Schutterij zoekt stek voor winter PZC PZC We noemen onszelf nu een orkest Van Hecke is priester in hart en nieren Families Koets en Leendertse steken de meeste ringen Goese vereniging moet in koude maanden uitwijken naar Yerseke ,11 Popkoor treedt op in dorpshuis Kruiningen Doorrijden na ongeluk met letsel Vlissingers vast voor dealen drugs Kampvuur loopt uit de hand Jongens zetten auto op zijn kant Botsing tussen scooters Jongerencentrum heet De Spot Exposities in Heinkenszand maandag 26 juni 2006 hoor Rob Paardekam GOES - Schutterij Ravenstein uit Goes is op zoek naar een ge schikt onderkomen voor de win termaanden. Nu moeten de le den nog naar Yerseke. De ge meente Goes heeft hulp toege zegd, maar een oplossing is niet direct voorhanden. het goed weer is, beoefenen de leden van de schutterij hun iiobby op de weitjes in Goes. zijn de sportvelden aan de ringbaan-oost. In de winter die nen ze echter met heel hun heb ben en houwen naar Yerseke te In het mosseldorp huurt •Ravenstein een ruimte die ook [wordt gebruikt door de plaatse lijke schutterij. „Ik ben er vrij- hvel zeker van dat we leden mis- i en kwijtraken door deze situatie", zegt secretaris J. de [Vries van Ravenstein. „Wij kun- agenda STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet 5 www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl nen het onderkomen in Yerseke maar één avond per week ge bruiken, dus mensen die echt wedstrijden spelen en daarom vaker willen trainen, zitten bij ons niet goed." De Vries wijst verder op de logis tieke problemen. Het is toch el ke keer weer een behoorlijke hoeveelheid materiaal, die naar Yerseke vervoerd moet worden. Het liefst zouden de schutters een eigen stek in Goes, of even tueel Kloetinge, hebben. Diepte De vereniging heeft de gemeen te Goes benaderd met de vraag of die te hulp kan schieten. Bur gemeester en wethouders willen dat best, maar ze hebben zo één, twee, drie geen geschikte locatie op het oog. Het probleem is dat de meeste gewone gymzalen niet voldoen, omdat ze niet diep ge noeg zijn. „Wij hebben een zaal met een minimale lengte van dertig meter nodig", zegt De Vries. Het ziet er dus naar uit dat iets nieuw gebouwd moet worden. Dat bracht de gemeente op een idee. Over niet al te lange tijd moeten voor enkele scholen waarschijnlijk nieuwe gymzalen worden gebouwd. Eén daarvan kan dan eventueel wat langer worden gemaakt, zodat de leden van Ravenstein er gebruik van kunnen maken. De Goese schutterij is opgericht in 1992 en heeft nog nooit een ei gen accommodatie gehad. Het grootste deel van de ongeveer vijftig leden komt uit de gemeen te Goes. „Onze vereniging leidt behoorlijk wat jeugd op", aldus de secretaris. „Het zou fantas tisch zijn als die straks in de ei gen omgeving kan trainen." GOES - Theater De Mythe, 19.30 - 21.30 uur: Alzheimer Café ^HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: ■Seniorensoos; HEINKENSZAND - De Stenge, 19.15 uur Bridgen bij de Bridgeclub Borsele; [Achter de Hervormde kerk, 19.30 uur: .Pnjsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 09.30 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Internationaal dan sen; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 liur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, '16.45 -17.45 uur: Bewegen voor carapa- liênten; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, •13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; j19.30 uur: schaakclub "de Zwarte Da- Zwembad Den Inkel, 19.00 uur: jAquajogging; 19.30 uur: Aquarobics; KWADEIMDAMME - Bonifaciuskerk, uur: Viering volgens de Byzan tijns-Slavische ritus mmv het Utrechts Byzantijns Koor; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer bewegen voor ouderen; WEMELDINGE - De Wemel, 9.15 - (10.00 uur en 10.00-10.45 uur: Meer be- i voor ouderen; 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Koers val; YERSEKE - Afvaart Beatrixhaven aan parkeerplaats, 09.30 uur: Beleving- na- luurvaart vanuit Yerseke met Gids. Re serveren 0622089393; Zorgcentrum Vre- öelust, 10.30 uur: Bewegen voor oude ren; 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. KRUININGEN - Popkoor Sea side Rendez Vous sluit morgen zijn seizoen af met een optreden in Ons Dorpshuis in Krui- [ningen. Dat begint om 20.00 (Het koor heeft een druk en suc cesvol seizoen achter de rug. Het organiseerde in februari het 'eerste Zeeuwse Popkorenfesti val en haalde een eerste prijs tij dens het Brabantse korenfesti val 'De Fendert in vuur en [vlam'. Inmiddels is het gezel schap begonnen met de voorbe reidingen van zijn eerste lus- trumconcert, volgend jaar april. (Daarvoor wordt het repertoire iiiitgebreid met enkele nieuwe Maarten Burger stopt met dirigeren bij Rillandia, omdat hij niet meer weet hoe hij de muziekvereniging nog kan vernieuwen, door Rob Paardekam RILLAND - Is muziekvereniging Rillan dia nou een gezelligheidsclub of staat de professionaliteit voorop? „Het één sluit het ander niet uit", zegt scheidend dirigent Maarten Burger. „Mijn streven was altijd om in een zo prettig mogelij ke sfeer zo goed mogelijk muziek te ma ken." Maarten Burger uit Wemeldinge is zes tien jaar dirigent geweest bij Rillandia, een kleine vereniging, die in al die jaren dat hij er bij betrokken was altijd zo rond de twintig leden heeft gehad. Hij kwam er in 1990 terecht, omdat hij de dirigent die toen afscheid nam goed kende en bovendien wel eens was inge vallen. „Wat ik aantrof, was een kleine vereniging die zoekende was", vertelt Burger. „Ze wilden vernieuwen, maar wisten niet hoe." Burger heeft er samen met bestuursle den en muzikanten de schouders onder gezet. Van een vereniging die altijd voor het traditionele fanfarerepertoire (met veel marsen) koos, maakten ze van Rillandia een gezelschap dat zich aan paste aan de gelegenheid. „Het slaat toch nergens op om 'Zie ginds komt de stoomboot' in marstem po te spelen?", zei Burger daar tien jaar geleden over in de PZC. Dat gebeurde dus ook niet meer. Rillandia koos voor taan voor een moderne benadering met de daarbij horende moderne muziek. Maar ook hier geldt weer: het één sluit het ander niet uit. Burger: „We deinzen er niet voor terug om met kerst in de kerk klassieke kerstliederen te spelen." Burger zorgde niet alleen voor een om mezwaai wat betreft het repertoire. Ook als het ging om de bezetting van het gezelschap, werden de strakke re gels losgelaten. Kreeg voorheen nog wel eens iemand te horen: sorry, maar we hebben al twee trompettisten. Nu ging het van: leuk dat je bij ons wilt spelen, dan hebben we maar drie trompettis ten. „We staan tot op de dag van van daag officieel nog te boek als fanfare", zegt Burger. ,,Maar in feite zijn we dat niet, want we hebben klarinetten en gi taren en die passen daar niet in. We noe men onszelf nu een orkest." Volgens Burger heeft de nieuwe benade ring, waarin ook de leden hun inbreng hadden, het plezier weer helemaal te ruggebracht. Rillandia is volgens hem sowieso een club waar mensen naartoe komen, omdat ze naast musiceren ook gezelligheid zoeken. Mensen die niet zo zeer mee hoeven te doen aan concour sen, maar liever het eigen publiek ver maken tijdens de intocht van de sint of een concert in het dorpshuis. „Al zou den we willen, we kunnen niet eens mee doen aan concoursen, want daar heb je wel weer die traditionele bezetting voor nodig", aldus Burger. „Soms vind ik het foto Dirk-Jan Gjeltema wel eens jammer. Dan denk ik: waarom niet een aparte klasse voor gezelschap pen als het onze." Burger zegt gestopt te zijn, omdat hij niet meer zo goed weet hoe hij de vereni ging nog verder kan vernieuwen, ter wijl elke vereniging dat volgens hem no dig heeft. „Rillandia verdient het niet om met iemand opgescheept te zitten, die niks nieuws meer heeft te bieden", zegt hij. „Vers bloed is goed." Muziek maken blijft de Wemeldinge- naar gewoon doen, maar dan bij OKK, in zijn eigen dorp. Hij bespeelt het eufo- nium, de trombone en - zoals hij het zelf zegt - als het echt niet anders kan, de saxofoon. Met de toekomst van Rillandia, waar hij zaterdag zijn afscheidsconcert had, zit het volgens Burger wel snor. On danks het feit dat een ledental van twin tig de continuïteit niet echt waarborgt. „Zo'n vereniging als Rillandia, die echt zijn eigen gezicht heeft, trekt altijd men sen", meent hij. „En als dat niet zo is? Ach, met drie mensen kun je ook een concert geven." Deken van Zeeland viert veertigjarig jubileum door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Regelmatig wa ren er van die momenten in zijn leven dat de vraag terug kwam. Wil ik dit wel? Moet ik niet iets anders gaan doen. Maar telkens kwam Peter van Hecke, deken van Zeeland, op dezelfde conclu sie uit: ik wil dit écht. Van Hecke vierde gisteren in Middel burg dat hij veertig jaar geleden tot priester is gewijd. Aan de grote tafel in zijn huis in Vlissingen vertelt hij zaterdag hoe dat ging. Dat hij als kleine Middelburgse jongen uit een ka tholiek nest de huidige Petrus en Pauluskerk gebouwd zag wor den. Dat zijn vader en opa, die beiden smid waren, het smeed werk voor de kerk hadden ge maakt. Dat hij thuis met de los se kruisvormen voor het smeed werk had gespeeld en dat de ka pelaan zo'n fijne vent was. „Thuis werd intensief gebeden en ik raakte geboeid door de kerk." En wat doe je dan als twaalfjarige jongen in de jaren vijftig? Dan ga je naar het klein seminarie. Daarna volgde het groot seminarie. „In de puber tijd kwam natuurlijk de vraag: wil ik dit wel. Maar na twee jaar filosofie en vier jaar theolo gie op het groot seminarie besef te ik dat ik echt met 'het geloof bezig wilde zijn. Mijn argumen ten veranderden, maar de con clusie bleef hetzelfde. En nu ik terugkijk op al die jaren kan ik zeggen dat ik veertig jaar pries ter heb zitten worden." Van Hecke begon in Breda en werd daarna in Bergen op Zoom districtscatecheet en eindverant woordelijk priester. In 1990 kwam hij terug naar Zeeland, waar hij eindverantwoordelijk was voor de parochies op Wal cheren. De echte priestertaken legde hij zeven jaar geleden neer om de functie van deken te Met veel plezier kijkt Van Hecke terug op zijn tijd als dis trictscatecheet „Laatst werd ik nog door een Indische mevrouw bedankt voor de bijbelverhalen. Dat deed me wel wat." foto Ruben Oreel kunnen vervullen. Hij is sinds dien de verbindende schakel tus sen de verschillende parochies en pastores in Zeeland en tussen de parochies en het bisdom Bre da. Hij praat mee over bestuur lijke en inhoudelijke kwesties, maar ook over praktische zaken zoals geld en gebouwen. Daar naast richt hij zich op maat schappelijke ontwikkelingen die te maken hebben met wel zijn. Overleg met andere kerken is er eveneens. Vooral als er ingrij pende gebeurtenissen plaatsvin den, zoals de oorlog in het voor malig Joegoslavië en in Irak. DOMBURG - Een zestigjarige fietser uit de gemeente Veere is vrijdagavond in Domburg aangereden door een auto die er meteen vandoor is gegaan. De botsing gebeur de rond half elf in de Singel. De auto sloeg linksaf de Dr. B. Vaandragerstraat in en raakte daarbij de fietser. De man liep een hersenschudding op en is voor behandeling naar het ziekenhuis gebracht. VLISSINGEN - Drie Vlissingers van 20, 21 en 24 jaar oud zijn afgelopen week aangehouden. Ze worden ervan ver dacht dat ze al lange tijd harddrugs dealen. Bij huiszoe kingen op verschillende locaties zijn verdovende midde len, geld en dure spullen in beslag genomen. De drie zit ten voorlopig vast. VLISSINGEN - Een kampvuur dat in de nacht van zater dag op zondag op het Nollestrand in Vlissingen werd ge houden, is uit de hand gelopen. Zo'n twintig jongeren wa ren een vuurtje begonnen op het strand, maar ook de loop planken werden in het vuur gegooid. Een 23-jarige man uit Breda gedroeg zich volgens de politie zeer recalci trant. Hij is aangehouden voor openlijke geweldpleging, brandstichting en verzet bij aanhouding. ZOUTELANDE - Vier jongens uit Vlissingen in de leef tijd van veertien tot en met zestien jaar, zijn op de vroege zondagochtend in de omgeving van Zoutelande aangehou den. Zij hadden in de Duinweg in Zoutelande de auto van een Duitse vrouw op zijn kant gezet. De politie kon ze na een achtervolging in de kraag vatten. De jongens zijn mee genomen naar het bureau en hebben inmiddels bekend. De auto is door de actie flink beschadigd geraakt. VLISSINGEN - Twee scooters zijn vrijdagavond op het Baskensburgplein in Vlissingen met elkaar in botsing ge komen. Twee meisjes van 17 en 14 jaar oud kwamen sa men vanaf het fietspad het Baskunsburgplein oprijden. De bestuurster zag te laat dat er nog scooter uit de Van der Helstlaan kwam. De 51-jarige bestuurder van die scooter kwam vermoedelijk te veel naar links de bocht door. De meisjes zijn met verwondingen aan de heup en benen naar het ziekenhuis gebracht. MIDDELBURG - De Spot, zo gaat het nieuwe kunst- en cultuurcentrum voor jongeren in Middelburg heten. Dat is zaterdag tijdens het Southparkfestival in Middelburg bekendgemaakt. Het nieuwe centrum wordt begin 2007 geopend in het gebouw van de voormalige discotheek Nighttrain. In het centrum kunnen workshops muziek, theater en dans worden gevolgd, er worden producties uit gevoerd en er komt een open podium. Daarnaast komen er oefenruimtes met een opnamestudio voor muziekband- jes. „Tien jaar geleden hadden we het probleem dat Joegoslaven die samen bij de Schelde werk ten, haaks tegenover elkaar kwa men te staan door de oorlog. De kerken zijn toen gaan samenwer ken om het niet uit de hand te la ten lopen." Met veel plezier kijkt Van Hecke terug op de tien jaren dat hij districtscathegeet was. Hij ging onder meer de scholen langs om godsdienstles te geven. „Laatst werd ik nog door een In dische mevrouw aangesproken die me bedankte voor de bijbel verhalen. Dat deed me wel wat." Trots is hij ook op de herstructu rering van de parochies op Wal cheren, die succesvol terugge bracht zijn van vier naar twee. Vooruitkijkend zegt Van Hecke geen carrièreambities te heb ben. „Wel wil ik op persoonlijk vlak groeien. De komende jaren wil ik meer tijd voor mezelf ma ken. Nu steek ik meer dan tach tig procent van mijn tijd in mijn werk. Ik krijg de behoefte wat te gaan doen met mijn eigen reli giositeit, bezinning." door Sandra van de Vreugde BIGGEKERKE - Met dertig van de dertig ringen was er in Bigge- kerke weer geen kruid gewassen tegen Roald Leendertse. Hij was de enige die zaterdag in Bigge- kerke deze prestatie neerzette. Net als tijdens de laatste wed strijd in Biggekerke vorig jaar in augustus liet hij daarbij de drie broers Ronald, Rudy en Robby Koets achter zich. Dit keer staken zij alledrie 29 rin gen. Met de 29 ringen van de va der van de kampioen Erik Leen dertse en de 28 ringen van broer Leon Leendertse, werd de top zes in Biggekerke volledig gedo mineerd door twee families. En ook tijdens de verschillende kampen claimden deze zes rij ders vaak een hoofdrol. In het ochtendprogramma werd al een kamp verreden. Om deze kamp te winnen moest de tien millimeter ring gestoken wor den. Daarin slaagde Rudy Koets als enige. Ronald Koets werd tweede in deze kamp en Roald Leendertse werd derde. Na 22 beurten werden de rijders verdeeld in twee groepen die HEINKENSZAND - De protes tantse kerk aan de Dorpsstraat in Heinkenszand biedt deze zo mer méér dan alleen een open huis. In de kerk zijn vanaf 1 juli tot en met 2 september ook wis selexposities. Jopie Minnaard toont van 1 tot en met 15 juli kerkillustraties. Vanaf 17 juli tot en met 5 augus tus is vervolgens een expositie over dopen en doopjurken. Veer- tigdagen-panelen worden ten toongesteld van 7 tot en met 19 augustus en tot slot zijn in de kerk vanaf 21 augustus tot en met 2 september batikartikelen van Rianne van Asselt te zien. De openingstijden van de kerk aan de Dorpsstraat 71 in Hein kenszand zijn - met uitzonde ring van zaterdag 8 juli - op de maan- en woensdagen van 13.00 tot 15.30 uur en op donder-, vrij- en zaterdagen van 10.30 tot 15.30 uur. streden in de grote en kleine fi nale. Daarvoor moest men dan van de laatste acht beurten zo veel mogelijk ringen insteken om mee te kunnen doen voor een hoofdprijs. Acht ringen Rob Wijkhuijs zette een goede prestatie neer in de kleine fina le. Als enige nam hij in deze groep alle acht ringen mee en hij werd zonder te kampen win naar van de eerste prijs. De tweede prijs was voor Eline Francke en de derde prijs werd gewonnen door Anne van Witte- ne. In de grote finale was het weer Erik Leendertse die als beste uit de bus kwam. Hij stak in de kamp als enige de veertien milli meter ring en werd zodoende winnaar van de eerste beker. Adrie Brasser won de tweede be ker en bewees daarmee nog al tijd mee te kunnen op het hoge Biggekerkse niveau. Robby, Ro nald en Rudy Koets waren weer goed voor de derde, vierde en vijfde beker. De traditionele pollepelkamp staat altijd garant voor een groot aantal kampers. Ook dit keer weer namen zeventien van de tweeëndertig deelnemers de twee laatste ringen mee. Vaak le vert de pollepel een onverwach te winnaar op, maar deze keer eindigde de strijd tussen twee toppers. Leon Leendertse en Ar no Francke gingen samen door in de kamp tot op de tien milli meter. Deze allerkleinste ring die bij het ringrijden beschik baar is, werd heel knap meege nomen door Arno Francke en hij werd hiermee winnaar van de mooi beschilderde pollepel. De versiering van de paarden werd in de loop van de dag geju reerd door een deskundige jury, bij de categorie trekpaarden werd" het paard van Erik Leen dertse verkozen tot winnaar en bij de categorie overigen was de eerste prijs voor Marije Schrei- jenberg. Agenda Zaterdag 1 juli, ringrijden in Domburg aan de Markt van 7.30 tot 18.00 uur en in Serooskerke in de Torenstraat van 8.00 tot 18.00 uur. Sjezenrijden in Rit- them in de Dorpstraat van 14.00 tot 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27