Zorgen om visstand Veerse Meer PZC PZC Een goede waardering brengt geld op Van Hecke is priester in hart en nieren Families Koets en Leendertse steken de meeste ringen -11 Uitgebreid onderzoek in gang gezet naar veranderingen Popkoor sluit seizoen af in Kruiningen Doorrijden na ongeluk met letsel Kampvuur loopt uit de hand Jongens zetten auto op zijn kant Auto's gestolen Botsing tussen scooters Vernielingen bij zwembad Tweede plek brandweer stadsgewest maandag 26 juni 2006 inrHarmen van der Werf [AMPERLAND - Sportvissers galeen zich grote zorgen over de isstand in het Veerse Meer. Er (ordt minder vis gevangen door rtranderingen die optreden uds het meer wordt ververst jet Oosterschelde-water. Ze ïezen een ideaal viswater kwijt raken. Onderzoek moet uitwij- iii of de situatie zich echt zo ramatisch ontwikkelt. )e opdracht voor het onder dek, dat een jaar gaat duren, is egeven door de visstandbeheer- [onimissie Veerse Meer. Eén van je belangrijkste vragen die ioet worden beantwoord, is ,je de in het Veerse Meer uitge ste forellen zich gedragen on- jer de nieuwe omstandigheden, ooral dankzij de forel heeft het neer al tientallen jaren een pri- aa reputatie in de wereld van sportvisseiïj, ndrukwekkend Mercy, lid van de beheercom missie Veerse Meer namens de m jprtvisserij, is blij met de stu- ienaar de visstand. Hij spreekt san 'indrukwekkende verande ringen' de laatste twee jaar. Het Veerse Meer kan sinds halverwe- 2004 via een speciale sluis in ie Zandkreekdam worden ver last met schoon én zouter Oos- zrschelde-water. De waterkwaliteit in het Veerse Meer is verbeterd, maar één van ie neveneffecten is dat zalmlui- sn in het zoutere water beter agenda STREEKA CTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl i internet I www.pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl kunnen gedijen, vertelt Mercy. Zalmluizen nestelen zich op fo rellen. Ze tasten hun conditie aan. Mercy: „Dat is een aange toond probleem." Het forellenbestand in het meer lijkt ook terug te lopen. Het ver moeden bestaat dat forellen via de speciale sluis in de Zand kreekdam 'ontsnappen' naar de Oosterschelde en bij Veere het minder zoute Kanaal door Wal cheren optrekken. De laatste ja ren zijn er daarom ook minder vissen uitgezet. Mercy is er nog niet zeker van dat er werkelijk minder forellen in het Veerse Meer zitten. Het kan ook zo zijn, denkt hij, dat ze zich hebben ver plaatst naar diepere delen. „Vroeger waren ze vooral aan de kant te vinden, omdat het wa ter daar het best was. Nu de wa terkwaliteit sterk is verbeterd, hoeven ze niet meer speciaal in de ondiepere stukken te blij ven." Het onderzoek voor de visstand beheercommissie Veerse Meer richt zich niet alleen op forel len. Ingenieursbureau Visadvies is verzocht de toestand van alle mogelijke vissporten in kaart te brengen. Een vraag is bijvoor beeld of er meer zoutwatervis- sen in het Veerse Meer voorko men; bodemvissen als schol en tong én ook harder en geep. Be keken wordt verder hoe het met de Japanse oester zit, of die zich uitbreidt zoals op de Ooster schelde, én of het mogelijk is in de toekomst mosselzaad te oog sten in het meer. Het Veerse Meer wordt drie keer bemonsterd in het studie jaar, met sonar, met een viskuil (voor vis tussen wateroppervlak en bodem) en met een boomkor (voor bodem vis). Sportvissers zijn gevraagd vangstgegevens te melden. En op drie plekken op het meer - bij de Zandkreek dam, Oranjeplaat en Schotsman - wordt het hele jaar gekeken hoeveel forellen in fuiken ko men om hun bewegingen te vol gen. Interessant is vooral of uit oudere Veerse Meer-forellen ge kweekte vissen honkvaster zijn. Die zijn gemerkt. De onder zoeksresultaten zullen de basis vormen voor een meerjarig vis- standbeheerplan. Mercy is be nieuwd. „Het Veerse Meer is al tijd een prima forellenmeer ge weest", zegt hij. „Zo'n viswater met zoveel natuur om je heen is uniek. Het zou een groot verlies zijn als dat zou verdwijnen." (OUDEKERKE - Sportcentrum Cou- jrg, 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: avegen voor ouderen; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha- nsyoga en om 10.45 uur 55+ yoga; ogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus- £n20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; ïogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu ,wr jongeren en volwassenen; iValk-Inn, 20.00 uur: Bingoavond voor door bewoners uit het Middenge- RRUININGEN - Popkoor Sea- ide Rendez Vous sluit morgen rijn seizoen af met een optreden in Ons Dorpshuis in Krui- aingen. Dat begint om 20.00 Het koor heeft een druk en suc cesvol seizoen achter de rug. Het organiseerde in februari het irste Zeeuwse Popkorenfesti- ïal en haalde een eerste prijs tij- lens het Brabantse korenfesti- 'De Fendert in vuur en Inmiddels is het gezel schap begonnen met de voorbe reidingen van zijn eerste lus- iramconcert, volgend jaar april, harvoor wordt het repertoire itgebreid met enkele nieuwe Summers. Op de Zeeuwse dag van het paard in Vrouwenpolder draait het om de paardenkeuringen. door Anita Janse VROUWENPOLDER - In de schaduw van een trailer bij manege De Een dracht in Vrouwenpolder zitten zater dag twee mannen. Ze hebben het maar over één ding, paarden. Eerste premies, kampioenen en stamboeken. Het zijn termen waar een leek niet veel van be grijpt. „Je moet wel, als je iets wilt bete kenen in de paardenfokkerij", zegt Jan Mieras uit Kapelle. „Een paard met een goede waardering brengt tenminste nog een beetje geld op." Bij De Eendracht werd zaterdag de 37-ste editie van de Zeeuwse dag van het paard gehouden. Een evenement dat staat of valt met de paardenkeurin gen die dan plaatsvinden. Aan opkomst geen gebrek. Zevenhonderd paarden verschenen in de ring voor een schoon heidswedstrijd. Aan de trailer staat een jonge merrie ge- foto Ruben Oreel duldig op haar beurt te wachten. „Yjel- le is vandaag voor het eerst op pad", zegt Mieras. „Ik ga niet vaak met mijn paarden weg, maar dit is de enige keu ring in de regio voor het Fjordenstam boek." In de ring draaft nummer 326, begeleid door een meisje in witte kleding. „Met dat paard hoop ik 36 punten te halen", vertelt Mieras, „maar het blijft een mo mentopname. Je kunt thuis nog zoveel oefenen, als ze het vandaag niet doen, dan heb je gewoon pech." De stand van de benen, de vorm van het hoofd en de gangen; het is aan de juryle den om een passende beoordeling te ge ven. Hun Engelse bolhoeden en donkere pakken moeten dat gezag nog eens bena drukken. „Dat is traditie, evenals de witte kleding van de deelnemers", legt organisator Andries de Buck uit. Regels moeten er nu eenmaal zijn als je een paardenkeuring voor negen rassen of be ter gezegd stamboeken, organiseert. „Vandaag lopen hier zevenhonderd paarden door de ring. Dat is uniek voor Nederland", zegt De Buck. „Gelukkig kunnen we elk jaar weer rekenen op een heleboel vrijwilligers. Zelfs na 37 jaar heeft iedereen weer zin om dit eve nement te organiseren. Dat is volgens mij typisch Zeeuws. Samen de schou ders eronder. In andere regio's hebben ze ons concept al vaak willen kopiëren maar dan liep het toch stuk op de orga nisatie." Een Haflinger dartelt opgewonden heen en weer over het terrein. „Ze vindt het allemaal maar vreemd", zegt Aniek Faasse. Zij helpt vandaag familie de Vis ser uit Domburg. De deelnemers zijn al weken bezig om hun paard in optimale conditie te brengen. Dat begint met een uitgebalanceerd dieet en voldoende be weging. „Vooral de vrijdag voor de keu ring is een drukke dag", vertelt Aniek. „Het tuig moet gepoetst, de paarden ge wassen en de trailers moeten schoon." En dat allemaal voor een felgekleurd ro zet. Het liefst een in de kleuren van de vlag, want dan heb je een kampioen in huis. Maar met een lagere score zijn de meeste deelnemers ook wel blij. Want het zijn vooral hobbyisten die toch wel van hun dier houden. Met of zonder ro zet. Terwijl het terrein volstroomt met be zoekers voor het middagprogramma, rij den de meeste trailers alweer de Rijke buurtweg uit. Voor de paarden van de keuring is het tijd om van een welver diende beloning te genieten. Deken van Zeeland viert veertigjarig jubileum door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Regelmatig wa ren er van die momenten in zijn leven dat de vraag terug kwam. Wil ik dit wel? Moet ik niet iets anders gaan doen. Maar telkens kwam Peter van Hecke, deken van Zeeland, op dezelfde conclu sie uit: ik wil dit écht. Van Hecke vierde gisteren in Middel burg dat hij veertig jaar geleden tot priester is gewijd. Aan de grote tafel in zijn huis in Vlissingen vertelt hij zaterdag hoe dat ging. Dat hij als kleine Middelburgse jongen uit een ka tholiek nest de huidige Petrus en Pauluskerk gebouwd zag wor den. Dat zijn vader en opa, die beiden smid waren, het smeed werk voor de kerk hadden ge maakt. Dat hij thuis met de los se kruisvormen voor het smeed werk had gespeeld en dat de ka pelaan zo'n fijne vent was. „Thuis werd intensief gebeden en ik raaktè geboeid door de kerk." En wat doe je dan als twaalfjarige jongen in de jaren vijftig? Dan ga je naar het klein seminarie. Daarna volgde het groot seminarie. „In de puber tijd kwam natuurlijk de waag: wil ik dit wel. Maar na twee jaar filosofie en vier jaar theolo gie op het groot seminarie besef te ik dat ik echt met het geloof bezig wilde zijn. Mijn argumen ten veranderden, maar de con clusie bleef hetzelfde. En nu ik terugkijk op al die jaren kan ik zeggen dat ik veertig jaar pries ter heb zitten worden." Van Hecke begon in Breda en werd daarna in Bergen op Zoom districtscatecheet en eindverant woordelijk priester. In 1990 kwam hij terug naar Zeeland, waar hij eindverantwoordelijk was voor de parochies op Wal cheren. De echte priestertaken legde hij zeven jaar geleden neer om de functie van deken te kunnen vervullen. Hij is sinds dien de verbindende schakel tus sen de verschillende parochies en pastores in Zeeland en tussen de parochies en het bisdom Bre da. Hij praat mee over bestuur lijke en inhoudelijke kwesties, maar ook over praktische zaken zoals geld en gebouwen. Daar naast richt hij zich ook op maat schappelijke ontwikkelingen Deken Peter van Hecke. die te maken hebben met wel zijn. Overleg met andere kerken is er foto Ruben Oreel eveneens. Vooral als er ingrij pende gebeurtenissen plaatsvin den, zoals de oorlog in het vo or- malig Joegoslavië en in Irak. „Tien jaar geleden hadden we het probleem dat Joegoslaven die samen bij de Schelde werk ten, haaks tegenover elkaar kwa men te staan door de oorlog. De kerken zijn toen gaan samenwer ken om het niet uit de hand te la ten lopen." Met veel plezier kijkt Van Hecke terug op de tien jaren dat hij districtscatecheet was. Hij ging onder meer de scholen langs om godsdienstles te geven. „Laatst werd ik nog door een In dische mevrouw aangesproken die me bedankte voor de bijbel verhalen. Dat deed me wel wat." Trots is hij ook op de her structurering van de parochies op Walcheren, die succesvol te ruggebracht zijn van vier naar twee parochies. Vooruitkijkend zegt Van Hecke geen carrièreambities te heb ben. „Wel wil ik op persoonlijk vlak groeien. De komende jaren wil ik meer tijd voor mezelf ma ken. Nu steek ik meer dan tach tig procent van mijn tijd in mijn werk. Ik krijg de behoefte wat te gaan doen met mijn eigen reli giositeit, bezinning." DOMBURG - Een zestigjarige fietser uit de gemeente Veere is vrijdagavond in Domburg aangereden door een auto die er meteen vandoor is gegaan. De botsing gebeur de rond half elf in de Singel. De auto sloeg linksaf de Dr. B. Vaandragerstraat in en raakte daarbij de fietser. De man liep een hersenschudding op en is voor behande ling naar het ziekenhuis gebracht. Zijn fiets is vernield. VLISSINGEN - Een kampvuur dat in de nacht van zater dag op zondag op het Nollestrand in Vlissingen werd ge houden, is uit de hand gelopen. Zo'n twintig jongeren wa ren een vuurtje begonnen op het strand, maar ook de loop planken werden in het vuur gegooid. Een 23-jarige man uit Breda gedroeg zich volgens de politie zeer recalci trant. Hij is aangehouden voor openlijke geweldpleging, brandstichting en verzet bij aanhouding. ZOUTELANDE - Vier jongens uit Vlissingen in de leef tijd van veertien tot en met zestien jaar, zijn op de vroege zondagochtend in de omgeving van Zoutelande aangehou den. Zij hadden in de Duinweg in Zoutelande de auto van een Duitse vrouw op zijn kant gezet. De politie kon ze na een achtervolging in de kraag vatten. De jongens zijn mee genomen naar het bureau en hebben inmiddels bekend. De auto is door de actie flink beschadigd geraakt. MIDDELBURG - In de Willem Arondeusstraat in Middel burg is tussen vrijdagavond en zaterdagochtend een auto gestolen. Het is een grijze Nissan Micra met het kenteken 10-PH-FG. Op de Oostkapelseweg in Serooskerke werd zaterdag omstreeks 5.40 uur een bedrijfsauto gestolen. De eigenaar werd wakker toen hij zijn auto hoorde wegrij den. Hij stapte in zijn personenauto en ging op zoek naar de andere wagen. Rond 7.10 uur vond hij die terug op de Duinweg in Oostkapelle. Het gereedschap dat in de auto lag, is niet gestolen. Wel mist hij zijn autosleutels en huis sleutels die in de onafgesloten bedrijfsauto lagen. VLISSINGEN - Twee scooters zijn vrijdagavond op het Baskensburgplein in Vlissingen met elkaar in botsing ge komen. Twee meisjes van 17 en 14 jaar oud kwamen sa men vanaf het fietspad het Baskunsburgplein oprijden. De bestuurster zag te laat dat er nog een scooter uit de Van der Helstlaan kwam. De 51-jarige bestuurder van die scooter kwam vermoedelijk te veel naar links de bocht door. De meisjes zijn met verwondingen aan de heup en benen naar het ziekenhuis gebracht. ARNEMUIDEN - Het zwembad in Arnemuiden was vrij dagavond het doelwit van vandalen. Tussen 18.30 uur en 4.00 uur is met stoeptegels de voordeur vernield. Ook is er kinderspeelgoed vernield, zijn er terrasmeubels in het zwembad gegooid en is brand gesticht in een vuilnisbak. door Sandra van de Vreugde BIGGEKERKE - Met dertig van de dertig ringen was er in Bigge- kerke weer geen kruid gewassen tegen Roald Leendertse. Hij was de enige die zaterdag in Bigge- kerke deze prestatie neerzette. Net als tijdens de laatste wed strijd in Biggekerke vorig jaar in augustus liet hij daarbij de drie broers Ronald, Rudy en Robby Koets achter zich. Dit keer staken zij alledrie 29 rin gen. Met de 29 ringen van de va der van de kampioen Erik Leen dertse en de 28 ringen van broer Leon Leendertse, werd de top zes in Biggekerke volledig gedo mineerd door twee families. En ook tijdens de verschillende kampen claimden deze zes rij ders vaak een hoofdrol. In het ochtendprogramma werd al een kamp verreden. Om deze kamp te winnen moest de tien millimeter ring gestoken wor den. Daarin slaagde Rudy Koets als enige. Ronald Koets werd tweede in deze kamp en Roald Leendertse werd derde. Na 22 beurten werden de rijders verdeeld in twee groepen die streden in de grote en kleine fi nale. Daarvoor moest men dan van de laatste acht beurten zo veel mogelijk ringen insteken om mee te kunnen doen voor een hoofdprijs. Rob Wijkhuijs zette een goede prestatie neer in de kleine fina le. Als enige nam hij in deze groep alle acht ringen mee en hij werd zonder te kampen win naar van de eerste prijs. De tweede prijs was voor Eline Francke en de derde prijs werd gewonnen door Anne van Witte- ne. In de grote finale was het weer Erik Leendertse die als beste uit de bus kwam. Hij stak in de kamp als enige de veertien milli meter ring en werd zodoende winnaar van de eerste beker. Adrie Brasser won de tweede be ker en bewees daarmee nog al tijd mee te kunnen op het hoge Biggekerkse niveau. Robby, Ro nald en Rudy Koets waren weer goed voor de derde, vierde en vijfde beker. De traditionele pollepelkamp staat altijd garant voor een groot aantal kampers. Ook dit keer weer namen zeventien van de tweeëndertig deelnemers de twee laatste ringen mee. Vaak le vert de pollepel een onverwach te yvinnaar op, maar deze keer eindigde de sti'ijd tussen twee toppers. Leon Leendertse en Ar no Francke gingen samen door in de kamp tot op de tien milli meter. Deze allerkleinste ring die bij het ringrijden beschik baar is, werd heel knap meege nomen door Arno Francke en hij werd hiermee winnaar van de mooi beschilderde pollepel. De versiering van de paarden werd in de loop van de dag geju reerd door een deskundige jury, bij de categorie trekpaarden werd het paard van Erik Leen dertse verkozen tot winnaar en bij de categorie overigen was de eerste prijs voor Marije Schrei- jenberg. Agenda Zaterdag 1 juli, ringrijden in Domburg aan de Markt van 7.30 tot 18.00 uur en in Serooskerke in de Torenstraat van 8.00 tot 18.00 uur. Sjezenrijden in Rit- them in de Dorpstraat van 14.00 tot 20.00 uur. OOSTERLAND - Een binnen brand, lekkende hydrau- liek-olie, vermiste en beknelde slachtoffers waren de hoofd ingrediënten van de brandweer wedstrijd zaterdag in Ooster- land. De zeven deelnemende ploegen, waaronder het team van stadsge west Vlissingen/Middelburg dat tweede werd, probeerden het op gezette scenario zo goed moge lijk te doorlopen. De ploeg uit Middelharnis (2082 punten) was de beste en mag op 30 septem ber naar Best voor de landelijke finale. Naast stadsgewest Vlissingen/Middelburg werd Zeeland vertegenwoordigd door debuutploegen Terneuzen en Ovezande. Die eindigden respec tievelijk op de vijfde en zesde plaats. De prijsuitreiking werd gedaan door burgemeester J. As- selbergs en Miss Kroaje 2006. Colinda Verkaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11