Palestijnen ontvoeren Israëli Jongeren slaan passagier Antwerpse stadsbus dood Taliban lijden zware verliezen Iraakse premier preekt verzoening lagen Bruno e bruine beer jjn geteld Premier Olmert onderhandelt niet over vrijlating korporaal l4 imos-Horta emt ontslag als nister Timor )edan schort erk VN in arfoer op Mittal neemt Arcelor over Recordaantal drugsdoden Europa Camera Hubble-telescoop defect Saoediërs grijpen radicale moslims New Orleans schokt hulpverleners Guantanamo-gevangenen vrij Valse tips frustreren Luiks onderzoek vermiste meisjes IAIUTIEKVEILIIMGI maandag 26 juni 2006 ENEN - 'Bruno', de brui- beer die het grensgebied n Duitsland en Oosten- al weken onveilig jakl, wordt bij de eerste beste gelegenheid afge- vro- boten. Dat Hebben de lo- sen. Ie autoriteiten in het ene iekeinde besloten. et dier begint nu een echt vaar te vormen voor men- a en het doden van de jr is nu 'de enige moge- dieid', zo liet een functio- uis van de regering van Duitse deelstaat Beieren iten. autoriteiten namen in a, toen de beer in het zui- van Duitsland opdook, het besluit om het dier te den. Maar na protesten de dierenbescherming handtekeningenacties n scholieren is weken- ag geprobeerd de door de Bruno gedoopte beer vangen. larvoor zijn onder meer leciale vallen en speur- inden uit Finland inge- ndat Bruno zich steeds chter in de buurt van «nsen waagt, denken des- andigen dat hij binnen- wt een mens zou kunnen invallen. derdag kwam Bruno ge- sarlijk dicht bij mensen het drukke recreatiege- ed bij Bayrisqhzell. Fiet- rs zagen hem door het is üinmeer zwemmen. Ver- sigens verdween Bruno de bergen in. MAFP/DPA lim aar de beer is tot nu toe lereen te slim af. Een van een beren- mmer om de bronstige inn Nora in te zetten om runo te lokken, stuitte op it probleem dat de beer »g te jong is om voor ouwelijke charmes te dien. Intussen liet het er een bloedig spoor van ide schapen en kippen door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël zal niet on derhandelen over de vrijlating van een van zijn militairen, die gisteren is ontvoerd door Pales tijnse militanten. Premier Ol mert heeft dat gisteravond ge zegd. De 19-jarige korporaal G. Shalit werd in de loop van een vuurgevecht op Israëlisch grondgebied gewond uit zijn tank gehaald en meegenomen naar de Gazastrook. Twee andere leden van de Israë lische tankbemanning kwam om het leven, net als twee mili tanten. Vier Israëlische militai ren raakten gewond, van wie één ernstig. Acht gewapende Palestijnen van drie organisaties doken gis terochtend in alle vroegte op aan de Israëlische kant van Ke- rem Shalom, de zuidelijkste doorgangspost tussen Israël en de Gazastrook. Zij waren de grens gepasseerd via een drie honderd meter lange tunnel. Zij splitsten zich in drie groepen, die aanvallen uitvoerden op een pantservoertuig, een tank en een legerpost. Het pantservoertuig was leeg, maar een antitank-raket dood de op slag twee inzittenden van de tank. Een derde militair raak te ernstig gewond en de even eens gewonde korporaal Shalit werd meegenomen. Twee Pales tijnen die de versterkte positie aanvielen, werden doodgescho ten. Een van hen droeg een vest met explosieven, dat ontplofte en drie Israëliërs verwondde. De overlevende Palestijnen wisten met hun gijzelaar te ontkomen door met explosieven een gat te slaan in het grenshek. Izadin al Kassaam (de gewapen de vleugel van Harnas), de Volks- verzetscomités en een tot nu toe onbekende organisatie die zich 'Het Leger van de Islam' noemt, zeggen de aanval gezamenlijk te hebben uitgevoerd. Zij noemen de Israëlische liquidatie-acties van de afgelopen weken en de dood van een Palestijns gezin bij een explosie op het strand van de Gazastrook als aanlei ding. Harnas De Israëlische stafchef, D. Ha- lutz, zei gisteren dat voor zover hij weet de ontvoerde korporaal in leven is en ook dat Harnas 'van top tot teen' bij de actie was betrokken. Een woordvoer der van de door Harnas gedomi neerde regering ontkende dat laatste. Hij vroeg de ontvoer ders hun gijzelaar goed te behan delen, maar hij verzocht niet om zijn vrijlating. De toestand is vooral gênant voor de Palestijnse president, Abbas. Juist zaterdag had hij la ten weten het met de moslimor ganisaties eens te zijn geworden over een nieuwe gedragscode, volgens welke er geen aanvallen meer zouden worden uitgevoerd op Israëlisch grondgebied. Het is voor het eerst sinds 1994 dat Palestijnse militanten erin zijn geslaagd een Israëlische mi litair te ontvoeren. GPD aibfl-De Oost-Timorese minis- n Buitenlandse Zaken en ;ie, Nobelprijswinnaar Ra- teli Horta, heeft gisteren ont- genomen uit protest tegen optreden van premier Alkati- Hij blijft zijn functies echter tste tfenen totdat een nieuwe re- van og is geformeerd. Israëlische militairen landen bij kibboets Kerem Shalom na een Palestijnse aanval in de buurt. foto Gil Cohen Magen/RTR in ïtiri weigert al maanden op [tappen, ondanks de toene- de druk die een grote groep ninente Oost-Timorezen op uitoefent. De premier dt door hen verantwoorde gehouden voor de geweldda- rellen die vorige maand in 'land uitbraken. Alkatiri had derden militairen ontslagen, daarna in opstand kwamen, grootste partij in Oost-Ti- Fretilin, liet vlak na het af ten van Ramos-Horta juist di vastbesloten te zijn om Al- in op zijn post te houden, adent Gusmao, samen met aos-Horta de belangrijkste ichten van de vrijheidsstrijd ide Oost-Timorezen tegen de nlange overheersing door In- sië, had Alkatiri geadvi- tdop te stappen. Fretelin wil ook Gusmao aanblijft en t de Rooms-Katholieke kom bemiddeling gevraagd, dster Amaral van Verkeer >teeveneens op. ANP/AFP ARTOEM - De regering van idan heeft een deel van de duaamheden van de Verenig- Naties in de door strijd ver- surde regio Darfoer opge- srtoem beschuldigt de VN er- 1 een rebellenleider in een 'de helikopters van de inter vale organisatie een lift te >n geven. Het zou gaan 'Suleiman Adam Jamous, de ier van een beweging die zich 1 heeft aangesloten bij het desakkoord dat in mei voor hoer is getekend, woordvoerder van het mi- lfrie van Buitenlandse Za- 'liet gisteren weten dat zijn fling eerst 'uitleg' van de VN krijgen. Overigens kunnen belangrijke VN-organisa- het Wereldvoedselprogram- jUnicef, hun werk in Dar- wel voortzetten. ANP/RTR door Patrick Selbach BAGDAD - De Iraakse premier Maliki heeft gisteren een plan gepresenteerd dat zijn geweldda dige en intern sterk verdeelde land weer tot een eenheid moet smeden. Het plan telt 24 pun ten. Een speciale commissie, met leden uit alle politieke en re ligieuze gelederen, moet toezien op de uitvoering. Het hoofddoel is een einde te ma ken aan het geweld van opstan delingen. Dat is in het afgelopen weekeinde al zeker niet gelukt. Reeksen aan aanslagen en ander soortig geweld kostten aan ze ker 21 mensen het leven. Maliki maakte gisteren bekend dat het plan voorziet in een ge deeltelijke amnestieregeling. Die gaat uit van een voorwaar delijke vrijlating van mensen in Iraakse of Amerikaanse deten tie die zich niet schuldig hebben gemaakt aan misdrijven. Hoe groot deze groep zal zijn, is onduidelijk. Zeker is dat de handreiking van Maliki niet van toepassing is op bijvoorbeeld Al Qaeda-strijders of andere radi cale (buitenlandse) rebellen die verantwoordelijk zijn voor een groot deel van het geweld. Rehabilitatie Een belangrijk punt in het plan is verder de mogelijke rehabilita tie van voormalige leden van de Baath-partij. Zij vormen een be langrijke groep uiterst gefrus treerde en ook geregeld geweld dadige Irakezen die Maliki weer uitzicht wil bieden op deelname aan het maatschappelijke en po litieke proces. Het plan eist ook ontwapening van de talrijke gewapende mili ties in het land, die betrokken zijn geraakt bij de al maanden voortdurende uiterst bloedige strijd tussen sjiieten en soennie ten in het land. Met enkele groe pen zou daarover al overstem ming zijn bereikt.Hoe de ontwa pening in zijn werk gaat, kon Maliki niet duidelijk maken. PARIJS - Het Franse staal concern Arcelor heeft giste ren ingestemd met het over namebod van de Indiase branchegenoot Mittal. Hier mee komt een einde aan maandenlange strijd om Ar celor, waarbij Mittal en het Russische staalconcern Se- verstal tegen elkaar opbo den. De aandeelhouders van Ar celor moeten nog wel in stemmen met de overname. De betrokken ondernemin gen geven vanmiddag een persconferentie. Door het samengaan ontstaat veruit de grootste staalproducent ter wereld met een jaarpro ductie van 100 miljoen ton. De nummer twee, het Ja panse Nippon Steel, produ ceert jaarlijks zo'n 32 mil joen ton staal. Overnamesom Mittal betaalt volgens we lingelichte kringen 40,37 per aandeel voor Arcelor. De overnamesom komt daarmee op zo'n 32,3 mil jard euro. De combinatie krijgt de naam Arcelor Mit tal en komt naar verwach ting onder leiding te staan van Mittal-topman L. Mit tal en Arcelor-bestuurs- voorzitter J. Kinsch. Arcelor moet Severstal nu een boete van 140 miljoen euro betalen voor het afbre ken van de fusie. ANP/AFP ANTWERPEN - Zes jongeren hebben zaterdagmiddag in een Antwerpse stadsbus een man zo geschopt en geslagen, dat hij even later overleed. Het slachtof fer wilde helpen toen de zes on derling ruzie kregen. Deze zijn allen nog voortvluchtig. De poli tie heeft een signalement van drie van hen. Het 54-jarige slachtoffer was treinmachinist van de Tha- lys-lijn en per bus onderweg naar zijn werk. Zes medepassa giers, allochtone jongeren tus sen de 18 en 21 jaar, hadden woorden maar toen de man tus senbeide wilden komen, keerde de hele groep zich tegen hem. Zij sloegen hem tegen de grond en bleven op hem intrappen. De man wist bij het Centraal Sta tion uit te stappen, maar hij zak te op de stoep in elkaar. Hulp diensten konden hem niet reani meren. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Noodrem De jongeren reden nog een stuk je door en trokken aan de noodrem, waardoor de bus stopte en de deuren openden. De jongens namen vervolgens de benen. De politie heeft vrijwel meteen een klopjacht op het zestal geopend en de hele nacht doorgezocht. Gistermid dag werden drie signalementen vrijgegeven. Ook zoekt de poli tie getuigen. Aanvankelijk bleef in het midden of de man door de vechtpartij was gestorven, of dat hij een hartaanval had ge kregen. Maar in het opsporings bevel staat dat de man 'aan de gevolgen van de mishandeling' is bezweken. De zes worden in ieder geval gezocht voor dood- De geweldadige daad veroor zaakte een golf van ontzetting door de stad en het land. Alle betrokken vak- en reizigers bonden eisen maatregelen voor meer veiligheid in het openbaar vervoer. Vandaag zijn de eerste gesprekken. De overheidsinstanties veroorde len alles in de scherpste bewoor dingen. „Geen enkele tolerantie mag worden opgebracht voor dit brute en zinloze geweld, on geacht of de daders minderjarig zijn of niet", brieste premier Verhofstadt. Even later liet hij weten dat hij extreem gewelddadige daders niet langer vervroegd vrij wil la ten. Nu kan een gevangene op eenderde van de straf al voorlo pig vrij komen. BRUSSEL - Het drugsgebruik en aantal drugsdoden in de Europese Unie zijn op een recordhoogte. De trends ver tonen amper tekenen van vermindering. Elke maand ge bruiken 1,5 miljoen Europeanen cocaïne en twaalf mil joen nemen cannabis. Drie miljoen gebruiken het bijna da gelijks. Europees Commissaris Frattini van Justitie meldt dat van daag bij het begin van een grote inspraakronde. Hij vraagt burgers en organisaties voor eind september hun inzichten te geven voor de aanpak van drugs. ANP BALTIMORE - De belangrijkste camera van de ruimtete lescoop Hubble is uitgevallen. Dat hebben medewerkers van het Space Telescope Science Institute in Baltimore la ten weten. Het is niet precies duidelijk wat het probleem is. De twee andere camera's van de Hubble werken wel. De Advanced Camera for Surveys (ACS), die in 2002 ge plaatst werd tijdens een onderhoudsvlucht in de ruimte, is al enkele dagen buiten gebruik. De ACS ziet uiterst scherp en heeft een groot beeldveld. De camera wordt vooral gebruikt voor onderzoek van de allerverste sterren stelsels in het heelal. ANP RIYAD - Veiligheidstroepen in Saoedi-Arabië hebben de afgelopen weken zeker 43 vermeende militante moslims opgepakt. Onder de arrestanten, die in verscheidene de len van Saoedi-Arabië zijn opgepakt, zijn een Irakees, een Ethiopiër en twee Somaliërs. De meeste verdachten zijn al in mei in de kraag gevat. De autoriteiten voeren al lange tijd strijd tegen radicale groepen die de door de Verenigde Staten gesteunde mo narchie omver willen werpen. De activisten zouden ban den hebben met het terreurnetwerk Al Qaeda. ANP/RTR NEW ORLEANS - Hulpverleners uit Aziatische landen die in december 2004 getroffen werden door een verwoes tende tsunami, toonden zich zaterdag bij een bezoek aan New Orleans gechoqueerd door de staat waarin de Ameri kaanse stad bijna een jaar na de verwoestende orkaan Ka- trina verkeert. „Het zag eruit als Atjeh zes maanden na de tsunami", al dus de directeur van een organisatie die in Azië huizen hielp opbouwen na de verwoestende vloedgolf. De direc teur van een Thaise hulporganisatie zei geschokt te zijn over het gebrek aan vooruitgang in New Orleans. Door de tsunami kwamen 230.000 mensen om het leven, door Ka- trina vijftienhonderd. ANP/RTR WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben veertien Saoedi's naar huis gestuurd, die werden vastgehouden op de basis Guantanamo Bay op Cuba. Dit liet het Ameri kaanse ministerie van Defensie zaterdag weten. Nu zitten circa 450 mensen vast in Guantanamo Bay. Vol gens de VS komen 120 van hen in aanmerking voor vrijla ting of overdracht aan een land. De VS houden er terreur verdachten zonder vorm van proces vast. ANP/RTR Evenzeer vaag is de oproep van de premier om een tijdschema op te stellen voor het definitieve vertrek van de buitenlandse troepenmacht. Maliki onder streepte zelf dat dit onderdeel van zijn plan erg afhankelijk zal zijn van de veiligheidssituatie in zijn natie. Juist gisteren kopte The New York Times dat de hoogste Ame rikaanse militair in Irak, gene raal G. Casey, een plan heeft op gesteld voor een forse verminde ring van het aantal Amerikaan se militairen in Irak tegen het einde van volgend jaar .ANP door Max Steenberghe LUIK - De speurders die in Luik proberen de twee weken geleden verdwenen Belgische stiefzusjes Stacy (7) en Nathalie (10) te vinden, worden geplaagd door valse tips. Het gerecht waarschuwt 'grappenmakers' dat zij onvoorwaardelijke cel straf zullen krijgen. De moeder van Nathalie, Ca therine Dizier, die de kinderen in een café uit het oog verloor, wil zelf met de verdachte pra ten. De politie ondervraagt al ruim een week een hoofdver dachte, die echter niets loslaat. De moeder denkt dat zij hem wel aan het praten krijgt. De twee kennen elkaar uit het café. Een vrouw zorgde zaterdaga vond voor grote onrust door te bellen met de mededeüng dat ze de meisjes in Brussel gevangen hield. De politie bestormde een pand aan de Louizalaan, maar dat bleek leeg. De vrouw belde later uit Schaerbeek en werd daar opgepakt. Er was geen spoor van de kinderen. Afval Een grote groep speurders is het weekeinde bezig geweest met het doorzoeken van 600.000 kilo gram afval. Een vuilnisman meldde zich vrijdag omdat hij zich toen pas herinnerde dat hij eerder die week bevlekte kinder- kleertjes had opgeraapt in de Rue St. Leonard, waar de meis jes voor het laatst waren gezien. De politie staat bij de bushalte op het Centraal Station in Antwerpen, waar een 54-jarige man bezweek aan de gevolgen van een mishandeling in een bus. foto Patrick de Roo/EPA door Patrick Selbach KABOEL - Afghaanse en buiten landse militairen in het zuiden van Afghanistan slaan naar ei gen zeggen slag na slag in het lo pende offensief tegen taliban- strijders. Volgens woordvoer ders van zowel de Afghaanse als Amerikaanse defensiemacht zou den de afgelopen dagen meer dan honderd strijders van de voormalige machthebbers in Af ghanistan zijn gedood. In de provincie Uruzgan, waar Nederlandse militairen actief zijn, zouden ook tientallen tali- ban zijn gesneuveld. In de hoofd stad van Uruzgan komt de be langrijkste basis van de Neder landse militairen. Nu zitten daar bijna vierhonderd Neder landers, vanaf 1 augustus zeker veertienhonderd militairen. Troepenmacht In de afgelopen twee weken zijn volgens het Afghaanse ministe rie van Defensie meer dan tweehonderd talibanstrijders gedood. Ook een klein aantal Afghaanse militairen verloor het leven. Er zouden in de af gelopen dagen ook twee leden van de buitenlandse troepen macht zijn gedood, maar de na tionaliteit is niet bekendge maakt. Afghaanse militairen zijn met hulp van buitenlandse man schappen al enige tijd bezig aan een massaal offensief tegen de Taliban in het zuiden van het land. Operatie Mountain Thrust is de grootste militaire operatie in het zuiden van het land sinds de radicaalislamitische taliban in 2001 door de buitenlandse in terventiemacht werden verdre ven. Verscheidene lokale bestuur ders in het zuiden spraken afge lopen weekeinde hun zorgen uit over de situatie in hun regio. Zij stelden dat ondanks het offen sief en de aanwezigheid van coa litietroepen de opstandelingen nog altijd in staat zijn hun in vloed in het zuiden uit te brei den. ANP/AFP (Advertentie) DINSDAG 4 JULI in de Schouwburg te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 I www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5