binnenvaart speelt grotere rol •zc Happen naar leven in de zeebodem ^oor dertigste keer bij zwemvierdaagse [00 Crime Sinterklaasdebat bol van verlanglijstjes Eenzijdig maaien hangt man de keel uit ,15 avenschapsdirecteur Van der Hart voorziet sterke groei iefstal nvestigation A £EJ\LJJA&M Woordenboekenmuseum in Sluis Vignet treft Zeeuws-Vlamingen Werkstraf wegens mishandeling ING Bank Hulst gaat dicht zaterdag 24 juni 2006 ■rGino van den Broecke 1 VAN GENT - Nippend aan jlaasje Jupiler zat Raymon- fergauwen (78) gisteravond rermoedend te kijken naar ledaille-uitreiking van de afgesloten zwemvierdaag- 'oen werd ze naar voren ge- ïn door wethouder ik van Hulle in het zonnetje «t voor haar dertig deelna- aan de vierdaagse. /ind het enorm knap, dat u [altijd zo fanatiek uw baan- zwemt. Ik ben zeer vereerd om u dit klein gedenkbordje, de zoenen en de bijhorende bloe men te overhandigen", sprak de wethouder tot de jubilaris nadat het oorverdovende applaus van de ruim honderdvijftig aanwezi gen was verstomd. Met veel plezier nam ze de felici taties, presentjes en de felbegeer de medaille in ontvangst. „Vooral door die zoenen kan mijn dag niet meer kapot", was haar onbevangen reactie. Vergauwen zwemt al heel haar leven en ook dit jaar is ze sinds de opening van het buitenbad el ke dag in 't Sasse zwembad te vinden. „Dit jaar ben ik alweer 34 keer hier geweest en trek ik altijd mijn baantje borstcrawl en schoolslag. Zo is mijn oude lijf nou eenmaal geprogram meerd." Raymonda werd in 1950 Euro pees kampioene, nam in 1952 in Helsinki deel aan de Olympi sche Spelen en was jurylid tij dens de spelen van 1984 in Los Angeles. „Schitterende ervarin gen. Ik geniet nog elke dag van het zwemmen en ga door zolang mijn gezondheid het toelaat na tuurlijk. Tot twee jaar geleden zwom ik tijdens de vierdaagse nog elke dag twee kilometer en nu nog slechts eentje. Het oude lijf kan niet meer verdragen hè", zei ze met een knipoog. Gisteravond kregen alle 150 an dere deelnemers de Vierdaagse- medaille ,die in Sas van Gent voor de dertigste keer kon wor den gehaald. Volgend jaar zal de vierdaagse weer door zwem en poloclub De Bruinvis worden georganiseerd. „En natuurlijk ben ik daar als het me goed blijft gaan ook weer van de par tij hoor om mijn volgende me daille te halen", voegde de jubi laris er aan toe. Raymonda Vergauwen foto Peter Nicolai rWout Bareman INEUZEN - Het ha- schap Zeeland Seaports it er alles aan doen om de rol de binnenvaart in de havens irsterken. Tot nu toe ging de dacht nog vooral uit naar de raart, maar directeur H. van Hart vindt dat ook het ima- an Vlissingen en Terneuzen binnenvaarthavens moet den opgepoetst. ens het congres 'De Zeeuw- lavens en de binnenvaart', ermidclag in het Schelde- iter in Terneuzen, wees Van Hart erop dat de binnen- rt een steeds grote aandeel het goederenvervoer heeft, ig jaar bijvoorbeeld was er ake van een stijging van 28 'cent, vergeleken met het jaar irvoor. De totale overslag naart met 30 miljoen ton per r de goederenverwerking via zeevaart. Jaarlijks laden en sen in de Zeeuwse havens a 23.500 binnenschepen. Van Hart vindt dat die rol van de penvaart tot nu toe veel te inig uit de verf is gekomen, wees er gisteren op dat de capaciteit van de bin- ivaart nog niet eens is be et. ingebruikname van de Wes- ichelde Container Terminal in combinatie met een inlandse binnenvaartterminal kan zor gen voor een geweldige impuls. „Wij verwachten dat tussen de 24 en 36 procent van het totaal aantal containers dat via de WCT wordt overgeslagen via de- binnenvaart wordt afgehandeld. Dat betekent een totale overslag voor de binnenvaart van 500.000 tot 700.000 twintigvoets containers per jaar." Er is meer containeroverslag op komst. De firma Kloosterboer richt een terminal in en hetzelf de doet Sea Invest in de Scaldia- haven. Van der Hart sluit ook uitbreiding van de Zeeland Con tainer Terminal van Katoen Na tie in de Braakmanhaven niet uit. „Al deze nieuwe activiteiten zullen op allerlei gebied meer ac tiviteiten in de haven genereren. Dit zal zich vertalen in meer overslag, meer werkgelegen heid, meer zeevaart en vooral ook meer binnenvaart." Met het oog op die expansie in vesteert het havenschap de ko mende tijd in een aantal voorzie ningen. Daarbij gaat het onder meer om wachtsteigers voor de binnenvaart pal achter de West- havendam van de Sloehaven en een investering van twee mil joen in nieuwe kades in Terneu zen. Daarnaast wordt gepoogd de haventarieven laag te hou den. Volgens Van der Hart kan het schap wat dat betreft de con currentie met andere havens in Nederland en België probleem loos aan. Duisburg In de marge van het congres kon digde de havenschapsdirecteur aan dat er wordt gestreefd naar nauwe samenwerking met de haven van Duisburg. Duisport is de grootsdte binnenvaart- haven van Europa en draai schijf voor de doorvoer van en naar het Duitse achterland. Van der Hart zit legio kansen. Bin nenkort gaat hij op bezoek bij president-directeur E. Staake van de haven, die gisteren tij dens het congres zijn aanpak toelichtte. )DELBURG - In de nacht donderdag op vrijdag is er sbroken in een garagebedrijf /liddelburg. het pand is een kluis wegge nen. Wat er in de kluis zat i de politie niet vertellen. Advertentie iergaarde Blijdorp heeft ringend hulp nodig bij het plossen van een mysterieuze ïoord op een neushoorn, peur mee. ij de entree ligt een dossier oor je klaar met aanwijzingen. ijk op www.diergaardeblijdorp.nl ke dag open vanaf 9.00 uur! "Lï Diergaarde BLIJDORP door Remko Tanis ROTTERDAM - Voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte wordt zand gewonnen uit kilo meters brede putten in de zeebo dem. Enkele onderzoeksschepen bekijken op dit moment of de na tuur in de Noordzee daar last van gaat krijgen. De vondst van één onbekend zeediertje kan het project aanzienlijk vertragen. Bang is hij er niet voor, Wil Borst van het Havenbedrijf Rot terdam (HbR). Maar tegelijk wil hij er niet aan denken dat de schrapers en happers die de ko mende maanden over de zeebo dem grazen wel iets vinden waar hij niet op had gerekend. „Er zitten zo'n driehonderd ver schillende soorten. Vooralsnog hebben we er geen enkele gevon den die op een beschermde lijst staat." Drie kilometer voor de kust van Hoek van Holland hapt onder- zoeksschip Area een stuk zeebo dem weg. De grauwe blubber wordt aan boord gehaald en leeggestort in een fijne zeef. Het enige leven dat erin te zien is, zijn twee witte nephtyswormen van enkele centimeters lang. Niets bijzonders. Het zand wordt weggezeefd, wat achter blijft gaat op sterk water naar het laboratorium voor verdere analyse. Op driehonderd plekken voor de kust tussen IJmuiden en Schou wen worden de komende maan den dergelijke happen genomen. Het HbR brengt ermee in kaart hoe de zeebodem er uit ziet in het gebied dat zeker iets gaat mei-ken van de enorme zandwin ning die er begin 2008 moet star ten. Bij die afgravingen wordt in vier jaar tijd 325 miljoen kuub zand omhoog gehaald. Dat ge beurt op vier plekken op zo'n vijftien kilometer uit de kust, waar nog maar weinig leven in en op de zeebodem is. Bij de zandwinning gaat veel meegeko men slib weer overboord. En daarin zit het gevaar. Wolk Het lichte slib blijft lange tijd als een verduisterende wolk door het water glijden. Hierdoor bereikt minder zonlicht de zee bodem, wat slecht is voor het le ven daar, zoals algen, slakken en schelpen. Het duurt bijna drie jaar totdat het slib zover uiteen is gedreven, dat er niets meer van te merken is. Volgens berekeningen van het HbR is het negatieve effect van het slib niet heviger dan dat van een storm. Daarbij wordt de bo venste laag van de zeebodem ook omgewoeld en vertroebelt het water. En daardoor is nog geen vis- of wormsoort uitgestor ven, benadrukt het havenbe drijf, dat al jaren verlangt naar de Tweede Maasvlakte. De resultaten van het uitgebrei de onderzoek naar leven in en op de zeebodem, worden eind dit jaar openbaar. Ze zijn onder deel van de milieu-effectrappor tage voor de Tweede Maasvlak te. De overheid gebruikt die rappor tage om te beslissen of de aanleg door kan gaan, als uit alle gege vens inderdaad blijkt dat het le ven dat in de zee zit geen onher stelbaar gevaar loopt. Zeereservaat Op de plekken waar echt wordt gegraven, is de natuur verloren. Om dat te compenseren, is een strook voor de kust van Voor- ne-Putten tot en met Zeeland be noemd tot beschermd zeereser vaat. In de vergunning voor de zand winning kunnen beperkingen worden opgelegd aan locaties of seizoenen, waarin niet mag wor den gewerkt. „Dan zijn we hoog uit wat langer bezig", zegt Borst. „Maar dat de Tweede Maasvlakte er niet komt door iets wat we nu vinden, dat is erg onwaarschijnlijk." GPD COR DE JONGE SLUIS - In het Belfort in Sluis komt mogelijk een interna tionaal woordenboekenmuseum. De stichting Johan Hen drik van Dale wil in de geboorteplaats van de grondleg ger van het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal het museum opzetten als een van de activiteiten om taal on der de aandacht te brengen. Het is de bedoeling dat er woordenboeken uit de hele wereld te zien zijn. Het mu seum is ook bedoeld om toeristen naar Sluis te halen. PvZ-Statenlid J. Hageman vestigde gisteren in de Staten van Zeeland aandacht op de plannen. Hij stelde vast dat de stichting en de gemeente Sluis het museum niet alleen van de grond kunnen krijgen. Hulp van de provincie is on ontbeerlijk. Gedeputeerde LI. van Waveren (CDA, cul tuur) kende de plannen in Sluis niet, maar hij toonde zich zeer geïnteresseerd. MIDDELBURG - Zeeland gaat op zoek naar compensatie voor de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen wanneer in Bel gië een wegenvignet wordt ingevoerd. Dat vignet bete kent dat Zeeuws-Vlamingen altijd geld kwijt zijn om an dere delen van Nederland te bereiken. Voor de Wester- scheldetunnel moet immers ook worden betaald. De PvdA in de Staten van Zeeland kaartte deze kwestie giste ren aan. Fractievoorzitter P. Holtring wees erop dat zo'n situatie zich elders in Nederland nergens voordoet. Hij vond dat de Zeeuws-Vlamingen onevenredig worden ge troffen door de invoering van het vignet, dat de Belgen vanaf 1 januari 2008 van toepassing willen verklaren. De Staten namen een motie aan (met de stemmen van de WD-fractie tegen) waarin het dagelijks provinciebestuur de opdracht kreeg de kwestie bij de Nederlandse en de Belgische autoriteiten aan te kaarten. MIDDELBURG - Een 40-jarige inwoner van Westdorpe hield gisteren in Middelburg vol zijn ex-vriendin alleen een duw te hebben gegeven. Politierechter L. van Dijke meende dat de man haar ook had geschopt en geslagen. „De zwellingen en kneuzingen kunnen niet van een duw komen." De politierechter vond de mishandeling beneden peil en veroordeelde de man tot dertig uur werkstraf, waarvan zestien uur voorwaardelijk. Verdachte zei vorig jaar 22 augustus in Hulst zijn ex in een winkel te zijn te gengekomen. „Toen ze sloeg heb ik haar een duw gege ven." Het slachtoffer had verklaard dat hij had gedron ken en door hem was mishandeld. Officier van justitie J. Zondervan eiste dertig uur werkstraf. HULST - Het kantoor van de ING Bank in Hulst gaat vrij dag 30 juni definitief dicht. De sluiting betekent een ver lies aan werkgelegenheid van vijf arbeidsplaatsen. Vol gens een woordvoerder van ING Bank in Amsterdam pro beert het bankconcern het personeel als regel in eerste in stantie elders binnen het bedrijf aan een nieuwe baan te helpen. Anders wordt men geholpen bij het vinden van an der werk buiten het bedrijf. De sluiting van het kantoor is een direct gevolg van de terugloop van het banktoerisme. Door de fiscale harmonisatie tussen Nederland en België is het voor onze zuiderburen niet langer interessant (zwart) spaargeld op Nederlandse rekeningen te hebben. Twee medewerkers nemen een monster voor het laboratorium mee. Enkele onderzoeksschepen bekijken of de natuur in de Noordzee last gaat krijgen van de zandwinning ten behoeve van de Tweede Maasvlakte. foto Roy Borghouts/GPD Onderzoek tussen Schouwen en IJmuiden vanwege zandwinning Tweede Maasvlakte door Ben Jansen MIDDELBURG - Kan het niet wat minder gretig? J. van Gin- kel (CU) had gisteren weinig op met de manier waarop zijn colle ga's in de Staten van Zeeland de voorjaarsnota behandelden. Het kwam voor een belangrijk deel neer op het uitspreken van wen sen, die gezien de financiële po sitie van de provincie goeddeels kunnen worden ingewilligd. Elk voorjaar geven de Staten aan welke nuttige activiteiten, plannen en initiatieven naar hun mening zeker in de begro ting voor het volgende jaar moe ten worden opgenomen. Elke fractie heeft wél een verlanglijst je en als de wensen door meerde re partijen worden gedeeld, is in williging bijna verzekerd. „Sin terklaas valt vroeg dit jaar", merkte ooit iemand op die de wervelende wensenshow in de Statenzaal meemaakte.Van Gin- kel had het over een 'Sinter klaasdebat'. „Dit is het moment waarop we met het dagelijks provinciebestuur van gedachten kunnen wisselen over de keuzes die zijn gemaakt en over de be leidsvoornemens voor volgend jaar, maar dat doen we nauwe lijks." Op de verlanglijstjes stonden on der meer experiment gratis openbaar vervoer (PvdA), ont wikkelingsfonds landbouw (D66), verbetering Deltawate ren (GroenLinks), reparatie pen sioenen oud-provincie-ambtena- ren (CDA) en sparen voor brede re wegen naar Westerschelde- tunnel (CU). Moties Drie wensen leefden zo breed dat er moties aan werden ge wijd: voortzetting van het Vrien dendienst-project voor mensen met psychiatrische problemen, een fonds voor monumenten en andere waardevolle gebouwen en de uitbreiding van het waters noodmuseum in Ouwerkerk. De moties werden met algemene stemmen aangenomen. Er is 12,5 miljoen euro om alle wen sen te vervullen. door Adri Klinkenberg den van de sloot moeten vrijhou den. De schuurtjes staan er al meer dan tien jaar. Het water schap is er nooit opgetreden. „Nu gaan we dat ook niet meer doen", zei beleidsmedewerkster A. Backx van het Waterschap. Volgens Backx is het niet nodig om de keur te handhaven omdat het waterschap altijd terecht kon op het terrein van Suij. Daar keek staatsraad G. Schuijt raar van op. „Uw handhaving is toch niet afhankelijk van de goedheid van mijnheer Suij. En hij klaagt er al sinds 1999 over." Suij heeft inmiddels het water schap op een andere manier le ren kennen. Hij kreeg een dwangsom van 125 euro voor el ke dag dat hij weigert het water schap toe te laten. De dwang som kan oplopen tot 5000 euro. Suij heeft de Raad van State ge vraagd de opgelegde maatregel te vernietigen. Omdat de inwoner van Koe wacht dwars ligt is de sloot sinds 2003 niet meer gemaaid. Uitspraak volgt. DEN HAAG - Bewoner E. Suij van de Tragel in Koewacht heeft er genoeg van om jaarlijks voertuigen van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen op zijn per ceel toe te laten voor onderhoud aan de sloot achter zijn huis ter wijl de eigenaren aan de over kant het waterschap nooit over de vloer krijgen. Suij is er zo boos over dat hij de zaak heeft voorgelegd aan de Raad van State, de hoogste rechtbank voor geschillen tus sen burgers en de overheid. Suij moet een keer in de twee jaar de maaimachines van het waterschap toelaten. Het jaar daarop zijn de eigenaren van de overkant aan de beurt. Maar daar kan niet gemaaid worden omdat de mensen er aan de sloot kant illegaal tuinhuisjes hebben geplaatst en siertuinen hebben aanlegd. Volgens de water schapskeur moet een strook van zeven meter breed aan weerszij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 75