Vervuiling was al jaren bekend •zc PZC Je moet de baas blijven over de trekker Van Hecke is priester in hart en nieren Vijftien miljoen euro voor brede scholen gemeente Terneuzen Demonstraties brengen vlasverleden Eede weer tot leven 11 bovine ie vond het niet nodig bewoners Kasteelstraat Philippine in te lichten iieu we animo rlhoolatletiek 'eest Hengstdijk ■trekt veel volk agenda Verfkwaste wint zeskamp Plan wonen op pier bekroond Vissers bezorgd over Veerse Meer Blaasproef herhaaldelijk mislukt maandag 26 juni 2006 -1 ir Euqène Verstraeten 1LIPPINE - Het was een jaar jicn geleden al bekend dat de id onder het perceel Kasteel- it 20 in Philippine flink ver enigd is. De provincie heeft jtijds echter verzuimd de eige- jr op de hoogte te brengen [de aangetroffen vervuiling. [dat werd aangenomen dat de jontreiniging diep onder de jnd zat, is verder ook geen ac- (ondernomen voor een even- )STBURG - Ruim honderd in de basisschoolleef- *1 waren zaterdag op de banen j sportcentrum De Eenhoorn fl'!ief op verschillende atletiek- jderdelen. De wedstrijden sijan te boek als het Zeeuws hetnpioenschap schoolatletiek. [deren hadden zich eerder al de atletiekclubs geplaatst tij- is de voorrondes. De kinde- uit de laagste groepen van basisscholen streden op de (derdelen sprint, verspringen balwerpen. De oudere jeugd de groepen zeven en acht ren actief op de onderdelen ogspringen, kogelstoten en int. it kampioenschap heeft een ntal jaren niet plaatsgevon- n door gebrek aan animo en inkracht, maar Froukje de ies en Marc van Vlierberghe n atletiekvereniging de Wie- uit Oostburg hebben er flink de schouders onder ge- Door het wegvallen van Del- Sport uit Zierikzee en AV 56 Goes kwamen alle deelne- rs uit Zeeuws - Vlaanderen, initiatiefnemers hopen dat animo onder clubs blijvend „Gelukkig hebben de meeste renigingen toegezegd volgend ar weer mee te doen. Er staat ifs al een datum vast. Het kan tgroeien tot een volwaardig mpioenschap." ENGSTDIJK - De dertiende iitie van het Midzomerfeest in engstdijk, ten bate van de Hei- ■*ge Catharinakerk, bracht zater- ag veel volk op de been. r waren kraampjes met tweede- ands spullen, hobbyisten toon- en hun werk, er was een boe- enbeurs, kinder- en kermisver- laak en vooral activiteiten om e sociale contacten aan te ha- 'n. De festiviteiten vonden laats in Hengstdijkse Kerk- raat, bij de inmiddels prachtig erestaureerde ker. Voorzitter J. e Cock van het feestcomité Donde zich dik tevreden. Avonds vierde Hengstdijk lidzomer in de feesttent en zon- agmiddag werden een schie- Jng en gaaibolwedstrijd gehou- Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl tuele sanering van de vervui- ling. Gedeputeerde Staten melden dat in een brief aan de gemeente Terneuzen. Burgemeester en wethouders hadden de provin cie om opheldering gevraagd over de kwestie, nadat in een commissievergadering bleek dat de Kasteelstraatbewoners moge lijk al jaren onnodig vergiftigde groenten uit hun moestuin eten. Destijds is wel de verontreinig de grond gesaneerd op perceel nummer 22, waar een tanksta tion stond. Tijdens het bodemon derzoek is ook op nummer 20 vervuiling aangetroffen. Die had echter niets met het benzine station te maken en er is verder geen aandacht aan besteed. GS geven toe dat de eigenaar op de hoogte gebracht had moeten worden, door het toesturen van de onderzoeksrapporten en de (ontwerp)beschikking. „Waar om dit destijds niet is gebeurd, is voor ons niet duidelijk", schrijven GS. „De reden waar om de overige bewoners geen on derzoeksrapporten hebben ont vangen, is omdat er op hun per celen geen onderzoek is gedaan. De uitgevoerde bodemonderzoe ken zeggen dan ook niks over de eventuele verontreiniging op hun percelen. Dit is waarschijn lijk ook de reden waarom zij ook geen (ontwerp)beschikking hebben gehad." Gracht De vervuiling beperkt zich zo goed als zeker tot de gedempte oude gracht, die onder een aan tal percelen loopt. De provincie heeft destijds geen aanvullend onderzoek gedaan naar de ver-, ontreiniging van de gedempte gracht. „De boringen en analy ses die naar aanleiding van de tanksanering op Kasteelstraat 22 zijn verricht, hadden name lijk aangetoond dat de aange toonde verontreinigingen op het perceel Kasteelstraat 20 zich al leen in de (diepe) ondergrond be vinden. Gelet hierop hebben wij destijds de inschatting gemaakt dat de aanwezige verontreini ging geen risico's met zich zou meebrengen." Inmiddels heeft de provincie voor het perceel nummer 20 aan geraden om voor alle zekerheid geen groenten en fruit uit de tuin te eten. Dat laatste heeft voor de nodige opschudding ge zorgd in buurt. Achteraf gezien hadden de omwonenden onder wiens tuin een deel van de ves tinggracht loopt, misschien toch geïnformeerd moeten worden over de aangetroffen veront reiniging, vinden GS nu. „Dit hebben wij niet gedaan omdat wij deze mensen geen duidelijk heid kunnen verschaffen. Wij hebben namelijk geen onder zoeksgegevens over de verontrei niging op de betreffende perce len en wij kunnen daardoor geen gefundeerde uitspraken doen over de ernst van de veront reiniging." Annick Inghels trekt 88 meter in de klasse tot 5500 kg. De regen maakte de baan relatief zwaar. door Paul Begijn AXEL - Ronkende motoren, veel rook en een hoop lawaai zondag op het schut- tersterrein van Axel. Daar maakten tractoren de dienst uit tijdens de elfde editie van de België-Nederland Trek- ker-trekwedstrijden. Ondanks de regen kwamen zo'n 1200 mensen af op het spektakel, dat werd georganiseerd door het Agrarisch Jonge ren Kontakt (AJK) Oost-Zeeuws- Vlaan deren. Gewapend met paraplu en laarzen lie ten de toeschouwers zich niet wegjagen door het slechte weer. Op het terrein stond een grote feesttent, waarin het pu bliek kon schuilen en genieten van een drankje. De kinderen mochten zich uit leven op het overdekte springkussen. Maar waar het allemaal om draaide wa ren de wedstrijden tussen de verschillen de tractoren. Bij de krachtmetingen tussen de beman de standaardtractoren probeerden de deelnemers zo ver mogelijk te komen op een zanderige, kleiachtige baan. Er werd gereden in negen gewichtsklassen. De regen zorgde ervoor dat de baan rela tief zwaar was. Maar daar hadden de deelnemers maling aan. Voor hen gold maar één ding: winnen. Wie denkt dat iedereen zomaar even in een tractor met zoveel gewicht kan rij den, heeft het mis, zo vertelde een van de deelnemers. „Vaak is het een mix van ervaring en techniek. Het is de kimst om baas te zijn over je trekker. De trekker moet niet met jou rijden, maar jij met de trekker." Niet iedereen bleek over de juiste tac tiek te beschikken. Een enkeling zag zijn tractor de lucht ingaan, toen bleek dat de trekker het gewicht niet aan kon. Het deelnemersveld bestond voorname lijk uit mannen, maar dat deerde Jolien foto Peter Nicolai Barbé uit Zaamslag niet. Met ronkende motoren sleepte zij haar tractor naar de eindstreep in de gewichtsklasse 2500 tot 3500 kg. Een staande ovatie volgde. De glimlach op haar gezicht sprak boek delen. Toen bleek dat ook de laatste deelnemer haar prestatie niet kon eve- nax-en, gingen de handen op elkaar. Haar tactiek was de juiste, want met haar eerste plek liet zij alle mannen ach ter zich. Voor Marco de Feijter uit Axel was het niet de eerste keer dat hij het evene ment bezocht. „Als het even kan, ben ik van de partij. Het is niet alleen leuk om naar te kijken, het is vooral ook heel ge zellig. Zelf heb ik weinig verstand van tractoren, maar omdat ik enkele deelne mers ken, is het wel speciaal." door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Regelmatig wa ren er van die momenten in zijn leven dat de vraag terug kwam. Wil ik dit wel? Moet ik niet iets anders gaan doen. Maar telkens kwam Peter van Hecke, deken van Zeeland, op dezelfde conclu sie uit: ik wil dit écht. Van Hecke vierde gisteren in Middel burg dat hij veertig jaar geleden tot priester is gewijd. Aan de grote tafel in zijn huis in Vlissingen vertelt hij zaterdag hoe dat ging. Dat hij als kleine Middelburgse jongen uit een katholiek nest de huidige Petrus en Pauluskerk gebouwd zag worden. Dat zijn vader en opa, die beiden smid waren, het smeedwerk voor de kerk hadden gemaakt. Dat hij thuis met de losse kruisvormen voor het smeedwerk had gespeeld en dat de kapelaan zo'n fijne vent was. „Thuis werd intensief gebeden en ik raakte geboeid door de kerk." En wat doe je dan als twaalfjarige jongen in de jaren vijftig? Dan ga je naar het klein seminarie. Daarna volgde het groot seminarie. „In de pu bertijd kwam natuurlijk de vraag: wil ik dit wel. Maar na twee jaar filosofie en vier jaar theologie op het groot seminarie besefte ik dat ik echt met het geloof bezig wilde zijn. Mijn argumenten veranderden, maar de conclusie bleef het zelfde. En nu ik terug kijk op al die jaren kan ik zeggen dat ik veertig jaar priester heb zitten worden." Van Hecke begon in Breda en werd daarna in Bergen op Zoom districtscatecheet en eindverant woordelijk priester. In 1990 kwam hij terug naar Zeeland, waar hij eindverantwoordelijk was voor de parochies op Wal cheren. De echte priestertaken legde hij zeven jaar geleden neer om de functie van deken te kunnen vervullen. Hij is sinds dien de verbindende schakel tus sen de verschillende parochies en pastores in Zeeland en tussen de parochies en het bisdom Bre da. Hij praat mee over bestuur lijke en inhoudelijke kwesties, maar ook over praktische zaken zoals geld en gebouwen. Daar naast richt hij zich ook op maat schappelijke ontwikkelingen die te maken hebben met wel zijn. Overleg met andere kerken is er eveneens. Vooral als er ingrij pende gebeurtenissen plaatsvin den, zoals de oorlog in het voor malig Joegoslavië en in Irak. „Tien jaar geleden hadden we het probleem dat Joegoslaven die samen bij de Schelde werk ten, haaks tegenover elkaar kwa men te staan door de oorlog. De kerken zijn toen gaan samenwer ken om het niet uit de hand te la ten lopen." Met veel plezier kijkt Van Hecke terug op de tien jaren dat hij districtscathecheet was. Hij ging onder meer de scholen langs om godsdienstles te geven. „Laatst werd ik nog door een Indische mevrouw aan gesproken die me bedankte voor de bijbelverhalen. Dat deed me wel wat." Trots is hij ook op de herstructu rering van de parochies op Wal cheren, die succesvol terugge bracht zijn van vier naar twee parochies. Vooruitkijkend zegt Van Hecke geen carrièreambities te heb ben. „Wel wil ik op persoonlijk vlak groeien. De komende jaren wil ik meer tijd voor mezelf ma ken. Nu steek ik meer dan tach tig procent van mijn tijd in mijn werk. Ik krijg de behoefte wat te gaan doen met mijn eigen reli giositeit, bezinning." Peter van Hecke STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe gen 55+; De Halle, 14,00 uur: Prijskaarten, biljar ten; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten en biljar ten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapscentrum, 13.30 uur: ANBO bingo; Café van Grol, 19.00 uur: Wandelvier daagse; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, koersbal; 19.30 uur: Line dance; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten, kaartjes maken, computeren;10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten, compute ren; 13.30 uur: Yoga, jeu de boules; 15.00 uur: Muziek Con Amore; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Handwer ken de Vlijtige Liesjes, koffieochtend; 13.30 uur: Kaarten; 14.00 uur: Sjoelen, mannenpraatgroep; 19.00 uur: Film club; Multi functionele ruimte Korenmarkt, 10.00 uur: Koffieochtend; OOSTBURG - In het centrum van Oostburg deden teams uit diverse wijken en van verenigingen zaterdagmiddag mee aan de zeskamp. Elk team bestond uit zes deelne mers, onder wie minimaal twee vrouwen. Het werd, net als vorig jaar, een ouderwets spektakel met onder andere de zeephelling, een tandemtank wedstrijd en hindernis- baan met ongelijke hobbelende wielen. Nieuw dit jaar wa ren het blindegeleidspel en het eenhoorn-waterspel. De wisselbeker ging na een spannende strijd naar het team de Verfkwaste onder leiding van Patrick de Sutter. De tweede plaats was voor de het team De Eierstokken en de derde plek was voor De Peperbussen. MIDDELBURG - Hoe woont Zeeland in de toekomst? Die vraag stelde de stichting Het Zeeuwse Gezicht uit Middel burg aan architecten, beeldend kunstenaars en vormge vers. Er kwamen 86 inzendingen binnen. De eerste prijs van 'Nieuw Tij, een impuls voor Zeeland' ging zaterdag naar Daniëlle Huls en Lovisa Rottier uit Amsterdam. Zij hebben onder de naam Pier 11 een plan gemaakt voor het gebied rond de Grevelingendam en de Philipsdam. De twee laten pieren het water inlopen vanaf de bestaande dammen en dijken. Daarop staan opmerkelijke, speels ge vormde woonblokken. De jury zag hierin een combinatie van water om op te wonen en vernieuwende bouw. Daar naast tast het ontwerp het landschap niet aan. Het Zeeuw se Gezicht wil met de prijsvraag de aandacht vestigen op de veranderingen op het Zeeuwse platteland. KAMPERLAND - Sportvissers maken zich grote zorgen over de visstand in het Veei'se Meer. Er wordt minder vis gevangen door veranderingen die optreden sinds het meer wordt ververst met Oosterschelde-water. Ze vrezen een ideaal viswater kwijt te raken. Onderzoek moet uitwijzen of de situatie zich echt zo dramatisch ontwikkelt. Een van de belangrijkste vragen die moet worden beant woord, is hoe de in het Veerse Meer uitgezette forellen zich gedragen onder de nieuwe omstandigheden. Vooral dankzij de forel heeft het meer al tientallen jaren een pri ma reputatie in de wereld van de sportvisserij. P. Mercy, lid van de beheercommissie Veerse Meer na mens de sportvisserij, spreekt van 'indrukwekkende ver anderingen' de laatste twee jaar. Sinds het water in het Veerse Meer via een speciale sluis in de Zaridkreekdam wordt ververst met schoon én zouter Oosterschelde-wa ter, is de waterkwaliteit verbeterd. Maar één van de ne veneffecten is dat zalmluizen in het zoutere water beter gedijen, vertelt Mercy. Zalmluizen nestelen zich op forel len. Ze tasten hun conditie aan. TERNEUZEN - Omdat het een 69-jarige Terneuzense au tomobiliste zondagmiddag niet lukte een blaastest af te leggen, heeft de politie haar meegenomen naar het politie bureau voor een bloedproef. De vrouw had op de Grenu- laan in haar woonplaats bij het achteruitrijden een ande re auto aangereden. Agenten roken een dranklucht en ver zochten haar te blazen. Diverse pogingen mislukten om dat de vrouw maar aan het blaaspijpje bleef zuigen. Daar op moest ze mee naar het bureau. door Paul Begijn TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil drieënhalf mil joen euro beschikbaar stellen voor een nieuwe brede school in Sas van Gent. In totaal gaat een bedrag van vijftien miljoen euro naar het bredescholenproject in de gemeente Terneuzen. Donder dag moet de gemeenteraad hier voor groen licht geven. Wethouder C. Liefting (onder wijs) maakte dit zaterdag be kend tijdens de reünie voor oud-leerlingen en -leerkrachten van de Prins Frederik Hendrik- school in Sas van Gent. In cultureel centrum De Speye, waar de Prins Frederik Hendrik- school vroeger gehuisvest was, vierde de basisschool haar 190 jarig bestaan. Daarmee is de Prins Frederik Hendrikschool de oudste openbare school van Zeeland. Dat er grote behoefte was aan een reünie bleek wel uit het 'aantal deelnemers. In totaal kwamen 416 mensen op de ont moeting af. „Velen van hen brachten herinneringen mee uit hun schooltijd. Rapporten, groepsfoto's... zelfs schriftjes kwamen tevoorschijn tijdens de reünie. Er waren ook mensen bij die met tassen vol herinnerin gen binnenkwamen", aldus schooldirecteur T. Sarneel. Fernanda Willaert uit Sas van Gent was met haar 86 jaar de oudste reüniste. Zij ging in 1934 van school. Alle oud-leerlingén en- leerkrachten gingen per jaar groep op de foto. Als het aan Sarneel ligt, is er over tien jaar, wanneer de school tweehonderd jaar be staat, weer een reünie. In dat voorstel kon Fernanda Willaert zich wel vinden. „Dan ben ik ér gewoon weer bij." KLOOSTERZANDE Hotel van Leu ven, 14.00 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: SWO creatief, koersbal; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW-NAMEN - De Kauter, 13.30 uur: KBO koersbal en handwerken; SAS VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur: Bingo; De Regenboog, 14.00 uur: ANBO koers bal; SINT-JANSTEEN - Café de Kroon, 14.30 uur: Kermisschieting; Café Ambiance, 14.00 uur: Kermis kaar ting; De Warande, 19.00 uur: Jeugdtoneel; SINT-JANSTEEN - Schuttersterrein, 14.30 uur: Schieting op de staande wip; Café de Kroon, 14.30 uur: Kermisschie ting; TERNEUZEN - De Veste, 9.00 uur: Kaar ten; 13.30 uur: Kaarten bieden en joke ren en biljarten; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koersbal en bowls; 't Schelpenhoekje, 19.00 uur: Country dance voor beginners; 19.45 uur: Coun try dance voor gevorderden. door Frank Gijsel EEDE - Een stukje van het ver leden van grensdorp Eede her leefde zondag tijdens de folklo ristische vlasdag op het Dorps plein. Het evenement was toe aan de vijfde editie en stond bol van de nostalgie. Ondanks het mindere weer was de belangstel ling nog redelijk. De vlasteelt was vlak na de oor log een belangrijk middel van bestaan voor de inwoners. Tij dens de vlasdag werd getoond hoe de vlasoogst en vlasverwer king in die tijd in zijn werk ging- Na de oogst volgde het repelen, waarbij de vlasstengels door een kam gehaald werden om de zaadbolletjes van de stengel te scheiden. In twee roterijen werd het vlas geroot in bakken met water, om de bastvezel los te la ten, en daarna gedroogd. Daar na werd in de zwingelmolen de houtachtige kern eruit geslagen. ter verkrijging van het vlaslint. Dat werd de grondstof voor touw en linnen. De opkomst van nylon als ver vanger voor linnen, betekende de doodsteek voor de vlasteelt. Maar de laatste jaren is de vraag naar vlas en vlasproduc ten weer toegenomen. Oud-vlassers Wilfried Thil- leman, Arnold en Pierre Lam- paert demonstreerden het zwin gelen op een Vlaamse stermolen. De 85-jarige Leon Herrewegh uit Sint-Jansteen het bezoekers zien tot welke producten de vlas teelt leidt. „In de auto-industrie gebruiken ze het nog als isolatie materiaal. Ook verschillende soorten houtplaten, worden nog van de scheven (houtresten) ge maakt", wist Herrewegh te ver tellen. Tijdens de vlasdag was er ook aandacht voor oude ambachten met onder anderen een gareel maker, edelsmid, strovlechter, stoelenvlechter, kunstglazenier en mandenmaker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35