psstand Veerse Meer zorgelijk Zeilers grijpen naar de roeispanen Au, m'n been Woningen op pieren bij Grevelingendam tgebreid onderzoek in gang gezet naar veranderingen onnenregen p Havendagen 1 Terneuzen Zware mishandeling in Oosterland Auto gestolen in Heinkenszand Klachten over kippenveren Actie levert 40 voedselpakketten op WIA en reïntegratie. Welke mogelijkheden heeft u? zeeuwse almanak Goal Brandweer Middelharnis wint wedstrijd Oosterland editie Bevelanden-Tholen foto Willem Mieras andag 26 juni 2006 ERNEUZEN - „Terneuzen be- ort na dit weekend wel tot de fcste gemeenten van Neder- ad", rekende voorzitter P. Eijs- kers van de Stichting Haven en Terneuzen gisteren wat nisch uit. „Want de parkeer- ichters kwamen pennen te irl om alle parkeerbonnen uit schrijven." Zwakke wind maakte het de deelnemers aan de scouting-zeilwedstrijden in Yerseke moeilijk. lge, irHarmen van der Werf iMPERLAND - Sportvissers ien zich grote zorgen over de sland in het Veerse Meer. Er rdt minder vis gevangen door anderingen die optreden ds het meer wordt ververst Oosterschelde-water. Ze zen een ideaal viswater kwijt erda raken. Onderzoek moet uitwij- d i of de situatie zich echt zo iatisch ontwikkelt. nli lfina opdracht voor het onder- am k. dat een jaar gaat duren, is klas :sven door de visstandbeheer- •missie Veerse Meer. Eén van belangrijkste vragen die snaiet worden beantwoord, altij ide in het Veerse Meer uitge- bni ;te forellen zich gedragen on- la rde nieuwe omstandigheden, oral dankzij de forel heeft het iral tientallen jaren een pri- reputatie in de wereld van sport visserij. .j drukwekkend Mercy, lid van de beheercom- sie Veerse Meer namens de W visserij, is blij met de stu- inaar de visstand. Hij spreekt 'indrukwekkende verande- 10 ;gen' de laatste twee jaar. Het toe erse Meer kan sinds halverwe- 2004 via een speciale sluis in elJZandkreekdam worden ver st met schoon én zouter Oos- 0) ^schelde-water. waterkwaliteit in het Veerse ;eJ -er is verbeterd, maar één van neveneffecten is dat zalmlui- in het zoutere water beter ra innen gedijen, vertelt Mercy, ere Éiluizen nestelen zich op fo- i.9(f-en. Ze tasten hun conditie Mercy: „Dat is een aange- idi :ndprobleem." t forellenbestand in het meer lijkt ook terug te lopen. Het ver moeden bestaat dat forellen via de speciale sluis in de Zand- kreekdam 'ontsnappen' naar de Oosterschelde en bij Veere het minder zoute Kanaal door Wal cheren optrekken. De laatste ja ren zijn er daarom ook minder vissen uitgezet. Mercv is er nog niet zeker van dat er werkelijk minder forellen in het Veerse Meer zitten. Het kan ook zo zijn, denkt hij, dat ze zich hebben verplaatst naar die pere delen. „Vroeger waren ze vooral aan de kant te vinden, omdat het water daar het best was. Nu de waterkwaliteit sterk is verbeterd, hoeven ze niet meer speciaal in de ondiepere stukken te blijven." Het onderzoek voor de visstand beheercommissie Veerse Meer richt zich niet alleen op forel len. Ingenieursbureau Visadvies is verzocht de toestand van alle mogelijke vissoorten in kaart te brengen. Een vraag is bijvoor beeld of er meer zoutwatervis- sen in het Veerse Meer voorko men; bodemvissen als schol en tong én ook harder en geep. Be keken wordt verder hoe het met de Japanse oester zit, of die zich uitbreidt zoals op de Ooster schelde, én of het mogelijk is in de toekomst mosselzaad te oog sten in het meer. Het Veerse Meer wordt drie keer bemonsterd in het studie jaar, met sonar, met een viskuil (voor vis tussen wateroppervlak en bodem) en met een boomkor (voor bodem vis). Sportvissers zijn gevraagd vangstgegevens te melden. En op drie plekken op het meer - bij de Zandkreek- dam, Oranjeplaat en Schotsman - wordt het hele jaar gekeken hoeveel forellen in fuiken ko men om hun bewegingen te vol gen. Interessant is vooral of uit oudere Veerse Meer-forellen ge kweekte vissen honkvaster zijn. Die zijn gemerkt. De onderzoeksresultaten zullen de basis vormen voor een meer jarig visstandbeheerplan. Mercy is razend benieuwd. „Het Veer se Meer is altijd een voortreffe lijk forellenmeer geweest", zegt hij. „Zo'n viswater met zoveel natuur om je heen is uniek. Het zou een groot verlies zijn als dat zou verdwijnen." OCCASIONCENTER AUTOBEDRIJF RIDA TERNEUZEN www.rida.nl Productiestraat 8 Tel. 0115-613690 Volvo S60 2.4 170 pk Intro Edition Bj. 2002 125.000 km €18.450,- OOSTERLAND - De politie heeft zaterdag drie jongens uit de gemeente Schouwen-Duiveland van 17, 18 en 19 jaar oud aangehouden voor mishandeling. Het trio wordt ervan verdacht een 45-jarige man uit de gemeente Schou wen-Duiveland zwaar te hebben mishandeld, tussen kwart voor twee en twee uur in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Wilgenstraat in Oosterland. De man raakte daarbij gewond aan armen, knie en rech teroog. Bovendien hield hij bloeduitstortingen over aan het geweld. De jongens kwamen achter de man aan toen hij de feesttent van de Kröajedurpsedag verliet. Eén van hen sloeg het slachtoffer op zijn oog waardoor hij op de grond viel. Terwijl hij op de grond lag, werd hij door de jongens tegen zijn hoofd en lichaam geschopt. De man is naar het ziekenhuis in Goes overgebracht voor verdere be handeling. Om half zes 's ochtends heeft de politie in Sir- jansland de eerste aanhouding verricht. HEINKENSZAND - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag een auto gestolen aan de Parelhoen in Heinkenszand. De autosleutels hadden ze kort daarvoor gestolen uit een woning in dezelfde straat. De dieven na men ook een portemonnee mee. De gestolen auto is een Volkswagen Golf. BURGH - Vijfendertig kilo kippenveertjes die in Burgh rondom de kerk verspreid lagen, hebben zaterdag tot meerdere klachten van de kant van dorpsbewoners ge leid. De veertjes zijn vrijdag uitgestrooid door een be vriend kunstenaar als persoonlijk eerbetoon aan een over leden vrouw, voor wie die dag in de Burghs és kerk een uit vaartdienst is gehouden. Op last van de gemeente zijn de veertjes in de loop van zaterdag opgeruimd. MIDDELBURG - De Stichting Voedselbank Walcheren heeft zaterdag in Middelburg en Vlissingen inzamelings acties gehouden voor de voedselpakketten. Veertig pak ketten kunnen van de opbrengst worden gevuld. De acties vonden plaats in de Albert Heijn aan de Gildeweg in Vlis singen en in de EM-TÉ in winkelcentrum Dauwendaele in Middelburg. Klanten werden gevraagd levensmiddelen te kopen die op het lijstje stonden van de Voedselbank.. Volgens voorzitter D. van der Meer van de Voedselbank was de opbrengst iets minder dan waarop was gehoopt. Toch spreekt hij van een succes. Tijdens de acties hebben zich nieuwe vrijwilligers aangemeld en bleek dat de mees te mensen inmiddels wel weten wat de Voedselbank doet. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Hoe woont Zeeland in de toekomst? Die vraag stelde de stichting Het Zeeuwse Gezicht uit Middel burg aan architecten, beeldend kunstenaars en vormgevers. Er kwamen 86 inzendingen binnen. De eerste prijs ging zaterdag naar Daniëlle Huls en Lovisa Rottier uit Amsterdam. Met de prijsvraag 'Nieuw Tij, een impuls voor Zeeland' wil Het Zeeuwse Gezicht de aan dacht vestigen op de veranderin gen op het Zeeuwse platteland. De agrarische sector krimpt en jongeren vertrekken door ge brek aan werk en woonruimte. Vormgevers werden uitgedaagd een visie te ontwikkelen voor het nieuwe of vernieuwende wo nen in de Zeeuwse polder. Huls en Rottier hebben onder de naam Pier 11 een plan gemaakt voor het gebied rond de Greve lingendam en de Philipsdam. Zij laten pieren het water inlo pen vanaf de bestaande dam men en dijken. Op die pieren staan opmerkelijke, speels ge vormde woonblokken. Zelf ga ven ze als uitleg: „De pieren beli chamen door hun zelfvoorzie- nende opzet de symbiose tussen natuur en wonen." De jury, die onder meer bestond uit (landschaps)architecten uit Nederland en Antwerpen, zag hierin een combinatie van water om op te wonen en vernieuwen de bouw. Daarnaast tast het ont werp het bestaande Zeeuwse landschap niet aan. De tweede prijs ging naar Roe- lant ten Kate en Ad van der Stok uit Rotterdam voor hun in zending Verkapte Vrijheid. Hun uitgangspunt is dat boerderij- kappen het landschap moeten blijven domineren. De boerderij- kap moet de basis zijn voor het wonen op het platteland. Varia tie van de woningen blijft moge lijk omdat elke streek zijn eigen kap heeft en omdat de maat en schaal van de gebouwen divers kunnen zijn. De ontwerpen zijn nog tot zon dag 2 juli te zien bij het Cen trum voor Beeldende Kunst, vormgeving en architectuur (CBK Zeeland) aan de Balans 17 in Middelburg. (Advertentie) Ga naar de Reïntegratie-Wijzer op: www.werkennaarvermogen.nl Werken naar vermogen Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Behalve de wedstrijden van Oranje heeft de Middelburgse nooit met veel belangstelling naar voetbalwedstrijden geke ken. Tot een collega haar dit jaar overhaalde om met de WK-pool mee te doen. Vanaf de openingswedstrijd heeft ze nu dagelijks de websi te van deze pool bezocht. Vol trots en verbazing zag ze dat ze het niet eens zo slecht deed. Ongeveer halverwege de eer ste ronde begon het tij echter te keren en daalde ze in rap tempo in de ranglijst. Ze kon haar geluk dan ook niet op, toen haar voorspel ling (3-0) een keer leek uit te komen. Met een half oog had ze de wedstrijd gevolgd en wist dat het 2-0 was. Toen ze er nog een bal in zag vliegen, sprong ze juichend op. Haar collega's barstten echter in lachen uit: ze zat naar een herhaling te kijken... «,boos is hij niet. „Wel triest, rdrietig", zegt hij. „Vijfen- intig jaar stond er op borden it parkeren in de bermen toege was. De mensen zijn dat wend. Nu mag je nergens ser parkeren in het centrum, sar om mensen dan ineens issaal op de bon te slingeren... sny hoor, ik vind dat je als ge- sente toch wel een beetje pu- fiksvriendelijk mag zijn. Laat voor die ene keer in de berm dieren. Er is plaats genoeg en staan niemand in de weg." eihouder C. van Schaik (ver- er) reageert verbaasd op de onnenregen'. „Voorzover ik is daar geen opdracht voor geven. Ik ben zondagmiddag igin de stad wezen kijken. De irkeergarages en de parkeer- sreinen waren vol, dus is het gisch dat mensen in de ber en een plekje zoeken. Dan ink ik: prima, dat moet voor keer kunnen. Overigens wor- wij als gemeente hier echt d rijk van; dat geld gaat alle- oal rechtstreeks naar minsiter door Rob Paardekam YERSEKE - Van de 41 deelnemende bo ten haalden er zaterdag maar 17 op de goede manier de finish. Een gebrek aan wind speelde de jaarlijkse scouting-zeil- wedstrijd van de Ridder Boudewijngroep uit Yerseke zaterdag parten. Een aantal deelnemers is op een gegeven moment gaan roeien, maar dat leidde onherroepe lijk tot diskwalificatie. De wedstrijd om de Oosterscheldebeker werd dit jaar voor de 38ste keer gehou den. Scoutinggroepen uit de Admiraliteit Zeeuwse Stromen, waar ook Bergen op Zoom onder valt, deden aan de wedstrijd mee. Met 41 boten, met vijf jongens of meisjes, kende die een goede bezetting. De twee honderd deelnemers hadden het goed naar hun zin. „Ze vinden het geweldig" zegt Kees van Driel van de organise rende Ridder Boudewijngroep. „Zeker de deelnemers van de groepen aan het Veerse meer. Die vertrekken al op vrij dag, slapen dan meestal in hun bootje bij het Katse Veer en komen zaterdag naar hier. Dat is een hele belevenis." Er werd zaterdag gestreden in vier cate gorieën. Bij de aspirantleden, die nog niet beschikken over de papieren om zelf te mogen varen, ging de winst naar de thuisvarende Ridder Boudewijngroep. Bij de wilde vaart, een groep die volgt op de verkenners, ging de zege naar de Zand- kreekgroep uit Kamperland. Bij de verkenners zelf wordt gestreden in twee groepen: tot en met vijftien jaar en vanaf vijftien jaar. In beide categorieën ging de winst naar teams van de Karei Doormangroep uit Bergen op Zoom, die sowieso met heel veel boten naar Yerseke gekomen was. Mede daardoor legden bo ten van dezelfde vereniging in beide groe pen ook beslag op de tweede plaats. Aan gezien alleen de nummers één en twee van de verkenners naar de landelijke wedstrijd in Harderwijk mogen, wordt de Admiraliteit Zeeuwse Stromen daar vertegenwoordigd door louter Bergse bo ten. lemeester J. Lonink van Ter- :en vindt niettemin dat er dgend jaar goede afspraken 'w het parkeren moeten wor- -Dgemaakt. door Andrea Bolle OOSTERLAND - Een binnen brand, lekkende hydrau- liek-olie, vermiste en beknelde slachtoffers waren de hoofd ingrediënten van de brandweer wedstrijd in de gewestelijke hoofdklasse, zaterdag, in Ooster land. De zeven deelnemende ploegen, waarvan drie uit Zeeland, pro beerden het opgezette scenario zo goed mogelijk te doorlopen. Elk team, dat bestond uit acht (Advertentie) brandweerlieden en een officier van dienst, werd deze dag voor al getest op strakke communica tie. „Vooral de officier' van dienst wordt beoordeeld op zijn communicatie", legt wedstrijd leider A. van Oosten uit. „Om het scenario zo realistisch moge lijk uit te voeren, hebben we twee vrijwillige blusgroepen die klaar staan om bij te springen." Ook lopen de burgemeester, de pers, een milieuambtenaar, poli tie en ambulancedienst rond op de plek des onheils. Sommige ploegen blijken buiten gewoon communicatief vaardig te zijn, teiwijl andere af en toe vergeten om de burgemeester op de hoogte te houden. Voordat de uitslag in de feesttent bekend wordt gemaakt, twee uur later dan gepland, voert Van Oosten vooral de communicatie op als leermoment. De ploeg uit Middelharnis (2082 punten) heeft het scenario het best doorlopen en mag op 30 sep tember naar Best voor de lande lijke finale. De drie Zeeuwse deelnemende ploegen, Stadsge west Vlissingen/Middelburg en debuutploegen Terneuzen en Ovezande, eindigden respectie velijk op de tweede, vijfde en zesde plaats. De prijsuitreiking werd gedaan door burgemeester J. Asselbergs en Miss Kroaje 2006, Colinda Verkaart. SINT-PHILIPSLAND - Op de braderie in Sint- Philipsland heeft een 10-jarige jongen zaterdag zijn been gebroken toen hij uitgleed over een bo lus... Dat speelde hij in ieder geval. Hij wilde al leen maar weten hoe het nou is om verzorgd te worden door ambulancepersoneel. Dat kon za terdag tijdens de hulpverleningsdag, die gelijk tijdig met de braderie werd georganiseerd ter ere van het 60-jarig bestaan van het brandweer korps in Sint-Philipsland. Behalve de ambulan ce waren ook de politie, de wegenwacht en de brandweer zelf vertegenwoordigd. Zo konden de honderden bezoekers onder meer meedoen aan brandweerspelletjes en tientallen oude en nieuwe voertuigen bekijken. De crashtender, de enorme brandweerwagen van de vliegbasis in Woensdrecht, trok het meeste bekijks. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25