Schiphol: een wereld op zich 1 W21 Gezond in de zon m o zaterdag 24 juni 2006 Europese verzekeringskaart In het buitenland wordt een Nederlands pasje van een zorgverzekeraar niet altijd herkend of erkend. Dat probleem is te ondervangen door bij maatschappij een Europees pasje aan te vra gen. Sinds 1 januari dit jaar zijn verzekeraars verplicht om deze EHIC-kaart (van European Health Insurance Card) gratis te verstrekken als daar om gevraagd wordt. Volgens de onafhankelijke vergelijkingssite voor verzekeringen wijzen verzekeraars nog nauwelijks op die mogelijkheid. Terwijl het in het buitenland soms het verschil kan uitma ken tussen een (dure) behandeling zelf voor schieten of niet. De EHIC-kaart is geldig in de Europese Unie, Noorwegen. IJsland, Liechtenstein en Zwitser land. Voor diverse verzekeraars is de kaart aan te vragen via www.EHIC.nl of anders de eigen maatschappij. Let wel, het gaat om een indivi duele kaart dus elk gezinslid moet een eigen EU-kaart aanvragen. www.verzekerinqssite.nl door KYRA GOEDE Over de werking van zon licht bestaan veel misver standen. Toch ontkomt niemand in de zomer maanden aan de positieve en negatieve invloeden van de zon. Als extra baga ge voor vakantiegangers hebben wij enkele waar- en onwaarheden op een rijtje gezet. Zon is gezond Waar. Zonlicht zorgt naast een goed gevoel, voor een extra vi- taminestoot. Zodra de zonne stralen de huid raken, neemt de productie van vitamine D toe. Hoe feller de zon, hoe meer vi tamine D wordt aangemaakt. Vitamine D zorgt voor sterke botten en tanden. Een kwartier tje felle zon per dag is voldoen de voor een gezonde dosis vita mine D. Daarna is extra be scherming van de huid belang rijk, met een anti-zonnebrand middel of kleding. Eén keer goed verbranden, daarna kun je zorgeloos bruin worden Niet waar. Verbranden brengt de meeste schade toe aan de huid. Zonnebrand is vergelijk baar met een eerstegraads ver branding. De huid blijft op de beschadigde plekken extra kwetsbaar. Met op de lange termijn een sterk verhoogd risico op huid kanker. Voorkom verbranding te allen tijde, blijf smeren of be dek de huid. Ook de reeds gebruinde huid biedt onvoldoende bescher ming tegen UV-straling. Sme ren met een lagere factor blijft dan verstandig In de schaduw hoef ik me niet in te smeren. Niet waar. Ook in de schaduw kun je verbranden. Zonnestra len bereiken de huid zelfs on der een parasol. Een wolkendek biedt evenmin bescherming tegen UV-stralen. Het is dan ook belangrijk om tijdens alle vakantieactivitei- Extra's in de auto Beschermd op reis Sommige vakantielanden moetje echt alleen bezoeken als je de juiste prikken hebt gehaald en (malaria)pillen slikt. Toch gaan nog altijd heel veel Nederlanders onbeschermd op reis. Ook naar Turkije dat niet geheel risicoloos is. Heel veel mensen weten ook niet eens dat veel zorgverzekeraars de kosten van vaccinaties (deels) vergoeden, zeker nu honderdduizenden vanwege het nieuwe zorgstelsel naar een ande re maatschappij zijn overgestapt. Welke maat schappij wat vergoedt, is terug te vinden op in ternet: www.qezondopreis.nl Of er voor een vakantieland vaccinaties of an dere bescherming nodig is, weet de huisarts en de plaatselijke GGD. www.lcr.nl Voor veel mensen begint de vakantie op luchthaven Schiphol. Een stad zonder bewoners, waar je als passagier bijna tijd tekort komt. Wat vind je er zoal? Hnnr REDACTIE REIZEN I Door de technologische vooruitgang zou vliegen steeds eenvoudiger moe ten worden. En dus min der tijd in beslag moeten nemen. Maar de aanslagen van 11 september zorgden wereldwijd voor een strenger beleid op luchthavens. Met langere in- checktijden en paspoortcontroles als gevolg. De opmerking 'twee uur vante- voren aanwezig zijn' was vaak over dreven, maar is inmiddels een voor waarde. Tijdens de grote vakantiedrukte is het juist de kunst om als vakantieganger niet gestresst te raken. Mirjam Snoer- wang, woordvoerder van Schiphol. 'We zetten bij de wachtrijen allerlei soorten vermaak in. Denk aan goochelaars, clowns en zan geressen die de reizigers entertainen. Gedurende het WK hebben we bij di verse horecagelegenheden breed- beeldschermen staan en diverse wed strijden waar reizigers aan mee kun nen doen.' De visie van Schiphol is gebaseerd op een concept waar iedere reiziger iets van zijn gading vindt. Zo staat gemak centraal voor de Nederlandse vakan tieganger, terwijl voor de transferpas sagiers Holland als vakantieland wordt gepromoot. Casino Gokje wagen? Wie daar zin in heeft, kan al vanaf half zeven 's morgens te recht. Schiphol heeft twee casino's met jackpot-automaten, roulette en blaclcjack-tafels: een bij de B-pier en een tussen de E- en F-pieren. Wel legiti matie meenemen (en niet al je vakan tiegeld vergokken, natuurlijk): 18 jaar is de minimum-leeftijd. Kunst Het Rijksmuseum heeft tegenwoordig een officiële dependance op Schiphol, die gratis toegankelijk is. Die vesti ging zit langs de zogeheten Holland Boulevard, tussen de E- en F-gates, op de eerste verdieping. Regelmatig zijn er nieuwe exposities te zien. Verspreid over Schiphol zijn'tot en met december nog mini-tentoonstel lingen te zien over het leven en werk van Rembrandt. De luchthaven expo seert op verschillende plekken overi gens ook moderne kunst, onder ande re van Hugo Kaagman en Mark Brus- se. Shops Shoppen tot je erbij neervalt. Schip hól telt - achter de paspoortcontrole - tegenwoordig ruim 75 winkels. Daar worden een slordige 140.000 artike len verkocht, van cd's en dvd's tot hor loges en gadgets. En die worden alle maal verpakt in die bekende gele See Buy Fly-tassen. Wat veel mensen niet weten, is dat je sommige (grote) aan kopen niet per se mee hoeft te nemen op vakantie, maar gewoon bij terug komst in Nederland weer op kunt ha len. Om voor deze 'pick up on re turn-service' in aanmerking te ko men, moetje wel meer dan 45 euro be steden en binnen de Europese Unie reizen. Taxfree kopen is er tegenwoordig niet meer bij, maar onder het See Buy Fly-label worden producten nog tot 35 goedkoper aangeboden dan lokale prijzen. (En o ja, het personeel in de shops wordt geacht minimaal drie ta len te spreken.) Eten drinken Reizen maakt hongerig, en dus weet Schiphol wel raad met de inwendige mens. Wie iets wil nuttigen, kan neer strijken in een seafood winebar, een energybar, een Ierse pub, een nood les-bar, een a la carte-restaurant en nog veel, veel meer. Je kunt op Schip hol wokken, maar ook oesters, sushi en pannekoeken krijgen. In de loun ges 2 en 3 bevinden zich food courts. In lounge 1, ter hoogte van de D-pier, is het vroegere Paleis voor Volksvlijt nagebouwd als pittoresk grand café. Communicatie Verslaafd aan de digitale snelweg? Op twee plaatsen beschikt Schiphol te genwoordig over een hoogwaardig Communications Centre: een op de be gane grond bij pier C en een op de eer ste verdieping ter hoogte van pier B. Je kan er je eigen laptop inpluggen of on line gaan via een van de beschikbare schennen (surfen: vanaf 3 euro per 15 minuten). Verder zijn er wifï-mogelijkheden en heeft men er zelfs een compleet inge richt kantoor beschikbaar. Inmiddels maken ruim 40.000 passagiers per maand gebruik van het Communica tions Centre. Wegbrengers Liefst zou je natuurlijk zelf ook op va kantie gaan (misschien ben je dom weg later aan de beurt), maar soms Schiphol is altijd al druk maar in het laatste weekeinde van juli worden steevast re cords gebroken. foto GPD/Harmen de Jong De uitslag: o Een maand 34% 0 Drie weken 29% 0 Twee weken 20% 0 Een week 6% Meerdere maanden 5% Langer dan een halfjaar 4% 0 Een paar dagen 2% Elk land stelt zijn eigen eisen aan spullen die verplicht in een auto aanwezig moeten zijn. In Spanje en Zwitserland bijvoorbeeld moeten be stuurders die een bril dragen ook altijd een re- servebril bij zich hebben. Idem dito voor dra gers van contactlenzen. Een veiligheidsvestje is in steeds meer landen ook verplicht. In Oostenrijk, Kroatië Italië, Spanje en Portugal moet zo'n hesje met reflec terende strepen voorhanden zijn. Dit hesje moet de bestuurder dragen als hij bij pech of een ongeval de auto verlaat. Hoewel het in Nederland niet verplicht is om een brandblusser, gevarendriehoek of verband doos in de auto te hebben, kunnen ze wel van pas komen. Er zijn echter ook landen waar de ze attributen wel degelijk in de auto aanwezig dienen te rijn. Een brandblusser moet in: Bul garije, Estland, Griekenland, Letland, Litou wen, Polen, Rusland, Turkije en Wit-Rusland. De gevarendriehoek moet mee naar: België, Bulgarije, Denemarken, Finland, Griekenland, Hongarije, Joegoslavië, Kroatië, Letland, Mace donië, Oostenrijk, Polen, Portugal, Roemenië, Rusland, Slovenië, Slowakije, Spanje, Tsjechië, Turkije en Wit-Rusland. En tot slot de verbanddoos. Verplicht in: Est land, Grieken- -i--— land, Honga- rije, Joegosla vië, Kroatië, Letland, Litou wen, Macedo nië, Oosten rijk, Roeme nië, Rusland, Slovenië, Slo- wakije, Tsje- In steeds meer landen verplicht: chië, Turkije een veiligheidshesje. foto GPD en Wit-Rus land. Schiphol biedt ook altijd nog het vertier van vliegtuigen kijken. kom je alleen op Schiphol als 'afhaler' of'wegbrenger'. Voor het bijna-vakan- tiegevoel kun je dan de lucht van kero sine opsnuiven op het Panoramgter- ras, dat te bereiken valt vanuit de ver trekhal. Op het panoramaterras (vrij entree) hoor je de motoren loeien van de vliegtuigen die aan de gates staan en zie je verderop hoe de grote vogels met veel gebulder het luchtruim kie zen. Doet het altijd goed bij de klein tjes. Wegbrengers die na het uitzwaaien tot de ontdekking komen dat ze in de opwinding vergeten zijn hun bood schappen te doen, kunnen terecht op Schiphol Plaza, het winkelcentrum dat boven het NS-station ligt - en dus ook voor niet-passagiers toegankelijk is. Tussen de zeventig winkels daar (open van zeven uur 's ochtends tot tien uur 's avonds) bevindt zich ook een supermarkt die dagelijks van zes uur 's ochtends tot middernacht ge opend is. Medische dienst Tot slot: Au! Daar sta je dan. Klaar om te vertrekken. Blijf je met vinger tus sen de deur van het toilet zitten. Laat iemand zijn koffer (met vijftien kilo overgewicht) op je voet stuiteren. Blijk je een paar belangrijke prikken vergeten. Wees dan gerust: in vertrek- Wachten met je juist gedane aankopen. hal 2 (links, op de eerste verdieping) is Airport Medical Services gevestigd. Da gelijks vierentwintig uur geopend, ze ven dagen per week. En na de behan deling (of de prik) dan natuurlijk er gens een neut nemen tegen de schrik: op Schiphol is altijd wel ergens een bar open. TIP: Parkeren op Schiphol kost een vermo- foto ANP gen, zelfs als de auto op lang parkeren ge stald wordt. Maar wie vooraf via internet een plekje reserveert, kan toch wat geld be sparen. De auto moet dan wel een bepaal de tijd blijven staan. De prijs bedraagt voor 8 dagen 47,50 euro, voor 15 dagen 85 eu ro en voor 22 dagen 110 euro. Er moet wel met een creditkaart betaald worden. Op de site www.schiphol.nl staat meer over de andere voorwaarden. ten, strand of stad, de huid goed in te smeren. Met waterproof-producten is insmeren na het zwemmen niet nodig. Niet helemaal waar. Net als 'ge wone' zonbeschermers verlie zen ook waterproof crèmes na enige tijd hun werking bij zwemmen of transpireren. Ook met waterproof middelen is het belangrijk om het li chaam iedere twee uur op nieuw in te smeren, ook op het einde van de dag. Houd daarbij altijd rekening met een inwerk- tijd van minimaal 20 minuten. Kinderen hebben de hoogste bescherming nodig Waar. Kinderen tot 15 jaar heb ben, ongeacht het huidtype, de hoogste bescherming nodig, met factor 20 tot 30. Zolang een kind in de groei is, gaat de celdeling snel. Huidcellen die beschadigd zijn door verbran ding in de zon, krijgen onvol doende tijd om te herstellen. Hierdoor krijgen de huidcellen Vakantiefiles Helaas horen files af en toe bij de vakantie. Soms kunt u dan wel een voerproefje van de zon nemen. Waar staat u het langst vast in Europa als u op vakantie gaat? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Weg voor een maand L Een maand vakantie vieren. Dat is de ideale vakantieperiode volgens de laatste graadmeter. We vroegen: hoe lang duurt uw ideale vakantie? foto ANP Zoek tijdig de schaduw op. onzichtbare 'littekens' met op latere leeftijd een grotere kans op huidkanker. Zonbescherm- de kleding biedt overigens nog altijd de beste bescherming te gen UV-straling. Het huidtype bepaalt welke beschermingsfactor je nodig hebt foto GPD Gedeeltelijk waar. De beste be scherming tegen de schadelij ke invloeden van zonlicht, ver schilt niet alleen per huidtype. Ook de bestemming en het type vakantie spelen een rol. Een blonde strandliefhebber met huidtype 2 aan de Spaanse kust heeft nu eenmaal een an dere bescherming nodig dan een donkerharige met huid type 4 op stedentrip in Zwe den. De juiste bescherming bepa len? Kijk dan eens op www.verantwoordzonnen.nl of voor een uitgebreide test op www.voor- oma.nl/lijfenleden/verstandiqz onnebaden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51