uropa laakt bemoeienis VS Rol pleeggrootouder onderschat PZC Oranje verliest wedstrijd en eergevoel ALLEMAALI Zorgpremies stijgen niet meer dan drie procent arlementariërs willen opheldering over Amerikaanse inzage geldverkeer romfietser (16) verleden na «otsing met auto www.hetoranjeplein.nl SGP staat vrouwen als lid toe Jongeren slaan man in bus dood Jubileum deken Van Hecke Luchtje aan Boogerds titel (te 'W\3 en onweer. In de middag vanuit n droog en opklarend. Matige, Tzuidwest draaiende wind. e jaargang no. 148 andag 26 juni 2006 nummer 1,25 Van Assche pakt tiende titel op rij irKees Bos SISTERDAM - Politieke rtijen willen opheldering er de jarenlange inzage de VS in het internatio- le geldverkeer. Europarle- jntsleden willen weten of «evens van Europeanen n verstrekt en of dat le al was. Onduidelijk is k of de Nederlandse rege- ng op de hoogte was. VS blijken sinds de aansla- ivan 2001 informatie te krij- i van de databank van bijna ïtduizend banken. De VS had- daartoe dagvaardingen ge- jurd naar de in Brussel geves- ;d'e 'Society for Worldwide In- bank Financial Telecommuni- tion' (Swift). Het doel was ter- risten op te sporen. Belgische regering, die tot dag niets wist van de gege- ïsverstrekking, onderzoekt ondig of regels zijn geschon- n. Swift moet waarschijnlijk Idoen aan Belgische regels or privacybescherming, om it zij in Brussel is gevestigd. Nederlandsche Bank wist n de Amerikaanse inzage, al- s een woordvoerder zaterdag, bank zit met nog negen ande centrale banken in het toe- chtscomité bij Swift. nduidelijk )A en WD vinden het ondui- iijk of de regels zijn nageleefd de Amerikaanse inzage in geldverkeer. Europarle- fc. I 2006 Duitsland 1/8 FINALE zaterdag 1 Duitsland - Zweden Argentinië - Mexico 2-0 2-1' 1/8 FINALE zondag 1 Engeland - Ecuador Portugal - Nederland 1-0 1-0 NAAR 1/4 FINALE Duitsland Argentinië Engeland mentslid Wortmann (CDA) zal vragen stellen aan Europees Commissaris McCreevy (Interne Markt en Diensten). WD-Euro- parlementslid Hennis-Plas- schaert vraagt zich af 'wat de toegang heeft opgeleverd voor de VS'. Linkse partijen zijn feller. Zij ei sen direct stopzetting van de gegevensstroom naar Washing ton. „Het loopt de spuigaten uit met de VS", vindt Mastenbroek (PvdA). Zij doelt ook op de ver gaande inzage van de VS in pas- sagiersgegevens. Mastenbroek wil een vergadering van het Eu roparlement met het Amerikaan se Congres om samen de privacy- grenzen te bepalen van de strijd tegen terrorisme. D66 noemt de VS-inzage in het geldverkeer schandalig. „Dit kan niet legaal zijn. Eui'opa werkt namelijk nog aan een wet die de inzage moet regelen", zei Europarlementslid In 't Veld. Zij plaatst de inzage in een rijtje zaken waarin de VS zich vol gens haar boven de wet wanen: „De CIA-vluchten, Guantana- mo, inzage in gegevens van vlieg tuigpassagiers, inzage in bel- en mailgegevens. Het neemt bizar re proporties aan. En het pro bleem is dat de EU-landen het wel best lijken te vinden." GroenLinks vindt het heel kwa lijk dat parlementen nooit toe stemming is gewaagd voor deze methode om terroristen op te sporen. De topman van Swift, L. Schrank, meldde dat zijn or ganisatie niet anders kon dan meewerken met de VS. „Waar vereist, moet Swift voldoen aan geldige dagvaardingen", aldus Schrank. Hij stelde dat het Ame rikaanse ministerie van Financi ën eind 2001 een 'gelimiteerd aantal gegevens' opeiste. Swift heeft daarna onderhandeld over de reikwijdte van en het toe zicht op de gegevens. ANP ISSENKERKE - Bij een onge- al op de Emelissedijk bij Wis- mkerke is vrijdagavond een 6-jarige jongen om het leven ge- omen. et slachtoffer, een Noord-Beve- indër, kwam met zijn brommer an rechts, maar werd over het oofd gezien door een 48-jarige litomobilist uit IJsselstein. Een anrijding was het gevolg. De werd met ernstige ver kondingen naar het ziekenhuis Antwerpen gebracht. Daar is j later overleden. Rafael van der Vaart (zittend) en Ruud van Nistelrooij, die de hele wedstrijd op de bank zat, verwerken het verlies. Foto onder: Scheidsrechter Valentin Ivanov strooide met gele en rode kaarten, waardoor het aan het eind negen tegen negen was. door Henri van der Steen NEURENBERG - Het Nederlands elftal ligt eruit en mag met rode koontjes en een voetbaltas vol schaamte naar huis. Portugal 1, Nederland 0. Einde WK voor Oranje, en dat al na de achtste fina le. Er was hoop op iets moois, vooral van wege Marco van Basten, de door velen zo aanbeden bondscoach, de jongste van allemaal, de meest onervaren van al lemaal. Misschien was het de jeugd en de onervarenheid van Van Basten die er mede voor zorgde dat Neder land-Portu gal volledig uit de hand liep. Vier rode kaarten - twee voor beide ploegen - wer den er gescoord en er waren tal van rot- momenten die met sport niets van doen hadden. De toon werd gezet door een misselijke schop van Boulahrouz, die Cristiano Ro- naldo al na zeven minuten uit het veld schopte. Het belette Portugal niet op voorsprong te komen, via een prachtige aanval die begon met een ingooi voor de Portugezen en die werd afgerond door Maniche. Bij rust was het nog steeds 1-0 voor de Portugezen, die Inmiddels met tien man speelden, wegens rood voor Costinha. In de tweede helft werd het een vechtpartij. Boulahrouz kreeg rood, toen Deco, op het laatst nog Van Bronckhorst. De toeschouwers hadden toen enkele geweldige kansen gezien foto Petr Schols/GPD foto Daniel Karmann/EPA voor Oranje en een kopstoot van Figo en nog veel meer zaken die met een spor tieve krachtmeting niks van doen had den. Ruud van Nistelrooij was een van groot ste verliezers van de avond. De spits was buiten de ploeg gelaten door Van Basten, zijn eerste, tevens laatste WK mag als mislukt worden beschouwd. Van Basten verklaarde een en ander met het gebrek aan ervaring bij zijn jon gens. Hij vond het 'wel jammer dat het zo'n wedstrijd was geworden' en hoopte dat (ongeveer) hetzelfde elftal over twee jaar op het EK in Zwitserland en Oostenrijk beter presteert. Onderkoeld Het was een bekende, wat onderkoelde reactie van een coach die aan de kant had gezeten van een wedstrijd zoals er op een WK nog nooit een is gespeeld, met vier rode kaarten. Het moet een du bieuze eer zijn daaraan meegedaan te hebben, zeker als je ook nog verliest en naar huis moet. GPD pagina 15, 16, 17 en 24 WK nieuws Advertentie doorThea van Beek DEN HAAG - Instellingen voor pleegzorg hebben vaak nog maar weinig oog voor de rol die grootouders kunnen spelen bij de opvoeding van hun kleinkin deren. Het kost deze grootou ders vaak veel moeite aan infor matie en goede ondersteuning te komen. Ook financieel schieten ze er flink bij in. Woensdag presenteert de Am sterdamse jeugdzorginstelling Spirit een methode die inspeelt op een goede begeleiding van pleeggrootouders. Daarbij wordt vooral veel aandacht be steed aan de cultuur- en leef tijdsverschillen tussen grootou ders en kleinkinderen. Het uitgangspunt is de levens wijsheid en kracht die deze opa's en oma's tentoonspreiden. A. Gessner van Spirit noemt het opvallend hoeveel inzet, geduld en liefde pleeggrootouders to nen bij de opvoeding van hun kleinkinderen- „Daar waar an dere pleegouders het opgeven, gaan de grootouders door met het kind. Zij hebben een veel langere adem." Onervaren Volgens Gessner vergt dit een andere begeleiding door jeugd zorginstellingen. Nu worden grootouders bij de zorg voor hun kleinkinderen soms be geleid door jonge, onervaren mensen. „De begeleiding van grootouders vergt een aparte aanpak, die op een respectvolle manier moet gebeuren. Zij staan immers aan het hoofd van drie generaties." Uit angst voor be moeienis door instanties als Jeugd- of Pleegzorg kiezen veel grootouders er vaak voor zich niet aan te melden als pleeg ouder. Daardoor lopen zij ook de begeleiding en financiële ver goeding mis die deze organisa ties kunnen bieden. Maar ook officiële pleegouders moeten er vaak financieel op toeleggen. Zo zijn pleegkinde ren niet meer aanvullend verze kerd sinds de invoering van de nieuwe zorgverzekering. Tot vo rig jaar werd die aanvullende verzekering vergoed door Jeugd zorg. Pleegouders draaien nu groten deels op voor de kosten van bij voorbeeld een bril of beugel. Ook therapeutische behande- Vrouwen mogen lid worden van de SGP. Met 73,1 procent van de stemmen vóór gingen de partijleden akkoord met een wijziging van de statuten. Het hoofdbestuur hoopt dat deze stap een gunstige in vloed heeft op het hoger beroep tegen de rech terlijke beslissing, vorig najaar, staatssubsidie te verbieden. De gewelddadige dood van een buspassagier in Ant werpen heeft een golf van ontzetting veroorzaakt in de stad en België. Zes jonge ren schopten en sloegen za terdag de 54-jarige man zo hard, dat hij kort daarop overleed. De man wilde hel pen toen de zes onderling ruzie kregen. Als kleine jongen raakte hij geboeid door de kerk. Met de jaren kwam het besef dat hij zich echt met het geloof bezig wilde houden en werd hij pries ter. Peter van Hecke, deken van Zee land, vierde gisteren in Middel burg dat hij veertig jaar geleden tot «IR «3 priester is gewijd. Wielrenner Michael Boogerd is gisteren in Maastricht Ne derlands kampioen op de weg geworden. In de slotkilome- ters reed hij simpel weg van medevluchter Sebastiaan Langeveld. Maar even eerder was er wel een on deronsje geweest tussen de twee, waarbij ogen- f k schijnlijk een deal werd gesloten. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Gezondheid: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15,16, 17, 18, 19, 20,21,22, 23 en 24 door Guus Mater AMSTERDAM - Minister Hoo- gervorst van Volksgezondheid wil dat de ziektekostenpremies het komende jaar niet meer dan drie procent stijgen. Hij zei dat gisteren in het televisieprogram ma Buitenhof. De bewindsman bestreed de op vatting dat de zorgverzekeraars hun reserves moeten aanspre ken nu de premies in het nieuwe stelsel lager zijn uitgevallen dan aanvankelijk was voorzien. Eni ge jaren geleden stegen de pre mies jaarlijks met 12 procent, bracht hij in herinnering. Fusiegolf Hoogervorst ziet wel problemen bij de premieontwikkeling als de fusiegolf bij dé verzekeraars blijft aanhouden. De Neder landse Mededingingsautoriteit bekijkt twee recente megafu- sies. Te weinig concurrentie zou de premie makkelijk kunnen op drijven. Overigens stelde hij vast dat Nederland begin dit jaar dertig verzekeraars telde en daarmee rijk was voorzien. Naar voorbeeld van Zweden en Duitsland meent de minister dat Nederlandse ziekenhuizen com merciëler moeten werken. Door gezamenlijke inkoop kunnen zij goedkoper worden. Hij denkt dat enige ziekenhuizen zich zul len omvormen tot beursgenoteer de ondernemingen, waarvan in Duitsland al sprake is. Daaraan verbindt de overheid wel voor waarden. Zo moet bijvoorbeeld een eerstehulpdienst blijven be staan. ANP (Advertentie) lingen vallen vaak niet onder de basisverzekering. Omdat veel pleegkinderen psychisch zijn beschadigd, blijft hulp nu ach terwege of moet uit eigen zak worden betaald. Vooral voor ouderen vormt .dat een pro bleem. Zij moeten vaak rondko men van AOW en een klein pen sioen. Groep Sinds kort wordt gewerkt aan de oprichting van een landelijke pleeggrootoudergroep. De vere niging zal de specifieke belan gen behartigen waarmee deze vorm van pleegouderschap heeft te maken. GPD pagina 4 opa's en oma's worden weer papa en mama i (postjbankrekeningnummer: O Noteert u mij vooreen proefabonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geet daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Cl per maand mei automatische incasso 20,551*. O per kwartaal mei automatische incasso (G 59,751". D per jaar met automatische incasso 229,201". wol gratis PZC-paraplu i Kijk op www.pzc nl/abonneren bal gratis 0800 - 0231231 ol stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713,4460 WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1