jaag wachten op gerechtigheid ichte sieraden en loodzware leelden in tuin van Galerie 45 Gevestigde namen en grote talenten in hart Zeeland Nazomer Festival Oosthoek tilde PZC boven provincialisme uit Geen mosselmaal voor bobo's Automobilist loopt tegen lamp Wegwerkzaamheden op Walcheren Toilet op strandje uitgebrand Auto gestolen in Vlissingen lissingse portier Jack Marijs na vijf jaar vrijgesproken YERSEKE - Het organiserende comité van de mosseldag in Yerseke heeft besloten dit jaar geen genodigdenbijeen komst te houden. Tijdens voorgaande edities kwamen mensen uit de branche, de overheid en andere hoogwaar digheidsbekleders bijeen om met elkaar van een mossel- maal te genieten. Een bekend persoon uit de beroeps groep of de politiek hield altijd een toespraak. De organi satoren hebben besloten de genodigdenbijeenkomst uit het programma te schrappen, omdat de financiën het niet meer toelaten. Omdat bezuinigen op het programma voor de.'gewone man' geen optie was, is besloten het bobo-ge deelte af te schaffen. De mosseldag vindt dit jaar plaats op zaterdag 19 augustus. ZIERIKZEE - Een dertigjarige inwoner van Zierikzee is vrijdagnacht in zijn woonplaats aangehouden in verband met het rijden onder invloed. De automobilist liep tegen de lamp, doordat hij rond kwart over twee langzaam met zijn knipperlicht aan over de Nieuwe Kooiweg reed. Toen hij ook nog stopte op een vluchthaven, besloot een passe rende patrouillewagen van de politie poolshoogte te gaan nemen. Zijn adem rook naar alcohol en de man moest een blaastest ondergaan. Daaruit bleek dat hij ruim drie keer meer had gedronken dan de wettelijk toegestane hoeveel heid. De Zierikzeeënaar werd aangehouden en naar het bureau gebracht. Nadat hij zijn rijbewijs had ingeleverd, mocht de man met een dagvaarding voor de rechtbank op zak naar huis. DOMBURG - De pi'ovincie Zeeland werkt woensdag en donderdag aan de Schelpweg tussen Domburg en Westka- pelle. Ook wordt woensdag gewerkt aan de Nieuwlandse- weg tussen Nieuw- en Sint Joosland en Middelburg. Op de Schelpweg worden op vier plaatsen plateaus aange bracht. Het gedeelte tussen de ingang van het bungalowpark 't Hof Domburg en de Baaiweg wordt afgesloten voor bijna al het verkeer. Alleen fietsers kunnen doorrijden. Het overige verkeer wordt omgeleid via de Roosjesweg, Prelaatweg en de Baaiweg. De hoofdrijbaan van de Nieuwlandseweg wordt geasfalteerd ter hoogte van het viaduct bij de afslag industrieweg Arnestein-Torenweg, Het verkeer wordt omgeleid via de op- en afritten. SINT-ANNALAND - Een toiletunit bij het strandje aan de Havenweg in Sint-Annaland is door brand zo bescha digd dat het moest worden afgevoerd. De gemeente Tho- len heeft aangifte gedaan van vernieling. Het vermoeden bestaat dat de toiletunit in brand is gestoken. Afgelopen zondag is dit al ontdekt, maar de gemeente Tholen heeft gisteren pas aangifte gedaan bij de politie. De waarde van het toilet is 1450 euro. VLISSINGEN - Een blauwe Nissan Sunny is in de nacht van donderdag op vrijdag gestolen in de A. Verdoelstraat in Vlissingen. De auto heeft het kenteken HL-LT-41. fAnita Tournois STDORPE - Zowel binnen buiten, in de fraai aangeleg- luin van Galerie 45 in West- pe, valt volop te genieten zeer diverse kunstwerken in ïaij materialen. Schilderijen, Iden en sieraden van dertien stenaars zorgen voor een bij- der levendig geheel. Van ve- lichte sieraden tot nauwe- s te tillen beelden in brons steen. iomertentoönstelling, samen- leid door galeriehoudster An- llannaerts, toont werk van stenaars uit heel Nederland, ondering hierop vormt de tgaarse kunstenares Piros ediis uit Zirc, die in 2002, na verblijf in België, terugkeer- aar haar geboorteland, e keer is Mannaerts - gebo- tn Dordrecht en voor ze in i naar Zeeland kwam jaren- woonachtig in Brabant - zelfvan de partij. Naast ex- teve, artistieke Japanse pop- vervaardigd in keramiek en dein (te zien in haar atelier, de doorgang vormt van gale- aaar tuin), exposeert zij bron- beelden. Sierlijke danseres vogeltjes, maar ook Japanse i'ers, die verwijzen naar t voorliefde voor het ooster- n eenzelfde sfeer als de pop- uitademen. maken van mijn poppen is intensief. Daarom vond ik tijd worden voor een nieuwe kging. Werken in brons is mij juist zeer ontspan- d". zegt Mannaerts. Soms ferkt ze brons met steen, de steen een bronzen toe ging te geven, creëert zij een onder fraai aansluitende KJèving. 'kunstenaar die ook opval- de beelden maakt, is Arie Sui- Zijn werk in steen en brons geïnspireerd door de klas- en, maar dan verwerkt in ögen unieke vormentaal. Zo- Mick, een maskerachtig kluit harde speksteen. Grap- 2ijn de schalen met voeten irmen. Bijzonder fraai van •os is Drie kikkers. Ieder kop zich getuigt van een rij en humoristische kijk op het en. 'onder op hun plek, aan de '0 van de vijver, staan de le- De Belgische band dEUS, hier tijdens een optreden in de Heineken Music Hall afgelopen februari, is de grootste act op het aankomende foto Greetsia Tent/GPD Zeeland Nazomerfestival. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het program ma voor het Abdijplein in Mid delburg, het hart van het Zee land Nazomer Festival, biedt dit jaar opnieuw een combinatie van gevestigde namen en grote talenten, zoals Bettie Serveert, Absynthe Minded en Flat Earth Society. De zesde editie van het festival duurt van dinsdag 29 augustus tot en met zaterdag 9 septem ber, met opnieuw vier locatie projecten en - vanaf vrijdag 1 september - een uitgebreid pro gramma op het Abdijplein. Eer der lekte al de naam van de grootste act in het festivalhart uit: de Belgische band dEUS, die op 9 september voor de af sluiting zorgt. Vanwege de verbouwing van het Zeeuws Museum ontbreekt dit jaar de ruimte voor een beelden- de-kunstproject. Wel wordt het plein 'aangekleed' met La Scala sotto le Stelle, een theatrale in stallatie die bestaat uit een po dium en een aantal theaterloges. Vandaaruit zijn de gebeurtenis sen in het festivalhart 'op ni veau' te volgen. Het programma wordt op 1 sep tember geopend door DJ Grazz- hoppa Bigband samen met het hardjazztrio Aka Moon. De big band bestaat uit twaalf dj's, on der wie de Zeeuwen DJ Opti- mus en DJ Vindictiv. Op muziekgebied is België tradi tiegetrouw goed vertegenwoor digd. Behalve dEUS komen dan- cegroep Arsenal (2 september) en een van dé hypes van dit mo ment: de poprockgroep Ab synthe Minded (5 september). De voornaamste Nederlandse muziekinbreng is van Bettie Ser veert (4 september), die in Mid delburg een semi-akoestische set zal spelen. Hoge verwachtingen heeft de or ganisatie verder van de bigband Flat Earth Society (7 septem ber), die de stille film De oester prinses (1919) van Ernest Lu- bitsch voorziet van muziek. Na dat optreden lezen Leonard No- lens, Anne Vegter en een nog on bekende derde dichter amoureu ze en erotische poëzie voor in de kruidentuin van de Abdij. De jonge Wouter Hamel, dit jaar winnaar van het Jazzvoca- listenconcours, treedt 3 septem ber met zijn band op. Hij wordt al vergeleken met Jamie Cul- lum. Nazomerzingen Station Zuid, het nieuwe dans huis voor de zuidelijke provin cies, voert van 6 tot en met 9 sep tember in de Nieuwe Kerk zijn eerste productie op: The recital, waarbij moderne dans wordt ge combineerd met live-muziek. Verder wordt de traditie van het Nazomerzingen met dirigent Geert van Tijn voortgezet (3 sep tember), komt er een ode aan de Vlaamse crooner Louis Neefs (6 september), speelt het achttien- koppige zigeunerorkest Radio Lume (8 september) en wordt een overzicht gegeven van vijf tig jaar popmuziek in Test... one... two (8 september). Zoals gebruikelijk geeft het fes tival ook jong Zeeuws muziekta lent een kans. Dit jaar treden Ni- gel Brown (2 september), Julia van de Ketterij (4 september), Martijn Doolaard (5 september), Olivia Oudeman (6 september) en Paul van der Feen (9 septem ber) op met de ZNF-festival- band, die bestaat uit toetsenist Sjaak Lammers, gitarist Mi- chaël Coomans, drummer Salie de Jonge en bassist Guus Dedre. De vier locatieproducties van het Zeeland Nazomer Festival waren al langer bekend: de grootscheepse opera Der jliegen de Hollander in de haven van Temeuzen, het toneelstuk De on dergang van de Titanic (ge speeld op een schip dat vanuit diverse Zeeuwse havens ver trekt), het muziektheaterstuk De vrouwen van Kamp Westka- pelle in het voormalige Ambone zenkamp in Westkapelle en de theatermarathon (bijna vijf uur) Marius, Fanny en César bij de vismijn ln Vlissingen. Voor meer informatie: zie www.na- zomerfestival.nl. Daar is ook de gratis programmabrochure aan te vragen die gisteren is verschenen. vensboten in keramiek van Je- hanne Broeders. Gehavend, ge barsten, in vervaagde kleuren, vertellen ze over alle facetten van het leven. Schalen vormen een ander geliefd onderwerp. De keramische objecten van Dig- na Blaauw, opgebouwd uit vele dunne lapjes klei met aspecten van mode en versiering, refere ren sterk aan haar verleden als modeontwerpster. Naast kera miek zijn er beelden en objecten in brons, glas, gietmortel, mer gel, hout en steen als albast, ser- pentijn, spek- en zeepsteen en of combinaties van die materia len. Blikvanger in het middel punt van de tuin is een enorme bronzen vogel van Vera de Haas, die hoofdzakelijk dieren en naakten maakt. De andere exposanten van beel den zijn: Loes Müller, met vrou wen in mergel in een ronde vloeiende maar geabstraheerde belijning; Chris Arts, thuis in ve le disciplines, met elegante bron zen en een kersenhouten beeld; Aja Snelleman met objecten van glas (soms verwerkt met roest vrij staal) in fusing', waarin kleu ren samengesmolten worden als in een schilderij; Frans Kegels met combinaties van brons, steen en glas in een abstraheren de vormgeving; Toos Vos, die voor haar bronzen vooral geïn spireerd wordt door de natuur en Francien van de Hurk, die voor de eerste keer haar werk - beelden in steen en brons - expo seert. Binnen imponeren de schilde rijen en collages van Piros. Kranten- en geschreven teksten, muziekpapier, ribkarton, postze gels en bijvoorbeeld een bor- duurontwerp zijn materialen die ze summier verweeft tot rus tige, sterke collagecomposities. Haar schilderijen zijn eveneens geschilderde collages. Onderde len die een uitverkozen thema typeren, worden bijeengebracht en opgebouwd tot een intrige rend geheel in een fraai kleuren palet. Een voorbeeld zijn drie werken met de kust als onder werp: de kust van haar geboorte plaats, de Hollandse kust en de Zuid-Europese kust. In de vitrines liggen sieraden van Annette Hogenboom uitge stald. Vederlichte halssieraden, broches en oorbellen, vervaar digd van vlossige en vederach tige garens in prachtige kleuren. Expositie: Zomertentoonstelling, t/m 27 augustus in Galerie 45, Sin gel 45, Westdorpe. Geopend: do.-za. 13-17 uur, zo. 11-17 uur. Beeld van Arie Suiker. foto Wim Kooyman iFmile Calon \.l RINGEN - Jack Marijs is eb Kien. De 45-jarige Vlissing- di ortier is 'eindelijk' vrijge- [[ju van alle beschuldigin- ba die hij vijf jaar lang als een imet zich meedroeg. Hij is )e vrouwenhandelaar noch di ran een criminele organisa- ;z: [o blijkt uit een officiële uit- r. iak van het gerechtshof in ra Bosch. Zijn naam is gezui- E: ,maar hij kijkt wel bitter te- t: 0p Je periode die nu is afge- )1e fl, Ondanks die vrijspraak p.- jjn vertrouwen in de rechts- iei [alleen maar afgenomen, s. i- jaar geleden was Marijs por ie bij seksclub Nightlife in ie ringen. Zonder dat hij er van had, zo houdt hij staan- j-erden daar illegale vrou- uit Rusland, Letland en ganje te werk gesteld. Ze en volgens justitie geronseld ot prostitutie gedwongen, gebeurde niet alleen in Vlis- v =n. maar ook in clubs in Rot- d' an en Roosendaal. Bij de .J locht naar de bende die ach- i". be vrouwenhandel zat, werd ijs in eerste instantie alleen wrd als getuige, ut was zijn verbazing toen Jotseling merkte dat hij ook achte was en nog groter hij april 2002 veroordeeld d door de Bredase recht- k tot 240 uur dienstverle- ur; [en drie maanden voorwaar de celstraf. „Zonder dat er 8, maar een belastende verkla- tegen mij was." ,Twee Rot- U immers, volgens justitie de een achter de vrouwenuit- ting, moesten daadwerkelijk jj maanden de cel in. ,i, bandalig 8; ijs vindt het nog steeds k. andalig dat de rechtbank te [getuigen wilde horen die i konden ontlasten. Om die n ging hij in hoger beroep het- gerechtshof in Den th. Wederom werden ze niet lord en werd hij veroordeeld 160 uur dienstverlening en en maanden voorwaardelijk. zijn recht te vinden ging hij nog een stap hoger; in cassatie bij de Hoge Raad. Dat rechtscol lege bepaalde dat ten onrechte de getuigen niet waren gehoord. Het droeg het gerechtshof op de zaak tegen de Vlissinger te her openen. Eindelijk gerechtig heid, zo dacht Marijs. Tot zijn stomme verbazing waren echter niet alle getuigen opgeroepen, zodat zijn zaak weer werd uitge steld. Volgens advocaat R. van 't Land is het geen uitzondering dat door slordigheden justitie geen of onvoldoende getuigen op roept. Pas de tweede keer waren die ge tuigen wel gehoord en volgde uiteindelijk de zo begeerde 'vol ledige vrijspraak'. Van't Land is niet verbaasd over de lange periode tussen ver oordeling en vrijspraak. Hij wijst naar een aantal bekende strafzaken als Putten en Schie dam, waarbij het nog veel lan ger duurde en onschuldig veroor deelden daarwerkelijk langere tijd vast zaten. „Het is helaas geen uitzondering dat mensen er jaren over moeten doen om hun recht te halen." Terugblikkend stelt Marijs dat gerechtelijke instanties nauwe lijks interesse hebben in indivi duele mensen. Zeker niet als ze geen geld hebben. „Het was al leen maar desinteresse." Door zijn 'onterechte' veroordeling van vier jaar geleden kon hij bij een aantal clubs niet langer wer ken. Gelukkig, zo zegt hij zelf, weigerde niet iedereen hem, zo dat hij nog wel geregeld aan de slag kon bij een seksclub in Roosendaal. Een die volgens hem flink wat klanten heeft uit het Zeeuwse. Nu hij verlost is van de veroordeling wil hij zich weer volop storten op het por tiers werk. Niet bij Nightlife, daar zien ze hem niet meer te rug. Hij hoopt vooral aan de slag te gaan bij evenementen en concerten. Daarnaast krijgt hij van justitie nog een schadever goeding. Het belangrijkste is echter zijn volledige vrijspraak. „Nu kan niemand meer tegen mijn dochter zeggen dat haar .va der een crimineel is." door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Een gezagheb bende non-conformist onder wiens leiding de PZC haar eigen gezicht heeft weten te behou den. Dat beeld werd gistermiddag van Andreas Oosthoek geschetst in de Abdij in Middelburg, tij denzeen- drukbezochte bijeen komst ter gelegenheid van diens afscheid als hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Cou rant. Oosthoek vertrekt na ruim veer tig jaar bij deze krant, waaraan hij de laatste elf jaar leiding heeft gegeven. Peter Jansen is zijn opvolger. Ad Verrest, direc teur-uitgever van de PZC, sprak van 'het afscheid van een bijzon dere hoofdredacteur'. „Hij stónd voor zijn krant." Commissaris van de koningin Wim van Gelder ging in op de rol van de krant in de snel veran derende samenleving, waarin sprake is van schaalvergroting en mondialisering. „Die schaal vergroting gaat echter gepaard met een groeiende behoefte aan het kleinschalige. De maatschap pelijke betekenis van de regiona le krant neemt daardoor juist toe." Die taak heeft Oosthoek voortreffelijk vervuld, aldus Van Gelder. De hoofdredacteur heeft zijn krant onversneden Zeeuws gehouden, zonder te ver vallen in 'provincialisme en nest geur', offensief in plaats van de fensief. „Hij heeft de krant uit getild boven het beperkte blik veld dat het provincialisme ken merkt." De commissaris sprak van 'de immateriële waarden van Zee land', zoals het dialect, de ge woonten, de natuur maar bij voorbeeld ook de podiumkun sten. „Die hebben allemaal een platform gevonden in de PZC. Dat is heel belangrijk, want ze zijn zo kwetsbaar. Als je niet op past, zijn ze over vijftig jaar vol ledig verdwenen." Van Gelder prees verder het feit dat de krant onder Oosthoeks leiding niet is bezweken voor de druk van commercialisering en de hang naar 'infotainment', maar juist blijft inzetten op achter gronden en verdieping. „De PZC heeft zijn eigen gezicht be houden." Oosthoek had zijn eigen cadeau geregisseerd: een bundel met grotendeels nog niet eerder ge publiceerde gedichten van zijn hand, onder de titel De zachte schade van een foto. Zoals de scheidende hoofdredacteur het zelf formuleerde: „Een boekje van eigen deeg. PZC-hoofdredacteur Oosthoek (links) tijdens zijn afscheidsreceptie in gesprek met oud-Kamerlid Eversdijk. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17