Kleine Kraai toont grote klasse PZC Adembenemende ontknoping van TT l Ancic is blij dat hij gekomen is Andre Agassi stopt na US Open Goede generale Henin Winst Kallio na gevaarlijke passeeractie Jos Lansink laat zich f op CHIO Rotterdam weer van voren zien Nederlandse tennishoop behaalt in Rosmalen haar derde toernooizege Hamburger derde tijdens Holland Beker ive :Jvi 01 Tweede plaats Minderhoud maandag 26 juni 2006 foto Ruud Verhalle/ANP Michaëlla Krajicek werd zaterdag in Rosmalen de vijfde speelster die dit seizoen minimaal twee toernooien heeft gewonnen. door Gertjan van Geen ROSMALEN - Met flair, durf en een meer dan gemiddeld gevoel voor gras zorgde Michaëlla Krajicek zaterdag voor een nieuw hoogtepunt in haar car rière. Ze is nog maar zeventien jaar. Toch won ze al haar derde finale op WTA-niveau. Voor ei gen publiek nota bene, in Ros malen. Dinara Safina, ook al een 'zus van', had niets in te brengen tegen 'Kleine Kraai': 6-3 6-4. Verleden en heden liepen door elkaar heen in Rosmalen. Aller eerst was daar de deelname van Brenda Schultz, die op 35-jarige leeftijd nog iets uit haar door een rugblessure geteisterde loop baan wil halen. De laatste Ne derlandse toernooiwinnares voor Krajicek bereikte de kwart finale. Na afloop van de vrou wenfinale werd een andere held uit de geschiedenis, Richard AMSTERDAM - Nog zonder de perfecte haal is Sjoerd Hambur ger weer een stap verder geko men in zijn carrière. De Friese skiffeur bereikte het podium van de Koninklijke Holland Be ker. Hij werd derde. De 120 jaar oude Nederlandse klassieker werd verrassend ge wonnen door de dertigjarige Zweed Lassi Karonen. Olym pisch kampioen Olaf Tufte ein digde op 2,56 seconde als twee de. Hamburger finishte, de ziel uit zijn 2,04 meter lange lijf sprintend, slechts 0,21 seconde achter de Noor. „Gaaf, helemaal gaaf", juichte Hamburger, vorig jaar wereldkampioen onder 23 jaar. „Een bevestiging dat wij weer een stuk vooruit zijn ge gaan. Nu al zo dicht bij Tufte." Sjoerd Hamburger, die in de hal ve finale de nationale skiffstrijd tegen Dirk Lippits op 6-0 bracht, ziet zichzelf in de skiff wereld tussen de vierde en tien de plaats. De skiffeur zit nog vol op in zijn ontwikkeling. Hij zou, beetje afhankelijk van lotingen, in het Engelse Eton voor de eer ste keer de finale van het wereld kampioenschap kunnen roeien. Vorig jaar viel hij daar net bui ten, zevende in Japan. Favoriet Bij haar tiende deelname zege vierde de Wit-Russische Ekateri- na Karsten voor de zesde keer in de Ladies Trophy, de vrouwelij ke tegenhanger van de Holland Beker. De oud-olympisch kam pioene is tegenwoordig lid van de Amsterdamse roeivereniging Skoll. Karsten was favoriet en zegevierde zonder dat zij diep moest gaan. De Zweedse Frida Svensson eindigde als tweede en de Duitse Peggy Waleska als der de. Lieke Droog van roeivereni ging Beatrix haalde de finale en kwam als zesde over de finish. ANP van onze sportredactie ASSEN - Tien minuten voor de start van de 125 cc stond Mika Kallio nog uitgebreid te telefone ren. Amper een half uur later werd de Fin op de TT van Assen afgevlagd als winnaar na een even spectaculaire als gevaarlij ke actie in de laatste bocht. De Fin vatte zijn passeeractie na afloop lucht hartig op. Kal lio: „Het was belangrijk voor Krajicek, nog maar eens geëerd. Het is tien jaar geleden dat hij Wimbledon won. In 1997, toen Rosmalen voor het eerst ook een vrouwentoernooi organiseerde, won Richard Krajicek voor de tweede keer het grastoernooi bij de mannen. Én nu, in de tiende editie, won zijn halfzusje op onnavolgbare wijze het enige WTA-evenement in Nederland. „Dit was echt het hoogste niveau dat. ik ooit ge speeld heb", jubelde 'Misa'. Schultz won in haar carrière ze ven titels en was ooit negende van de wereld. Krajicek staat nu al op drie toernooizeges. Op de wereldranglijst stijgt ze van de 55e plaats naar een plaats bij de beste veertig. In Rosmalen be wees ze minimaal de top twintig te kunnen bereiken met zeges op onder anderen Flavia Pennet- ta (19e van de wereld), Jelena Dementieva (8) en Safina (17). In de halve finale tegen Demen tieva ging ze langs de rand van de afgrond toen ze op match point een bal uitsloeg, die niet als zodanig door de lijnrechter beoordeeld werd. „Het had heel anders kunnen lopen", zei Kraji cek. In de finale speelde Misa frank en vrij. Het is niet velen gegeven om op de juiste momen ten te pieken. Safina bijvoorbeeld vond zich- door Ger Hendriksen RIJSWIJK - Justine Henin- Hardenne heeft opnieuw bewe zen ook op gras goed uit de voe ten te kunnen. Dat is een aardi ge wetenschap voor de Waalse tennisster, zo vlak voor Wimble don. Ze bracht zaterdag het toer nooi van Eastbourne op haar naam. De als derde geplaatste Bel gische was in de finale te sterk voor de Russin Anastasia Miski- na, na de eerste set nog te heb ben verloren: 4-6 6-1 7-6 (7-5). In de derde set liet de 24-jarige Henin drie matchpoints onbe nut waardoor Miskina de kans kreeg de partij, die in totaal twee uur duurde, te rekken tot de tiebreak. Richard Gasquet verwierf ook volop zelfvertrouwen voor Wim bledon De jonge Fransman schreef geschiedenis door als eei-ste de titel in het grastoer nooi van Nottingham te prolon geren. De twintigjarige Gasquet versloeg in de finale de gerouti neerde Zweed Jonas Björkman in twee sets: 6-4 6-3. Op Wimble don staat Gasquet vandaag in de eerste ronde tegenover Roger Federer. ANP zelf zaterdag geen toonbeeld van iemand die van zichzelf het uiterste had gevergd. „Ik heb haar niet kunnen laten worste len, heb het haar te makkelijk gemaakt", zei de zus van Grand Slamwinnaar Marat Safin. Krajicek, met haar hele familie op de tribune, genoot daarente gen. Ze bracht het beste in zich zelf boven. Haar tactiek, initia tief nemen, werkte. Ze stuurde Safina vanaf het begin naar links en rechts. Dat haar service liep, was daarbij een meevaller. Waar ze de eerste helft van het jaar met haar eerste opslag in de clinch lag, ontwikkelde ze nu de druk die nodig was om Safina moedeloos te maken. Krajicek had in beide sets aan een break genoeg. Alleen in de laatste ga me moest ze de twintigjarige Russin een breakpoint toestaan. Het duidde niet op nervositeit, vond ze zelf. „Ik ging gewoon voor de ballen en miste een makkelijke fore hand op matchpoint. Maar ik heb geen dubbelfout geslagen of zo. Ik heb genoten. Ik ben een publieksspeelster, vind het fijn als ik aangemoedigd word. Van zenuwen was geen sprake. Dat was wel anders in mijn eerste fi nale in Tasjkent. Die beelden wil ik nooit meer terug zien. Van het eerste tot het laatste punt stond ik te trillen op mijn benen." In de aanloop naar de Australi an Open won ze in Hobart. Al leen zij, Nadia Petrova, Justine Hénin, Amélie Mauresmo en Shahar Peer kunnen zeggen dit jaar meer dan eens te hebben ge zegevierd in een toernooi. Zaterdagavond vloog ze met een privéjet naar Londen, waar ze haar debuut maakt op Wimble don. „Je kan wel zeggen dat ik in vorm ben", meende Krajicek. Ze opent morgen tegen Saman- tha Stosur, in een eventuele tweede ronde treft ze Amélie Mauresmo. GPD Edwards geeft overwinning in MotoGP in slotmeters uit handen, Hayden profiteert door Jaap van Brummelen ASSEN - Een onvervalste Ame rikaanse western. Dat was de MotoGP-race van de TT. Met twee cowboys Colin Edwards en Nicky Hayden in de hoofdrol. Ze trakteerden het publiek op een adembenemende en sensa tionele ontknoping in de Geert Timmerbocht. Voor Edwards liep het fout af: een stuurma- noeuvre op het kunstgras deed hem van zijn stalen strijdros tui melen. Balancerend als een koorddanser hield Hayden on dertussen zijn machine in de grindbak overeind en kaapte de zege weg voor Edwards. Dramatiek ten top was het in de MotoGP. Nooit eerder was Edwards zo dicht bij zijn eerste Grand Prix-zege geweest. Hooguit honderd meter was hij er vanaf. Hayden zorgde ervoor het eerst sinds dertien jaar voor dat de 'Stars and stripes' voor de winnaar van de zwaarste klasse in Assen in top ging. Ke vin Schwantz was op 26 juni 1993 de laatste geweest. En Colin Edwards? Hij krab belde zowaar nog overeind, klom op zijn motor en hobbelde geheel in stijl als nummer dertien over de finish. Woest sloeg hij zijn handen bijna stuk op de tank toen hij de pitbox in reed. Hij had met de winst zijn team- maat Valentino Rossi een uitste kende dienst kunnen bewijzen. Dat neemt niet weg dat Rossi met zijn achtste plaats acht kost bare puntjes sprokkelde voor de strijd om de wereldtitel. Een klein mirakel gezien alle pijn en moeite die het Rossi had gekost om zijn rechter handschoen over zijn gebroken pols te trek ken. De valpartijen in Barcelona op geteld met de crash van Rossi drukten een zwaar stempel op deze TT. De gevestigde orde kon geen hoofdrol spelen. Gibernau viert volgens zijn manager Livio Suppo pas over drie weken op de Saehsenring zijn rentree, Me- landri werd tiende, Capirossi kreeg met zijn vijftiende stek één punt voor de moeite. De TT-hiërarchie kwam daarmee volledig op zijn kop te staan: no body Hopkins op de poleposi- tion en Rossi op de laatste start plaats. Het was een TT'tje ver keerd. Maar ook al is het veld nog zo ge devalueerd, MotoGP blijft altijd boeien van start tot finish. Zel den zal een race zo'n spectacu laire ontknoping hebben gekend als met het duel tussen Hayden en Edwards. Toen Edwards zich genoodzaakt zag bij Rusken- hoek een foutje te corrigeren met een ommetje over de 'vent- weg' leek hij geklopt. Uit hopelo ze positie echter pikte Edwards weer aan, pakte Hayden bij Meeuwenmeer terug, maar vond uiteindelijk jammerlijk zijn Wa terloo. mij om te winnen en ik zag op het laatste stuk voor de finish een klein gaatje en daar heb ik van geprofiteerd." Kallio deed voorkomen alsof het een simpele actie was, maar in werkelijkheid was het een knap staaltje wat de koele Fin uithaal de. Twee Spanjaarden, ploegge noten van elkaar, reden op kop en Kallio pas in derde positie. Met één snelle actie passeerde hij het tweetal, al kostte dat Al- varo Bautista de kop. De leider in het WK-klassementmoest uit wijken en vol remmen om een val te voorkomen. Bautista vertelde na afloop er niet op te hebben gerekend dat Kallio nog voorbij zou komen. „Ik dacht dat wij de deur goed gesloten hielden, maar het lukte hem toch met kunst en vlieg werk ons te passeren." Bautista werd derde achter zijn landge noot Sergio Gadea. De race in de lichtste Grand Prix-klasse was een juweeltje dankzij het leidende drietal dat om beurten de kop overnam. Kallio had de beste start en reed rondenlang met Bautista op kop. Gadea meldde zich halver wege aan het front en met z'n drieën maakten zij er een race van om de vingers bij af te lik ken. Knap was de opmars van de Tsjech Lukas Pesek die de derde trainingstijd had. Pesek kreeg in de opwarmingsronde pech, moest de eerste startrij verlaten en vanuit het achter veld starten. Tijdens de race leek het er op alsof hij bij het lei- Hayden deed er goede zaken mee als WK-leider en bewees dat hij ook kan winnen. Maar van Rossi is hij, met nog negen Grand Prix' te gaan, nog lang niet af. De zege van Nicky Hayden was de tweede Grand Prix-overwin- ning in de MotoGP in zijn loop baan. GPD Nicky Hayden voert de strijd in de MotoGP aan, maar wordt op de huid gezeten door landgenoot Colin Edwards, foto Vincent Jannink/EPA dende drietal zou komen, maar die sprong kon hij net niet ma ken. De Nederlandse coureurs kwa men in het stuk niet voor, Joey Litjens was beste Nederlanders en eindigde als negende. Gert- Jan Kok en Hugo van den Berg vielen uit. Van den Berg ging in de laatste bocht onderuit. Pa trick van de Waarsenburg finish te als 33e. Hij werd in de vijf tiende ronde gelapt door het lei dende drietal. door Gertjan van Geen ROSMALEN - Hij twijfelde na een lang gravelseizoen of hij wel wilde afreizen naar Rosmalen, maar Mario Ancic was blij dat hij de tussenstop toch had ge maakt. De Kroaat verdedigde zijn titel op het grastoernooi met verve. Hij klopte Jan Her- nych in de finale: 6-0 5-7 7-5. Ancic is nog altijd de laatste ten nisser die Roger Federer op gras versloeg. Het bijna unieke feit had plaats op Wimbledon 2002. Sinds die tijd werd hem een gro te toekomst voorspeld. Die be lofte is Ancic stukje bij. beetje aan het inlossen. In 2005 won 1ST rijn 41 hij met zijn land de Davis Cup, m en vlak voor Roland Garros was? iarig hij in teamverband weer sihvj cesvol toen hij de World Tea®, i Cup opeiste. Individueel staan er pas tw£g iil z toernooizeges achter zijn naa®> k oi Rosmalen 2005 en 2006. geui kwam hier met goede herinnsj op ringen naar toe en het was eaj litrij goede beslissing om mijn titel ie verdedigen", zei de nummer twaalf van de wereld. „Ik he^ >plo veel zware wedstrijden op grd. gt d vel gespeeld en wilde eigenlijk ^'inl meer rusten. Maar om op Win, jiv£ bledon goed te presteren, heb j ir wedstrijdritme en veel training ie re gen nodig. Dat heb ik in Rosmal Istaj len gekregen." GPD lils 1 ;rde door Cilya van der Kooy LONDEN - Andre Agassi beëin digt na de US Open zijn tennis- loopbaan. De 36-jarige Ameri kaan heeft dit zaterdag bekend gemaakt aan de vooravond van Wimbledon. „Dit wordt mijn laatste Wimbledon en de US Open zal mijn laatste toernooi worden." Agassi kampt al enige tijd met een chronische rugblessure. Hij kwam dit seizoen nog nauwe lijks in actie. Hij bekende zater dag dan ook zijn besluit al een aantal maanden geleden geno men te hebben. „Ik wilde het hier op Wimbledon graag naar buiten brengen, want dit is de plek waar het allemaal begon. Het koste me de afgelopen maan den heel wat opofferingen hier te zijn, maar ik wil dit toernooi zo graag nog een keer spelen. Het voelt geweldig hier te zijn." Agassi pakte in 1992 op het gras van Londen zijn eerste Grand Slamtitel. Hij groeide daarna uit tot één van de grote sterren in het tenniscircuit met vier eindzeges bij de Australian Igm; Open, twee bij de US Open eg r een op Wimbledon en Rolat Garros. Hij is slechts één van di vijf spelers die de felbegeerds rpi Grand Slam voltooide. -H De echtgenoot van oud-topten- k< nisster Steffi Graf won in twin sd'e tig jaar zestig ATP-titels. Vorig 'gin: jaar haalde Agassi nog de finalt w van de US Open, waarin hij ver, loor van Roger Federer. „Die ne derlaag gaf me veel motivaUi i? re om er nog een mooi jaar maken, maar helaas zit dat.ej iolg niet meer in.ANP/RTR Andre Agassi door Gert Lammerink ROTTERDAM - Twintig jaar al weer staat springruiter Jos Lan sink aan de internationale top. „Ze zijn nog niet van me af", zei de 45-jarige Twentenaar, tegen woordig rijdend voor België. Om dat te onderstrepen werd hij gisteren derde in de Grote Prijs van Rotterdam, een top- klassering. Lansink strijdt nog steeds mee in de eerste categorie. Dat hij op het CHIO met Cavalor Cumano het hoofd moest buigen voor met name de winnende Marcus Ehning was geen schande. „Hij is in topvorm. Zelfs al gaat hij achterstevoren op z'n beest zit ten, dan wint hij nog", zei Lan sink. Lansink won één keer in Rotter dam, in 1988 om precies te zijn, met Felix. Met Egano en Libero veroverde hij daarna de wereld. Lansink won de wereldbeker, ze gevierde als eerste Nederlander in Aken, haalde olympisch goud met de equipe in 1992 te Barcelo na. Talloze Grote Prijzen heeft hij op zijn naam staan. Tot 2004 reed Lansink voor de grote stallen. Eerst was hij zeer succesvol onder Hans Hom, voormalig bondscoach. Daarna kwam de tijd bij Leon Melchior, te Lanaken. Melchior haalde Lansink (na Sydney 2000) over van nationaliteit te veranderen. Aan die samenwerking kwam twee jaar geleden een einde. Twee maanden voor de Spelen van Athene, om precies te zijn. Sindsdien is Lansink 'kleine' zelfstandige. Hij is blijven wo nen in Lanaken, net over de grens bij Maastricht, en heeft stallen gehuurd in het nabij gele gen Meeuwen. „Het is niet zo dat ik nu harder moet werken, maar het is wel anders. Het gaat niet meer alleen maar om de sport. Ook handel en lesgeven hoort er tegenwoordig bij." Toppaarden Het is niet moeilijker om op de ze manier aan te top te blijven, zei Lansink. „Dat is namelijk ook moeilijk als je voor een gro te sponsor rijdt. Toppaarden zijn amper nog te koop. Het gaat erom de dieren op jonge leeftijd te ontdekken en ze op te leiden. De kampioenen koop je AS! nag niet, die maak je. Ik ben blij oil ike het met Cumano gewoon fantas t zi tisch gaat. Ik voel me ook steeds fit. Stoppen is voorlopj rig geen optie." i r?" In Rotterdam bekende Lansia fcjm vorig jaar te hebben overwoge tr z; terug te keren naar Nederlami »ge En weer zijn 'oude' nationaliteit aan te nemen. „Maar het u tali nogal een gedoe. Daarom hebii eg er maar vanaf gezien. Bovi dien bevalt het me nog steeds^ goed in België en heeft Neder |p land, zonder mij ook topruite j$ genoeg. Alleen de paarden, blijft overal een probleem." ild In: ild Uitzondering Op die regel vormt als één dö weinigen Marcus Ehning een# zondering. Lansink zei heti' op de Duitse nummer éénvi de wereld staat momenteel ge maat. Hij won in Rotterdam nj Gitania, hij won in april dew_ reldbeker met Küchen Girl, alaa won recentelijk Aken Sandro Boy. GOI Hoeveel GP's hij dit seizoen^ liaa won? „Eerlijk gezegd weeUinh dat niet uit m'n hoofd", zei L- leve ning. ANP m j. iegi ROTTERDAM - Hans Peter Minderhoud is op het CHIO van Rotterdam in het afsluitende onderdeel van de dressuur op Prix Saint George-niveau op de tweede plaats geëindigd. De ruiter uit Westkapelle. reed op de merrie Exquis Nadine naar een score van 70.20 procent. Hij werd ge jureerd door onder meer deDe 1 Schouwse Mara de Bel. Cen Thamar Zweistra uit Scho- re eindigde met Hexagons Roumanda als zevende. Haar score was 67.20 pro-: cent, slechts 0,45 -lager dan; nummer drie Edward Gal met Geldnet Nourejev. De' wedstrijd werd gewonnen- door nationaal kampioene: Jeanette Haazen met; Nartan. De combinatie: scoorde 72,95 procent. Uk saai lid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18