zc izar einde aan toernooi Oranje Van der Sar: Gemiste kans Nederland eindigt met schandaal Nederland heeft te weinig gebracht i M B1P Lh ffl 'SiVh L- f, ederlands elftal struikelt in achtste finales over Portugal, 1-0 aartenrecord ordt gebroken duel Oranje atter: Ivanov irdient ook n gele kaart Thomas Dekker niet naar de Tour Van de Ven breekt sleutelbeen Vipbehandeling voor Krajicek Albers berust in crash tie: 0113-315640 pzc.nl j:redactie@ pzc.nl jus 314460 AA Goes jrtentie-exploitatie: I-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ws-Vlaanderen: 0114-372770; jnaal: 020-4562500. andag 26 juni 2006 /7\ AutoTeam CHEVROLET AUTOTEAM NIEUW SERVICE SCHADEHERSTEL wij willen blije klanten Leon ten Voorde JRENBERG - Aan de maffe van Oranje door Wonder- kwam gisteravond op een rre wijze een einde. Het Ne- inds elftal schreef gister- nd tegen Portugal geschiede- [0-1), alleen niet op de ma- waarop was gehoopt. ipwinding was de laatste we ver te zoeken als Oranje er- aantrad, maar gisteravond eurenberg brandde het vuur alle kanten. Het afscheid het WK ging gepaard met rode kaarten (Boulahrouz, Bronckhorst, Costinha en b), de nodige emoties, op- tjes, vieze overtredingen, valbes, een paar prachtige ;en voor Oranje en een falen- eheidsrechter Ivanov. Als de gewoon zijn plicht had ge- i, had het duel waarschijn- 2006 toen het eindsignaal daar was, vierden de Portugezen het feest van de triomf. Net als twee jaar geleden op het EK struikelde Oranje over Portugal. Toen waren de Portugezen supe rieur, gisteravond stapte de Ne derlanders van het veld met de gedachte dat er meer had ingeze ten. De beste kansen waren ook voor Oranje, dat in de slotfase met man en macht beukte op de Portugese vesting, maar aan zes minuten blessuretijd niet vol doende had om de verdiende ge lijkmaker te scoren. Daarmee hield het geluk van bondscoach Marco van Basten na twee jaar op. Het kon natuur lijk ook niet goed blijven gaan met dit matig voetballende ge zelschap, het vervelende was al leen dat Oranje sneuvelde op een moment dat het niet nodig Prutswerk Ruim 44 minuten lang had de wedstrijd alles van een gewone wedstrijd. Portugal leidde met 1-0 dankzij een treffer van Mani- che, die in de 22e minuut dank baar profiteerde van het verdedi gende prutswerk van Sneijder, Van Bronckhox-st, Van Bommel en Ooijer: 0-1. De emoties laaiden een minuut later voor het eerst op toen Cos tinha zijn tweede gele kaart kreeg na een onnozele handsbal. Die fase bleek de voorbode van een knotsgekke tweede helft, waarover de komende dagen, en misschien wel weken, nog nage praat zal worden. Oranje was de ploeg die aanviel, Pox*tugal de ploeg die verdedigde en loerde op de fouten. Al in de derde mi nuut van de tweede helft knalde Cocu de bal van dichtbij met een halve omhaal keihai-d op de lat. Twee minuten later had doelman Ricardo grote moeite met een schot van Van Bommel. Met Van der Vaart voor de onze- kei'e Mathijsen verhoogde Oran je de druk en het leek slechts een kwestie van tijd voordat de 1-1 zou vallen. Maar de wed strijd kantelde toen Boulahrouz zijn tweede gele kaart ontving nadat hij Figo beroerde. Aansteller De geslepen aanvaller ontpopte zich weer eens tot een irritante aansteller, die bij iedereen het bloed onder de nagels haalde. Ondertussen gaf hij de al bijna net zo iiTitante Van Bommel ook nog een kopstoot, maar die actie vond Ivanov niet meer dan een gele kaart waard. Nadat ook Deco met zijn tweede gele kaart van het veld moest, zat er helemaal geen rem meer op de gekte. De beste kans was nog voor Kuijt, maar de vervanger van de gepasseerde Van Nistel- rooij faalde, zoals hij dat de hele avond al deed. Dat Van Bronckhorst in de bles suretijd ook nog werd wegge stuurd met zijn tweede gele kaaii paste helemaal in het beeld van de krankzinnige wed- strijd. Wat dat betreft schreef Oi'anje gisteravond geschiede nis, alleen niet op de manier waarop was gehoopt. GPD niet eens het einde gehaald, tde achtste finale ontspoor- ïa rust volledig. Niet eerder en er in de historie van het vier rode kaarten in een strijd. ksenketel gebeurde er gisteravond ei- lijk niet in de heksenketel Neurenberg? De bizarre mo lten waren in de tweede nauwelijks bij te houden, sen alle chaos door werd er n toe ook nog gevoetbald en URENBERG - Nog nooit vie- er zoveel rode en gele kaar- in één WK-wedstrijd als gis*- avond in de achtste finale tus- Portugal en Nederland. ïeidsrechter Valentin Ivanov •rde vier spelers weg met Acht andere spelers kre- een gele kaart. De Portuge- Costinha en Deco zijn ge- orst voor het duel in de artfinale tegen Engeland, za- lag in Gelsenkii'chen. scheidsrechter voelde de dstiïjd niet aan", vond doel- itenmaker Maniche. „Het een hard duel, maar zeker gemeen. Het geven van zo- )1 kaarten vond ik overdre- i." ANP/AFP URENBERG - Volgens Fi- ms Sepp Blatter kwam arbi- Ivanov gisteren bij Portu- •Nederland ook in aanmer- igvoor een officiële waarschu- ij verdiende zelf een gele art," aldus Blatter na afloop de wedstrijd die eindigde een WK-record: zestien 'r geel en vier keer i'ood. ïeidsrechter Ivanov heeft in island een reputatie hoog te uden. In zijn twee voorgaan- wedstrijden dit toernooi gaf in totaal tien gele kaax-ten Duitsland-Ecuador twee en Frankrijk-Zwitserland it), waardoor zijn saldo nu at op 26 gele en vier rode ai'ten in drie duels. ANP Nederland heeft de gelijkmaker niet op het scorebord gekregen, John Heitinga slikt de bittere pil. foto Hans van Weel/GPD KNVB gaat gewoon verder met Van Basten van onze sportredactie NEURENBERG - Edwin van der Sar maakte een aangeslagen indruk na de uitschakeling van Oranje. „Ik denk dat het een ge miste kans is. Wij waren de sterkere ploeg, zij de slimmere", aldus de 35-jarige doelman die zijn laatste WK speelde. Giovanni van Bronckhoi'st er kende dat Oranje op het WK 'niet het spel speelde dat we kun nen en willen spelen'. „We heb ben in de wedstrijden slechts in fases goed gespeeld, nooit een hele wedstrijd." De linksback is het niet eens met de kritiek dat het middenveld van Oranje nooit in balans was. „Ik vind niet dat het middenveld de schuld draagt van de uitschake ling, we hebben met zijn allen verloren." Marco van Basten zocht de ooi"- zaak van de uitschakeling niet als eerste bij zijn spelers. „Ik denk dat we niet aan voetballen zijn toegekomen door de tegen stander en de scheidsrechter. Er was amper nog sprake van voet bal in de tweede helft. We wil den het met een man meer uit spelen, maar toen liet Boulah rouz zich ringeloren door Figo en stonden wij ook met tien." Volgens de bondscoach was het WK 'een mooie ervaring'. „We zijn twee jaar geleden begonnen met een nieuwe, jonge ploeg en de jongens hebben op dit niveau meer routine nodig. Maar we maken vorderingen. Ik hoop en denk dat de spelers snel meer verstand en knowhow opdoen." Volgens aanvoerder Luis Figo van Portugal was Oranje 'een lastige tegenstander'. „We heb ben er hard voor gewerkt. En ik denk dat we nog niet klaar zijn. Tegen Engeland in de kwartfina le kan het alle kanten op." Directeur Henk Kesler van de KNVB is teleurgesteld over de uitschakeling van het Neder lands elftal. „Het was een wed strijd die we ook hadden kun nen winnen." Binnenkort gaat hij het WK met de technische staf evalueren. „Maar grote koerswijzigingen hoeft men niet te verwachten. We gaan met de zelfde bondscoach en op dezelf de wijze de kwalificatiewedstrij den voor het EK in 2008 in. In deze talentvolle groep hebben wij het volste vertrouwen." Kesler wijst op de goede sfeer rond de wedstrijden van Oranje. „Het WK is zonder grote inci denten verlopen en de Neder landse supporters hebben in Duitsland er een feest van ge maakt, dat is in het verleden wel eens anders geweest; Oranje is weer van het volk, dat hebben we de afgelopen weken van na bij kunnen meemaken. Je kunt stellen dat de belangstelling voor het Nederlandse elftal gro ter is dan ooit." Kesler wijst erop dat Portugal 'een van de betere ploegen van Europa is'. „Tegen zo'n elftal kun je inderdaad tegen een ne- derlaag aanlopen. Ook Spanje of Frankrijk is dinsdag na de achtste finales uitgeschakeld." GPD Edwin van der Sar vond de uit schakeling tegen Portugal een gemiste kans. foto Georgi Licovski/EPA kheb gisteravond na de wedstrijd toetcen de oranje vlaggetjes opgebor- !n- Het is over en uit. Dat is niet al ten jammer, maar vooral teleurstel- Dd. Nederland heeft op dit toernooi tel te weinig gebracht. e zijn dan wel de poule des doods wgekomen, maar toen het er gister- '°nd echt op aankwam in de veldslag I Portugal gaven we niet thuis. Als deze wedstrijd hadden gewonnen, 'eren we een stap verder geweest, ear dat hebben we gewoon nagelaten. c'fs toen we een man meer hadden, konden we weinig afdwingen. Er wa ren wel een paar schoten van afstand en Cocu had natuurlijk pech met die bal op de lat, maar het raffinement ont brak. Ik was in het begin best tevreden over de opstelling van Oranje, alleen klopte de uitvoering in de eerste helft niet. De bal kwam heel weinig op het midden veld. Het probleem was de aanvoer naar de spitsen. Mathijsen had bijvoor beeld nooit contact met Kuijt. En er werd ook nooit eens een crossbal gege ven. Het verhaal van de eerste helft was dat we wel veel balbezit hadden, maar een veel te laag tempo hanteerden. En we verdedigden heel slecht. Bij die goal van Portugal had ten eerste die voorzet vanaf rechts nooit mogen komen en ten tweede had Ooijer vooruit moeten ver dedigen. Nu gaf hij ruimte weg en liep hij ook nog eens achteruit. In de tweede helft is er nauwelijks nog gevoetbald. Het was spannend ja, maar niet goed. Veel kleine overtredingen, veel kaarten en een hoop theater. Ieder een gaf na afloop af op die scheidsrech ter. Natuurlijk voelde hij het niet al tijd even goed aan en beoordeelde hij niet alle overtredingen even goed, maar om hem nu de schuld in de schoe nen te schuiven, dat gaat me wat te ver. Zoveel valt hem nu ook weer niet te verwijten. En hij heeft er toch ook gewoon twee Portugezen uitgestuurd... Nederland moet vooral de schuld bij zichzelf zoeken. De aanval is veel ge roemd tijdens dit toernooi, maar de zijkanten waren gisteren het grote probleem bij Oranje. Robben en Van Persie zijn hun directe tegenstanders nauwelijks voorbij geweest. Eigenlijk verdiende geen van beide ploegen het om door te gaan. Wat heeft Portugal nu laten zien? En dan die coach van die Portugezen, Scolari. Die heeft ander half uur vervelend lopen doen langs het veld. Ach, de conclusie moet zijn dat de minst slechte en gelukkigste ploeg heeft geWonnen. Portugal was heel ge slepen in alles. De manier waarop de ploeg op den duur ging tijdrekken was vreselijk irritant, maar wel slim. Gérard de Nooijer MAASTRICHT - Thomas Dekker neemt niet deel aan de Ronde van Frankxijk. Dat is gisteravond in Maastricht na het Nederlands kampioenschap besloten door de ploeglei ding van Rabobank in overleg met Dekker. Bram de Groot is aangewezen als vervanger. De 21-jarige Dekker zou zaterdag zijn debuut maken in de Tour. Na een sterk voorjaar waarin hij winnaar werd van de hoog aange schreven rittenkoei's Tirreno-Adriatico slaagde hij er de afgelopen weken niet in die vorm te heiwinden. „Er zijn twijfels over zijn vorm. Bij ons en bij hemzelf", liet een woordvoerder van de Rabo-ploeg weten. VLISSINGEN - Motor-crosser Rinus van de Ven heeft za terdag bij een valpartij tijdens een training in Rilland zijn sleutelbeen gebroken en enkele ribben gekneusd. De achttienjarige coureur uit Vlissingen is naar verwachting twee tot drie weken uit de roulatie. Hij mist daardoor de Grand Prix van Markelo, die komend weekeinde wordt ge reden. Van de Ven viel zaterdag waarschijnlijk doordat de wielen van zijn motor in een verschillend spoor zaten toen hij een sprong inzette. Hij landde op zijn voorwiel en kwam vexwolgens zelf naast de baan terecht. ROSMALEN - Als beloning voor haar overwinning in het Ordina Open heeft Miehaëlla Krajicek zaterdag een vipbe handeling gekregen. Zij vloog per helikopter van Rosmalen naar het vliegveld Eindhoven en van daaruit naar Londen in een privéjet. Wimbledon begint maandag. Krajicek hoeft pas op dins dag aan te treden op de All England Club, tegen de Au stralische Samantha Stosur. pagina 18 Kleine Kraai toont grote klasse MONTREAL - Het zit Christijan Albers niet mee. Eigen lijk mislukte zijn hele weekend op het circuit Gilles Ville- neuve in Montreal. Het eindigde met een crash in de eer ste ronde van de race met uitgerekend zijn teamgenoot Tiago Monteiro. De Portugees was kennelijk al met zijn gedachten bij de voetbalwedstrijd tussen Portugal en Ne derland en reed Albers recht in de flank. Over voor Al bers, Monteiro zelf kwam er met een extra pitstop af. „Ik weet niet precies wat er gebeurde,", reageerde Albers. „Tiago tikte me gewoon aan. Dat kan gebeuren, dat is ra cen." pagina 22 Ferrari moet Alonso weer laten gaan Het is een voetbalfeest, het WK, maar gisteravond even niet. Nederland en Portugal maakten er, met hulp van de waardeloze scheidsrechter Ivan ov, een schandalige vertoning van. Cristiano Ronaldo, het prachtige talent van de Portuge zen, werd uit de wedstrijd ge schopt, de schitterende veteraan Figo verlaagde zich tot een kop stoot, vier rode kaarten ontsier den de 'krachtmeting' verder. door Henri van der Steen Nederland verloor, met 1-0, en vertrekt vandaag eerloos naar huis. De supporters zitten met de kater: ze hebben drie zwakke wedstrijden gezien en een ordi nance schoppartij. Dat zal Mar co van Basten zichzelf toch wel een beetje aanrekenen? In de aanloop naar het WK werd nog regelmatig gewag ge maakt van de geweldige sfeer binnen het Nederlands elftal. Het begrip 'ideale schoonzoons' viel zelfs. Met enig wantrouwen kon je ook denken dat geen spe ler zelfs maar een druppeltje buiten de pot dorst te plassen, bang om gekielhaald te worden door Van Basten. Over ideale schoonzoons zal niemand het vooxiopig trouwens hebben. Zoals vaker was Van Bommel, een van de beste, tevens een van de smerigste voetballers van het land, gisteravond regelmatig be trokken bij ellende, was het niet als uitdeler van een schop, dan wel als bedenker van een duik die een tegenstander geel kostte. Sneijder, ook een vervelend heerschap als het tegen zit, meende zich op zeker moment natuurlijk ook te moeten laten gelden toen er nauwelijks meer gevoetbald en bijna louter gepro- voceerd werd. Van Basten hoeft als coach niet trots te zijn op de uitspatting die de confrontatie uiteindelijk werd. Het is prima wanneer een elftal een vechtmachine wordt, maar het moet niet al te letter lijk worden. Wat valt Van Bas ten, als verantwoordelijke, te verwijten? Nou, dat hij zijn spe lers slecht in de hand heeft, ken nelijk. In de poulewedstrijden hebben ze niet gespeeld zoals hij wilde, gisteravond zal hij toch ook niet hebben opgeroe pen tot het voetbalkannibalisme waar Boulahrouz de wedstrijd mee begon. In het begin van zijn regime leek Marco van Basten nog sterk op Marco van Basten: veel grapjes, veel bizarre uitspraken ('Ik doe maar wat, joh'), een re volutionair selectiebeleid en een verfrissende aanpak: hij ging voor aanvallend, dominant voet bal! Na verloop van tijd ging hij steeds meer op Rinus Michels lij ken, deed daar althans, schijn baar, een poging toe. Zijn mimiek was er een van mai mer, zijn benadering van spelers een van graniet. Van Bommel en analyse Kromkamp werden vernederd, Seedorf en Davids belachelijk gemaakt. De middenvelder van Milan werd afgeserveerd, de middenvelder van Spurs werd eerst tot aanvoerder gepromo- veerd, later niet eens meer ge beld dat hij niet was geselec teerd. En hoe zal Barry Opdam over de psychologische talenten van Van Basten denken? De basisspe ler en sterkmaker tijdens de WK-kwalificatie mocht niet eens mee naar Duitsland. Als de coach zo ondoorgrondelijk, on navolgbaar en koel is, trekken spelers zich vanzelf terug. Of gaan op zeker moment gekke dingen doen. Opnieuw kon Oranje trouwens niks met een man-meer-situa- tie, hoewel de eerlijkheid ge biedt te zeggen dat Neder land enkele keren dicht bij een goal was en voor eens het for tuin niet had dat Van Basten toch in abonnementsvorm aan zijn gat leek te hebben hangen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15