Neer discussie over dorpshuizen 'ZC Met Vodafone bel je heel voordelig in het buitenland Een goede lasser is goud waard 1 1 Jeugdsoos De Pul lanceert eigen dance-single egioraad ouderenbond Anbo wijst gemeentebestuur op wettelijke plicht Katten bezweken aan landbouwgif Goes zet turbo op reïntegratie Werkstraf voor fataal ongeval weekenddiensten agenda Urker Mannen Ensemble in Middelburg Alleen met Vodafone Passport neem je je ThuisTarief mee op reis vrijdag 23 juni 2006 mrEsme Soesman rUINISSE - Een langgekoes- ji(|i> wens gaat in vervulling, ngdsoos De Pul in Bruinisse engt een eigen single uit. Dj ichel is het brein achter het [jce-nummer; een bewerking m Just a Girl van No Doubt, le single wordt zaterdag tij- ins een heuse releaseparty in Ie Pul gelanceerd. William Bal is er maar wat trots op. „Niet om zomaar even te scoren, maar om te laten zien dat we heel veel kunnen als jeugdsoos", verklaart hij de schijf waarop het logo van De Pul (De Pul featuring dj Mi chel) fier prijkt. Het idee ontstond tijdens het in het vroege voorjaar gehouden Winterfeest. Party-dj Michel heeft al vaker op het Bruse po dium gestaan en was ook dit keer bij het Winterfeest betrok ken. Wensen en plannen van jeugdsoosvrijwilligers en de dj vielen mooi samen, zo bleek. Het bestuur van De Pul heeft onder meer een vinger in de pap gehad bij de keuze van het nummer, verklaart Bal. In het nummer Just a Girl van de for matie No Doubt vonden de be trokkenen een hit die 'een beet je feest en een beetje rock' is. „Niet voor één doelgroep. Pre cies zoals De Pul ook probeert alle doelgroepen 'aan te pak ken'." Hoewel het de Pulvrijwilligers in eerste instantie niet is te doen om het scoren van een hit, is het wel een leuke gewaarwor ding dat Just a Girl inmiddels al een aantal keer op de radio (Slam FM) te horen is geweest. De releaseparty brengt meerde re artiesten en dj's richting Bruinisse, zo wordt in de aan kondiging beloofd. Bezoekers krijgen de single mee naar huis. De zaal gaat zaterdag open om 20.00 uur. De ware seizoenafsluiting volgt een week later op zaterdag 1 juli. Dan staat een schrobparty op het programma. Ook die be gint om 20.00 uur. pMarcel Modde ;EE - De regioraad ;en-Duiveland van de ibond Anbo vindt dat de ite de dorpshuizen en ictionele centra in eigen moet houden. De organi- grijpt de mislukte Europe- ibesteding van de vijftien aan om de discussie over ihoud van deze voorzienin- keropenen. week werd bekend dat Swart Vastgoed BV zich t teruggetrokken als kandi- -koper en de gemeente zich herberaden op de verdere omst van de dorpscentra, uwland zou als de andere po- iële kandidaat weer in beeld nen komen voor overname, ir evenmin is uitgesloten is de gemeente besluit de ex- latie toch in eigen hand te rgrijzmg de Anbo ligt de keuze voor dnd. Schouwen-Duiveland jst in hoog tempo en de be- aan een vaste ontmoe- ilaats per kern neemt daar- leen maar toe. Zo'n plek essentieel belang voor de larheid, schrijft de regio- in een brief aan het ge- jtebestuur. De regioraad bovendien in de nieuwe lta- ita voor de Wet Maatschap- ijke Ondersteuning (WMO) argumenten gevonden die ten voor het behoud van de iscentra als gemeentelijke ziening. De WMO-kadernota, die 10 juli wordt besproken, gaat onder meer uit van een gemeentelijke 'compensatieplicht voor het ont moeten van medemensen en op basis daarvan sociale verban den aan te gaan'. „Kortom, men sen die niet zo ver meer kunnen komen, moeten in hun directe woonomgeving een plek hebben waar ze anderen kunnen treffen voor een potje kaart of gewoon een babbeltje", zegt voorzitter J. van Wezel in een toelichting. Hij erkent dat een kroeg of een gezellige sportkantine net zo goed zou voldoen. In landen als België, Frankrijk en Luxem burg doen ze niet anders. „Dat is ongetwijfeld veel gezelliger. Maar waar in Dreischor vind ik een kroeg?Bovendien kennen ze in die landen ook een andere volksaard. Niet iedereen stapt hier even makkelijk een café in voor een praatje. En dan nog: de dorpshuizen hébben we al. Dus wat zitten ze nou te sodemiete ren op dat gemeentehuis? Dat ze in Zierikzee een en ander slui ten, kan ik nog begrijpen. Daar zijn mogelijkheden zat om men sen te ontmoeten. Maar op een klein dorp heb je tegenwoordig niks anders meer dan een dorps huis. De gemeente als eigenaar is voor ons nog steeds de beste garantie dat zo'n voorziening be houden blijft." Het belang van de dorpshuizen is volgens de regioraad zo groot, dat de instandhouding van die voorziening als gemeente lijke kerntaak zou moeten wor den aangemerkt. Dat is niet alleen een wettelijke plicht, al dus de Anbo in de brief, maar ook een morele verant woording ten opzichte van de in woners. lezorgklachten: 100-0231231 imaandag t/m vrijdag ge- irende de openingstijden; iterdagstot 12.00 uur IEDACTIE CHOUWEN-DUIVELAND rachtweg 23a ostbus 80 300 AB ZIERIKZEE 11:0111-454647 ix: 0111 -454657 mail: redzzee@pzc.nl arcel Modde (chef) iet Kleemans iPankow ime Soesman elita Lanting idy Boogert (sport) BITRALE REDACTIE lationspark 28 ostbus 31 460 AA GOES 1:10113)315500 x: (0113)315669 mail: redactie.@pzc.nl nterimet ww.pzc.nl mail: web@pzc.nl Rinus Snoep geeft uitleg aan Jeroen van Duivendijk en Martin Stoutjesdijk (van links naar rechts), terwijl Michel van Duivendijk een las maakt, foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff ZIERIKZEE - Vlissingen of Rotterdam vonden ze te ver voor een avondcursus. Maar nu Jeroen en Michel van Duiven dijk van de Bruse scheepswerf Van Dui vendijk terecht konden in Zierikzee, hebben zij zich direct ingeschreven voor de lascursus van de Zeeuwse Las- school. Vandaag worden hun werkstuk ken en die van de andere vier cursisten beoordeeld. Tot voor kort moesten de Zeeuwse las sers die zich wilden bijscholen altijd naar Rotterdam of Vlissingen rijden om daar een cursus te volgen. Voor de ne ven Jeroen en Michel van Duivendijk een reden om de lascursus keer op keer uit te stellen. „Als ik de hele dag ge werkt heb, en ik moet 's avonds nog eens op en neer naar Vlissingen voor een cursus, dan wordt me dat te laat", zegt Michel. „Maar in ons werk zijn we veel bezig met lassen en we wilden wel doorleren." Rinus Snoep, praktijkdocent bij de Zeeuwse Lasschool en voorzitter van de Zeeuwse Lasgroep, wist dat er op Schouwen-Duiveland grote behoefte is aan lascursussen. Dus toen hij eens met Chrétien Geertzen, sectordirecteur vm- bo van Pieter Zeeman in Zierikzee, aan de praat raakte, kwamen zij al snel tot een vergelijk. „De school stelde een lo kaal beschikbaar aan het ROC, waar de Zeeuwse Lasschool sinds 2004 onder valt", legt Snoep uit. „Wij zorgden voor docenten en eventuele aanvulling op de machines. Zo zijn we in januari van start gegaan." De cursus zat met zes deelnemers direct vol. Ze komen allen van Schouwen-Dui veland. Behalve de beide neven schreef bijvoorbeeld ook Martin Stoutjesdijk, docent Metalectro bij het vmbo, zich in. „Ik heb niveau 1 gevolgd om de kennis weer over te kunnen dragen op de leer lingen", vertelt Stoutjesdijk. „Het las sen is binnen het vmbo minder gewor den, maar langzamerhand komt dit vak weer een beetje terug. Het bedrijfsleven zoekt goede lassers en op school kunnen de leerlingen de eerste beginselen goed onder de knie krijgen. Kwaliteit Volgens Snoep is er een gigantisch te kort aan goede lassers. „Het vak wordt wel eens ondergewaardeerd, maar een goede lasser is goud waard. Je hebt niks aan een slechte las en vaak is het nog le vensgevaarlijk ook. Kwaliteit is dus heel belangrijk, het bedrijfsleven legt de lat ook steeds hoger. Daarom beheer sen mijn twee collega's en ik alle aspec ten zelf en zijn we niet te beroerd om even een las voor te doen. Wij beschik ken over veel praktijkkennis die niet in de boekjes staat. Zulke tips en details dragen wij over op de cursisten." Michel en Jeroen hebben het geleerde direct in praktijk kunnen brengen. „Het is een schitterend vak", vindt Michel. „Het is ook een sport om een mooie las te maken door de machines goed af te stellen en je werk goed te doen." „Je speelt met vuur en met vloei baar metaal", vult Snoep aan. „Dat is heel dun, prachtig. Maar uiteindelijk maak je er iets van wat ongelooflijk sterk is." De cursus van de Zeeuwse Lasschool omvat lasdisciplines als MIG/MAG, TIG, Elektrode en Autogeen in staal, roestvrij staal en aluminium. Dit ge beurt volgens de normeringen van het Nederlands Instituut voor Lastechniek. Een afgevaardigde van dat instituut be oordeelt ook de werkstukken. Vandaag zijn de zes cursisten uit Zierikzee aan de beurt. Als zij hun diploma gehaald hebben, gaan Jeroen en Michel in sep tember door naar niveau 3. Er zijn al vier inschrijvingen voor deze nieuwe cursus, maar bij overschrijving zal het ROC kijken of een tweede cursus in Zie rikzee mogelijk is. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De katten en egels die onlangs in Nieuw- en Sint Jooslancl dood werden gevon den zijn bezweken aan een zwaar landbouwgif. Dat blijkt uit onderzoek van de politie. Tussen eind april en begin mei werden negen katten en twee egels vergiftigd. Twee van die dieren zijn onderzocht bij het Centraal Dierge neeskundig Instituut in Lelystad. De kat en de egel ble ken vis te hebben gegeten die was bewerkt met het land bouwgif Temik. De kattenhater die het gif heeft ver spreid, kan opzettelijke vernieling van een dier en mis bruik van bestrijdingsmiddelen ten laste worden gelegd. Volgens politiewoordvoerder A. Don zijn personen die die ren vergiftigen lastig op te sporen. „Als je niks anders hebt dan de dode beesten, is het zoeken naar een speld in een hooiberg." GOES - De gemeente Goes wil nog dit jaar 220 extra bij standgerechtigden en jongeren aan een baan of vrijwilli- I gerswerk helpen. Met die inhaalslag wordt volgens wet houder J. Adriaanse (SGP/ChristenUnie, sociale zaken) het reïntegratiegeld volledig besteed. Begin dit jaar bleek dat van de 2,4 miljoen euro die Goes jaarlijks kan besteden om bijstandsgerechtigden aan een baan of vrijwilligerswerk te helpen, in 2005 negen ton was overgebleven. Dat kwam onder meer door het schrap pen van de gesubsidieerde Melkertbanen en omdat de ge meente eind vorig jaar een pas op de plaats maakte met het oog op de invoering van de nieuwe Wet Werk en Bij stand. Het leidde niettemin tot forse kritiek van de WD, die mopperde dat de afdeling sociale zaken zich onvol doende inspande om werklozen snel een baan te bezor gen. Overigens zou ook in 2006 reïntegratiegeld overschie ten als de gemeente op de oude voet doorgaat: zeven ton. Het college van burgemeester en wethouders laat het zo ver niet komen. Gisteren besloot het een forse inhaalslag te maken. Het is de bedoeling dit jaar het totale budget en het overschot van 2005 te besteden. Bij elkaar is dat ruim drie miljoen euro. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van 's-Graven- polder hoorde gisteren bij de rechtbank in Middelburg 240 uur werkstraf eisen wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeval. Daarnaast eiste officier van justitie M. Overmeer twee jaar voorwaardelijke rijontzegging en tweeduizend euro boete voorwaardelijk. Ook wil hij dat de man duizend euro stort in het Fonds Slachtofferhulp. De chauffeur van de vrachtauto met (lege) aanhangwagen raakte vorig jaar 15 september op de Deltaweg tussen Zie rikzee en Goes op de verkeerde weghelft, waarna hij in botsing kwam met een tegemoetkomende motorrijder. Die kwam daarbij om het leven. De officier vond dat de verdachte aanmerkelijk onvoor zichtig en onoplettend had gereden toen hij die ochtend de langzaam voor hem rijdende auto's te laat bemerkte en vervolgens vol in de remmen ging. Daardoor blokkeerden de wielen en schaarde de vrachtwagencombinatie, met als gevolg het fatale ongeluk. Raadsman E. Schute voerde de jonge leeftijd van zijn cliënt aan: „Hij is een onervaren chauffeur. Hij reed op honderd meter van zijn voorligger, die hij een tikkeltje te laat heeft bemerkt. Hij reed met 78 kilometer per uur, maar dat was niet te hard." De rechtbank doet 5 juli uitspraak. zaterdag 24 en zondag 24 juni 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Apotheken Apotheek Zierikzee,, Dam 18, tel. (0111 412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Tandartsen Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111 Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschaps dieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Greve- lingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland,tel. (0111) 406111. STREEKACTIVITEITEN DIVERSE LOCATIES - Kunstschouw Westerschouwen, kunst en cultuurrou te, zie www.kunstschouw.nl; OOSTERLAND - Centrum, 19.30 uur: Kroajedurpsedag met o.m. Miss Kroaje-verkiezing; ZIERIKZEE - Kinderboerderij De Punt, 13.00 -15.00 uur, muzikale ouderenmid- (Advertentie) MIDDELBURG - Het Ur ker Mannen Ensemble geeft zaterdag 8 juli een concert in de Nieuwe Kerk in Middelburg. De twaalf zangers in Urker klederdracht brengen van af 15.00 uur hun zomerre- pertoire ten gehore. Kaarten kosten 12,50 euro en zijn verkrijgbaar via de VW, via www.urkerman- nenensemble.nl of via 0525-684819. Aan de kerk zijn ze ook te koop, hoewel ze daar wel 2,50 euro duurder zijn. (Advertentie) Met Vodafone Passport bel je heel voordelig in het buitenland, nu al in 19 landen. Voor nog geen euro starttarief per gesprek bel je in het buitenland voor je ThuisTarief. Met een abonnement is het ThuisTarief al vanaf 0,25, met Prepaid al vanaf 0,29 p.min. Dus wil je ook lekker voordelig bellen deze vakantie, meld je dan gratis aan voor Vodafone Passport. SMS 'AAN' naar 4444. Voor meer informatie en voorwaarden: kijk op www.vodafone.nl, ga naar de winkel of bel 0800-056(

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35