ónvrede over geld kinderopvang Oude kisten bijeen op vliegveld Boogschieten in Brouwershaven Zes Zierikzeese brandweerlieden koninklijk geëerd ranche ziet groeimogelijkheden voor de toekomst randweer [iddelharnis int wedstrijd osterland Zware mishandeling in Oosterland Klachten over kippenveren Klute wint Kunstschouw Award WIA en reïntegratie. Welke mogelijkheden heeft u? zeeuwse almanak Goal editie Schouwen-Duiveland jactie: 0113-315649 w, pzc.nl [iail:redactie@ pzc.nl Lbus 314460 AA Goes fertentië-exploitatie: ford-en Midden-Zeeland: 0113-315520; jliws-Vlaanderen: 0114-372770; bnaal: 020-4562500. bandag 26 juni 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Esme Soesman w JJIKZEE - Het voornemen de gemeente Schouwen-Dui- md om de financiële bijdra- aan de kinderopvang in drie ttijd te halveren tot 66.000 en vanaf 2010 te reduceren Inul, valt slecht bij het be ur van het Welzijnshuis. „We graag bereid met de gemeen- en oplossing te zoeken", rea- rt voorzitter G. J. van der n op de plannen. „Maar dit >el wat kort door de bocht." de gemeentebegroting was ictureel 173.000 euro als sbijdrage aan de ondersteu- g van kinderopvang opgeno- Daarvan wordt 132.000 eu- ebruikt. Probleem is dat die sbijdrage sinds begin 2005 meer verstrekt wordt. De ge- inte wil daar het - in de kin- - schoenen staande - Welzijns- I s niet direct mee opzadelen, 3 ft ze in een raadsbrief te ken- i, Het plan is dan ook om de rage van 132.000 euro vanaf end jaar geleidelijk af te wen. In september komt de lleente met een voorstel over "prug voor dekking van dat te- ut klopt niet, meent Van der n. De stuurgroep Welzijns- stond praktisch een jaar ge- n helemaal niet te springen de noodlijdende kinderop- g binnen te halen. „Toen ft de gemeente met enige bra- re 132.000 euro toegezegd." dan later blijkt dat dat geld elemaal niet is, kun je daar het Welzijnshuis mee be- >n, vindt hij. „Alsof dat te- is ontstaan bij ons. Nee, dé gemeente heeft een fout ge maakt." Het bestuur van het Welzijns huis vergadert deze week en zal 'ongetwijfeld' actie ondernemen richting gemeentebestuur. Van der Salm geeft aan best mee te willen werken aan een oplos sing. „Bijvoorbeeld door te kij ken hoe we dit in de pas kunnen laten lopen met onze ontwikke ling." Maar dan wel in overleg en niet van bovenaf gedicteerd, geeft de bestuursvoorzitter na drukkelijk aan. Onderzoek Welzijnshuis en gemeente zijn er van overtuigd dat er meer uit kinderopvang te halen is op Schouwen-Duiveland. Uit on derzoek, in 2004 door Pronexus verricht, blijkt dat er in deze regio verhoudingsgewijs weinig van kinderopvang gebruik wordt gemaakt. Met dat ge geven is destijds, onder meer door drukte rondom de ontwik keling van het Welzijnshuis, niets gedaan. Beide partijen heb ben afgesproken dat er voor 31 januari 2007 een meerjarig marketing/beleidsplan kinder opvang op tafel komt te liggen, waarin onder meer uitgewerkt is wat de groeimogelijkheden - dus ook financieel - zijn. Met de afname van het aantal wer kenden zal het aantal tweever dieners toenemen, benoemt Van der Salm één van de verwachte ontwikkelingen. „Daar moet je als organisatie op inspelen." Mogelijkheden liggen er ook in het beter in de markt zetten van de kinderopvangorganisatie, waar het Welzijnshuis op korte termijn al mee gaat beginnen. Er is te lang te weinig aan acqui sitie gedaan, licht Van der Salm toe. De bedoeling is de naamsbe kendheid vergroten, onder meer door folders uit te zetten bij huisarts, op scholen en in dorps huizen. Ook wil de organisatie afrekenen met het negatieve - landelijke - imago dat aan kin deropvang kleeft als het om be taalbaarheid gaat. foto Marijke Folkertsma Boogschutters mikken op hun schietschijven in de Grote Kerk in Brouwershaven. OCCASIONCENTER AUTOBEDRIJF RIDA TERNEUZEN www.rida.nl Productiestraat 8 Tel. 0115-613690 Volvo S60 2.4 170 pk Intro Edition Bj. 2002 125.000 km €18.450,- OOSTERLAND - De politie heeft in de loop van zaterdag drie jongens uit de gemeente Schouwen-Duiveland van ze ventien, achttien en negentien jaar oud aangehouden voor mishandeling. Het trio wordt ervan verdacht een 45-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland zwaar te hebben mishandeld, tussen kwart voor twee en twee uur in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Wilgen straat in Oosterland. De man raakte daarbij gewond aan armen, knie en rech teroog. Bovendien hield hij bloeduitstortingen over aan het geweld. De jongens kwamen achter de man aan toen hij de feesttent van de Kröajedurpsedag verliet. Eén van hen sloeg het slachtoffer op zijn oog, waardoor hij op de grond viel. Terwijl hij op de grond lag werd hij door de jongens tegen zijn hoofd en lichaam geschopt. De man is naar het ziekenhuis in Goes overgebracht voor verdere behandeling. Om half zes 's ochtends heeft de politie in Sirjansland de eerste aanhouding ver richt. BURGH - Vijfendertig kilo kippenveertjes die in Burgh rondom de kerk verspreid lagen, hebben zaterdag tot meerdere klachten van dorpsbewoners geleid. De veertjes zijn vrijdag uitgestrooid door een bevriend kunstenaar als persoonlijk eerbetoon aan een overleden vrouw, voor wie die dag in de Burghse kerk een uitvaartdienst is ge houden. Op last van de gemeente zijn de veertjes in de loop van zaterdag opgeruimd. ELLEMEET - Daphne Klute uit Heemskerk heeft de Kunstschouw Award 2006 in de wacht gesleept. De Schouwen-Duivelandse prijs is zaterdag uitgereikt tij dens het Kunstmaal in Hoeve Batenburg in Ellemeet. De ze avond vormt traditioneel het einde van de grootschali ge kunstmanifestatie op Westerschöuwen. Klute heeft met haar collages, waarvan een selectie tot en met giste ren op Camping Duinoord was te zien, de jury tot een una niem oordeel aangezet. De zeskoppige jury spreekt van 'harmonieus gekleurde collages die noden tot nader onder zoek'. Eenmaal van dichtbij bekeken, verrast haar werk wat betreft materiaal en effect. De Kunstschouw Award is ingesteld om beginnend talent in de schijnwerpers te zetten en een stimulans te geven aan een toekomstige kunstcarrière. De prijs bestaat uit een brons van kunstenares Marian van Puyvelde getiteld Op weg naar de top en een geldbedrag. Naast Klute wa ren Denz de Kroon, exposei*end met de groep Zeeuwse Nieuwe, en Danielle Luinge genomineerd. Het is de tien de keer dat de Award is uitgereikt. De Kunstschouw is dit jaar voor de dertiende keer gehouden. 5TERLAND - Een binnen- id, lekkende hydrauliek- vermiste en beknelde hloffers waren de ingrediën- van de brandweerwedstrijd Ie gewestelijke hoofdklasse, rdag in Oosterland. zeven deelnemende ploegen, rvan drie uit Zeeland, pro den het opgezette scenario [oed mogelijk te doorlopen, team, dat bestond uit acht ïdweerlieden en een officier dienst, werd deze dag voor- ïtest op strakke communica- De burgemeester, de pers, milieuambtenaar, politie en ulancedienst lopen ook op de plek des onheils. inige ploegen blijken buiten- oon communicatief vaardig ijn, terwijl andere af en toe 'eten om de burgemeester op oogte te houden, ploeg uit Middelharnis won wedstrijd, de drie Zeeuwse nemende ploegen, Stadsge- Vlissingen/ Middelburg en utanten Terneuzen en Ove- le, werden respectievelijk ede, vijfde en zesde. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - De voe ten stevig op de grond. Veelal ge avanceerd uitziende bogen in de aanslag. Op aangeven van wed strijdleider Henk Botterweg zoe ken pijlen zich zoemend een weg richting doel. Geen gek zicht tegen de gewelfde achter grond van de monumentale Gro te Kerk in Brouwershaven. Robin Hood zou niet misstaan op die plek. Maar ook de deelne mers aan de jubileumschieting van de honderdjarige Handboog vereniging Sint-Jan uit Brou wershaven maken indruk. Behal ve een paar schutters van de ei gen club doen leden van de drie overige Schouwen-Duivelandse clubs - TOG (dames) en Artemis en Zodiak (gemengd) - en de in Yerseke gevestigde Sint Sebasti- aan aan de wedstrijd mee. Voor een leek een indrukwek kend zicht. Mensen op rij vuren hun serie pijlen gelijktijdig op het doel af. Is de klus geklaard, dan bewegen de schutters zich als één man naar voren, om pun ten per pijl te tellen en de eind- balans op te maken. Een nieuwe groep dient zich aan. Tussen door worden de handbogen op een houten stellage geplaatst danwel afgenomen. Persoonlijk Die bogen zijn strikt persoon lijk, legt penningmeester Bert Broere van Sint-Jan uit. De bla den variëren in stugheid en de plaats van het vizier is afhanke lijk van of je links- of rechtshan- dig bent. Ook de pijlen verschil len. De lengte en stugheid ervan is afgestemd op de lengte van je armen en de zwaarte van je boog. Maar er speelt meer mee bij het handboogschieten. Zoals af stand tot het doel en lichtinval. „En alcohol", refereert Broere lachend aan het - naast de spor tieve kant ook zeer belangrijk geachte - gezelligheidsgehalte binnen zijn honderd jaar oude club. Verschillende schutters presteren beter als ze een glaas je genuttigd hebben, is zijn per soonlijke ervaring. „Maar mis schien heeft dat wel te maken met dat het dan later op de avond is en je spieren goed zijn opgewarmd." De eerste prijzen van de jubi leumschieting van Handboog vereniging Sint-Jan zijn in de wacht gesleept door Tineke Kleiss van TOG (recurve dames), Joop Krips van Zodiak (recurve heren), Jan Bert Eg- gink van Sint-Jan (recurve he ren veteranen), Jopie de Graag van TOG (compound dames) en Gert Schipper van Sint Sebasti- aan (compound heren vetera nen). door Esme Soesman NIEUW-HAAMSTEDE - Vlieg club Haamstede staat op het Advertentie Ga naar de Reïntegratie-Wijzer op: www.werkennaarvermogen.nl 9 Werken naar vermogen Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (Advertentie) punt de complete vloot te 'plasti ficeren', dat wil zeggen: de hou ten toestellen te vervangen door kisten van kunststof. Een hele onderneming voor de club in Nieuw-Haamstede, waarvan de leden zaterdag het vijftigjarig ju bileum vierden. Als aardig con trast waren op het tegen de dui nen aangeplakte vliegveld diver se oude kisten te zien. Da's de Ka8, wijst jubileumcom- misielid Kenneth de Miranda op een wit met rood toestel dat net liefdevol - na een regenbuitje - wordt drooggewreven. Het is het eerste vliegtuig dat Vlieg club Haamstede ooit aankocht en dat door de huidige eigenaar - de vliegclub in Eindhoven - voor de gelegenheid naar Schou wen-Duiveland is overgebracht. De eerste vier a vijf zweefvlieg tuigen waarmee de leden van de Haamsteedse vliegclub de lucht in gingen, waren een soort lease- bakken - betrokken via de lan delijke luchtvaartvereniging KNVvL. „De eerste daarvan was een Rhönlerche", blikt voor zitter Peter de Jong op de ge schiedenis van zijn club terug. Grunau Baby In de vijftig jaar oude historie van Vliegclub Haamstede zijn er heel wat verschillende typen zweefvliegtuigen voorbijgeko men. Het jubileumfeest is aanlei ding om niet alleen een reünie van oud-leden maar ook van vroeger gebruikte kisten op po ten te zetten. Waaronder een zo genaamde Grunau Baby, de PH 167. Het gele, vergeleken bij de huidige aërodynamisch ogende toestellen ietwat plomp uitzien de gevaarte wordt zonder man keren de lucht in getrokken. Want uiteraard blijft het op het - dit jaar overigens 75 jaar oude - vliegveld niet bij een feestje op de grond. „Het is hier een prachtig ge bied", typeert de voorzitter het thuishonk van zijn vliegclub. Voor heel veel leden betekent zweefvliegen dat je even de stress van alledag van je kunt la ten afglijden. Omgeving én het type sport lenen zich daar uitste kend voor. Bijzonder bovendien aan de 130 leden tellende club is de hechte band die er onderling is. Iedereen helpt iedereen de lucht in. „Dat is toch heel an- ders bij een grote club." Ondanks dat Vliegclub Haamste de een kleintje is, staat het be stuur op het punt een megapro ject tot uitvoer te brengen. In tien jaar tijd wordt de acht vlieg tuigen tellende vloot geheel ver nieuwd. Alle houten toestellen worden door kunststof exempla ren vervangen. Die vergen min der onderhoud en ze kunnen steeds meer. Deze maand al wordt de eerste nieuwe kist ver wacht, aldus De Jong. Het gaat om een DG 1000 Turbo. In ja nuari volgt nummer twee. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Ze staan al mini maal twintig jaar lang dag en nacht klaar voor de brandweer. Dat leverde Menno Bin, Kees Jonker, Rudy Ravia, Coert Snij ders, Dick Quant en Marius Vier gever zaterdag een koninklijke onderscheiding op. Studeren, oefenavonden, uitruk ken en andere randverschijnse len die horen bij het brandweer vak. De zes tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau benoemde Zierikzeeënaren hebben al heel wat uurtjes in de brandweer geïnvesteerd. Veelal ook nog eens in combinatie met vrijwilli gerswerk op andere terreinen. Voor hun inzet werden zij zater dag, tijdens de jaarlijkse korps avond, beloond. Menno Bin (51) is al 28 jaar bij de brandweer Schouwen-Duive land betrokken. In die tijd is hij uitgeroepen tot beste pompbe diende van Nederland. Daar naast is hij voor de christelijk ge reformeerde kerk actief. Instructeur Kees Jonker (56) is achttien jaar brandweervrijwilliger geweest, nu is hij als brandmeester alge mene zaken in vaste dienst van de gemeente. Hij combineert dat werk nog altijd met vrijwillig brandweerwerk, in de rol van in structeur van de Regionale Brandweer Zeeland en examina tor van het Nederlands Bureau Brandweerexamens. Rudy Ravia (48) maakt 25 jaar deel uit van de blusgroep Zierik- zee. Hij is onder meer brand weerduiker en was een aantal ja ren bevelvoerder. Als hardloper heeft Ravia zich al vier keer in gezet voor de estafetteloop Ro- parun, waarmee geld voor kan kerpatiëntjes wordt opgehaald. Coert Snijders (43) is 21 jaar voor de brandweer in touw en daarvoor dag en nacht inzet baar. Daarnaast zet Snijders zich in voor de voetbalclub Zie rikzee. Dick Quant (46) is een kwart eeuw bij de Schouwen-Duive landse brandweer betrokken. Een echte doener die zich vol overgave inzet, typeren de be trokkenen. Niet alleen als de nood hoog is, maar ook bij leuk- ze zaken. Hij is motor achter de jaarlijkse kerstboomverbran ding in Zierikzee. Marius Viergever (52) tenslotte zet zich ook al vijfentwintg jaar in voor de brandweer. Eerst via de post Dreischor, later bij Zie rikzee. Hij wordt getypeerd als een doorbijter, die voor veel aan komende brandweerlieden een voorbeeld is. Hij zet zich altijd voor honderd procent in, onge acht wat er aan de hand is. Zo trok hij eens een koe aan de kant, die van Colijnsplaat naar Zierikzee was komen zwemmen. Jan Förster uit Maastricht met zijn toestel, een Tandem Tutor. foto Marijke Folkertsma Behalve de wedstrijden van Oranje heeft de Middelburgse nooit met veel belangstelling naar voetbalwedstrijden geke ken. Tot een collega haar dit jaar overhaalde om met de WK-pool mee te doen. Vanaf de openingswedstrijd heeft ze nu dagelijks de websi te van deze pool bezocht. Vol trots en verbazing zag ze dat ze het niet eens zo slecht deed. Ongeveer halverwege de eer ste ronde begon het tij echter te keren en daalde ze in rap tempo in de ranglijst. Ze kon haar geluk dan ook niet op, toen haar voorspel ling (3-0) een keer leek uit te komen. Met een half oog had ze de wedstrijd gevolgd en wist dat het 2-0 was. Toen ze er nog een bal in zag vliegen, sprong ze juichend op. Haar collega's barstten echter in lachen uit: ze zat naar een herhaling te kijken...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29