandelingen tonen alle facet ten van het Zeeuwse landschap. Ze gaan onder meer door de pol ders bij Middelburg en Sabbin- ge, over de dijk bij Sint-Maar tensdijk, door duinen en over strand bij Kamperland en Veere, rond de moer bij Yerseke en langs kreken in West-Zeeuws-Vlaanderen. Steden Naast de gemeenten hebben de steden Middelburg, Goes, Ter- neuzen en Zierikzee een wande ling gekregen. „Daar wonen de meeste mensen, terwijl stedelin gen het minste buiten komen", voert Van de Kreeke aan. Boven dien is ook daar best natuur te vinden. „Je moet alleen even zoe ken." De beschrijving van de wande lingen, in lengte variërend van drie tot veertien kilometer, zit- PB& ten in een map en zijn apart uit- neembaar. Ze bestaan-uiteen routebeschrijving en informatie over wat je onderweg tegen komt. Vogelvluchtperspectief Het meest- in het oog springen de kleurrijke tekeningen, die de plaats van kaartjes innemen. Ze zijn getekend vanuit het zoge naamde vogelvluchtperspectief: jedcijkt van schuin bovenaf op de route. „Op gewone kaartjes zie je niet hoe mooi het land schap is", verklaart Van de Kreeke. Dat maken de kleurrij ke tekeningen wél duidelijk. Boerderijen, dorpen, waterlo pen, bossen en percelen zijn zo gedetailleerd getekend, dat de meeste routes met alleen de kaart in de hand te lopen zijn. Bovendien hebben de tekenaars, die gebruik maakten van lucht foto's van Waterschap Zeeuwse Eilanden, rekening gehouden met de voorkeuren van natuur liefhebbers. „Mensen hebben er niet zoveel aan als je een indus trieterrein gedetailleerd uitte kent", zegt Eric van Rootselaar. Hij zorgde samen met Adri Kar man voor de illustraties. De wandelingen die hij tekende, liep de Retranchementenaar zelf ook. „Dat was erg nuttig. Sommige dingen zijn op een luchtfoto goed te zien, maar in de omgeving niet. Of andersom: soms kun je als wandelaar een gebouw dat niet direct aan de route ligt, toch als oriëntatie punt gebruiken. Tijdens het te kenen heb ik daar rekening mee gehouden." De wandelingen zijn niet te koop in de winkel, maar een ex- Hoort ge in juni de donder kraken, dan maakt de boer ook goede zaken clusief bedankje voor donateurs van de stichting. Ook nieuwe aanmelders krijgen het mapje in de bus. Dat is overigens nog niet compleet: de laatste zes van de zeventien tochten komen één voor één binnen met het tijd schrift dat het Zeeuwse Land schap haar donateurs vier keer per jaar toestuurt. Martijn de Koning illustraties Eric van Rootselaar <LpX0<J005.k Op het terras zat een stel oudere heren. Verder alleen een vrouw. De heren waren nogal druk in het amuse ment. Ik ging maar verder zitten, in de buurt van de vrouw. Helaas begon direct haar mobieltje te ratelen: ze meldde zich met Trudy Murre. Die naam had ik wel eens gelezen, maar dat ze echt bestond - dat was schrikken. In een groot boek schreef ze al bellend wat namen op. Ik kon al leen Provoost horen want die naam sprak ze uit. Met een eigenaardige klank. Van alle Nederlandse fami lies Provoost wonen er on geveer 150 in Zeeland. Bui ten de provincie zullen er misschien nog zo'n kleine honderd wonen. Maar in Vlaanderen - vooral het West-Vlaamse deel - leven een kleine 1500 families. Ondertussen zat Trudy haar elektrieke agenda bij te werken. Ze zag er ele gant uit, een beetje te. Ze was toch account-mana ger? Rood jasje, witte rok. Haar lengte? Tja.Een schitterende zonnebril he laas voor de ogen. Ze ging weer bellen. Tijd voor Pro voost dus. Dat is ooit de naam ge weest van het hoofd van een kloosterlijke huishou ding. Later werd Provoost (en het ervan afkomstige Proost) ook gebruikt voor een gerechtelijke ambte naar, een baljuw. De naam komt van het Latijnse pro positus: vooraan geplaatst. Ook in het Duits en Frans bestaan veel verwante fami lienamen: van Proust en Prost tot Probst. Ze belde weer, plotseling hoorde ik dat ze haar nul zes gaf.ik probeerde, raakte de nummers kwijt. Ze rekende af. Nagekeken door de heren van stand liep ze naar de auto op het parkeerterrein tegenover het terras. Zou ik de krant opbellen? In ieder geval had ik iets om te vertellen tegen... Lo van Driel De sporen van openlucht spektakel Dijkval dat er een paar jaar geleden werd opge voerd, zijn allang weer uitge wist. De drukte van toen heeft plaats gemaakt voor rust. De ha ven van Bommenede, ooit een stoere werkhaven, is een ver stild plekje aan de Grevelingen. Een enkel jachtje meert er nog aan, vol ligt het haventje nooit. Een oud kottertje ligt er wat roestig bij, en verder is er wei nig tot niets. Het karakteristie ke geluid van zeemeeuwen weer klinkt, verder is het stil. Beklim de dijk en je kunt je aan de ande re zijde ervan onderdompelen in de zilte natuur van de slikken van Bommenede. Aan de de monding van de ha ven staat het gezamenlijke kan toor van Staatsbosbeheer en Na tuur- en Recreatieschap De Gre velingen. Een plek met uitzicht op het veertienduizend hectare grote rust- en watersportgebied dat Grevelingen heet. Een van de mooiste werkplekken van Zeeland, weet oud-directeur van het Grevelingenschap Jaap Lodders. Hij heeft er jaren gebi vakkeerd en daar altijd met vol le teugen van genoten. „Het is echt een heel bijzondere plek om te werken. Er hangt een hele speciale sfeer." De plek aan het Grevelingen is een mix van eeuwenoude histo rie en jonge geschiedenis. Ten oosten van het nabijgelegen Brouwershaven lag in lang ver vlogen tijden het dorp Bommen ede. Het dorp was ooit het eigendom van het Cistersiënser klooster en werd later overgedaan aan de Abdy ter Doest. Het eiland Bommenede werd pas na herdij- king een geheel met Schouwen. Bommenede had een haven maar volgens de historici was het geen handelshaven van bete kenis. Verdronken Het plaatsje Bommenede kreeg heel wat te verduren. Het werd door Spanjaarden belegerd en kreeg meerdere keren te maken met stormvloeden. De vloed van 26 januari 1682 gaf de genade klap. Het dorp werd wegge vaagd. Vlakbij moeten op de bo dem van de Grevelingen nog steeds resten zijn te vinden van het verdronken dorp Bommenede. Voor duikers is het een sport daar nog iets van te rug te vinden, al wordt wel ge waarschuwd voor de zomerse watersportdrukte op de Greve lingen. De romantische geest die denkt dat de huidige haven van Bommenede ooit deel was van het verdronken dorp heeft het mis. Lodders: „Nee, daar heeft het niets mee te maken. Deze ha ven is ooit aangelegd als werkha ven. Hier zijn in de jaren zestig en zeventig caissons gebouwd voor het dichten van het Brou- wershavense gat. Er was hier wel een klein getijdehaventje, maar daar heeft Rijkswater staat een grote werkhaven van gemaakt." Zo stil als het nu is, zo bedrijvig was het destijds, leert een speur tocht in de archieven. Voor de sluiting van stroomgat De Kous moesten twintig caissons ge bouwd worden en de lokatie Bommenede was daarvoor - oor deelde Rijkswaterstaat - de ge schiktste plek. In het schor werd een fors uit de kluiten gewassen rechthoekige bouwput voor de caissons uitge graven Aan de noordelijke kant werd een toegangsgeul naar het Brouwerhavense gat ge baggerd. Was een caisson af, dan kon deze vrij eenvoudig en snel naar het Brouwerhavense gat gesleept worden waar hij dan vervolgens werd afgezon ken. Dat was nog een heel kar wei want de caissons hadden een lengte van 68 meter. Dat de haven is aangelegd als bouwdok is vooral vanuit de lucht nog heel goed te zien Rustig Met het gereed komen van de Brouwersdam verloor de haven haar werkfunctie. Lodders: „Het is er nu heel rustig. Er lig gen soms wat schepen van staatsbosbeheer en een klein ge deelte is voorzien van openbare aanlegplaatsen, maar daar houdt het ook wel mee op." Lodders koestert warme herin neringen aan de haven van Bom menede. „Het Grevelingenschap is er ooit begonnen in een oud kantoortje, een hok met zo'n ploffende oliekachel. Daarna hebben we nog een paar jaar in Brouwershaven gezeteld maar uiteindelijk zijn we toch weer teruggekeerd in een compleet nieuw kantoor in Bommenede. Ik heb het er altijd heel erg naar mijn zin gehad." Zeeland grossierde vroeger in haventjes. Veel zijn er ver dwenen, in onbruik geraakt of hebben een andere bestem ming gekregen. In de serie Aanmeren aandacht voor dit ma ritiem erfgoed, met illustraties van Adri Karman. Deze week: Bommenede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21