Bedrijfsleven tegen milieuregels Eén loket voor zorg en welzijn in Hulst FNV in actie te§en gratis overwerken in supermarkten Het wachten was de moeite waard Vogel- en Habitatrichtlijnen te streng toegepast en zouden ondernemers duperen Betere hulp bij vinden baan ZL De trap op met een hulpkreet Vele muzikanten doen mee aan festival in Aardenburg Juust Wa'k Wou open voor publiek Alternatief plan voor intercity Lof bij afscheid Lilipaly Zeeuwse roek-pionier overleden Heel voordelig bellen op je vakantieadres eo9a C/t(e/a mo z/oe óiy JZoojte 30% tot 80% m vrijdag 23 juni 2006 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Bedrijven en burgers zijn de dupe van de wijze waarop Nederland om gaat met de uitwerking van de Europese Vogel- en Habitat richtlijnen. Er wordt te weinig rekening gehouden met de eco nomische belangen. Daardoor raken bedrijven ernstig in de knel. Dit schrijven de Kamers van Koophandel, de belangenorgani saties LTO, MKB, Recron en His- wa en het productschap Vis in een brief aan de vaste commis sie van Landbouw Natuurbe heer en Voedselkwaliteit (LNV) van de Tweede Kamer. Ze vinden dat de Kamer moet in grijpen in de uitwerking van de Europese milieuregels. Want lid staten kunnen zelf bepalen hoe ze de globale Europese richtlij nen nader invullen. „We hebben de indruk dat Ne derland flink hoog inzet", zegt J. Bruurs van de Kamer van Koophandel voor Zeeland. „Er ligt zoveel nadruk op het be houd van natuur, dat er te wei nig rekening wordt gehouden met economische, sociale en cul turele belangen." In Nederland zijn 162 natuurge bieden aangewezen, waarvan 15 in Zeeland. Alle Deltawateren en de Voordelta zijn aangewe zen als beschermd gebied, even als de Kop van Schouwen, de Manteling van Walcheren en het Zwin in Zeeuws-Vlaanderen. Voor elk gebied is vastgelegd welke vogels en welke leefmi lieus tot welk niveau moeten worden beschermd. „Zo is er bij voorbeeld het doel om 500 zee honden in de Deltawateren te hebben", zegt J. Bruurs van de Kamer van Koophandel voor Zeeland. Natuurdoelen „In deze beschermde gebieden krijgen bedrijven in de buurt plotseling te maken met een mi lieuplafond en wordt bijvoor beeld de bewegingsruimte en ex- .ploitatie van strandpaviljoens aan banden gelegd." Daarnaast is er sprake van zogenoemde 'ex terne werking'. Zo kunnen acti viteiten die grenzen aan natuur gebieden en daar invloed op heb ben, worden geblokkeerd. Dat gaat de organisaties te ver. Bruurs: „We zwemmen lang zaam in een fuik. Eerst zijn ge bieden aangewezen die be schermd moeten worden. Nu ko men daar zogenoemde natuur doelen bij die de bewegingsvrij heid nog meer beperken." De Tweede Kamer zou deze week debatteren over de verde re invulling van de Vogel- en Ha bitatrichtlijnen. Maar dat over leg is verschoven tot na de zo mervakantie. Dan ook laat minister Veerman (Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit) per natuurgebied we ten welke soorten in welke mate beschermd dienen te worden. Het economisch belang moet daarin zwaarder worden meege wogen, vinden de briefschrij vers. De organisaties vinden dat de door het ministerie van LNV ge maakte berekeningen onvol doende inzicht geven in de wer kelijke kosten en de consequen ties van de aanwijzing van deze natuurgebieden. In de praktijk bestaat daar amper zicht op, schrijven ze aan de Kamer. De organisaties protesteren ook te gen de volgens hen eenzijdige bewijslast voor ondernemers'. Bij een verdere ontwikkeling moeten bedrijven aantonen dat ze geen schadelijke effecten ver oorzaken op de omliggende na tuur. De briefschrijvers vinden dat te ver gaan. van onze regioredactie AARDENBURG - De koninklij ke muzieksociëteit Aardenburg- sche Fanfare houdt morgen het jaarlijkse muziekfestival van de West-Zeeuws-Vlaamse muziek korpsen. Aan het festival, dat dit jaar voor de dertigste keer wordt ge houden, doen zo'n 250 muzikan ten mee. Er is gekozen voor een andere opzet om het festival aan trekkelijker te maken voor het publiek. De deelnemende korpsen verza melen zaterdagavond om half ze ven op de Markt. Direct daarna is het de beurt aan de Koninklij ke Muziekmaatschappij Polder- SCHOONDIJKE - Kees Jacobse stelt zijn tuin Juust Wa'k Wou .aan Tragel Oost in Schoondijke morgen en zondag open voor het publiek. Dit gebeurt in het kader van het Gildenweekend van de Bel gische Boerenbond, waar ook en kele Nederlandse tuinen bij aan gesloten zijn. Jacobse houdt ook op zaterdag 1 en zondag 2 juli open dagen. Die staan in het te- ken van de hemerocallis (dagle lie). Die bloemen worden veel- vuldig toegepast in borders en de vele soorten staan dan volop in bloei. i Juust Wa'k Wou is een 5200 vier kante meter grote kijktuin met iveel tuinkamers, borders, vij- vers en terrassen. In de expositieruimte is een ten- toonstelling van aquarellen van Jacobse te zien. De tuin is beide weekeinden open van 10 tot 17 galm uit Dudzele (B). Vanaf ze ven uur vertrekken de korpsen een voor een naar de Kaai, waar om kwart voor acht het grote openluchtconcert begint. Alle muzikanten vormen één orkest en staan onder leiding van Er- win Swimberghe. Gezamenlijk worden veertien concertwerken gespeeld. Vooral moderne, popu laire muziek staat op het pro gramma. In het programma is ook opgeno men een optreden van de Harmo nie Oostburg en van de gezamen lijke drumbands onder leiding van Bart Swimberghe. Het festival duurt tot ongeveer half tien. Het Kaaiplein is voor de gelegenheid volledig ver keersvrij. MIDDELBURG - Zeeuwen die in de nabije toekomst-., der werk zitten of hun baan dreigen te verliezen, wor$ beter begeleid naar ander werk. Althans, dat is debedoe ling van de Zeeuwse reintegratiebedrijven, die hun krach ten bundelen. De eerste aanzet tot de oprichting van hi Zeeuws Platform Reintegratiebedrijven (PZR) is gisjerï gegeven in de bibliotheek in Middelburg. Het initiatii om meer samen te werken stamt al van vorig jaar. Nuzjjj de plannen verder uitgewerkt. De PZR heeft als den workshops te organiseren, contacten te leggen met bedril ven, maar bovenal dat reintegratiebedrijven elkaar opd hoogte houden en kennis uitwisselen. DEN HAAG - De provincie en de gemeenten Middelhui Kapelle en Reimerswaal hebben aan de NS twee altern! tieven voorgelegd voor de sluiting van de stations Ami muiden, Kapelle-Biezelinge en Krabbendijke in beide scenario's stopt de trein één keer per uur c noemde stations en op Rilland-Bath. De varianten gaaj uit van twee intercity's per uur tussen VlissingenenAu sterdam. In de eerste, meest gewenste variant stopt keer per uur een intercity op elk Zeeuws station. Dat j een verbetering van de huidige situatie, omdat reizigef richting Randstad niet meer in Roosendaal hoeven overt stappen. In de tweede variant stopt de intercity het es half uur ook in Arnemuiden en Rilland-Bath en het andê re half uur in Kapelle-Biezelinge en Krabbendijke. In he voorstel van de NS stopt de ene intercity in Arnemuidej Kruiningen-Yerseke en Krabbendijke en de andere! Oost-Souburg, Kapelle-Biezelinge en Rilland-Bath. D provincie 'staat daar negatief tegenover', omdat i Oost-Souburg en Kruiningen-Yerseke dan nog maaréé keer per uur een trein stopt. Vergeleken bij nu zou het re zen tussen Zeeuwse stations moeilijker worden. as: MIDDELBURG - Eén voor één rennen twaalf Brabantse scholieren de trap in het Zeeuwse provinciehuis op. Boven worden ballonnen losgelaten, waaraan kaarten hangen met een hulpkreet. Hulp voor een onderwijsproject in India. De scholieren van het Willem van Oranjecollege uit Wijk en Aal burg zamelen geld in voor het project door in alle provinciehuizen van Nederland de trappen van een toren te beklimmen, als ware het een Nederlands Kampioenschap Traplopen. Voor de actie is ook een flessenpostkunstwerk gemaakt. Commissaris van de koningin W. van Gelder heeft een boodschap geschreven die in het kunst werk is gestopt. Het flessenpostkunstwerk zal op de jaarlijkse Oesterparty, die in september in Middelburg wordt gehouden, bij opbod worden ver kocht. De opbrengst gaat eveneens naar het onderwijsproject dat In diase kinderen de kans biedt een vak te leren, zodat ze niet hoeven te bedelen voor een inkomen. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Een betrokken man, die liever met leerlij gen en medewerkers spreekt dan met directeuren en hooi den van afdelingen. Dat beeld schetsten collega's van J. Lilipaly, die in Vlissingen afscheid nam als direcli? voorzitter van het ROC Zeeland. Naast zijn betrokke heid prezen de sprekers zijn inzet voor samenwerking tos sen Zeeuwse onderwijsinstellingen, het bedrijfsleven de overheid. Lilipaly volgde in augustus 2004 A. Rikkei op als voorzitter van het college van bestuur. Daarv» was hij ruim een half jaar interimvoorzitter en lid vand raad van toezicht. H. van Meerkerk volgt hem op. KLOETINGE - Jan Blok, een van de markantste figure uit de Zeeuwse muziekwereld, is overleden. Hij wei woensdag levenloos, aangetroffen in zijn woning in Klce tinge. Blok is 62 jaar geworden. Blok speelde in diven bands en groeide uit tot een Zeeuwse pionier van voor de rock-'n-roll. Hij was betrokken bij Shakin' Stevens The Sunsets, stond in Brussel met Little Richard opto podium en speelde samen met andere grootheden. Begi jaren tachtig trok Blok de aandacht met zijn soloalbu What loneliness can do. De afgelopen jaren maakte hij, men met uiteenlopende begeleidingsbands, in eigen bi heer diverse cd's met hoofdzakelijk eigen werk. als IT door Harold de Puysseleijr HULST - Hulstenaren die (fi nanciële) hulp nodig hebben op het gebied van zorg- en welzijns voorzieningen kunnen volgend jaar terecht bij één loket. De invoering daarvan hangt sa men met de invoering per 1 ja nuari 2007 van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO). Deze wet komt in de plaats van enkele bestaande wet ten, te weten de Wet voorzienin gen gehandicapten (WVG), de Welzijnswet en delen van de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ). Het gaat dan in de eerste plaats om de huishou delijke verzorging en de persoon lijke verzorging. Met de WMO krijgen gemeenten een bredere verantwoorde lijkheid voor de ondersteiming van burgers. Het college van burgemeester en wethouders van Hulst heeft ervoor gekozen het takenpakket van de nieuwe wet in te vullen op basis van de wensen die leven bij zorgvra gers, -aanbieders en de politieke partijen in de gemeenteraad. On derzoeksbureau SGBO leidt dat proces in goede banen. Volgens wethouder F. van Dries- sche (welzijn) is in een sessie met de leden van de adviescom missie samenleving uit de ge meenteraad gebleken, dat de po litiek voorstander is van de in richting van een breed WMO-lo- ket, dat voor alle, doelgroepen van de wet bereikbaar is. Dat lo ket is de plaats waar mensen straks terechtkunnen voor het aanvragen van een uitkering, huurtoeslag of een voorziening op grond van de WVG. „We willen dat loket opzetten in samenwerking met andere or ganisaties zoals de Stichting Welzijn voor Ouderen, zorgaan bieders en de woningcorpo raties", aldus Van Driessche. „Het moet een loket zijn dat niet alleen een verwijsfunctie krijgt, maar waar mensen ook daadwerkelijk direct worden ge holpen." Volgens de wethouder is nog niet bekend waar het loket zal Advertentie Nokia 6234 al voor €0,- i.c.m.een 2-jarig Vodafone 20 abonnement Activeer Vodafone Passport en bel voordelig in het buitenland Exclusief verkrijgbaar bij Vodafone City Point, via 0800-0560 ofwww.vodafone.nl. Vraag naar de voorwaarden. worden ondergebracht. Aan de hand van de bijeenkomsten die plaatsgevonden hebben, moet nu de nadere uitwerking in een concept-verordening en een con cept-kadernota volgen. „Er staat wel enige druk op de ketel", zegt de wethouder, „want we willen die verorde ning voor 1 oktober door de ge meenteraad vast laten stellen. Vooruitlopend daarop willen we in augustus nog een inloop avond houden over de invoering van de wet." Advertentie Gustaf en Yvonne Paridaen vieren morgen hun 60-jarig huwelijk. foto Wim Kooyman xóe\ proef de mix tussen prachtige interieur- en heerlijke smaak- i composities. dinsdag 27 juni pinchos, verfijnde baskische tapas'. wim ijska (restaurant/ traiteur de zuidwester) demonstreert hoe smaakvol "eenvoud en kwaliteit" kan zijn met pata negra als ultieme representant. si verzeker u zelf van deze lekkernijen en reserveer via engarde@basmar.nl van harte welkom. [fï] bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle telefoon 0113 343810 door Jeffrey Kutterink HULST - Supermarkten dwin gen werknemers steeds vaker om in hun eigen tijd onbetaald te werken. Bovendien hebben tij delijke contractanten vaker te maken met leeftijdsdiscrimina tie. FNV Bondgenoten is furiéus en voerde gisteren in Zeeuws- Vlaanderen actie. Managers van supermarkten in Hulst, Terneuzen en Axel rea geerden gisteren verbaasd en soms nijdig op de vakbonds actie. Leden van FNV Bondgeno ten spraken werknemers van supermarkten aan en wezen hen erop dat de regels niet altijd even nauw worden genomen. Eigenaren reageerden soms woe dend op de actie, spreken tegen de regels aan hun laars te lappen en dreigden zelfs met de politie als de vakbondsleden niet maakten dat ze weg kwa- Klachten Maar FNV-bestuurder A. van der Pijl was gisterochtend vast besloten om iedere werknemer die hij tegenkwam aan zijn jasje te trekken. „Personeel krijgt steeds vaker de waag om tien minuten eerder te beginnen en een kwartier later te stoppen met werken", legt hij uit. Bij FNV Bondgenoten komen volgens hem daarover vtj klachten binnen. „Het begin met de vraag om in verband re de veiligheid eerder te begin:-: j( of later af te sluiten. We nienê g( dat meer mensen in eigen lij j| moeten werken. Het begint vijf minuten, maar dat loop steeds verder op. Het is tegen! afspraken die werkgevers i vakbonden hebben gemaakt; de cao." (Advertentie) vodafone door Frank Gijsel AARDENBURG - „Ik was smoorverliefd op mijn vrouw." Zijn ogen fonkelen nog als Gus taf Paridaen zijn verhaal doet over zijn grote liefde Yvonne Waterloos. Donderdag vierden ze in woonzorgcentrum Coensdi- ke in Aardenburg hun 60-jarig huwelijksfeest. Gustaf is in 1917 geboren en ge togen in Sint-Kruis en Yvonne zag in 1922 het levenslicht in het Vlaamse Sint-Laureins. Net voor de oorlog ontmoetten ze el kaar op de kennis in Sint-Lau reins. Helaas strooide de bezet ting roet in het eten, want Gus taf werd gevangengezet in een kamp in Amersfoort. Gustaf kreeg hier te maken met de meest mensonterende zaken. De kampleiding bestond uit de Drie van Breda. „Dit was een vreselij- ke tijd. Ik heb daar veel afge zien, maar met de hulp van een advocate ben ik toch kunnen wegvluchten. Samen met enkele familieleden kwamen we in de Biesbosch, in Werkendam, te recht om onder te duiken. Bij mijn thuiskomst ben ik meteen naar Yvonne gegaan en we zijn nooit meer uit elkaar gegaan. Het is altijd een prima wouw voor me geweest en nog steeds zorgt ze goed voor me", vertelt Gustaf. Hij leidde een arbeidzaam leven als vlasser in Sint-Kruis, waar het paar zich na het huwelijk vestigde. Door een bedrijfsonge val verloor hij een deel van zijn arm. In de jaren zestig begon hij als boekhouder in de zaak van zijn broer. Een van zijn hobby's was mu ziek maken in het gezelschap 'Elk naar zijnen krachten'. Hij hield het vijftig jaar vol. Echtge note Yvonne runde met liefde het café met benzinepomp. „We kregen in de zomer vaak gasten, die bij ons verbleven, want we hadden zeven verblijfskamers. Regelmatig waren er bij ons ook feesten en partijtjes. Een gezelli ge tijd", herinnert Yvonne zich. Elk jaar werden reisjes gemaakt met de bus. „We hebben veel ge noten", meent Gustaf. Twee jaar geleden betrok het paar een woning in Coensdike, nadat ze een ruime tijd in Aar denburg hadden gewoond. Het echtpaar heeft twee doch ters, vijf kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Morgen vindt in Coensdike tussen 13 en 15 uur een receptie plaats. Wij vernieuwen onze showroom en bieden U daarom een groot deel van onze collectie aan voor zeer speciale prijzen! kasten banken fauteuils tafels stoelen bedden verlichting Kapitale Kortingen van Prijzenslag Oorzaken zijn volgens Van ifi Pijl maatregelen omtrent de va tl ligheid, maar ook de gevolg van de prijzenslag in superaar! ten. „Aan alle kanten wordt's zuinigd op personeel. Alles a elkaar opgeteld, zijn het aaidi wat uren die niet door werkge vers worden betaald." Bij elkaar bezochten de FNÏI den 14 supermarkten in de (tol j Zeeuws-VIaamse plaatsen, ft halve de werktijden, wezen; ook op leeftijdsdiscriminatie „Veelal worden werknemers (tó slagen als hun contract da. keer is verlengd. Want de Fla wet regelt dat iemand dan fdj vaste aanstelling moet krijg® t Zo gebeurt het dat jongeren va een jaar of 19 worden ontslag en dat hun plek wordt opgevd door iemand die een aantal jas jonger is. FNV Bond heeft onlangs een sooi zaak gewonnen die ze had aai gespannen bij de commissie ge lijke behandeling. Die com®-' sie oordeelde dat er in zo'n# val sprake is van leeftijdsdiscs minatie." Van der Pijl zegt mensen tem formeren en de zaken bij de va bonden te melden. „Wegai ze zaken regelen in de vol cao-onderhandelingen." FNV wil de actie die gisteren! Zeeuws-Vlaanderen is begc-" nen, de komende tijd ookina? dere regio's in Nederland voeren. re«ce/ijke prijzen. Kijk °P Joosse Interieurs Langstraat 2-4, Arnemuioen, tel. 0118-601273 Geopend van maandagmiddag t/m zaterdag, dag op afspraak. bij nader inzie In het artikel over twee Vlïssingse-- jes die van schoolverzuim worde"1 schuldigd (PZC 22 juni) staat dat de* cier van justitie 400 euro boe!e:* geëist. Het Openbaar Ministerie "1 de man weliswaar een transactie 400 euro aangeboden, maar de op® heeft (nog) geen boete geëist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42