Je moet dit als een kerel accepteren vindt geluk op witte stip talië Gezag van Van Basten is tanende nterechte strafschop Totti beslissend in duel met Australië (1-0) iddink trots verbitterd ortugal wil in 4 eroep tegen t ode kaart Deco Robinho mist duel met Ghana Marquez langer bij Barcelona Vader Ivanov steunt zoon Maduro pakt record Owen onderzocht in Amerika Bij niemand zit de pijn van de roemloze aftocht van Oranje zo diep als bij Ruud van Nistel- rooij. Als de grote ster kwam hij naar Duitsland, als bankzit ter zwaaide hij af. door Leon ten Voorde NEURENBERG - De nacht was al over het Frankensta- dion gevallen toen hij zijn ver haal van het WK 2006 vertelde. Ruud van Nistelrooij had ook door kunnen lopen, niets kun nen zeggen. Niemand die hem dat na zijn bittere afscheid kwalijk had genomen. Maar de gekwelde spits ge droeg zich temidden van alle huilverhalen als een groot ver liezer. De emotie die er zat, be streed hij met het wapen der nuchterheid. „Van Nistelrooij zat tegen Portugal op de bank: dat is geen wereldramp hoor", zo relativeerde hij zijn eigen ge moedstoestand na misschien wel de grootste deceptie uit zijn loopbaan. Maar Van Nistelrooij gaf ook toe dat de voorbije dagen hem niet onberoerd hebben gelaten. Van alle mooie dromen die hij had, is helemaal niets terecht gekomen. Bovendien liep de hechte band die hij dacht te hebben met Marco van Basten vorige week een knauw op na dat de bondscoach hem in het openbaar afviel. Van Basten bood daar zaterdag min of meer zijn excuses voor aan, maar toen was het gif al gezaaid. „We hebben daarover pittig gediscussieerd, echt van man tot man", aldus Van Nis telrooij. „We hebben in dat ge sprek veel op tafel gegooid. Het ging er af en toe best hard aan toe. Ik was het niet met de bondscoach eens, maar ik moet zeggen dat ik er achteraf wel een goed gevoel aan over heb gehouden." Wat overeind blijft na alle gesprekken is de pijn van het mislukte WK en de ver banning naar de bank in de laatste wedstrijd tegen Portu gal. Van Nistelrooij is de eerste om te erkennen dat hij in de poulewedstrijden niet het maxi male heeft gebracht. „Dat heeft iedereen ook kunnen zien", zegt hij. De vraag is of Van Nistelrooij daar alleen schuldig aan is. „Het is niet al hij nu is afgerekend op de ver keerde dingen. „Iedereen die mij de afgelopen tien jaar heeft gevolgd weet waar mijn kwali teiten liggen. Die liggen 'in de zestien' en niet zozeer in het meevoetballen." Toch meldde diezelfde Van Nis telrooij voor het WK dat hij zich juist op dat vlak verbeterd had. Na twee weken Duitsland heeft hij die visie radicaal bijge steld. „De beste die we in Ne derland ooit op dat gebied heb ben gehad is Patrick Kluivert. Die scoorde op het onderdeel meevoetballen een 9. Ik kan best een balletje raken, ik heb me ook aardig ontwikkeld, maar ik zal dat cijfer van Klui vert nooit halen. Voor mij is een magere 7 het maximale, meer zit er gewoon niet in." Apathische indruk In de ogen van Van Basten was dat niet genoeg om de aanval te dragen tegen Portugal. Van daar dat Dirk Kuijt speelde, maar de Feyenoorder kon de in druk niet wegnemen dat dit ni veau een tikkeltje te hoog is ge grepen voor hem. Van Nistel rooij, die zaterdag op de trai ning nog een apathische in druk maakte, nam zijn concur rent na de wedstrijd echter in bescherming. Uit zijn mond geen kritiek op Kuijt. Opvallend was ook hoe fel hij in die bloedstollende tweede helft meeleefde met Oranje. In niets was te zien dat hier een gefrustreerde bankzitter zat. „Ik voelde me meer supporter dan ploeggenoot. Ik wilde de bal vanaf de bank zo het doel 'indribbelen'. Dat de bondscoach op het eind voor Jan Vennegoor of Hesse- link koos en niet voor mij, was ook logisch. Ze hebben Jan im mers voor dat werk meegeno men." Gistermiddag trok hij de deur van het spelershotel in Hinterzarten achter zich dicht. Gisteravond kwam hij als een ontgoochelde sporter op Schip hol aan, de plek die hij een klei ne maand geleden nog als een gevierde held verliet. Het kan snel gaan, daar is Van Nistel rooij maar weer eens achterge komen. „Ik heb er wel moeite mee hoe alles is gegaan...Je zou er een boek over kunnen schrij ven...Een slecht boek, ja", zo verzuchtte hij. GPD Ruud van Nistelrooij verbijt de pijn van een mislukt WK 'co kreeg zijn tweede gele art, omdat hij niet meteen de wil il wilde inleveren op het mo- ida »nt dat Oranje een vrije trap ub eeg toegewezen. „Die rode doèart voor Deco kunnen we niet isg cepteren", vertelde Scolari na straining, gisteren. „De Portu- se bond zal een verzoek indie- r d:3n om die kaart in te trekken." 'tg Drtugal speelt in de kwartfina len van het wereldkampioen- ?re- hap voetbal tegen Engeland. oor dat duel zijn Deco en Cos- dfinha (die ook met tweemaal ha iel van het veld werd ge- o: uurd) geschorst, va ndanks zijn kopstoot in het tie lel met Oranje mag de Portuge- e aanvoerder Luis Figo zater- ag wel meespelen in de kwartfi- ale tegen Engeland. De Fifa al de gele kaart die hij kreeg oor zijn actie niet heroverwe- Sn. Scheidsrechter Valentin ari 'anov ontging het incident in oil e wedstrijd. Eén van zijn assis- elli aten zag echter wel dat Figo ac iet Nederlander Mark van Bom- es. lel m contact kwam. Op zijn anraden toonde Ivanov de Por- ite ogees daarop een gele kaart. 3.3 )e Fifa gaat aan deze sanctie te óets veranderen. „Figo werd na gel ijn kopstoot onmiddellijk ge- df traft. Pas als een scheidsrech- 11 er dat niet doet en er is wél dui- he lelijk sprake van een discipli- d' 'air incident, dan treden wij 'as lp", aldus Markus Siegler, de loofd van de communicatie. liVP/ GPD/Reuters Ruud van Nistelrooij: „Ik voelde me meer supporter dan ploeggenoot." foto Georgi Licovski/EPA tijd even makkelijk om bij Oranje in de spits te staan", zegt hij. „Je hoopt op het ultie me krediet van de bondscoach, maar dat heb ik niet gekregen. Maar goed, ik kan nu wel heel bijdehand gaan roepen dat ik het niet terecht vind dat ik op de bank zat, maar ik ben van mening dat je dit als een kerel moet accepteren. De bonds coach heeft zijn keuzes ge maakt en ik dien mij te schik ken in het teambelang." Van Nistelrooij vindt wel dat Frans van den Nieuwenhof Hooci i5' >dmus 1 en va IERSLAUTERN - Het waarschijnlijk in de ster- eschreven. In de laatste se- perkc en van de wedstrijd moest H jrekend Francesco Totti er- ïschie ic pas komen om een kwade met de naam Guus Hid- te verdrijven uit de herin- atersr igvan de Italiaanse voetbal- Een onterechte strafschop ite gisteren een eind aan de en,Be ralische droom (1-0). walds -17.00 i, kera j Dl 2.00-' en Hiddink hebben een ver- i, waar heel Italië de afgelo- dagen aan terugdacht. De maker van AS Roma liep jaar geleden een rode kaart ihet WK-duel met Zuid-Ko- Hiddinks ploeg zorgde toen een mini-nationale ramp Italië uit te schakelen, eren was Hiddink daar dichtbij. Met elf tegen tien ineerde Australië de tweede van het duel, maar het zichzelf ten val. Een wan- ïoofd :hilde :hitee ISERSLAUTERN - Vol tekt s, vol realisme en een tikkie 3ider litterd onderging Guus Hid- gisteren zijn afscheid van WK 2006. zijn van heel ver gekomen we zijn heel ver gekomen, fout van de scheidsrechter ins vanavond fataal gewor- Maar ik ben natuurlijk tstikke trots op deze spe- waren zijn laatste woor- als bondscoach van Austra- 1-0-nederlaag tegen Italië 1de als onrecht. „Zij hebben ploeg die totaal niet bezig is •'i' het bieden van attractief Zij vormen een muur en soojiken nooit aan aanvallen, r hen telt alleen het resul- Dan is het bitter als je op manier verliest. Over het al- isgKjeen vond ik de arbitrage opgefokt op dit WK." GPD De inleiding tot de strafschop. Luca Neill (nummer 2) brengt Fabio Grosso 'ten val'. foto Uli Deck/EPA eerste helft was Voor Chipper- field." Hij kreeg de bal na een vrije trap plotseling voor de voe ten en had de hoek voor het uit kiezen. De Australische verdediger schoot flauw tegen doelman Buf- fon op. Vlak voor rust was Vidu- ka net niet lenig genoeg om een voorzet van Wilkshire op een goede manier van richting te ver anderen. De twee spitsen van Italië stonden niet lang meer op het veld. Gilardino werd in de rust gewisseld voor Iaquinta en Toni volgde snel nadat verdedi ger Materazzi een rode kaart had gekregen wegens een tackle met twee gestrekte benen. Hid dink rook dat er net zo'n stunt in zat als vier jaar terug. Zijn collega Lippi onthoofde zijn team verder door ook spelverde ler Del Piero in te ruilen, voor Totti. Dat gaf Hiddink een psy chologisch voordeel, hij had nog niet gewisseld en kon zodoende gokken op een frisse doorstart in de verlenging. Hoewel de Aus sies vrijwel geen kans kregen (een kopbal van Cahill uitgezon derd), domineerden ze de twee de helft volledig. Italië deed wer kelijk niets om te winnen. Toch kreeg het, na een blunder van Moore, de beste kansen om te winnen. Iaquinta zag zijn schot gekraakt, Grosso had met zijn dribbel meer succes. Het land dat in de laatste vier WK's drie maal werd uitgeschakeld door strafschoppen (en eenmaal door een golden goal) vond nu zijn ge luk op de witte stip. GPD too: Q IRIENFELD - Portugal wil d t j de wereldvoetbalbond Fifa ?re! beroep gaan tegen de rode art die Deco zondag kreeg in t duel met Nederland (1-0). ilgens bondscoach Luiz Felipe olari was de uitsluiting van Portugees (die twee keer geel tving) onterecht. hoopsdribbel van verdediger Grosso, in de slotminuut, was eerst Bresciano te machtig en vervolgens ook Neill, die een sul lige sliding inzette. Hij raakte niet de bal, niet de tegenstan der, maar Grosso viel wél en ar biter Medina legde de zwaarste straf op. Totti ontnam Hiddink daarna het uitzicht op een derde opeenvolgende halve WK-fina- le. Australië leed de nederlaag van een schlemiel. De actie van Neill was niet de eerste onhandi ge ingreep van een Socceroo. Doelman Schwarzer was onge lukkig tegen Japan, zijn vervan ger Kalac blunderde tegen Kroa tië - het zijn kleine of grote ui tingen van naïviteit die op een WK doorslaggevend kunnen zijn. Hiddink was daar ook bedacht op. Hij was als de dood dat zijn ploeg wéér op achterstand zou komen. Toch begon Australië met veel ambitie en lef. Hiddink stelde drie spitsen op en gaf daarnaast Cahill opdracht om zo veel mogelijk bij te sluiten. Op voetballen via het midden veld stond een verbod; de ploeg zocht de ruimte aan de zijkan ten om van daaruit met lange passes de spitsen te bereiken. Kopkans Italië had, ondanks een vroege kopkans voor Toni, zichtbaar moeite om in de wedstrijd te ko men. In technisch opzicht stelde de kandidaat-wereldkampioen hevig teleur. De defensie van de Aussies oogde altijd kwetsbaar. Maar de Azzurri vergaten te voetballen en opteerden even eens voor lange ballen richting de spitsen Toni en Gilardino. Rond de twintigste minuut wa ren beiden een keer gevaarlijk. Twee reddingen van doelman Schwarzer hielden de wedstrijd spannend. De beste kans van de dinsdag 27 juni 2006 15 BERGISCH GLADBACH - De Braziliaanse aanvaller Ro binho moet het duel met Ghana vandaag aan zich voorbij laten gaan. Hij kampt met een dijbeenblessure. Het afha ken van Robinho betekent dat Adriano waarschijnlijk weer naast Ronaldo in de spits wordt geposteerd. De aan valler van Internazionale moest in de laatste groepswed strijd tegen Japan nog vanaf de bank toekijken. Als Brazi lië zich plaatst voor de kwartfinale op zaterdag denkt Ro binho weer van de partij te zijn. GPD/Reuters DEN HAAG - Rafael Marquez staat op het punt zijn con tract bij FC Barcelona te verlengen. De Mexicaanse verde diger blijft tot 2010 bij de Spaanse kampioen en Cham pions League-winnaar. De 27-jarige Marquez werd zater dag met Mexico uitgeschakeld door Argentinië, ondanks een doelpunt van de verdediger. GPD MOSKOU - De Russische scheidsrechter Valentin Ivanov krijgt ondanks de hevige kritiek vanuit de voetbalwereld de volledige steun van zijn trouwste fan: vader Valentin Ivanov senior. De leidsman zorgde in de wedstrijd tussen Portugal en Nederland voor een primeur door maar liefst vier rode kaarten uit te delen, een record voor een WK-duel. Daarnaast ontvingen acht andere spelers een gele prent. Zowel de coaches als de voetballers van beide landen en ook Fifa-voorzitter Sepp Blatter reageerden na afloop ontstemd op het optreden van de Russische scheidsrech ter. Toch denkt vader Ivanov niet dat zijn zoon verant woordelijk was voor de later ontstane chaos op het veld. „Het was een moeilijke wedstrijd en ik denk dat hij daar goed mee omging. Hij probeerde meteen de toon te zetten door enkele gele kaarten uit te delen. Als hij dat niet had gedaan, was de wedstrijd in een veldslag geëindigd." Ivan ov senior, een voormalig topspits voor de Sovjet-Unie, legt de schuld bij de Fifa. „Ik hoorde dat Blatter kritiek had op mijn zoon, maar het was de Fifa zelf die scheids rechters beval om harder op te treden. Valentin volgde de ze instructies op en probeerde het ruige spel uit te ban nen." GPD/Reuters DEN HAAG - John van Loen is niet langer de Oranje-in ternational die het kortst in het veld stond tijdens een WK. De voormalige spits kwam in 1990 op het toernooi in Italië elf minuten binnen de lijnen. Hij is afgelost door Hedwiges Maduro, die in Duitsland tegen Argentinië vijf minuten mocht invallen. GPD LONDEN - Michael Owen zal bij de Amerikaanse knie-specialist Richard Steadman zijn gehavende ge wricht laten onderzoeken. De Engelse international scheurde op het WK voetbal tijdens de laatste groepswed strijd, tegen Zweden, zijn kruisband. Naar verwachting is de speler van Newcastle United vijf tot zes maanden uit geschakeld. Steadman geldt als een autoriteit op het ge bied van knie-operaties. ANP/AFP Marco van Basten hoopt dat zijn onervaren Ne derlands elftal over twee jaar op het EK beter pres teert. Het is allereerst de vraag of Oranje zich voor het EK kwalificeert en of dat Nederlands elftal er te gen die tijd niet heel anders uit ziet. Een andere vraag is of Van Basten tegen die tijd nog bondscoach is. Van Bas ten straalt niet echt uit dat hij het een hartstikke leuke job vindt. door Henri van der Steen Van Basten is een man die eind vorig jaar na de WK-kwalifica- tie nog enthousiast werd gecom plimenteerd door Jan Peter Bal kenende, maar er heel andere normen en waarden op nahoudt dan de premier. Van Basten is een keiharde prestatie-jongen die meer heeft met de beginse len van Machiavelü dan met principes over fatsoen en sporti viteit. Zo lijkt hij ook met zijn spelers om te gaan: hard, zonder veel woorden, prestatief. Zijn uitglijer vorige week, toen hij Van Nistelrooij kritiseerde zon der zijn eerste spits zelf aange sproken te hebben, zegt in dat verband wellicht alles. De vraag is gewettigd of Van Basten met zijn Michels-achtige opvattingen eigenlijk wel een ge schikte coach is, in een tijd waarin spelers mondig zijn en te gelijk behoefte hebben aan warmte van hun baas. Hoe zou den de huidige en toekomstige internationals tegen Van Basten aankijken? De bondscoach kan menen dat zijn onervaren elftal weer progressie heeft geboekt en wat heeft geleerd, maar Van Basten zelf heeft ontegenzeglijk aan gezag ingeleverd, misschien ook bij de spelers. Van Basten had natuurlijk zondag het recht Van Nistelrooij te passeren, zo als hij het recht had andere keu zes te maken, ook eerder. Vastge steld moet evenwel worden, dat Van Basten niet erg gelukkig is geweest met die keuzes. Oranje had, zoals vaker, het meeste talent voorin lopen: twee extreem getalenteerde vleugel spelers (Van Persie, Robben), een gearriveerd topscorer (Van Nistelrooij), een allround aan valler (Kuijt), een ook voor de te genpartij onvoorspelbare inval ler (Babel) en een kopper in ge val van nood (Vennegoor of Hes- selink), maar de treurige conclu sie is dat Oranje na vier WK-wedstrijden op drie doel- puntjes eindigde, waarvan een tje uit een vrije trap werd ge maakt. En hoe valt het te verklaren dat de achterhoede, Joris Mathijsen voorop, zondag weer zo angstig speelde Kan het zijn dat de de fensie, vanwege resultaatcoach Van Basten, bang was fouten te analyse maken en zich liever concen treerde op het voorkomen van particuliere missers? Zeer teleur stellend was toch ook de reactie van Van Basten en zijn spelers na de blamage. De bondscoach zeurde vooral over de scheids rechter en de tijdrekkende tegen stander, de spelers (Boulahrouz, Van Bommel, Sneijder) reageer den pissig op elke kritische vraag van verslaggevers, die zich afvroegen of de heren zich niet een tikje hadden misdra gen. Een van de vele punten ach teraf was het moment dat Heit- inga ervandoor ging met de bal, die na een scheidsrechtersbal voor de Portugezen was be doeld. Heitinga bleek tot zijn ac tie te zijn gekomen met instem ming van Van Basten, die meen de dat de Portugezen moesten worden afgestraft voor al dat tijdrekken. Het had Van Basten meer gesierd als hij het in zijn analyse had betreurd dat het heerlijke voetbaltalent Ronaldo door zijn spelers was geëlimi neerd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15