SGP'ers staan vrouwen als lid van de partij toe Pleidooi voor 40-urige werkweek Pechtold belooft herstel van D66 Onderzoek treinongeval Maastricht duurt week Man poogt schilderij te vernielen Prinses Alexia vandaag een jaar Stenengooier (7) raakt auto's Nederlanders fervente internetters Man spuit met bijtende vloeistof Roze Zaterdag goed bezocht Jubileum Oerol is erg populair Plaatselijk veel overlast door onweersbuien Afwezigheid reclame moet publieke omroep redden Minister Brinkhorst wil arbeidstijdverkorting afschaffen Morgen Info-avond mi ura AMSTERDAM - Een 69-jarige jj! man heeft gistermiddag in het 31 p Rijksmuseum in Amsterdam een 45 |f schilderij van Van der Helst pro- 101! beren te vernielen met een che- 15 misch middel. Beveiligingsperso- 21 Deel van het museum wist de da der aan te houden en droeg de man over aan de politie. ■onb< Gewonde passagiers worden behandeld op het perron van het station van Maastricht. foto Harry Heuts/GPD om het schilderij Sc'.ut- nsmaaltijd ver viering van de Vrede van Munster uit 1648 van lii.Bartholomeus van der Helst IS (1613-1670 een van de topstuk- l:; ien in het muséum. Volgens het 23 Rijksmuseum lijkt cle schade aee te vallen, alleen de vernis- ig is beschadigd door het nog 'lekende middel. Door het snelle ingrijpen van beveiligers werd een ernstige beschadiging voorkomen. Restauratoren zijn bezig de schade op te nemen. Door de grootte (2,3 meter hoog ?n 5,5 meter breed) is het stuk niet gemakkelijk te verplaatsen. Het is nog niet bekend of het werk ter plekke word t gerestau reerd. Het schilderij is van on schatbare waarde. ANP door Tom van Meerten MAASTRICHT - Het politieon derzoek naar de oorzaak van de botsing van twee treinen op het station van Maastricht duurt ze ker een week. Dat zei een woord voerder van de Spoorwegpolitie gisteren. Ook de Inspectie Ver- keer- en Waterstaat en de On derzoeksraad voor Veiligheid on derzoeken de botsing, waarbij ''AAM^kOAA op.' DE C^erAAEEAlTE H££Fi~ PM«. WAST hJOfi WEL ERCJEMS" EEN pOT^B WOOFZ. kenhuis gaat het goed met hen. Direct na het ongeval werd het station van de Limburgse hoofd stad urenlang afgesloten om de hulpverleners hun werk te laten doen. Op het perron lagen ge wonden op brancards in afwach ting van vervoer naar het zieken huis. De Spoorwegpolitie meldde gis teren dat zestien passagiers op de afdeling spoedeisende hulp van het AZM terechtkwamen. Zij hadden gebroken botten, neusletsel, andere verwondin gen aan het gezicht of tanden er uit. Twintig mensen belandden op de huisartsenpost van het zie kenhuis. In die gevallen ging het vooral om nek- en rugletsel. En kele lichtgewonden werden op het station behandeld. Onder de gewonden was ook de treinma chinist. Hij raakte gewond aan het gezicht. De politie heeft hem nog niet kunnen horen. Het treinverkeer van en naar Maastricht werd zaterdag in het begin van de avond weer hervat. Tegen middernacht konden de twee treinen worden wegge sleept. De gehavende treinstel len konden niet meer op eigen kracht rijden. Volgens de woordvoerder van het AZM waren veel passagiers erg geschrokken. De hulpverle ning verliep volgens hem vlot jes. ANP 41 gewonden vielen. Het ongeluk gebeurde toen een binnenkomende stoptrein uit Kerkrade met zo'n 65 passagiers met lage snelheid tegen een stil staande lege trein reed. Zij zou den aan elkaar worden gekop peld. Gisteren lagen nog vier mensen in het Academisch Ziekenhuis Maastricht (AZM). Volgens een woordvoerder van het zie- van onze redactie binnenland GOUDA - Vrouwen mogen voortaan lid worden van de SGP. Met 73,1 procent van de stemmen vóór gingen de leden van de Staatkundig Gereformeerde Partij zaterdag akkoord met een wijziging van de statuten. Het hoofdbestuur van Nederlands oudste partij (sinds 1918) hoopt dat deze stap een gunstige invloed heeft op het hoger beroep tegen de rechterlijke beslissing, vorig na jaar, staatssubsidie te verbieden. Partijvoorzitter W. Kolijn heeft geen idee hoeveel vrouwelijke SGP-leden hij binnen kort kan verwelkomen. „Maar ik verwacht eerlijk gezegd geen toeloop." Tot nu toe kon den alleen mannen volwaardig lid worden van de SGP. Vrouwen mogen nu lid worden, maar zij mo gen niet namens de partij in gemeenteraad, Provinciale Staten of Tweede Kamer wor den gekozen. Zij kunnen wel terecht in het bestuur van lokale kiesverenigingen. De (theoretische) mogelijkheid dat vrouwen deel gaan uitmaken van het hoofdbestuur van de SGP werd zaterdag beperkt. Drempel De SGP-leden besloten ook dat de samen werking met de ChristenUnie in gemeenten meer in handen komt van de lokale kiesvere nigingen. Rond de gemeenteraadsverkiezin gen van maart dit jaar ontstond in een aan- DEN HAAG - Prins Willem-Alexander heeft de Rijksvoorlichtingsdienst bij de eerste verjaardag - vandaag - van zijn jongste dochter Alexia een zelfgemaakte foto van haar laten verspreiden. Donder dag poseert het prinselijk gezin samen met koningin Beatrix, die dit weekeinde haar zevende kleinkind Zaria in Londen opzocht, voor de camera's in het Italiaan se Tavernelle. In ruil voor die fotosessie beloven de media de Oranjes verder met rust te laten tijdens hun zomervakantie. Vorig jaar kwamen 75 fotografen, camera mensen en verslaggvers opdagen bij het fotohalfuurtje in Wassenaar. foto GPD tal plaatsen gesteggel over de positie van ChristenUnie-vrouwen op gezamenlijke kandidatenlijsten. Kolijn denkt dat hiermee 'een drempel is geslecht' in de stroef verlo pende samenwerking met de ChristenUnie. In het gebouw van het reformatorische Drie star College in Gouda verzamelden zich za terdag 479 SGP-mannen om zich uit te spre ken over het nieuwe vrouwenstandpunt. Zij waren de afgevaardigden van de 225 plaat selijke kiesverenigingen die de afgelopen maanden discussieerden over de plaats van de vrouw in de politiek. Het uitgangspunt daarbij was een notitie waarin een aantal theologen een uiteenzet ting geeft van de verhouding tussen man en vroüw in de Bijbel en waaruit het hoofdbe stuur vervolgens de conclusie trok dat een lidmaatschap voor vrouwen, zij het be grensd, niet indruist tegen Gods woord. Lokaal niveau Ondanks de bezwaren die ruim een kwart van de SGP-leden heeft tegen een ruimer vrouwenstandpunt, verliep de stemming vrijwel zonder discussie. Die had immers al plaatsgevonden op lokaal niveau, redeneer de Kolijn. Het verzet bleef beperkt tot leden afkomstig van de Veluwe en uit de Betuwe. De SGP-Jongeren, met twaalfduizend leden de grootste politieke jongerenorganisatie, is 'opgelucht'. Voorzitter J. Kloosterman hoopt dat zijn partij nu energie kan steken in het binnenhalen van een derde zetel in de Tweede Kamer. De SGP hoopt dat de rechter in het hoger be roep tegen de subsidiestop die sinds januari geldt zal meewegen dat het vrouwenstand punt is versoepeld. „Ik kan me niet voorstel len dat dit niks te betekenen heeft", aldus partijleider en Tweede Kamerlid Van der Vlies. GPD maandag 26 juni 2006 BEVERWIJK - Een 43-jarige automobilist uit Beverwijk is gisterochtend met de schrik vrijgekomen toen zijn auto vanaf een viaduct door stenen was geraakt. Zijn auto had schade aan de motorkap en de voorruit. De bestuurder is vervolgens naar het viaduct gelopen en trof daar een zevenjarige jongen aan, die bekende dat hij de gooier was. Toen hij met de jongen naar zijn auto liep, bleek daar inmiddels ook een tweede slachtoffer met scha de aan zijn auto te staan, een deuk in het autodak. De beide automobilisten schakelden de politie in. ANP LUXEMBURG - Nederlanders zijn een van de ferventste internetters van Europa. Bijna drie op de vier Nederlan ders (74 procent) gebruikt regelmatig internet. Dat per centage is alleen hoger in IJsland en Zweden, zo blijkt uit een onderzoeksrapport van het Europees statistisch bu reau Eurostat deze week. Slechts 13 procent van de Nederlanders heeft nog nóóit in zijn leven een computer gebruikt. Dat is flink minder dan het gemiddelde in de Europese Unie, IJsland en Noorwe gen. Ruim een op de drie heeft nog nooit een computer aangeraakt, voornamelijk werklozen en ouderen. ANP WEERT - De politie heeft voor zijn woning een 33-jarige man uit Weert aangehouden, omdat hij ervan verdacht wordt een bijtende vloeistof in het gezicht van een 58-jari- ge man uit het Belgische Molenbeersel te hebben gespo ten. Dat meldde de politie gisteren. Het voorval deed zich vrijdag voor. De 33-jarige verdach te was het er niet mee eens dat de 58-jarige man over een tegelpad achter zijn huis liep. Vervolgens spoot hij hem een onbekende bijtende stof in het gezicht. ANP ZWOLLE - Ruim vijftigduizend mensen hebben de jaar lijkse parade of een van de podia bezocht van Roze Zater dag in Zwolle, zo schatte de organisatie. Volgens de poli tie deden zich geen noemenswaardige incidenten voor. In de jaarlijkse parade liepen voor het eerst ongeveer veer tig politieagenten in uniform mee. Ondanks de uitbundi ge stoet zaterdag heerst bij veel homoseksuele mannen en vrouwen nog de angst naar buiten te treden voor hun ge aardheid. ANP TERSCHELLING - Het Oerol Festival op Terschelling heeft de afgelopen tien dagen een recordaantal bezoekers getrokken. Ruim vijftigduizend mensen bezochten de 25e editie van het festival op het Waddeneiland. Er waren 84.000 kaartjes verkocht. Oeral werd gisteren afgesloten. Volgens de organisatie waren iets meer mensen dan voor gaande jaren op het festival voor landschapstheater, beel dende kunst, muziek en straatthea1 er. Ook bleven de be zoekers langer. „Dit heeft waarschijnlijk te maken met het jubileum", aldus artistiek-leider Joop Mulder. Het thema van Oerol 2007 is ook bekend. Het festival duurt van 15 tot en met 24 juni en staat in het teken van vrijheid en bewegingsruimte. ANP door Erwin Buter DEN HAAG - De nieuwe partij leider Pechtold voorziet het her stel van D66. De zaterdag tot lijsttrekker gekozen minister van Bestuurlijke Vernieuwing vindt acht of negen zetels bij de volgende verkiezingen een rea listische inschatting. Daarna kan de partij nog verder groeien. Nu staat de kleinste re geringspartij in de peilingen op drie zetels. Pechtold hield zaterdag met een klein verschil (2009 tegen 1752 stemmen) zijn belangrijkste con current, fractieleider Van der Laan, achter zich. Hij kondigde aan de komende maanden hard te zullen werken om de eenheid in de partij terug te brengen. Veel leden waren boos na de verloren gemeente raadsverkiezingen; sommigen van hen stichtten zelfs een nieu we partij. „Al moet ik de komen de tijd alle afvalligen en twijfe laars één voor één terughalen, dan doe ik dat", beloofde Pecht old in Den Haag. Hij wil de komende maanden het land in om 'mensen te mobi liseren, ook denkers en doeners van buiten de partij'. Pas daar na, in december, begint voor Pechtold de campagne voor de landelijke verkiezingen van mei volgend jaar. De teleurgestelde verliezer Van der Laan heeft al aangekondigd dat zij die cam pagne samen met hem wil voe ren. Zij mikt op de tweede plek op de lijst, maar of de huidige fractievoorzitter dat lukt, beslis sen de leden dit najaar. Voor Pechtold wordt onderwijs het belangrijkste verkiezingsthe ma. „Investeren in onderwijs is het meest wezenlijke voor de toe komst van dit land." Ook het mi lieu en integratie gaan hem aan het hart. Over dat laatste zei hij: „Dat betekent geen versimpe ling van de islam." - Van de achtduizend stemgerech tigde leden hadden 3800, nog niet de helft, hun stem eerder per post of zaterdag op de con gresdag uitgebracht. De overige zes kandidaten waren kansloos. Eén van hen trok zich zaterdag zelfs terug voor de stemmingen. Hoewel de opkomst relatief la ger was dan bij soortgelijke ver kiezingen van de WD, hadden beduidend meer D66'ers hun stem uitgebracht dan in voor gaande jaren. GPD BREDA - Onweersbuien heb ben in de regio Waalwijk-Den Bosch gisteravond voor watero verlast gezorgd. Het verkeer op de A59 naar Oss ondervond hier van hinder. In de rest van het zuiden viel de overlast mee. Op enkele plaatsen sloeg de blik sem in. Daardoor brak er brand uit in een school in Landgraaf, een tuinhuisje in Horst vloog ook in brand. In Uden sloeg de bliksem in in een woning. In Geldrop liep een tunnel onder water. Verder bleef de overlast beperkt tot rioleringen die de grote hoeveelheid water niet meteen konden verwerken, om hoog komende putdeksels en hier en daar een ondergelopen kelder. ANP (Advertentie) U hor Henk van het Klooster l£N HAAG - De publieke om- Kp wordt reclamewij. Het aan- til publieke televisiezenders jat van drie naar twee en de ublieke radio moet het met zenders stellen. Om de jeuwsfunctie van de publieke ijiroep te versterken wordt de Wereldomroep in de NOS opge- n. omen. Dat zijn enkele voorstellen die de Werkgroep Andere Publieke Omroep zaterdag heeft gepubli ceerd. Tot de vier leden van de werkgroep behoren N. Haas broek, oud-hoofdredacteur van het NOS Journaal, en mediades kundige A. Dake. De werkgroep denkt dat zijn plannen, die een forse reorganisatie van het hui dige publieke bestel behelzen, vanaf het seizoen 2007/2008 kunnen worden ingevoerd. De werkgroep waarschuwt dat de situatie voor de publieke om roep mede door de komst van Talpa, de 'ernstige' verdeeld heid binnen de publieke omroe pen en de snelle technologische ontwikkelingen alarmerend is. De werkgroep stelt voor sport niet langer als avondvullend ver maak, maar louter als nieuws te behandelen. De publieke om roep moet daarom de voetbal rechten die hij nu nog bezit door verkopen. De uitgaven voor sport dalen daardoor van 101 miljoen euro in de huidige situa tie naar 18 miljoen. Verder moet internet naast radio en televisie een pijler van de publieke om roep worden. De werkgroep schat de program ma's op de twee televisiezenders gemiddeld 22 procent van de kij kers boven dertien jaar zullen trekken. Dat is minder dan nu het geval is, maar dat komt door dat de sport die de publieke om roep nu nog uitzendt, veel kij kers trekt. De werkgroep ver wacht dat velen die nu weinig tv kijken, zich weer tot de publie ke omroep zullen wenden, als de 'storende' onderbrekingen door de reclameblokken komen te ver vallen. ANP tor Erwin Buter OEN HAAG - Minister Brink- orst van Economische Zaken uil opnieuw de 40-urige werk- reek invoeren. De arbeidstijd- «korting (atv) moet worden af- reschaft om de gevolgen van de ori iergrijzing tegen te gaan. ofdi Om het goede voorbeeld te ge- iai zouden nieuwe ambtenaren 6 uur in de week moeten wer- in plaats van 36 uur. Zij krij- dan ook 11 procent meer i. De D66-minister opperde ijn plan dit weekeinde in een ictie op een vorige week ver lenen rapport van topambte- m. Zij vinden dat het kabi- :t meer moet doen om de ko- iende golf van vergrijzing be- ilbaar te houden. Mensen moe langer werken, maar ook meer uren maken, meent de mi nister. Ook vrouwen en ouderen moeten meer werken, zei hij in Je wandelgangen van een partij- pngres, 'al kun je niet alles tege- ijk invoeren." Inontkoombaar ferkgeversorganisatie VNO- jiCW steunt het pleidooi van ikhorst. „De trend naar lan- werken is onontkoombaar", lus een woordvoerder. „Het is enkbaar dat daar meer loon te- enover staat." Maar dat hoeft net. Bij bedrijven of bedrijfstak- len die in zwaai' weer zitten, tan ook worden afgesproken iat werknemers hun atv inleve ren. zonder dat daar extra loon egenover staat. De tijd van 'na tionale blauwdrukken' is voor- vindt VNO-NCW. ïbtenarenbond AbvaKabo voorspelt dat Brinkhorsts plan tot mislukken gedoemd is. Amb tenaren willen volgens de vak bond juist vasthouden aan hun atv om werk en zorg te kunnen combineren. „Het plan is een los se flodder", zegt een woordvoer ster. „Wij zien meer in het stimu leren van werk voor ouderen, AOW'ers en werklozen." Brinkhorst verwacht dat ambte naren wel vrije tijd willen inrui len voor meer salaris. De mees ten werken volgens hem vaak al 40 uur in de week, terwijl zij 36 uur betaald krijgen. Hij vindt het ook vreemd dat ambtenaren 9,5 week vakantie in het jaar hebben. „Zij hebben nu gemid deld 23 vakantiedagen en 24 atv-dagen." De overheid is bezig met een gro te bezuinigingsronde. Veel oude re ambtenaren vertrekken voor tijdig. De ambtenaren die ach terblijven of straks binnenko men kun je niet opzadelen met de problemen van de vergrij zing, meent Brinkhorst, die zelf 69 is. Hij komt na de verkiezin gen niet terug in de actieve poli tiek. GPD pagina 4 Van Hoof wil af van het begrip ouderen Deeltijdopleidingen 19.- 21.uur Edisonweg 4. Vlisslngen HogeschoolZeejan ^www.hz.nl^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3