>zc ezamenlijke promotie bepleit 1PZC Ik heb zere wangen van het lachen Van Hecke is priester in hart en nieren 1 1 Organisatoren willen tot zekere hoogte wel handen ineen slaan lansavond in uwer kerk ommelmarkt ij fanfare Actie levert 40 voedselpakketten op Vlissingers vast voor dealen drugs Doorrijden na ongeluk met letsel Botsing tussen scooters Jongens zetten auto op zijn kant Auto gestolen in Heinkenszand Zeeuwse architectuurprijs voor woningen op pieren Popkoor treedt op in Kruiningen Orgelspeel-in in kerk van Noordwelle Dorpsraad maandag 26 juni 2006 lorEsme Soesman [JRGH-HAAMSTEDE - In de zamenlijke promotie van eve- menten liggen volop kansen Schouwen-Duiveland promi- nter op de kaart te zetten. De reidkeid bij organisatoren, ge- eentebestuur en VW is er. Tot zekere hoogte. „Ieder evene- int heeft zijn eigen publici- jtsstrategie", stelt voorzitter van der Wouden van de Stich- ig Historische Spelen Zierik- j evenementen dit weekeinde Schouwen-Duiveland. Dat n beter op elkaar worden afge- bevestigen verschillende ranisatoren. Ofwel door ande data te prikken, ofwel door drukkelijk naar elkaar te ver- jzen. In dat licht voelt Van e§f Wouden wel wat voor een 'ei- ïdkalender', waarbij evene- m ntenorganisaties in de voor- •eidende fase afspraken kun- maken. „Ik nodig iedereen IjJarvoor uit." stichtingsvoorzitter toont zich zelfs bereid een deel van eigen pr-budget voor dat el vrij te maken. Met de na- ik op een deel. Je moet er or waken dat een 'ingehuurde in zwart pak' de boer op agenda lezorgklachten: 1800-0231231 ip maandag t/m vrijdag ge- lurende de openingstijden; iterdags tot 12.00 uur led actie chouweim-duivelaimd rachtweg 23a 'ostbus 80 300 AB zierikzee 'el: 0111-454647 ax: 0111-454657 l-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) 'iet Kleemans ili Pankow isme Soesman lelita Lanting ludy Boogert (sport) entrale redactie itationspark 28 fostbus 31 AA goes Tel: (0113)315500 :ax: (0113)315669 m -mail: redactie@pzc.nl jl nterimet m /ww.pzc.nl gaat met de publiciteit van al die verschillende activiteiten, meent Van der Wouden. „Je neemt zelf je trots mee", beklem toont hij het onbetaalbare ent housiasme waarmee culturele en andere producten door de be trokkenen zelf in de markt wor den gezet. Man achter fietstocht Giro de Pic-Nic J. Verseput is 'als de dood voor eenheidsworst' als de initiatiefnemers achter al die evenementen gaan mengen. El ke activiteit heeft haar eigen pu bliek, meent hij. Bovendien is het een hele zoektocht mensen te vinden waarmee je kunt sa menwerken, is zijn ervaring. Verseput prefereert dan ook vrij heid, maar probeert in de prak tijk wel uiterst flexibel te zijn. Zo maakte hij voor zijn laatste Giro onder meer gebruik van de nieuwe muziektent in Noordgou- we en een Kunstschouwlocatie inEllemeet. VW-directeur J. Klapwijk en wethouder A. Verseput zijn er beiden van overtuigd dat er met het bundelen van het aanbod op Schouwen-Duiveland nog veel meer is te doen. Kijk naar het Oerolfestival, trekken ze een ver gelijking met het ooit beschei den begonnen evenement dat nu synoniem staat voor Terschel ling. Het tweetal trekt die sa menwerking wel in breder per spectief. Zo biedt de gemeentelij ke kampeernota mogelijkheden om iets met onderscheidende kampeervormen te doen, haalt Verseput als voorbeeld aan. Zo wel gemeente als VW zijn be reid in dat proces een rol te spe len. Met de Badkrant (vijf edi ties in de zomer) geeft de VW al een voorzet, maar er kunnen nog veel meer bruggetjes gelegd worden, stelt Klapwijk vast. Energie Secretaris P. Lind-Linden van de Kunstschouw staat te trappe len om dwarsverbanden te leg gen. Zij is zelf afkomstig uit West-Nederland en verbaast zich over alles wat er op Schou wen-Duiveland gebeurt. „Het bruist van de energie hier." Het Kunstschouwbestuur wil in de toekomst ook wat grotere projec ten aanpakken, zoals bijvoor beeld kunst op de dijk. Voor Lind is het niet meer dan lo gisch om daarvoor te rade te gaan bij Verseput, die als geen ander weet wat daar bij komt kijken. Of, in hoever en met wie er samenwerking mogelijk is, laat Lind vooralsnog in het mid den. „Maar ik ga er vanuit dat je altijd maar beter kunt praten met elkaar." JWERKERK - Gevorderde nsers kunnen er terecht, maar pnnelingen worden er ook op g geholpen: in het dorpshuis Ouwerkerk wordt zaterdag uli een dansavond gehouden. xtrot, Engelse en Weense Is, cha cha cha, rumba, jive tango komen alle voorbij. ;t de mogelijkheid in te sprin- op verzoeken van de dan- l!s. En er is livemuziek pre- De dansavond, die wordt irganiseerd door het dorps- is zelf, begint om 20.30 uur. er informatie is verkrijgbaar 0111-642582 of 06- 118807. ÏÏREEKACTIVITEITEN IRGH-HAAMSTEDE - Dorpshuis De jutse, 13.15 uur: Zomerbridge; jRIKZEE - Kantoor Zeeuwland, Kerk- 19.30 uur: Vergadering Vereni- Israad. STERLAND - Oosterlands ïfare houdt zaterdag 1 juli rommelmarkt. Er wordt wat materiaal te koop aan- loden. Waaronder boeken, desgoed, elektrische appara- en kleinmeubelen. rendien worden enkele oude trumenten verkocht. De rom- lmarkt wordt gehouden op markt in Oosterland. De op- ngst is bestemd voor de aan- af van nieuwe instrumenten, larkt begint om 9.00 uur. Colinda Verkaart viert haar uitverkiezing tot Miss Kroaje. door Andrea Bolle OOSTERLAND - 'Hoe ziet Oosterland er over twintig jaar uit?', 'wat vind je van de brandweermannen uit Ooster land?' en 'waarom is onze bijnaam Kroajen?' De meiden op het podium wis ten niet direct antwoord op deze vragen te geven, maar dat was zeker ook niet de bedoeling. Een ludiek idee van de dorpsraad om een Miss Kroaje verkie zing te houden, werd afgelopen week end werkelijkheid. Eén en één is twee, moeten de dorps raad en de vrijwillige brandweer heb ben gedacht, toen ze besloten 'Dorps feest Oosterland' samen te organiseren. Na de viering van het 650-jarig be staan, twee jaar geleden, riep de dorps raad de jaarlijkse 'Kroajedurpsedag' in het leven. „Dat wilden we elk jaar rond dit tijdstip vieren, maar omdat de brandweer nu ook veel organiseert, heb ben we besloten het dit jaar 'Dorpsfeest Oosterland' te noemen", aldus dorps raadlid Jan Dorst. De brandweerploeg heeft er, onder lei ding van Anton Ista, voor gezorgd dat er zaterdag Duitse en gewestelijke brandweerwedstrijden plaatsvonden in het dorp. Ista: „Wij worden sinds 1986 al uitgenodigd door de brandweer in Gondsroth, vlakbij Frankfurt. We wil den ook een keer gastvrij zijn en de ploe gen uit die omgeving uitnodigen. Daar om slapen er nu vijftig Duitsers in onze sporthal en hotels. In Duitsland maken ze er altijd een heel spektakel van. De tent, de Duitse band, de entourage: een tweedaags spektakel. Dat proberen we nu na te bootsen en dat is volgens mij erg goed gelukt." Nieuw onderdeel van dit feest is de Miss Kroaje verkiezing. Elke dorpsbe woner mocht een echte (dus geboren en getogen) Oosterlandse nomineren. Vrij dagavond kregen de negentien voorge dragen meiden in de feesttent op het in dustrieterrein allerlei vragen voorge legd, maar uiteindelijk lag de stem bij het publiek. De 25-jarige Colinda Ver- kaart (ook dorpsraadlid) kreeg de mees te stemmen. Bij een miss-titel horen ta ken, dus reikte ze zaterdag de prijzen uit aan de winnaars van de Duitse en ge westelijke brandweerwedstrijden. „Ik wilde eigenlijk niet eens meedoen, maar hoorde pas op het laatste moment dat foto Marijke Folkertsma ik was genomineerd. Toch is het wel leuk om 'miss' te zijn, want iedereen wil met me op de foto. Ik heb gewoon zere wangen van het lachen", zegt Verkaart. Zaterdagmiddag wisten veel bezoekers de braderie in de Wilgenstraat te vin den. Even verderop hield zangkoor VZOS samen met de Oosterlandse fanfa re een sing-inn, een paardentram reed af en aan en veel Oosterlanders hebben hun dorp vanuit een helikopter kunnen aanschouwen. Driekleur Ook de Duitsers genoten duidelijk van het feest. Met een Duitse driekleur op de wang, aangebracht na de gewonnen voetbalwedstrijd tegen Zweden, pakte een de branweerman Miss Kroaje bij haar middel. Een foto tussen de miss en de burgemeester, met de beker op de voorgrond, is er toch eentje voor op de openhaard. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Regelmatig wa ren er van die momenten in zijn leven dat de vraag terugkwam. Wil ik dit wel? Moet ik niet iets anders gaan doen? Maar telkens kwam P. van Hecke, deken van Zeeland, op dezelfde conclusie uit: ik wil dit écht. Van Hecke vierde gisteren in Middelburg dat hij veertig jaar geleden tot priester is gewijd. Aan de grote tafel in zijn huis in Vlissingen vertelt hij hoe dat ging. Dat hij als kleine Middel burgse jongen uit een katholiek nest de huidige Petrus en Pau- luskerk gebouwd zag worden. Dat zijn vader en opa, die bei den smid waren, het smeedwerk voor de kerk hadden gemaakt. Dat hij thuis met de losse kruis vormen voor het smeedwerk had gespeeld en dat de kapelaan zo'n fijne vent was. „Thuis werd intensief gebeden en ik raakte geboeid door de kerk." En wat doe je dan als twaalfjarige jon gen in de jaren vijftig? Dan ga je naar het klein seminarie. Daar na volgde het groot seminarie. „In de pubertijd kwam natuur lijk de vraag: wil ik dit wel? Maar na twee jaar filosofie en vier jaar theologie op het groot seminarie besefte ik dat ik echt met het geloof bezig wilde zijn. Mijn argumenten veranderden, maar de conclusie bleef het zelf de. En nu ik terugkijk, kan ik zeggen dat ik veertig jaar pries ter heb zitten worden." Van Hecke begon in Breda en werd daarna in Bergen op Zoom districtscatecheet en eindverant woordelijk priester. In 1990 kwam hij terug naar Zeeland, waar hij eindverantwoordelijk was voor de parochies op Wal cheren. De echte priestertaken legde hij zeven jaar geleden neer om de functie van deken te kunnen vervullen. Hij is sinds dien de verbindende schakel tus sen de verschillende parochies en pastores in Zeeland en tussen de parochies en het bisdom Bre da. Hij praat mee over bestuur lijke en inhoudelijke kwesties, maar ook over praktische zaken zoals geld en gebouwen. Daar naast richt hij zich ook op maat schappelijke ontwikkelingen die te maken hebben met wel zijn. Met veel plezier kijkt Van Hecke terug op de tien jaren dat hij districtscathecheet was. Hij gingonder meer de scholen Met veel plezier kijkt Van Hecke terug op zijn tijd als dis trictscatecheet „Laatst werd ik nog door een Indische mevrouw bedankt voor de bijbelverhalen. Dat deed me wel wat." foto Ruben Oreel langs om godsdienstles te geven. „Laatst werd ik nog door een In dische mevrouw aangesproken die me bedankte voor de bijbel verhalen. Dat deed me wel wat." Trots is hij ook op de herstructu rering van de parochies op Wal cheren, die succesvol terugge bracht zijn van vier naar twee parochies. Vooruitkijkend zegt Van Hecke geen carrièreambities te heb ben. „Wel wil ik op persoonlijk vlak groeien. De komende jaren wil ik meer tijd voor mezelf ma ken. Nu steek ik meer dan tach tig procent van mijn tijd in mijn werk. Ik krijg de behoefte wat te gaan doen met mijn eigen reli giositeit, bezinning." MIDDELBURG - De Stichting Voedselbank Walcheren heeft zaterdag in Middelburg en Vlissingen inzamelings acties gehouden voor de voedselpakketten. Veertig pak ketten kunnen van de opbrengst worden gevuld. De acties vonden plaats in de Albert Heijn aan de Gildeweg in Vlis singen en in de EM-TÉ in winkelcentrum Dauwendaele in Middelburg. Klanten werden gevraagd levensmiddelen te kopen die op het lijstje stonden van de Voedselbank. Volgens voorzitter D. van der Meer van de Voedselbank was de opbrengst iets minder dan waarop was gehoopt. Toch spreekt hij van een succes. Tijdens de acties hebben zich nieuwe vrijwilligers aangemeld en bleek dat de mees te mensen inmiddels wel weten wat de Voedselbank doet. VLISSINGEN - Drie Vlissingers van 20, 21 en 24 jaar oud zijn afgelopen week aangehouden. Ze worden ervan ver dacht dat ze al lange tijd harddrugs dealen. Bij huiszoe kingen op verschillende locaties zijn verdovende midde len, geld en dure spullen in beslag genomen. De drie zit ten voorlopig vast. DOMBURG - Een zestigjarige fietser uit de gemeente Veere is vrijdagavond in Domburg aangereden door een auto die er meteen vandoor is gegaan. De botsing gebeur de rond half elf in de Singel. De auto sloeg linksaf de Dr. B. Vaandragerstraat in en raakte daarbij de fietser. De man liep een hersenschudding op en is naar het zieken huis gebracht. Zijn fiets is vernield. VLISSINGEN - Twee scooters zijn vrijdagavond op het Baskensburgplein in Vlissingen met elkaar in botsing ge komen. Twee meisjes van 17 en 14 jaar oud kwamen sa men vanaf het fietspad het Baskunsburgplein oprijden. De bestuurster zag te laat dat er nog scooter uit de Van der Helstlaan kwam. De 51-jarige bestuurder van die scooter kwam vermoedelijk te veel naar links de bocht door. De meisjes zijn met verwondingen aan de heup en benen naar het ziekenhuis gebracht. ZOUTELANDE - Vier jongens uit Vlissingen in de leef tijd van veertien tot en met zestien jaar, zijn op de vroege zondagochtend in de omgeving van Zoutelande aangehou den. Zij hadden in de Duinweg in Zoutelande de auto van een Duitse vrouw op zijn kant gezet. De politie kon ze na een achtervolging in de kraag vatten. De jongens zijn mee genomen naar het bureau en hebben inmiddels bekend. De auto is door de actie flink beschadigd geraakt. HEINKENSZAND - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag een auto gestolen aan de Parelhoen in Heinkenszand. De autosleutels hadden ze kort daarvoor gestolen uit een woning in dezelfde straat. De gestolen au to is een Volkswagen Golf. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Hoe woont Zeeland in de toekomst? Die vraag stelde de stichting Het Zeeuwse Gezicht uit Middel burg aan architecten, beeldend kunstenaars en vormgevers. Er kwamen 86 inzendingen binnen. De eerste prijs ging zaterdag naar D. Huls en L. Rottier uit Amsterdam. Met de prijsvraag 'Nieuw Tij, een impuls voor Zeeland' wil Het Zeeuwse Gezicht de aan dacht vestigen op de veranderin gen op het Zeeuwse platteland. De agrarische sector krimpt en jongeren vertrekken door ge brek aan werk en woonruimte. Vormgevers werden uitgedaagd een visie te ontwikkelen voor het nieuwe of vernieuwende wo nen in de Zeeuwse polder. Huls en Rottier hebben onder de naam Pier 11 een plan gemaakt voor het gebied rond de Greve- lingendam en de Philipsdam. Zij laten pieren het water inlo pen vanaf de bestaande dam men en dijken. Op die pieren staan opmerkelijke, speels ge vormde woonblokken. Zelf ga ven ze als uitleg: „De pieren beli chamen door hun zelfvoorzie- nende opzet de symbiose tussen natuur en wonen." Vernieuwend De jury, die onder meer bestond uit (landschaps)architecten uit Nederland en Antwerpen, zag hierin een combinatie van water om op te wonen en vernieuwen- KRUININGEN - Popkoor Sea side Rendez Vous sluit morgen zijn seizoen af met een optreden in Ons Dorpshuis in Krui ningen. Dat begint om 20.00 Het koor heeft een druk en suc cesvol seizoen achter de rug. Het organiseerde in februari het eerste Zeeuwse Popkorenfesti val en haalde een eerste prijs tij dens het Brabantse korenfesti val 'De Fendert in vuur en vlam'. Inmiddels is het gezel schap begonnen met de voorbe reidingen van zijn eerste lus trumconcert, volgend jaar april. Daarvoor wordt het repertoire uitgebreid met enkele nieuwe nummers. de bouw. Daarnaast tast het ont werp het bestaande Zeeuwse landschap niet aan. De tweede prijs ging naar R. ten Kate en A. van der Stok uit Rot terdam voor hun inzending Ver kapte Vrijheid. Him uitgangs punt is dat boerderijkappen het landschap moeten blijven domi neren. De boerderijkap moet de basis zijn voor het wonen op het platteland. Variatie van de wo ningen blijft mogelijk omdat el ke streek zijn eigen kap heeft en omdat de maat en schaal van de gebouwen divers kunnen zijn. „De kap helpt bovendien voor komen", zegt de jury, „dat zich op de boerenerven vertruttings- verschijnselen voordoen die snel op de loer liggen." Daarbij wordt gedacht aan het simpel opdelen van grote schuren tot appartementen 'met een woeke ring van Veluxdakramen als ge volg'. De ontwerpen zijn nog tot 2 juli te zien bij het Centrum voor Beeldende Kunst, vormgeving en architectuur (CBK Zeeland) aan de Balans 17 in Middel burg. NOORDWELLE - In de Corne- liuskerk in Noordwelle wordt za terdag 1 juli een orgelspeel-in gehouden. Beginners, gevorderden en pro fessionals krijgen tijdens die or gelspeel-in de kans op het Flaes- en Brunjesorgel uit 1868 te spelen. Ook luisteraars zijn welkom. De organisten moeten wel hun eigen muziekboek mee nemen. Niko van der Linden heeft de leiding over de middag. Zijn telefoonnummer is 0111- 671247. De orgelspeel-in duurt van 14.00 tot 17.00 uur. SIRJANSLAND - De dorpsraad van Sirjansland houdt morgen een openbare vergadering. Op de agenda staan de verkeers situatie rond het dorp, het ac- commodatiebeleid van de ge meente en kennismaking met de nieuwe kernbestuux'der, wethou der R. van der Wekken. De vergadering begint om 20.00 uur in het Verenigingslef™1" l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31