Mooiste overwinning ooit twijfelt over start in TT PZC Rossi De erfenis van Manoio Santana Finale Ancic - Hernych Armstrong gaf gebruik EPO toe Ross: Genotmiddele niet op de dopinglijs- Krajicek naar finale Rosmalen na zege op Dementjeva Petrova niet naar Wimbledon m )c Henin te sterk voor Clijsters Recordscore handboogschutters Krajicek legt bestuursfunctie neet18 Yao Jie uitgeschakeld in Taiwan Hockeyers naar finale Krajicek begint tegen Stosur Kritiek op prijzengeld Wimbledon Timman neemt wraak op NK Den Bakker niet naar Tour Race-asfalt te koop Belgische atlee langer vast zaterdag 24 juni 2006 ROSMALEN - De finale van het enkelspel mannen in het Ordina Open in Rosma- rent Serra met 6-2 7-6 (tiebreak 7-3). Eerder op de dag won Ancic, die als derde len gaat tussen titelverdediger Mario Ancic uit Kroatië (foto) en Jan Hernych uit was ingeschaald, van de Cyprioot Marcus Baghdatis met 6-4 7-6 (4). Tsjechië. De ongeplaatste Hernych versloeg in de halve finale de Fransman Flo- foto Ruud Verhalle/ANP LONDEN - De Russische tennisster Nadia Petrova hij zich wegens een blessure moeten afmelden voor Wirnbl don. De nummer vijf van de plaatsingslijst heeft nog| veel last van haar lies. Petrova liep de kwetsuur vlak vJ Roland Garros op. Ze verloor in Parijs in de eerste ron van de Japanse Akiko Morigamï en is nog altijd niet he steld. Vorig jaar haalde Petrova de kwartfinales op Wij bledon. ANP/RTR RIJI iwle EASTBOURNE - Justine Henin-Hardenne lijkt kis voor Wimbledon. De Belgische tennisster bewees dat g teren in Eastbourne door in de halve finale haar landgea 'iut te Kim Clijsters te verslaan. In de derde set was de W;i se. Ze deed niets meer fout: 6-3 5-7 6-1. In him onderlig"ir vergelijk, dat inmiddels 21 partijen telt, leidt Henin; met 11-10. In de eindstrijd staat ze tegenover de Rus i°'s sche Anastasia Miskina, die ook een landgenote uitscl ®ren kelde. Svetlana Koeznetsova: 6-4 2-6 6-4. ANP z in o SAN SALVADOR - De Nederlandse handboogschut!; »er hebben bij de wereldbekerwedstrijd in San Salvadorl e'f Europees record op het onderdeel compound verbete; Peter Elzinga, Fred van Zutphen en Emiel Custers ks men in de kwalificatieronde tot 4166 punten. Het oude; cord was sinds juli 1998 met 4143 punten in handen; ie! Engeland. De Amerikanen scherpten met 4202 pur; nt hun eigen wereldrecord aan. In het individuele kl; ment was Peter Elzinga na vier afstanden met een vijL plaats (1392 punten) de beste Nederlander. ANP ir|e urn AMERSFOORT - Richard Krajicek heeft besloten functie als bOndsbestuurslid Toptennis bij de KNLTB december neer te leggen. Een nieuwe wending in zijn kelijke carrière zou kunnen conflicteren met de bestuij functie. De oud-Wimbledonwinnaar heeft plannen om een sportmanagementbureau te gaan werken. Kraji liet weten het te betreuren dat hij afstand moet nen van zijn bestuursverantwoordelijkheid. Hij zal zich ambassadeur wel blijven inzetten voor de KNLTB. AH TAIPEI - Badmintonster Yao Jie heeft zich niet wetof6: plaatsen voor de halve finales van de Taiwan Open, Nederlandse bood in de kwartfinales knap tegenst aan olympisch kampioene Zhang Ning, maar moest 19-21 28-30 buigen voor de Chinese favoriete. ANP m' KUALA LUMPUR - De Nederlandse hockeyers het!en vrijdag de finale bereikt van het invitatietoernooi oe Sultan Azlan Shah Cup in Maleisië. Oranje versloeg ii halve eindstrijd India met 1-0. Roderick Weusthof nu ln! te in de 64e minuut het doelpunt. Nederland speelt i 'uc gen in de finale in Kuala Lumpur tegen de winnaar het duel tussen Nieuw-Zeeland en Australië. ANP LONDEN - Michaëlla Krajicek begint op Wimbledon met een partij tegen de Australische Sa- mantha Stosur. Dat wees de lo ting uit die gisteren verricht werd. Het toernooi begint maan- dag Als Krajicek haar openingsduel tegen de nummer 50 van de we reld wint, wacht haar een ont moeting met de winnares van de wedstrijd tussen de als eerste ge plaatste Francaise Amelie Mau- resmo en de Kroatische Ivana Abramovic. De 22-jarige Stosur staat bekend als dubbelspecialis- te. De nummer één van de we reld op de dubbelranglijst be haalde in deze discipline dertien titels, waaronder dit jaar Ro land Garros. Melle van Gemerden kreeg de Britse qualifier Joshua Goodall als eerste tegenstander. Bij een succesvol begin speelt Van Ge merden tegen de Amerikaan Mardy Fish of diens landgenoot Robbv Ginepri. Titelverdediger Roger Federer wacht een pittige start. De Zwit serse topfavoriet treft in de eer ste ronde de Fransman Richard Gasquet. In de tweede schifting stuit hij bij een zege op de win naar van het duel tussen de Zweed Robin Soderling en de Britse publiekslieveling Tim Henman. ANP BRUSSEL - De vrouwencom missie van het Europees Parle ment vindt het onterecht dat vrouwen minder prijzengeld kunnen verdienen dan mannen bij het tennistoernooi in Wimble don. Een mannelijke winnaar krijgt 943.500 euro, een vrouw 40.000 euro minder. Op voorstel van Europarlementslid Kartika Lio- tard (Socialistische Partij) heeft de parlementscommissie een bo ze brief gestuurd aan de toer- nooiorganisatie. Liotard vindt bovendien dat het prijzengeld „sowieso belache lijk hoge bedragen zijn voor een potje tennis." ANP HILVERSUM - Schaker Jan Timman heeft wraak genomen voor zijn tot dusver povere op treden in het Nederlands kam pioenschap. De Amsterdamse routinier boek te in de zesde ronde zijn eerste winstpartij. De Oegstgeestse grootmeester Jan Smeets was het slachtoffer. Loek van Wely versterkte zijn ti- telaspiraties door een zege, met zwart, op Jan Werle. Zijn ene concurrent Tiviakov won ook, maar de ander, Ivan Sokolov, kreeg klop van Daniël Stellwa- gen. Friso Nijboer pakte voor de tweede achtereenvolgende dag een vol punt. Ditmaal met zwart tegen Erwin L Ami. ANP MAASTRICHT - Maarten den Bakker is door de ploegleiding van Milram niet opgenomen in de selectie voor de Tour. Teambaas Gerrie van Gerwen gooit de deur nog niet helemaal dicht: „We houden nog een slag om de arm. Mocht Maarten zon dag Nederlands kampioen wor den dan wordt hij alsnog een be- spreekgeval." Met het afvallen van Den Bak ker en Leon van Bon (Davita- mon) stopt het aantal Neder landse deelnemers bij acht. Mi chael Boogerd, Erik Dekker, Thomas Dekker, Pieter Wee ning, Joost Posthuma (Rabo bank), Koos Moerenhout (Phonak), Steven de Jongh en Bram Tankink (Quick-Step). ANP door Cilya van der Kooy ROSMALEN - Michaëlla Kraji cek behaalde gisteren haar mooi- te overwinning ooit. Na de heroi- sche zege (1-6 7-6 6-4) op het grastoernooi in Rosmalem op de Russische favoriete Elena De mentjeva, kon de 17-jarige Ne derlandse vreugdetranen niet be dwingen. Vandaag speelt Krajicek de fina le tegen een andere Russin, Di- nara Safina. De 20-jarige zus van Marat Safin is 17e van de wereld. Kraiceks toernooizeges in Tasj- door Hans Koenekoop ASSEN - Valentino Rossi be slist vandaag pas na de war ming up of hij start in de 76e TT van Assen. Dat zei de 27-jarige Italiaanse wegracer gisteren na zijn volledig mislukte kwalifica tie. De vijfvoudige wereldkampioen in de koningsklasse MotoGP ein digde als achttiende en laatste.. De TT van Assen is vooralsnog een kwelling voor de grote pu bliekstrekker. Het racewonder uit Urbino maakte donderdag een stevige schuiver in de vrije training en kwam daar niet on geschonden vanaf. Hij liep bot- scheurtjes op in zijn linkervoet en rechterpols. 'The Docter' ASSEN - Racefans kunnen vandaag tijdens de TT in Assen een uniek stukje ge schiedenis bemachtigen. Het oude asfalt uit onder meer de voormalige Noord lus is in plaquettes ver werkt en in gelimiteerde op lage te koop. Tot nu toe zijn er 200 plaquettes gemaakt. Volgens de woordvoerder is de waag op dit moment gro ter dan het aanbod en wordt er met man en macht gewerkt om het aanbod te vergroten. Het asfalt kost 25 euro. De opbrengst komt ten goede aan een project in Gambia. ANP kent en Hobart waren niets ver geleken met haar overwinning van gisteravond. Toen waren er geen speelsters van wereldni veau actief, maar op de grasba- nen van het Autotron liepen er wel een paar rond uit de toptien van de wereldranglijst. Eén van hen was de 25-jarige Elena De mentjeva (achtste) die al twee grandslamfinales (Parijs, New York) speelde. Zij stond in 2002 voor de eerste keer de finale in Rosmalen om te verhezen van de Griekse Eleni Daniilidou. Dementjeva was in de halve fi nale zwaar favoriet. De eerste confrontatie met Krajicek, in kreeg niettemin groen licht van de artsen om te rijden. Op pijn stillers en met de pols in het ver band. Rossi stopte gisterochtend in de derde wije training al na twee rondjes in toeristentempo. In de kwalificaties probeerde hij nog wel een serieuze tijd te klokken, maar zijn 1.40,298 was de lang zaamste van allemaal. „Mijn pols deed erg zeer. Het is moei lijk rijden met een gezwollen hand, er zit niet veel kracht in", zei de Yamaha-rijder. „Ik ben intensief behandeld, maar kwam niet verder dan een aantal rondjes. Toen moest ik echt stoppen vanwege de pijn." Rossi was bijna vier seconden langzamer dan de Amerikaan Jo hn Hopkins, die op zijn Suzuki de snelste was en voor het eerst in zijn carrière poleposition be machtigde. Hopkins klokte een beste rondetijd van 1.36,411, ge middeld ruim 170 kilometer per uur. De coureurs leken wat beter ge wend aan het vernieuwde cir cuit in Assen, dat een stuk kor ter is dan voorheen. Donderdag klaagden de rijders steen en been over de veranderingen. Vooral de haakse bochten in de Strubben hebben de Drentse as- faltomloop een stuk trager ge maakt. Vrijdag waren de mees ten gemiddeld twee tot drie se conden per ronde rapper. Joey Litjens pepte zichzelf op met een 25e plaats in de kwalifi caties van de 125cc. Het 16-jari- ge racetalent dat dit seizoen de buteert als vaste GP-rijder. reed op zijn Honda een rondetijd van 1.46,809 minuut. De Limburger was ruim twee seconden langza mer dan de Fin Mika Kallio, die het voorjaar in Miami, had zij met 6-1 6-0 gewonnen. Op het centre court van Rosmalen leek het weer op zo'n afstraffing uit te draaien. Krajicek verloor haar eerste servicebeurt en keek binnen enkele minuten tegen een achterstand van 0-3 aan. Ne derlands grootste tennistalent verloor de set met 1-6. Zij weigerde zich direct over te geven tegen de veel beter spelen de Russin. Ze speelde voor eigen publiek en ook nog in het toer nooi waarvan zij de ambassadri ce is. Misa besloot te knokken voor wat zij waard was, meer ri sico in haar slagen te leggen en de snelste was met 1.44,532 en daarmee poleposition verover de. „Ik ben heel erg tevreden. Zo klein is het verschil met de top lij ders niet eerder geweest en het is mijn beste klassering in de kwalificaties", zei de coureur ging over tot de aanval. De twee de set ging gelijk op, maar De mentjeva had toch de overhand. Op 5-4 kreeg zij een match point. Krajicek verdedigde zich uit al le macht, sloeg een winner op de lijn waarvan Dementjeva dacht dat de bal uit was. „De lijnrech ters waren de gehele partij op de hand van Krajicek", beschul digde de verliezer na afloop, „zij waren consequent op haar hand." Krajicek had daar geluk, waarna de wedstrijd kantelde. Dementjeva was van slag. In de tiebreak sloeg zij verschillende dubbele fouten. In de derde set uit het Molenaar Racing Team. Zijn leeftijdgenoot Hugo van den Berg kon zijn verrassende vijftiende plaats in de eerste kwalificatie op donderdag geen vervolg geven in de tweede ses sie. Mede door een val met zijn Aprilia bleef de jongeling ste- kon de wedstrijd alle kanten op. Het serveren van Dementjeva werd slechter en slechter. Ze gaf daardoor veel kansen weg en dat werd haar fataal in de tien de game. Michaëlla Krajicek gaf een gil van extase na haar allereerste zege op een speelster uit de top tien. „Alles is nu van mij afge vallen. Dit was de grootste en de mooiste overwinning." Dement jeva zei te begrijpen dat de Ne derlanders graag een Nederland se in de finale kregen. „Iedereen maakt fouten, maar dit was geen fairplay. Zeker niet op matchpoint." ANP ken op de 28e plaats (1.47,013). De Spanjaard Jorge Lorenzo (Aprilia) bemachtigde de eerste stai'tplek in de 250cc-klasse. De vier Nederlandse wildcardrij ders in de kwartliters reden net hard genoeg om zich te plaatsen voor de race. ANP van onze sportredactie DEN HAAG/PARIJS - Lance Armstrong heeft toegegeven EPO te hebben gebruikt ten tij de van zijn behandeling voor teelbalkanker in 1996. Dat meldt de Franse krant Le Mon de. De krant baseert dit op getuige nissen voor een rechtbank in Dallas tussen oktober 2005 en ja nuari 2006. De zevenvoudig win naar van de Tour de France zou in oktober 1996 tegen een dok ter van het Indiana Universi teitsziekenhuis hebben gezegd dat hij EPO had gebruikt. Arm strong zei dit na een vraag van de arts om vast te stellen wel ke behandeling Armstrong na van onze sportredactie DEN HAAG - Staatssecretaris Clémence Ross van VWS vindt dat genotmiddelen als alcohol en cannabis niet op de lijst van verboden middelen voor spor ters horen te staan. Ze riep gisteren het Wada, het Wereld Anti Doping Bureau, op zich daarop ook niet te langer te richten. „Concentreer u op de za ken die echt cruciaal zijn", zei Ross op een congres in Den Plaag over sportbetrekkingen tussen Nederland en Australië. De hoofdtaak van Wada is het uitbannen van de prestatiebe- vorderende en schadelijke mid delen. „Daar gaat het in eerste instantie om", zei Ross. „Wada gaat voorop in de strijd en ik sta daar volledig achter. Voor din gen echter waarvan bijvoor beeld niet is bewezen dat ze de prestaties bevorderen, zijn ande re methodes om ze tegen te gaan." De staatssecretaris hield beslist geen pleidooi voor het gebuik van bepaalde genotmiddelen. „Natuurlijk moeten sportmen sen met klem worden gewezen op de gevaren van bijvoorbeeld alcohol en cannabis. Daar zijn echter andere manieren voor. Ik denk daarbij aan de overheid in zijn operatie nodig zou hebl Le Monde meldt verder dat h strong ten overstaan van v j malig ploeggenoot Fra: 1 Andreu en diens vrouw - die der ede hebben getuigd inl0 las - heeft verteld dat hij t11 EPO ook testosteron, groei 'j monen en cortisonen gebrul! 1 Armstrong zelf heeft het 11 bruik van verboden stüii rende middelen altijd ontker ook in het kader van zijn be: deling voor kanker. In augi vorig jaar meldde de Fr sportkrant L'Équipe dat h; i beschikking had over urinei sters van Armstrong, afg men tijdens de Tour van 1 j Zes van deze monsters zoi duidelijk sporen bevatten EPO. GPD/Reuters samenwerking met cle sport den. Het budget van Wada beperkt om hier ook aanc aan te besteden." ANP BRUSSEL - De in een dep zaak verwikkelde Belgisch leet Erik Wymeersch blijft lopig in de cel. De raadki van Dendermonde heeft ,i aanhouding met een maand lengd. Wymeersch werd woensc vond aangehouden wegens zit, aanschaf en levering va pe. Volgens een woordvoi zijn er in deze zaak meer bei kenen. Het parket van Dei monde vond in de- woning Wymeersch verboden pit ten, maar diens advocaat kende dat gisteren. „Alleei hoestsiroop, vermageringsi en negen witte pillen, die zijn Cypriotische coach zijn Op het lichaam van de spij zijn ook sporen van veertis jecties te vinden." „Wymej verklaart die met een acup tuurbehandeling tegen eenl nesteek", aldus de raadsms gen Sporza Radio. ANP/Bej Valentino Rossi wordt geholpen bij het aantrekken van een handschoen. foto Paul Vreeker/Reuters De Spaanse tennissers hebben deze weken een veredelde zomerstop. Er wordt immers weer op gras ge speeld. En Spanjaarden die op gras ten nissen, dat vloekt. Behalve als je Feli- ciano Lopez heet. Hij is het zwarte schaap tussen de Spaanse grashaters. De 24-jarige Madrileen hoopt op Wim bledon zijn illustere landgenoot Mano io Santana te evenaren. Lopez heeft op het Londense gras een karrenvracht aan punten te verdedi gen. Vorig jaar bereikte hij er de kwart finale na knappe zeges op de toptien spelers Marat Safin en Mario Ancic. Bij de laatste acht was Leyton Hewitt le sterk. Lopez was niettemin de eerste Spanjaard in ruim dertig jaar die zó ver kwam op Wimbledon. Voor even herleefden de tijden van Manoio Santa na. Manuel Martinez 'Manoio' Santana is nog altijd de enige Spaanse Wimble- don-winnaar ooit. Veertig jaar geleden, op 1 juli 1966, versloeg hij in de finale de Australiër Dennis Ralston en door brak daarmee de jarenlange Australi sche dominantie op Wimbledon. Santa na was tegelijkertijd het levende be wijs, dat je op gras kunt leren spelen. Santana was aanvankelijk immers een gravelbijter. Hij kwam uit een arm ge zin, maar had een rijk talent. Dat werd pas laat (op z'n vijftiende) ontdekt door een rijke Madrileense ondernemer. Acht jaar later was Santana al de beste op Roland Garros. Na zijn tweede zege in Parijs (1964) verlegde Santana zijn aandacht naar het gras. De reden: dat was volgens hem dé manier om de Da- vis Cup ooit te winnen. Het bleek een geslaagde switch. In 1965 ontpopte de bescheiden en emotio nele Santana zich tot nationale knuffel beer door zijn land naar de finale van de Davis Cup te leiden. Daarin was het grote Australië (met Newcombe, Emer son en Stolle) weliswaar te sterk, maar Santana werd door de Spaanse leider Franco uitgebreid gefêteerd en gedeco reerd. Zijn grastrainingen om in de Davis Cup te schitteren, wierpen ook bij ande re toernooien zijn vruchten af. In 1965 won Santana de US Open, die toen nog op gras werd gespeeld, en in 1966 won hij het grastoernooi der grastoer- nooien, Wimbledon. Geen Spanjaard kan hem dat nazeggen. Feliciano Lopez zou nu graag de tweede Spaanse gras koning worden. Een kopie van Santana is Lopez aller minst. Het handelsmerk van de rechts- handige Santana was zijn gevoelige racketbehandeling: zijn lobs waren van hemels niveau, zijn tempowisselingen en crosscourtballen van Nadal-achtige precisie. De linkshandige Lopez moet het met name hebben van zijn harde service en zijn volleerwerk. Die missen voorlopig echter nog de Federer-ach- tige precisie. Feliciano Lopez kan in de eerste ron de direct aantonen hoe realistisch de Santana-achtige verwachtingen zijn. Hij treft dinsdag de als vijfde ge plaatste Kroaat Ivan Ljubicic. Rudy Boogert White

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20