et liefde en geduld gerestaureerd Oude hofstede bij Nieuw- en Sint Joosland Vanuit het zwembad zag ik de herten kijken Jl; ondom Nieuw- en Sint Joosland slin- igert de Binnendijk. Wie daar toevallig Sdt' ad sned cde neiginë om het gaspe- aal los te laten en zich te vergapen aan de iiide boerderijen in de polder. Die van Su- anne en Peter Joosse in het bijzonder. Zij nachten hun 'hofstede' met veel liefde en [eduld terug in oude staat. Soms rijden de mensen bijna de dijk af van nieuwsgierig heid", vertelt Suzanne. Ze vindt het geen probleem. „Het is juist leuk om te zien dat anderen zo genieten van ons erf." In de zomer van 1993 kochten zij de ruim driehonderd jaar oude boerderij, om er pas later achter te komen dat hun nieuwe optrekje op de monumentenlijst stond. Dat was een meevaller, want zonder steun van de over heid had hun boerderij er nu waarschijnlijk heel anders uit gezien. „Dan waren we ook gaan verbouwen, maar hadden we het minder goed kunnen doen", vertelt Peter. Het eerste jaar stond vooral in het teken van de subsidieaanvraag. Toen in 1995 groen licht werd gegeven, kon de restauratie be ginnen. Voor die tijd waren Peter en Suzanne alvast voor zichtig begonnen met slopen. „Door de jaren heen is er veel vervangen en toegevoegd aan het huis, daardoor is de eenheid verloren gegaan", legt Suzanne uit. De klok werd voor de Nieuw- landse boerderij terug gedraaid naar het jaartal 1676, het oor spronkelijke bouwjaar van de boerderij. Dat was zo'n 45 jaar na de inpoldering van het ge bied. De hele nieuwe polder werd in die tijd verdeeld onder adellijke of in ieder geval kapi taalkrachtige burgers. Dat zie je nog steeds. Aan de voor die tijd royale afmetingen van het huis bijvoorbeeld, aan de ijsselsteen- tjes en aan de hoge, mooi afge werkte balkenplafonds. Peter en Suzanne brachten het huis stap voor stap terug in haar oorspronkelijke staat. „Ik dacht; ik heb twee handen. We gaan er gewoon aan beginnen", - zegt Peter. Hij hield de moed er in. Ook toen het allemaal wat langer ging duren dan voorzien. „In een oud huis weet je nu een maal nooit helemaal waar je aan begint." Ze begonnen met de buitenboel; het vervangen van de raamkozij nen en het restaureren van de gevels. Boven de voordeur was het metselwerk verzakt, daar moest een nieuw stuk muur ge metseld worden. Niet met de wa- terpaslijn, maar volgens de loop van de voeg. Die voegen werden allemaal uitgeslepen en van nieuw voegsel voorzien. Ook het pannendak werd gelicht. Won der boven wonder moest hier na driehonderd jaar geen plank ver- vangen worden, maar een behan deling tegen de houtworm kon geen kwaad. Authentiek Na de buitenboel was de binnen kant aan de beurt. Daar troffen Peter en Suzanne tot hun verras sing nog een paar verborgen, authentieke details. „Onder de houten vloer van de opkamer la gen oude boerenplavuizen", ver telt Suzanne. „In de kamer en zelfs in de tuin vonden we later nog een partij. Bij de vondst in de achtertuin kwam ook een aar dewerken pot boven water. He laas zonder inhoud." De plavuizen kregen een plaats- De gerestaureerde hofstede aan de Binnendijk in Nieuw- en Sint Joosland. foto's Ruben Oreel je in de hal die dwars door het huis loopt. In de hal werd ook een rond trapje gemetseld rich ting de opkamer, het vroegere domein van de meid. Via dit op trekje is de eerste verdieping te bereiken. Die was aanvankelijk nog helemaal open en diende vroeger als opslagplaats voor het graan. „We hebben ontzettend veel hulp gehad bij de verbouwing, maar we hebben onze eigen han den ook flink laten wapperen", aldus Peter. Dat hij een vrouw heeft die niet van stilzitten houdt, daar is hij inmiddels wel achter. Suzanne zorgde zelf voor de afwerking van de ruim tes. Eind 1996 was het huis af en konden Peter en Suzanne ein delijk een zucht van verlichting slaken. Maar dat deden ze niet. Nog diezelfde winter werden bij de h'öutkachel alweer nieuwe plannen gesmeed. Dit keer voor de schuur die nodig gerestau reerd moest worden. Door een bom tijdens de Tweede Wereld oorlog was het achterste gedeel te van de schuur niet meer in ori ginele staat. Bovendien was het dak dringend aan vervanging toe. Dat bleek niet te behappen zonder steun van de gemeente. „Alleen het rieten dak kost al een ton", verklaart Suzanne. Een mooie aanzet vormde de rao- numentenprijs, die het tweetal in de herfst van 1996 voor hun schuur in de wacht sleepte. Daardoor konden Peter en Su zanne weer 12,500 euro aan hun budget toevoegen. Al met al heb ben subsidies zo'n 60 procent van de kosten gedekt. En door alles zo veel mogelijk zelf te doen, hielden de Joosses het be taalbaar. „Het is ook een kwestie van keu zes maken. Tijdens de verbou wing zijn we haast niet op va kantie geweest." Peter en Suzan ne hadden het er voor over. „Je hebt hier zoveel rust en ruimte. We kijken aan de achterkant zo de polder in, dat is alle seizoe nen schitterend", vertelt Suzan ne. „Maar je moet het ook niet teveel romantiseren," zegt Peter nuchter. Wat hem betreft is zijn woonsituatie niet direct bepa lend voor zijn geluk. „Natuur lijk genieten we hier van, maar in ander-huis zou ik niet minder gelukkig zijn." Bovendien komt bij het leven op de boerderij ook veel onderhoud kijken. „Ik kom zelf ook van een boerderij, dus ik wist dat wel. Toch wordt dat nog te vaak onderschat", vindt Suzanne. Nog steeds verzetten zij heel wat werk op het erf. Maar met drie kinderen heeft Suzanne in middels wel wat dingen uitbe steed. „Het snoeiwerk in de tuin bijvoorbeeld, daar is op een ge geven moment geen beginnen meer aan", zegt zij. Niet voor niets bestaat een groot deel van de tuin uit gras. In samenwerking met Stichting Landschapsbeheer Zeeland werd verder gekozen voor een streekeigen beplanting. Daar door prijkt op het erf nu een windhaag met vlierbessen en sleedoorn. De oude boomgaard en de Lindebomen naast het huis kregen de Joosses ge schenk. Die hebben hun dienst al ruimschoots bewezen, niet al leen tijdens herfststormen, maar ook tijdens warme dagen zoals afgelopen week. Het enige dat nog ontbreekt op het erf zijn de dieren. „Maar bin nenkort komen er kippen en kat ten", vertelt Suzanne. „En ja, we hebben af en toe pok lea se-schapen van de buurman. Dat is wel zo makkelijk." Anita Janse Het gezin Joosse bewoont een boerderij uit 1676. Lelie bijlagen: 0113-315680 Lpzc.nl U|:redactie@ pzc.nl Lus 31/4460 AA Goes Ltentie-exploitatie: j-en Midden-Zeeland: 0113-315520; is-Vlaanderen: 0114-372770; {,'naal: 020-4562500. terdag 24 juni 2006 Ontwerper Schilte wil verrassen DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen Ze zijn net thuis, dus dat komt voor ons mooi uit. Nog enigszins bezweet van hun moutainbiketocht vertellen ze over hun pand. Gelegen aan de voet van de duinen in Westenschouwen. Jan Smit (63) en echtgenote Liesbeth (57) geven het eer lijk toe. Het was niet de riante villa waar ze voor vie len, maar de plek. Jan: „Ik vond het huisteerst zelfs vre selijk. Het is een soortement Rietveldhuis. Ik vind Riet veld erg mooi, maar dit... Och ja, toen hebben we ge dacht 'we maken het gewoon lekker binnen', want waar vind je nog zo'n heerlijke plek als hier." Liesbeth vult aan: „Je zit niet in zo'n kring huizen, we staan lek ker wat los." Het paar kocht het huis zo'n twee jaar geleden. Na een half jaar verbouwen was het naar wens. Jan: „Het is een huis uit de jaren zestig. En er zat bijvoorbeeld een zitkuil in de woonkamer." Liesbeth: „Ja, vreselijk. Die is nu gelukkig verdwenen," In de ruime woonkamer met veel glas lopen de twee goedgevulde katten Frommel en Speedy ('het zijn zus sen') al kopjesgevend rond. „Ze zijn een jaar of twaalf en heel erg lief." Het echtpaar Smit komt uit Barendrecht waar het een jaren dertighuis bewoonde. Liesbeth: „Het was wel even wennen, van zo'n oud huis met van die overstek ken naar dit hele strakke. Maar aan de andere kant, dit is wel makkelijker. Als het waait en regent hoeven we niet in de goten te laten kijken of er bladeren in liggen die de boel verstoppen." Er was één element aan het huis waar beide echtelie den wel direct voor vielen, het binnenzwembad. Zeker Liesbeth is erg sportief. Ze gaat iedere ochtend 'een ki lometertje of tien hardlopen' en eens per week gaat ze samen met Jan mountainbiken. Het zwembad, met fit ness-apparaat ernaast, biedt weer een geheel ander soort beweging. „Er zit een jetstream in het bad, en die is heftig hoor. Als je daar tegenin moet zwemmen, ben je echt bezig." Blikvanger is de muurschildering aan de lange wand naast het bad, een Schouws duinland schap. Jan: „Die zat er al in en die hebben we zo gela ten. Mooi toch." Het zwembad heeft een fraai uitzicht op de tuin en de achtergelegen duinen. „Ik lag laatst in het zwembad en in de duinen zag ik twee hertenkopjes naar me kijken. Dat is toch schitterend", vertelt Jan nog nagenietend. Vanuit de schuifpui stap je zo op een houten vlonder met comfortabele buitenfauteuils en enorme potten la vendel. Ook bij de gelijkvloerse slaapkamer van de echtelieden betreed je zo een gemeubileerd houten terras. De slaap kamer is uitgevoerd in lila. „We slapen onder de Klei ne en de Grote Beer", wijst Liesbeth op de minuscule lampjes in het plafond. Als ze die lampjes aandoet, zie je inderdaad een sterrenhemel boven de echtelijke sponde. Rondom de villa ligt een fraai aangelegde tuin van zo'n 1600 vierkante meter. Hoewel de tuin er uitstekend ver zorgd uitziet, is dat niet omdat beide Smitjes 'groene handen' zouden hebben. Liesbeth: „We hebben een tuinman die iedere week komt. Hij is met ons meege gaan vanuit Barendrecht. Hij heeft schoonouders in Re- nesse en staat op een camping vlakbij." Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31