hemische wapens evonden in Irak Vliegmaatschappij voor verstokte rokers SAS0UK Rusland waarschuwt Noord-Korea geen raketten te lanceren a Inlichtingendienst VS rept over gevaar granaten Nazaat slavendrijver smeekt om vergeving 15 onnen verliezen H erzekering op Be ïaagdelijkheid Zomer- t/nnrdeell 20-50% Verhit onderwijsprotest in heet Athene h, resident van S imor dreigt i iet aftreden Strijdende partijen in Somalië erkennen elkaar Snelle reactiemacht Navo is bijna klaar Doodstraf voor tatoeëren vrouwen Dodental Sulawesi loopt verder op Belg beschuldigd van genocide Hongkong tegen geboortetoerisme Tunnel bedreigt Sagrada Familia Rode ruit nieuw embleem vrijdag 23 juni 2006 ernve ^rBenqt van Zwol 2de® info fASHINGTON- De Amerika- J tn hebben sinds de invasie in rak in het voorjaar van 2003 onderden chemische wapens ana: ingetroffen. De verwachting dat er nog veel meer massa- leiilmietigingswapens worden .ronden, maakten twee Repu- Mg likeinse leden van het Con ies volgens de zender Fox j elvs bekend. e ailje politici baseren zich op een ;ier: pport van een inlichtingen- Air- enst van het ministerie van De- imq nsie. „Sinds 2003 hebben troe- renij en van de coalitie ongeveer vijf- ph mderd stuks munitie gevon- r p waarin vergaan mosterdgas sarin zat", aldus senator wortfSantorum. De inlichtingen- aitvo ienst rept in haar rapport ook niniï iligij, ems: ONDEN - Een Britse verzeke- s V: igsraaatschappij heeft de po- kilo i van drie nonnen opgezegd, ichi;|ezich hadden verzekerd voor geval zij in de voetsporen 5ebr n Maria zouden treden. lis nonnen geloven in de terug- Am er van Christus en verzeker- aa: m hun maagdelijkheid, wan- anei er een van hen de hoofdper- :n e|on van een onbevlekte ontvan- zou worden, es n de opvoeding van de terug- 'eg: keerde messias te kunnen be ven stigen, sloten de drie zusters HOOO een polis af voor een mil- in pond (zo'n 1,4 miljoen eu- (Advertentie) PERZISCHE TAPIJTEN SINDS 1975 KORTING :"aar dan wel origineel en echt. vww.sarouk.nl Marconistraat 30 - 4461 HH Goes 'Woonboulevard - tel. 0113-227101 van het gevaar dat dergelijke granaten vormen voor militai ren, ging de senator verder. „Dit zegt dat er wapens zijn ge vonden, er meer wapens zijn en ze verklaren dat Irak niet wij was van massavernietigingswa pens en dat er nog steeds drei ging uitgaat van de materialen die nog in Irak liggen of zouden liggen", verklaarde de voorzit ter van de Commissie Inlichtin gendiensten van het Huis van Afgevaardigden, P. Hoekstra. Hij verwees daarbij naar hetzelf de rapport als Santorum. De wapens vormen echter niet de rechtvaardiging voor de Ame rikaanse inval in Irak. Het wa pentuig zou voor 1991 zijn ge produceerd en dus geen bewijs vormen voor in Iraaks program ma voor massavernietigingswa pens in de jaren negentig waar van Washington repte. Zij ge ven echter wel aan dat toenma lig president Saddam Hoessein loog toen hij verklaarde dat Irak alle wapens had vernietigd, aldus Fox News. Volgens een hoge functionaris bij het ministerie van Defensie waren de gevonden granaten niet geschikt meer voor gebruik. Bovendien gaat het niet om de vermeende massavernieti gingswapens die aanleiding wa ren voor de oorlog. „Dit zijn niet de massavernietigingswa pens waar dit land de oorlog voor inging", aldus de functiona ris van defensie. ANP door Liesbeth Buitink LONDEN - Een afstammeling van de eerste Brit die slaven ver kocht, de zestiende-eeuwse Sir John Hawkins, heeft in Gambia voor een menigte van 25.000 mensen om vergiffenis ge smeekt. Het gebaar van de 37-ja- rige Andrew Hawkins werd aan vaard door de Gambiaanse vice- president Isatou Njie Saidy. Sir John Hawkins was een ka per ten tijde van het bewind van koningin Elizabeth I en een neef van de zeeheld Sir Francis Dra ke. Hij dankte zijn titel aan zijn rol in de vernietiging van de Spaanse Armada, maar hij was in 1562 ook cle eerste Brit die in woners van het tegenwoordige Sierra Lepne gevangen nam en verkocht aan Spaanse kolonis ten in het Caribisch gebied. Naar schatting twaalf miljoen Afrikanen zijn tussen 1450 en 1850 op die manier verhandeld. Andrew Hawkins ketende zich zelf samen met twintig vrienden op de manier waarop slaven in kettinggang liepen. Aan het eind van een optocht kwam de groep het station in de Gambi aanse hoofdstad Banjul binnen. „De sfeer veranderde toen wij binnenkwamen. We knielden en het werd muisstil. Ik heb om ver geving gevraagd namens mijn fa milie. Ik heb om vergeving ge vraagd voor de mensen die mee genomen zijn. Ze hadden onze verontschuldigingen niet hoe ven accepteren. Maar zonder dat het gepland was, kwam de vice-president naar voren, bood haar vergeving aan en nam onze ketenen af", zei Hawkins. ANP verzekeringsmaatschappij ving echter zo veel klachten de katholieke gemeenschap, het Britse bedrijf de polis op- 'öe. ANP If ti LI - De Oost-Timorese presi- gevE it Gusmao heeft gisteren ge- m ligd met aftreden als zijn pre- er Alkatiri niet de verant- ordelijkheid neemt voor de El sis in het land. ei c smao eist dat de regeringspar- Ükatiri vraagt op te stappen. ;rsc: nders stuur ik morgen een rerk if naar het parlement, waar- n hi|k hen informeer dat ik ont neem als president van de ubliek, omdat ik me schaam r de slechtë dingen die zijn eui'd", zei Gusmao in een te- isietoespraak die bijna twee duurde. Alkatiri reageerde een met een pertinente wei- ing om op te stappen. it-Timor was afgelopen and het toneel van geweld, lat honderden ontslagen mili- ren in opstand waren geko- t Door het geweld kwamen er 21 mensen om. ANP/AFP ATHENE - Studenten raken slaags met de oproerpolitie vlakbij de Universiteit van Athene. Studenten in Griekenland protesteren al meer dan twee maanden in ruim vierhonderd onderwijsinstellingen tegen door de regering voorgestelde onder wijshervormingen. foto Simela Pantzartzi/EPA door Wierd Puk BERLIJN - Roken in het vlieg tuig. Het mag niet (meer), maar veel reizigers hebben er heel wat voor over om aan boord een sigaret aan te kunnen steken. Dat denkt althans de Duitse za kenman Alexander Schopp- mann (55). Hij wil een vlieg maatschappij oprichten voor ro kers. Met twee geleasde Boeings 747 wil Schoppmann vanaf volgend jaar rokersvluchten aanbieden tussen Düsseldorf en Tokio. De naam van zijn firma luidt Smintair ('Smokers Internatio nal Airlines'). In Duitsland, dat in vergelijking met andere Europese landen en helemaal met de VS een rokers paradijs is, woedt juist nu een debat over het verbieden van het roken in openbare ruimtes. Ook over tabaksreclame, hier nog prominent aanwezig, wordt gediscussieerd. Schoppmann, die zelf anderhalf pakje per dag zegt te roken, windt zich enorm op over de 'uit Amerika overge waaide hetze' op rokers. „Ik heb in mijn leven vastgesteld dat al leen holbewoners en rijken wer kelijk vrij kunnen zijn", zei de zakenman. Roken, vindt Schopp mann, is synoniem aan vrijheid. Als Smintair van de grond komt, dan kan niemand de maat schappij een rookverbod aan boord opleggen. „Dat bepaalt de firma zelf", zei C. Cramer van het landelijke luchtvaartbu- reau in Braunschweig. Schoppmann gokt op vluchten naar Tokio, omdat in Düssel dorf liefst twintigduizend Japan ners werken en wonen. Tot nog toe moeten die, als ze naar huis willen vliegen, een omweg via Frankfurt am Main maken. Luxe-segment Goedkoop zullen de rokerslvuch- ten overigens niet worden. Schoppmann richt zich op de za kenreiziger, die behalve over een asbak ook graag over veel beenruimte beschikt. „Wij wil len zorgen voor nog meer luxe in het luxe-segment." Alexander Schoppmann onder handelt met sponsors. Dat daar onder tabakconcerns zitten zal weinig verbazing wekken. De Duitser zegt niet alleen aan een vliegmaatschappij te denken. Ook Smint-restaurants en Smint-resorts staan op zijn lijst je. De Duitse vakbonden, die altijd vooraan staan als er iets te pro testeren valt, waarschuwen werkzoekenden nu al. „Wij zul len cabinepersoneel geen aanbe veling geven voor lange- afstands-rokersvluchten", zei een woordvoerder van de dien stenbond Verdi. GPD door Clemens Ingwersen en Bengt van Zwol KHARTOEM - De Somalische overgangsregering en de Islami tische Rechtbanken die het in een belangrijk deel van Somalië voor het zeggen hebben, zijn overeengekomen elkaar te erken nen. De twee partijen voerden onder toezicht van de Arabische Liga gisteren overleg in de Soedanese hoofdstad Khartoem. Zij beslo ten de strijdbijl vooralsnog te be graven. Het vredesoverleg wordt op 15 juli voortgezet. De Federale Overgangsregering (TFG) onder leiding van presi dent Abdullahi Yusuf Ahmed, erkent de Unie van Islamitische Rechtbanken (ICU). De TFG ze telt noodgedwongen in het toe vluchtsoord Baidao, tweehon derd kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Mogadishu. De regering hoeft nu voorlopig geen aanval te vrezen van de Rechtbank-milities die de hoofd stad overmeesterden. Er zijn ze ker elf van deze milities in Moga dishu, waarvan er twee als extre mistisch gelden. De meeste mili ties zijn verbonden aan een rechtbank. Maar ze zijn daar mee ook verbonden aan de geld schieter van die instelling en aan diens clan en diens zakenle ven. De milities hebben deze maand de hoofdstad onder één gezag geplaatst. ANP/AFP/RTR 'Steadfast Jaguar' in Kaapverdië, voor de kust van Senegal, is de laatste grote oefening voor de inwer kingtreding van de Nato Response Force (NRF). foto Omar Camilo/EPA door Kees Bos MINDELO - De snelle reactie macht van de Navo is binnen kort inzetbaar. Secretaris-gene raal De Hoop Scheffer heeft dat gisteren gezegd bij een grote oe fening van de Nato Response Force (NRF). De reactiemacht van 25.000 mili tairen wordt veelal in gedeelten ingezet bij rampen en conflicten overal ter wereld. „De NRF toont de nieuwe Navo: snel ter plaatse op strategische afstan den. Het past bij onze transfor matie van Koude Oorlog-legers naar de moderne missies van de 21ste eeuw." De Hoop Scheffer noemde de laatste grote oefening voor de in werkingtreding erg succesvol: in korte tijd zijn bijna achtdui zend manschappen vanuit 25 landen bijeengebracht in Kaap verdië voor gezamenlijke opera ties te land, ter zee en in de lucht. Het bondgenootschap streeft naar 1 oktober als startdatum voor de eigen troepenmacht. De Hoop Scheffer wilde nog niet vooruitlopen op mogelijke inzet van de troepenmacht bij bijvoor beeld de problemen in Afrika. „We hebben niet de ambitie om de politieman van de wereld te worden", zei de oud-minister. „Maar we oefenen nu niet voor niets in Afrika. Als je een NRF hebt, dan moet je haar niet op de plank laten liggen. Dan zou ze stoffig worden. Maar we moe ten de troepenmacht ook niet ge bruiken, alleen maar omdat we haar hebben." De troepenmacht is opgebouwd uit wisselende bijdragen van Na- vo-landen. De formatie voor ko mend najaar is nog niet hele maal bezet: Navo-generaal J. Jo nes is echter vol vertrouwen dat hij nog wat benodigde logistieke troepen krijgt toegezegd. De Hoop Scheffer werkt nog aan de financiering van de NRF. Het doel is dat ook niet-deelne- mende landen betalen aan opera ties. ANP PEKING - Een 42-jarige Chinees is tot de doodstraf ver oordeeld omdat hij beledigende en obscene woorden op de lichamen van drie vrouwen had getatoeëerd. Een rechtbank in de noordoostelijke provincie Jilin acht te bewezen dat de man de vrouwen had gedwongen zich door hem te laten tatoeëren, aldus het Chinese staatspers- bureau Xinhua gisteren. De man was in januari vorig jaar gearresteerd, omdat hij een voormalige minnares had ont voerd en van tatoeages had voorzien. Na zijn arrestatie kwamen zijn ex-echtgenote en een derde vrouw eveneens met verklaringen over onder dwang aangebrachte ta toeages. ANP/AFP JAKARTA - Het dodental door de overstromingen en aardverschuivingen als gevolg van hevige regenval op het Indonesische eiland Sulawesi is gestegen tot boven cle tweehonderd. Dat heeft het hoofd van de Indonesische Rode Halve Maan in de provincie Zuid-Sulawesi, Rahman Bando, gis teren verklaard. Meer dan honderd mensen gelden als ver- mist. De slachtoffers zijn verdronken of levend onder de- modderstromen begraven. ANP/RTR BRUSSEL - Justitie in Rwanda beschuldigt de Belgische 'witte' pater Bob Gaul van het aanzetten tot genocide en rassenscheiding. Daarvoor zal hij zich in de Rwandese hoofdstad Kigali voor de rechter moeten verantwoorden. Dat meldde gisteren de Rwandese krant New Times. Gaul werkt in het oosten van Rwanda. In een preek haal de hij volgens justitie uit naar verenigingen van overleven den van de massamoorden van 1994. „Die organisaties helpen Tutsi's en benadelen de Hutu's en krijgen daar voor geld van de overheid", zou de Vlaamse geestelijke ge zegd hebben. ANP HONGKONG - Het bestuur van de Chinese metropool Hongkong wil een einde maken aan het geboortetoerisme. Grote groepen zwangere vrouwen die buiten Hongkong wonen, maken gebruik van de speciale status die de stad geniet en zorgen ervoor dat hun kinderen in Hongkong ter wereld komen. Volgens The China Daily zijn er zelfs georganiseerde en malafide geboortereizen naar Hong kong. Hongkong was tot 1997 een Britse kroonkolonie. Het vormt nu deel van China, maar het heeft een speciale bestuurlijke status en de inwoners hebben meer burgerlij-/ ke vrijheden. ANP BARCELONA - De wereldberoemde kathedraal Sagrada Familia in Barcelona loopt gevaar door de bouw van een tunnel voor een hogesnelheidslijn naar Frankrijk. Archi- tecten van de kerk in aanbouw slaan alarm. De architecten willen dat het Spaanse ministerie van Cul tuur en cle regionale autoriteiten het spoortraject wijzi gen. Bij de aanleg van de tunnel kwam het in de omge- ving van de kerk al tot overstromingen en een aardver schuiving. ANP/AFP door Robert Bloemen MOSKOU - Rusland heeft het communistische Noord-Korea gewaarschuwd geen raket te lan ceren. De regering in Moskou vindt de voorgenomen lancering van een nieuw type lange- afstandsraket ongewenst. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken ontbood gis teren de Noord-Koreaanse am bassadeur in Moskou om de Rus sische zorgen over te brengen. De diplomaat kreeg te horen dat een testlancering niet slim zou zijn. Moskou vindt elke stap onge wenst die de regionale stabili teit kan bedreigen. Ook zou de lancering de zoektocht naar een oplossing voor het nucleaire pro bleem op het Koreaanse schier eiland gecompliceerder maken. Ook China maakt zich grote zor gen over de internationale span ningen rond een mogelijke raket proef van Noord-Korea. Peking riep Noord-Korea en de Verenig de Staten op meer stappen te on- dernemen om tot vermindering van de spanningen te komen. De Amerikaanse ambassadeur bij cle Verenigde Naties, J. Bol ton, liet eerder deze week weten dat zijn land geen enkele behoef te heeft aan een rechtstreeks ge sprek met de Noord-Koreanen. Hij reageerde op berichten dat het regime in Pyongyang met de Amerikanen over de kwestie wil overleggen. Amerikaanse functionarissen hebben gezegd dat er bewijs is dat Noord-Korea een interconti nentale raket, de Taepodong-2, wil lanceren. Overleg De Japanse minister van Buiten-, landse Zaken, Aso, zei dat als Noord-Korea de raket lanceert, dit niet het einde mag beteke nen van het zeslandenoverleg over de nucleaire ambities van Pyongyang. Bij die gesprekken zijn de beide Korea's, Rusland, de VS, Japan en China betrok ken. ANP/RTR/AFP door Akijn Visser GENEVE - De Federatie van Ro de Kruis- en Rode Halve Maan-verenigingen (IFRC) is gisteren akkoord gegaan met de ingebruikneming van de neutra le 'rode ruit' als symbool. Met de aanvaarding van de ruit als nieuw embleem maakte de IFRC lidmaatschap van Israël mogelijk. Voor Israël, waarvan de hulporganisatie Magen Da vid Adorn (MDA) cle rode davids ster als symbool heeft, waren het kruis en de halve maan als symbool onacceptabel. De Palestijnse Rode Halve Maan kon tot nu toe geen lid worden omdat cle Palestijnen geen officiële staat vormen. Voor hen is nu een uitzondering gemaakt. De discussie over het nieuwe lo go sleepte zich al jaren voort. De Arabische leden van de IFRC verzetten zich fel tegen de invoering, omdat zij de Israë liërs buiten de deur wilden hou den. Het Amerikaanse Rode Kruis Nieuw symbool IFRC De Federatie van Rode Kruis- en I Rode Halve Maan-verenigingen j (IFRC) is akkoord gegaan met de I ingebruikneming van de neutrale 'Rode Ruit' als nieuw symbool Rode Kruis, traditioneel symbool sinds 1864 Rode Halve Maan, wordt vooral gebruikt in Islamitische landen, erkend In 1929 Rode Ruit, nieuw symbool y zonder religieuze, politieke of culturele achtergrond heeft na de stemming beloofd 45 miljoen dollar aan achterstalli- ge contributie aan de IFRC over te maken. De betalingen waren in 1999 stopgezet uit onvrede over de weigering om de Israëli sche MDA tot de organisatie toe te laten. ANP/AFP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5