raj Mild oordeel van persrechter fef 3TW 0 0 :i Als het erop aankomt is niemand onkreukbaar PZC 0 0 4 4 i 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 l 010 0 0 0 ctie yw@[M]j](ok M coljeclfe vrijdag 23 juni 2006 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Statïonspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:LezersredacteuT©pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Wie kaatst... Bittere verwijten gewerden mij over een artikel van mijn hand dat vorige in de rubriek Redac tie Reactie werd geplaatst. Het ging over de actie Pluspun ten van Delta. Ik plaatste wat kanttekeningen, onder meer bij de mijns inziens weinig geslaag de vorm van communicatie rond die actie. Met name de foto's over de rolverdeling tussen man nen en vrouwen kwam mij als sterk verouderd voor: vrouw achter het fornuis, man naar voetbal kijkend op televisie. Freek van Ostade, een tevreden Deltaklant, had het over een laf hartig stukje van een zuurpruim die geen knip voor de neus waard is als hij een fout in het stukje niet zou rectificeren. De heer van Ostade zou verder graag weten of de lezersredac teur van de PZC een man of een Geen rectificatie De antwoorden: het stukje was niet lafhartig, de fout die Van Ostade meende te zien, was geen fout. Rectificatie volgt uit sluitend op misstelling en blijft derhalve achterwege, knip voor de neus of geen knip voor de neus. De pluspuntenactie ademt de sfeer van consumeren en niet van bezuinigen. En; de lezersre dacteur van deze krant is een man. Die vrijwel dagelijks ach ter het fornuis staat. door A.J. Snel Het aantal contacten tussen de pers rechter en de media neemt af. Dat is een goede ontwikkeling. Het kan erop wijzen dat rechters met duidelijker von nissen en uitspraken komen. Daardoor neemt de behoefte aan toelichting af. Tot die voorzichtige slotsom komt mr. G.H. Nomes, persrechter van de Recht bank Middelburg. Een voorzichtige conclusie, want No- mes is een jurist die de balans zoekt. Hij houdt veel dingen voor mogelijk, vraagt zich af of een bepaalde handelwijze wel echt nodig is en sluit niet zomaar iets niet uit. Niet iemand die met oneliners smijt. Zijn oordeel over de media in Zeeland is, nadat hij vier jaar de functie van persrechter heeft bekleed, mild. „De re latie tussen de rechterlijke macht en de pers, daar is niet veel op aan te merken. Er zijn altijd wel mitsen en maren en mijn collega's en ik slaan aan als feiten niet juist worden weergegeven. Gebeurt dat herhaaldelijk, dan zoek ik contact met de betrokken journalist. Maar ik heb het over uitzonderingen." Nomes hecht grote waarde aan het prin cipe van openbaarheid van de recht spraak. „Die is nodig om de betrokken heid van de burger te bevorderen. En het kan bijdragen aan het maatschappe lijk vertrouwen in de rechtspraak. Daar moeten we dus strikt aan vasthouden. Mijn rol is, dat ik op verzoek van de me dia vonnissen en uitspraken van colle ga-rechters toelicht. Als ik zelf rechter ben en er is behoefte aan nadere verkla ring, dan geeft mijn plaatsvervanger die." Goed beeld De persrechter meent dat journalisten die een zitting bijwonen op basis van wat daar aan informatie wordt ver strekt in principe in staat moeten zijn een goed beeld te geven van een zaak. Ook al hebben die journalisten geen in zage in de achterliggende dossiers. „Een vonnis van een rechter is altijd het resultaat van wat de officier van jus titie, de advocaat, de verdachte en des kundigen van bijvoorbeeld de reclasse ring aandragen.Ook al heeft de journa list geen inzage in de dossiers, op grond van wat besproken wordt is een heel re delijk beeld te vormen. In de dossiers staan gegevens over de persoonlijke le venssfeer van betrokkenen en him omge- die t ws-V Mr. G. H. Nomes: fricties behoren tot de uitzondering. ving. Dat kan niet op straat gebracht worden. Niettemin hebben de media ze ker voldoende mogelijkheden om ken nis te nemen van de bewijsmiddelen. In strafzaken gaat het om het wettig en overtuigend bewijs. Een rechter die niet de overtuiging heeft dat een verdachte schuldig is, zal daarover uitleg moeten geven. Dat doen rechters naar mijn ge voel steeds beter. Ze gaan daarmee in op een wens vanuit de samenleving." Zittingen Er is bij de overdracht van informatie door de media een opmerkelijk ver schijnsel. In Nederland anonimiseert de pers de verdachten, een enkele uitzonde ring daargelaten. Dat gebeurt terwijl de zittingen openbaar zijn en iedereen die dat wil, kennis kan nemen van de identi teit van verdachten. Nomes: „De rech terlijke macht hanteert omgangsregels met de pers op basis van landelijke af spraken. Tot de regels behoort dat we op www:rechtspraak.nl, waar we von nissen en uitspraken publiceren, anoni miseren. Hoe de pers omgaat met priva cy van betrokkenen bij een zaak is de eigen verantwoordelijkheid van de pers. Openbaarheid is een groot goed, daar zijn we het wel over eens. De invul ling van dat principe gebeurt in een ge scheiden verantwoordelijkheid en daar bij kom je binnen een bepaald span ningsveld. Op de zitting is er openbaar heid, maar je moet ook de vraag beant woorden hoe ver je gaat met het geven van privacy-gevoelige informatie. Ik constateer dat op dit moment de priva cy van verdachten redelijk wordt ge waarborgd, ook door de journalistiek. Dat de naam van een topman van Al- bert Heijn, die strafrechtelijk wordt ver volgd, genoemd wordt, ligt voor de hand. Maar over het algemeen wordt de privacy gerespecteerd. De rechterlijke foto Lex de Meester macht heeft eigen richtlijnen, de pers ook. De persrechter is er om een meer waarde te geven aan het rechterlijke werk." De media geven als regel in hun verslag legging de namen van officieren van jus titie en van de rechter. Zowel binnen het Openbaar Ministerie als in de rech terlijke macht stuit dat wel op tegenzin. Nomes: „Het komt wel eens voor dat er vijf, zes berichten in de krant staan over allemaal verschillende zaken. Als dan net zoveel keren de naam van de zelfde rechter wordt afgedrukt, dan vra gen we ons wel eens af of dat nu zo no dig is. Het gaat om de functie van de rechter en niet om zijn persoon. Princi pieel is het geen enkel punt. Onder elk vonnis staat de naam van de rechter en daarmee is de openbaarheid gegeven. Maar ik weet wel van collega's dat ze er niet gelukkig mee zijn als hun naam steeds terugkeert in de berichtgeving." Wat denken Zeeuwen ervan, dat het kabinet de toegezegde ui: ding met 4000 mensen extra van de politie in Nederland in he 2010 niet gaat halen. De Tweede Kamer is er bezorgd over. V den de kwestie aan de orde op Forum, waar lezers van de Pro le Zeeuwse Courant hun opvattingen digitaal kunnen deponel Net als van voetbal hebben heel veel mensen verstand van pol en handhaving van de orde. En van de rol der media. Mario meent dat er wel heel wat politiemensen zijn, maar dat| volking die niet ziet. Althans niet op de gewenste momenten gT ken. Hij schrijft: „Al dat blauw is er wel, maar verstopt zich dl gaans. Vooral snelheidsboetes en dergelijke verlopen perfect] Blauw zat dus. Alleen de taken zijn veranderd; vroeger was dl blauw op straat er vóór de burger, tegenwoordig is het tégen a ger. Blauw moet tegenwoordig zoveel mogelijk boetes genera van burgers en liefst anoniem. Dan heb je nooit geen tegenspij dus dat is makkelijk. Alle andere zaken die blauw zouden n doen kosten geld, dus zijn ze niet belangrijk. Maja neemt het op voor de agenten: „Kleinzieligheid en frustl over boetes krijgen, is voor veel mensen belangrijker dan datgl waar het echt om draait, namelijk de veiligheid van de inwon! Jammer dat veel mensen zo bekrompen zijn dat ze niet besera het krijgen van een boete indirect ook bijdraagt aan de veiligj Of je minder moe wordt van het uitdelen van een bekeuring^ van het pakken van een 'boef', zoals een andere lezer suggerf maar zeer de vraag. Geestelijke arbeid (het aanhoren van sch J tijen en smoesjes van degene die bekeurd wordt) is soms zwaa dan lichamelijke arbeid. Zelf heb ik ook wel eens een brief va: leTts incassobureau van justitie in de bus gehad. Voor wat? Te hard den (57) op een weg waar je 50 mag. Jammer maar er zijn gren en die had ik blijkbaar overschreden. Volgende keer extra g letten." ez Echte vent Cees maakt korte metten met de mannen in de blauwe unifort it I en de gasvlam op de pet: „Een echte vent wordt geen agent. Zeer uitvoerig schrijft Croetus over het gebrek aan vertrouwt 1111; sen burger en overheid, over en weer. Hij komt tot de slotsom overheid geen visie heeft en dat de pers er een potje van maaki hel waan van de dag regeert. Mede gevoed door de pers, die alleen uit is op een primeur, een schandaal, personen en instanties ie kwalificeren en dit alles op het taalniveau van de stamtafel, is er niemand die de pers controleert. Dit leidt tot een houdint rjie instelling dat de pers in dit land een vrijbrief heeft om als een colonne in dit land verdeeldheid te zaaien, onrust te kwekene n d structie te plegen. Dit alles onder het mom van het zogenaami recht op vrije meningsuiting. Minder blauw op straat is een illustratie van een overheid die hap snap beleid voert, voor de pers een item bij uitstek om we -0 eens lekker de overheid te jennen, de burger in verwarring - bijstering achterlatend." Jan Jossen constateert: „Recherche-onderzoeken etcetera blij liggen en arbeidstijdenwetgeving wordt overschreden om maa: ign sen op straat te krijgen. Er moeten gewoon veel dienders bij k J want zo gaat het niet langer." Priesters en rechters leggen hun ambtsgewaad nooit hel maal af. Honoré de Bal De PZC publiceert, in samenwerking met de andere kranten van het Weg- ener-concem, zeven topthrillers. Elke week verschijnt een nieuw deel. Tegen een aantrekkelijke prijs zullen de boeken te verkrijgen zijn bij Bruna, Free Record Shop en deelnemende boekhandels. Met de kortingsbon, die 3 keer per week op de voorpagina van deze krant verschijnt, betalen abonnees 5,95 eu ro en niet-abonnees 8,95 euro. Als zevende en laatste boek in de reeks is de thriller 'De aanklager' van Scott Torow verkrijgbaar. Zie ook www.t0pthrillerscollectie.nl door Mieske van Eek De wereld van de Ameri kaanse rechtspraak komt op Nederlandse lezers bijna over als een bizar gruwel sprookje. Openbare aankla gers, die zich meer gelegen la ten liggen aan hun maatschap pelijke carrière dan aan de mo gelijke onschuld van een ver dachte, advocaten die snelge- sneden en goedgebekt reputa ties vermorzelen, rechters die Vrouwe Justitia schaamteloos onteren. Strafpleiter Scott Tu- row fileert het allemaal feil loos in zijn rechtbankthriller De aanklager. In Nederland worden niet of nauwelijks rechtbankthrillers geschreven. Elvin Post die in 2004 de Gouden Strop won voor zijn misdaaddebuut Groe ne vrijdag en met Vals beeld ge nomineerd was voor de strop van dit jaar, wijt dat aan de an dere rechtbankpraktijk in de VS. „Rechtszaken in de VS zijn, denk ik, interessanter voor thrillerschrijvers. De aanwezig heid van een jury is belangrijk. Juryleden kunnen worden om gekocht, bedreigd, et cetera - allemaal elementen waarmee een boek spannend kan wor den gemaakt. Maar het belang rijkste is dat in Amerika om het minste of geringste wordt aangeklaagd, vandaar dat er ook meer over wordt geschre ven." Nachtmerrie Scott Turow begint zijn roman met de ultieme nachtmerrie voor elke jurist. Openbaar aan klager Rusty Sabich onder zoekt de moord op zijn ex-col lega en -geliefde Carolyn Po- themus. Maar voor hij de kans krijgt achter de dader aan te Scott T urow 'De aanklager' was de eerste rechtbankthriller van strafplei ter Scott Turow (Chicago, 1949). Het boek verscheen in 1987. Hij gaf een voor die tijd onthullend en onthutsend beeld van de gang van zaken achter de schermen van de Amerikaanse rechtspraak. Het verhaal kwam des te harder aan omdat het van binnenuit kwam. Daarmee geldt Turow in de Verenigde Staten als de uitvin der van de rechtbankthriller. Turows boeken zijn in. meer, dan 25 talen uitgegeven. Het is Turow niet zozeer te doen om het vertellen van een spannend verhaal, maar veeleer om het peilen van het menselijk geweien. In zijn latere boeken kwam de nadruk steeds meer te liggen op het waarom van het menselijk handelen. Hij schreef on der meer over de doodstraf en over de Tweede Wereldoorlog in zijn roman 'Doodgewone helden' ('Ordinary heroes', 2005). In 2002 verscheen 'Cassatie' ('Reversible errors'). Hij publiceerde in de afgelopen negentien jaar vijf boeken. 'De aanklager' ('Presumed Innocent') is in 1990 verfilmd door Alan J. Pakula. en onder druk van de omstan digheden blijkt niemand on kreukbaar. Ook de grootste ide alist is vatbaar voor foute vrienden en foute keuzes. Voor Elvin Post is De aankla ger een van zijn favoriete boe ken. „Wanneer je heel veel spannende boeken leest, zijn er slechts een paar die je werke lijk bijblijven. Dit boek is er een van. Het doen van morele keuzes staat centraal, zoals trouwens in veel van Turows boeken." Turow was een pionier van het genre. Post: „Hij was de eerste die groot succes had met een boek dat zich deels afspeelde in de rechtszaal. Daarna kwam het tijdperk Grisham, waarna er vele mindere goden volgden. Aardig is dat ik de boeken van Turow nog altijd steengoed vind, terwijl de laatste titels van Grisham me niet meer kun nen boeien." Stijl gaan, belandt hij zelf in het be klaagdenbankje. Ineens wor den hem alle wapens die hem als aanklager ten dienste staan uit handen geslagen. Beroofd van macht en aanzien en gedwongen tot dadenloos heid moet hij zijn verdediging overlaten aan een strafpleiter. Normaal een tegenstander, nu zijn laatste strohalm en een man met wie hij zijn geheimen moet delen. Voor Turow bestaat er geen louter kwaad net zo min als louter goed. De personages in zijn roman hebben allemaal hun zwakke en sterke kanten Ook voor Turows stijl heeft Post veel waardering. „Scott Turow heeft een fenomenale stijl. Hij is een van die zeldza me schrijvers die ondanks ta melijk uitgebreide beschrijvin gen toch blijft boeien. Turow weet de lezer in zijn greep te houden door zijn manier van vertellen. Zijn boeken zijn mis schien wel meer roman dan thriller, ondanks de altijd aan wezige spanningselementen." Als schrijver heeft Post wel wat opgestoken van Turow. „Ik probeer te leren van ieder boek dat ik lees, maar mijn ei gen roots liggen meer bij schrij vers als Elmore Leonard, Char les Willeford, Carl Hiaasen en in Nederland Gerben Hellinga. Toch leer ik altijd dingen van Turows boeken, voornamelijk dat niet alles in het leven zwart-wit is." Stl Uil! tsl 1 n v. - ,5 ;en nen beri lezt ede' lig nj' trol ToeristGasten met geld. De motorolie Maar wat is er met respect gebeurd? het alfabet van Zeeland dii inn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20