>rovincie zoekt geld voor tunnel Kinderhelden in het verdachtenbankje ZC ZEP bedreigt Zeeuwse binnensteden Pleidooi provincie voor behoud van instituut kust en zee tad 13 ttef!' oop op Tweede Kamer gevestigd voor bouwproject bij Sluiskil j)mgevingsplan rustreert [et rojecten in andelijk gebied Bliksemsnelle klus boven de snelweg )rgelconcerten Evangeliserende sportweek voor jeugd in Vlissingen SGP wil boetes voor provincie Gratis xtc om te knuffelen Politie rolt hennepkwekerijen op Straf voor drankrijder Zwemdag voor scholieren in Kloosterzande dinsdag 27 juni 2006 Henk Postma DELBURG - Het Zeeuws in Go lementen Podium (ZEP) be- kbl ,t levendigheid van alle :°reni ensteden in de provincie. vrijetijdscentrum dat bui- me het stadscentrum van Mid- 2 êe"Urg wordt gebouwd, biedt e won e] ruimte aan winkels die er thuishoren. „Daarmee It de zorgvuldig opgebouw- detailhandelsstructuur in and ernstig ondergraven." schrijven de Kamer van Vliss en. D lat df ken aren, net fc ugs- ister Koophandel en MKB-Zeeland (belangenbehartiger van het midden- en kleinbedrijf, in de provincie). Eerder liepen de gemeente Vlis- singen en de ondernemersorgani saties op Walcheren tegen de plannen te hoop. Ze voorspellen afbraak van het winkelareaal in de binnensteden van Walche ren, onder meer omdat het ZEP ruimte biedt aan branches en as sortimenten die in de binnenste den thuishoren. De Kamer van Koophandel en het MKB-Zeeland zien die bui boven alle Zeeuwse binnenste den hangen. Wanneer in Middelburg een maal ruim baan is gegeven aan een 'omvangrijke concentratie van detailhandel op een perifere locatie', is de weg vrij voor soort gelijke initiatieven in andere Zeeuwse steden. Daar kan dan niet meer tegen worden opgetre den, vrezen de belangenbeharti gers van het Zeeuws bedrijfsle ven. Omgevingsplan Ze hebben hun noodkreet ver vat in een brief aan Provinciale Staten. Die behandelen aan staande vrijdag het provinciaal Omgevingsplan. Daarin zijn af spraken opgenomen over een ze kere beperking van branches en assortimenten in het ZEP. Maar KvK en MKB hebben daar in geen vertrouwen. Ze wijzen er op dat de gemeente Middel burg aan een bestemmingsplan werkt dat mogelijkheden biedt nog meer branches en assorti menten bij het ZEP toe te staan dan nu al het geval is. Dat het dagelijks provinciebe stuur bereid is gebleken aan de Middelburgse plannen mee te werken, heeft de ondernemersor ganisaties verbaasd. Want het provinciaal Omgevingsplan be looft juist bescherming en ver sterking van de Zeeuwse binnen steden. Daarmee, aldus KvK en MKB, wordt recht gedaan aan de inves teringen die lokale overheden en ondernemers de afgelopen ja ren hebben gedaan om de bin nensteden aantrekkelijker te ma ken, en de bereikbaarheid te ver beteren. te Rjr£rnst jan Rozendaal ast vl 3 ov<j)DELBURG - Het dagelijks arsc%inciebestuur komt in sep- ren ijber met een nieuw plan om itrui^ tunnel bij Sluiskil te beta- Idina Gedeputeerde A. Poppel- ngP4 (CDA, Infrastructuur) /aai, jpt dat de Tweede Kamer van- <el mij, aiVast een handje helpt, raksj „De ank' et is a in ensei >uite n toi a sti'f ksen -rgo( joliti ook de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. „De kern van het ver haal is hoe je als overheden met elkaar omgaat", zei hij gisteren. „Wil je aan elkaar verdienen of niet? Vandaar ons pleidooi het overrendement benedenwaarts bij te stellen." CD A-Kamerlid Omtzigt gaat vandaag vragen die variant door te rekenen. „We willen dat minister Zalm met een voorstel komt om de aanleg van een tunnel bij Sluis kil te financieren", bevestigde hij. Tarief Hoeveel deze constructie pre cies in het laadje brengt, hangt af van het toltarief. Poppelaars gaf gisteren aan dat overwogen wordt, de tol voor de Wester- scheldetunnel met één of twee procent boven inflatie te verho gen. Dat vergroot nog eens het bedrag dat uit overrendement wordt verkregen. Verder heeft België 24,1 miljoen euro toegezegd als de Sluiskil tunnel op een diepte van zestien meter komt te liggen, zodat zee schepen Gent kunnen bereiken. De regio moet zelf ook geld in de tunnel steken. Tenslotte zal een beroep worden gedaan op minister Peijs (CDA) van Ver keer en Waterstaat. Argument is dat de verbrede Sloe- en Trac- taatweg straks van het Rijk zijn. Poppelaars: „In het verkeersnet- werk is dan de tunnel bij Sluis kil een ontbrekende schakel. We hopen dat Peijs om die reden een laatste duwtje wil geven aan de financiering." Na een eerste plan in september wil de provincie in december een definitief voorstel over aan leg van de tunnel bij Sluiskil voorleggen aan de Staten. minister Zalm (WD, Finan- i) heeft besloten de aandelen de Westerscheldetunnel te verkopen, moet de provin- ;en andere manier verzinnen een tunnel bij Sluiskil te be- n. Gisteravond werden Pro- dale Staten bijgepraat over mogelijke strategie, bedoeling is de Sluiskiltun- deels te financieren uit de op- ngst van de Westerschelde- nel. Op de tol moet minstens rendement van 7,5 procent )ost- ir dertig jaar worden gehaald de aanleg van de Wester- n tot eldetunnel terug te verdie- De Tweede Kamer heeft be- dit^d dat alles daarboven in een nel bij Sluiskil moet worden token, maar dat is waar- ijnlijk niet genoeg, tunnel bij Sluiskil zal zor- 1 cek i voor meer verkeer door de ierd sterscheldetunnel en dus ;ems er tolopbrengst. Het pro- d' iciebestuur hoopt nu dat nS 1! ii'door de grens voor het over- 3°rsi .dement op bijvoorbeeld 6 ke jcent kan worden gezet. Vol- :mai is Poppelaars scheelt dat al a°g ïw 'tientallen miljoenen' die nnen worden gebruikt voor ijn ij J is a£ÜDDELBURG - Het Omge- ngsplan voor Zeeland kan de lognodige vernieuwing van de eristische sector in de weg Recreatie-ondernemers lo- ens mhet gevaar dat kwaliteitsver- tering en productvernieuwing uruuklopen op de hoogte van de C01 ereveningsbijdrage'. Ie 3r(B at schrijven de Kamer van 'rsel oophandel en het MKB-Zee- P d' nd in een reactie op het Omge- Ihui ngsplan dat aanstaande vrij- lelif ig Provinciale Staten passeert. °S e 'vereveningsbijdrage' is de e ijs die ondernemers moeten d 0 lan betalen voor het gebruik van in meer ruimte in landelijk ge- ige fed. izoii e twee belangenbehartigers an het Zeeuwse bedrijfsleven be' aarschuwen dat de bijdrage in n immige gevallen zo hoog kan iek itpakken dat goede plannen on- he' itvoerbaar worden. Kansen om Clfo et toerisme nieuwe impulsen te even, zouden daardoor worden ->./« ifnist. )e twee instanties pleiten er por de hoogte van de bijdrage ;r regio te laten verschillen, ïen uniforme regeling voor de ïhele provincie doet onvoldoen- e recht aan de specifieke regio- ale omstandigheden." Ze wil- ffl 'maatwerk per regio', in auw overleg met de toeris- sch-recreatieve sector, •e Kamer van Koophandel en et MKB bepleiten ook een soe- eler houding tegenover de vesti- ing van kantoren op het platte- ind. Het Omgevingsplan staat antoren, groter dan tweehon- erd vierkante meter, alleen toe stadscentra en grotere platte- ndskernen. De ondernemersor- anisaties willen de grens leg en bij duizend vierkante meter. Zo kunnen startende en rela- ef kleinere kantoren zich ook uiten de stadscentra vestigen." door Cornelleke Blok KRABBENDIJKE - De A58 is gisteravond ter hoogte van Krabbendijke korte tijd in bei de richtingen afgesloten ge weest voor het verkeer. Mede werkers van Delta monteerden een bliksemdraad, die in no vember 2005 kapot was gegaan na flinke sneeuwval en ijzel. Een goede voorbereiding is het halve werk, dachten de mede werkers van Delta. Gistermid dag waren de twee uiteinden van de bliksemdraad, die de elektriciteitskabels tegen de bliksem moet beschermen, al aan de mast gehangen. Rond half negen gisteravond werden de uiteinden in een handom draai aan elkaar bevestigd en naar boven gehesen. Al met al duurde het karwei nog geen tien minuten. Het verkeer had daardoor weinig last van de werkzaamheden. Dat was vorig jaar november wel anders. Toen zorgden sneeuw en ijzel ervoor dat enke le hoogspanningskabels afbra ken. De lijnen kwamen op de weg terecht. De A58 en de rijks weg ernaast waren daardoor urenlang gestremd. „De meeste hoogspanningslij nen zijn vlak na de storing al gerepareerd. We moesten nog één draad vervangen. Alle dra den zijn dubbel uitgevoerd. Het is dus niet zo dat er in de tussentijd geen bliksemdraad aawezig was", legt Delta-voor lichtster M. Wijsveld uit. „We hebben de snelweg uit veilig heidsoverwegingen tijdelijk af gesloten." foto Dirk-Jan Gjeltema 1ISSINGEN - De Orgelcom missie van de Sint Jacobskerk a Vlissingen houdt deze zomer veer middagpauze-orgelconcer- en. ranaf vrijdag 14 juli wordt elke "ijdag van 12.00 tot 12.30 uur ïn concert gegeven. Naast orga- isten uit de regio doen ook bui- inlandse organisten mee, onder vie Elisa Teglia uit Italië, Mark Bell uit Amerika en Jean-Pierre Maudet uit Frankrijk. door Jan Jaap Broekhuijsen DEN HAAG - Het komt niet vaak voor dat kinderhelden als Superman, Zorro en Bob de Bou wer zich bij het gerecht moeten verantwoorden, maar gisteren zaten ze gezamenlijk in het ver dachtenbankje bij het Haagse gerechtshof. Ditmaal hadden ze hun kenmerkende kledij thuisge- laten, anders dan toen zij op 26 oktober het gebouw van de Kin derbescherming aan de Buiten ruststraat in Middelburg bezet ten. De vijf mannen van de actie groep Family for Justice wisten zich toen 's ochtends vroeg met een smoesje het gebouw binnen te werken. Ze riepen vervolgens dat het gebouw 'bezet' was, hin gen spandoeken achter de ra men en barricadeerden de voor deur. Binnen verkleedden ze zich als Superman, Zorro, Bob de Bouwer, een rechter en de Duivel. 'Zorro' strooide vanaf het dak pamfletten naar belang stellenden en de vooraf gewaar schuwde pers. Family for Justice bestaat uit ge scheiden vaders die zich door in stanties als Kinderbescherming en justitie onheus bejegend voe len, meestal omdat zij hun kin deren niet meer mogen zien. Zij eisen onder meer een parlemen taire enquête naar wantoestan den rond de voogdij. De politierechter in Mid delburg, bij wie de verdachten zich in maart moesten verant- woorden wegens lokaalvrede breuk, zei destijds begrip te heb ben voor hun problematiek en verlaagde daarom de toen door de officier van justitie geëiste boete van 400 euro tot 200 euro per man. Maar 'Superman' en de zijnen willen helemaal geen straf en gingen daarom in be roep. Uit principe, zeggen ze: niet om de boetes, al is dat geld wel een probleem. De meeste verdachten - uit Arnhem, Velp, Rotterdam, Uden en Middel burg- leven van een uitkering en hebben vaak al veel geld moe ten spenderen aan jarenlang sle pende rechterlijke (voogdij-)pro- cedures. Net als de bezetting destijds ver liep gisteren ook de strafzitting bij het hof met het nodige na- moer. De verdachten schreeuw den diverse malen emotioneel door elkaar heen om de rechters en de hof aanklager duidelijk te maken dat ze door de instanties en ex-partners 'geestelijk waren mishandeld' en dat zulks 'ook voor hun kinderen gold'. Hun ac tie was 'ludiek, 'niet geweldda dig' en dus was er geen sprake van lokaalvredebreuk. Partijdigheid 'Superman' (49) uit Uden schold de voorzitter van het hof giste ren zelfs uit voor 'leugenaar' en verweet hem partijdigheid. De Udenaar diende ter plekke een VLISSINGEN - De evangeli sche gemeente De Blinkende Morgenster houdt van maandag 10 tot en met vrijdag 14 juli een sportweek in Vlissingen voor jongeren. De sportweek wordt opgezet sa men met Athletes in Action en heeft een evangeliserend karak ter. Voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar worden 's mid dag in de Bloemenlaan sportacti viteiten gehouden. Kinderen van dertien tot acht tien jaar en ouder kunnen 's avonds terecht op het Bad- strand. Voor meer informatie: www.aia.blinkendemorgen- ster.nl. MIDDELBURG - De SGP-fractie in Provinciale Staten wil dat de provincie boetes uitkeert aan burgers, bedrij ven en instellingen, als de provincie te laat is bij de afhan deling van bijvoorbeeld vergunningen of subsidies. De SGP zou dit systeem het liefst nog dit jaar ingevoerd zien in de provincie Zeeland. In vragen aan het college van Gedeputeerde Staten wijst het Statenlid T. van Oostenbrugge er op dat zo'n systeem al bestaat in de provincie Noord-Brabant en mogelijk ook in andere provincies. Daar betaalt de provincie een boete van 20 tot 40 euro per dag met een maximum van 1250 eu ro. Op die manier moet de provinciale organisatie een prikkel krijgen om zich te houden aan wettelijke beslister mijnen. Vandaag vergaderen GS over het voorstel van de SGP. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 24-jarige inwoner van Zie- rikzee voor het verstrekken van xtc-pillen aan vijftienjari ge meisjes veroordeeld tot 240 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De man was verliefd geworden op een van de meisjes. Hij gaf hun de xtc-pillen gratis, in de overtuiging dat ze zo gunstig gestemd zouden raken. „Ze waren meer genegen om te knuffelen", had hij verklaard. De man had eind vorig jaar dertig xtc-pillen afgenomen van een Rotterdammer. De politie trof op 18 januari vier xtc-pillen aan bij de Zierikzeëenaar, die zelf ook gebruik te. Voor officier van justitie E. Bethlehem gold het ver strekken van de amfetamine aan de minderjarige meisjes als strafverzwarend. Zij eiste de maximale werkstraf van 240 uur. Raadsman M. van der Want meende dat het om een beperkte hoeveelheid pillen ging en dat zijn cliënt uit zichzelf was gestopt. De politierechter had de indruk dat verdachte zelf ook onder de gevolgen van het vergrijp leed. Zij hield in de strafmaat rekening met de omstandig heden. AXEL - De politie heeft maandagochtend in samenwer king met Delta en de gemeente Temeuzen een onderzoek ingesteld in de Liniehof in Axel. Daarbij werden drie wietkwekerijen aangetroffen met in totaal 466 planten in schuren en garages. Ook werden twee ruimtes gevonden waarvan er een als hennepkwekerij was gebruikt en een ruimte die werd voorbereid op het telen van wiet. Twee mensen, onder wie een 67-jarige man uit Axel, zijn aange houden. De planten en alle kweekapparatuur zijn in be slag genomen en vernietigd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 39-jarige inwoner van Kwa- dendamme voor dronken rijden veroordeeld tot 650 euro boete en zes maanden rijontzegging. Voor het rijden zon der geldig rijbewijs kreeg hij 220 euro boete opgelegd. De politie betrapte de drankrijder op 23 februari in Goes toen agenten hem slingerend in zijn auto zagen rijden. Uit de blaastest kwam een score van 615 microgram, bijna drie keer zoveel alcohol als is toegestaan. In de straf maat werd meegewogen dat de man al eerder met een slok op achter het stuur was betrapt. wrakingsverzoek in tegen de voorzitter, waarna een speciale wrakingskamer van het hof zich direct over die vermeende partij digheid moest buigen. Maar het verzoek om door een andere voorzitter berecht te worden, werd door de wrakingskamer van de hand gewezen. Uiteindelijk hoorden alle ver dachten een boete van 200 euro eisen, dezelfde straf als die door de Middelburgse politierechter was opgelegd. Hofaanklager M. van der Horst legde het vijftal uit dat hijzelf als voormalig advocaat 'invoe ling' had met de weerzin en ach terdocht van de verdachten je gens diverse instanties. „Ik kwam in de praktijk soms inder daad schrijnende gevallen te gen." Maar hij vond dat de ludie ke bezetting van de verdachten 'de oevers van een guitenstreek voorbij was gegaan'. „Ik wil toch een voelbare boete opge legd zien om herhaling te voor komen." Uitspraak op 10 juli. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De provincie wil het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) voor Zeeland be houden. Vandaag besluiten Ge deputeerde Staten over een brief waarin ze hun bezorgd heid uitspreken over het voorne men de Middelburgse dienst vol gend jaar over te hevelen naar Lelystad. Het RIKZ huist in het gebouw van Rijkswaterstaat in Middel burg. Het Rijk wil de Zeeuwse dienst laten opgaan in een cen traal instituut in Lelystad. Dat betekent een verhuizing van 24 hoogwaardige arbeidsplaatsen. Het dagelijks provinciebestuur vreest dat daardoor waardevol le kennis over water en kust uit Zeeland verdwijnt. „Er spelen hier veel zaken, zoals de aanpak van de zwakke schakels en de negatieve gevolgen van de Delta werken op bijvoorbeeld de Oos- terschelde", zegt gedeputeerde M. Kramer (PvdA, water). „Het is belangrijk dat we daarvoor de kennis van het RIKZ bij de hand hebben." Volgens de gedeputeerde had den de integrale visie op de Del tawateren en het binnenkort sa men met Zuid-Holland en Noord-Brabant te presenteren Deltaprogramma niet gemaakt kunnen worden zonder de inhou delijke wetenschappelijke ken nis van het RIKZ. Kennisnetwerk Bovendien werkt Zeeland aan een kennisnetwerk waarin het thema water een belangrijke rol speelt. Onderdelen daarvan zijn de Roosevelt Academy in Mid delburg, de Hogeschool Zeeland in Vlissingen en Imares in Yerse- ke. „Daar hoort het RIKZ bij", zegt Kramer. „De Kenniswerf in Vlissingen kan deze instellingen straks goed faciliteren." (Advertentie) Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biczclingseslraal 102A.4421 BV Kapel Ie Tel. 0113-342383. fax 0113-340044 De provincie wil zo veel moge lijk hoogwaardige arbeidsplaat sen voor Zeeland behouden. Ook dat pleit voor behoud van het RIKZ in Middelburg. Kramer verwacht dat waterma nagement in de toekomst steeds belangrijker wordt. Het kabinet heeft eerder dit jaar besloten tot de oprichting van het Delta In stituut in Delft en Utrecht, om ervoor te zorgen dat Nederland zijn leidende positie op het ge bied van watermanagement be houdt. Aangezien Zeeland inter nationaal vaak als etalage fun geert van specialistische kennis op het gebied van water, ver wacht Kramer dat het Delta In stituut de komende jaren een im puls kan geven aan de werkgele genheid in de provincie. „Maar dan moeten we wel beginnen met te behouden wat er op dat gebied al is." Het dagelijks provinciebestuur besluit daarom vandaag vrijwel zeker een brief te sturen aan Rijkswaterstaat in Den Haag om te pleiten voor behoud van het RIKZ in Middelburg. KLOOSTERZANDE - Als afslui ting van het schooljaar wordt vandaag in zwembad de Honte in Kloosterzande een zwemdag gehouden voor basisscholen. De deelnemende scholen heb ben de afgelopen zeven weken gebruikgemaakt van het gratis aanbod van de gemeente Hulst om wekelijks in de Honte een uurtje het water in te duiken. Leerlingen uit de groepen 5 tot en met 8 van de basisscholen Ter Vliet (Terhole), Ter Doest (Graauw), de Oostvogel (Lams- waarde), St.Joseph (Hengst dijk), De Schakel (Vogelwaarde) en Ter Duinen en de Sande uit Kloosterzande houden dan on derlinge zwemwedstrijden. Er komen per school uit elke groep telkens twee leerlingen op de startblokken. Het startschot klinkt om 13.30 uur. Verder wordt de middag ingevuld met vrij zwemmen en de prijsuitrei king van de wedstrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13