Rotterdam verliest vrijplaats Opa's en oma's worden opnieuw papa en mama PZC Ik ben niet boos op de terroristen PZC - Van zendeling tot drugsdominee Van Hoof wil af van het begrip ouderen Pauluskerktoevluchtsoord voor verschoppelingengaat tegen de vlakte lm 26 juni 1956 maandag 26 juni 2006 door Remko Tanis De Rotterdamse Pauluskerk gaat na de zomer tegen de vlakte. 'Drugs dominee' Hans Visser gaat niet lang er na met pensioen. Ruim een kwart eeuw lang zette hij de kerkdeur open voor verslaafden, hoeren, illegalen en alle anderen die nergens welkom waren. „Soms denk ik somber: ik heb alles ver loren." Hans Visser stuurt zijn fiets de stoep op en rijdt door de openstaande deur de hal van zijn Pauluskerk in. 'Mogge dominee', zwaait een rondhangende man vanaf de straat. Binnen rijdt Vis ser een lege zaal in, waar hij afstapt. Hier sliepen de afgelopen nacht nog de verschoppelingen van de maatschappij op een oprolmatje. Stipt om negen uur moet de zaal leeg zijn. Nog enkele maanden, dan haalt de sloopkogel de slaapzaal omver. De ge bruikersruimte, de eettafels, de kerk- zaal met het grote ronde paarse glas-in-loodraam: de Pauluskerk. In Nederland uitgegroeid tot symbool van verzet tegen de uitsluiting van 'pro bleemgevallen'. Met Hans Visser als boegbeeld. Sinds 1979 werkt de 64-jarige predi kant vanuit de Pauluskerk in Rotter dam, op een steenworp afstand van het Centraal Station. Het kwade 'Overwin het kwade door het goede', prijkt er in witte hoofdletters op de ge vel van de kerk. Visser heeft naam ge maakt door te vechten voor wat in zijn ogen goed was. De middelen waarmee hij dat deed (huisdealers, Perron Nul, een gebruikersruimte voor junks) vie len volgens bestuurders vaak onder 'het kwade'. 'Sinds 'Pims revolutie' in 2002 is er ste vig aan de Pauluskerk geknaagd. Straks moet het godshuis plaats maken De drugsdominee Hans Vis ser (1942) kwam in 1979 te rug uit Indonesië, waar hij als zendeling had gewerkt. Dominee Visser in de Rotterdamse Pauluskerk. De kerk gaat na de zomer tegen de vlakte. foto Guido Benschop/GPD voor een hoge hoteltoren. De gemeente Rotterdam zal de verslaafden voorlopig opvangen in cabines langs het spoor en in de haven. Visser houdt het nog een jaar in de gaten en dan gaat hij met pen sioen. „Op sommige punten zijn we weer te rug bij af", zegt de dominee in zijn kerk. „Agenten met wie we eerst samen werkten, zijn weer dealers gaan aan houden. Ze krijgen alleen de zwakken te pakken. Mensen willen de stad ont- In Rotterdam kreeg hij de Pau luskerk onder zijn hoede, die hij internationale bekendheid gaf door er drugsdealers en -gebrui kers toe te laten. 1987 Visser opent Perron Nul, naast het Centraal Station in Rotterdam. Een opvangplaats voor drugsverslaafden om de drugsscene een beetje onder con trole te krijgen. 1989 Visser opent een gebrui kersruimte voor verslaafden in de Pauluskerk. Illegaal, maar ge doogd. 1994 Perron Nul is uitgegroeid tot drugsjungle, waar zo'n dui zend mensen op afkomen. De si tuatie is nauwelijks onder con trole te houden. Burgemeester Peper gaat over tot sluiting, waardoor de massa zich ver plaatst naar de Pauluskerk. 1994 Visser wil de drugshandel reguleren en voor de zwaarst verslaafden een lagere prijs rege len bij dealers. Om dat te berei ken, laat hij 'huisdealers' toe in de Pauluskerk. Wederom ille gaal, maar gedoogd. 1995 Na meerdere gesprekken met de minister van Volksge zondheid wordt de gebruikers ruimte in de Pauluskerk legaal. doen van iedereen die hen niet bevalt. Het liefst zien ze een fijne stad voor wit te mensen, met misschien nog een ge kleurd randje, maar in elk geval een stad zonder illegalen, zonder zwervers, zonder hoeren, verslaafden of bede laars. Voor mensen die in zo'n stad mee mogen doen zal het best leuk zijn. Maar waar blijft de groep die over de rand valt?" Nederland is de laatste jaren alleen maar strenger geworden, zegt Visser. „Droever zelfs. Er zijn geen vernieu wers meer aan de macht. Ze hebben niet door hoe de dingen in elkaar zit ten. Ze durven niet te experimenteren. Nederland is verburgerd, vertrut. Er is geen fantasie meer." „We zijn een stel meelopers geworden. Mensen willen alleen nog maar prettig wonen in een leuke straat, met buren die hen bevallen. De tendens is om ver slaafden en vluchtelingen in voorzienin gen te stoppen: gevangenissen, longstay tbs-klinieken, psychiatrische inrichtingen. Maar die mensen verdam pen echt niet als je ze zo probeert weg te vagen. Ik heb mijn deur voor hen wil len openen." Over een paar maanden gaat die deur dicht. Dominee Visser stopt met de Pau luskerk. Maar niet 'volstrekt pessimis tisch'. Vanavond en vannacht viert hij er met zijn verschoppelingen de Nacht van het Heimwee. Niet leuk Heimwee waarnaar? „Nederland is niet meer zo'n leuk land als vroeger." Met een vies gezicht: „Dat moralistische, dat fatsoenlijke van nu... Er is veel droefenis en er zijn tijden dat ik som ber denk: ik heb alles verloren." „Maar ik zie ook lichtpuntjes. Neder land is van binnen toleranter dan het nu laat zien. Alles rond mensen als Mar co Pastors en Geert Wilders zal op ter mijn ineenstorten. Ik blijf vechten en hopen. Er komen andere tijden." GPD 2003 Het Openbaar Ministerie verbiedt drugshandel in de Pau luskerk. Visser moet de huis dealers de deur wijzen. 2006 De gemeente beslist dat de bouw van een hoteltoren op de plek van de Pauluskerk door gaat. De kerk krijgt veel geld voor de grond, maar moet stop pen met nachtopvang. De sloop begint na de zomer. GPD door James McGoniqal Het kabinet besloot vorige week een aantal belemme ringen op te ruimen, zodat men sen die na hun 65ste willen door werken, dat ook makkelijker kunnen. Maar de belangrijkste obstakels 'zitten tussen de oren', zegt staatssecretaris Henk van Hoof. „Eigenlijk moeten we af van dat hele begrip 'ouderen'. Dat geeft een verkeerde beeldvorming. Alsof mensen die wat ouder zijn niets meer willen of kunnen, al leen nog maar op weg zijn naar een eindstation." Staatssecreta ris Van Hoof (WD, Sociale Za ken en Werkgelegenheid) is er vast van overtuigd dat ouderen dolgraag nog veel willen, ook werken na hun 65ste verjaar dag. Maar is dat werk er wel? „Dat is het punt", zegt hij. „Werkgevers zijn om een aantal onterechte redenen erg huiverig om een 65-plusser in huis te ha len. Zij denken alleen maar aan minder productiviteit en meer ziekteverzuim. Als dat al waar is - en denk erom: als - kunnen werkgevers hun organisatie daar best op aanpassen." Het ka binet besloot enkele obstakels uit de weg te ruimen om het makkelijker te maken voor men sen die na hun 65ste willen door werken. Zo wordt een Konink lijk Besluit uit 1945 na de zomer geschrapt, waarbij wordt be paald dat ambtenaren op hun 65ste verjaardag automatisch worden ontslagen. „Het kabinet gaat ook kijken naar de wettelijke verplichting tot loondoorbetaling bij ziekte", zegt Van Hoof. „Het is wel be grijpelijk dat werkgevers aarze len een 65-plusser in huis te ha len als zij vrezen dat, bij ziekte, zij in theorie tot iemands dood moeten doorbetalen." Hij vindt een beperking, tot bij voorbeeld een jaar, voor deze groep werk nemers ook niet zo gek: zij kun nen immers terugvallen op de AOW en vaak ook een aanvul lend pensioen. Veel meer juridische belemme ringen om als 65-plusser door te werken, zijn er volgens hem niet. „De belangrijkste obsta kels zitten tussen de oren. Veel werkgevers en overheidsinstan ties denken veel te makkelijk dat oudere mensen niet meer mee hoeven doen. Daar wordt dus ook te weinig in geïnves teerd om hun kennis en vaardig heden op peil te houden." Van Hoof vindt het belachelijk dat veel bedrijven al bij 40-plus- sers afzien van om- en bijscho ling om hun 'employability' op peil te houden. „Die mensen moeten nog minstens twintig jaar mee", zegt hij. „Juist als je op deze leeftijd investeert in mensen, heeft het bedrijfsleven en de maatschappij als geheel daar heel lang plezier van." Van Hoof waarschuwt het be drijfsleven ervoor dat de vergrij zing het absoluut noodzakelijk maakt 'oudere' werknemers se rieus te nemen. „De arbeids markt zal steeds krapper wor den. En ouderen hebben kennis en beroeps- en bedrijfservaring die je niet zomaar kunt verwach ten van schoolverlaters, laat staan dat je die kunt importe ren." Maar Van Hoof kijkt ver der dan alleen de groep van fitte 65-plussers die graag aan de slag wil blijven. „Dat begint na tuurlijk al bij de categorie van 55 tot 64 jaar oud. Die groep moeten we veel meer bij de wer kende maatschappij betrekken. Iemand die zes of acht jaar thuis zit, stapt niet gauw op zijn 65ste verjaardag naar een CWI, werk gever of uitzendbureau." Inhaalslag Hij stelt vast dat Nederland op dit punt al bezig is een inhaal slag te maken. In 1995 werkte 26 procent van 55- tot 64-jari- gen. In 2004 bedroeg dit percen tage 40. „Dit is een heel goed sig naal naar iedereen: overheid, werkgevers en werknemers. Het kan dus wel, langer doorwerken als je ouder wordt." Hij zal de komende periode goed letten op wat in cao-land wordt afgespro ken. „Er liggen adviezen van de Sociaal-Economische Raad en de Stichting van de Arbeid om langer doorwerken voor oude ren te stimuleren, ook na 65 jaar. Ik wil zien wat bonden en werkgevers in de praktijk van hun eigen standpunt waarma ken." Veel cao's kennen nu nog de be paling dat het dienstverband 'van rechtswege' eindigt op 65-jarige leeftijd. „Nou, dan pas sen sociale partners dat maar aan. Daar hebben zij de over heid niet bij nodig. En dan kan straks geen bedrijf meer tegen een oudere die wil doorwerken zeggen: 'Ja maar, dat staat nu eenmaal in de cao'." GPD doorïhea van Beek Oma zijn en tegelijkertijd moeder van je kleinkinderen. Het is niet zoals het hoort, vindt Sylvia Wesselink (45). Van haar eigen vijf kinderen wonen nog drie pubers thuis. Daarnaast is zij pleegmoeder van haar twee kleinzoons van respectievelijk tien en twee jaar oud. De jongste kwam al een dag na zijn geboor te binnen. De moeder was te instabiel om er voor te zorgen. Wesselink: „Het liefst zag ik dat mijn kleinkinderen bij hun eigen ouders konden opgroeien. Maar mijn dochter is daar niet toe in staat." Het pleegouderschap kreeg Wesselink niet zonder slag of stoot. „De oudste was hier vaak in huis, is hier zelfs geboren. Maar toen het thuis niet lan ger meer ging, werd hij in een vreemd pleeg gezin geplaatst. Maatschappelijk werk vond het niet in het belang van het kind dat hij bij mij zou komen wonen." Toen het in dat pleeggezin verkeerd uitpakte, meldde Wes selink zich opnieuw bij Jeugdzorg. „Voor hem was ik altijd zijn oma." Het verband tussen pleegzorg en het groot ouderschap wordt lang niet altijd gelegd, weet orthopedagoge Mirte Loeffen. Zij deed onderzoek naar de rol die opa's en oma's ver vullen als pleegouder. Volgens haar is het lang niet vanzelfsprekend dat die pleeg ouder worden van hun kleinkind. „In de ene regio wordt het door Jeugdzorg aangemoe digd, in de andere worden grootouders bui ten beeld gehouden. Dan worden zij te oud gevonden om nog voor kinderen te zorgen, óf zij moeten gewoon grootouder blijven, óf het wordt te ingewikkeld voor de kinderen. Het is vaak volkomen willekeurig." Trammelant Vrijwel sinds hun geboorte zorgden Betty en Harm de Jonge (beiden 65) al voor hun drie kleinkinderen. Zij vingen hen op als het geweld binnen het gezin weer finaal uit de hand was gelopen. Hun eigen kinderen waren nog maar net het huis uit, toen de kleinkinderen definitief bij hun grootou ders kwamen wonen. Bettv: „Eigenlijk liep het gezin gewoon door. We hadden al het vaste gezinsritme bij onze eigen kinderen." Harm: „De grootste trammelant was alles er omheen. De vader die eisen stelde, de be moeienis van Jeugdzorg of de rechter die jaarlijks beoordeelt of de kinderen bij ons mochten blijven. Veel grootouders zijn ont zettend bang dat een jeugdzorgwerker advi seert hun kleinkind weg te halen en in een vreemd pleeggezin te plaatsen." De voogdij, die meestal berust bij Jeugd zorg, stuit vaak op allerlei praktische pro blemen. Voor vrijwel elke beslissing moet worden overlegd met de voogd. Vakanties, de schoolkeuze of bezoek aan een arts kan officieel niet zonder overleg met de voogd. Betty: „Op een nacht werd mijn kleindoch ter erg ziek. Dan bel je een dokter, terwijl je eigenlijk eerst zou moeten overleggen met de voogd." Grootouders worden door de officiële in stanties vaak als eigenwijs gezien, lastig en kritisch, weet ook Loeffen. „Maar ze heb ben wel veel levenservaring en weten alles van hun kleinkinderen. Dan krijgen ze soms te maken met vaak jonge, onervaren hulp verleners." Voogd „Wij kregen een voogd toegewezen die vers van de sociale academie kwam. Die moet dan allerlei belangrijke beslissingen nemen over jouw kleinkind", vertelt Jos Koeter (55). Samen met haar even oude man zijn ze pleegouder van hun achtjarige kleindoch ter. „Drie maanden was ze, toen ze bij ons kwam. Door psychiatrische problemen kun nen de ouders niet voor haar zorgen. On danks al hun goede bedoelingen, lukte het niet. Toen hebben wij aangeboden voor haar te zorgen. Het alternatief was een vreemd pleeggezin." Na zes maanden be paalde Jeugdzorg dat hun kleindochter naar een ander pleeggezin moest. De groot ouders konden wel eens 'loyaliteitsproble men' krijgen. Het hoogopgeleide grootouder- Een jaar na de terreuraansla gen in Londen publiceert John Tulloch een boek over hoe hij de bom nabij Edgware Road overleefde. door Esther Gotink Soldaten zeggen dat als je het geluid van een explo sie niet hoort, je vermoede lijk stervende bent. John Tul- lich was in de ochtend van 7 juli 2005 minder dan een me ter verwijderd van de terro rist die om 8.56 uur een bom liet afgaan in een Londense metro. Hij hoorde niets. „In mijn beleving ontplofte opeens een vreemd en oncom fortabel evenbeeld van het metrostel", schrijft hij in zijn boek One Day in July. „Alles veranderde in een vreselijk urinegeel. Het treinstel leek te verfrommelen, alsof het een platte, geplastificeerde fo to was die iemand aan de ran den uiteen rukte." De 63-jarige Tulloch, profes sor sociologie en communica tie aan de Brunei Universi teit, zat vlakbij Mohammed Sidique Khan die zichzelf op blies. Een metrostel onder Edgware Road werd daar door aan stukken gereten. Khan werd later aangewezen als de leider van in totaal vier aanslagen die ochtend, die 56 mensen het leven kostten. In de coupé van Tulloch von den zes mensen de dood. Was hij zelf opgestaan om bij het volgende perron uit te stap pen, dan had ook de professor de ramp niet overleefd. Hij werd gered door op een stoel te zitten met een grote koffer naast zich en een laptop op schoot, die hem beschermden. Ook werd hij gered door een luchtmacht-officier die te hulp schoot. „Ik lag op mijn rug op een ver nielde stoel. Mijn bril was weggeblazen, ik had bloed over mijn gezicht en mijn hoofd. Het was donker in de coupé. Alles zat onder het Du bloed. Ik wist dat me iets was overkomen." Tulloch rol jk de naar links om twee Amen. aakt kaanse dames aan te spreken, die voor de ontploffing vro. lijk hadden staan kletsen. Ie „Maar toen ik ze zag, de ene in elkaar gezakt op een stoel, de andere op de grond, reali seerde ik me dat iedereen iels ergs was overkomen." De luchtmachtmilitair klom in de verwoeste coupé hield Tulloch aan de praat, zo dat die bij bewustzijn bleef. Tulloch werd door de officie bovengronds gebracht. Een fo- to van hem, bebloed en mei glasscherven in zijn hele li]i geprikt, ging de wereld over. Tijdens zijn revalidatie Tulloch zich druk te maker in om de simplificatie van de aanslagen in de media, met name de sensatiepers. Onschuld Dat spoorde hem aan tot hei schrijven van zijn boek. Hel ecu resultaat is een relaas dat die per gaat dan de bloedige de- 1 tails van een onschuldig slachtoffer. Want zo wil Tul loch niet worden gezien: „De Britse regering heeft die on schuld weggenomen, ze de creatie van meer terroris ten in de hand gewerkt." Tul loch laat zien hoe sommige media optreden als spreek buis van de Labourregering en details van de ramp ver draaien of weglaten. Zo be schrijft hij een voorpagina van The Sun waarop zijn foto staat onder de kop: 'Vertel To ny dat hij gelijk heeft'. Hel leek alsof Tulloch zijn steun icht uitsprak aan premier Blairs ens verregaande anti-terreurwet, Het tegendeel is waar. „Veel meer dan woede over de aanslagplegers of wat is overkomen, voel ik woede over de politieke leiders", al dus Tulloch, die Blair liever had verteld dat de invasie van Irak het visitekaartje is geweest voor de terroristen die naar de straten van Lon den kwamen. GPD I.VP, wde jt sar den mb( mm mn mm itp illei ide id KABINET - Kabinetsforma teur Drees heeft gesproken met vertegenwoordigers van de PvdA, KVP, AR, CH en WD. De besprekingen worden nog voortgezet. Gebleken is dat de partijen het vooral op twee punten maar moeilijk eens kunnen worden: de uitga ven aan defensie en de verho ging van de huren. NASSER - Volgens de officiële uitslagen is premier Nasser van Egypte met 99,9 procent van de stemmen tot president gekozen. Ongeveer 94 procent van de stemgerechtigde Egyp- tenaren zou hebben gestemd. Nasser was de enige da at. MONUMENTEN - Gedepu teerde Staten van Zeelani doen acht voorstellen voor sub-I- sidies voor de restauratiekos ten van monumenten in de pro- tnsi vincie. Zo wordt voorgesteld i-Hi 356 gulden bij te dragen aa ge de restauratiekosten van Slot Haamstede, die in totaal 3559 lij gulden bedragen. De grootst! efe bijdrage is voor het herstel vas ing het beeldbepalende, maa: bouwvallige pand B88/89 Zanddijk. Van de restauratie- tap kosten a 26.150 gulden willes de GS 2615 gulden meebetalen. Veel grootouders zijn pleegouder van hun kleinkind, omdat de eigen ouders niet in staat zijn voor hun kinderen te zorgen. Opa en oma offeren hun vrije tijd en vrijheid op om voor een nieuwe generatie te zorgen. foto Corné Sparidaens/GPD paar liet het er niet bij zitten. „Jeugdzorg laat het wel uit zijn hoofd haar bij ons weg te halen. We kennen de wet en zijn gelukkig financieel in staat een goede advocaat te be talen." Zij zijn dol op hun kleinkind, toch was de omschakeling groot. Verre buiten landse reizen maakten plaats voor Disney land en een vaste plek op de camping. De motor, een hobby van Jos' echtgenoot, staat al acht jaar ongebruikt in de schuur. „Je krijgt er veel voor terug", beseft Koeter. „Ze weet dat papa en mama van haar hou den en ziet ze regelmatig, maar haar leven speelt zich hier af. Onze loyaliteit en het be lang van het kind staan voorop. Dat is dui delijk, ook voor de ouders. Gelukkig kun nen we alles goed met elkaar overleggen." Angst en beven Sylvia Wesselink ziet de toekomst met angst en beven tegemoet. „Mijn dochter is weer zwanger. Wat moet je doen, ook dat kind weer opnemen? Je wordt gedwongen tot een positie die je niet wilt. En waar trek je de grens? Ze kan nog jaren doorgaan met kinderen op de wereld zetten die haar weer worden afgenomen." GPD Betty en Harm de Jonge heten in werkelijkheid anders. Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59.75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor he einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax-(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend gosd Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren itil Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De doorn aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor ons (abonnementen)administratle en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en P't ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteti- de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC IP :e, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4