la vis biedt huurder keuzemenu Opleiding spoedeisende hulp erkend Voorbeeldig als Ot en Sien GRATIS ¥lf§M® InlET ii ¥EElLA®®E¥EEiS 2< uis met vaste huurprijsafspraak over huurverhoging of kopen met korting )rie uur arkeren te kort logés Stadsraad Axel bezorgd over wegenvignet België Mozaïek Axel kan worden hersteld Katten bezweken aan landbouwgif Eis vier jaar voor messteek nèn de Jonge Hoek van Dijke www.hetoranjeplein.nl Spandoek iw.pzc.nl abus 31, 4460 AA Goes «rtentie-exploitatie: [tj.en Midden-Zeeland: 0113-315520; jWs-Vlaanderen: 0114-372770; Jnaal: 020-4562500. 23 juni 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen •nrRené Hoonhorst JINEUZEN - De Temeuzen- ffoonstichting Clavis geeft ;eerste corporatie in Zeeland aiders, woningzoekenden en ididaat-kopers de keus. Iers kunnen gewoon blij- huren, een vaste huurprijs j vijf jaar afspreken of een paald huurverhogingspercen- j .e vastleggen. iaraaast geeft Clavis huur- iis de mogelijkheid een wo- te kopen met korting. De nieuzense corporatie legt de empel laag door slechts 75 ocent van de marktwaarde te jgen. De koper is dan wel ver- :ht zijn huis bij verhuizing ate bieden aan Clavis, waar de eventuele winst door aardeontwikkeling' wordt ge- eld. recteur E. van Exter van Cla- geeft een eenvoudig voor- dd: „Stel dat een huurder in a huis van een ton woont, dan a hij of zij een woning kopen or 75 mille. Hij heeft een lage- iiypotheek nodig, waardoor op van een huis bereikbaar ordt. Stel dat hij na acht jaar iat verhuizen en het huis is in- Bien 120.000 euro waard. Dan lijgt hij van ons 85.000 euro »rhet huis: de 75 mille die hij irder betaalde en de helft van meerwaarde van twintigdui- tnd euro." iuze maken a Exter wil het nieuwe sys- ?m - dat de naam Te Woon seft meegekregen - niet mooier orstellen dan het is. Voor men- die blijven huren, kan de constichting niet aangeven «gunstiger is. Huurders die bor Euqène Verstraeten verwachten binnen enkele jaren te verhuizen of die binnen een maand weg willen kunnen, kun nen het beste tegen de geldende condities blijven huren. Mensen die graag precies weten hoeveel ze de komende jaren aan huur kwijt zijn, kunnen een contract voor een aantal jaar te kenen. En mensen die nog niet veel te besteden hebben, maar verwachten dat ze de komende jaren meer gaan verdienen, kunnen kiezen voor een vast huurverhogingspercentage. „Wat het gunstigst of het voor deligst is, is niet aan ons. Men sen moeten zelf de keuze maken waarmee ze - gezien hun per soonlijke omstandigheden - het beste af zijn", zegt Van Exter. Te Woon is niet alleen voor de huidige huurders, maar is ook bedoeld voor woningzoekenden die snel in een huis willen of snel een woning willen kopen. Clavis heeft het systeem afgeke ken van enkele andere corpora ties. Zo worden in Rotterdam re delijke resultaten geboekt. „Of er in Zeeuws-Vlaanderen ook behoefte is aan maatwerk voor het huren of kopen van een woning moet de komende maanden blijken. Als deze vorm van klantvriendelijkheid, die grote administratieve en perso nele gevolgen heeft, niet aan slaat, moeten we nog eens bekijken of we er mee door moe- ERNEUZEN - De 'drie-uursre- t'voor bezoekers die parkeren de Terneuzense parkeerver- i amingszones, moet nog voor zomervakantie worden ge- irapt. Dat vindt de fractie GroenLinks. fractie wijst erop dat men- met name in de vakantiepe- ode nogal eens logés over vloer ijgen. De drie-uursregel be iert zo'n logeerpartij. Daar- pleit de fractie in haar alge- _Jne beschouwingen op de ge- eentelijke Perspectievennota 107-2010 voor het afschaffen inde regel. at de dertigkilometerzones (treft, wil GroenLinks een 'mere inrichting binnen de meent e. „Visuele herken- aarheid is de sleutel tot ge- ragsaanpassing", luidt de stel- van Dow Benelux voor ei volledige ontsluiting aan de Ktelijke kant van het indus- wijst GroenLinks af. <aat men eerst eens met spoed calamiteitenontsluiting vol- ims bestaande plannen realise- a, als men dan zo bezorgd is «r de veiligheid", betoogt de ictie. Uniek Terneuzense partij stelt ver- (r 'toeristisch recreatieve ont- ikkeling' voor langs de kanaal- Hl, vanaf het waterschapskan- richting kanaal. „De Wes- rschelde is te belangrijk en Hiek om als toonaangevend na- |r- en maritiemtoeristisch ge- ft'en te negeren." econstateerd wordt dat vrije i- en wandelpaden in het bui- (ebied van Terneuzen 'ars zijn. „Afspraken met [rarische bedrijven en andere (eigenaren zouden hierin ite moeten kunnen schep- n." ontwikkeling van kano- Mes in de gemeente wil de ictie alleen maar toestaan in ^nigingsverband en niet via kanoverhuur. „In de prak- k blijkt dat dit slechte gevol- n heeft voor de natuurwaar- eain de kreken en vaarten", zo F'dt gesteld. „Juist wat ka- Na aantrekkelijk maakt, De kinderen van de jarige Prins Frederik Hendrikschool staan keurig met hun armen over elkaar in de rij, net als vroeger. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Een juffrouw van de Prins Frederik Hendrikschool kon haar verbazing niet verbergen. „Wat gedra gen die kinderen zich voorbeeldig. Kijk ze eens mooi in de rij lopen. Deden ze dat altijd maar zo." De leerlingen van de Sasse openbare school hebben inderdaad een metamor fose ondergaan, door zich in een 'histo risch' kloffie te steken. Knickerbockers, kniekousen en petjes maken van veel jongetjes een ouderwetse Ot; jurkjes tot aan de knie, strikjes in het haar en een strooien hoedje geven de meisjes het aanzien van Sien. „Moet je zien, ze zijn er helemaal ondersteboven van", lacht 'bovenmeester' Theo Sarneel. De Prins Frederik Hendrikschool vier de gisteren haar 190-jarig bestaan. Een wat raar getal om uitgebreid bij stil te staan, geeft Sarneel grif toe. Maar de di recteur die binnenkort afscheid neemt, zag genoeg aanleiding om feest te vie ren. De historie van de school is dit jaar opgetekend en daarbij kwam naar vo ren dat de Frederik Hendrikschool de oudste openbare school van Zeeland is. Daarbij zijn er nu nog een aantal kwie ke mensen die vóór de Tweede Wereld oorlog van de school kwamen. Sarneel: „De oudste die zaterdag naar de reünie komt, kwam al in 1932 van school. Over tien jaar zijn zulke reünisten waar schijnlijk niet meer te vinden, vandaar dat het wel leuk is om nu al een feestje te vieren." De reünie vindt plaats in De Speye, het cultureel centrum waarin tot 1959 de school was gevestigd. Bij het ophalen van herinneringen ko men ongetwijfeld de 'lijfstraffen' van strenge meesters ter sprake. Gisteren waren karwats en (straf)lineaal afwe zig. „Over die oude strafmethoden heb ben de kinderen wel genoeg gehoord. We vinden het aardiger om ze te laten ervaren hoe er vroeger les werd gege ven." Daarnaast was de school gisteren jarig en daar hoorde natuurlijk een feestje bij. De Sasse scholieren speelden oud-Hollandse en Vlaamse spelletjes als Trou Madame, schuiftafel, tollen, steltlopen en pierbollen. Informatie over de historie van de school, de reünie en verdere jubileumactiviteiten zijn te vinden op: http://obssasl90jaar.tri- pod.com door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneu zen heeft erkenning gekregen voor de specialistische vervolg opleiding spoedeisende hulp ver pleegkunde. Voor de verpleegkundigen van de spoedeisende hulp betekent dit dat zij kunnen afstuderen met een landelijk erkend diplo ma. Zij kunnen hiermee gemak kelijker aantonen dat ze aan landelijke beroepseisen vol doen. Voor het ziekenhuis biedt de er kenning de garantie voor kwali teit van de zorg. Voor de toe komst is het ook een waarborg dat de opleidingskosten blij vend aan het ziekenhuis worden vergoed. „Het is niet alleen een erken ning van de kwaliteit die we hier bieden", zegt directeur pa tiëntenzorg J. van der Heide. „Het draagt ook bij aan de inno vatie van de zorg waaraan wij als ziekenhuis voortdurend pro beren te werken." Voor deze opleiding is een sa menwerking aangegaan met het universitair ziekenhuis in Gent om de cursisten leerervaring te laten opdoen in een complexe dienst van een groot universi tair ziekenhuis. „Deze leererva- (Advertentie) AXEL - De stadsraad van Axel wil dat er actie wordt onderne men tegen mogelijke tolheffing op Belgische wegen. Als de Belgische plannen door gaan, zal vermoedelijk vanaf 1 januari 2007 een vignet van zo'n zestig euro nodig zijn om over de Belgische wegen te rijden. De dorpsraad Koewacht sprak daar eerder zijn bezorgdheid over uit. Gisteren sloot K. de Pooter namens de Axelse stadsraad zich daarbij aan. „Het is ook voor ons onverteerbaar om in een isolementspositie terecht te komen ten opzichte van de rest van Nederland." De Terneuzense wethouder J. van Schaik zei dat de gemeen te niet stil zit. „We zullen een brief sturen aan Gedeputeerde Staten. Daarin geven we aan wat wij als redelijk alternatief zien: de Zeeuws-Vlaming die min of meer vei-plicht is om een vignet te kopen, moet dat be drag gekort krijgen op de wegen belasting die aan de Provincie wordt betaald." (Advertentie) Zaterdag a.s. speciaal voor N; u een exemplaar van - Butamieven t.w.v. 4,95 «MA via uw dagblad f het alfabet van Zeeland if ten gaan." Te Woon staat los van de woonwensenwijzer die Clavis, net als bijvoorbeeld Woongoed, een tijdje terug invoerde. Die woonwensenwij zer is bedoeld om zowel de huurder zelf als Clavis meer in zicht te geven in zaken die huur ders en andere klanten verlan gen. AXEL -Plet verpauperde mozaïek aan de rotonde bij de Kinderdijk/Kanaalkade in Axel kan eindelijk worden her steld. Wel moet er nog een financier gevonden worden om enkele kosten te dragen. Al meer dan een jaar koestert de Axelse stadsraad de wens om het oude stadswapen van de gemeente Axel uit 1970 in ere te herstellen. Het mozaïek verkeert in erbarmelijke staat; de geglazuurde steentjes gaan langzaamaan stuk. Een werkgroepje van de stads raad heeft de plannen voor herstel al een tijdje klaarlig gen, maar de afhandeling van de bouwvraag liet op zich wachten. „Achteraf bleek dat er helemaal geen vergun ning nodig is om het te mogen herstellen. Het is wel be spottelijk, dat er zoveel tijd verloren is gegaan omdat ie mand niet van de hoed en de rand blijkt te weten", aldus W. van Noordenne, die namens de stadsraad met het pro ject is belast. Het wapen wordt opgemetseld en komt bo ven de grond te liggen, zodat het beter zichtbaar is. „De stenen worden geschonken en de werkzaamheden worden gratis uitgevoerd. Het zoeken is nu naar een sponsor die de rest van de kosten voor zijn rekening wil nemen." NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De katten en egels die onlangs in Nieuw- en Sint Joosland dood werden gevon den zijn bezweken aan een zwaar landbouwgif. Dat blijkt uit onderzoek van de politie. Tussen eind april en begin mei werden negen katten en twee egels vergiftigd. Twee van die dieren zijn onderzocht bij het Centraal Dierge neeskundig Instituut in Lelystad. De kat en de egel ble ken vis te hebben gegeten die was bewerkt met het land bouwgif Temik. De kattenhater die het gif heeft ver spreid, kan opzettelijke vernieling van een dier en mis bruik van bestrijdingsmiddelen ten laste worden gelegd. Volgens politiewoordvoerder A. Don zijn personen die die ren vergiftigen lastig op te sporen. „Als je niks anders hebt dan de dode beesten, is het zoeken naar een speld in een hooiberg." MIDDELBURG - Een twintigjarige Vlissinger die bekend staat als veelpleger van geweldsdelicten, moest zich giste ren opnieuw bij de rechtbank in Middelburg verantwoor den voor een misdrijf. Zonder enige aanleiding had hij af gelopen oktober in Middelburg een mes in de rug van een man gestoken. Toen die zich omdraaide zag hij het mes dat onder het bloed zat. Dat de messteek geen diepe wond had veroorzaakt, was volgens de officier van justitie puur toeval. Hij zag in de steekpartij een poging tot doodslag en eiste vier jaar gevangenisstraf. Raadsman E. Smit pleit te voor een lagere gevangenisstraf, waarvan een fors deel voorwaardelijk zodat de Vlissinger zijn alcoholprobleem kan aanpakken. De rechtbank doet 5 juli uitspraak. (Advertentie) Nu 20% t/m 40% korting op onze topmodellen. Uit modern living easy living U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (Industrieterrein Noordzak) Heinkenszand, Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur, vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur. zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl (Advertentie) ringen zijn een goede maar ook noodzakelijke aanvulling op de praktijkopleiding in ons zieken huis", aldus Van der Heide. Volgens Van der Heide is er een tendens naar meer gespeciali seerde verpleegkundigen. „Men sen die sterk gericht zijn op be paalde taken. Als die hun taak goed willen vervullen, moeten ze daarvoor worden opgeleid. Als we de mensen binnen ons ei gen ziekenhuis opleiden, kun nen we zelf zorgen voor voldoen de capaciteit. Dan zijn we niet afhankelijk van de arbeids markt." Het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren heeft inmiddels een erken ning voor vier verpleegopleidin gen. De wens is om ook nog er kenning voor de opleidingen dia lyse- en oncologie-verpleegkun- dige te krijgen. zeeuwse almanak Het zijn echte oranjefans, het koppel uit Zierikzee. Het de sign interieur is tijdelijk om getoverd tot oranjetempel. Vlaggetjes, oranje hoeden van een bierfabrikant en ook een spandoek dat te bestellen was bij een landelijke omroep. 'Type hier uw tekst' stond op de website en, zo beloofde de omroep, dan krijgt u per ke rende post uio spandoek met j persoonlijke tekst toege- I stuurd. Het spandoek is inderdaad ge- i komen, met in grote, niet te missen letters: 'Type hier uw I tekst'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39