zc Boogerd: winst niet gekocht Rennersprotest in Spanje Bettini wel, Boonen niet lultitalent Vos pakt itel op eigen kracht Van Wely en Tiviakov maken NK spannend Franse dubbelslag op EK triatlon 19 s-eede titel vijf dagen or Kai Reus Discussie over praatje met medevluchter Langeveld irriteert kampioen LeMond: Armstrong bedreigde me aPZC bundelt lerinneringen 1 ian de Tour Bridger uit Schoondijke vierde op WK Milram wil Zabel in groen Trofeeën Dudek weer terecht Wel titel Gatlin, maar geen record Oefenzege volleybalsters Casey houdt voorsprong maandag 26 juni 2006 ,i,\STRICHT - Kai Reus stel- tijn profdebuut bij Rabo- i op eigen initiatief met Cu£ f maanden uit, omdat de was arige Noord-Hollander de si% i nationale kampioenschap en, [als belofte wilde rijden. Het r. mie. hem zaterdag in Maas- 4t zijn tweede titel in één -kop. In het rood-wit-blauw „fti geus echter niet rijden. Het my op de weg was zijn laatste girijd als belofte. „Ik wilde eltej fperiode in stijl afsluiten." mier hé fploegmaten baalden ervan, gra, !jt die onverslaanbare Reus ilijjj j'inkel, juniorenwereldkam- fia a van 2003, ook nog de twee ïbig in hun categorie rijden? niiy 5e renners wilden dat hij de rstap meteen zou maken, be- I veKai zelf", lachte ploeglei- ^ico Verhoeven, die zijn ren- >in Limburg de eerste tot en ;de zesde plek zag bezetten, i t zegt iets over Kai: hij is f echte winnaar, wint liever -1 treetje lager dan een ere- _;jjsop het hoogste niveau." Maastricht zat Reus zijn 4 |maten wéér eens dwars. In eentje dichtte hij een gat i aj ruim anderhalve minuut and g een kopgroep van zes, on- Qoe '.wie drie Rabo's. „Wilde ik erdg spioen worden, dan moest ik -j geren", analyseerde Reus. In ten- ioppies van Tom Leezer vift sde) en Arjen de Baat (der- oiij -ging precies hetzelfde om: i wisten dat onze kansen ver,1, Kai flink geslonken wa- riOj f, Die gedachte was terecht: in de slotronde nog nlf snaar Leezer en De Baat om t tolgens alleen aan te komen ce Markt. zijn tijdrittitel van dinsdag 'idenbosch, pakte Kai Reus lastricht de 'dubbel'. „Ik laar voor de stap naar de maar dat was ik aan het [van vorig seizoen ook al", rus, die vorig jaar zijn eer- ifkoers al won. Op 19 juli, in trainingskamp in het Font Romeu, debuteert beroepsrenner in de Sak- four in Duitsland. „Ik ben ief, maar verwacht niet in dat ik de s,tenen uit de jt rijd. De komende drie il ik groeien en kijken tot iver ik kan komen." GPD :rHarm Vonk IASTRICHT - Toen de ploeg- aager aan haar vroeg of en "ie versterkingen ze graag zien bij de DSB Bank- keek Marianne Vos hem rig aan. „Daar ben jij toch J?" Veel noten heeft het won- kind van negentien niet op Ptf zang, als ze zich maar op gemak voelt. teiri ivalitatief gezien is onze yj Ég misschien niet zo heel iddig, maar Marianne voelt ^verschrikkelijk bij ons op gemak", weet manager Rondhuis, die de Ne- lands wegkampioene vorig naar de nieuwe ploeg haal- iddkampioen veldrijden, we- door Ad Pertijs MAASTRICHT - De koers was hard, de koers was fraai, maar toch bleef na afloop van het door Michael Boogerd gewon nen NK wielrennen in Maas tricht vooral dat ene onbedoeld opgevangen zinnetje hangen. „Breukink vraagt of het in orde is?" Boogerd vroeg het in de laat ste ronde aan zijn jonge, krani ge medevluchter Sebastiaan Langeveld en de microfoon van de rijdende televisiecamera ving het op. Het antwoord is nooit uitgezon den, maar even verderop demar reerde Boogerd, greep Lange veld naar zijn bovenbeen en moest hij de titel aan zijn ver moedelijk toekomstige ploegge noot - hij is met Rabobank in ge sprek over een tweejarig con tract - laten. Televisiecommentatoren spra ken er direct schande van, op wielerwebsites reageerden de fans verontwaardigd op wat in hun ogen een goedkoop toneel stukje was geweest en de pers conferentie opende met de vraag - aan Langeveld - hoe het te verklaren is dat hij eerst een demarrage van Boogerd op de Sint Pietersberg ogenschijnlijk gemakkelijk countert en vervol gens door kramp overvallen af haakt op het vlakke. Toneelspeler Boogerd was 'not amused' en be antwoordde de vraag in de plaats van Langeveld. Won hij sinds 2003 (Brabantse Pijl) weer eens een koers, werd er openlijk gesuggereerd dat hij (of zijn ploeg) de titel gekocht had, Met een slechte toneelspeler Lange veld in de bijrol. „Als dit het eni ge is waar jullie over willen pra ten, stap ik hier op", reageerde Boogerd bits. De nieuwe nationale kampioen ontkende desgevraagd dat hij Langeveld had gevraagd om hem de zege te laten. „Het is niet gebeurd." Volgens hem was het verhaal helder. „Op de Pietersberg rijd ik zo bij Sebasti aan vandaan. Boven wachtte ik GOES- Het WK voetbal Haait nog op volle toeren in het volgende grote spor tevenement dient zich al weer aan. Zaterdag 1 juli kgint de Tour de France. Ie wedstrijd brengt elk I-ar miljoenen wielerfans in vervoering. De PZC is 5P zoek naar fans die aooie, leuke of bijzondere winneringen hebben aan •e Tour de France en die jpfoto hebben vastgelegd. 1-kunt de foto's opsturen laar de sportredactie van ie-PZC, onder vermelding ('an Tourmemo. Het adres i;PZC sportredactie, post al, 4460 AA Goes, mag de foto's ook naar ®s mailen. Het adres mtdt: tourmemo@pzc.nl. - Ge foto's, die per maü wor- verstuurd, moeten het iPg-formaat hebben en mo- I® niet groter zijn dan 1 "egabite. Vergeet niet uw =rires en telefoonnummer ?bij te vermelden. Tijdens de Ronde van frankrijk (1 tot en met 23 pi) worden de leukste en ra®st bijzondere herinne ren c.q. foto's in de Q,ant gepubliceerd. In de slotronde van het Nederlands kampioenschap hebben Michael Boogerd (links) en Sebastiaan Langeveld een onderonsje, ogenschijn lijk om een deal te sluiten. foto Vincent Jannink/ANP op hem omdat ik in de laatste zeven kilometer zijn hulp goed kon gebruiken. Ik wist op dat moment toch wel dat ik de beste van ons twee was. Daarna zal er hooguit gevraagd ^ijn of Lan geveld bereid was mee te wer ken aan de ontsnapping en of ik zeker was van mijn zaak." Langeveld wilde in de stad van de toneelacademie allerminst weten van een toneelstukje. „Je ziet het misschien niet "aan me af, maar ik ben helemaal naar de kloten. Op de Sint Pieters berg reed Michael me eraf. Hij wachtte. Toen hij weer aanging kon ik zijn demarrage echt niet beantwoorden. Dus ook in een eventuele eindsprint zou ik kans loos geweest zijn." Wat was er echt aan de hand ge weest in Maastricht? De waar heid lag waarschijnlijk - zoals vaker - ergens in het midden. Het is een bekend fenomeen dat de zich (veel) sterker voelende renner het risico op een onver wachte verrassing wil afkopen. 'Je kunt alleen koersen kopen als je beste bent', is een van de ongeschreven wielerwetten. Boo gerd voelde zich de sterkste. De 21-jarige Skil-renner Langeveld was aan het einde van zijn krachten. Hoeveel veerkracht had hij nog, moet Boogerd zich afgevraagd hebben. Hij voelde zich de beste en wilde dat be loond zien met een verdiende kampioenstrui. Karsten Kroon, die meer dan een minuut na Boogerd en Lan geveld als derde over de meet kwam, hoorde tijdens de pers conferentie de discussie aan en dacht er het zijne van. „Wat een onzin." Kroon kan zich inden ken dat Boogerd en/of Rabo bank het zekere voor het onzeke re wilden nemen en de in het hun ogen zwakkere Langeveld een voorstel deden, waarmee ook hij kon leven. „Het is alleen dom dat ze zoiets zeggen in de aanwezigheid van een televisie camera. Maar het gebeurt wel vaker hoor dat er wordt afge sproken dat de winnaar de num mer betaalt of beloont. Zo'n ze ge levert immers ook het nodige op." Voor Boogerd telde na afloop maar één ding: „Ik was de beste van ons twee en ik verdien deze trui." Wellicht beseft hij dat hij van daag of morgen - als de veronge- lijktheid gezakt is - nog een keer duidelijk moet vertellen wat iedereen gistermiddag nu precies gehoord heeft. GPD reldkampioen op de weg bij de juniores, Europees beloftenkam- pioen op de weg en nu ook Ne derlands wegkampioene. „La ten we het eerst maar eens bij veldrijden en wielrennen hou den", antwoordde Vos beschei den op de vraag of ze een schaatstoekomst bij DSB niet zag zitten. „Voor schaatsen heb ik niet zo veel aanleg." Waar multitalent Vos vorig jaar de wielerploegen voor het kie zen had, koos ze voor DSB; geen 'trade team', maar een sponsor vereniging waar schaatssters als Renate Groenewold en Daniëlle Bekkering 'overzomeren' op de fiets. Het is vooral het onzicht bare werk wat haar ploegmaats doen: een sfeer creëren waarin Marianne Vos goed rendeert, weinig drukte ondervindt en haar eigen gang kan gaan. Toen in Maastricht de wedstrijdsitua tie recht moest worden gezet, deed ze het zelf. Noodgedwongen. Vos: „Mis schien niet zo slim, maar er was op dat moment niemand anders die het kon doen." Veel meer woorden wilde Vos er nauwe lijks aan vuil maken. Was ook niet nodig. „Want of je op dit parkoers nu een goede of min der goede ploeg hebt, je moet het toch zelf doen." De individuele klasse van Vos was fenomenaal; ze dichtte ei genhandig een gat van anderhal ve minuut naar een sterke kop groep, waarna ze de ijzersterke Chantal Beltman van de titel af hield. GPD VERONA - Berry Westra en Vin cent Ramondt, die afkomstig is uit Schoondijke, zijn op het we reldkampioenschap bridge voor open paren net buiten de prij zen gevallen met een vierde plaats. Het Nederlandse duo behaalde een score van 55,16 procent. Het Chinese koppel Jack Jie Zhao en Zhong Fu werd kampioen met een score van 56,84 procent. Het tweede Nederlandse paar dat de finale haalde, Jan Jans- ma en Louk Verhees, eindigde in Verona op de twaalfde plaats (53,35 procent). ANP ANTWERPEN/GORIZIA - Een week voor de Ronde van Frank rijk heeft topsprinter Tom Boonen een pijnlijke nederlaag gele den. De coureur van Quick-Step kwam gisteren tijdens het Bel gisch kampioenschap op de weg in de sprint te kort tegen Niko Eeckhout (foto). Philippe Gilbert werd tweede, Boonen slechts derde. In Italië maakte Paolo Bettini die misstap van zijn Bel gische teamgenoot goed. De olympisch kampioen van Athene (2004) bleek in Gorizia de sterkste in een spurt met negen concur renten, waardoor Quick-Step alsnog een kampioenstrui kreeg. Het Franse kampioenschap werd een prooi voor de hardrijder Florent Brard. Na 240 kilometer in de Vendée kwam de coureur van Caisse d'Epargne solo bij de finish. Ook in Duitsland werd het volkslied gespeeld voor een relatief onbekende wielrenner. Se- mi-prof Dirk Miiller troefde in Klingenthal de dikbetaalde cou reurs van Gerolsteiner en T-Mobile af. foto Francois Walschaerts/EPA van onze sportredactie BARCELONA - De wielrenners, die gisteren deelnamen aan de Spaanse titelstrijd, stapten al na drie kilometer af. Ze weiger den nog langer te rijden, vanwe ge de zware verdenkingen, die gisteren werden gepubliceerd in dagblad El Pais. De renners zijn met name woe dend, omdat de voorlopige resul taten van het justitieel vooron derzoek op straat liggen. „Wij wielrenners steunen juist de strijd tegen doping", aldus Jose Rodriguez van de bond van Spaanse wielrenners. De staking kwam op de dag dat de Spaanse krant nieuw bewijs materiaal publiceerde tegen de voormalige wielerploeg van Ma noio Saiz, Liberty Seguros. Vijf tien renners van de Liber- ty-ploeg en 23 van de Spaanse wielerploeg 'Comunidad Valen- ciana' zijn niet alleen behandeld met zuurstofrijk bloed. Hun na men zijn tevens aangetroffen op de lijst voor het toedienen van verboden spierversterkende mid delen, zoals epo, groeihormonen en anabolen. Ook de namen van vijftien andere sporters duiken op in de administratie van de sportartsen Eufemiano Fuentes en José Luis Merino Batres. Dit duo vormt de harde kern van het dopingnetwerk dat vorige maand door de Guardia Civil werd opgerold. Volgens het uitgelekte onder zoek berekenden de artsen 40.000 euro per sporter voor de behandelingen in dit seizoen. Dat is bijna 10.000 meer dan in voorgaande jaren. Die prijsver hoging is volgens een gevonden briefwisseling het gevolg van nieuwe apparatuur die door het netwerk moest worden aange schaft. Een deel van hun midde len kochten de artsen in het bui tenland, maar ze maakten ook gebruik van de reguliere zieken huizen waarin ze, naast hun pri- vé-activiteiten, ook nog werk ten. Italië De wielrenners werden over het algemeen behandeld in de hotel kamers waar ze tijdens de wed strijden waren ondergebracht. Het is vrijwel zeker dat ook tij dens de laatste Ronde van Italië wielrenners van de Spaanse ploegen gebruik maakten van de diensten van Fuentes. Het politieonderzoek spitst zich met name toe op de medische kant van de zaak. De namen van de betrokken sportmensen zijn doorgegeven aan de internatio nale wielerorganisaties. Manoio Saiz, die inmiddels is ontslagen door de sponsoren van zijn ploeg, is momenteel op vrije voe ten. Toen hij op 23 mei werd ge arresteerd was hij in het bezit van een koelbox met illegale sti mulerende middelen en een groot bedrag aan geld in ver schillende valuta. Hij werd gestoord bij de uitvoering van een transactie met de arts Fuen tes. GPD PARIJS - Na de Franse krant Le Monde heeft nu weer L'Equipe de aanval geopend op Lance Armstrong. Oud-Tourwinnaar Greg LeMond beschuldigt de Texaan ervan dat die hem heeft bedreigd, meldde de sportkrant gisteren. Dat zou zijn gebeurd, nadat LeMond vraagte kens had geplaatst bij de samenwerking van Armstrong met de Italiaanse arts Ferrari. „Lance dreigde mijn vrouw, mijn zaak en mij kapot te ma ken", zei LeMond. Dat gebeurde in 2001 nadat hij had ver klaard teleurgesteld te zijn in Armstrong, omdat die sa menwerkte met een sportarts die verdacht werd van do- pingpraktijken. „Zijn grootste dreiging was dat hij tien mensen zou vinden die zouden getuigen dat ik epo heb ge bruikt", aldus LeMond, die in het artikel de internationa le wielrenunie UCI verweet de dopingproblematiek niet aan te pakken. „Het hele systeem is corrupt. Volgens een publicatie in Le Monde van afgelopen week zou Armstrong in 1996 tegen een arts die hem voor kan ker behandelde, hebben toegegeven epo, testosteron, groeihormonen en cortisonen te hebben gebruikt. Arm strong heeft dat inmiddels stellig tegengesproken. ANP BERLIJN - De selectie van Milram voor de Ronde van Frankrijk is gebouwd rond Erik Zabel. De 35-jarige Duit ser wil in de Tour voor de zevende maal in zijn loopbaan het sprintklassement winnen. De Italiaans/Duitse ploeg debuteert in de Tour zonder Alessandro Petacchi. De spxinter brak een knie bij een val in de Ronde van Italië. Het wegvallen van Petacchi biedt Zabel de kans nog een keer een gooi te doen naar de groene trui. „Het gi'oen is ons doel", bevestigde Zabel. ANP LIVERPOOL - Liverpool-doelman Jerzy Dudek heeft de medaille terug die hij kreeg als winnaar van de Cham pions League in 2005. Ook het shirt dat hij in de gewon nen finale tegen AC Milan droeg is terecht. Inbrekers sloegen vorige week hun slag in het huis van de Poolse doelverdediger in het plaatsje Caldy. Ze namen tal rijke spullen mee, waaronder meer dan honderd andere voetbalshirts. Ook de snelle auto van de ex-doelman van Feyenoord werd ontvreemd. Dudek was afwezig wegens vakantie in zijn vaderland. Hij kreeg tot zijn grote verrassing geen plaats in de Pool se WK-selectie. De politie hield in Liverpool een man en een vrouw aan wegens betrokkenheid bij de diefstal. ANP/AFP INDIANAPOLIS - Justin Gatlin heeft tijdens de Ameri kaanse atletiekkampioenschappen geen nieuw wereldre cord gelopen op de 100 meter. Hij finishte wel als eerste, maar zijn tijd van 9,93 kwam niet in de buurt van zijn we reldrecord van 9,77. De 24-jarige Gatlin had tevoren aangekondigd in Indiana polis een serieuze poging te zullen doen het record te ver beteren. Hij deelt de beste tijd op het sprintnummer met Asafa Powell uit Jamaica. Bij de vrouwen werd Marion Jones Amerikaans kampioe ne op de 100 meter. De voormalig olympisch kampioene liep een tijd van 11,10 seconden. ANP/RTR van onze sportredactie HILVERSUM - Sergei Tiviakov en Loek van Wely hebben in de achtste ronde van het Neder lands schaakkampioenschap bei den een nederlaag geleden. De spanning in de nationale titel strijd nam daardoor flink toe. Ivan Sokolov profiteerde door Jeroen Bosch te verslaan. Tiviakov het zich gisteren in Hil versum, hoewel hij achter de witte stukken zat, verrassen door Jan Smeets. Na 39 zetten gaf de koploper op. Van Wely kon het met zwart niet bolwerken tegen Erwin l'Ami, die na enkele tegenvallen de verrichtingen nu wel voortva rend te werk ging. Na 57 zetten was het bord leeg op een witte dubbelpion en beide koningen na. Bij de vrouwen ging Zhaoqin Peng onverdroten door met winnen. Ditmaal was mede- koploopster Bianca Muhren haar slachtoffer. Deze verloor een stuk en gaf na de 34e zet van wit op. Peng staat na zes ronden op 5 1/2 punt. Tea Lan- chava, die won van Mariska de Mie, is nu haar naaste concur rente. ANP van onze sportredactie AUTUN - De Franse triatleten hebben zaterdag voor eigen pu bliek in Autun het Europees kampioenschap op de olympi sche afstand beheerst. Titelver dediger Frédéric Belaubre zege vierde voor zijn landgenoot Céd- ric Fleureton. Het brons ging naar de Brit Andrew Johns. De winnaar had voor de 1,5 kilo meter zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilomerter lopen 1 uur, 56 minuten en 44 seconden nodig. Beste Nederlander was Bas van Diederen, die na 2.02.44 als dertigste arriveerde, VILVOORDE - De Nederlandse volleybalsters hebben ook de tweede oefenwedstrijd tegen België, volgend jaar organisator van de Europese titelstrijd, ge wonnen. Oranje zegevierde za terdag in Vilvoorde met 3-1. De setstanden waren 25-15 23-25 25-20 25-14. Bondscoach Avital Selinger nam de gelegenheid te baat eens wat reservespeelsters te testen. Zo kwamen Chaïne Staelens, In- grid Visser en Riëtte Fledderus niet in actie. Voor' het resultaat maakte dat, afgezien van de slor dige tweede set, niet veel uit. ANP ruim voor Sander Berk en Huib Rost. Bij de vrouwen was de Portuge se Vanessa Fernandes voor de derde keer de beste: 2.10,41. Ze was ruim een minuut sneller dan de Duitse Anja Dittmer. De Italiaanse Nadia Cortassa finish te als derde. Birgit Berk, door ziekte van Wieke Hoogzaad (buikgriep) de enige Nederland se deelneemster, werd in 2.20.05 twintigste. ANP GLENEAGLES - Paul Casey heeft het Johnny Walker Cham pionship op zijn naam gebracht. De Engelse golfer verdedigde gisteren op de laatste achttien holes zijn leidende positie met succes. Casey kwam in Gleneagles met een afsluitende ronde van 72 slagen uit op een totaal van 276 (-16), één minder de zijn landge noot Andrew Marshall en de Deen Sören Hansen. Deze beide concurrenten leverden een sco- rekaart van respectievelijk 69 en 70 in en maakten daarmee een sprongetje naar het erepo dium. Robert-Jan Derksen besloot het evenement met een ronde van 75, goed voor een totaal van 290 en de 47e plaats in de eindrang schikking. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19