'roef wietteelt is van de baan Balkenende mokt om gebrek aan waardering Meer jongeren met justitie in aanraking 'L\* Inburgeringswet gaat verder zonder genaturaliseerden liberalen trekken steun aan motie voor Maastrichts experiment in ix de Rome «06 voor inald Rietveld Rembrandt en Saskia trouwen voor de tweede keer Touwen over brug vermelen achterruit auto NSB-weduwe overleden Actie Leers voor Syrische activist Recordbedrag voor Kankerfonds Terreuroefening met gijzeling Oplichter hield 5 miljoen achter Ongewenste geiser in hartje Rotterdam GROTE OPRUIMING! SWWTSCO(Bïïil® viwi iisiiinet1* IA(I- Mic Dvmhxj vrijdag 23 juni 2006 n-Yvonne Hamar HAAG - De Tweede Ka- stemt ermee in om de gena- iliseerde Nederlanders voor- iog uit de nieuwe inburge- gsvvet te halen. Het wetsvoor- I kan dan toch nog voor het nerreces worden behandeld, ardoor kan de geplande in ning op 1 januari 2007 nogge- jld worden. Over de genaturaliseerden ont stond vorige week een patstel ling, omdat de beoogde inburge- ringsplicht mogelijk discrimine rend is voor vreemdelingen die al een Nederlands paspoort heb ben. Daarover is een spoedadvies ge waagd aan de Raad van State, dat in augustus wordt verwacht. Een meerderheid van CDA, WD, D66 en LPF steunde giste ren het plan van minister Ver donk van Integratie om de gena turaliseerden via een regeling - tijdelijk - helemaal uit de wet te halen. De coalitie heeft haast met de wet, waar al drie jaar aan wordt gesleuteld, omdat die in het regeerakkoord staat. De linkse oppositie wilde liever het advies afwachten en later het complete wetsvoorstel behande len. Nu vallen onder het wets voorstel alleen nog vreemdelin gen, onder wie zowel nieuw- als oudkomers. Het gaat dan om 240.000 mensen plus de jaarlijk se nieuwelingen. In een vierde nota van wijziging staat dat an dere categorieën, zoals de gena turaliseerden, er later inge voegd kunnen worden. Dat hangt af van de uitkomst van het spoedadvies. Als de Raad van State de nieu we wet niet discriminerend vindt, dan kunnen de genaturali seerden snel weer tussenge voegd worden. Voor Verdonk is dat van groot belang, omdat het om ongeveer 260.000 mensen gaat, veelal oudkomers. Een Kamermeerderheid wil de groep inburgeraars zo groot mo gelijk hebben. GroenLinks en SP zijn tegen, omdat zij de wet discriminerend vinden. ANP irJan Salden ag. de heë ku; tot iï Begin vine tig m eltro zaken !N HAAG - Een experiment de gereguleerde teelt van in Maastricht is voorlopig de baan. De WD in de eede Kamer heeft de steun een motie die pleit voor de efneming ingetrokken. Daar- ir heeft die motie geen meer- '9 beid meer. voor Donner. Behalve de ge meente Maastricht had ook Til burg interesse getoond in de proef. Weekers zegt een experiment te steunen, maar dan moet het onderdeel zijn van een 'stap penplan'. Hij vindt net als Don ner dat het terugdringen van de illegale hennepteelt en de illega le verkoop van cannabis voor rang moeten krijgen. „Er moet een tandje worden bijgezet. Als het goed is worden de kweke rijen opgerold en de aanvoer naar de koffieshops droogge- liberalen willen minister iner van Justitie eerst de tijd n8)en om de overlast en crimina- it in Zuid-Limburg aan te ken. Als die aanpak sueces- dan kan de proef als- worden ingevoerd. Donner wei t zich steeds tegen het expe- t'9 ent verzet. Eerder deze week een bigde hij met aftreden als de ner haar zin zou doorzetten. hnv ;ens Donner moeten de ille- öHéife hennepkwekerijen en de n te,Ides die daar achter zitten den bestreden. „De crimina- - 2i= en de overlast worden niet 1 elost door de kweek te regu- ax.ten n. Sterker nog, als je de aan- aan de achterdeur verbe- krijg je meer toeloop aan oordeur. Dat maakt de pro- _d&L_jnen alleen maar groter." 20 ;ens Donner levert een expe- "pnt ook problemen op met "^■buitenland. Regulering van is zelfs in strijd met jrse internationale verdra- iDe Kamer betwist dat. Dedend ^vertegenwoordigster Al- rak, die de motie had inge- reageerde woedend op itrekken van de steun door •Kamerlid Weekers. Vol- haar is de VVD bezweken 5 A- 5 ral 1935 2005 1926 1927 19( 7 19.1 20. 19,1 19.! 20.I 20, 18 20j 11 20J i4 20.I 'ERDAM - Landschapsar- :t Ronald Rietveld (1972) de Prix de Rome 2006 Ar- !tuur. Van de vier kandida- de eindronde maakte hij ieste plan voor het gebied liet forteiland IJmuiden. leid kreeg de prijs van 10 euro gisteren in Amster- SINT ANNAPAROCHEE - Rembrandt van Rijn trouwt in het Friese dorp Sint Annaparochie opnieuw met Saskia van Uylenburg. De schilder en zijn geliefde gaven elkaar 372 jaar geleden al het ja-woord in deze plaats en die bruiloft is gisteren volledig nagespeeld. foto Niels Westra/GPD 17 20f eec'e prijs van 20.000 euro 20jvoor Daan Petri. Voor de 20|overige finalisten Eva Pfan- 20|n het duo Bas Princen en 21P Topalovic waren er nog 2lfn van 10.000 euro. 2iVeld maakte een plan waar- 21»ats is voor een winterbad- ts met een hete bron, een be- natuurgebied voor vo- ËSSagen een nieuwe woonwijk in linen bij IJmuiden. De land- «architect viel eerder in de J. 'en met zijn afstudeerplan de Deltawerken (derde Archiprix) en een ontwerp binnendijkse waterafvoer rivierengebied tussen het jebied en de Randstad. De arlijkse Prix de Rome is dste architectuurprijs van rland. ANP NEER - Een automobilist uit Neer wist niet wat hem over kwam, toen hij gisteren over de brug over de Neerbeek reed en met een enorme klap zijn achter ruit uit zijn auto zag vliegen. Onbekenden bleken twee tou wen dwars over de brug te heb ben gespannen, die tegen de au to klapten waardoor ze los scho ten. Een van die touwen moet te gen de achterruit zijn geknald. Ook de dakantenne sneuvelde. De automobilist kwam met de schrik wij. Een levensgevaarlijke actie van de daders, aldus de politie. Als er geen auto maar een motorrij der tegen het touw was gereden, had dat vrijwel zeker fatale ge volgen gehad. GPD door Michel Reijns DEN HAAG - De Nederlandse economie draait weer goed en Nederland loopt daarmee voor op in Europa. Premier Balkenen de zei gisteren in de Tweede Ka mer trots te zijn op de resulta ten van de hervormingen in zorg en sociale zekerheid. De kritiek die hij desondanks kreeg van de oppositie leidde tot ergernis bij de premier. „Col lega's in Europa vragen me: 'wat is er aan de hand in Neder land, jullie lopen weer voorop'. Van Europese collega's krijg ik waardering, hier in het parle ment is alleen maar gezeur", zei hij gisteren tijdens het jaarlijkse verantwoordingsdebat. Hierin legt het kabinet verantwoording af over de prestaties tijdens het afgelopen jaar. Balkenende en de coalitiepar tijen CDA, WD en D66 toonden zich zeer tevreden dat de de re sultaten van het jarenlange her vormingsbeleid zichtbaar wor den. De premier wees erop dat ons land er op terreinen als de arbeidsmarkt, werkgelegenheid, overheidsfinanciën en koop kracht veel beter voorstaat dan de afgelopen jaren. Ook de wachtlijsten in de zorg nemen af, aldus Balkenende. „Er is een gezonde basis gelegd voor het opvangen van de toenemende kosten van de vergrijzing." Ongelijkheid De kritiek van oppositiepartijen PvdA, SP en GroenLinks was niettemin groot. PvdA-leider Bos verweet het kabinet dat het afgelopen jaar de tegenstellin gen en ongelijkheid tussen bevol kingsgroepen zijn toegenomen. Vooral de lage inkomens, chro nisch zieken en gehandicapten hebben volgens Bos de prijs be taald voor het economisch her stel. De PvdA-leider betoogde bovendien dat vooral allochto nen steeds meer op achterstand zijn komen te staan. Op terrei nen als jeugdcriminaliteit en schooluitval scoren zij hoog, al dus Bos. De Tweede Kamer liet gisteren overigens haar onvrede blijken over het jaarlijkse debat. Vol gens veel fracties staat verant woordingsdag, de dag waarop het kabinet in vele pagina's de resultaten laat zien, te veel in het teken van cijfertjes. Boven dien is een politiek debat 1,5 jaar na de presentatie van de plannen een beetje mosterd na de maaltijd, constateerden Ka merleden. Bos zei dat dit soort debatten zelden tot andere keu zes van het kabinet leiden. Het verantwoordingsdebat had een volwaardige tegenhanger van Prinsjesdag moeten worden, maar dat is de afgelopen jaren niet gelukt. Ophef Vorig jaar ontstond nog ophef omdat de fractievoorzitters van de coalitiepartijen de voorkeur gaven aan het campagnevoeren voor de Europese grondwet. Dit legd. In dat geval kun je alsnog nadenken over het telen van wiet onder streng toezicht." GPD SITTARD - Gravin Maximiliaan de Marchant et d'Ansem- bourg, echtgenote van de voormalige prominente NSB'er De Max-chant, is op 98-jarige leeftijd overleden op haar kasteel in Amstenrade. De gravin kwam in 1988 in het nieuws toen pogingen wer den gedaan haar haar staatspensioen te ontnemen. Het voorstel om de uitkeringen aan de 'landverraclerlijke echt genoten' - zij en de 'zwarte weduwe' Florrie Rost van Ton ningen - stop te zetten, haalde het toen in de Tweede Ka mer net niet. NSB'er Maximiliaan cle Max-chant et d'Ansembourg zat van 1946 tot 1954 een celstraf iiit vanwege zijn samenwex- king met de Duitsers in de Tweede Wex-eldoox-log. GPD MAASTRICHT - Burgemeester Leers van Maastricht heeft in een brief de Syrische autoriteiten om opheldering gevx-aagd over de verdwijning van mensenrechtenactivist Faleh Abdullah al Mansouri. De in Maastricht wonende Mansouii werd vorige maand met zeven anderen opgepakt in Syrië. Amnesty International vx-eest dat de acht woi'den gemar teld en aan Iran woi'den uitgeleverd, waar hun mogelijk de doodstraf wacht. Leers benadx'ukt in zijn brief dat Mansoux-i, die sinds 1989 in Maastricht woont, een niet-ge- welddadig persoon is. ANP AMSTERDAM - KWF Kankex-béstrijding heeft vorig jaar een recordbedrag van 77 miljoen euro opgehaald. Dat heeft het fonds gisteren bekendgemaakt. Het geld is afkomstig van meer dan zevenhondex-ddui- zend donateurs en lotei'ijdeelnemers. Ook voor dit jaar is KWF Kankei'bestrijding positief gestemd over de inkom sten. Door een actie op televisie in maart heeft het fonds 38.000 nieuwe donateurs kunnen begroeten. ANP VLAARDINGEN - Tijdens een antitex-reuroefening die woensdag en gisteren in Rottexxlam en Vlaai-dingen plaats had, heeft een groep 'terroi-isten' een school gegijzeld en gepoogd gifgasaanvallen uit te voeren. Negen zogenaam de gijzelnemers zijn tijdens de oefening 'gedood'. Volgens T. Joustra, nationaal coördinator teiTorismebestrijcling, is de oefening geslaagd, al waren er heel wat leei-momen- ten. Joustra kondigde meer van dergelijke oefeningen aan. Aan de oefening deden bijna zeshonderd mensen van politie, defensie, het Openbaar Ministerie en medewer kers van de gemeenten mee. ANP AMSTERDAM - De van fx-aude verdachte tennismecenas R. van den Berg heeft 5 miljoen euro achtergehouden bij zijn beleggingspx-aktijken. Dit geld ging op aan privé-uit- gaven, zo stelt curator T. van Hees in een tussentijds fail- lissementsverslag dat gisteren is gepubliceerd. Van den Berg zit al sinds juli voi'ig jaar in vooi-lopige hechtenis. Hij woi-dt door justitie verdacht van oplichting en faillissementsfraude, waarbij meer dan veertienhon derd beleggers het schip zijn ingegaan. ANP jaar had het bestuur van de Tweede Kamer alle fx-actievoor- zittei's op het hart gedrukt het debat bij te wonen. Bij Gi'oen- Links en SP ontbrak gisteren de fractievoorzitter. CDA-fx-actie- voorzitter Verhagen pleitte er voor het debat volgend jaar door de financieel woordvoer ders van de fracties te laten voe- i-en, omdat het toch meer weg heeft van een 'accountancyver- klaring'. „Een goedgekeurde ac countantsverklaring is geen nieuws, maar wel belangrijk", aldus Balkenende. ANP door Floor Liqtvoet DEN HAAG - Een groeiende groep jongeren komt met justi tie in aanraking. In 2005 liepen er 35.000 strafzaken tegen min derjarigen, 6 procent meer dan het jaar daarvoor. In tien jaar tijd is het aantal zaken tegen jeugdige criminelen zelfs met de helft toegenomen. Dat consta teert het Openbaar Ministerie in zijn jaarbericht. Het OM zet het komend jaar har der in op het voorkomen van crimineel gedrag onder de jeugd. Voox-al onder Antilliaanse en Marokkaanse jongeren bevin den zich hardnekkige daders. Beiden zijn voox-al actief in de steden. Samen met de vier grote steden Amstei-dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht ontwik kelt het OM nu een specifiek plan van aanpak dat vooral ge richt is op Max-okkaanse x-isico- jongex-en. Projecten voor Antilli- anen lopen al. Spijbelen De risicojongeren komen onder streng toezicht te staan en krij gen begeleiding zodat ze niet af glijden. Een van de maniex-en om crimineel gedrag te voorko men is het aanpakken van het schoolverzxxim, denkt het OM. Structureel spijbelen is volgens het jaarbericht 'vaak een voorbo de van ernstige gedragsproble men' en leidt 'niet zelden tot cri minaliteit'. Bij het OM in Breda wordt elke jonge spijbelaar al met de poli tie, leerplichtambtenaar, Jeugd zorg en de Raad voor de Kinder bescherming besproken. En niet alleen de afglijdende puber wordt door instanties op de nek gezeten, ook de oudei-s van het kind kunnen wox-den vervolgd als het spijbelgedrag hen valt aan te rekenen. Opvallend De stijging van het aantal over tredingen. en misdrijven ge pleegd door jongex-en is opval lend omdat over de hele linie het aantal misdi'ijven vorig jaar licht is gedaald, met drie pro cent. In 2005 werden 264.200 misdi-ijfzaken behandeld, in 2004 waren dat er nog 271.500. Uit aangiftecijfers en slachtof- fex-enquêtes blijkt verder dat de criminaliteit afneemt. Ernstige misdrijven als diefstal met ge weld en vermogensdelicten ko men minder vaak voor: ze zijn respectievelijk met 8 en 4 pro cent gedaald. De daling van de criminaliteit wordt onder meer toegeschre ven aan de hardereö aanpak van veelplegers. Sinds begin vorig jaar kunnen stelselmatige da ders (delinquenten die binnen vijf jaar minstens dertig keer worden opgepakt) door de rech ter voor maximaal twee jaar van straat worden gehaald, ook als het laatste vei-g'rijp x-elatief licht van aai'd is. In 2005 is 250 keer besloten om een notoix-e veelpleger in een inrichting voor stelselmatige daders te plaat sen. GPD (Advertentie) ROTTERDAM - Op de Coolsingel bij het Hofplein in het hartje van Rotterdam is gisterochtend een lek ontstaan in het leidingennet van de stadsverwarming. Korte tijd kwam water en stoom omhoog uit het plaveisel van een naastliggend fietspad. Het tramverkeer ter plekke werd stilgelegd en omgeleid. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Eneco is bezig met een onderzoek naar de oorzaak van het lek. Het verwarmingssysteem in het centrum van Rotterdam werkt volgens hem nog. In december ont stond een groot lek in de Hoogstraat nabij de Koopgoot. Duizenden liters kokend heet water stroomden toen het winkelcentrum binnen. Meerdere mensen raakten gewond en panden liepen waterschade op. Volgens de politie was het nu minder ernstig. foto Evert-Jan Daniëls/ANP MIDDELBURG GOESl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3