zc Vlammetje in 't hart nooit geblust Wijziging bouwplan verrast buurt '4 EÊ^T ALL MEÏEM? Space Station geslaagd GRATIS ringerichte lidkust in beeld leerzame tstochten bezoek ons op 23 \woners Lange Blokweg Zierikzee woest om extra huizen Noorderpolder 11 Stopverbod Hogezoom Renesse Vier jaar geëist voor messteek Vernielingen in tuin Dreischor nsiii de Jonge Hoek van Dijke WEM§ In] ET il ¥EEIILAiiE¥EEiS www.hetoranjeplein.nl zeeuwse almanak Spandoek ictie: 0113-315649 v.pzc.nl SWb ail:redactie@pzc.nl ius 31.4460 AA Goes rtentie-exploitatie: (j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ws-Vlaanderen: 0114-372770; onaal: 020-4562500. s de hun ing isg in I 23 juni 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland neis it pui W't de de rMelita Lanting ;htei f 'TUKZEE - De bewoners van Blokweg in Zierikzee lfnj 'en z'c'1 letterlijk voor het ,e~ [gezet. Een bouwblok, welte- V siaan, want tot hun verbijste- is het nieuwbouwplan Noor- iolder II op het laatste rao- zodanig gewijzigd dat ze e' ms een blok woningen ach- hun tuin krijgen. Tot voor twas daar geen sprake van. komt er dus gewoon op dat alles wat de actievoe- e groep bewoners van Noor- older met veel geschreeuw de hoogbouw af heeft gekre- bij ons in de achtertuin is zei een van de bewo- gisteravond tijdens een in- natieavond. „Daarover is op enkele manier overleg ge- est. We wisten hier helemaal s van en worden daar pats m mee geconfronteerd." bewoners zijn duidelijk ge- okt omdat de planwijziging gevolgen heeft voor hun pri- „Het was toch op zijn it charmant geweest ons rover eerder te informeren.' )ec|' nens de bewoners van de -u ige Blokweg gaf bewoner an Gelder aan er niet op uit ijn het plan bewust te sabote- ,Wij beseffen dat ook ande- y0' mensen de gelegenheid moe- k hijgen om in Zierikzee pret ij te wonen", aldus van Gelder. ij willen gi'aag de dialoog de gemeente aangaan over ,te[ vijzigingen die nu plotseling inJ iet plan zijn doorgevoerd." dat voorstel voor een ge maakte verantwoordelijk houder W. Renden korte met- „Voor een dialoog is geen nte. Het plan moet nu de pro- tor Piet Kleemans cedure in en in die procedure is ruimte voor inspraak en be zwaarschriften." Dit wekte ver bazing bij de bewoners, temeer omdat in het voortraject wel al le ruimte is geweest voor over leg met een groepje bezwaarma kers uit Noorderpolder I. Die vonden de geplande hoogbouw te hoog. Uiteindelijk is besloten de hoogbouw lager te maken, maar om wel hetzelfde aantal huizen neer te kunnen zetten zijn er extra bouwblokken inge tekend. Zuur voor de bewoners van de Lange Blokweg, want zij waren juist heel tevreden met het eer ste plan. „Je wist dat daar wo ningen gepland waren en daar deden we niet moeilijk over." Nu het plan is aangepast, ligt dat wel anders. En dan gaat het niet alleen over de extra huizen die in de achtertuin zijn gete kend, maar ook over het appar tementencomplex achter de Lan ge Blokweg, over de smalle groenstrook tussen de nieuw bouw en hun woningen, over het feit dat de nieuwbouwwonin gen zijn gedraaid waardoor ze ÏRIKZEE - Genieten van de uur en meteen iets opsteken de herinrichting van de idkust van Schouwen. Dat is idee achter de Natuurmonu- iten-fietstochten op 24 juni, juli, 26 augustus en 30 sep- m lbtr' tuurmonumenten beschouwt ;fietstochten langs de zuid- iv van Schouwen als onder- m el van haar voorlichtingscam- )Si gne. Een campagne over wat tuurmonumenten zelf ziet als project van nationaal zo et internationaal belang. „Het van de grootste natuurher- projecten van Nederland", A. Boon van Natuurmonu- nten. Natuurmonumenten at binnen dit project ongeveer Lr 0 hectare gebied beheren en graag aan de buitenwacht '-leggen wat dat precies in- jl udt en welke belangen ermee diend zijn. gebied langs de zuidkust sen Brasweg en Verseputse- (deelgebied 6) is inmiddels ringericht. Volgend jaar vol- 1 meer deelgebieden die ver- ilgens bij Natuurmonumenten beheer komen. ieenieder de.kans te geven de ur mee te beleven, verzorgt tuurmonumenten vier fiets- hten onder leiding van een 3' Wie mee wil, dient zich om 30 uur te melden op de par- ïrplaats bij Levensstrijd bij eruzee. De fietstocht duurt geveer twee uur en voert gs inlagen, karren velden en uwe natuur. De gids vertelt het ontstaan van de inla- 'en de vogels, planten en die- ]die er zowel binnen- als bui- jdijks leven. Ook wordt inge- op Plan Tureluur. Deelnemer Joost vermaakt zich prima bij het Space Station-project, waar mensen met een meervoudige handicap op eigen wijze aan toneel doen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Vlag en wimpel hangen demonstratief uit in de hal van het Zierikzeese MFC. De harde kern van zes deelne mers aan Space Station is ge slaagd. Het theaterproject voor mensen met een meervoudige handicap krijgt oktober volgend jaar een vervolg. Na twintig afle veringen is de waarde ervan voor de betrokkenen overtui gend bewezen. De kleur van Robs ogen is in tens blauw. „Net zo intens als dat jij kunt voelen met je han den", zegt Space Station-mede- werker Ariene van Westen tegen Rob. Hans is een harmonisch mens. Willeke superfotogeniek. „We zien je echte kleuren oplich ten en daarom houden we van je", spreekt Van Westen haar tij dens de officiële diploma-uitrei king toe. En Joost? Die neemt zijn diploma op geheel eigen wij ze in ontvangst. Rondjes draaiend in zijn rolstoel, waar bij hij fel heen en weer schudt. Het is precies wat Philomène op 't Hof - samen met Van Westen professioneel begeleider - voor ogen had toen zij Space Station uitdacht. Mensen kunnen een handicap hebben, maar moeten niet tot dat ene kenmerk van hun identiteit gereduceerd wor den, omschrijft zij de onderlig gende visie. Grote inspiratiebron is de Ierse toneelschrijver Samuel Beckett, die een groot effect wist te be werkstelligen door zijn persona ges in een minimalistische set ting neer te zetten en zich vervol gens verre te houden van hapkla re gebeurtenissen danwel verkla rende dialogen. Bij Space Station gaan de hoofd rolspelers eveneens hun - voor een buitenstaander - niet te be vatten gang. Samen met Van Westen en Op 't Hof, een team van vijf vrijwilligers en spon taan invoegende begeleiders van het Gors, ouders en andere bekenden. Zij kleden de ruimte sfeervol aan. Zorgen - afhanke lijk van het thema - voor de juis te kleuren, geuren, geluiden en materialen. „Mensen die niet zo zichtbaar zijn in het gangbare culturele en sociale verkeer, staan hier op de voorgrond", om schrijft Van Westen de kracht van de workshops. Niet in de be slotenheid van hun woonplek, maar midden in het Zierikzeese multifunctionele complex. Extra bijzonder is het uit Space Station voortgekomen project Beeldschoon. Vrijwilliger Lily Beulink en de - onder het mom van maatschappelijk onderne men - professionele fotografen Sylvia Wennekes en Marijke Fol- kertsma hebben deelnemers aan de theaterworkshop en de activi teiten gefotografeerd. „Mooie beelden", benadrukt Op 't Hof. Het fotoproject rekent welbe wust af met het portretteren H. van der Maas neemt na 31 dienstjaren afscheid van brandweer door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - 'Mijn twee de leven'. Zo omschrijft Henk van der Maas uit Scharendijke zijn 31 jaar bij de Schou- wen-Duivelandse vrijwillige brandweer. Van der Maas neemt morgen afscheid van het corps. Met weemoed. „Het vlammetje in mijn hart is nooit geblust." Zijn kennismaking met de brandweer herinnert Van der Maas, toen woonachtig in Oos- Advertentie) Zaterdag a.s. speciaal voor u een exemplaar van Buitenleven t.w.v. 4,95 via uw dagblad het alfabet van Zeeland Let op de abonneevoordelbon a.s. zaterdag terland, nog goed. „Ik had mijn auto in onderhoud bij Leen Ista, de brandweercommandant toen. Hij vroeg mij of ik geen zin had bij de brandweer te komen. Ik vond dat best een eer en zei ja", Een beslissing waar Van dei- Maas nooit ook maar één secon de spijt van heeft gehad. „Toen ik erbij kwam, had ik niet zo veel met -de brandweer, maar gaandeweg werd ik steeds en thousiaster. Fanatieker." In 31 jaar brandweer heeft Van der Maas zo'n beetje alles ge zien, alles meegemaakt. Van kat in de boom tot uitslaande brand en van botsing met blikschade tot verkeersongeluk met dodelij ke afloop. Waaronder een onge luk waarbij twee kinderen ver brandden. Dat laatste maakte diepe indruk bij de toch doorge winterde brandweerlieden. Gevaar Een brandweerman is gewend om met gevaar om te gaan. „Dat je zelf ook gevaar loopt, daar sta je nooit bij stil. Je doet gewoon je werk. Ik heb zelf als brand weercommandant wel tegen Henk van der Maas: „Toen ik erbij kwam, had ik niet zoveel met de brandweer, maar gaandeweg werd ik steeds enthousiaster. Fanatie ker." foto Marijke Folkertsma mijn mannen gezegd dat ze al tijd mét straal een pand in moe ten gaan. Je weet nooit wat je te genkomt en door je slang te vol gen kun je de weg naar buiten al tijd terugvinden." Het romanti sche beeld van de brandweer man die met ware doodsverach ting de vlammen induikt en door het vuur ingesloten men sen redt, is aan Van der Maas niet besteed. „Als je na een mel ding aankomt bij een brandend pand en je hoort dat iedereen er al uit is, valt er echt een last van je af." Provinciale Staten ongunstig komen te liggen voor de privacy en over het feit dat een deel van het plan (wat ook achter de Blokweg ligt) nog niet is ingevuld om later in te kun nen spelen op de vraag uit de markt. „En wie weet wat ze daar gaan doen." RENESSE - De gemeente pakt de overlast van laden en lossen aan de Hogezoom in Renesse aan. Vooral in het toe ristenseizoen leveren de her en der geparkeerde (vracht-)wagens gevaarlijke situaties op voor fietsers en voetgangers. Om de overlast terug te dringen, komt er tussen 1 april en 1 november een stopverbod voor de Hogezoom tussen de Oude Moolweg en de rotonde van de Roelandsweg. Het stopverbod geldt van 12.00 uur tot 24.00 uur. Om prakti- sche redenen wordt ter hoogte van Delta Warenhuis een laad- en losplaats ingericht. Het warenhuis heeft nogal wat verschillende leveranciers en het is ondoenlijk om die allemaal in de ochtenduren hun spullen te laten afleveren De invoering van het stopverbod is in nauw overleg met de ondernemers tot stand gekomen. Het is de bedoeling de nieuwe maatregelen zo snel mogelijk in te laten gaan. De verkeersborden zijn al be steld. MIDDELBURG - Een twintigjarige Vlissinger die bekend staat als veelpleger van geweldsdelicten, moest zich giste ren bij de rechtbank in Middelburg opnieuw verantwoor den voor een geweldsmisdrijf. Zonder enige aanleiding had hij afgelopen oktober in Middelburg een mes in de rug van een man gestoken. Toen die zich omdraaide zag hij het mes dat onder het bloed zat. Dat de messteek geen diepe wond had veroor zaakt, was volgens de officier van justitie puur toeval. „Hij liep met het mes te zwaaien." De verdachte, die on der invloed van alcohol verkeerde, had daarna nog ie mand bedreigd door met het mes langs diens gezicht te gaan. De officier van justitie zag in de steekpartij een poging tot doodslag en eiste vier jaar gevangenisstraf. De Wissin- ger weigerde mee te werken aan een psychiatrisch onder zoek. Raadsman E. Smit pleitte voor een lagere gevange nisstraf, waarvan een fors deel voorwaardelijk. „Dan kan hij zijn alcoholprobleem aanpakken." De rechtbank doet 5 juli uitspraak. DREISCHOR - In een achtertuin van een woning aan de Heshuijzenstraat in Dreischor zijn woensdagmiddag ver schillende vernielingen gepleegd. Er werden onder meer bloempotten kapot gegooid en een partytent en kinder speelgoed vernield. De dader heeft eerst de tuindeur gefor ceerd en wilde vermoedelijk proberen een aantal kratten met lege flessen te stelen. Daarbij is hij mogelijk gevallen, waarna de diverse vernielingen gepleegd zijn in de tuin. Dat is gebeurd tussen 15.00 en 17.45 uur, toen de bewo ners afwezig waren. (Advertentie) Welk model geniet uw voorkeur? foto Marijke Folkertsma van zieligheid: geen hangende hoofden en wezenloze blikken. De uitvergrotingen geven een heel andere wereld weer. Moe der en kind, rollend met een gro te bal onder hun buik op de grond. Deelnemer Willeke met vrijwilliger Evelien, geconcen treerd neuzend (als een soort es kimoritueel) tegenover elkaar. „Dat laat ook de gelijkwaardig heid zien waarmee er wordt ge werkt." Space Station, een project dat onder de vlag van Sociaal Cultu reel Werk De Lichtboei is ont wikkeld, krijgt in oktober een vervolg. De theaterworkshop- groep biedt ruimte aan negen deelnemers. Zij kunnen zich op geven bij De Lichtboei. Een brandweerman maakt vreemde dingen mee. Zo herin nert Van der Maas zich een brand in een' schuur in Nieuwer- kerk waarbij een onbekende stroperige gele substantie vrij kwam. De eigenaar van de schuur hield zich aanvankelijk van de domme maar moest uit eindelijk toegeven dat het een -verboden - chemisch middel be trof. Van der Maas: „Alle kle ding - dus niet alleen de bluskle- ding maart ook je eigen kleren - moest naar de stomerij en de sloot werd afgedamd om te voor komen dat die rommel zich zou verspreiden. We hebben de mi lieufederatie erbij gehaald en die zette visjes uit in het afge damde stuk sloot. Als die bleven leven was er niets aan de hand. Die chemische troep bleek door het slootwater zover verdund dat de visjes bleven leven. Niets aan de hand." Vanavond neemt Van der Maas in een feesttent aan de Wilgenstraat in Ooster- land afscheid van de brand weer. Een definitief afscheid, wat hem betreft. „Als je stopt, moet je ook echt stoppen." Nu 20% t/m 40% korting op onze topmodellen. Snel leverbaar! ibirj modern living easy living U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (industrieterrein Noordzak) Heinkenszand, Tel. 0113 561482. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30-17.30 uur. vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.blnnenuit.nl (Advertentie) Het zijn echte, oranjefans, het koppel uit Zierikzee. Het de signinterieur is tijdelijk omge toverd tot oranjetempel. Vlag getjes, oranje hoeden van een bierfabrikant en ook een span doek dat te bestellen was bij een landelijke omroep. 'Type hier uw tekst', stond op de website en, zo beloofde de omroep,' dan krijgt u per ke rende post uw spandoek met persoonlijke tekst toege stuurd. Het spandoek is inderdaad ge komen, met in groteniet te missen letters: 'Type hier uw tekst'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33